PDA

View Full Version : Ήρθε και η σειρά μου για μηχανή



Augotaraxos
17/10/2020, 19:26
Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά.

Μετά από μία δεκαετή αποχή από τον κόσμο των παπακίων, και με καταλυτικό ρόλο τις άπειρες ώρες θέασης του youtuber Fortnine, ήρθε η ώρα να αποκτήσω κανονική μοτοσυκλέτα.

Οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος με βοηθούσε στην επιλογή καινούργιας ή μεταχειρισμένης μηχανής.

Έχουμε και λέμε:

Χαρακτηριστικά

Ύψος: 1,75
Κιλά: 80
Ηλικία: 34
Εμπειρία με παπί: 5 χρόνια (Innova 125)
Εμπειρία με συμπλέκτη: Καμία.
Οδηγικό στυλ: Καθαρά συντηρητικό και αμυντικό.

Τι ακριβώς θέλω να κάνει;

1. Να είναι αξιόπιστο commuter ημιαστικής περιοχής (σπίτι - δουλειά σε απόσταση 20 χιλιομέτρων - σπίτι).
2. Να έχει άνετη σέλα.
3. Να μπορεί να ταξιδεύει με 100 χιλιόμετρα χωρίς κραδασμούς, για μεσαίου μήκους ταξίδια.
4. Να μπορεί να σταθεί και στο χώμα, όπως σε χωματόδρομους ορεινών όγκων.
5. Να έχει αξιοπρεπή ροπή για γρήγορες προσπεράσεις οχημάτων.
6. Δεν με ενδιαφέρει αν έχει ακριβά ανταλλακτικά (αρκεί να μπορώ να τα βρω εύκολα) ή καίει περισσότερο από το συνηθισμένο.
7. Δεν θα έχω δεύτερο αναβάτη στη μηχανή.

Budget: 4000 ευρώ για μηχανή καθώς είναι θα είναι η πρώτη, και θα δώσω και ένα σεβαστό ποσό για την αγορά πολύ καλού ατομικού εξοπλισμού (πάνω απ'όλα).

Ο «μέντορας» Fortnine, από αρχαιολογίες μεταχειρισμένα, προτείνει το Kawasaki KLR 650, το ''unkillable''. Το οποίο όμως πολύ φοβάμαι ότι δύσκολα θα το βρω σε αξιοπρεπή κατάσταση.

Από μεταχειρισμένα μέχρι στιγμής έχω φιλτράρει τα εξής:

1. Φυσικά το πάντα επίκαιρο Transalp 650 ή 700.
2. Τον ''Κλέαρχο'' 500.
3. To αγαπημένο V-Strom 650.
4. To Aprillia Pegaso Trail 650.

Από καινούργια:

1. Zontes 310T1.
2. Sym NH-T 200.
3. Voge 300 DS.
4. Benelli TRK 251

Κάθε γνώμη, πρόταση ή κριτική ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

panavour
17/10/2020, 20:20
Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά.

Μετά από μία δεκαετή αποχή από τον κόσμο των παπακίων, και με καταλυτικό ρόλο τις άπειρες ώρες θέασης του youtuber Fortnine, ήρθε η ώρα να αποκτήσω κανονική μοτοσυκλέτα.

Οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος με βοηθούσε στην επιλογή καινούργιας ή μεταχειρισμένης μηχανής.

Έχουμε και λέμε:

Χαρακτηριστικά

Ύψος: 1,75
Κιλά: 80
Ηλικία: 34
Εμπειρία με παπί: 5 χρόνια (Innova 125)
Εμπειρία με συμπλέκτη: Καμία.
Οδηγικό στυλ: Καθαρά συντηρητικό και αμυντικό.

Τι ακριβώς θέλω να κάνει;

1. Να είναι αξιόπιστο commuter ημιαστικής περιοχής (σπίτι - δουλειά σε απόσταση 20 χιλιομέτρων - σπίτι).
2. Να έχει άνετη σέλα.
3. Να μπορεί να ταξιδεύει με 100 χιλιόμετρα χωρίς κραδασμούς, για μεσαίου μήκους ταξίδια.
4. Να μπορεί να σταθεί και στο χώμα, όπως σε χωματόδρομους ορεινών όγκων.
5. Να έχει αξιοπρεπή ροπή για γρήγορες προσπεράσεις οχημάτων.
6. Δεν με ενδιαφέρει αν έχει ακριβά ανταλλακτικά (αρκεί να μπορώ να τα βρω εύκολα) ή καίει περισσότερο από το συνηθισμένο.
7. Δεν θα έχω δεύτερο αναβάτη στη μηχανή.

