PDA

View Full Version : XeimΩΝΑΣ ΜΗΧΑΝΗ & ΑΠΟΔΡΑΣΕΙΣ...



Smith
10/12/2005, 17:25
OTAN ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ...Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΣΚΗΠΤΡΑ,...

Πρωϊνός καφές… Με φόντο το άχρωμο ‘’γκρί του χειμώνα’’. Ξερός Βοριάς και λες σε λίγο θα χιονίσει… Δύσκολο να καταλάβεις ποια ώρα της ημέρας είναι… Πρωϊ, μεσημέρι, ή απογευματάκι..? Όλα ίδια… Να, αυτό είναι που δε μου αρέσει στο Χειμώνα…. Σα να μπαίνεις σε ένα αεροπλάνο και να κάθεσαι άπραγος μέχρι να φτάσεις στο προορισμό σου… παραδομένος στα χέρια της ανίας και της μελαγχολίας…

Όμως ας απολαύσω τον καφέ μου και ας ξεφυλλίσω αυτό το περιοδικό στα χέρια μου…Ναι…εδώ…εδώ … στις καταπράσινες φωτογραφίες του περιοδικού πρέπει να είναι Άνοιξη ή αρχές Καλοκαιριού… Λιθόκτιστα ερειπωμένα σπίτια στο Ζάλογγο… Ξεπροβάλλουν μες στις πέτρες και στα ερείπια των σπιτιών που έχουν καταρρεύσει παραδίπλα, αλλά στολισμένα με αυτό το πανέμορφο πράσινο τοπίο ολόγυρα, γεμάτο από φλαμουριές, πεύκα, και μια πανέμορφη κίτρινη πινελιά από χαμομήλι ολόγυρα, στο καταπράσινο αυτό πίνακα ομορφιάς…

Αμέσως ! Το μάτι γυαλίζει και η καρδιά φτερουγίζει… ‘’Βουτάω ‘’ με μιας στη φωτογραφία και ένα πράγμα μού` ρχεται στο νου… Πρέπει μια μέρα να φορτώσω τη μηχανή μου και να απλώσω χάρτες για να παω εκεί… Να χαϊδέψουν τα μάτια μου από κοντά το άγριο αυτό τοπίο, που ακόμα δεν έχω καταλάβει, γιατί με μαγεύει… Ίσως γιατί φαντάζομαι τις οικογένειες και τα παιδιά που παίζανε σε εκείνα τα πέτρινα σπίτια κάποτε.. όχι τραγικά παλιά κάτι λίγο πριν το 1950… Κι όμως.. είναι τόσο ζωντανά και τόσο νεκρά μαζί που με μπερδεύουν… Ίσως γιατί όποτε βρίσκομαι σε παρόμοια μέρη, νιώθω να βλέπω, σαν αχνές σκιές, φαντάσματα μέσα στην ομίχλη, τα άλογα στις ταϊστρες και την Κυρά του σπιτιού να είναι χωμένη μέσα στον φούρνο, δίπλα από το πηγάδι που ακόμα στέκει εκεί να μισοφαίνεται.., ό,τι έχει απομείνει δηλαδή… σαν καρικατούρα…

Θέλω να ‘’απλώσω’’ το χάρτη και το συντομότερο δυνατόν να πάω σε εκείνα τα μέρη… Καλό φόρτωμα και η μηχανή σα θέλει ο οδηγός σε πάει παντού… εκεί…να μεταμορφωθεί σε άλογο και να περάσει επάνω από τις γκρεμισμένες πέτρες και το ποταμάκι που φιδίσια γλυστράει μέσα στους κορμούς των δέντρων κατηφορίζοντας για το γκρεμό παραπέρα…!

Ούφ… αυτά τα οργιαστικά ονειροπολήματα τις κρύες μέρες του Χειμώνα είναι τελικά που με κρατάνε ζωντανό…. Σε κάθε συγκέντρωση για καφέ με φίλους είναι παιδαριώδεις οι συζητήσεις μας έως μονότονες...: ‘’Την Άνοιξη θα πάμε…Ήπειρο…. το Καλοκαίρι Ιταλία.., ναι, αλλά πρέπει να αγοράσουμε και για τους συνοδηγούς στολές της προκοπής και κράνη… πινακίδες πρέπει να βγάλουμε άλλες..? Χάρτες..?’’
Είναι φοβερή η ποικιλία στη συζήτηση όταν μας πιάνουν τα ‘’Ταξιδιωτικά΄΄ μας..! Είναι λογικό που συνήθως αδυνατούν τα ‘’ωραία φύλα’’ να μας παρακολουθήσουν και καταλήγουν…’’δεν έχετε καθόλου μυαλό, σαν παιδιά κάνετε…’’

Δεν τολμώ να γυρίσω σελίδα στο περιοδικό… Την Κυριακή είπανε τα παιδιά να μοιράσουμε την απόσταση και ο καθένας να κάνει από 200 κλμ. Ε.. εγώ θα την κάνω μάλλον μόνος μου, χωρίς συνεπιβάτη και συνοδοιπόρο μηχανή, αλλά.. δεν είναι η πρώτη φορά… Θα τους βρω στο ‘’meeting point’’…

