PDA

View Full Version : Αγορά μηχανής 250cc



Par1s4
07/10/2020, 17:02
Καλησπέρα σας, είμαι στην φάση αναζήτησης μηχανής στα 250cc πάνω κάτω.

Από μια αναζήτηση που έκανα αυτό που με τράβηξε περισσότερο είναι το SYM wolf. Σε αυτό το στυλ τι άλλο μπορώ να κοιτάξω;

Ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο έως ~2000€.

doctor_john
07/10/2020, 17:22
Τόσο πετυχημένο δεν έχω δει άλλο, υπάρχουν κανα, δυο καινούρια.
Με όριο τα 2000ε μπορείς να βρεις σωστό μοτοσυκλετάκι αλλά θα πρέπει
να το φτιάξεις εσύ αν το θές τόσο πετυχημένο σχεδιαστικά.

CBF250, YBR250 για σύγχρονο, tiger2000 αν θες να παίξεις φθηνότερα.

Par1s4
07/10/2020, 17:46
Τι εννοείς υπάρχουν κάνα δυο καινούρια;

doctor_john
07/10/2020, 18:23
To Brixton 250 και το Gemini Scrambler 250, βαλε νεα μοντέλα 250cc στο google να δεις.

Nikospiaggio
07/10/2020, 19:46
Επειδη κι εγω το εψαχνα οταν πουλουσα το beverly (πριν ενα χρονο περιπου)
Δυστηχως δεν βρηκα κατι που να
Ειναι αξιοπιστο
Επωνυμο
Injection και
Να μ αρεσει λιγο

Το μονο που ηταν πιο κοντα στα παραπανω ηταν το ybr 250 αλλα δεν ειχα βρει καποιο σε καλη κατασταση

Καλη τυχη

nassosxlvbros
08/10/2020, 09:18
Καλησπέρα σας, είμαι στην φάση αναζήτησης μηχανής στα 250cc πάνω κάτω.

Από μια αναζήτηση που έκανα αυτό που με τράβηξε περισσότερο είναι το SYM wolf. Σε αυτό το στυλ τι άλλο μπορώ να κοιτάξω;

Ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο έως ~2000€.

Καλημέρα.

Από 2-2500 -και δεν είσαι 2,10- παίζει και το Inazuma (https://www.car.gr/30723934-suzuki-inazuma-250) 250 της Suzuki.Δεν είμαι και φαν της μάρκας αλλά το συμπάθησα !!
Αν όμως είσαι ταβάνι στα 2000€ τότε πας από Skyteam V-Raptor 250 toy 2017 (https://www.car.gr/25072636-skyteam-v-raptor-250) μέχρι Honda CBR250 του 2012 (https://www.car.gr/31871872-honda-cbr250r)... και ενδιάμεσα κάτι σκουτεροειδή.

Καλό κυνήγι ! :)

doctor_john
08/10/2020, 10:16
ναι, και το ΖΧ250 :lol:
τι σχέση έχουν αυτα ρε Νάσο με αυτά που λέει ότι του αρέσουν;

Panos76
08/10/2020, 10:55
https://www.car.gr/31691519-ktm-250-duke :D

https://www.car.gr/31431754-honda-vtr-250 :pink:

nassosxlvbros
08/10/2020, 10:55
ναι, και το ΖΧ250 :lol:
τι σχέση έχουν αυτα ρε Νάσο με αυτά που λέει ότι του αρέσουν;

Για να δούμε ωρέ γιατρέ τι μας λέει το παλουκαρι:

είμαι στην φάση αναζήτησης μηχανής στα 250cc πάνω κάτω. Άρα παίζει και το Skyteam ΚΑΙ το Honda...

Παμ παρακατ...

αυτό που με τράβηξε περισσότερο είναι το SYM wolf. άρα το Inazuma παίζει ΑΝ το πετύχει στο 2000ρο...

Εξήγησέ μου που έχω παραστρατήσει να συμμαζευτώ.

