PDA

View Full Version : Inox βίδες



ryk
18/09/2020, 11:42
Αγαπητοί συνάδελφοι στην τρέλα,

μέσα σε τόσα χρήματα που έχω δώσει για μηχανάκια, αξεσουάρ, ανταλλακτικά κτλ., είπα να αγοράσω και ένα πακέτο ανοξείδωτων βιδών προς αντικατάσταση των σκουριασμένων. Το κιτ αποτελείται από βίδες που συγκρατούν καπάκια, κύλινδρα, πλαστικά...απ'όλα δηλαδή.
Με το που άρχισα να το κουβεντιάζω με φίλους και γνωστούς συνειδητοποίησα ότι άνοιξα τον ασκό του Αιόλου: μην τις βάλεις, έχουν άλλη αντοχή, θα έχεις ηλεκτρόλυση στο σημείο, θα κοπούν, θα πέφτουν, θα κάνουν, θα δείξουν, βάλτα άφοβα με loctite μπλε κτλ. και κάτι η ζέστη που είχε το καλοκαίρι, δεν έκατσα να το κάνω.
Τελικά άνθρωπος είμαι και γω και μπερδεύτηκα, για πείτε καμιά γνώμη!

doctor_john
18/09/2020, 11:51
Ε δεν γίνεται να έχεις ανοξείδωτες βίδες που τους ζητάς να απορροφήσουν οτιδήποτε.
Κάνε γαλβανιζέ τις βίδες που θες και τελειώνει η ιστορία χωρίς λειτουργικές απώλειες.

S705
18/09/2020, 12:19
Ανοξείδωτες μπορείς να βάλεις στο κουστούμι, στα περιφερειακά (μαρσπιεδεςς, μανετες, τιμονια, κάλυμμα αλυσίδας, δοχεία υγρών φρένων κ.α.),αντσ μέχρι και στα πλαϊνά καπάκια του μοτερ.
Σίγουρα οι ανοξείδωτες έχουν άλλη συμπεριφορά από μια χαλυβδινη 8.8 αλλά δεν θα πάθεις κάτι ως εκεί που σου είπα. Σε ποιο κρίσιμα σημεία του μοτέρ απλά κρατάς τις εργοστασιακες.

sapila racing
18/09/2020, 12:25
Σε ποιο κρίσιμα σημεία του μοτέρ απλά κρατάς τις εργοστασιακες.

Σωστά.
Και με τιποτα δεν τις βαζει σε φρενα κλπ. Πολύ κρίσιμο αυτό.

ryk
18/09/2020, 12:46
Ανοξείδωτες μπορείς να βάλεις στο κουστούμι, στα περιφερειακά (μαρσπιεδεςς, μανετες, τιμονια, κάλυμμα αλυσίδας, δοχεία υγρών φρένων κ.α.),αντσ μέχρι και στα πλαϊνά καπάκια του μοτερ.
Σίγουρα οι ανοξείδωτες έχουν άλλη συμπεριφορά από μια χαλυβδινη 8.8 αλλά δεν θα πάθεις κάτι ως εκεί που σου είπα. Σε ποιο κρίσιμα σημεία του μοτέρ απλά κρατάς τις εργοστασιακες.

Χμμμ, λογική απάντηση. Loctite χρησιμοποιώ ή όχι; π.χ. σε καπάκια.

ryk
18/09/2020, 12:49
Σωστά.
Και με τιποτα δεν τις βαζει σε φρενα κλπ. Πολύ κρίσιμο αυτό.

όχι δεν έχει τέτοιες, μόνο κουστουμιού και μερικές πιο "βαθιές" να το πω. Δεν είμαι σίγουρος αν είχε κυλίνδρων, μπορεί να κάνω και λάθος.

Για να μην τα λέμε στον αέρα εδώ είναι το κιτ με αναλυτικά σχήματα: https://www.ebay.com/itm/BMW-R1200C-1997-2004-Motor-Inbus-Rostfrei-Schraubensatz-nr-1-R1200-C-R-1200/122957627610?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

sapila racing
18/09/2020, 18:41
όχι δεν έχει τέτοιες, μόνο κουστουμιού και μερικές πιο "βαθιές" να το πω. Δεν είμαι σίγουρος αν είχε κυλίνδρων, μπορεί να κάνω και λάθος.