Budget: 4000 ευρώ για μηχανή καθώς είναι θα είναι η πρώτη, και θα δώσω και ένα σεβαστό ποσό για την αγορά πολύ καλού ατομικού εξοπλισμού (πάνω απ'όλα).

Ο «μέντορας» Fortnine, από αρχαιολογίες μεταχειρισμένα, προτείνει το Kawasaki KLR 650, το ''unkillable''. Το οποίο όμως πολύ φοβάμαι ότι δύσκολα θα το βρω σε αξιοπρεπή κατάσταση.

Από μεταχειρισμένα μέχρι στιγμής έχω φιλτράρει τα εξής:

1. Φυσικά το πάντα επίκαιρο Transalp 650 ή 700.
2. Τον ''Κλέαρχο'' 500.
3. To αγαπημένο V-Strom 650.
4. To Aprillia Pegaso Trail 650.

Από καινούργια:

1. Zontes 310T1.
2. Sym NH-T 200.
3. Voge 300 DS.
4. Benelli TRK 251

Κάθε γνώμη, πρόταση ή κριτική ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.


επειδη εχω μιλησει με τον ανθρωπο ,και ειναι της ηλικας μου κοιτα αυτο 2800 το δινει και εχει τα χιλιομετρα που αναφερει.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/28633192-kawasaki-klr-650

panavour
17/10/2020, 20:31
Το ειχα και λυπηθηκα που το εδωσα λογω τρακαρισματος ,και μακροχρονης αναρρωσης.εξαιρετικο μηχανακι για την Ελλαδα μας.

Augotaraxos
17/10/2020, 20:47
Το ειχα και λυπηθηκα που το εδωσα λογω τρακαρισματος ,και μακροχρονης αναρρωσης.εξαιρετικο μηχανακι για την Ελλαδα μας.

Ευχαριστώ πολύ, εννοείται θα το κοιτάξω.

doctoras
17/10/2020, 21:23
με λίγα παραπάνω βάζεις και γιαπωνέζο στην λίστα
Πρώτη περίπτωση (https://www.kawasaki.gr/el/products/ENDURO/2020/KLX230/overview?Uid=0894UAlZX1oMUV0NWg1YXF8MUQkLCg5ZXVpbWF9fUVlZDg0)
Δεύτερη περίπτωση (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&variant=dl%20250)

alexis72
17/10/2020, 22:27
πρώτα θα πήγαινα σε αυτη την επιλογή - εξαιρετικό μοτό (τυχαία αγγελία) https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29724993-aprilia-pegaso-strada
δευτερη επιλογη θα πήγαινα εδώ ...
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29978600-kawasaki-klx-250
(τυχαία αγγελία)
και τα 2 τα εχουν 2 φίλοι μου κ ειναι πολυ ευχαριστημένοι

ΤάκηςΜπ
18/10/2020, 01:02
2. Τον ''Κλέαρχο'' 500.
3. To αγαπημένο V-Strom 650.
4. To Aprillia Pegaso Trail 650.


Και τα 3 είναι άψογα για αυτό που είναι. Εγώ έχω στην καρδιά μου το vstrom γιατί θεωρώ τα κάνει όλα και το μοτέρ του μου αρέσει πάρα πολύ. Προτερήματα ότι είναι δικύλινδρο(με ό,τι συνεπάγεται αυτό,παραπάνω γκάζι,αν και νωχελικό,πιο άνετο στο ταξίδι κλπ),ότι είναι απίστευτα αξιόπιστο και έχει πάρα πολύ λογική κατανάλωση. Ελαττώματα ότι είναι πιο ακριβό,ειδικά για να βρεις ένα καθαρό, και το ότι τα κλέβουν αβέρτα. Το kle αν και τίμιο,εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα χρημάτων θεωρώ περισσεύει,αν και το σέβομαι σαν μηχανάκι. Το Aprilia είναι πολύ σοβαρό μηχανάκι,καλά περιφερειακά,ωραίο μοτέρ και για μένα πολύ όμορφο με 2-3 αλλαγούλες. Θα πρέπει να ζυγίσεις στο μυαλό σου αν προτιμάς μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο,γιατί αυτό θεωρώ ότι θα 'πρεπε να καθορίσει την απόφασή σου. Υπόψιν,δεν έχω οδηγήσει το aprilia,έχω οδηγήσει το xtx μόνο που φοράνε το ίδιο μοτέρ.

