PDA

View Full Version : Καφετί λάδια!!



Drizzt
26/09/2020, 03:32
Kαλησπέρα. Σήμερα αποφάσισα να κάνω την ετήσια αλλαγή λαδιών στο cbr125 μου, Μόλις έλυσα την τάπα του κάρτερ το λάδι που άρχισε να ρέει ήταν χρώματος καφέ αντί για το συνηθισμένο μαύρο. Η ποσότητα ήταν αυτή που έπρεπε.
Δέν είχε διαφορά στην ρευστότητα, δεν είχε γίνει "μαγιονέζα" κλπ. Επικοινώνησα με 3 μάστορες περιγράφοντας τους το πρόβλημα και άκουσα 3 διαφορετικές εκδοχές. Φλάντζα κεφαλής, Τρόμπα νερού, καθάρισμα καρμπυρατέρ απο υγρασίες κλπ. Να πω σε αυτό το σημείο οτι η μηχανή έχει ανεβάσει σπάνια θερμοκρασίες υψηλότερες απο το μισό του θερμομέτρου στα 16 χρόνια που την έχω και χρησιμοποιείται κυρίως σε κοντινές αποστάσεις. Τι κακό θα μπορούσε να έχει πάθει;.
Παραθέτω φωτο απο τα λάδια.

leftos
26/09/2020, 06:58
Μπορει και τίποτα να μην έχει, δέν αναφέρεις χλμ που έχεις κάνει και αν είναι τα λάδια αυτά που έβαζες πάντα.
Ποιότητα λαδιού θερμοκρασία καλοκαιριού μπορεί να αλλάξουν τα φώτα στο λάδι. Η υγρασία του αέρα δημιουργεί ακόμα και "μαγιονέζα" που είναι ένα σημάδι για φλάτζα. Μικρές διαδρομές χωρίς να ζεσταθεί σωστά το μηχανάκι. Πολλά καταστρέφουν το λάδι.
Κάνε την αλλαγή σωστά και παρακολούθα το . Απο την τάπα λαδιού τράβα με μια σύριγγά στα 500 χλμ να δείς σε τί κατάσταση βρίσκεται. και προχώρα έτσι μήν ανησυχείς ακόμα.

Kickstart
26/09/2020, 09:12
Έχεις νερό στα λάδια φίλε.. Το μόνο σίγουρο.
Αυτή η εικόνα φραπογαλου δημιουργείται όταν εισχωρήσει νερό στα σημεία που κυκλοφορεί το λάδι.. Ψαχτο προσεκτικα με μάστορα γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο για το μοτερακι σου.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
26/09/2020, 09:56
Περίπου ετσι είδα το λάδι στο φιατ παντα όταν μου χτύπησε φλαντζα κεφαλής.

George_M.
26/09/2020, 10:12
Το CBR125 είναι υδροψυκτο;
Το CBf ειναι το αερόψυκτο δεν θυμαμαι

Kickstart
26/09/2020, 16:38
Ναι το cbr έχει ψυγειακι

old m42
27/09/2020, 06:35
Λογικά δεν έχει τίποτα,οι κοντινές αποστάσεις φταίνε για αυτό,αν μένεις και σε μέρος με πολύ υγρασία ακόμα χειρότερα.

motojojo
27/09/2020, 09:07
Τα νερά του ψυγείου ελέγθηκαν? Είναι καθαρά? Είναι στη σωστή στάθμη?