Για να μην τα λέμε στον αέρα εδώ είναι το κιτ με αναλυτικά σχήματα: https://www.ebay.com/itm/BMW-R1200C-1997-2004-Motor-Inbus-Rostfrei-Schraubensatz-nr-1-R1200-C-R-1200/122957627610?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Φαίνεται να αξίζει τα λεφτά του, αλλά εγώ δεν θα το έπαιρνα.
Κατ αρχήν το έχεις σκεφτεί οτι θα βγάζουν μάτι όπου μπούν? Δεν θα συμβαδίζουν μέν αλλά θα γυαλίζουν σχετικά με το υπόλοιπό μηχανάκι δέ.
Μπορεί και να σου αρέσει αυτό δεν ξέρω!
Απλά εμένα δεν θα μου άρεσε και εκτός αυτού νομίζω οτι με μικρότερο κόστος μπορείς να πάρεις αυτές που χρειάζεσαι γαλβανιζέ που είναι οτι πρέπει.

RaGe_Raptor
19/09/2020, 07:22
Σε λαιμούς εξάτμισης? Είναι οκ οι inox?

sapila racing
19/09/2020, 07:56
Σε λαιμούς εξάτμισης? Είναι οκ οι inox?

Tο καλύτερο για λαιμούς εξατμίσεων είναι να μπούν μπρούτζινα παξιμάδια εφ όσον η διάταξη ειναι με ατσάλινα μπουζόνια στην κεφαλή.

doctor_john
19/09/2020, 09:07
Tο καλύτερο για λαιμούς εξατμίσεων είναι να μπούν μπρούτζινα παξιμάδια εφ όσον η διάταξη ειναι με ατσάλινα μπουζόνια στην κεφαλή.

Για να περιορίσεις την ζημιά σε κάποιο κτύπημα της εξαγωγής, για να αποτρέψεις οξείδωση στα αλλα μεταλλα ή κάτι αλλο;

RaGe_Raptor
19/09/2020, 09:23
Tο καλύτερο για λαιμούς εξατμίσεων είναι να μπούν μπρούτζινα παξιμάδια εφ όσον η διάταξη ειναι με ατσάλινα μπουζόνια στην κεφαλή.

Βασικά είναι "κανονικές" ,φυτευτές αλλενόβιδες. Οπότε ο προβληματισμός είναι η επαφή με το αλουμίνιο.

stefanos
19/09/2020, 09:23
Για να περιορίσεις την ζημιά σε κάποιο κτύπημα της εξαγωγής, για να αποτρέψεις οξείδωση στα αλλα μεταλλα ή κάτι αλλο;

Για να μπορέσεις να τις ξεβιδώσεις την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να βγάλεις την εξάτμιση.
Η αμέσως μετά καλύτερη λύση νομίζω είναι το anti seize χαλκού στο σπείρωμα και σε όλο το παξιμάδι.

sapila racing
19/09/2020, 15:18
Βασικά είναι "κανονικές" ,φυτευτές αλλενόβιδες. Οπότε ο προβληματισμός είναι η επαφή με το αλουμίνιο.

Εφ όσον είναι έτσι μην βάλεις inox καλύτερα. Βαλε γρασσο χαλκού στις original βίδες όπως είπε ο stefanos.

ryk
21/09/2020, 09:20
Φαίνεται να αξίζει τα λεφτά του, αλλά εγώ δεν θα το έπαιρνα.
Κατ αρχήν το έχεις σκεφτεί οτι θα βγάζουν μάτι όπου μπούν? Δεν θα συμβαδίζουν μέν αλλά θα γυαλίζουν σχετικά με το υπόλοιπό μηχανάκι δέ.
Μπορεί και να σου αρέσει αυτό δεν ξέρω!
Απλά εμένα δεν θα μου άρεσε και εκτός αυτού νομίζω οτι με μικρότερο κόστος μπορείς να πάρεις αυτές που χρειάζεσαι γαλβανιζέ που είναι οτι πρέπει.