Bowleno
18/10/2020, 05:14
Μεσολογγίτης, να υποθέσω;:D
Αν σε ενδιαφέρει, δίνω το δικό μου στράντα. (Είναι το trail με 17αρες ζάντες δρόμου και δείκτη βενζίνης. Το trail δεν έχει) Καινούργια ελαστικά, αλυσίδα, γρανάζια, πρόσφατο μεγάλο σέρβις με αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού. Κυριολεκτικά δεν θέλει τίποτα για τώρα. Δεν έχω ανεβάσει ακόμα αγγελία γιατί.... Το πονάω γμτ για τιμή, π.μ.

TsipPower
18/10/2020, 19:38
Εγω αν και λιγο μικροτερος απο εσενα αλλα με την ιδια λογικη μετα απο 10 χρονια παπακια και κανα σκουτερ που ειχα και τα 7 τελευταια με crypton x, αποφασισα να προβω στην αγορα του NH-T 200...Δεν αλλαζει ιδιαιτερη κατηγορια στο θεμα γκαζι αλλα απο θεμα ανεσης και κρατηματων λογικα ειναι αλλο λεβελ.. Ευχομαι να μου βγει καλο οπως η παπια μου που ηταν ο πιο πιστος μου φιλος ολα αυτα τα χρονια!

contes di Zante
19/10/2020, 07:28
Το strada περνάει χώμα άν έχεις βάλει κάνα Dunlop Μutant ή Pirelli MT60 αλλά μόνο "περνάει"...δηλαδή άν σου τύχει για λίγα χλμ και με προσοχή. Αν θέλεις να μπαίνει σε χωματόδρομους τότε κοίτα καλύτερα το trail με 19άρη μπροστινό. Θα είσαι πολύ καλύτερα σε χώμα. Άλλη πρόταση είναι το κλασσικό ΧΤ660R, με 21' μπροστινό μάλλον είναι αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα, είναι και ΕΛΑΦΡΥ για χώμα

MikeG
19/10/2020, 09:52
Καλώς ήρθες.

Βρες ένα καλοσυντηρημένο BMW F650GS (μονοκίλυνδρο) και θα κάνεις ότι ζητάς. Θα σου περισέψουν και αρκετά χρήματα.
Παράδειγμα : https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29125067-bmw-f-650-gs-dakar

haga1981
19/10/2020, 10:53
Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά.

Μετά από μία δεκαετή αποχή από τον κόσμο των παπακίων, και με καταλυτικό ρόλο τις άπειρες ώρες θέασης του youtuber Fortnine, ήρθε η ώρα να αποκτήσω κανονική μοτοσυκλέτα.

Οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος με βοηθούσε στην επιλογή καινούργιας ή μεταχειρισμένης μηχανής.

Έχουμε και λέμε:

Χαρακτηριστικά

Ύψος: 1,75
Κιλά: 80
Ηλικία: 34
Εμπειρία με παπί: 5 χρόνια (Innova 125)
Εμπειρία με συμπλέκτη: Καμία.
Οδηγικό στυλ: Καθαρά συντηρητικό και αμυντικό.

Τι ακριβώς θέλω να κάνει;

1. Να είναι αξιόπιστο commuter ημιαστικής περιοχής (σπίτι - δουλειά σε απόσταση 20 χιλιομέτρων - σπίτι).
2. Να έχει άνετη σέλα.
3. Να μπορεί να ταξιδεύει με 100 χιλιόμετρα χωρίς κραδασμούς, για μεσαίου μήκους ταξίδια.
4. Να μπορεί να σταθεί και στο χώμα, όπως σε χωματόδρομους ορεινών όγκων.
5. Να έχει αξιοπρεπή ροπή για γρήγορες προσπεράσεις οχημάτων.
6. Δεν με ενδιαφέρει αν έχει ακριβά ανταλλακτικά (αρκεί να μπορώ να τα βρω εύκολα) ή καίει περισσότερο από το συνηθισμένο.
7. Δεν θα έχω δεύτερο αναβάτη στη μηχανή.

