PDA

View Full Version : Φιλοι και φιλες Βοηθηστε με να διαλεξω μηχανη 650 supermotard - on off



aggelosant
29/09/2020, 23:35
Δυσκολοι καιροι δεν ειμαστε για να κανουμε επιλογες που μετανιωνουμε. Για να βοηθησω δινω τα ακολουθα χαρακτηριστικά - δεδομενα. ευχαριστω προκαταβολικα οποιον βοηθησει.
1 Τιμη εως 3000 ευρω .[ προτιμω απο ιδιωτη εκτος εαν καποιος εχει αποψη για καποιο συγκεκριμενο μαγαζι στην αττικη και προτεινει το ψαχνω.
2. Χρηση κυριως σε πολη καθημερινα πηγαινε ελα δουλεια και βολτουλες βραδυ καποιες φωρες την εβδομαδα.
3.Αναζητω την μηχανη που εφοσον εγω ειμαι κύριος σε ολα μαζι της δεν θα βγαζει ζημιες δεν θα με κρεμαει ακομα και εαν εχει ηδη τα χιλιομετρα της[αφου μιλαμε για μεταχειρισμενη].
4.Θελω να βρισκω τα ανταλλακτικα ευκολα.Να υπαρχουν συνεργεια που την γνωριζουν γιατι και αυτο δεν ειναι παντα ευκολο.
5.Οδηγω νευρικα θελω να χωνετε ευκολα να παιζεις μαζι της που λεμε στην κινηση .Να εχει γκαζι ομως οταν το χρειαστεις σε προσπερασεις να μην σε ανχωσει.
6.Καλα φρεναρισματα και αντιδρασεις σε λακουβες κ.λ.π.
Εχω κοληση με το Χmoto Bmw και μετα κοιταω FMX Honda .Σκεφτομουν και XTX YAMAHA Αλλα χωρις γκαραζ στο πεζοδρομιο ξερω πως τα τσακιζουν τα XT.Θα κανω ασφαλεια κλοπης αλλα ολικη οχι μερικη.Τα xt εχω ακουσει οτι εαν τα αφηνεις εξω συχνα σου αφαιρουν οργανα, πλαστικα και αλλα.Σας ειπα τις σκεψεις μου περιμενω τις προσφατες εμπειριες και γνωσεις σας επι του θεματος μιας και εχω καποια χρονια χωρις μηχανη.:lol:

Lioulios
29/09/2020, 23:55
Το μονο που γνωριζω ειναι πως το fmx σε σχεση με το xtx ειναι ψόφιο.
Θα σου ελεγα 1002 πραγματα αλλα αυτο με το πεζοδρομιο δεν το εχω (επαρχια) οποτε ας τα πουνε οι αλλοι.

...κατα καιρους παντως ολο και καποιος μπαινει και ψαχνει λυσεις aftermarket οργανα για xtx που του τα φαγανε

aggelosant
30/09/2020, 00:20
Σε ευχαριστω! αρα με βλεπω για Χmoto 650 Bmw εκτος εαν υπαρχουν αλλες λυσεις που δεν ξερω και εμφανιστουν τις επομενες μερες.

panavour
30/09/2020, 00:22
Δες αυτο,ειναι σχεδον καινουργιο, ειχα το ιδιο μοντελλο καποτε και ηταν εξαιρετικο.

https://www.car.gr/28633192-kawasaki-klr-650

BLiTzER
30/09/2020, 00:47
Το παίρνεις και 0,70€ με λίγη συζήτηση.

aggelosant
30/09/2020, 01:28
Eαν ηταν κοντα στο πειραια θα εμπαινα στην διαδικασια να ριξω μια ματια, δεν υπαρχει αλλη αγγελια για KLR650 2012 δυστηχως το εχω παρατηρησει τουλαχιστον κανα μηνα που κοιταω πριν καταληξω σε αυτα τα 2 που αναφερω. Μια καλη ιδεα τιμια οικονομικη που ομως δεν υπαρχει σε επιλογες...

doctor_john
30/09/2020, 08:11
Φίλε αν δεν έχεις χώρο να παρκάρεις την μοτό, καλύτερα ξεκίνησε από αυτό.
Είναι βάσανο, το ξέρουμε όλοι, αν σου κοστίσει μπορείς να το δείς οτι είναι χρήματα που τα γλυτώνεις απο το σπίτι που μένεις..