Θα έχει γύρω στους 10-14 βαθμούς… Η χειρότερη και η καλύτερη πρόβλεψη… Θα δουλέυω νύχτα και θα πρέπει να ξυπνήσω στις 12:00 για να είμαι εκεί πριν τις 14:30… Είναι Κυριακή είπαμε, και έχει και MotoGp… Το κερασάκι στην τούρτα… Βέβαια μετά από κάθε αγώνα MotoGP μού` ρχεται να πετάξω την μηχανή μου στον κουβά, αλλά ας είμαστε και λίγο αυτάρκεις και ας μη ξεχνάμε με πόσο κόπο αποκτήσαμε την μηχανή μας και άλλο πόσο τη συντηρούμε ώστε να μας πηγαίνει όπου θέλουμε….

Τέλος τα όνειρα…μια Χειμωνιάτικη βόλτα σε αναζωογονεί και σε κρατάει σε εγρήγορση για την επόμενη εξόρμηση…
Πίνω την τελευταία γουλιά καφέ και αρπάζω το παντελόνι..το μπουφάν παραδίπλα.. τα γάντια και τα εφεδρικά σε περίπτωση βροχής…το κράνος πάντα γυαλισμένο και οι μπότες…Ένα-δυο μπλουζίτσες από κάτω θα είναι ό,τι πρέπει και αυτές…τι άλλο..? Το ‘’flat’’ για την περίπτωση που πάθουμε λάστιχο είναι έτοιμο κι αυτό…
Όλα έτοιμα για αύριο..!

Έφτασε η ώρα για δουλειά… Θα βάλω τη γραβατούλα και το κοστουμάκι μου και είμαι σίγουρος πως πάλι θα με ρωτήσουν γιατί μέσα σε αυτήν την καταθλιπτική μέρα έχω αυτό το περίεργο μειδίαμα…! Όσοι με ξέρουν κατιτίς παραπάνω θα πούνε ‘’κάτι ετοιμάζει αυτός..!!!’’

Ας είναι όμως…κάτω από την κρύα αυτή μέρα και τον καλογυαλισμένο ‘’Κύριο με το Κοστούμι και τα Σοβαρά Γυαλιά’’ κρύβεται το παιδί που λέγαμε νωρίτερα, που η καρδιά του σκιρτάει μέχρι να`ρθεί τα αύριο και να φορέσει το κράνος… να γίνει αυτό που οι αδαείς λένε ‘’αχ..ένας μηχανόβιος’’ και να βάλει την 1η στο σασμάν που από το κρύο ακούγεται σαν καταπέλτης και να πάει στο ‘’meeting point’’ εκεί, σε ένα βουναλάκι με τους φίλους, απλά για να πιούνε ένα καφέ και ξεχάσουν την καθημερινότητα…

Gentlemen…Start Your Engines…
:smilea:

620
12/12/2005, 10:23
:a23:

Alx 84
12/12/2005, 18:01
:a23: :a23: :a23: άψογος!!!!!

tifoefs
12/12/2005, 19:29
:a19:

Ωραιο !!

:wave2:

nimbus
27/12/2005, 13:33
καλημέρα και χρόνια πολλά!:wave2:
πολύ όμορφο:beer: :sun: :wacko:

kalesin
27/12/2005, 13:37
ναι ρε αδερφε

αυτος εισαι :a23:

Smith
27/12/2005, 22:11
Thanks παίδες;)

Αν ποτέ...αφού καλοκαιριάσει:sun: έρθετε Αλεξανδρούπολη, ρίξτε π.μ. !!:beer: :beer: :beer:

crazykiller
28/12/2005, 08:51
:beer: :beer:

crs-k
28/12/2005, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
OTAN ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ...Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΣΚΗΠΤΡΑ,...

..................................

Gentlemen…Start Your Engines…
:smilea:


Καλως ηρθες στους (ενεργους χρηστες) ονειροπολε αδερφε ... :wave2:

Σε αντιθεση (πιθανον) με αρκετους, το ταξιδι τον χειμωνα εμενα προσωπικα με μαγευει.


Τωρα μολις μπηκα μεσα απο κατι δουλειες ...

Ημουν ντυμενος με πληρη εξοπλισμο.
Εχω κανα δυο πραγματα να κανω ακομα, που θα μπορουσαν και να περιμενουν ...

Ετσι λοιπον τελειωνοντας (τις δουλειες) εφτασα μεχρι την εισοδο της Αττικης, λατρευοντας το να οδηγαω μεσα στο ψιλοβροχο ... :rolleyes:
Ημουν ετοιμος να φυγω για καπου, εδω κοντα, μονο και μονο για να 'μαι στον δρομο και να ταξιδευω ... :cool:



Δυστυχως ...
Η λογικη πρυτανευσε για αλλη μια μια φορα και κανοντας αναστροφη, επεστρεψα στην καθημερινοτητα μου ... :sad:




.......................