Budget: 4000 ευρώ για μηχανή καθώς είναι θα είναι η πρώτη, και θα δώσω και ένα σεβαστό ποσό για την αγορά πολύ καλού ατομικού εξοπλισμού (πάνω απ'όλα).

Ο «μέντορας» Fortnine, από αρχαιολογίες μεταχειρισμένα, προτείνει το Kawasaki KLR 650, το ''unkillable''. Το οποίο όμως πολύ φοβάμαι ότι δύσκολα θα το βρω σε αξιοπρεπή κατάσταση.

Από μεταχειρισμένα μέχρι στιγμής έχω φιλτράρει τα εξής:

1. Φυσικά το πάντα επίκαιρο Transalp 650 ή 700.
2. Τον ''Κλέαρχο'' 500.
3. To αγαπημένο V-Strom 650.
4. To Aprillia Pegaso Trail 650.

Από καινούργια:

1. Zontes 310T1.
2. Sym NH-T 200.
3. Voge 300 DS.
4. Benelli TRK 251

Κάθε γνώμη, πρόταση ή κριτική ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Έχουμε πάνω κάτω ίδιο ύψος/βάρος, και ίδια εμπειρία.

Για τα καινούργια, η γνώμη μου και πάντα χωρίς παρεξήγηση προς τυχόν κατόχους:

1. Zontes 310T1. -> Ξέχασε το, πολλά θέματα και δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις
2. Sym NH-T 200. -> Ξέχασε το, είναι σαν διογκωμένο παπί, θα το βαρεθείς στον μήνα πάνω και ταξίδι...? δεν νομίζω.
3. Voge 300 DS. -> Δες το αλλά πολύ φρέρσκο και βλέπω έχει κάποιες παιδικές ασθένειες ακόμα...ίσως καλή επιλογή αλλά για αργότερα
4. Benelli TRK 251 -> Αυτό επέλεξα.

Μέχρι στιγμής κομπλέ με το TRK, έχω κάνει και ένα ταξιδάκι γύρω στα 500χλμ και όλα καλά. Φυσικά έχει 25 άλογα οπότε προσπεράσεις εθνική κλπ τις ξεχνάς, μόνο στο επαρχιακό δίκτυο που οι ταχύτητες είναι μικρότερες. Επίσης, ταξιδεύει αξιοπρεπώς στα 100χλμ αλλά κραδασμούς έχει να ξέρεις. Τέλος, χωρίς να είμαι ειδικός θα έλεγα ότι για χώμα δεν κάνει (ειδικά με τα μαμά λάστιχα).

harris_x
19/10/2020, 11:19
[...]
Οδηγικό στυλ: Καθαρά συντηρητικό και αμυντικό.
[...]
Εξήγησέ μας λίγο το παραπάνω γιατι αν συνεπάγεται φόβο, καλύτερα να μην πάρεις μηχανάκι.

Καλωσήρθες :beer:

Augotaraxos
19/10/2020, 18:12
Εξήγησέ μας λίγο το παραπάνω γιατι αν συνεπάγεται φόβο, καλύτερα να μην πάρεις μηχανάκι.

Καλωσήρθες :beer:

Καλησπέρα,

Θεωρώ ότι είναι διαφορετικό το «φοβάμαι» από το «ελαχιστοποιώ τις πιθανότητες για σύγκρουση»:

1. Προσπεράσεις στο δρόμο όταν χρειάζεται και όχι να κινούμαι πάντα πάνω στην διπλή λωρίδα κυκλοφορίας.
2. Δεν πάω με 80 χλμ μέσα στην πόλη, και διπλοτσεκάρω τις διασταυρώσεις, ακόμα και προτεραιότητα να έχω. Έχει αποδειχθεί πως οι πιθανότητες να μην δει ένα αμάξι τον αναβάτη είναι τραγικά περισσότερες στις διασταυρώσεις. .
3. Θεωρώ πως δεν έχω τη ρωμέικη λογική του «έλα μωρέ τώρα». Εξοπλισμός με ανακλαστικά και έντονα χρώματα.
4. Προτιμώ να πηγαίνω σε λογικά πλαίσια και να με βρίζουν, παρά να μην προλάβω να αντιδράσω μόλις βγει ο γέροντας με το κατεστραμμένο αγροτικό μπροστά μου.