νεοσσός
08/10/2020, 11:10
https://www.car.gr/31691519-ktm-250-duke :D
Στη μοναδική φωτογραφία έχει ένα KTM Duke 125cc δεύτερης γενιάς (2017+), ενώ στην περιγραφή αναφέρεται σε Duke 250 του 2013, που δεν υπήρχε καν τέτοιο. Το 2013 υπήρχαν Duke 125, 200 & 390 με τέτοια σχεδίαση (https://www.bikemart.sg/wp-content/uploads/sites/3/2015/08/KTM-Duke-200-White-Used-2012-Low-Res.jpg).

doctor_john
08/10/2020, 11:28
Καλά δεν λέω να συμμαζευτείς, πλάκα για τα τύπου SS έκανα. ;)
Το innazuma δεν έχω καταλάβει γιατί το έφτιαξαν έτσι. Εσωτερική" κατανάλωση για τους έχοντες manga (https://en.wikipedia.org/wiki/Inazuma_Eleven_(manga))παιδεία;
Η σχέση του με το Wolf μου φαίνεται γενίκευση. Το ότι έχουν ρόδες, φώτα και σωληνωτό περιμετρικό δεν τους δίνει κάποια συγγένεια.
Πως να προτείνεις σε κάποιον, που δείχνει να μην ασχολείται, να αλλάξει τροχούς, φώτα, τεπόζιτο, σέλα..
Είναι πολύ δουλειά ακόμα και για κάποιον που ασχολείται.

ptc
08/10/2020, 11:44
Στη μοναδική φωτογραφία έχει ένα KTM Duke 125cc δεύτερης γενιάς (2017+), ενώ στην περιγραφή αναφέρεται σε Duke 250 του 2013, που δεν υπήρχε καν τέτοιο. Το 2013 υπήρχαν Duke 125, 200 & 390 με τέτοια σχεδίαση (https://www.bikemart.sg/wp-content/uploads/sites/3/2015/08/KTM-Duke-200-White-Used-2012-Low-Res.jpg).

Σωστος ο νεοσσος. Η αγγελια ειναι ο,τι να'ναι.

Επιλογες στην κατηγορια Sym Wolf SB 250 Ni, Honda CBF 250, Yamaha YBR 250, KTM Duke 200. Προσωπικα θα πηγαινα στο Honda για peace of mind με δευτερη επιλογη το Sym (ομορφο μηχανακι με εμφανιση μεγαλυτερης μηχανης και σχετικα αξιοπιστο). Το ΚΤΜ ειναι το μονο με ABS αλλα στα λεφτα σου θα βρεις με αρκετα χιλιομετρα και δεν ειναι απο τα πιο ποιοτικα μηχανακια που υπαρχουν. Οποτε ισως ειναι αγορα με μεγαλυτερο ρισκο.

edit: Μια τελευταια επιλογη ειναι και το CF 250NK (https://www.car.gr/used-bikes/cfmoto.html?condition=used&make=5665&model=8161&pg=1&price-to=2500). Ενδιαφερον φαινεται, συγχρονο και με ABS αλλα δεν υπαρχουν και πολλα δεδομενα σε θεματα αξιοπιστιας και after sales service. Αν κοιτας για μηχανη για κανα δυο χρονια μπορει και να αξιζει το ρισκο. Αν θες να το κρατησεις για χρονια δε θα ηταν στις επιλογες μου.

nassosxlvbros
08/10/2020, 14:00
Καλά δεν λέω να συμμαζευτείς, πλάκα για τα τύπου SS έκανα. ;)
Το innazuma δεν έχω καταλάβει γιατί το έφτιαξαν έτσι. Εσωτερική" κατανάλωση για τους έχοντες manga (https://en.wikipedia.org/wiki/Inazuma_Eleven_(manga))παιδεία;
Η σχέση του με το Wolf μου φαίνεται γενίκευση. Το ότι έχουν ρόδες, φώτα και σωληνωτό περιμετρικό δεν τους δίνει κάποια συγγένεια.
Πως να προτείνεις σε κάποιον, που δείχνει να μην ασχολείται, να αλλάξει τροχούς, φώτα, τεπόζιτο, σέλα..
Είναι πολύ δουλειά ακόμα και για κάποιον που ασχολείται.


Πλάκα στην πλάκα αλλά και μέχρι Χαλάνδρι :D τα τύπου SS παίζουν και παίζουν αρκετά τίμια για το μπάτζετ του 2χίλιαρου......
Το innazuma τι να πω...Δε λες πως "αυτό το μηχανάκι ναι,έλειπε από τη γκάμα του μοτοσυκλετισμού..." ...Η Σουζούκι πορόλο που είναι μάλλον η πιο συντηρητική εταιρεία της Ιαπωνίας προσπαθεί να φτιάξει μια νέα κατηγορία naked -χωρίς να ρωτήσει κανένα τι παίζει και μπραφ! κοτσάρει 2κύλινδρα τύπου νεορετρό ; δε ξέρω,δε παραπούλησε αλλά όσοι το πήραν το λατρεύουν.
Πάντως σε μια βόλτα που το έκανα από γνωστό μου άτομο είναι συμπαθητικούλι... Αν και βαρούτσικο για τον όγκο του.
Προσωπικά δε ξέρω αν θα έπαιρνα 250άρι 2κύλινδρο...δε βλέπω λόγο ύπαρξης πέραν από ενός νέου που από παπί πάει σε μοτοσυκλέτα με κοντινές τύπου Αθήνα Λουτράκι ταξιδιωτικές βλέψεις...

TKM
08/10/2020, 16:35
Το Inazuma είναι αξιόπιστο και "τα κάνει όλα"... όμως έχει το γνωστό θέμα της υπερβολικά κοντής 6ης ταχύτητας που κάπως φιμώνει τον κινητήρα όταν ταξιδεύει - ή θα έπρεπε να είχε μια 7η ή να είναι αλλιώς "απλωμένες" οι ταχύτητές του. Επίσης έχει μάλλον ασιατική θέση οδήγησης για μας εδώ στην Ελλάδα, αν δηλαδή είσαι ψηλός, τα χέρια σου κρέμονται από τους ώμους σου για να βρούνε το τιμόνι. Πάντως αυτά συνηθίζονται και τελικά δεν είναι κακή επιλογή - τα γράφω όλα ετούτα διότι το είχα και ξέρω. Αν το βρεις με εξάτμιση Yoshimura (είχαν βγει κάποια σε προσφορά με τέτοια)... μην το πάρεις, εκτός αν δίνεις πολύ μεγάλη σημασία στην εμφάνιση - πάντως πάει καλύτερα με τις διπλές εξατμίσεις που έχει από το εργοστάσιο.

buckley
08/10/2020, 16:50
Πλάκα στην πλάκα αλλά και μέχρι Χαλάνδρι :D τα τύπου SS παίζουν και παίζουν αρκετά τίμια για το μπάτζετ του 2χίλιαρου......
Το innazuma τι να πω...Δε λες πως "αυτό το μηχανάκι ναι,έλειπε από τη γκάμα του μοτοσυκλετισμού..." ...Η Σουζούκι πορόλο που είναι μάλλον η πιο συντηρητική εταιρεία της Ιαπωνίας προσπαθεί να φτιάξει μια νέα κατηγορία naked -χωρίς να ρωτήσει κανένα τι παίζει και μπραφ! κοτσάρει 2κύλινδρα τύπου νεορετρό ; δε ξέρω,δε παραπούλησε αλλά όσοι το πήραν το λατρεύουν.
Πάντως σε μια βόλτα που το έκανα από γνωστό μου άτομο είναι συμπαθητικούλι... Αν και βαρούτσικο για τον όγκο του.
Προσωπικά δε ξέρω αν θα έπαιρνα 250άρι 2κύλινδρο...δε βλέπω λόγο ύπαρξης πέραν από ενός νέου που από παπί πάει σε μοτοσυκλέτα με κοντινές τύπου Αθήνα Λουτράκι ταξιδιωτικές βλέψεις...

Ποιος ήρθε ? :hmm:

Par1s4
08/10/2020, 22:30
Πολλές απαντήσεις! Ευχαριστώ.

Στο εμφανισιακο Inazuma είναι οκ για τα γούστα μου, cbr και skyteam όχι.

Γενικά μου αρέσουν οι naked, αλλά δεν θέλω να πάω σε πολλά κυβικά, επειδή δεν μου χρειάζονται και ούτε ταξίδια θα κάνω με την μηχανή. Αν παίζει ρόλο είμαι 1.83.

Χαζευοντας στα 250 πραγματικά εμφανισιακά με κέρδισε με διαφορά το Wolf.