Νομίζω σε κάθε γειτονιά υπάρχει ένα μικρό κατάστημα που έχει μείνει άδειο.
Αν μαζευτείτε 2-3 και το συντηρείτε ή δίνετε και ένα μικρό ποσό ετήσια, θα κοιμάστε καλύτερα.

πυξιδας990
30/09/2020, 08:47
dorso 750

JohnBlack
30/09/2020, 11:40
Το μόνο που έχω να σου πω αν δεν έχεις χώρο δικό σου βρες πάρκινγκ και μετά παρε μηχανή. Όχι ότι δεν τα βουτάνε από πυλωτες κ πάρκινγκ αλλά κοιμάσαι πιο ήσυχος σε σχέση με το να το έχεις έξω.

zannisvel
30/09/2020, 11:42
Και εγώ νομίζω το Dorso θα σου πρότεινα. :beer:

Shinigami Ryuk
30/09/2020, 11:45
Το παίρνεις και 0,70€ με λίγη συζήτηση.

30% κατω?Πολυ ειναι,δεν νομιζω να πουλησει.Το πολυ μεχρι 0.80-0.85 να πεσει

panavour
30/09/2020, 11:48
30% κατω?Πολυ ειναι,δεν νομιζει να πουλησει.Το πολυ μεχρι 0.80-0.85 να πεσει

2800 το δινει,αλλα ειναι καινουργιο.

zannisvel
30/09/2020, 11:49
Καλό μηχανάκι και με πολύ μεγάλο κοινό στην Αμερική αλλά πολλά τα χρόνια ακινησίας του.
Θα θέλουν όλα αλλαγή.

panavour
30/09/2020, 12:28
Καλό μηχανάκι και με πολύ μεγάλο κοινό στην Αμερική αλλά πολλά τα χρόνια ακινησίας του.
Θα θέλουν όλα αλλαγή.

κοψε κατι γιατι θα τους σκοτωσω ολους που λεει και το ανεκδοτο,το μηχανακι ηταν σε κλειστο γκαραζ και εκινητο μια φορα τον μηνα γυρω απο την γειτονια για συντηρηση.μονο μπαταρια θελει συμφωνα με τον ιδιοκτητη.γιαπωνεζικο ειναι δεν ειναι ιταλικο.

buckley
30/09/2020, 13:10
κοψε κατι γιατι θα τους σκοτωσω ολους που λεει και το ανεκδοτο,το μηχανακι ηταν σε κλειστο γκαραζ και εκινητο μια φορα τον μηνα γυρω απο την γειτονια για συντηρηση.μονο μπαταρια θελει συμφωνα με τον ιδιοκτητη.γιαπωνεζικο ειναι δεν ειναι ιταλικο.

Ισχύει...

katsar
30/09/2020, 13:26
Ακόμα θυμάμαι τον ψηλό τον Παναγιώτη στην Θάσο να κάνει μπαντιλίκια με το KLR,σαγιονάρα Ε.Σ ,γυμνός από πάνω χε-χε-χε.
''Καλύτερη'' μοτοσυκλέτα από το ΧΤ μου είχε φανεί σε διάφορες βόλτες.
Από εκεί και πέρα 2.800 ε όχι.

aggelosant
30/09/2020, 13:29
Ολα τα διαβαζω με προσοχη θα κοιταξω για χωρο γκαραζ κ.λ.π. σκεφτομαι να ρωτησω τον γειτονα που εχει χωρο εαν μπορω να το βαζω στην πιλοτη του και να του δινω κατι.Εμαθα απο την Bmw παναγιωτοπουλος μεσογειων. πως δυστηχως καποια ανταλλακτικα τουxmoto650 δεν βγαινουν πλεον και καλο ειναι να το αποφυγω και κοιτω πλεον για Aprilia Dorsoduro 750 Bmw dakar το μονοκυλινδρο μου ειπαν μονο δεν ξερω τι αλλο στενευουν οι επιλογες και το θελω τις επομενες μερες :(

katsar
30/09/2020, 13:41
Αδερφέ το dorsoduro είναι ''μηχανάρα''.
Από εκεί και πέρα να ξέρεις πως είναι άλλη κατηγορία από τα μονοκύλινδρα.
Άλλο βάρος αλλά άλλο γκάζι,φρένα κτλ.Πιθανώς και ακριβότερο κόστος συντήρησης.
A,και κούκλα.