Βέβαια να μου πεις, οι περισσότεροι έτσι λένε στην αρχή και μετά αλλάζουν άποψη.

Θα δείξει.

Καλώς σας βρήκα.

harris_x
20/10/2020, 07:00
Καλησπέρα,

Θεωρώ ότι είναι διαφορετικό το «φοβάμαι» από το «ελαχιστοποιώ τις πιθανότητες για σύγκρουση»:

1. Προσπεράσεις στο δρόμο όταν χρειάζεται και όχι να κινούμαι πάντα πάνω στην διπλή λωρίδα κυκλοφορίας.
2. Δεν πάω με 80 χλμ μέσα στην πόλη, και διπλοτσεκάρω τις διασταυρώσεις, ακόμα και προτεραιότητα να έχω. Έχει αποδειχθεί πως οι πιθανότητες να μην δει ένα αμάξι τον αναβάτη είναι τραγικά περισσότερες στις διασταυρώσεις. .
3. Θεωρώ πως δεν έχω τη ρωμέικη λογική του «έλα μωρέ τώρα». Εξοπλισμός με ανακλαστικά και έντονα χρώματα.
4. Προτιμώ να πηγαίνω σε λογικά πλαίσια και να με βρίζουν, παρά να μην προλάβω να αντιδράσω μόλις βγει ο γέροντας με το κατεστραμμένο αγροτικό μπροστά μου.

Βέβαια να μου πεις, οι περισσότεροι έτσι λένε στην αρχή και μετά αλλάζουν άποψη.

Θα δείξει.

Καλώς σας βρήκα.

Καλό είναι να έχεις το νου σου και να προσέχεις και για τους άλλους.

Καλά είναι επίσης τα ανακλαστικά και τα λοιπά αλλά μη πέσεις στην παγίδα ότι με αυτά θα σε βλέπουν.
Να θεωρείς πάντα ότι κανείς δεν σε βλέπει.

νεοσσός
20/10/2020, 09:06
...
Θεωρώ ότι είναι διαφορετικό το «φοβάμαι» από το «ελαχιστοποιώ τις πιθανότητες για σύγκρουση»:
...
2. Δεν πάω με 80 χλμ μέσα στην πόλη, και διπλοτσεκάρω τις διασταυρώσεις, ακόμα και προτεραιότητα να έχω. Έχει αποδειχθεί πως οι πιθανότητες να μην δει ένα αμάξι τον αναβάτη είναι τραγικά περισσότερες στις διασταυρώσεις. .
...
4. Προτιμώ να πηγαίνω σε λογικά πλαίσια και να με βρίζουν, παρά να μην προλάβω να αντιδράσω μόλις βγει ο γέροντας με το κατεστραμμένο αγροτικό μπροστά μου.
...
Σωστές σκέψεις.

Κάποιον μου θυμίζεις τώρα, αλλά μου διαφεύγει το ψεδώνυμό του στο forum. :p

Καλώς ήρθες!

Bowleno
20/10/2020, 10:52
Σωστές σκέψεις.

Κάποιον μου θυμίζεις τώρα, αλλά μου διαφεύγει το ψεδώνυμό του στο forum. :p

Καλώς ήρθες!

Εμένα εννοΑεις.....:lol:

Augotaraxos
28/07/2022, 22:45
Συμφορουμίτης και με τη βούλα σήμερα παίδες, επιτέλους μετά από αρκετά σκαμπανεβάσματα και ψάξιμο, κατέληξα που αλλού... Στο Honda.437176

Έπονται φώτο με το μηχανάκι εν δράσει και εντυπώσεις ως πρωτάρης στον κόσμο των μηχανών.

Bowleno
29/07/2022, 05:59
Συμφορουμίτης και με τη βούλα σήμερα παίδες, επιτέλους μετά από αρκετά σκαμπανεβάσματα και ψάξιμο, κατέληξα που αλλού... Στο Honda.437176

Έπονται φώτο με το μηχανάκι εν δράσει και εντυπώσεις ως πρωτάρης στον κόσμο των μηχανών.

