PDA

View Full Version : Ράχες-Όθρυς 11-10-2020



billy84
16/10/2020, 11:38
Στα πλαίσια της πανελλήνιας συνάντησης του Ncclub.gr βρεθήκαμε αρκετοί φίλοι στις Ράχες Φθιώτιδας.Παράλληλα οι συνήθεις ύποπτοι βρήκαν την ευκαιρία να απλώσουν την εξόρμηση στις ομορφιές του βουνού των Τιτάνων.

Η μέρα ήταν εξαιρετική και πέτυχα αρκετά μηχανάκια στο δρόμο μιας και έφυγα λίγο αργά απο Αθήνα



https://www.youtube.com/watch?v=InVNIiEnJ0Y&feature=emb_title


Στον πολυχώρο Νησί ήπιαμε καφεδάκι.Μαζεύτηκε λαός για ακόμη μια φορά!


421917


Κοντά υπάρχει ένα μικρό ακρωτήρι που είναι ιδανικό για φωτοφράφηση


421918


421919


421920


Κάποια στιγμή έφτασε μια θαυμάστρια των NC απο Τσεχία!Ξυπνάτε όσο είναι καιρός και αγοράστε όσο προλαβαίνετε.Θα έχετε τα τυχερά σας!:lol::lol::lol:


421921


421922

billy84
16/10/2020, 11:40
Μετά το φαγητό με τον πάντα ετοιμοπόλεμο Μάκη(Tenere700) αναχωρήσαμε για μια χωμάτινη ανάβαση στην Όθρυ.Το βουνό των Τιτάνων,κατα τη μυθολογία εκεί είχαν οχυρωθεί κατα τη μάχη με τους Θεούς του Ολύμπου και πετούσαν γιγάντιους βράχους προς το βουνό των Θεών.Η ψηλότερη κορυφή της βρίσκεται στα 1726m και το βουνό διαθέτει χαράδρες που ξεπερνούν τα 1300m.

Εμείς ανεβήκαμε το δρόμο για Πελασγία και στρίψαμε λίγο νωρίτερα για τους Μύλους Φθιώτιδας



https://www.youtube.com/watch?v=r0aFz8ysWw0&feature=emb_title


Απο εκεί συνεχίσαμε χωμάτινα για την τεχνητή λίμνη Μαυροματίου κοντά στον Άγιο Ιωάννη.Η θέα ανεβαίνοντας εξαιρετική


421923


Η διαδρομή περνάει απο τη μονή του Αγίου Γεωργίου χτισμένη σε εξαιρετικό σημείο με αμφιθεατρική θέα.


421924

billy84
16/10/2020, 11:42
Βίντεο απο την φανταστική διαδρομή μέχρι τη λίμνη



https://www.youtube.com/watch?v=BEheSToa0pc&feature=emb_title


Ανεβαίνοντας ψηλότερα(λιγο πριν τη λίμνη) πετυχαίνουμε δάσος κεφαλληνιακής ελάτης


421925


Φτάνοντας σε αυτόν τον σχετικά άγνωστο επίγειο παράδεισο!


421926


421927


421928


421929

billy84
16/10/2020, 11:43
Απο εκεί συνεχίσαμε χωμάτινα μέχρι τον οικισμό του Αγίου Ιωάννη



https://www.youtube.com/watch?v=aaOe2MpoxI8&feature=emb_title

billy84
16/10/2020, 11:47
Μετά στόχος μας ήταν το μνημείο του τραγικού δυστυχήματος το 1991 με το C-130 στη θέση Τσατάλι.Η διαδρομή ξεπέρασε τις προσδοκίες που είχαμε.



https://www.youtube.com/watch?v=jcsj93_Tqvs&feature=emb_title


Εδώ ανεβαίνοντας το ορεινό πάσο.Στο βάθος ο κύριος και ψηλότερος όγκος του βουνού συμπεριλαμβανομένης και της κορυφής.Κάποια στιγμή θα επιστρέψω


421930


Στο μνημείο του C-130.Τρομερή θέα,φανταστική τοποθεσία που όμως έχει συνδεθεί με αυτό το τραγικό συμβάν στο οποίο χάθηκαν ακαριαία 63 άνθρωποι.Στράφι πηγαίνει τόση ομορφιά...


421931


Μερικές φωτό απο το μνημείο που για τα χρόνια του διατηρείται σε εξαιρετική κατάσταση...


421932


421933


421934


χωρίς λόγια...


421935

billy84
16/10/2020, 11:47
Συνέχεια της διαδρομής μέχρι τον Αλμυρό



https://www.youtube.com/watch?v=aCwINLzeeeA&feature=emb_title

billy84
16/10/2020, 11:49
Κερασάκι στην τούρτα(λίγο νωρίτερα έγινε αυτό) μια παρολίγον στενή επαφή τρίτου τύπου του Μάκη με μια συμπαθέστατη αγελάδα που άραζε στη μέση του δρόμου πάνω στη στροφή. :lol:



https://www.youtube.com/watch?v=YdiaEwptqOQ&feature=emb_title






Έτσι λοιπόν η μέρα τελείωσε ιδανικά ξεκινώντας απο την πανελλήνια συνάντηση και συνεχίζοντας σε άγνωστες αλλά πανέμορφες τοποθεσίες στην Όθρυ.Απο το πουθενά πιστεύω βγήκε μια εξαιρετική εξόρμηση!



Πάντα όρθιοι!!! :beer:

giorgosb
17/10/2020, 01:30
Μικρότερη αυτή η βόλτα από τις συνηθισμένες, αλλά εξίσου ενδιαφέρουσα. Δεν ήξερα καν την ύπαρξη αυτής της λίμνης!