Καλα ταξιδια να 'χουν ΟΛΟΙ, αλλα ειδικα αυτοι που πραγματικα τ' αγαπανε ... :rolleyes:


:smokin: :beer: :wave2:

Tropeas
28/12/2005, 12:00
:a23: :a18: :a20:

ΙΠΠΕΑΣ
28/12/2005, 12:14
Έχει ανέβει κανένας τελευταία στη Πάρνηθα ; Απο ποιό σημείο και μετά πιάνουν χιόνια συνήθως τώρα το χειμώνα ;

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως να φτάσω στο πρώτο(Μπάφι το λένε ; ) ή το δεύτερο καταφύγιο για καμία μεσημεριανή μάσα ή καφεδιά.

Φτιάχνουν ωραία μακαρονάδα με κυμά με μπόλικο τυρί, εκεί πάνω :lol:

crs-k
28/12/2005, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Έχει ανέβει κανένας τελευταία στη Πάρνηθα ; Απο ποιό σημείο και μετά πιάνουν χιόνια συνήθως τώρα το χειμώνα ;

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως να φτάσω στο πρώτο(Μπάφι το λένε ; ) ή το δεύτερο καταφύγιο για καμία μεσημεριανή μάσα ή καφεδιά.

Φτιάχνουν ωραία μακαρονάδα με κυμά, με μπόλικο τυρί εκεί πάνω :lol:


Οταν εχει χιονι, τοτε με δυσκολια φτανεις μεχρι την Αγ.Τριαδα (εκει που ειναι τα "Κυκλαμινα") και μεχρι την διασταυρωση τον Μον Παρνες λιγο πιο πανω.

Αν και συνεχεια περναν οχηματα απο αυτα τα κοματια του δρομου ...

Το "Μπαφι" που ανηκει στον ΕΟΣ Αθηνων, ειναι πιο δυσκολα προσβασιμο, και ηταν ανοικτο μονο ΠΣΚ.

Τωρα ομως νομιζω οτι ο συλλογος αποφασισε να το εχει συνεχεια ανοικτο, χωρις ομως να ειναι σιγουρο αυτο ... :sick:

Το "Φλαμπουρι" πιο περα που ανηκει στον ΕΟΣ Αχαρνων, στο χιονι ειναι προσβασιμο σχεδον ΜΟΝΟ με τα ποδια.
Αυτο ανοιγει μονο κατοπιν συμφωνιας, αν και τα τελευταια χρονια το βρισκω σχεδον παντα ανοικτο τα ΠΣΚ, αλλα με "πριβε" κουζινα ...


:smokin: :beer: :wave2:

Smith
29/12/2005, 00:14
crs-k, περιττό να πω ότι το αγαπημένο μου ζώο είναι και ο Λύκος ε...
σε βλέπω που σερφάρεις καιρό...ωραία η photo... με λίγο χιόνι και καλό ντύσιμο και μετά φαγητό και τζάκι, η μηχανή και πάλι έχει τι χάρη της...

δυστυχώς λίγοι ακολουθοούν...πολλοί λίγοι...βασικά...εγώ.....:beer:

Tropeas
29/12/2005, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Το "Μπαφι" που ανηκει στον ΕΟΣ Αθηνων, ειναι πιο δυσκολα προσβασιμο, και ηταν ανοικτο μονο ΠΣΚ.

Τωρα ομως νομιζω οτι ο συλλογος αποφασισε να το εχει συνεχεια ανοικτο, χωρις ομως να ειναι σιγουρο αυτο ... :sick:

Το "Φλαμπουρι" πιο περα που ανηκει στον ΕΟΣ Αχαρνων, στο χιονι ειναι προσβασιμο σχεδον ΜΟΝΟ με τα ποδια.
Αυτο ανοιγει μονο κατοπιν συμφωνιας, αν και τα τελευταια χρονια το βρισκω σχεδον παντα ανοικτο τα ΠΣΚ, αλλα με "πριβε" κουζινα ...


:smokin: :beer: :wave2:


Και πολύ ωραίες κοτόσουπες και καρυδόπιτες... αντε να την κάνουμε πάλι προς τα εκεί....:a18: :a23:

ΙΠΠΕΑΣ
29/12/2005, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Και πολύ ωραίες κοτόσουπες και καρυδόπιτες... αντε να την κάνουμε πάλι προς τα εκεί....:a18: :a23:

:a08: :a08: :a08:

Ναι ειδικά οι καρυδόπιτες εκτός του ότι είναι πεντανόστιμες είναι και σε μέγεθος τούβλου :lol:

Είμαι ψημένος για μάσα και εγώ αλλά φοβάμαι μην κολλήσω στα χιόνια με το παπί και μάλιστα δικάβαλο :rotflmao: :rotflmao:

papaki88
03/01/2006, 10:55
;) Πολύ καλός.

madtank
23/01/2006, 14:09
ΓΕΙΑ ΣΟΥ SMITH ΜΕ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΣΟΥ...

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΨΥΧΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΟΛΩΝ ΕΜΑΣ, ΠΟΥ Η ΓΚΡΙΖΑΔΑ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΑΠΛΑ, ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ. :wave2: