PDA

View Full Version : Γεμάτη μπαταρία. Χωρίς μίζα. Δεν παίρνει μπροστά ούτε με σπρώξιμο!



Neagoras
19/09/2020, 19:06
Έχω ένα TW και μου έχει μείνει από μίζα (καρβουνάκια). Περιμένοντας το ανταλλακτικό, έβαζα εδώ και 2 μέρες τη μηχανή με σπρώξιμο (δευτέρα με κρατημένο συμπλέκτη/αφήνω συμπλέκτη και πατάω μίζα/κάνει κλικ και παίρνει) και ξαφνικά η μηχανή δεν παίρνει καθόλου μπροστά παρά το σπρώξιμο κι ενώ η μπαταρία είναι γεμάτη!

Τί μπορεί να συμβαίνει; Πώς μπορώ να τη βάλω μπροστά τώρα;

George_M.
19/09/2020, 19:25
Benzin έμεινε καθόλου...;

Neagoras
19/09/2020, 19:39
Ναι, βενζίνη, μπαταρίες, όλα κανονικά! Απλά μέχρι να έρθει η νέα μίζα, έβαζα μπροστά σπρώχνοντας και έπαιρνε αμέσως (έσπρωχνα περίπου μία/μιάμισι φορά το μήκος της μηχανής). Ξαφνικά, κι ενώ σήμερα έβαλα ήδη τρεις φορές μπροστά, μετά από στάση 15 λεπτών δεν μπόρεσε να ξαναξεκινήσει!
Δεν ακούγεται καν το μούγκρισμα του κινητήρα από το σπρώξιμο ενώ αφήνω τον συμπλέκτη, ενώ ακούγεται κανονικά το κλικ της μίζας!

toyar
19/09/2020, 20:21
Ξεχνάς τη μίζα και συνεχίζεις το σπρώξιμο...

Bowleno
19/09/2020, 21:01
Ξεχνάς τη μίζα και συνεχίζεις το σπρώξιμο...

Αυτό. Μέχρι να την φτιάξεις, φροντίζεις όπου το σβήνεις να υπάρχει κάποια κατηφόρα η κάνα δυο φίλοι....:D

doctor_john
20/09/2020, 13:46
Αυτή η επιλογή της δεύτερης για σπρώξιμο δεν σας φαίνεται πολύ;
οκ, μικρό μοτέρ αλλά η τέταρτη και η τρίτη τόσο μακριές είναι; νομίζω βασανίζεται τσάμπα.

Neagoras
20/09/2020, 20:46
Τελικά σήμερα πήρε πάλι μπροστά με απλό και σύντομο σπρώξιμο! Χθες είχα φορτωμένη φουλ τη μπαγκαζιέρα της μηχανής. Λέτε το μερικό "κάθισμα" της πίσω ανάρτησης λόγω βάρους, να ευθύνεται για τη μη εκκίνηση της μηχανής με σπρώξιμο;

OldMan
21/09/2020, 13:58
Το αναποδο..!!

DoctoR_k6
21/09/2020, 15:13
Το αναποδο..!!

Μην προσπαθησει να την σπρωξει προς τα πισω...διευκρινισε τι εννοεις το αναποδο. :lol:

Στα σοβαρα...το βαρος πισω βοηθαει οταν σπρωχνουμε ωστε να μην μπλοκαρει ο τροχος.

viper1
28/09/2020, 05:36
Μην προσπαθησει να την σπρωξει προς τα πισω...διευκρινισε τι εννοεις το αναποδο. :lol:

Στα σοβαρα...το βαρος πισω βοηθαει οταν σπρωχνουμε ωστε να μην μπλοκαρει ο τροχος.

Αυτό δεν ο ρόλος του ABS?:D

Parking
28/09/2020, 09:02
Τελικά σήμερα πήρε πάλι μπροστά με απλό και σύντομο σπρώξιμο! Χθες είχα φορτωμένη φουλ τη μπαγκαζιέρα της μηχανής. Λέτε το μερικό "κάθισμα" της πίσω ανάρτησης λόγω βάρους, να ευθύνεται για τη μη εκκίνηση της μηχανής με σπρώξιμο;

φτιαξ τη μίζα επιτέλους XXXL άνθρωπος και μου θες και σπορ και θέαμα

:lol: