PDA

View Full Version : Euro5 για νέα μηχανή



Dr.Monty
10/10/2020, 08:42
Καλημέρα σε όλους!!

Καταρχάς ελπίζω να γράφω στο σωστό σημειο του φόρουμ. Δεν βρήκα πιο κατάλληλο.

Πολύ νέος στο χώρο, ψάχνω για την πρώτη μου μηχανή. Διαβάζω κάνα δίμηνο οπότε δεν θα σας ζαλίσω με τα specifics.

Είμαι στο δίλημμα cb125f vs ys125. H επιλογή, από όσο διάβασα, είναι καθαρά θέμα αισθητικής με μόνη διαφορά ίσως την ευκολία εύρεσης ανταλλακτικών και μεταπώλησης υπερ της cbf.

Έχω δυο μικρές ερωτήσεις:

1) Υπάρχουν αντιπροσωπείες honda και Yamaha να τα δω από κοντά? Κέντρο Αθήνας που έψαξα σε αντιπροσωπείες δεν τα βρήκα πουθενα. Βασικά σε κατι μαγαζάκια πήγα που είχαν ελάχιστες μοτοσυκλέτες μέσα (μετα απο google search). Και γενικά ποιοι είναι οι καλύτεροι αντιπρόσωποι για hond και yamaha στην Αθήνα? Αν και ζω στην Αθήνα είμαι απο Θεσσαλονίκη επομένως δεν γνωρίζω oύτε τα αυτονόητα της αγοράς εδώ πόσο μάλλον για τις μηχανές. Αν υπάρχει πρόβλημα με την αναφορά ονομάτων οπως συμβαίνει σε άλλα φόρουμ που συμμετέχω, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα κάποιο pm.

2) Θα παω για καινουργια μηχανή. Είδα ότι η ys125(2020) και η cb125f(2020) είναι σχεδόν ίδιες σε όλα τα χαρακτηριστικά. Η cb125f 2021 όμως που παρουσιάστηκε πρόσφατα διαφέρει πολύ¨και εχει αρκετές τεχνολογικές καινοτομίες (απο ότι διάβασα). Μία απο αυτές σχετίζεται με την πιστοποίηση με τους ρύπους και το euro5 κάτι που δεν γνωρίζω πόσο σημαντικό είναι προς το παρόν, αλλά και δεν ξέρω τι ρολό θα παίξει στο μέλλον καθότι νέος στο χώρο της μηχανής (θα απαγορευτουν οι υπόλοιπες; , θα εχουν πρόστιμα; κτλ).
Επομένως η ερώτηση συνοψίζεται στο παρακάτω: πότε περίπου βγαινουν τα καινούρια μοντέλα (δλδ το 2021) και αν όντως αξίζει την αναμονή.

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων, χαίρομαι που σας βρήκα, να έχετε ένα όμορφο σκ!

stefanos
10/10/2020, 09:07
2.Όσο προχωράνε τα Euro τόσο χειρότερα και ακριβότερα γίνονται τα οχήματα.
Μεγαλύτερα βαρύτερα πολυπλοκότερα δεν επιδέχονται τροποποιήσεις.

TKM
10/10/2020, 10:04
Το Euro 5 δεν έχει καμιά απολύτως συνέπεια για σένα και για όλους εμάς... έχει συνέπειες για τις εταιρίες, οι οποίες πρέπει να σπαζοκεφαλιάζουν για να ανταποκρίνονται στις νέες προδιαγραφές. Όποιος, όμως, έχει πάρει μηχανή παλαιότερων προδιαγραφών, δεν έχει φόβο να απαγορευτεί η κυκλοφορία της - εδώ μέχρι και δίχρονες ΜΖ που βγάζουν ντουμάνια καπνού κυκλοφορούν ακόμα!

Καμιά επίσης μεγαλύτερη δυσκολία εύρεσης ανταλλακτικών δεν υπάρχει αν πάρεις τη Yamaha αντί για τη Honda.

Και οι δυο αυτές μηχανές που αναφέρεις, παρόμοιες είναι, επομένως πάρε... όποια σου κάνει περισσότερο κλικ. Εγώ είχα τη Yamaha YBR 125, δηλαδή την "πρόγονο" της YS και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος, ήταν πολύ καλύτερη απ' όσο την περίμενα όταν την είχα αγοράσει.

Υ.Γ.: απ' ότι βλέπω, το CB 125 F του 2021 είναι ελαφρύτερο και ομορφότερο. Πόσο κοστίζει όμως;

RaGe_Raptor
10/10/2020, 10:10
Το Euro 5 δεν έχει καμιά απολύτως συνέπεια για σένα και για όλους εμάς... έχει συνέπειες για τις εταιρίες, οι οποίες πρέπει να σπαζοκεφαλιάζουν για να ανταποκρίνονται στις νέες προδιαγραφές.

νομίζεις...

TKM
10/10/2020, 10:24
νομίζεις...

Ναι, εννοώ ότι δεν έχει συνέπειες ως προς το θέμα απαγόρευσης κυκλοφορίας κλπ. - έμμεσες συνέπειες έχει σίγουρα.

PaNick67
10/10/2020, 10:32
Ναι, εννοώ ότι δεν έχει συνέπειες ως προς το θέμα απαγόρευσης κυκλοφορίας κλπ. - έμμεσες συνέπειες έχει σίγουρα.

Δεν θα εβαζα στοιχημα παντως... :rolleyes:

Υπαρχει μια ταση απαγορευσης κυκλοφοριας, σε ευρωπαικο επιπεδο, οχηματων παλιας τεχνολογιας. Τις μοτοσυκλετες δεν τις πηρε η μπαλα διοτι μεχρι προσφατα ουτε Ε4 δεν ηταν ( μια νορμα που στα αυτοκινητα ισχυει απο το 2003 ). Απο το νεο ετος ομως και το Ε5 δεν θα ηταν απιθανο μια ευρωπαικη απαγορευση στις Ε3 και κατω με αρχη το 2025 για παραδειγμα.

TKM
10/10/2020, 10:38
Δεν θα εβαζα στοιχημα παντως... :rolleyes:

Υπαρχει μια ταση απαγορευσης κυκλοφοριας, σε ευρωπαικο επιπεδο, οχηματων παλιας τεχνολογιας. Τις μοτοσυκλετες δεν τις πηρε η μπαλα διοτι μεχρι προσφατα ουτε Ε4 δεν ηταν ( μια νορμα που στα αυτοκινητα ισχυει απο το 2003 ). Απο το νεο ετος ομως και το Ε5 δεν θα ηταν απιθανο μια ευρωπαικη απαγορευση στις Ε3 και κατω με αρχη το 2025 για παραδειγμα.

Καλά από τους αγάμητους γραφειοκράτες της ΕΕ όλα μπορεί να τα περιμένει κανείς...

Panos0001
10/10/2020, 19:53
Καλησπερα φιλε! Εγω εχω το ys.εχω κανει και ενα ποστ για το μηχανακι και τα αρνητικα θετικα του αν σε ενδιαφερει. Αν διαλεγα ξανα το ys θα επαιρνα παλι μονο και μονο επειδη ειναι πιο ομορφο στα ματια μου. Φιλος μου παντως που εχει το cbfακι ειναι ευχαριστημενος και εχει κανει και μπολικα χιλιομετρα χωρις θεμα. Ιδια ειναι τα μηχανακια ουσιαστικα καπου κερδιζει το ενα καπου το αλλο με μικρη διαφορα παντως. Τωρα με το καινουριο cbf να εχει καλυτερο εξοπλισμο και να φαινεται πιο φρεσκο νομιζω σε αυτο θα πηγαινα. Επισης το ποτε βγαινουν τα νεα μοντελα δεν εχει σχεση,σχεση εχει ποτε θα το φερουν στην ελλαδα. Οποτε αρχισε τα τηλεφωνα σε καταστηματα χοντα και γιαμαχα κοντα σου και ρωτα αν εχουν τα μηχανακια και ποτε θα ερθει το cbf. Οποιο και να παρεις δε θα το μετανιωσεις παντως

Tallyban
10/10/2020, 20:38
GTR150 και VF185 είναι μονόδρομος στα μοτοσυκλετακια.

Panos0001
10/10/2020, 20:54
GTR150 και VF185 είναι μονόδρομος στα μοτοσυκλετακια.

Εκτος αν εισαι 18 και εχεις Α1

I-want-a-moto
10/10/2020, 20:55
GTR150 και VF185 είναι μονόδρομος στα μοτοσυκλετακια.

Φιλικά πάντα μή πετάμε ότι θέλουμε έτσι δεν βοηθάει κανέναν και μην είμαστε απόλυτοι :wave2:

zoslen
10/10/2020, 22:35
Το cbf "διαφημιζει" την ακομη χαμηλωτερη καταναλωση (1,5 λ/100 χλμ) καθως και την γεννητρια εναλλασσομενου ρευματος αντι μιζας.
Το μονο ερωτημα ειναι το κοστος, γιατι η χοντα εχει ξεφυγει με τις τιμες.
Το euro 5 δεν εχει ουσιαστικα πλεονεκτηματα για τον καταναλωτη, αντιθετως αυξανει το κοστος με "περιττες" προσθηκες όπως το cbs (συνδυασμενα φρενα). Σε λιγα χρονια θα ειναι υποχρεωτικο το αβς σε ολα τα μηχανακια στην ευρωπη και θα δουμε επιπλεον αυξησεις στις τιμες.
Το μονο θεμα ειναι αν τελικα εχει νοημα να επιλεξει κανεις χονδα ή γιαμαχα για τετοια μηχανη (λιγα κυβικα και πολυ απλη κατασκευη για κομιουτινγκ) εναντι καποιας αλλης προτασης, πχ bajaj
https://www.car.gr/15833291-bajaj-pulsar-ns-125 (τυχαιο το λινκ)
μιλαμε για 1000 ευρω λιγοτερα απο το cbf.

Dr.Monty
11/10/2020, 11:50
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Επισης ευχαριστω και τον φιλο που μου έστειλε ενα pm. To είδα σαν ειδοποίηση, αλλα πλέον δεν το βρίσκω για να τον ευχαριστήσω. Κατι λάθος θα έκανα.