Lioulios
30/09/2020, 13:44
Bmw dakar το μονοκυλινδρο που λες με το ντορσο ...καμια σχεση .
Το ενα ειναι για να βαλεις τα μοαγκαζια σου και να πας 3μερο βολτα και 2πλος αν θες και το άλλο να ξυρισεις το κεφαλι σου και να κανεις τον ινδιανο.
Βεβαια και τα δυο αμα τα βαλεις μπροστα και φυγεις ,θα πας στην δουλεια σου ή οπου αλλου θες και θα γυρισεις κανονικα .
Δεν αλλαζει κατι . Ειναι ομως τελειως διαφορερικες φιλοσοφιες και κατηγοριες .

Parking
30/09/2020, 14:07
Δυσκολοι καιροι δεν ειμαστε για να κανουμε επιλογες που μετανιωνουμε. Για να βοηθησω δινω τα ακολουθα χαρακτηριστικά - δεδομενα. ευχαριστω προκαταβολικα οποιον βοηθησει.
1 Τιμη εως 3000 ευρω .[ προτιμω απο ιδιωτη εκτος εαν καποιος εχει αποψη για καποιο συγκεκριμενο μαγαζι στην αττικη και προτεινει το ψαχνω.
2. Χρηση κυριως σε πολη καθημερινα πηγαινε ελα δουλεια και βολτουλες βραδυ καποιες φωρες την εβδομαδα.
3.Αναζητω την μηχανη που εφοσον εγω ειμαι κύριος σε ολα μαζι της δεν θα βγαζει ζημιες δεν θα με κρεμαει ακομα και εαν εχει ηδη τα χιλιομετρα της[αφου μιλαμε για μεταχειρισμενη].
4.Θελω να βρισκω τα ανταλλακτικα ευκολα.Να υπαρχουν συνεργεια που την γνωριζουν γιατι και αυτο δεν ειναι παντα ευκολο.
5.Οδηγω νευρικα θελω να χωνετε ευκολα να παιζεις μαζι της που λεμε στην κινηση .Να εχει γκαζι ομως οταν το χρειαστεις σε προσπερασεις να μην σε ανχωσει.
6.Καλα φρεναρισματα και αντιδρασεις σε λακουβες κ.λ.π.
Εχω κοληση με το Χmoto Bmw και μετα κοιταω FMX Honda .Σκεφτομουν και XTX YAMAHA Αλλα χωρις γκαραζ στο πεζοδρομιο ξερω πως τα τσακιζουν τα XT.Θα κανω ασφαλεια κλοπης αλλα ολικη οχι μερικη.Τα xt εχω ακουσει οτι εαν τα αφηνεις εξω συχνα σου αφαιρουν οργανα, πλαστικα και αλλα.Σας ειπα τις σκεψεις μου περιμενω τις προσφατες εμπειριες και γνωσεις σας επι του θεματος μιας και εχω καποια χρονια χωρις μηχανη.:lol:

To XTX προφανώς είναι η πιο καλή λύση απ αυτά που λες
αλλά αν το αφήνεις έξω θα γίνει μ.... καπέλο
γιατί ποιοτικά είναι σκατέ ολέ.
Καμία σχέση με το 600 δηλαδή
Θέλει στοργή και γκαράζ κλειστό.