Δυστυχώς σ αυτή την μοιραία πτήση του C-130 βρισκόταν και ο πατέρας παιδικού μου φίλου..


Έχω κάνει κάμποσες φορές την διαδρομή Παλαμάς - Αλμυρός μέσω Ανάβρας. Μέρος της ομορφιάς της είναι και τα ζώα που πετυχαίνεις στο άκυρο να αράζουν :D

Από Οκτώβριο του '14
421946

421947

:beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/10/2020, 03:25
Ωραία βόλτα. Ωραία τσεχα.Ωραια αγελάδα :D

νεοσσός
17/10/2020, 09:22
Μία ακόμα ωραία βόλτα!

Πολύ επικίνδυνο αυτό με την αγελάδα. Μπράβο στον σύντροχο για τη σωστή αντίδραση.

Με μοτοσυκλέτα έχω πετύχει πάνω σε στροφή γάτα, η οποία διέσχιζε τη λεωφόρο και περιέργως, μόλις άκουσε τη μοτοσυκλέτα, προτίμησε να κάνει πίσω καταπάνω σε ένα αμάξι, παρά να συνεχίσει να τρέχει προς τη λωρίδα μου. Μάλλον την τρόμαξε περισσότερο ο ήχος της μοτοσυκλέτας, παρά ο όγκος του αυτοκινήτου.

Με αμάξι έχω πετύχει μετά από στροφή κοπάδι πρόβατα στην επαρχία που καταλάμβανε όλο το πλάτος του δρόμου. Ευτυχώς λίγα μέτρα πριν μου είχε παίξει φώτα αντίθετα διερχόμενο αμάξι και είχα κόψει ταχύτητα.

Τρίτη και φαρμακερή, κοπάδι από 7 αγριογούρουνα στην Εκάλη, ενώ ήμουν με το ποδήλατο. Διέσχισαν τρέχοντας κάθετα το δρόμο και ύστερα πέρασαν δίπλα μου. Εκεί δεν κινδύνευσα, διότι πέρασαν αρχικά 50 μέτρα μπροστά μου, αλλά αν υπήρχε οποιοδήποτε όχημα πιο μπροστά τη στιγμή που περνούσε το μπουλούκι, θα είχε πέσει σίγουρα πάνω τους. Δε φαντάζεστε πώς είναι να βλέπεις τόσα αγριογούρουνα στη σειρά να τρέχουν με ποδοβολητό, μέσα στον αστικό ιστό.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/10/2020, 11:04
Δε φαντάζεστε πώς είναι να βλέπεις τόσα αγριογούρουνα στη σειρά να τρέχουν με ποδοβολητό, μέσα στον αστικό ιστό.

Όταν κατεβαίνω κέντρο τα βλέπω συνέχεια :D

billy84
17/10/2020, 11:21
Μία ακόμα ωραία βόλτα!

Πολύ επικίνδυνο αυτό με την αγελάδα. Μπράβο στον σύντροχο για τη σωστή αντίδραση.

Με μοτοσυκλέτα έχω πετύχει πάνω σε στροφή γάτα, η οποία διέσχιζε τη λεωφόρο και περιέργως, μόλις άκουσε τη μοτοσυκλέτα, προτίμησε να κάνει πίσω καταπάνω σε ένα αμάξι, παρά να συνεχίσει να τρέχει προς τη λωρίδα μου. Μάλλον την τρόμαξε περισσότερο ο ήχος της μοτοσυκλέτας, παρά ο όγκος του αυτοκινήτου.

Με αμάξι έχω πετύχει μετά από στροφή κοπάδι πρόβατα στην επαρχία που καταλάμβανε όλο το πλάτος του δρόμου. Ευτυχώς λίγα μέτρα πριν μου είχε παίξει φώτα αντίθετα διερχόμενο αμάξι και είχα κόψει ταχύτητα.

Τρίτη και φαρμακερή, κοπάδι από 7 αγριογούρουνα στην Εκάλη, ενώ ήμουν με το ποδήλατο. Διέσχισαν τρέχοντας κάθετα το δρόμο και ύστερα πέρασαν δίπλα μου. Εκεί δεν κινδύνευσα, διότι πέρασαν αρχικά 50 μέτρα μπροστά μου, αλλά αν υπήρχε οποιοδήποτε όχημα πιο μπροστά τη στιγμή που περνούσε το μπουλούκι, θα είχε πέσει σίγουρα πάνω τους. Δε φαντάζεστε πώς είναι να βλέπεις τόσα αγριογούρουνα στη σειρά να τρέχουν με ποδοβολητό, μέσα στον αστικό ιστό.


Σωστή αντίδραση όντως απο έναν εξαιρετικό οδηγό.Όμως για να φτάσει εκεί έχει πάρει λάθος γραμμή,αν είχε κλείσει πιο νωρίς όπως πρέπει δε θα έβγαινε περίπου στη μέση(δεν είναι βέβαια και οτι πιο εύκολο σε μηχανάκι με 21-18 ζάντες σε αυτόν τον ρυθμό) οπότε δε θα χρειαζόταν καν να φρενάρει τόσο ακαριαία υπο κλίση.Ειδικά σε τέτοια επαρχιακά έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω να μην πηγαίνει ''παραλία'' στις γραμμές του αλλά είναι γέρικο σκυλί πλέον δε μαθαίνει!:lol:

Πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε τον ηλίθιο που θα ''κλέψει'' τη λωρίδα μας απο το αντίθετο για να στρίψει.Στην προκειμένη περίπτωση αν ερχόταν αυτοκίνητο με κλέψιμο λωρίδας θα ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα.Συνεπώς πρέπει να κλείνουμε προς τα μέσα έγκαιρα.Αν δε μπορούμε να το κάνουμε ας πάμε πιο αργά δε χάθηκε ο κόσμος.;)