PDA

View Full Version : BMW 650 GS απορίες



dionisis1960
28/09/2020, 16:49
Αγόρασα πρόσφατα μια BMW 650 GS μοντέλο 2005 μεταχειρισμένη και επειδή παρουσιάζει διάφορα προβλήματα,την ψάχνω...
Απορία 1η. Έβγαλα το φίλτρο αέρα και μέσα η θολωτή θήκη είχε ένα υγρό σαν λάδι μαζί με νερό σε ποσότητα ένο ποτηριού. Το καθάρισα βέβαια, αλλά απορώ από πού προέρχεται αυτό το υγρό. Επίσης πρόσεξα ότι στον πάτο της θήκης ξεκινάει ένα σωληνάκι 15 εκ. που βγαίνει έξω και στην άλλη άκρη έχει μια τάπα. Το σωληνάκι κοίταγε προς τα πάνω. Το έστρεψα προς τα κάτω, γιατί θεωρώ ότι κάτι σχετικό είναι με το άδειασμα του υγρού.421205
Απορία 2η. Βρήκα στο χώρο κάτω από τη σέλα ένα ξεχασμένο συναγερμό με ένα αμολυτό μαύρο καλώδιο. Να είναι ο αρνητικός;421206
Απορία 3η. Κάτω από τον εγκέφαλο βρήκα ένα καλώδιο μαυρό χονδρό αμολυτό χωρίς μόνωση στην απόληξη, όπου είχε ενωμένα τρία καλωδιάκια μαζί που περνάνε μέσα από το καλώδιο. Αυτό το καλώδιο γίνεται σπειρωτό και τελικά καταλήγει στο πίσω μέρος αριστερά, μπαίνει στο χώρο της κλειδαριάς και πάει προς τα κάτω μάλλον στα φώτα. Πάιζει να συνδέονταν αυτα τα δύο καλώδια; δηλ. ο συναγερμός με τα φώτα; 421207

toyar
28/09/2020, 17:00
Το υγρό που είδες είναι συμπυκνωμενοι υδρατμοί και ατμοί λαδιού από το Κάρτερ που για περιβαλλοντολογικούς λόγους οδηγούνται στο φιλτροκουτι
Σε κάθε αλλαγή λαδιών ξεταπωνεις το σωληνάκι και αδειάζεις ότι έχει μαζευτεί και το πετάς μαζί με τα παλιά λάδια
Αν το κάνεις συστηματικά δεν θα μαζεύεται ένα ποτηρι

dionisis1960
28/09/2020, 22:10
Ευχαριστώ φίλε μου για την επεξήγηση.

Acacius
28/09/2020, 23:30
Όσο κυκλοφορείς φρόντισε το σωληνάκι που μαζεύει τις αναθυμιάσεις να ξανακοιτάει πάνω, αλλιώς μπορεί να στάξει λάδια.

Το χοντρό καλώδιο δεν ξέρω τι είναι αλλά με τέτοιο πάχος θα ανησυχούσα λίγο που δεν καταλήγει κάπου διότι θα έπρεπε να περνάει αρκετό φορτίο ( αποκολλημένη γείωση; ). Δες αν κοντά στην απόληξή του υπάρχει κάποιο σημείο άλλο από όπου θα μπορούσε να έχει φύγει. Ίσως είναι σχετικό ότι, με βάση την περιορισμένη εμπειρία μου και συνηγορούντος του έτερου αμολητού καλωδίου, είναι σύνηθες κατά την εγκατάσταση συναγερμού ο μάστορας να κάνει τα ηλεκτρικά σα μ@@νί καλλιγραφία.