aggelosant
30/09/2020, 14:24
Bmw dakar το μονοκυλινδρο που λες με το ντορσο ...καμια σχεση .Βεβαια αλλα προτιμω να προσαρμοστω αλλωστε και τα 2 μου αρεσουν ιδιαιτερα καταλαβαινω προφανως τις διαφορες.Ομως επειδη εχω παιδια και πολλα αλλα εξοδα δεν μπορω να ανεβω απο τα 2800.Μετα δεν μπορω να περιμενω και πολυ καιρο γιατι θελω να καλυψω καθημερινες αναγκες.Οποτε σε super motard kai on off οσο πιο ανετα σε κινηση κοιταω.Πρεπει να εχω επιλογες οσω περοσσοτερες.https://www.car.gr/20851681-husqvarna-tr-650-strada
και αυτο μου αρεσει αλλα δεν πλησιαζετε οικονομικα.Ασε που γραμματεια βαζει μονο αμα μετακομισω απο πειραια βολο πραγμα δυσκολο χαχα:bawl: τον πειρα τηλ. και μου ειπε ετσι δειτε το λεει και στην αγγελια. To XTX προφανώς είναι η πιο καλή λύση ναι απο οικονομικη αποψη μοναχα αλλα απαντησες μονος φιλε....Θέλει στοργή και γκαράζ κλειστό.

panavour
30/09/2020, 14:35
Ακόμα θυμάμαι τον ψηλό τον Παναγιώτη στην Θάσο να κάνει μπαντιλίκια με το KLR,σαγιονάρα Ε.Σ ,γυμνός από πάνω χε-χε-χε.
''Καλύτερη'' μοτοσυκλέτα από το ΧΤ μου είχε φανεί σε διάφορες βόλτες.
Από εκεί και πέρα 2.800 ε όχι.

αμα μπεις στο καρ εχει 276 χτ600 με μεση τιμη για ολα 1800 ευρω,τα περισσοτερα λιωμενα με πολλα εως παρα πολλα χλμ .νομιζω οτι για καινουργιο επι της ουσιας ον οφ 650 κυβικων τα 2800 ειναι λογικη τιμη.εδω τα 150αρια παπια εχουν φτασει 3000 καινουργια,μακαρι να μην ειχα το ερ-5 να παω ΤΩΡΑ να το ξαναπαρω.

buckley
30/09/2020, 15:07
αμα μπεις στο καρ εχει 276 χτ600 με μεση τιμη για ολα 1800 ευρω,τα περισσοτερα λιωμενα με πολλα εως παρα πολλα χλμ .νομιζω οτι για καινουργιο επι της ουσιας ον οφ 650 κυβικων τα 2800 ειναι λογικη τιμη.εδω τα 150αρια παπια εχουν φτασει 3000 καινουργια,μακαρι να μην ειχα το ερ-5 να παω ΤΩΡΑ να το ξαναπαρω.

Δεν ισχύει :p

aggelosant
30/09/2020, 15:08
λογικη και αναγαικα τιμη για να μην παρουμε κατι καμενο ετσι.

buckley
30/09/2020, 15:08
Αδερφέ το dorsoduro είναι ''μηχανάρα''.
Από εκεί και πέρα να ξέρεις πως είναι άλλη κατηγορία από τα μονοκύλινδρα.
Άλλο βάρος αλλά άλλο γκάζι,φρένα κτλ.Πιθανώς και ακριβότερο κόστος συντήρησης.
A,και κούκλα.

Ναι αλλά φορτώνεται με μέχρι ένα πακέτο τσιγάρα :cry:

πυξιδας990
01/10/2020, 09:02
Ναι αλλά φορτώνεται με μέχρι ένα πακέτο τσιγάρα :cry:

νομιζεις...

το κοστος σηντηρησης ειναι πολυ νορμαλ παντως,απλο μηχανακι ειναι

strokt up
01/10/2020, 09:45
+1 για dorso. Δεν πούλησε στους γκάγκουρες γιατί δεν είναι ΕΞΤΙ. Πολύ ωραία δύναμη, 3 χάρτες για να το οδηγήσει απο 15χρονος μέχρι παγκόσμιος του facebook,κορυφαία περιφερειακά, θα κάνεις flexing το top speed στο κοντέρ και το λογότυπο της οθόνης όταν ανοίγεις τον διακόπτη σε story στο instagram.

spyro
01/10/2020, 10:06
άσχετο. τους τελευταίους μήνες έχω πετύχει στο δρόμο 2-3, 650 Dakar γκαγκουροποιημένα. Αυτό απο μόνο του ακούγεται σαν ανέκδοτο αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη αφενός ήταν πανέμορφα και αφετέρου πήγαιναν μ@μιόντας. τολμώ να πώ οτι τα ζήλεψα :P

Vstrommer71
01/10/2020, 10:25
690 2008 με έξτρα σετ ασφάλτινα ζαντολάστιχα.Τέλος ο προβληματισμός.
Αν έχεις το μαρούλι κι ανέβεις λίιιιγο,παίρνεις μηχανάκι.Θα το καταευχαριστηθείς.
Άμα οδηγήσεις δίπλα δίπλα ένα ΧΤΧ με το 690,θα καταλάβεις.