Καλησπερα φιλε! Εγω εχω το ys.εχω κανει και ενα ποστ για το μηχανακι και τα αρνητικα θετικα του αν σε ενδιαφερει.

Πάνο δεν βρίσκω το ποστ σου που αναφέρεις. Αν θέλεις παρέθεσε το εδώ.

Χθές ειδα απο ενα ασχετο ποστ κάποιους αντιπρόσωπους για χόντα και πήγα απο κει. Τελικά η ερώτηση αν θα προτιμούσα το cb125f-2020 vs cb125f-2021 δεν εχει πλεόν νόημα. Μου ειπε οτι δεν υπαρχουν πλεον cb125f και τα καινούργια έχονται φλεβάρη μάρτη του 2021. Ισως και λιγο νωρίτερα. Φυσικά καπου θα υπάρχει κανα ξεχασμένο σε αντιπρόσωπο...

@Zoslen: εχεις δικιο. Το 1000 αντιπροσωπέυει το 30% της τιμης. Απλά δεν γνωρίζω καθόλου απο μάρκες επομένως μέσα στην αγνοια μου κοιτάω κατι apriori γνωστο και αξιόπιστο.

vforvendetta85
11/10/2020, 12:22
Το cbf "διαφημιζει" την ακομη χαμηλωτερη καταναλωση (1,5 λ/100 χλμ) καθως και την γεννητρια εναλλασσομενου ρευματος αντι μιζας.
Το μονο ερωτημα ειναι το κοστος, γιατι η χοντα εχει ξεφυγει με τις τιμες.
Το euro 5 δεν εχει ουσιαστικα πλεονεκτηματα για τον καταναλωτη, αντιθετως αυξανει το κοστος με "περιττες" προσθηκες όπως το cbs (συνδυασμενα φρενα). Σε λιγα χρονια θα ειναι υποχρεωτικο το αβς σε ολα τα μηχανακια στην ευρωπη και θα δουμε επιπλεον αυξησεις στις τιμες.
Το μονο θεμα ειναι αν τελικα εχει νοημα να επιλεξει κανεις χονδα ή γιαμαχα για τετοια μηχανη (λιγα κυβικα και πολυ απλη κατασκευη για κομιουτινγκ) εναντι καποιας αλλης προτασης, πχ bajaj
https://www.car.gr/15833291-bajaj-pulsar-ns-125 (τυχαιο το λινκ)
μιλαμε για 1000 ευρω λιγοτερα απο το cbf.

Δίχως να έχω εμπειρία από μοτοσυκλέτες (μόνο από παπάκια και scooter έχω), από πότε η ενεργητική ασφάλεια είναι αρνητικό; επειδή αυξάνεται το κόστος; δεν καταλαβαίνω τη λογική αυτή.

doctor_john
11/10/2020, 12:43
Απο τότε που την εφαρμόζουμε για να αυξήσουμε το κόστος κτήσης και συντήρησης.
Αν το θεωρούν απαραίτητο, παραδεχονται πως τα οχήματα που φτιάχνουν το χρειάζονται. Καλά θα κάνουν να το εντάσσουν
χωρίς πολλά πολλά. Ετσι και αλλιώς εμείς θα επωμιστούμε την συντήρηση του.

Panos0001
11/10/2020, 12:53
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Επισης ευχαριστω και τον φιλο που μου έστειλε ενα pm. To είδα σαν ειδοποίηση, αλλα πλέον δεν το βρίσκω για να τον ευχαριστήσω. Κατι λάθος θα έκανα.




Πάνο δεν βρίσκω το ποστ σου που αναφέρεις. Αν θέλεις παρέθεσε το εδώ.

Χθές ειδα απο ενα ασχετο ποστ κάποιους αντιπρόσωπους για χόντα και πήγα απο κει. Τελικά η ερώτηση αν θα προτιμούσα το cb125f-2020 vs cb125f-2021 δεν εχει πλεόν νόημα. Μου ειπε οτι δεν υπαρχουν πλεον cb125f και τα καινούργια έχονται φλεβάρη μάρτη του 2021. Ισως και λιγο νωρίτερα. Φυσικά καπου θα υπάρχει κανα ξεχασμένο σε αντιπρόσωπο...

@Zoslen: εχεις δικιο. Το 1000 αντιπροσωπέυει το 30% της τιμης. Απλά δεν γνωρίζω καθόλου απο μάρκες επομένως μέσα στην αγνοια μου κοιτάω κατι apriori γνωστο και αξιόπιστο.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159081 Αυτο ειναι το ποστ φιλε. Αν εχεις οποιαδηποτε ερωτηση για το ys γραψε την εδω να στην απαντησω.

motojojo
11/10/2020, 12:56
Οι αποψεις διίστανται. Η υποχρεωτική εφαρμογή στο βωμό της ασφάλειας έχει πολλές φορές άλλα αρνητικά αποτελέσματα. Αυξηση κόστους, αύξηση πολυπλοκότητας που με τη σειρά του μπορεί να οδηγήσει σε μείωση αξιοπιστίας, άρα ακόμα μεγαλύτερο κόστος σε περίπτωση βλάβης που σε αρκετές περιπτώσεις καθιστά ασύμφορη την όποια επισκευή. Επιπλέον χάνεται η αίσθηση της οδήγησης.

Καλή η ασφάλεια αλλά καλό είναι να διατηρούνται και κάποιες ισορροπίες και η οποιαδήποτε επιβολή δεν συμβάλει σε αυτό.

AristidisZ
11/10/2020, 13:02
Ρε παιδιά το abs μπαίνει σε μοτοσικλέτες 30 χρόνια τώρα, και το υιοθετούν μηχανάκια των 2000€

Αλλού είναι το θέμα με τα euro, στις καταναλώσεις

Εκπομπές ρύπων = καύση = κατανάλωση

Ένας τρόπος υπάρχει για να μειώσεις τις εκπομπές είναι να ρίξεις την κατανάλωση, το οποίο οδηγεί σε τελείως διαφορετικό σχεδιασμό των κινητήρων, με ότι αυτό συνεπάγεται για τους χρήστες

stefanos
11/10/2020, 13:22
Το πρόβλημα του καταναλωτή με τα EURO προέρχεται από τους ρύπους.
Εκεί έχει φανεί ότι τα εργοστάσια δεν μπορούν να ανταποκριθούν και απλά
κόβουν άλογα προσθέτουν κυβικά και ηλεκτρονικά προκειμένου να πετύχουν το στόχο τους.
Αυτό έχει επιπτώσεις και στο κόστος και στην συντήρηση και κυρίως στην λειτουργία των κινητήρων.
Οι πιτσιρικάδες δεν το έχουν συνειδητοποιήσει αλλά έτσι και κάτσετε σε φανάρι δίπλα σε κανα απομεινάρι του 80
παίξτε το τουρίστες.

zoslen
11/10/2020, 17:52
Κατ' αρχας τα μηχανακια αυτα ΔΕΝ εχουν αβς, αλλά cbs, δηλαδη οταν πατας το ποδοφρενο φρεναρει μαζι και το μπροστα.
Αυτό φίλε μου δεν είναι ενεργητική ασφάλεια, όταν πχ είσαι σε βρεγμενο ή απλά θες να πατήσεις ελαφριά το πισω, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ, φρεναρει και το μπροστα μαζι, Ενδεχομένως αυτό να βολευει τους απειρους οδηγους, ένας εμπειρος ομως το βρισκει απλά περιττο εως και ενοχλητικό.

Έπειτα, όπως πολύ εύστοχα αναφερθηκε, 'οταν αλλαζεις τον σχεδιασμο ενος κινητηρα συνεχεια για να πιανεις τις εκπομπες ρυπων, δεν μπορεις να ξερεις αν θα βγει αξιοπιστος. Το ybr ειχε τον ιδιο κινητηρα πανω απο μια 10ετια, το ήξερες πως δεν θα βγαλει μηχανικο προβλημα. Το ys κυκλοφορει 3 χρονια, πιθανοτατα θα αντικατασταθει απο euro 5 μοντελο κινητηρα, νεα σχεδιαση, κανεις δεν ξερει τις αξιοπιστιες τους ακομα...

stefanos
11/10/2020, 18:20
Euro 0

https://www.youtube.com/watch?v=vWX1r9qg3Qk&t=266s

jawaforever
18/10/2020, 09:09
Όλα αυτά που λέγονται, ότι τα Ε4, Ε5, θα κάνουν πιο ακριβά τα μηΚανάκια, έχουν καταρριφθεί στην πράξη.

Πριν καμιά 20ετια,ο Γκοργκολης, ο daytonas ντε, έφερνε κάτι dayang dy50, αντίγραφα του astrea, στις 500.000 δραχμές!!! Μιλάμε για 50cc και ταμπουρα εμπρός - πίσω!!!

20 χρόνια μετά, μπορείς να αγοράσεις παπί της ίδιας φίρμας (dayang) , στα ίδια χρήματα με τότε αλλά με cbs, 125cc και ΟΧΙ 50, injection πίσω δισκόφρενο κ.α.

20 χρόνια πίσω, ένα transalp 600-650 έκανε πάνω από 2.000.000 δραχμές , τώρα όμως μπορείς να αγοράσεις cb500x, ανώτερη τεχνολογικά μηχανή, στα ίδια λεφτά.

Η Honda, έστειλε την παραγωγή του cbf125 (2021 μοντέλο) στην Ιταλία (αντί για την Ινδία που ήταν το προηγούμενο μοντέλο, άρα μιλάμε για χώρα κατασκευής με πολλαπλάσιο κόστος παραγωγής), το φόρτωσε και με τεχνολογικά καλούδια (γεννήτρια εναλλασσομενου ρεύματος αντί για μίζα) και η τιμή του στα 2.700 είναι στα ίδια επίπεδα με του ys125 που είναι made in china και χωρίς τα καλούδια του cbf.

To εντυπωσιακό εδώ είναι ότι το νέο made in italy CBF, είναι φθηνότερο από αυτό που μας χαιρετά...

zoslen
18/10/2020, 09:53
Η αληθεια ειναι πως η τιμη του cbf ξαφνιαζει ευχαριστα, πολυ σπανια βλεπεις να κοστιζει λιγοτερα το νεο μοντελο, και μαλιστα με αναβαθμισμενο εξοπλισμο. Και απλα αναρωτιεσαι πόσο κοροιδα μας πιανουν οι εταιριες που πουλανε τοσο απλα μηχανακια σε τετοιες τιμες. Το ιδιο ισχυει και για το παπι σουπρα χ, κλπ.
Μιλαμε για αεροψυκτα 125αρια, το cbf ειχε 100% αναλογικο πινακα οργανων, ελαχιστη ιπποδυναμη, τεχνολογια του 1950, απορω τι πληρωνει ο καταναλωτης δηλαδη. Τα περι "αξιοπιστιας" παραμυθια πειτε τα σε εκεινους που εχουν αλλαξει 2-3 φορες πηνια και τρομπα βενζινης...
Το παλιο YBR ας πουμε ηταν περιπου το ιδιο με το ys και κοστιζε γυρω στα 2300 αν θυμαμαι καλα. Και ειχε και μαμα σχαρα στον βασικο εξοπλισμο...

jawaforever
20/10/2020, 17:10
2.Όσο προχωράνε τα Euro τόσο χειρότερα και ακριβότερα γίνονται τα οχήματα.
Μεγαλύτερα βαρύτερα πολυπλοκότερα δεν επιδέχονται τροποποιήσεις.

Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, τουλάχιστον σε απλές κατασκευές.
Σε πολύ ακριβά μηΚανακια, έτσι κι αλλιώς ελάχιστοι τολμούσαν (και τολμούν) να βάλουν χέρι.

Ουδείς εμποδίζει κάποιον να αλλάξει λάδια - φίλτρα - μπουζί σε ένα μηχανάκι Ε4 ή Ε5.

Επίσης, με την νόρμα Ε4 έγινε εφικτό με ειδικούς - προφανώς - ανταπτορες, να μπορεί κάποιος να βλέπει/σβήνει βλάβες από το κινητό του. Κάποτε έπρεπε να πας σε συνεργείο για να σβήσεις την ένδειξη "τσεκ" στον πίνακα. Τώρα τη σβήνεις με ένα ανταπτορα των 5€ και μια εφαρμογή.

Και πόσο βαρύτερα έχουν γίνει τα μηχανάκια;; Το βάρος προκύπτει από την οικονομία που κάνουν οι κατασκευαστες σε πλαίσια, ψαλίδια κλπ μεταλλικά μέρη, όχι από έναν αισθητήρα των 10 γραμμαρίων και ένα πιο "πλούσιο" λειτουργικά εγκέφαλο.

(Αυτή η δαιμονοποιηση των πάντων με καταδιώκει σαν Έθνος).

RaGe_Raptor
20/10/2020, 17:26
Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, τουλάχιστον σε απλές κατασκευές.
Σε πολύ ακριβά μηΚανακια, έτσι κι αλλιώς ελάχιστοι τολμούσαν (και τολμούν) να βάλουν χέρι.

Ουδείς εμποδίζει κάποιον να αλλάξει λάδια - φίλτρα - μπουζί σε ένα μηχανάκι Ε4 ή Ε5.

Επίσης, με την νόρμα Ε4 έγινε εφικτό με ειδικούς - προφανώς - ανταπτορες, να μπορεί κάποιος να βλέπει/σβήνει βλάβες από το κινητό του. Κάποτε έπρεπε να πας σε συνεργείο για να σβήσεις την ένδειξη "τσεκ" στον πίνακα. Τώρα τη σβήνεις με ένα ανταπτορα των 5€ και μια εφαρμογή.

Και πόσο βαρύτερα έχουν γίνει τα μηχανάκια;; Το βάρος προκύπτει από την οικονομία που κάνουν οι κατασκευαστες σε πλαίσια, ψαλίδια κλπ μεταλλικά μέρη, όχι από έναν αισθητήρα των 10 γραμμαρίων και ένα πιο "πλούσιο" λειτουργικά εγκέφαλο.

(Αυτή η δαιμονοποιηση των πάντων με καταδιώκει σαν Έθνος).

η επιφανειακή αντιμετώπιση είναι γνώριμο χαρακτηριστικό μας,μας καταδιώκει σαν Έθνος.
ανάβει λαμπάκι,σβήνω λαμπάκι με το παπαράκι.

jawaforever
20/10/2020, 17:31
Το πρόβλημα του καταναλωτή με τα EURO προέρχεται από τους ρύπους.
Εκεί έχει φανεί ότι τα εργοστάσια δεν μπορούν να ανταποκριθούν και απλά
κόβουν άλογα προσθέτουν κυβικά και ηλεκτρονικά προκειμένου να πετύχουν το στόχο τους.
Αυτό έχει επιπτώσεις και στο κόστος και στην συντήρηση και κυρίως στην λειτουργία των κινητήρων.
Οι πιτσιρικάδες δεν το έχουν συνειδητοποιήσει αλλά έτσι και κάτσετε σε φανάρι δίπλα σε κανα απομεινάρι του 80
παίξτε το τουρίστες.

Να κάνω την εξής ερώτηση.

Ποιο απομεινάρι του 80 μπορεί να σταθεί δίπλα σε ένα σύγχρονο και ιδίων κυβικών μηχάνημα του σήμερα;

Ένα kle 500 έβγαζε κάποτε σχεδόν 50 άλογα. Σήμερα, τα cb500x, benelli trk502 voge ds 500, βγάζουν 48 άλογα, τα ίδια δηλαδή και όχι επειδή δεν μπορούν να βγάλουν παραπάνω αλλά επειδή οι κατασκευαστες τα περιορίζουν σκόπιμα για να μπορούν να τα αγοράσουν όσοι δεν μπορούν βάσει διπλώματος να οδηγήσουν κάτι πιο δυνατό (Πανευρωπαϊκα συμβαίνει αυτό).

Το ότι μετά από τόσους περιορισμούς, ένα 2Κ 500ρι μοτέρ βγάζει ΑΝΕΤΑ τα ίδια άλογα, δείχνει το ποσό δρόμο έχει διανύσει η εξέλιξη.

Δε μιλάω καν για κάτι 1000ρια 4Κ όπου με επίσης αμέτρητες νορμες καυσαερίων, θορύβου κλπ, οι κατασκευαστες φτάνουν ή και ξεπερνούν εύκολα τα 200 άλογα. Να μην αναφέρω σε τι νούμερα έφταναν τα 1000 4Κ των 90'ς... Για τα 1000ρια των 80'ς ας μην το κάνουμε θέμα. Μέχρι το "απομεινάρι" να γεμίσει την 1η,το αστραφτερό τέρας της τεχνολογίας του 2020 θα ταξιδεύει ήδη με 200+ χλμ...

Ή μήπως ένα παπί, astrea ας πούμε, των 97 κυβικών, μπορεί να κάτσει δίπλα σε ένα Κινέζικο daytona των 120 κυβικών που πληρεί νορμες καυσαερίων τις οποίες αν ήταν υποχρεωμένο να τις πληρεί και το astrea, δεν θα έβγαζε πάνω από 4 άλογα από τα 97 κυβικά του...

jawaforever
20/10/2020, 17:39
η επιφανειακή αντιμετώπιση είναι γνώριμο χαρακτηριστικό μας,μας καταδιώκει σαν Έθνος.
ανάβει λαμπάκι,σβήνω λαμπάκι με το παπαράκι.

Ναι, οκ, κάποτε ήθελες 30-40€ στο μάστορα για να στο σβήσει. Εννοείται πως ενδέχεται να υπάρχει θέμα, έτσι;;;
Δε λέμε ότι το σβήνεις, ξανά ανάβει, το ξανά σβήνεις, ξανά ανάβει και πάει λέγοντας. Εκεί είσαι απλά βλάκας και αφήνεις μια βλάβη, ενδεχομένως επικίνδυνη για την ασφάλεια σου, να εξελιχθεί σε δραμα...

Λέμε ότι πλέον μπορείς να δεις τον κωδικό της βλάβης, να πάρεις ΜΟΝΟΣ σου το κατάλληλο ανταλλακτικό και να το αλλάξεις, εφόσον πιάνουν τα χέρια σου. Αν δεν πιάνουν, δεν έχει αλλάξει κάτι στη ζωή σου. Έτσι κι αλλιώς, σε συνεργείο θα πήγαινες.

Να πω πόσο κόστιζε κάποτε η αντίστοιχη διαδικασία σε συνεργείο με το κατάλληλο διαγνωστικό; Περιττό νομίζω...

stefanos
20/10/2020, 20:11
Ή μήπως ένα παπί, astrea ας πούμε, των 97 κυβικών, μπορεί να κάτσει δίπλα σε ένα Κινέζικο daytona των 120 κυβικών που πληρεί νορμες καυσαερίων τις οποίες αν ήταν υποχρεωμένο να τις πληρεί και το astrea, δεν θα έβγαζε πάνω από 4 άλογα από τα 97 κυβικά του...

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ.

panavour
20/10/2020, 20:18
πλανητη καθαροτερο θελουμε?ή τσαμπα καιει η λαμπα?

RaGe_Raptor
20/10/2020, 20:24
πλανητη καθαροτερο θελουμε?ή τσαμπα καιει η λαμπα?

Μην ανησυχείς, έρχονται τα ηλεκτρικά που είναι οικολογικά :bawl:

stefanos
20/10/2020, 20:27
πλανητη καθαροτερο θελουμε?ή τσαμπα καιει η λαμπα?