Μάτι βγάζουν τώρα που έχουν τόση σκουριά επάνω τους χαχα!
Εντάξει, δεν είναι και χρωμιωμενες, αλλά με το υπόλοιπο μηχανάκι θεωρώ ότι πάνε. Για το Loctite τι λες;
Των λαιμών μάλλον δεν θα τις αλλάξω.

doctor_john
21/09/2020, 09:34
Υπάρχουν υγρά σαν το stop oxol που μπορείς να χρησιμοποιήσεις πάνω στην σκουριά.
Έχω πολύ καλά αποτελέσματα δέκα χρόνια τώρα.

ryk
21/09/2020, 09:38
Υπάρχουν υγρά σαν το stop oxol που μπορείς να χρησιμοποιήσεις πάνω στην σκουριά.
Έχω πολύ καλά αποτελέσματα δέκα χρόνια τώρα.

Thanks !!!
Αθήνα που βρίσκω;

S705
21/09/2020, 10:39
Μάτι βγάζουν τώρα που έχουν τόση σκουριά επάνω τους χαχα!
Εντάξει, δεν είναι και χρωμιωμενες, αλλά με το υπόλοιπο μηχανάκι θεωρώ ότι πάνε. Για το Loctite τι λες;
Των λαιμών μάλλον δεν θα τις αλλάξω.

Αν η μηχανή σου έχει κραδασμούς μια κόλλα σπειρωματων μπλε οποιασδήποτε εταιρίας θα είναι καλό να μπει. Μια σταγόνα, όχι παραπάνω και καλό θα ήταν αν είχες ροποκλειδο για το σφίξιμο.

doctor_john
21/09/2020, 10:43
Thanks !!!
Αθήνα που βρίσκω;

Συνήθως σε καταστήματα με χρώματα αυτοκινήτων. Υπάρχουν και άλλα στην αγορά, δεν το προτείνω τυχαία το συγκεκριμένο ;)

ryk
21/09/2020, 11:14
Αν η μηχανή σου έχει κραδασμούς μια κόλλα σπειρωματων μπλε οποιασδήποτε εταιρίας θα είναι καλό να μπει. Μια σταγόνα, όχι παραπάνω και καλό θα ήταν αν είχες ροποκλειδο για το σφίξιμο.

Υπάρχουν αμφότερα!

turogalos
28/09/2020, 02:48
Υπάρχουν υγρά σαν το stop oxol που μπορείς να χρησιμοποιήσεις πάνω στην σκουριά.
Έχω πολύ καλά αποτελέσματα δέκα χρόνια τώρα.

Ο γούγλης δεν μου έβγαλε τίποτα με αυτό το όνομα. Αυτό είναι αδρανοποιητής σκουριάς, υγρό του στυλ evaporust ή κάτι άλλο;

Κυριάκο βάλε αν θες καμιά φωτογραφία από μια βίδα να δούμε για πόση οξείδωση μιλάς.

Acacius
29/09/2020, 00:12
Ο γούγλης δεν μου έβγαλε τίποτα με αυτό το όνομα. Αυτό είναι αδρανοποιητής σκουριάς, υγρό του στυλ evaporust ή κάτι άλλο;

Κυριάκο βάλε αν θες καμιά φωτογραφία από μια βίδα να δούμε για πόση οξείδωση μιλάς.

Δεν το γνωρίζω, αλλά προφανώς είναι αυτό (https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=stopoxol)

turogalos
29/09/2020, 01:21
Δεν το γνωρίζω, αλλά προφανώς είναι αυτό (https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=stopoxol)

Ωραίος! Το έβαζα 2 λέξεις και μου έβγαζε ότι ήθελε.

ryk
02/10/2020, 08:44
Ο γούγλης δεν μου έβγαλε τίποτα με αυτό το όνομα. Αυτό είναι αδρανοποιητής σκουριάς, υγρό του στυλ evaporust ή κάτι άλλο;

Κυριάκο βάλε αν θες καμιά φωτογραφία από μια βίδα να δούμε για πόση οξείδωση μιλάς.

Βίδες πλαισίου για παράδειγμα:

421412

421417

doctor_john
02/10/2020, 09:06
Τ' αγέρι του νοτιά ξεκάθαρα :lol:
Δεν μπορώ να εμπιστευτώ SS στα σημεία που δείχνεις, τρώνε κτυπήματα, φορτία κ.λπ.
Είμαι τόσο σίγουρος πως θα αντέξουν πολλά όσο το ότι απλές ατσάλινες θα αντέξουν παραπάνω.

Αν είσαι μακριά από θάλασσα, να τσεκάρεις το χώρο ή την κουκούλα που χρησιμοποιείς αν αλλάζει ο αέρας εύκολα.
Από τις φωτό μοιάζει να βλέπει θάλασσα σταματημένο, για αστείο το λέω μου αρέσει να ιχνηλατώ τα διάφορα "εφε" ;)

ryk
02/10/2020, 09:25
Τ' αγέρι του νοτιά ξεκάθαρα :lol:
Δεν μπορώ να εμπιστευτώ SS στα σημεία που δείχνεις, τρώνε κτυπήματα, φορτία κ.λπ.
Είμαι τόσο σίγουρος πως θα αντέξουν πολλά όσο το ότι απλές ατσάλινες θα αντέξουν παραπάνω.

Αν είσαι μακριά από θάλασσα, να τσεκάρεις το χώρο ή την κουκούλα που χρησιμοποιείς αν αλλάζει ο αέρας εύκολα.
Από τις φωτό μοιάζει να βλέπει θάλασσα σταματημένο, για αστείο το λέω μου αρέσει να ιχνηλατώ τα διάφορα "εφε" ;)

Ένα δίκιο το έχεις. Από το 2009 η κούκλα ήταν Θεσσαλονίκη, αλλά μετακόμισε Αθήνα πρόσφατα.
Αν μου βγει ο χρόνος το Σ/Κ θα κάτσω να τις αλλάξω.

S705
02/10/2020, 09:34
Ένα δίκιο το έχεις. Από το 2009 η κούκλα ήταν Θεσσαλονίκη, αλλά μετακόμισε Αθήνα πρόσφατα.
Αν μου βγει ο χρόνος το Σ/Κ θα κάτσω να τις αλλάξω.

Και ύστερα εκθειαζουν την Θεσσαλονίκη :bawl:

Πριν τις βγάλεις κάνε ένα λούσιμο με wd40 και όσο μπορείς να φτάσει στα σπειρωματα. Με τέτοια σκουριά στα κεφάλια δεν περιμένω πιο μέσα να είναι καθαρές, μην έχεις κανένα κόψιμο και τραβιεσαι.

ryk
02/10/2020, 09:53
Και ύστερα εκθειαζουν την Θεσσαλονίκη :bawl:

Πριν τις βγάλεις κάνε ένα λούσιμο με wd40 και όσο μπορείς να φτάσει στα σπειρωματα. Με τέτοια σκουριά στα κεφάλια δεν περιμένω πιο μέσα να είναι καθαρές, μην έχεις κανένα κόψιμο και τραβιεσαι.

Σωστός!!!

S705
02/10/2020, 10:16
Α και δύο λεπτομέρειες ακόμα.
Όταν θα βάλεις το Allen στην βίδα με ένα σφυρί κτύπησε μέτρια το Allen στην ευθεία της βίδας.
Και αν δεις ότι δεν λύνει με το χέρι με την πρώτη μην επιμείνεις. Βάλε έναν σωλήνα, 20 πόντους είναι μια χαρά. Η εμπειρία μου έχεις δείξει ότι καλύτερα μια μεγαλουτσικη ροπή από την αρχή πάρα να επιμένεις με μικρές ροπές για πολύ ώρα.