Από τις υπάρχουσες αγγελίες αξίζει να ασχοληθείς με κάποια; Μπάτζετ μπορώ να φτάσω μέχρι τα 2500 αν και δεν θα το ήθελα.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&make=314&model=6852

nassosxlvbros
09/10/2020, 10:18
Ποιος ήρθε ? :hmm:

Περαστικός ένας απ'το χωριό δε τόνε ξέρω. Είπε τίποτα; :)

Par1s4
22/10/2020, 14:00
Οπως τα σκέφτηκα μάλλον θα πάω για καινούριο, αφού σκοπεύω όσο έχει καλό καιρό να πηγαινοερχομαι στην εργασία μου (15+15 χλμ) και γενικότερα όταν θέλω να κατέβω κέντρο Θεσσαλονίκης, όπου με αυτοκίνητο είναι αδύνατον.

Σκεφτηκα πως η διαφορά μεταχειρισμένου - καινούριου δεν είναι τόσο μεγάλη, αφού κάποιο ποσό θα καλυφθεί από λάστιχα, μεγάλα σέρβις, πιθανό πρόβλημα λόγο ετών ή κακής χρήσης κα.

Οπότε το kawasaki z250sl τι σας λέει; Δεν έχουν γραφτεί πολλά για αυτό. Θεωρώ καλή τιμή κοντά στων μικρότερων μπραντς.

ptc
22/10/2020, 14:26
Εχεις ρωτησει στην Kawasaki αν υπαρχει στοκ; Γιατι πλεον δε βλεπω αγγελιες για καινουρια στο car. Αν οντως υπαρχει παντως ειναι εξαιρετικη επιλογη και σε πολυ καλη τιμη. Παναλαφρο, λεπτο, με σπιρτοζικο μοτερ. Εγω θα το επαιρνα με κλειστα ματια. Αρκει βεβαια σωματικα να εισαι μεσου ορου και κατω, γιατι σε διαστασεις ειναι πραγματικα πολυ μαζεμενη μηχανη.

Par1s4
22/10/2020, 14:35
Εχεις ρωτησει στην Kawasaki αν υπαρχει στοκ; Γιατι πλεον δε βλεπω αγγελιες για καινουρια στο car. Αν οντως υπαρχει παντως ειναι εξαιρετικη επιλογη και σε πολυ καλη τιμη. Παναλαφρο, λεπτο, με σπιρτοζικο μοτερ. Εγω θα το επαιρνα με κλειστα ματια. Αρκει βεβαια σωματικα να εισαι μεσου ορου και κατω, γιατι σε διαστασεις ειναι πραγματικα πολυ μαζεμενη μηχανη.

Χμ.. Δεν μου πέρασε από το μυαλό αυτό με το στοκ, απλά είδα σε κάποια site στα 3900. Θα το κοιτάξω.

TKM
25/10/2020, 21:01
Αν και ο σαπίλα ραίησινγκ θα με μαλώσει, δες και τη Benelli BN 251, αυτή που έχω κι εγώ με πολύ καλές εντυπώσεις ως τώρα ή τη Benelli TRK 251.

Par1s4
25/10/2020, 21:55
Αν και ο σαπίλα ραίησινγκ θα με μαλώσει, δες και τη Benelli BN 251, αυτή που έχω κι εγώ με πολύ καλές εντυπώσεις ως τώρα ή τη Benelli TRK 251.
Είναι στις επιλογές μου, καλή τιμή θεωρώ. Αν μπορείς να μοιραστείς θετικά και αρνητικά από την εμπειρία σου θα με βοηθούσε πολύ.

TKM
25/10/2020, 22:12
Είναι στις επιλογές μου, καλή τιμή θεωρώ. Αν μπορείς να μοιραστείς θετικά και αρνητικά από την εμπειρία σου θα με βοηθούσε πολύ.

Θετικά: κινητήρας (τα κάνει όλα - και στην πόλη πολύ ευχάριστος και ταξίδι μπορεί να πάει αξιοπρεπώς για τα κυβικά της μηχανής), στήσιμο "ευρωπαϊκό", άνεση, κράτημα, λάστιχα πρώτης τοποθέτησης (σπάνιο να είναι τόσο καλά σε κινέζικη μηχανή!), φώτα, κατανάλωση (δεν καίει τίποτα, πραγματικά!).

Αρνητικά: το μόνα που μου έχουν συμβεί ήταν α) μια διαρροή (ελάχιστη) υγρού ψυγείου, η οποία καθόλου δεν επηρέασε την κανονική κίνηση της μηχανής. Επισκευάστηκε στην εγγύηση κι έληξε το θέμα. β) κάποια στιγμή όταν γύριζα το κλειδί για να ανάψει το ταμπλό ορισμένες φορές δεν άναβε και χρειαζόταν να το "παίξω" λίγο μέσα στη κλειδαριά για να ανάψει. Την πήγα τελικά συνεργείο, διαπιστώθηκε ότι... είχε πάρει νερό, μάλλον από δυνατή μπόρα, μου το έφτιαξαν (δωρεάν), δηλαδή το καθάρισαν, τακτοποίησαν τα καλώδια κλπ. και δεν ξαναπαρουσιάστηκε πρόβλημα. γ) η εργοστασιακή μπαταρία ήταν αδύναμη (ίσως πολυκαιρισμένη) και δυσκολευόταν όταν είχε κρύο να πάρει μπρος - την άλλαξα με μια μπαταρία άλλης μάρκας και ησύχασα μια και καλή.

Ούτε κρύο ούτε ζέστη: τα φρένα. Το μπροστινό έχει λίγο "σπογγώδη" αίσθηση ώσπου να το συνηθίσεις, το πίσω είναι ΟΚ χωρίς να είναι και άγκυρα, συνολικά πάντως δεν δημιουργούν πρόβλημα.

Ερωτήματα: η ποιότητα κατασκευής σε βάθος χρόνου - ως τώρα πάντως, ύστερα από 14 μήνες και 13.500 χιλιόμετρα, εννοείται με ευλαβική συντήρηση, η μηχανή είναι σαν καινούρια, δεν έχει δείξει κανένα δείγμα "σκορπίσματος" και το καλοκαίρι με έβγαλε ασπροπρόσωπο, με ταξίδια σε Κρήτη, Ικαρία, Μετέωρα, Μεσολόγγι χωρίς να συμβεί το παραμικρό.

Σε σχέση με αυτή που έχω εγώ, το μοντέλο που πωλείται τώρα έχει κάποιες αλλαγές: διαφορετική (σαφώς πιο όμορφη) εξάτμιση και πιο μοντέρνο ψηφιακό ταμπλό στυλ κινητού τηλεφώνου, καθώς και λίγο διαφορετικά γραφικά.

Από μένα είναι ναι. Δε νομίζω ότι θα βρεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ 250άρα καλύτερη - ίσως θα άξιζε να δεις και τη Voge 300, η οποία πάντως στη street έκδοση είναι λίγο πιο "ασιατική" ως προς τη θέση οδήγησης, πιο στενή. Ασφαλώς υπάρχει και η Honda CB 300 αλλά είναι πολύ πιο ακριβή.

Α και σε σχέση με την Kawasaki Z 250 SL, την οποία είχα δει πριν αποφασίσω ποια θα αγόραζα, η Benelli είναι πολύ πιο άνετη - η Kawasaki αυτή είναι για λεπτοκαμωμένους αναβάτες κάτω από 1.70΄.

Par1s4
25/10/2020, 22:33
Πολύ αναλυτικός, ευχαριστώ. Ποια είναι η τοπ ταχύτητα που θα μπορούσες να ταξιδεύεις σταθερά για 10-20 λεπτά σε ανοιχτό δρόμο; Εννοώ να μην είσαι στην τελική και την ζοριζεις.

Το TRK μου φαίνεται πιο σωστή επιλογή για αυτό που την θέλω αλλά της bn το στυλ μου αρέσει πολύ περισσότερο!

TKM
25/10/2020, 22:52
Πολύ αναλυτικός, ευχαριστώ. Ποια είναι η τοπ ταχύτητα που θα μπορούσες να ταξιδεύεις σταθερά για 10-20 λεπτά σε ανοιχτό δρόμο; Εννοώ να μην είσαι στην τελική και την ζοριζεις.

Το TRK μου φαίνεται πιο σωστή επιλογή για αυτό που την θέλω αλλά της bn το στυλ μου αρέσει πολύ περισσότερο!

Σε ίσιο δρόμο 115-125 χαλαρά (κοντερίσια, διότι η πραγματική ταχύτητα είναι 8-10 χιλιόμετρα μικρότερη).

Εννοείται μετά το στρώσιμο και αφού "ανοίξει" λίγο ο κινητήρας.

Εάν κοιτάς την TRK, κάνε ένα κόπο να δεις και τη Voge 300 DS.