Αυτή την ερώτηση πρέπει να την κάνεις στον υπόλοιπο πλανήτη.
Εγώ και εσύ δεν έχουμε επιλογή πλέον.:)

panavour
20/10/2020, 20:53
Αυτή την ερώτηση πρέπει να την κάνεις στον υπόλοιπο πλανήτη.
Εγώ και εσύ δεν έχουμε επιλογή πλέον.:)

Σωστα στο ελλαδισταν με τοσους συνδικαλιστες της ΔΕΗ,που δεν θελουν κλεισιμο του λιγνητη, και τοσους πολεμιους των ανεμμογενητριων,με το επιχειρημα οτι ξυλευονται παρθενα δαση ,στην ΑΛΠΙΚΗ ΖΩΝΗ των βουνων(που δεν φυτρωνει τιποτα),και δεν σηκωνεται του τραγου στην κρητη απο το βουητο της ανεμογεννητριας,και εχει ψυχολογικο προβλημα και δεν βατευει τις κατσικες.:lol::lol:

jawaforever
21/10/2020, 11:51
Σωστα στο ελλαδισταν με τοσους συνδικαλιστες της ΔΕΗ,που δεν θελουν κλεισιμο του λιγνητη, και τοσους πολεμιους των ανεμμογενητριων,με το επιχειρημα οτι ξυλευονται παρθενα δαση ,στην ΑΛΠΙΚΗ ΖΩΝΗ των βουνων(που δεν φυτρωνει τιποτα),και δεν σηκωνεται του τραγου στην κρητη απο το βουητο της ανεμογεννητριας,και εχει ψυχολογικο προβλημα και δεν βατευει τις κατσικες.:lol::lol:

Η ουσία είναι ότι, ενώ οι κατασκευαστές έχουν αφιερώσει χιλιάδες, εκατομμύρια ώρες στο να κάνουν τους κινητήρες καθαρότερους, αποδοτικοτερους και πλέον - λόγω Ευρωπαϊκής νορμας - προσβασιμους και από τους ιδιοκτήτες τους, ο κόσμος διαμαρτυρεται ότι τα μηχανάκια βαρυναν (που δεν ισχύει), έγιναν πιο αδύναμα (που δεν ισχύει), ακριβότερα (που δεν ισχύει) και ότι δεν δέχονται μετατροπές (εδώ πια η επιστήμη σηκώνει τα χεριά ψηλά).

Δηλαδή, μετά από εκατομμύρια € εξέλιξης, δοκιμών, εκατομμύρια εργατοώρες από τεχνικούς, υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως με την προσωπική τους πινελιά, θα κάνουν το όχημα καλύτερο.

Η προσωπική πινελιά είναι η εξής :
1) Πρόγραμμα!
- Εγγυημένη απόδοση από την. KARAMITROS ELECTRONICS.
2)Εξατμιση!
- Εγγυημένη απόδοση από την SIDERAS DEVELOPMENTS

katsar
21/10/2020, 11:59
έχουμε το τηλέφωνο του μάστορα;

jawaforever
21/10/2020, 12:35
Κοίτα, υπάρχει και ο πιο ψαγμένος από όλους. Μιλάμε για μηχανικές βελτιώσεις.

MASTROXALASTIS ENGINEERING.

Αν ειναι, θα πας πακέτο.

KARAMITROS - SIDERAS - MASTROXALASTIS.

Η συνεργασία και των τριών είναι απαραίτητη για κορυφαία ποιότητα και κορυφαία απόδοση.

doctor_john
21/10/2020, 12:38
Η ουσία είναι ότι, ενώ οι κατασκευαστές έχουν αφιερώσει χιλιάδες, εκατομμύρια ώρες στο να κάνουν τους κινητήρες καθαρότερους, αποδοτικοτερους και πλέον - λόγω Ευρωπαϊκής νορμας - προσβασιμους και από τους ιδιοκτήτες τους, ο κόσμος διαμαρτυρεται ότι τα μηχανάκια βαρυναν (που δεν ισχύει), έγιναν πιο αδύναμα (που δεν ισχύει), ακριβότερα (που δεν ισχύει) και ότι δεν δέχονται μετατροπές (εδώ πια η επιστήμη σηκώνει τα χεριά ψηλά).

Δηλαδή, μετά από εκατομμύρια € εξέλιξης, δοκιμών, εκατομμύρια εργατοώρες από τεχνικούς, υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως με την προσωπική τους πινελιά, θα κάνουν το όχημα καλύτερο.

Η προσωπική πινελιά είναι η εξής :
1) Πρόγραμμα!
- Εγγυημένη απόδοση από την. KARAMITROS ELECTRONICS.
2)Εξατμιση!
- Εγγυημένη απόδοση από την SIDERAS DEVELOPMENTS

Οσον αφορά τα πιστεύω και τις πεποιθήσεις του καθενός είναι όλα σεβαστά.
Η πραγματικότητα όμως, με μετρήσεις και αρκετα χλμ, δείχνει πως στις περισσότερες μοτό το εργοστασιακό στήσιμο
είναι ένας συμβιβασμός των επιδόσεων - καλής λειτουργίας για να πετύχουν με ακρίβεια τιμές ρύπων που ορίζονται
χωρίς να υποστηρίζουν μόνο την λογική και την προστασία του περιβάλλοντος αλλά και άλλες παραμέτρους όπως τον ανταγωνισμό.

"Ρυθμίσεις" που γίνονται στα πλαίσια των δυνατοτήτων - καλής λειτουργίας του κάθε κινητήρα απο μηχανικούς, πετυχαίνουν
καλύτερη λειτουργία, καλύτερες επιδόσεις, λιγότερες φθορές.
Αν μια μοτοσυκλέτα αντί 90db δίνει 95db και 0,00056γρ αντί 0,00048γρ ρύπων είναι διαφορές που αφήνουν παγερά αδιάφορους
την κοινωνία και το περιβάλλον όσον αφορά τις μοτοσυκλέτες και το έργο που καλούνται να αποδώσουν σε σχέση με τις δυνατότητες
του κινητήρα τους.

Η παιδεία του κάθε οδηγού αλλοιώνει τις τιμές σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, κάτι που οι εργαστηριακές μετρήσεις δεν θα δείξουν
ποτέ γιατί έτσι θα έχαναν την αξιοπιστία που μας επιβάλλεται να θεωρούμε δεδομένη.

jawaforever
21/10/2020, 13:00
Η απόδοση που έχει ένας εργοστασιακός κινητήρας, είναι ο καλύτερος συνδυασμός απόδοσης, αξιοπιστίας σε βάθος 20ετιας, οικονομίας, συμμόρφωσης με τις διάφορες νόρμες, "οδηγησιμοτητας" και γενικά όλα όσα μπορείς να φανταστείς.

Τα 5 db παραπάνω που λες εσύ, βασικά και πολλά πολλά παραπάνω στο 98% των περιπτώσεων, ενδεχομένως μπορεί να μην ενοχλούν στο χωριό όπου ο καγκουρόβλαχος είναι ο μόνος που σκοτιζει τα @@ του χωριού και έτσι τον ανέχονται, στην Αθήνα όμως ένας τέτοιος καγκουρόλαλακας, σε συνεργασία με μερικές ακόμα χιλιάδες καγκουρόλαλακηδων, κάνουν την κατάσταση για όσους ζουν στα αστικά κέντρα αφόρητη.

Το ίδιο και για τα καυσαέρια. Δεν είναι ότι υπάρχει ένας καγκουρας... Υπάρχουν χιλιάδες οι οποίοι φυσικά έχουν απευθυνθεί σε πασίγνωστους "βελτιωτες" για μεγαλύτερη απόδοση με τα γνωστά αποτελέσματα.

Προσωπικά, βλέπω σε καθημερινή βάση διαφορά βελτιωμένα τούρμπο αυτοκίνητα τα οποία σε κάθε πάτημα βγάζουν μαύρα και μπλε συννεφα καπνού. Φαντάσου αυτό το σκηνικό επί 10 ανά 20λεπτο σε κάθε δρόμο.

Ενω δεν είμαι φαν της ηλεκτροκινησης, έχω φτάσει στο σημείο να λέω να γίνουν όλα ηλεκτρικα μπας και ηρεμήσουμε από τους κάθε λογής κάφρους.

doctor_john
21/10/2020, 13:25
Η πραγματικότητα δείχνει το αντίθετο, κινητήρες που χαλάνε με φτωχά μίγματα, οδήγηση με περισσότερες στροφές στο μέσο όρο,
ανεπαρκής ψύξη, εκπομπή περισσότερων ρύπων μετά από κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα απο ότι το ίδιο μοτέρ χωρίς καταλύτη...

Δεν αναφέρομαι σε μετατροπές υπο το πρίσμα του εγωϊσμού αντί του μηχανικού, ούτε σε κάγκουρες και τετράτροχα.
Απο τους κάφρους γλυτώνεις με ελάχιστη παραπάνω παιδεία και τυπικές υποδομές, η ηλεκτροκίνηση απλά θα τους κάνει stealth.
Έτσι και αλλιώς η ζημιά που κάνουν με τις άλλες επιλογές τους στην κοινωνία είναι πολύ μεγαλύτερες απο την ρύπανση.

Η ηλεκτροκίνηση θα 'θελα να κυριαρχήσει στα επαγγελματικά οχήματα και στο μεγαλύτερο ποσοστό των αυτοκινήτων
αφήνοντας ξεκάθαρα και με σωστές προδιαγραφές χώρο για αυτοκίνητα διασκέδασης - σπορ.

jawaforever
21/10/2020, 15:59
Έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη/άποψη για το θέμα.
Ξεφεύγουμε όμως...

Η ουσία είναι η εξής, για να επιστρέψουμε.

Οι προδιαγραφές Ε5, έκαναν τα μηχανάκια ασφαλέστερα;
Ναι!
Οι προδιαγραφές Ε5, έκαναν τα μηχανάκια ακριβότερα;
Όχι.
Οι προδιαγραφές Ε5, έκαναν τα μηχανάκια πιο αδύναμα;
Όχι.
Οι προδιαγραφές Ε5, έκαναν τα μηχανάκια πολυπλοκοτερα;
Όχι.

(εκτός και αν θεωρεί κάποιος πολύπλοκο το cbs που υπάρχει εδώ και 45 χρόνια στις moto guzzi και τον εγκέφαλο λόγω ψεκασμού που υπάρχει εδώ 30 χρόνια, όπως και το abs).

AristidisZ
21/10/2020, 16:13
Οι προδιαγραφές Ε5, έκαναν τα μηχανάκια πιο αδύναμα;
Όχι.


Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc
:confused:

basilis_k6
21/10/2020, 16:40
Έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη/άποψη για το θέμα.
Ξεφεύγουμε όμως...

Η ουσία είναι η εξής, για να επιστρέψουμε.

Οι προδιαγραφές Ε5, έκαναν τα μηχανάκια ασφαλέστερα;
Ναι!
Οι προδιαγραφές Ε5, έκαναν τα μηχανάκια ακριβότερα;
Όχι.
Οι προδιαγραφές Ε5, έκαναν τα μηχανάκια πιο αδύναμα;
Όχι.
Οι προδιαγραφές Ε5, έκαναν τα μηχανάκια πολυπλοκοτερα;
Όχι.

(εκτός και αν θεωρεί κάποιος πολύπλοκο το cbs που υπάρχει εδώ και 45 χρόνια στις moto guzzi και τον εγκέφαλο λόγω ψεκασμού που υπάρχει εδώ 30 χρόνια, όπως και το abs).

4 στα 4 λάθος. τζοκερ

Acacius
21/10/2020, 17:15
Ενω δεν είμαι φαν της ηλεκτροκινησης, έχω φτάσει στο σημείο να λέω να γίνουν όλα ηλεκτρικα μπας και ηρεμήσουμε από τους κάθε λογής κάφρους.

Εγώ είμαι σε γεινκές γραμμές φαν της ηλεκτροκίνησης, αλλά περιμένω να δω τι τρόπους θα εφεύρουν οι κάγκουρες για να σπάνε @ρχίδια όταν δε θα έχουν "εξάτμα"

jawaforever
21/10/2020, 18:13
4 στα 4 λάθος. τζοκερ

Είναι δικαίωμα σου να είσαι σε άρνηση. Κι άλλοι αρνούνται την πραγματικότητα, δεν είσαι ο μόνος.

jawaforever
21/10/2020, 18:20
Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc
:confused:

Ατυχές το παράδειγμα. Όταν μια φίρμα έχει στα 600cc, super sport, έχει sport Turing, έχει naked, έχει ο, τι βάζει ο ανθρώπινος νους, τότε πρέπει να βρει και τρόπους για να τα διαφοροποιησει και σε επίπεδο απόδοσης και χρηστικότητας.

Δες πόσα άλογα βγάζει το cbr600rr και πες μου αν θα μπορούσε ή όχι να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650cc!!!

(εννοείται πως μπορούσε αλλά είπαμε, ανάλογα με το μοντέλο, την κατηγορία του μοντέλου, υπάρχουν άλλες προτεραιότητες όπως χρηστικότητα, ελαστικότητα, κατανάλωση κλπ).

panavour
21/10/2020, 18:45
Δεν ειναι μονο τα αλογα που παιζουν ρολο,ειναι η αισθηση στον δρομο,η χρηστικοτητα,η ελαστικοτητα,η ευχρηστια,η φιλικοτητα,η αξιοπιστια η ασφαλεια και πολλα αλλα που τα σημερινα μηχανακια υπερεχουν.ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ.

stefanos
21/10/2020, 18:48
=jawaforever;3070259
Δες πόσα άλογα βγάζει το cbr600rr και πες μου αν θα μπορούσε ή όχι να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650cc!!!
.

περνάει το cbr600rr Euro5? :confused:

jawaforever
21/10/2020, 19:01
Εγώ είμαι σε γεινκές γραμμές φαν της ηλεκτροκίνησης, αλλά περιμένω να δω τι τρόπους θα εφεύρουν οι κάγκουρες για να σπάνε @ρχίδια όταν δε θα έχουν "εξάτμα"

Κάτι θα βρουν. Οι καγκουρες είναι ευρηματικοι τύποι.

AristidisZ
22/10/2020, 08:38
Ατυχές το παράδειγμα. Όταν μια φίρμα έχει στα 600cc, super sport, έχει sport Turing, έχει naked, έχει ο, τι βάζει ο ανθρώπινος νους, τότε πρέπει να βρει και τρόπους για να τα διαφοροποιησει και σε επίπεδο απόδοσης και χρηστικότητας.

Δες πόσα άλογα βγάζει το cbr600rr και πες μου αν θα μπορούσε ή όχι να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650cc!!!

(εννοείται πως μπορούσε αλλά είπαμε, ανάλογα με το μοντέλο, την κατηγορία του μοντέλου, υπάρχουν άλλες προτεραιότητες όπως χρηστικότητα, ελαστικότητα, κατανάλωση κλπ).

Καταρχήν το CBR600rr είναι 600 κυβικά και όχι 650, και δεν κυκλοφορεί Ευρώπη

Είναι 120 άλογα

Το Euro 4 (ούτε καν Euro 5) CBR650R που έρχεται στην Ευρώπη είναι 650 cc με 95 άλογα

Τώρα εσύ μπορείς να συνεχίσεις να επιμένεις, δε μπορώ να σου πω κάτι άλλο...

jawaforever
22/10/2020, 12:08
Καταρχήν το CBR600rr είναι 600 κυβικά και όχι 650, και δεν κυκλοφορεί Ευρώπη

Είναι 120 άλογα

Το Euro 4 (ούτε καν Euro 5) CBR650R που έρχεται στην Ευρώπη είναι 650 cc με 95 άλογα

Τώρα εσύ μπορείς να συνεχίσεις να επιμένεις, δε μπορώ να σου πω κάτι άλλο...

1) Είδες να λέω πουθενά ότι το CBR600rr είναι 650cc??
Αν ναι, να μου πεις.
2) Το Ε4, προφανώς, CBR600rr, βγάζει μεγαλύτερη δύναμη από το επίσης Ε4 cb650r.
Αυτό ακριβώς έγραφα. Ότι τα εργοστάσια μπορούν να βγάλουν παραπάνω δύναμη από λιγότερα κυβικά.
Πλέον προσαρμοζονται με χαρακτηριστικη άνεση στις νέες νορμες καυσαερίων.
Πραγματικά περιμένω να βγει το CBR600rr του 2021 για να δω που θα είναι η δύναμη του (φοβερά απίθανο να είναι μειωμένη σε σχέση με το μοντέλο Ε4).

AristidisZ
22/10/2020, 12:26
1) Είδες να λέω πουθενά ότι το CBR600rr είναι 650cc??
Αν ναι, να μου πεις.
2) Το Ε4, προφανώς, CBR600rr, βγάζει μεγαλύτερη δύναμη από το επίσης Ε4 cb650r.
Αυτό ακριβώς έγραφα. Ότι τα εργοστάσια μπορούν να βγάλουν παραπάνω δύναμη από λιγότερα κυβικά.
Πλέον προσαρμοζονται με χαρακτηριστικη άνεση στις νέες νορμες καυσαερίων.
Πραγματικά περιμένω να βγει το CBR600rr του 2021 για να δω που θα είναι η δύναμη του (φοβερά απίθανο να είναι μειωμένη σε σχέση με το μοντέλο Ε4).


1) Συγνώμη, αλλά έγραψες

Δες πόσα άλογα βγάζει το cbr600rr και πες μου αν θα μπορούσε ή όχι να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650cc!!!
Tι ακριβώς ήθελες να πεις με αυτό το σχόλιό σου δηλαδή ;
Ότι το 600άρι μπορεί ή δε μπορεί να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650άρι ;

2) το πέτυχες...
https://motorcyclelife.com.au/honda-cbr600rr-latest-euro-4-casualty/

sapila racing
22/10/2020, 13:02
Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc
:confused:


Ατυχές το παράδειγμα. Όταν μια φίρμα έχει στα 600cc, super sport, έχει sport Turing, έχει naked, έχει ο, τι βάζει ο ανθρώπινος νους, τότε πρέπει να βρει και τρόπους για να τα διαφοροποιησει και σε επίπεδο απόδοσης και χρηστικότητας.

Δες πόσα άλογα βγάζει το cbr600rr και πες μου αν θα μπορούσε ή όχι να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650cc!!!

(εννοείται πως μπορούσε αλλά είπαμε, ανάλογα με το μοντέλο, την κατηγορία του μοντέλου, υπάρχουν άλλες προτεραιότητες όπως χρηστικότητα, ελαστικότητα, κατανάλωση κλπ).

Μια χαρά είναι το παράδειγμα του AristidisZ, στην πραγματικότητα είναι πολύ καλό παράδειγμα.
Απλά δεν σε βολεύει γιατί δείχνει τον γεμάτο κενά συλλογισμό σου που καταλήγει φυσικά σε λάθος συμπεράσματα.

Hornet ειναι και το ένα, Hornet και το άλλο, γυμνά και τα δύο και μαλιστα το ενα αντικατέστησε το άλλο.
Δεν ειναι η πρώτη φορά που αναγκάζεται ο κατασκευαστής να ανεβάσει τον κυβισμό στο επόμενο μοντέλο για να μην μειωθεί δραστικά η ιπποδύναμη και η ροπή λόγω νέων κανονισμών ρύπων.

jawaforever
22/10/2020, 13:17
Μια χαρά είναι το παράδειγμα του AristidisZ, στην πραγματικότητα είναι πολύ καλό παράδειγμα.
Απλά δεν σε βολεύει γιατί δείχνει τον γεμάτο κενά συλλογισμό σου που καταλήγει φυσικά σε λάθος συμπεράσματα.

Hornet ειναι και το ένα, Hornet και το άλλο, γυμνά και τα δύο και μαλιστα το ενα αντικατέστησε το άλλο.
Δεν ειναι η πρώτη φορά που αναγκάζεται ο κατασκευαστής να ανεβάσει τον κυβισμό στο επόμενο μοντέλο για να μην μειωθεί δραστικά η ιπποδύναμη και η ροπή λόγω νέων κανονισμών ρύπων.


Γιατί έχεις 2 μέτρα και 2 σταθμά;

Εδώ υπάρχουν (άπειρα) "ποστς", όπου ο Χ ρωτάει για μια (καινούρια) μηχανή και 1002 προτείνουν μεταχειρισμενο στα ίδια λεφτά!!!
Λες και το μεταχειρισμενο είναι λεφτά στην τράπεζα!