Με γειά, καλοτάξιδο και άπεφτο να είναι :beer:

Μια διευκρίνηση μόνο: δεν είναι απαραίτητο να έχεις δίτροχο για να είσαι συμφορουμίτης, άλλωστε έχουμε έναν εδώ μέσα ο οποίος, μάλιστα έχει διατελέσει διευθυντής δω πέρα και γουστάρει (πλέον) μόνο 4τροχα.....ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε :lol:

man25
29/07/2022, 09:03
Καλοτάξιδο, πολύ ωραία επιλογή!

karellen
29/07/2022, 09:17
Κούκλα το CRF.
Καλορίζικος,αγρατζούνιστος και με καλές βόλτες! :beer:

azar41
29/07/2022, 16:42
Με γειά,καλά χιλιόμετρα!

billy84
29/07/2022, 17:01
Καλορίζικος-καλοτάξιδος!:beer:

STF
29/07/2022, 17:29
Μια από τις καλύτερες επιλογές! Καλότάξιδο και καλολάσπωτο όσο μπορείς!

doctoras
29/07/2022, 18:45
Το έχω πει και σε άλλο νήμα, το μηχανάκι αυτό είναι για κατασταλαγμένο μεσήλικα. Ποιοτικό, ανθεκτικό να αντέξει χρόνια όλες τις χρήσεις, χωρις πολλά γκάζια για την κατηγορία του, να το πάρεις για να κλείσεις το Μοτοσικλετιστικό κύκλο.
Είναι κρίμα να πάρεις αυτό για να το αλλάξεις σε 2 χρόνια γιατί «δε πάει» . Ενώ μπορείς να πάρεις ένα adve250 που έχει και το γκάζι του και να το αλλάξεις με το 390 όταν έρθει η ώρα του.

Καλορίζικο αυγοταραχε!

νεοσσός
29/07/2022, 20:55
Καλοτάξιδο!

Πολύ όμορφο μοτοσακό.

zannisvel
30/07/2022, 09:52
Καλορίζικο να είναι!
:beer:

aris19
30/07/2022, 10:50
Καλοτάξιδο, εύχομαι πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα!

giorgosb
30/07/2022, 12:15
Καλορίζικο! :beer:

Dimos35
30/07/2022, 16:18
Συμφορουμίτης και με τη βούλα σήμερα παίδες, επιτέλους μετά από αρκετά σκαμπανεβάσματα και ψάξιμο, κατέληξα που αλλού... Στο Honda.437176

Έπονται φώτο με το μηχανάκι εν δράσει και εντυπώσεις ως πρωτάρης στον κόσμο των μηχανών.

Καλορίζικο αρχικά και καλά χιλιόμετρα.
Μια ερώτηση, δεν πιστεύω να ψήλωσες από το αρχικό ποστ που λες ότι είσαι 1,75 (έχω το ίδιο ύψος);
Βλέπω ότι πατάς άνετα με το ένα πόδι, ισχύει; Το είχα για ψηλότερο.
Σε κάθε περίπτωση είναι ένα μοντέλο που με απασχολεί πολύ και θα το ψάξω εννοείται όταν έρθει η ώρα, αλλά προς το παρόν ... γράφε εντυπώσεις. :beer:

goumis hornet
30/07/2022, 18:01
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις :beer::beer:

Ψάχνω το ίδιο και μάλλον κι εγώ σε καινούργιο θα πάω.

rainmike
30/07/2022, 19:27
καλοριζικη παντα ορθιος

Augotaraxos
30/07/2022, 22:20
Καλορίζικο αρχικά και καλά χιλιόμετρα.
Μια ερώτηση, δεν πιστεύω να ψήλωσες από το αρχικό ποστ που λες ότι είσαι 1,75 (έχω το ίδιο ύψος);
Βλέπω ότι πατάς άνετα με το ένα πόδι, ισχύει; Το είχα για ψηλότερο.
Σε κάθε περίπτωση είναι ένα μοντέλο που με απασχολεί πολύ και θα το ψάξω εννοείται όταν έρθει η ώρα, αλλά προς το παρόν ... γράφε εντυπώσεις. :beer:

Σε ευχαριστώ πολύ! Όντως στην αρχή το φοβήθηκα το ύψος, όμως μόλις καβάλησα διαπίστωσα ότι όσα λένε για την στοκ πίσω ανάρτηση ισχύουν. Long story short, σε σώζει η μαλακή, έως πολύ μαλακή, πίσω ανάρτηση. Με παπούτσια είμαι 1,77 και πατούσα κάτω μετα δύο πόδια σχεδόν flat footed. Αυτό ήταν και οκαταλύτης για να την αγοράσω, γιατί περισσότερο και εμένα το ύψος με φόβιζε. Κατεβαίνει αρκετά όταν καβαλάς, γι΄αυτό και αρκετοί reviewers λένε ότι για αρχάριους (όπως εγώ) είναι οκ, όμως αν θες να το φτάσεις στα όρια σε εντουράδες και να του δώσεις γκάζι στα κατσάβραχα, η ολική αλλαγη, τουλάχιστον της πίσω ανάρτησης, είναι σχεδόν υποχρεωτική. Και δεν θέλω να φανταστώ πως θα είναι με δύο άτομα πάνω στο μηχανάκι (ωχ τι έχω να ακούσω από τη γυναίκα μου). Επίσης από ότι πρόσεξα θέλει κάποιες άμεσες μικροβελτιώσεις κατευθείαν όπως προέκταση σταντ γιατί γέρνει αρκετά, και σίγουρα ένα προστατευκό για το κάρτερ αν θες να το πας με τη μία βουνό. Θα επανέλθω να σε ενημερώσω πως συμπεριφέρεται και στο δρόμο, και αν αντέχει δικάβαλο.

Augotaraxos
30/07/2022, 22:27
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις :beer::beer:

Ψάχνω το ίδιο και μάλλον κι εγώ σε καινούργιο θα πάω.

Σε ευχαριστώ πολύ. Αν περιμένεις μέχρι το χειμώνα μπορεί να βγει και το Versys to X-300 σε euro 5. Ήμουν μεταξύ αυτού και του Versys, το οποίο αντικειμενικά σε πάει σχεδόν όπου σε πάει το CRF, και έχει καλύτερη ανάρτηση, πιο βολικό για ταξίδια, για 2 άτομα κτλ. Βέβαια, επειδή: 1ον) πλέον δεν βγαίνει από την εταιρεία, 2ον) δεν είχα χρόνο να δω μεταχειρισμένα και ούτε να ψάξω Αθήνα και 3ον) με κέρδισε η ομορφιά του Honda, κατέληξα στο συγκεκριμένο. Με το καλό να το πάρεις να το χαρείς.

SeniorCanardo
01/08/2022, 12:41
Καλόβολτη, Καλολάσπωτη και γράψε μας και τις εντυπώσεις σου.:beer:

νεοσσός
01/08/2022, 13:40
Χωρίς ABS είναι;

Augotaraxos
01/08/2022, 13:51
Χωρίς ABS είναι;

Με abs, στην Ελλάδα δεν έρχεται το μοντέλο που δεν έχει abs. Μπορείς να απενεργοποιήσεις το abs του πίσω τροχού αν θες.

νεοσσός
01/08/2022, 13:53
Νομίζω ότι στην Ευρώπη δεν επιτρέπεται πλέον να πωλούνται καινούριες μοτοσυκλέτες άνω των 125cc χωρίς ABS.

Augotaraxos
01/08/2022, 20:43
Νομίζω ότι στην Ευρώπη δεν επιτρέπεται πλέον να πωλούνται καινούριες μοτοσυκλέτες άνω των 125cc χωρίς ABS.

Στην Αμερική 300 δολάρια είναι η διαφορά πάντως, $5,349, W/ ABS: $5,649

doctoras
01/08/2022, 23:21
Νομίζω ότι στην Ευρώπη δεν επιτρέπεται πλέον να πωλούνται καινούριες μοτοσυκλέτες άνω των 125cc χωρίς ABS.

Από τα euro 4

Under the new rules, anti-lock braking systems (ABS) will have to be fitted to all "bigger" motorbikes (i.e. those over 125 cc), while ABS or combined brake systems (CBS) could be fitted to smaller ones (under 125 cc), including scooters.

goumis hornet
12/08/2022, 09:52
Σε ευχαριστώ πολύ. Αν περιμένεις μέχρι το χειμώνα μπορεί να βγει και το Versys to X-300 σε euro 5. Ήμουν μεταξύ αυτού και του Versys, το οποίο αντικειμενικά σε πάει σχεδόν όπου σε πάει το CRF, και έχει καλύτερη ανάρτηση, πιο βολικό για ταξίδια, για 2 άτομα κτλ. Βέβαια, επειδή: 1ον) πλέον δεν βγαίνει από την εταιρεία, 2ον) δεν είχα χρόνο να δω μεταχειρισμένα και ούτε να ψάξω Αθήνα και 3ον) με κέρδισε η ομορφιά του Honda, κατέληξα στο συγκεκριμένο. Με το καλό να το πάρεις να το χαρείς.

Ευχαριστώ κι εγώ.Είχα κολλήσει με το CRF ΤΟ οποίο και πήρα μεταχειρισμένο 3ος 2022 με 1800χλμ.
Πες εντυπώσεις μέχρι τώρα.Πόσα χλμ έχεις κάνει;Βέβαια θα είσαι στο στρώσιμο ακόμα.

Augotaraxos
13/08/2022, 00:00
Ευχαριστώ κι εγώ.Είχα κολλήσει με το CRF ΤΟ οποίο και πήρα μεταχειρισμένο 3ος 2022 με 1800χλμ.
Πες εντυπώσεις μέχρι τώρα.Πόσα χλμ έχεις κάνει;Βέβαια θα είσαι στο στρώσιμο ακόμα.

Ναι ακόμη στο στρώσιμο είμαι, να το έχω πάρει 4-5 φορές από τότε που το αγόρασα, καθώς αυτή την περίοδο κυριολεκτικά δεν προλαβαίνω λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Έχω πάει μόνο σε δρόμο και μάξιμουμ μέχρι 70 χιλιόμετρα χωρίς να το πιέζω. Επειδή είμαι και αρχάριος θέλω να του πάρω τον αέρα πρώτα αρχίσω τα off road. Δεν έχω την εμπειρία για να καταλάβω αυτά που θα «έβλεπε» ένας έμπειρος αναβάτης, αλλά νομίζω πως οι πρώτες τρεις σχέσεις είναι πολύ κοντές, και μου φαίνεται ότι στο άνοιγμα - κλείσιμο του γκαζιού σαν να κόβει κάπως απότομα, αλλά αυτό μάλλον παίζει να κάνει και με το στρώσιμο. Εντωμεταξύ πρώτη μέρα που το πήρα φυσικά και ο πωλητής μου είπε ότι έχει βενζίνη για καμιά 50αριά χιλιόμετρα, και φυσικά μετά από 15 χιλιόμετρα έμεινα από βενζίνη :lol::lol::lol: Ευτυχώς ήμουν κοντά στο σπίτι και έτρεξα να πάρω το ποδήλατο να πεταχτώ σε ένα κοντινό βενζινάδικο να γεμίσω ένα μπιτόνι. Δεν βρίσκω μπιτόνι και παίρνω ένα μπουκάλι άδειο και πάω στον βενζινά, αλλά ο βενζινάς αρνείται να μου το γεμίσει επειδή τους το έχουν απαγορέψει, «μόνο αν μου φέρεις μπιτόνι μεγάλο» μου λέει. Ευτυχώς είχα ένα 5λιτρο κάτω στο υπόγειο, και πάλι πίσω στο σπίτι, και πάλι στο βενζινάδικο. Η φάση καινούργια μηχανή παρατημένη στην άκρη του δρόμου και να τρέχω σαν τρελός από το άγχος.

Augotaraxos
13/08/2022, 10:25
437432

telegonos
13/08/2022, 10:49
Αφού ήσουν κοντά στο σπίτι, γιατί δεν πήγες την μηχανή στο σπίτι που ήσουν κοντά, και την παράτησες στον δρόμο που ήταν κοντά;

Augotaraxos
13/08/2022, 11:31
Αφού ήσουν κοντά στο σπίτι, γιατί δεν πήγες την μηχανή στο σπίτι που ήσουν κοντά, και την παράτησες στον δρόμο που ήταν κοντά;

Διότι το σπίτι είναι σε ένα ανηφορικό μπλοκ κτιρίων (περίπου 200 μέτρα ανηφόρα με καλή κλίση) οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να την ανεβάσω περπατώντας.