Parkaki
01/10/2020, 17:22
Επειδη ειμαι στην ιδια φαση (οχι ακριβως, εχω και ενα τζιλερα ραννερ) και ψαχνω για super motard νομιζω με βαση τις αγγελιες του καρ το 690 της ΚΤΜ ειναι μονοδρομος. μηχαναρα πραγματικα και με γκαζι τοσο οσο να μη σε τρομαξει στις χαμηλες (πιο ομαλο για εμενα εκτως και αν το δωσεις τερμα) καμια σχεση με το παλιο το 640 που ηταν πιο κανιβαλος. Το ψαχνω εδω καιλιγο καιρο αλλα επειδη δεν εχει παρα πολλα στο καρ θελει υπομονη να βρεις το χρωμα και τα εξτρα που θελεις. Εγω πχ ψαχνω με διπλη ακραποβιτς σε μαυρο ποττοκαλι, ακομη δεν εχω βρει κατι στα λεφτα η στη κατασταση που το θελω.

contes di Zante
01/10/2020, 17:35
Στα μονοκύλινδρα υπάρχει και το strada. Ίδιος κινητήρας με το XT, 3-4 συγκεκριμένα παιδικά προβλήματα τα πρώτα μοντέλα και πιο μηχανή από το XT μιας και κάθεσαι "μέσα" και όχι "πάνω".....και σε πολύ καλές τιμές θα έλεγα

aggelosant
01/10/2020, 20:13
και αυτο το κοιταω καλα λες απλα χρειαζεται χρονως να ειναι της αρεσκειας οπως λεει πριν και ενας φιλος.Χρωμα εξτρα κ.λ.π. απορια παντως γιατι απο πηγασος δεν ακουγεται καθολου το trial? αλλα μονο το strada

contes di Zante
03/10/2020, 13:20
και αυτο το κοιταω καλα λες απλα χρειαζεται χρονως να ειναι της αρεσκειας οπως λεει πριν και ενας φιλος.Χρωμα εξτρα κ.λ.π. απορια παντως γιατι απο πηγασος δεν ακουγεται καθολου το trial? αλλα μονο το strada

και το trial καλό ήτανε, απλά το strada δεν είχε αντίπαλο στην κατηγορία του

S705
03/10/2020, 15:53
και το trial καλό ήτανε, απλά το strada δεν είχε αντίπαλο στην κατηγορία του


Ναι ειδικά στο σκορτσαρισμα στις χαμηλές στροφές δεν είχε αντίπαλο!
Πολύ καλή μηχανή αλλά ήθελε ή γνώστη μάστορα ή να φας ώρες και τα άντερα σου να ρυθμίσεις το tps και το co (από το καντράν) για να γίνει γλυκό στις χαμηλές.

contes di Zante
03/10/2020, 18:14
Μπροστινό, φρένα, όργανα, τιμή (ειδικά όσοι το αγόρασαν στα 6600€) και η θέση οδήγησης (προσωπική άποψη) το έκαναν εξαιρετική επιλογή. Όσο για το σκορτσάρισμα το έκανε σε ένα φάσμα 500σαλ και με σταθερό γκάζι....το δούλευες εκτός και τελείωνε το θέμα. Δεν λέω ότι ήταν τέλειο αλλά σίγουρα καλύτερο από το XT ή το F....να μου έλεγες για LC4 να πω ΟΚ, αλλά εκεί μιλάμε για άλλα πράματα

aggelosant
16/10/2020, 20:04
Παιδια σας ευχαριστω ολους μετα απο μεγαλη ερευνα κατεληξα σε XT 660X του 2007 οποιος ξερει κανενα καλο συνεργειο στα μερη γυρω απο πειραια ας πει ,να ειστε ολοι καλα σας ευχαριστω ξανα.

Lioulios
16/10/2020, 20:59
Vroom