Δεν ξέρω αν τα Voge θα βγουν σκυλιά του πολέμου, μπορώ όμως να σου πω με σιγουριά ότι η πιο ριψοκίνδυνη αγορά με διαφορά, είναι αυτή του μεταχειρισμενου.

Εκεί γιατί δεν αναρωτιέσαι ποιος προτείνει μεταχειρισμενο στη θέση του καινούριου (ζελατίνα λέμε) που στην τελική έχει και μια Α εγγύηση 2 ετών που και κάτι να πάει στραβά, θα σε καλύψει ο εισαγωγέας.
Ενώ στο μεταχειρισμενο, αν κάτι πάει στραβά (που μεταξύ μας, σε όλους κάτι έχει πάει στραβά στην πορεία), απλά βάζεις το χέρι στην τσέπη και τρως χρόνο στα συνεργεία. Και το βάζεις εσύ, όχι αυτός που το πρότεινε ή που σε παρέσυρε ενδεχομένως.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, ο κόσμος αγοράζει κάτι καινούριο με την ευχή ότι όλα θα πάνε καλά.
Θεωρώ ότι οι εποχές που κάθε σαβούρα από την Κίνα έβρισκε το δρόμο της στην Ευρωπαϊκή - και όχι μόνο - αγορά, έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί.

Πλέον μιλάμε για κολοσσούς όπως η QJ ή η LONCIN που προσφέρουν πολύ καλά VFM.

Και αυτό για κάποιους - κι εγώ μέσα σε αυτούς - είναι το πιο σημαντικό κριτήριο.

Μπορεί εσύ να διαφωνείς και είναι δικαίωμα απόλυτα σεβαστό, όμως πρέπει και να σεβαστείς και αυτούς που βάζουν ένα χρηματικό ταβάνι στην αγορά τους.
Επίσης για άλλους κριτήριο μπορεί να είναι ο χαμηλός κίνδυνος κλοπής. Ένα Honda γίνεται "ανάρπαστο" σε σχέση με ένα voge, zontes κλπ.

Ούτε έχουν όλοι κλειστό γκαράζ, ούτε όλοι έχουν την άνεση να πληρώνουν γραμμάτιο κάθε μήνα σε πάρκινγκ.

sapila racing
22/10/2020, 13:23
Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc
:confused:


Ατυχές το παράδειγμα. Όταν μια φίρμα έχει στα 600cc, super sport, έχει sport Turing, έχει naked, έχει ο, τι βάζει ο ανθρώπινος νους, τότε πρέπει να βρει και τρόπους για να τα διαφοροποιησει και σε επίπεδο απόδοσης και χρηστικότητας.

Δες πόσα άλογα βγάζει το cbr600rr και πες μου αν θα μπορούσε ή όχι να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650cc!!!

(εννοείται πως μπορούσε αλλά είπαμε, ανάλογα με το μοντέλο, την κατηγορία του μοντέλου, υπάρχουν άλλες προτεραιότητες όπως χρηστικότητα, ελαστικότητα, κατανάλωση κλπ).


Γιατί έχεις 2 μέτρα και 2 σταθμά;

Εδώ υπάρχουν (άπειρα) "ποστς", όπου ο Χ ρωτάει για μια (καινούρια) μηχανή και 1002 προτείνουν μεταχειρισμενο στα ίδια λεφτά!!!
Λες και το μεταχειρισμενο είναι λεφτά στην τράπεζα!

Δεν ξέρω αν τα Voge θα βγουν σκυλιά του πολέμου, μπορώ όμως να σου πω με σιγουριά ότι η πιο ριψοκίνδυνη αγορά με διαφορά, είναι αυτή του μεταχειρισμενου.

Εκεί γιατί δεν αναρωτιέσαι ποιος προτείνει μεταχειρισμενο στη θέση του καινούριου (ζελατίνα λέμε) που στην τελική έχει και μια Α εγγύηση 2 ετών που και κάτι να πάει στραβά, θα σε καλύψει ο εισαγωγέας.
Ενώ στο μεταχειρισμενο, αν κάτι πάει στραβά (που μεταξύ μας, σε όλους κάτι έχει πάει στραβά στην πορεία), απλά βάζεις το χέρι στην τσέπη και τρως χρόνο στα συνεργεία. Και το βάζεις εσύ, όχι αυτός που το πρότεινε ή που σε παρέσυρε ενδεχομένως.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, ο κόσμος αγοράζει κάτι καινούριο με την ευχή ότι όλα θα πάνε καλά.
Θεωρώ ότι οι εποχές που κάθε σαβούρα από την Κίνα έβρισκε το δρόμο της στην Ευρωπαϊκή - και όχι μόνο - αγορά, έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί.

Πλέον μιλάμε για κολοσσούς όπως η QJ ή η LONCIN που προσφέρουν πολύ καλά VFM.

Και αυτό για κάποιους - κι εγώ μέσα σε αυτούς - είναι το πιο σημαντικό κριτήριο.

Μπορεί εσύ να διαφωνείς και είναι δικαίωμα απόλυτα σεβαστό, όμως πρέπει και να σεβαστείς και αυτούς που βάζουν ένα χρηματικό ταβάνι στην αγορά τους.
Επίσης για άλλους κριτήριο μπορεί να είναι ο χαμηλός κίνδυνος κλοπής. Ένα Honda γίνεται "ανάρπαστο" σε σχέση με ένα voge, zontes κλπ.

Ούτε έχουν όλοι κλειστό γκαράζ, ούτε όλοι έχουν την άνεση να πληρώνουν γραμμάτιο κάθε μήνα σε πάρκινγκ.

Μαλιστα.....:rolleyes:
Κλασσική περίπτωση όπου ο συνομιλητής δεν έχει πλέον επιχειρήματα και προσπαθεί να αλλάξει τελείως το θέμα.
Μπας και είσαι πολιτικός και δεν μας το λες? :bawl:

jawaforever
22/10/2020, 13:32
Μαλιστα.....:rolleyes:
Κλασσική περίπτωση όπου ο συνομιλητής δεν έχει πλέον επιχειρήματα και προσπαθεί να αλλάξει τελείως το θέμα.
Μπας και είσαι πολιτικός και δεν μας το λες? :bawl:

Δηλαδή εσύ κατάλαβες ότι δεν έχω επιχειρήματα;;;;

Οκ, κι εγώ καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να δώσεις απαντήσεις στις οποίες θα κρύψεις με κάποιο τρόπο την εμπάθεια σου.

Εντάξει, ποιος σκοτιστηκε για το τι πιστεύεις εσύ και τι πιστεύω εγώ;

Φαν κλαμπ δεν με ενδιαφέρει να φτιάξω. Ούτε μαζεύω ψηφοφόρους.

sapila racing
22/10/2020, 13:42
Δηλαδή εσύ κατάλαβες ότι δεν έχω επιχειρήματα;;;;

Οκ, κι εγώ καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να δώσεις απαντήσεις στις οποίες θα κρύψεις με κάποιο τρόπο την εμπάθεια σου.

Εντάξει, ποιος σκοτιστηκε για το τι πιστεύεις εσύ και τι πιστεύω εγώ;

Φαν κλαμπ δεν με ενδιαφέρει να φτιάξω. Ούτε μαζεύω ψηφοφόρους.

Φαντάζομαι οτι αν είχες επιχειρήματα θα απαντούσες πανω στο θέμα που συζητείται και δεν θα πέταγες μια τελείως άσχετη απάντηση όπως έκανες.
Αν δεν κατάλαβα καλά μπορείς φυσικά να με αντικρούσεις με τα επιχειρήματά σου στο θέμα που συζητάμε και συγκεκριμένα στο παράδειγμα του Hornet.
O AristidisZ έγραψε:
Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc

κι έχει απόλυτο δίκιο κατα την γνωμη μου.

Εσυ που το αποκάλεσες ατυχές παράδειγμα θα πρέπει να υποστηρίξεις την άποψή σου γιατί αυτα που του έγραψες είναι επίσης άσχετα μια που το παράδειγμα ειναι συγκεκριμένο και αναφέρεται στο ίδιο μοντέλο του ίδιου κατασκευαστή με μερικά χρόνια και κάμποσα κυβικά εκατοστά διαφορά.
:wave2:

jawaforever
22/10/2020, 14:02
Φαντάζομαι οτι αν είχες επιχειρήματα θα απαντούσες πανω στο θέμα που συζητείται και δεν θα πέταγες μια τελείως άσχετη απάντηση όπως έκανες.
Αν δεν κατάλαβα καλά μπορείς φυσικά να με αντικρούσεις με τα επιχειρήματά σου στο θέμα που συζητάμε και συγκεκριμένα στο παράδειγμα του Hornet.
O AristidisZ έγραψε:
Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc

κι έχει απόλυτο δίκιο κατα την γνωμη μου.

Εσυ που το αποκάλεσες ατυχές παράδειγμα θα πρέπει να υποστηρίξεις την άποψή σου γιατί αυτα που του έγραψες είναι επίσης άσχετα μια που το παράδειγμα ειναι συγκεκριμένο και αναφέρεται στο ίδιο μοντέλο του ίδιου κατασκευαστή με μερικά χρόνια και κάμποσα κυβικά εκατοστά διαφορά.
:wave2:

Μπράβο, κατά τη γνώμη σου όπως είπες.

Για τελευταία φορά. Αν δεν γίνει κατανοητό και τώρα, δεν θα επιμείνω.

Έχουμε cbr 600 rr και cb650 r

To 600, αν και με λιγότερα κυβικά, έχει μεγαλύτερη δύναμη. Το cb 650 r δεν προέκυψε επειδή η Honda ΔΕΝ μπορούσε να κάνει το 600 Ε4. Και τα 2 είναι στην ίδια νόρμα, Ε4.

Το 650r ήρθε για άλλο λόγο τον οποίο μόνο η Honda έχει στο μυαλό της. Πάντως ΔΕΝ βγήκε επειδή το CBR600rr δεν μπορούσε να καλύψει την Ε4 ή επειδή θα έχανε άλογα. Το 600αρι και μπορούσε και έγινε Ε4.

Βασικά κακώς ήρθε σαν παράδειγμα από τον Aristidis το συγκεκριμένο μηχανάκι και κακώς έχει τόση συνέχεια η ιστορία αυτή γιατί δεν είναι Ε5. Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι Ε5 από όσο γνωρίζω.

Αν είναι, φέρε κάποιο λινκ με τα στοιχεία.

Εδώ το θέμα είναι η νόρμα Ε5 και ο Aristidis έφερε παράδειγμα μηχανάκι με Ε4.

Δεν έχει νόημα και δε θα ασχοληθώ άλλο.

Ασχολήσου εσύ όσο θέλεις.

*** Το αν τα ss 600,γίνουν 636, γίνουν 650 ή γίνουν 660 στο μέλλον , δεν το γνωρίζω.
Όποιος έχει εκ των έσω πληροφόρηση , να μας πει.

AristidisZ
22/10/2020, 14:07
Μπράβο, κατά τη γνώμη σου όπως είπες.

Για τελευταία φορά. Αν δεν γίνει κατανοητό και τώρα, δεν θα επιμείνω.

Έχουμε cbr 600 rr και cb650 r

To 600, αν και με λιγότερα κυβικά, έχει μεγαλύτερη δύναμη. Το cb 650 r δεν προέκυψε επειδή η Honda ΔΕΝ μπορούσε να κάνει το 600 Ε4. Και τα 2 είναι στην ίδια νόρμα, Ε4.

Το 650r ήρθε για άλλο λόγο τον οποίο μόνο η Honda έχει στο μυαλό της. Πάντως ΔΕΝ βγήκε επειδή το CBR600rr δεν μπορούσε να καλύψει την Ε4 ή επειδή θα έχανε άλογα. Το 600αρι και μπορούσε και έγινε Ε4.

Βασικά κακώς ήρθε σαν παράδειγμα από τον Aristidis το συγκεκριμένο μηχανάκι και κακώς έχει τόση συνέχεια η ιστορία αυτή γιατί δεν είναι Ε5. Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι Ε5 από όσο γνωρίζω.

Αν είναι, φέρε κάποιο λινκ με τα στοιχεία.

Εδώ το θέμα είναι η νόρμα Ε5 και ο Aristidis έφερε παράδειγμα μηχανάκι με Ε4.

Δεν έχει νόημα και δε θα ασχοληθώ άλλο.

Ασχολήσου εσύ όσο θέλεις.

Σε περίπτωση που δε διάβασες τι σου παρέθεσα πριν, το RR καταργήθηκε λόγω Ε4

sapila racing
22/10/2020, 14:18
Μπράβο, κατά τη γνώμη σου όπως είπες.

Για τελευταία φορά. Αν δεν γίνει κατανοητό και τώρα, δεν θα επιμείνω.

Έχουμε cbr 600 rr και cb650 r

To 600, αν και με λιγότερα κυβικά, έχει μεγαλύτερη δύναμη. Το cb 650 r δεν προέκυψε επειδή η Honda ΔΕΝ μπορούσε να κάνει το 600 Ε4. Και τα 2 είναι στην ίδια νόρμα, Ε4.

Το 650r ήρθε για άλλο λόγο τον οποίο μόνο η Honda έχει στο μυαλό της. Πάντως ΔΕΝ βγήκε επειδή το CBR600rr δεν μπορούσε να καλύψει την Ε4 ή επειδή θα έχανε άλογα. Το 600αρι και μπορούσε και έγινε Ε4.

Βασικά κακώς ήρθε σαν παράδειγμα από τον Aristidis το συγκεκριμένο μηχανάκι και κακώς έχει τόση συνέχεια η ιστορία αυτή γιατί δεν είναι Ε5. Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι Ε5 από όσο γνωρίζω.

Αν είναι, φέρε κάποιο λινκ με τα στοιχεία.

Εδώ το θέμα είναι η νόρμα Ε5 και ο Aristidis έφερε παράδειγμα μηχανάκι με Ε4.

Δεν έχει νόημα και δε θα ασχοληθώ άλλο.

Ασχολήσου εσύ όσο θέλεις.

*** Το αν τα ss 600,γίνουν 636, γίνουν 650 ή γίνουν 660 στο μέλλον , δεν το γνωρίζω.
Όποιος έχει εκ των έσω πληροφόρηση , να μας πει.


Γραφεις :

Για τελευταία φορά. Αν δεν γίνει κατανοητό και τώρα, δεν θα επιμείνω.

Έχουμε cbr 600 rr και cb650 r

Που τα είδες τα cbr 600 rr και cb650 r ήθελα να ξερα! :rolleyes:

ενώ ο AristidisZ έγραψε:
Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc

και πανω σε αυτό απάντησες αρχικά πως το παράδειγμά του είναι ατυχές.


Τώρα επιλέγεις στην απάντησή σου να αναφερθείς, επειδή σε βολεύει, στο CBR600RR, το οποίο είναι supsersport, και να κάνεις μια ατυχή σύγκριση με το
CB650R που είναι γυμνό και ειναι ο αντικαταστάτης του Hornet.
Φυσικά ακόμα κι ενας άσχετος γνωρίζει οτι ενα SS 600 όπως το CBR600RR έχει σφως υψηλότερη ιπποδύναμη αλλά σε υψηλότερες στροφές απο ένα γυμνό λόγω διαφορετικής φιλοσοφίας και τελείως διαφορετικού προορισμού χρήσης.

Παρ όλα αυτα ενώ το παράδειγμα που συζητάμε εδώ και τόσα ποστ ειναι μεταξύ 2 γυμνων που έχουν τελείως παρόμοια γενικά χαρακτηριστικά , εσύ συνεχίζεις και απαντάς αναφερόμενος σε ενα γυμνό κι ενα SS και κανεις συγκρίσεις μεταξύ τους.

Επίσης τo CB650R που είναι και Euro5 πλέον, με καποιες βελτιώσεις στις αναρτήσεις αλλά καμμία αλλαγή στην απόδοση του κινητήρα αφού ήταν ήδη αρκετά φιμωμένος λόγω Euro4.
https://www.bikeit.gr/nea-montela-honda/item/24812-honda-cb650r-2021-euro-5-bpf-kai-veltioseis

Οσο επιμένεις να γράφεις οτι ναναι και οταν ζορίζεσαι να αλλάζεις συνεχώς θέμα θα με εχεις απέναντί σου. :wave2:

AristidisZ
22/10/2020, 14:24
Άρη νομίζω ότι η σύγκριση γίνεται ανάμεσα στο CBR600RR και στο CBR650R (όχι στο CB650R)

https://www.honda-motorcycles.gr/model.php?model=CBR650R

Το οποίο, όπως έγραψες και εσύ παραπάνω, είναι πλέον λιγότερα άλογα και με μεγαλύτερο μοτέρ, προφανώς προκειμένου να πιάσει την (λιγότερο αυστηρή συγκρινόμενη με την Euro 5) προδιαγραφή Euro 4

sapila racing
22/10/2020, 14:35
Άρη νομίζω ότι η σύγκριση γίνεται ανάμεσα στο CBR600RR και στο CBR650R (όχι στο CB650R)

https://www.honda-motorcycles.gr/model.php?model=CBR650R

Το οποίο, όπως έγραψες και εσύ παραπάνω, είναι πλέον λιγότερα άλογα και με μεγαλύτερο μοτέρ, προφανώς προκειμένου να πιάσει την (λιγότερο αυστηρή συγκρινόμενη με την Euro 5) προδιαγραφή Euro 4

Εσυ εβαλες ενα παράδειγμα 2 παραπλήσιων μοτο (Hornet 600 2007 και CB650R 2020) στο οποίο το μοντέλο 2020 έχασε ιππους παρ όλο που ανεβηκε 50cc και ο Jawaforever απάντησε οτι το παράδειγμά σου ειναι ατυχές κι εβαλε στο παιχνίδι και το CBR600RR για δικούς του λόγους.
Εγώ επέμεινα οτι το παράδειγμά σου ηταν πολύ καλό και ο jawaforever συνεχισε κι απάντησε οτι αλλο το μεταχειρισμένο κι αλλο το καινούριο. Αλλο το Κινεζικο κι αλλο το Japan κλπ κππ.
Οταν του απάντησα οτι ειναι εκτός θέματος, συνέχισε με σύγκριση απόδοσης μεταξύ γυμνού CB650R και SS CBR600RR.

Ποτέ δεν συνέκρινα εγώ αυτες τις 2 μοτο καθώς είναι τελείως ανόμοιες και δεν θα είχε κανένα νόημα μια τετοια συγκριση. :wave2:

AristidisZ
22/10/2020, 14:52
Εσυ εβαλες ενα παράδειγμα 2 παραπλήσιων μοτο (Hornet 600 2007 και CB650R 2020) στο οποίο το μοντέλο 2020 έχασε ιππους παρ όλο που ανεβηκε 50cc και ο Jawaforever απάντησε οτι το παράδειγμά σου ειναι ατυχές κι εβαλε στο παιχνίδι και το CBR600RR για δικούς του λόγους.
Εγώ επέμεινα οτι το παράδειγμά σου ηταν πολύ καλό και ο jawaforever συνεχισε κι απάντησε οτι αλλο το μεταχειρισμένο κι αλλο το καινούριο. Αλλο το Κινεζικο κι αλλο το Japan κλπ κππ.
Οταν του απάντησα οτι ειναι εκτός θέματος, συνέχισε με σύγκριση απόδοσης μεταξύ γυμνού CB650R και SS CBR600RR.

Ποτέ δεν συνέκρινα εγώ αυτες τις 2 μοτο καθώς είναι τελείως ανόμοιες και δεν θα είχε κανένα νόημα μια τετοια συγκριση. :wave2:

Κατανοητό, εξάλλου το ίδιο πράμα λέμε

Σε κάθε περίπτωση, τόσο το CB όσο και το CBR έχουν "φάει" downgrade για να εναρμονιστούν με την Ευρωπαϊκή νόρμα

DrBig
22/10/2020, 15:37
Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc
:confused:

Πολυ ιδιαιτερο παραδειγμα και μη αντιπροσωπευτικο. Τα 600ρια rrrrrrrrr εχουν τους πλεον δυσκολους κινητηρες για εφορμογη euro 5 διοτι λογω υψηλων στροφων εχουν μεγαλο valve overlap το οποιο δημιουργει θεμα στις εκπομπες. Λυνεται υποθετω, αλλα με τι κοστος και κατα ποσον θα εχει νοημα ενα 600ρι να κοστιζει οσο ενα 1000ρι.

Τα euro 3 αφορουν μετρησεις σε σχεδον στατικες συνθηκες αλλα για να περασεις euro 4&5 πρεπει οχι μονο να περασεις τεστ κατω απο δυναμικες συνθηκες πχ επιταχυνσεις αλλα να ξαναπερασεις μετα απο μερικες δεκαδες χιλιαδες κμ και να αποδειξεις πως εξακολουθεις να βρισκεσαι εντος προδιαγραφων. Οποτε τα καινουργια μηχανακια πρεπει να εχουν euro 4&5+ ωστε στο μεσον της ζωης τους να εχουν τουλαχιστον euro 4&5. Επισης τα euro 3&4 δεν αφορουν μετρησεις σε τερμα γκαζι, αλλα μεχρι τα 50 και 125κμ/ω αντιστοιχα. Νομιζω οτι τα euro 5&6 θα εχουν μετρησεις και σε συνθηκες καρυδωματος.

Επιστρεφοντας στο παραδειγμα χορνετ, η μεταβαση απο 600 σε 650 συνεπεσε και με αλλαγες στο χαρακτηρα του μοτερ, το οποιο ανεβηκε κυβικα μεν για να αναπληρωσει την χαμενη ροπη στα μεσοχαμηλα λογω euro, αλλα απο την αλλη τιποτα δεν εμποδιζε την χοντα να το κανει να βγαζει τα ιδια αλογα με το 600, διοτι οπως ειπα, τα euro 5 δεν αφορουν συνθηκες wot. Απλα η χοντα ηθελε να δωσει εμφαση στα μεσαια.

Εν κατακλειδι, τα euro3&4 αφορουσαν κυριως τεχνολογια καταλυτη, οχι μονο αλλα σε μεγαλο βαθμο και το κοστος μεταβασης απο 3 σε 4 δεν ηταν φοβερο, πχ δεν χρειαζονται συστηματα ride by wire. Στα euro 5 ομως δεν παιζει να μην υπαρχει rbw. Επισης πρεπει ο καταλυτης να ειναι πιο κοντα στην εξαγωγη του μοτερ για να ζεσταινεται πιο γρηγορα και να πληρουνται οι προδιαγραφες ακομα κι οταν το μοτερ δεν εχει ζεσταθει σε θερμοκρασια λειτουργιας. Υπαρχουν και πολλα αλλα που ειτε δε θυμαμαι ειτε αγνοω. Παντως euro5&6 = ψοφια χαμηλομεσαια και χαμηλοτερη μαξ ισχυς, οπως πχ στα καλιφορνεζικα 1000ρια.

Οποτε @jawaforever, τα euro 5 και ανεβαζουν τα κοστη και υποβαθμιζουν την λειτουργια του μοτερ.


Edit
https://www.bennetts.co.uk/bikesocial/news-and-views/features/bikes/euro-5-emissions-what-they-mean-to-motorcycles

AristidisZ
23/10/2020, 10:22
Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα, και θα το πάμε πολύ μακριά


Επιστρεφοντας στο παραδειγμα χορνετ, η μεταβαση απο 600 σε 650 συνεπεσε και με αλλαγες στο χαρακτηρα του μοτερ, το οποιο ανεβηκε κυβικα μεν για να αναπληρωσει την χαμενη ροπη στα μεσοχαμηλα λογω euro, αλλα απο την αλλη τιποτα δεν εμποδιζε την χοντα να το κανει να βγαζει τα ιδια αλογα με το 600, διοτι οπως ειπα, τα euro 5 δεν αφορουν συνθηκες wot. Απλα η χοντα ηθελε να δωσει εμφαση στα μεσαια.


Για να καταλάβω, λες ότι εν γένει η μείωση των εκπομπών ρύπων δεν συνεπάγεται αλλαγές στο tuning ενός κινητήρα ;

Είναι δεδομένο ότι οι κατασκευαστές "ρυθμίζουν" τα μοτέρ ούτως ώστε να έχουν την χαμηλότερη εκπομπή ρύπων σε ένα Α σημείο της καμπύλης στροφών / ισχύος

Αυτό το σημείο προφανώς έχει μια ειδική κατανάλωση καυσίμου

Αν θες να πετύχεις τις χαμηλότερες εκπομπές σε εκείνο το σημείο, κάνεις και ανάλογο tuning στον κινητήρα, ούτως ώστε να επιτύχεις την μικρότερη κατανάλωση σε εκείνο το σημείο "Α"

Ε βάσει αυτού του σημείου, επηρεάζονται ανάλογα οι συνολικές επιδόσεις του κινητήρα

DrBig
23/10/2020, 10:59
Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα, και θα το πάμε πολύ μακριά



Για να καταλάβω, λες ότι εν γένει η μείωση των εκπομπών ρύπων δεν συνεπάγεται αλλαγές στο tuning ενός κινητήρα ;

Είναι δεδομένο ότι οι κατασκευαστές "ρυθμίζουν" τα μοτέρ ούτως ώστε να έχουν την χαμηλότερη εκπομπή ρύπων σε ένα Α σημείο της καμπύλης στροφών / ισχύος

Αυτό το σημείο προφανώς έχει μια ειδική κατανάλωση καυσίμου

Αν θες να πετύχεις τις χαμηλότερες εκπομπές σε εκείνο το σημείο, κάνεις και ανάλογο tuning στον κινητήρα, ούτως ώστε να επιτύχεις την μικρότερη κατανάλωση σε εκείνο το σημείο "Α"

Ε βάσει αυτού του σημείου, επηρεάζονται ανάλογα οι συνολικές επιδόσεις του κινητήρα

Οχι, αυτο που λεω ειναι πως τα euro 3&4 δεν περιοριζουν την μαξ ισχυ ενος μοτερ διοτι οι μετρησεις δεν αφορουν συνθηκες σε τερμα γκαζι. Μηχανακια euro 3&4 χτυπανε κατι 12ρια afr σε wot. Επιρεαζουν ομως τα χαμηλομεσαια γιατι τα φτωχα μειγματα τα οποια ειναι αναγκασμενα να εχουν σε μικρα και μεσαια ανοιγματα στο γκαζι μειωνουν την ροπη. Συνεπως το ιδιο μοτερ χωρις euro προδιαγραφες η με προδιαγραφες euro 3&4 βγαζει την ιδια μαξ ισχυ, αλλα διαφορετικη ροπη σε ενα ευρος της λειτουργιας του. Αρα στην περιπτωση χορνετ, τα 95 εναντι 103 αλογων δεν ηταν θεμα euro. Τα 650 κυβικα ομως εναντι των 600 ηταν.

AristidisZ
23/10/2020, 11:08
Οχι, αυτο που λεω ειναι πως τα euro 3&4 δεν περιοριζουν την μαξ ισχυ ενος μοτερ διοτι οι μετρησεις δεν αφορουν συνθηκες σε τερμα γκαζι. Μηχανακια euro 3&4 χτυπανε κατι 12ρια afr σε wot. Επιρεαζουν ομως τα χαμηλομεσαια γιατι τα φτωχα μειγματα τα οποια ειναι αναγκασμενα να εχουν σε μικρα και μεσαια ανοιγματα στο γκαζι μειωνουν την ροπη. Συνεπως το ιδιο μοτερ χωρις euro προδιαγραφες η με προδιαγραφες euro 3&4 βγαζει την ιδια μαξ ισχυ, αλλα διαφορετικη ροπη σε ενα ευρος της λειτουργιας του. Αρα στην περιπτωση χορνετ, τα 95 εναντι 103 αλογων δεν ηταν θεμα euro. Τα 650 κυβικα ομως εναντι των 600 ηταν.

Δεν είπα ότι η μέγιστη ισχύς επηρεάζεται από το πρότυπο euro, είπα ότι το tuning του μοτέρ για να επιτύχει συγκεκριμένη επίδοση σε συγκεκριμένο σημείο (πρότυπο euro) επηρεάζει τελικά την ισχύ του μοτέρ

btw η διαφορά στο Hornet είναι 13 άλογα, όχι 8 (12.5%, όχι 7.5%) :beer:

DrBig
23/10/2020, 11:30
Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc
:confused:

Αυτο ειπες, το οποιο ειναι σα να λες πως τα 13 αλογα διαφορας οφειλονται σε euro, ποσο μαλλον με αυξηση του κυβισμου στο νεοτερο μοντελο.
Συγχωρα με αν δε καταλαβα το πνευμα.

AristidisZ
23/10/2020, 11:34
Αυτο ειπες, το οποιο ειναι σα να λες πως τα 13 αλογα διαφορας οφειλονται σε euro, ποσο μαλλον με αυξηση του κυβισμου στο νεοτερο μοντελο.

Kαι εμμένω σε αυτό, βάσει αυτού που έγραψα παραπάνω :)

Anyway, σου λέω μεγάλη κουβέντα και δεν είμαι σίγουρος πως σχεδιάζονται τα μηχανάκια, γράφω για design parameters έχοντας εντελώς διαφορετική εφαρμογή κατά νου (ναυπηγική)

Αλλά σε κάθε περίπτωση, ο κινητήρας ΜΕΚ έχει κοινά χαρακτηριστικά, είτε μιλάμε για τετράχρονη μηχανή είτε για δίχρονη

DrBig
23/10/2020, 12:01
Kαι εμμένω σε αυτό, βάσει αυτού που έγραψα παραπάνω :)


Αυτο που ειπες σε γενικες γραμμες ισχυει. Απλα δεν ισχυει στις περιπτωσης μεταβασης απο euro 3 σε euro 4, οπως ηταν και το παραδειγμα του χορνετ.