PDA

View Full Version : Επίλυση προβλήματος πατιναρίσματος kaze r



Sarrigioxan
03/10/2020, 20:15
Χαίρετε αγαπητοί μοτοσυκλετισταί και μη. Πρόσφατα ψάχνοντας δισκάκια έπεσα πάνω σε ετούτα:421452
421453
Καταλαβαίνει κανείς τι εννοεί ο ποιητής; Ισχύει αυτό που λέει; Αν ναι, τότε πιο μέταλλο καταργούμε; Υπάρχει άλλος τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος του πατιναρίσματος; Ευχαριστώ και πάλι προκαταβολικά.
EDIT: Κατάλαβα καλά; Καταργούμε ένα μέταλλο και τοποθετούμε το ένα παραπάνω δισκάκι ή έχει δικό του (σούπερ ουάου έξτρα) μέταλλο και αντικαθιστούμε ένα απ' τα εργοστασιακά με το cardinals.
������������������

Volpad
03/10/2020, 20:54
Απο τι καταλαβαίνω, το πακέτο περιέχει μόνο τους φιμπερενιους δίσκους και όχι τους μεταλλικούς.
Βγάζεις λοιπόν έναν μεταλλικό και προσθέτεις εναν φιμπερενιο ο οποίος συμπεριλαμβανεται στο πακέτο.

Sarrigioxan
03/10/2020, 21:07
Σ ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ αυτό κατάλαβα, αλλά τι φάση; Όποιον να ναι μεταλλικό; Δηλαδή θα ναι δύο φιμπερένιοι στη σειρά; Αν ναι, που; Πίσω; Στη μέση; Μπροστά;

S705
03/10/2020, 21:17
Εγώ κατάλαβα ότι περιέχει ένα δικό του μεταλλικό το σετ. Το γράφει εξάλλου, όχι όμως καθαρά. "θα καταργήσετε έναν μεταλλικό και θα βάλετε αυτό που έχει η συσκευασία."
Αγόρασε το και πες μας να μας φύγει η απορία.

Volpad
03/10/2020, 21:18
Όχι.
Λογικά αρχίζει και τελειώνει σε μεταλλικούς, οπότε βγάζεις τον ένα μεταλλικό και αρχίζεις και τελειώνεις με φιμπερενιο.

S705
03/10/2020, 21:19
Λες?????
Αυτές οι περιγραφές προϊόντων ώρες ώρες είναι γτπ!

Volpad
03/10/2020, 21:23
Ναι ναι... κάτι τέτοιες πατέντες κάνουνε στα ducati για να σταματήσουν να κάνουν γκλαγκα - γκλουγκα...
Καμία σχέση βέβαια με αυτή τη περίπτωση, αλλά είναι τροποποίηση που δουλεύει κανονικά..

S705
03/10/2020, 21:33
Μα τα bucati δεν τα αγοράζετε επειδή κάνουν αυτό το ωραίο γκλαγκα γκλουκα?

Volpad
03/10/2020, 21:43
Ναι μωρέ...
Κάτι παππουδια είναι που δεν τον αντέχουν και κάνουν τη πατέντα....

Πέρα από τη πλάκα όμως, τα πλεονεκτήματα δεν είναι μόνο ηχητικά.
Το γκλαγκα γλουγκα τρώει την καμπάνα και κάθε 2-3 αλλαγές δίσκων θες και καμπάνα. Btw, οι δίσκοι στα ξηρά ducati, θέλουν αλλαγή κάθε 10-15κ χιλιόμετρα (προφανώς και εξαρτάται από τη χρηση)...
Όταν φαγωθεί η καμπάνα, θέλουν αλλαγή συχνότερα...

Κάνοντας αυτή τη πατέντα, δεν τρώγεται ούτε η καμπάνα ούτε οι δίσκοι τόσο συχνά.

Προσωπικά δεν την έχω κάνει. Μου αρέσει το γκλαγκα γλουγκα...

S705
03/10/2020, 21:45
Προσωπικά δεν την έχω κάνει. Μου αρέσει το γκλαγκα γλουγκα...
Το έσωσες!

Volpad
03/10/2020, 21:49
:lol:

Ο μόνος λόγος που δεν έχω βάλει ανοιχτό καπάκι, είναι γιατί το παρκάρω σε ανοιχτό πάρκινγκ και θα μπαίνουν νερα μέσα στους δίσκους από τη βροχή και το πρωί θα είναι κολλημένοι με αποτέλεσμα η να βαράνε οι ταχύτητες για καμία 500αρια μέτρα...

OldMan
05/10/2020, 14:20
Αυτές οι περιγραφές προϊόντων ώρες ώρες είναι γτπ!

Μάλλον για τα κάτεργα ειναι..

Sarrigioxan
05/10/2020, 15:47
Χαίρετε χαίρετε! Μόλις μίλησα (τηλεφωνικά) με υπάλληλο του καταστήματος που πουλάει τα παραπανω δισκάκια. ΛΕΠΟΝ, μου είπε πως το ένα παραπάνω δισκάκι έχει φιμπερ μόνο απτή μια πλευρά (μου έδωσε παράδειγμα τα δισκάκια των C50). Ταιριάζει κανονικότητα, μπαίνει σε οποιοδήποτε θέση, καταργώντας έναν μεταλλικό δίσκο. Ρώτησα και για την ΛΥΣΗ που λέει στο σάιτ και μου είπε (πλαγίως) πως βελτιώνει, αλλά μάλλον δεν γίνεται να λύσει στο 100% ένα κατασκευαστικό ελάττωμα.
EDIT: είπε πως η cardinals λέει για τη βελτίωση του προβλήματος