PDA

View Full Version : διχογνωμίες ιατρών μετά απο τροχαίο κ δίλημμα ...τι να κάνει...



alexis72
18/10/2020, 17:24
δεν ηξερα που να το βάλω κ το εγραψα εδώ ,
αφορά φίλο καλύτερα απο αδελφό κ θελω να τον βοηθήσω ηλικίας 58-59 ετών -επεσε πρίν 15ημέρες στην επαρχία σε τυφλή στροφή γλιστρώντας το μπροστινό μέρος πηγαίνοντας 25-30 χλμ το πολύ με χτ600 πατώντας φρένο αφού πετάχτηκε σκύλος ξαφνικά στο πουθενά-κάτω ηταν νερά οπότε τούμπα- ενω ηταν καλά ντυμένος με μπουφαν χοντρό (χωρίς κόκκαλα ομως) κράνος κλπ ,επεσε αριστερά με αποτέλεσμα ,πόνος τρομερός κλπ ,πάει στο εκεί κοντινό νοσ/μείο βγάζει ακτίνες κλπ ,του λένε για 2 κατάγματα στην κεφαλή τού χεριού στον ωμο δηλαδή κ οτι θα φτιάξει μόνο του σε 1 μήνα κ το βαζουν μέσα σε φακελο ναρθηκα δινοντάς του παυσίπονα για τον πόνο,πονάει πολύ ερχεται αθηνα σε νοσο/είο κυρίως για ορθοπαιδικά κλπ ,νέες ακτίνες κλπ του λένε τα ιδια για τα 2 κατάγματα κ τού λένε αμεσα εισαγωγή για εγχείρηση σε 2-3 ημέρες ,διστάζει κ πάει κ σε αλλο παρόμοιο νοσ/μείο τού λένε για τα 2 κατάγματα αλλά καλύτερα να μην κάνει εγχείρηση κ θα περάσει θρέψει το κόκκαλο μόνο του σε 1 μήνα ,αλλά να το εχει μέσα στον φάκελονάρθηκα ακίνητο χωρίς να το κουράζει καθόλου κλπ κ εδω παυσίπονα lonarid n...οπως δηλ. στο επαρχιακό νοσ/μείο που πρωτοπήγε....τι να κάνει δεν ξέρει..ο πόνος εξακολουθεί να υπάρχει ειδικα το βράδυ υποφέρει στο κρεβάτι κ κάθεται κ κοιμάται σε...καρέκλα ,σάς εχει τύχει κάτι παρόμοιο κ τι κάνατε πώς το ξεπεράσατε (οι γιατροί ειπαν οτι ειναι συνηθισμένο κάταγμα στούς μηχανόβιους μετά απο πτώση) παρακαλώ τις συμβουλές σας τι προτείνετε...αφού κ οι γιατροί ειναι σε διχογνωμία μεταξύ τους...

Volpad
18/10/2020, 18:13
Αν είναι το σπάσιμο στη κλειδα, τότε δεν χρειάζεται χειρουργείο.
Όντως θα πονάει πολύ μέχρι να περάσει. Το είχα πάθει πριν 2 χρόνια μετά από πτώση (με πλήρη εξοπλισμο).

Υπάρχει και η λύση του χειρουργείου, αλλά δεν χρειάζεται απαραίτητα.
Το φάκελο θα το φοράει για τουλάχιστον ένα μήνα και μετά θα του ξαναβγαλουν ακτινογραφία και θα του πουν αν χρειάζεται να συνεχίσει να το φοράει.
Ο ώμος θα τον ενοχλεί για αρκετό καιρό...

bulmont
18/10/2020, 18:17
Eίχα το ίδιο σπάσιμο στον δεξί ώμο στην ''κούπα'' το '10 από πέσιμο κι' εγώ.
Εαν το κόκαλο δεν έχει μετατοπισθεί αυτή είναι η τακτική που ακολουθείται....
Μόνο φάσκιωμα μιάς κι' εκεί δεν παίρνει γύψο..
Ακινησία όσο γίνεται, φυσιοθεραπείες μετά και σε 40 μέρες ήμουν ξανά στον δρόμο..

Μην παραβλέπουμε όμως πώς η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και η ηλικία παίζει ρόλο
στην αποθεραπεία εγώ ήμουν τότε 47 χρονών....

alexis72
18/10/2020, 19:07
Αν είναι το σπάσιμο στη κλειδα, τότε δεν χρειάζεται χειρουργείο.
Όντως θα πονάει πολύ μέχρι να περάσει. Το είχα πάθει πριν 2 χρόνια μετά από πτώση (με πλήρη εξοπλισμο).

Υπάρχει και η λύση του χειρουργείου, αλλά δεν χρειάζεται απαραίτητα.
Το φάκελο θα το φοράει για τουλάχιστον ένα μήνα και μετά θα του ξαναβγαλουν ακτινογραφία και θα του πουν αν χρειάζεται να συνεχίσει να το φοράει.
Ο ώμος θα τον ενοχλεί για αρκετό καιρό...

ευχαριστώ για την απάντηση -τον εχουν τρελάνει τον ανθρωπο κ αυτός δεν θέλει χειρουργείο γιατί μετα του ειπαν πλήρη ακινησία του χεριού για εβδομάδες....

alexis72
18/10/2020, 19:11
Eίχα το ίδιο σπάσιμο στον δεξί ώμο στην ''κούπα'' το '10 από πέσιμο κι' εγώ.
Εαν το κόκαλο δεν έχει μετατοπισθεί αυτή είναι η τακτική που ακολουθείται....
Μόνο φάσκιωμα μιάς κι' εκεί δεν παίρνει γύψο..
Ακινησία όσο γίνεται, φυσιοθεραπείες μετά και σε 40 μέρες ήμουν ξανά στον δρόμο..

Μην παραβλέπουμε όμως πώς η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και η ηλικία παίζει ρόλο
στην αποθεραπεία εγώ ήμουν τότε 47 χρονών....

ευχαριστώ για την απάντηση -ναι πρέπει να ειναι το ιδιο ακριβώς με εσένα σημείο-πλήρη ακινησία τού ειπαν κ lonarid παυσίπονο...πολύ υπουλο κ επικίνδυνο αυτο το κάταγμα του ειπαν πάντως στα νοσοκ/μεία που πήγε κ ο πόνος πολύ πολύ δυνατός κυριολεκτικά σε πεθαίνει...το πρώτο πράγμα που τον ρώτησαν οπου κ να πήγε ηταν πόσο χρόνων ειστε....κ μετά τα υπόλοιπα

Kickstart
18/10/2020, 19:57
Παίζει ρόλο η ηλικία φίλε, στο ποσό ομαλά και γρήγορα θα έρθει η αποκατάσταση αλλά και με τι μέθοδο, γι αυτό ρωτάνε οι γιατροί.. Ο πατέρας μου είχε πριν 3 χρόνια τροχαίο με το αμάξι και έσπασε η κλείδα του από τη ζώνη ασφαλείας.. Ηλικία 62..στην αρχή το πήγε συντηρητικά αν και οι γιατροί τον συμβούλεψαν για επέμβαση, αλλά τελικά δεν την πάλεψε και μετά από ένα δίμηνο μπήκε χειρουργείο. Ακολούθησαν φυσιοθεραπειες για αρκετό καιρό ασκήσεις και πολύ κολύμπι.. Τελικά σήμερα είναι μια χαρά και συχνά μου λέει ότι το χέρι του ειναι σαν μην έγινε ποτέ το σπάσιμο..

Παντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.. Να ακούσει το σώμα του και να εμπιστευθεί τους κατάλληλους γιατρούς ο φίλος σου είναι η άποψη μου.

panavour
18/10/2020, 20:02
Για τους πολέμιους του ABS.

Γι αυτο και μόνο ΑΒS

alexis72
18/10/2020, 22:08
Για τους πολέμιους του ABS.

Γι αυτο και μόνο ΑΒS

οι γιατροί τού ειπαν ...
οτι αν φορούσε μπουφάν με κόκκαλα ΔΕΝ θα το πάθαινε αυτό...το πολύ πολύ κάποιο απλό στούμπισμα ...
φορούσε μπουφάν χοντρό με επένδυση μάλλινη απο μέσα αλλά την επαθε την ζημιά ,και μιλάμε για ατομο που εχει 4 μικρά παιδιά 6-10 ετών και δεν εχω ξαναδεί τόσο υπέρ προστατευτικό - προσεκτικό οδηγό σε ντύσιμο κ οδήγημα...
λογικά αν ειχε abs ισως την γλύτωνε ...ποιός ξέρει...αν ειχε βέβαια κ καλά ελαστικά σωστά φουσκωμένα ,αλλά σε κλειστή στροφή με νερά κάτω λόγω πηγής δίπλα 1.5-2 πόντους υψος νερού να γλύφει ολη την ασφαλτο κ με κλίση ελαφριά κατηφορικά προς αριστερά ισως κ το abs να μην εκανε τίποτα...(μπορεί να εγραψα κ βλακεία για το abs δεν ξέρω...)

katsar
18/10/2020, 22:13
Πριν χρόνια , έφαγα καπάκι μπροστά εντο, έσκασα με τον ώμο και το γόνατο κάτω .Παρόμοιο χτύπημα ,με μαζεψε ασθενοφόρο να μην τα πολυλογώ .
Με έσωσε το προστατευτικό του ώμου ,ήμουν σίγουρος πως κάτι έσπασα από τον πόνο.Το γόνατο χωρίς προστασία, ακόμα πονάει.
Έκανα 2 μήνες μέχρι να μπορώ να σηκώνω το χέρι ψηλά .
Περαστικά στον φίλο σου :(

alexis72
18/10/2020, 22:21
Πριν χρόνια , έφαγα καπάκι μπροστά εντο, έσκασα με τον ώμο και το γόνατο κάτω .Παρόμοιο χτύπημα ,με μαζεψε ασθενοφόρο να μην τα πολυλογώ .
Με έσωσε το προστατευτικό του ώμου ,ήμουν σίγουρος πως κάτι έσπασα από τον πόνο.Το γόνατο χωρίς προστασία, ακόμα πονάει.
Έκανα 2 μήνες μέχρι να μπορώ να σηκώνω το χέρι ψηλά .
Περαστικά στον φίλο σου :(

ετσι του ειπαν οι γιατροί με σιγουριά ,αν φορούσε προστατευτικό ωμου ,δεν θα πάθαινε τέτοια ζημιά κ η δουλειά του ειναι ξυλοκόπος κόβει ξύλα τόνους κάθε χρόνο κ τα παραδίδει μετά στα σπίτια που τα εχουν παραγγείλει ,οπότε πάει η χρονιά για αυτόν φέτος....

Volpad
18/10/2020, 23:14
BTW, εγώ όταν έσπασα την κλειδα φορούσα δερμάτινο με προστασίες (dainese).
Ποιος ξέρει τι θα είχα πάθει αν δεν το φορούσα.

BLiTzER
18/10/2020, 23:16
οι γιατροί τού ειπαν ...
οτι αν φορούσε μπουφάν με κόκκαλα ΔΕΝ θα το πάθαινε αυτό...το πολύ πολύ κάποιο απλό στούμπισμα ...
φορούσε μπουφάν χοντρό με επένδυση μάλλινη απο μέσα αλλά την επαθε την ζημιά ,και μιλάμε για ατομο που εχει 4 μικρά παιδιά 6-10 ετών και δεν εχω ξαναδεί τόσο υπέρ προστατευτικό - προσεκτικό οδηγό σε ντύσιμο κ οδήγημα...

Το μάλλινο μπουφάν δείχνει υπερπροστατευτικό οδηγό; :lol: Ούτε καν τα βασικά.

Acacius
19/10/2020, 00:26
Όχι ακριβώς σχετικό, αλλά δεδομένου και του ότι ο άνθρωπος θα μείνει χωρίς εισόδημα από τον τραυματισμό: η πιθανή απουσία μέριμνας από τον τοπικό δήμο ώστε να μην τρέχουν τα νερά της γειτνιάζουσας πηγής στο οδόστρομα (και μάλιστα σε "δύσκολο" σημείο), σηκώνει μήνυση; Ή το βλέπω πολύ αμερικάνικα το πράγμα;

panavour
19/10/2020, 08:19
Όχι ακριβώς σχετικό, αλλά δεδομένου και του ότι ο άνθρωπος θα μείνει χωρίς εισόδημα από τον τραυματισμό: η πιθανή απουσία μέριμνας από τον τοπικό δήμο ώστε να μην τρέχουν τα νερά της γειτνιάζουσας πηγής στο οδόστρομα (και μάλιστα σε "δύσκολο" σημείο), σηκώνει μήνυση; Ή το βλέπω πολύ αμερικάνικα το πράγμα;

:roflmao:

421981

Bowleno
19/10/2020, 08:45
Όχι ακριβώς σχετικό, αλλά δεδομένου και του ότι ο άνθρωπος θα μείνει χωρίς εισόδημα από τον τραυματισμό: η πιθανή απουσία μέριμνας από τον τοπικό δήμο ώστε να μην τρέχουν τα νερά της γειτνιάζουσας πηγής στο οδόστρομα (και μάλιστα σε "δύσκολο" σημείο), σηκώνει μήνυση; Ή το βλέπω πολύ αμερικάνικα το πράγμα;

Μου θυμίζεις κάτι ταινίες όπου περνάει ένας τον δρόμο, σταματάει αμάξι χιλιοστά πριν τον χτυπήσει. Τον κοιτάει αυτός που περνούσε τον δρόμο, βγάζει από την τσέπη κολάρο λαιμού, το φοράει και ξαπλώνει μπροστά στο αμάξι....:bawl:

viper1
19/10/2020, 08:56
Το μάλλινο μπουφάν δείχνει υπερπροστατευτικό οδηγό; :lol: Ούτε καν τα βασικά.

Το μάλλινο σε κρατάει ζεστό μετά το τροχαίο μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο. Για να μαθαίνεις επειδή είσαι νέος

harris_x
19/10/2020, 10:10
Όχι ακριβώς σχετικό, αλλά δεδομένου και του ότι ο άνθρωπος θα μείνει χωρίς εισόδημα από τον τραυματισμό: η πιθανή απουσία μέριμνας από τον τοπικό δήμο ώστε να μην τρέχουν τα νερά της γειτνιάζουσας πηγής στο οδόστρομα (και μάλιστα σε "δύσκολο" σημείο), σηκώνει μήνυση; Ή το βλέπω πολύ αμερικάνικα το πράγμα;
αν υπάρχει χαρτι απο την αστυνομία που να λέει ότι έπεσε λόγω των νερών, μπορεί να το κυνηγήσει, διαφορετικά όχι.

όχι ότι θα βγάλει άκρη, αλλα λέμε τώρα...

karellen
19/10/2020, 11:05
Έχω την εντύπωση ότι οι σαπουνάδες συνιστούν παράβαση και όχι τα σκέτα νερά.

STF
19/10/2020, 12:01
δεν ηξερα που να το βάλω κ το εγραψα εδώ ,
αφορά φίλο καλύτερα απο αδελφό κ θελω να τον βοηθήσω ηλικίας 58-59 ετών -επεσε πρίν 15ημέρες στην επαρχία σε τυφλή στροφή γλιστρώντας το μπροστινό μέρος πηγαίνοντας 25-30 χλμ το πολύ με χτ600 πατώντας φρένο αφού πετάχτηκε σκύλος ξαφνικά στο πουθενά-κάτω ηταν νερά οπότε τούμπα- ενω ηταν καλά ντυμένος με μπουφαν χοντρό (χωρίς κόκκαλα ομως) κράνος κλπ ,επεσε αριστερά με αποτέλεσμα ,πόνος τρομερός κλπ ,πάει στο εκεί κοντινό νοσ/μείο βγάζει ακτίνες κλπ ,του λένε για 2 κατάγματα στην κεφαλή τού χεριού στον ωμο δηλαδή κ οτι θα φτιάξει μόνο του σε 1 μήνα κ το βαζουν μέσα σε φακελο ναρθηκα δινοντάς του παυσίπονα για τον πόνο,πονάει πολύ ερχεται αθηνα σε νοσο/είο κυρίως για ορθοπαιδικά κλπ ,νέες ακτίνες κλπ του λένε τα ιδια για τα 2 κατάγματα κ τού λένε αμεσα εισαγωγή για εγχείρηση σε 2-3 ημέρες ,διστάζει κ πάει κ σε αλλο παρόμοιο νοσ/μείο τού λένε για τα 2 κατάγματα αλλά καλύτερα να μην κάνει εγχείρηση κ θα περάσει θρέψει το κόκκαλο μόνο του σε 1 μήνα ,αλλά να το εχει μέσα στον φάκελονάρθηκα ακίνητο χωρίς να το κουράζει καθόλου κλπ κ εδω παυσίπονα lonarid n...οπως δηλ. στο επαρχιακό νοσ/μείο που πρωτοπήγε....τι να κάνει δεν ξέρει..ο πόνος εξακολουθεί να υπάρχει ειδικα το βράδυ υποφέρει στο κρεβάτι κ κάθεται κ κοιμάται σε...καρέκλα ,σάς εχει τύχει κάτι παρόμοιο κ τι κάνατε πώς το ξεπεράσατε (οι γιατροί ειπαν οτι ειναι συνηθισμένο κάταγμα στούς μηχανόβιους μετά απο πτώση) παρακαλώ τις συμβουλές σας τι προτείνετε...αφού κ οι γιατροί ειναι σε διχογνωμία μεταξύ τους...

Δεν είμαστε Ορθοπεδικοί, μάλιστα στη περιοχή της ωμοπλάτης ασχολούνται κάποιοι εξειδικευμένοι. Οπότε η μαγική λέξη είναι πως "συνήθως" ο ώμος αποκαθίσταται μόνος του με το τρόπο που ήδη έχει αναφερθεί και από εσένα. Χειρουργικές επεμβάσεις συνήθως συνίσταται σε νέους ανθρώπους που κάνουν έντονες δραστηριότητες ώστε να υπάρξει όσο το δυνατόν πλήρη αποκατάσταση. Είναι σίγουρο πως στο μέλλον θα μπορείτε να συμβουλεύεστε το φίλο σας για τον καιρό όταν θα πονάει 1-2 μέρες πριν αυτός αλλάξει.

Αν μπορώ να του δώσω μια πολύ καλή συμβουλή είναι να ΜΗΝ ΑΜΕΛΗΣΕΙ για κανένα λόγω να κάνει 2-3 μήνες φυσικοθεραπείες. Από αυτό θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό η σωστή αποκατάσταση σε βάθος χρόνου. Αρχικά επειδή θα αρχίσει να μπορεί να οδηγεί και να κάνει διάφορες δράσεις ίσως σκεφτεί να μη το κάνει. Λίγα χρόνια μετά όταν θα κοιτιέται στον καθρέπτη ή όταν θα θέλει να κάνει κάποιες κινήσεις θα το μετανιώσει που δεν έκανε.

Dimos35
19/10/2020, 12:14
Δεν είμαστε Ορθοπεδικοί, μάλιστα στη περιοχή της ωμοπλάτης ασχολούνται κάποιοι εξειδικευμένοι. Οπότε η μαγική λέξη είναι πως "συνήθως" ο ώμος αποκαθίσταται μόνος του με το τρόπο που ήδη έχει αναφερθεί και από εσένα. Χειρουργικές επεμβάσεις συνήθως συνίσταται σε νέους ανθρώπους που κάνουν έντονες δραστηριότητες ώστε να υπάρξει όσο το δυνατόν πλήρη αποκατάσταση. Είναι σίγουρο πως στο μέλλον θα μπορείτε να συμβουλεύεστε το φίλο σας για τον καιρό όταν θα πονάει 1-2 μέρες πριν αυτός αλλάξει.

Αν μπορώ να του δώσω μια πολύ καλή συμβουλή είναι να ΜΗΝ ΑΜΕΛΗΣΕΙ για κανένα λόγω να κάνει 2-3 μήνες φυσικοθεραπείες. Από αυτό θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό η σωστή αποκατάσταση σε βάθος χρόνου. Αρχικά επειδή θα αρχίσει να μπορεί να οδηγεί και να κάνει διάφορες δράσεις ίσως σκεφτεί να μη το κάνει. Λίγα χρόνια μετά όταν θα κοιτιέται στον καθρέπτη ή όταν θα θέλει να κάνει κάποιες κινήσεις θα το μετανιώσει που δεν έκανε.

Το καλύτερο μου είναι να γράφει κάποιος αυτό που θέλω να πω.
Δεν θα άλλαζα ούτε λέξη στο μήνυμα (παθών) :beer:

STF
19/10/2020, 16:31
Το καλύτερο μου είναι να γράφει κάποιος αυτό που θέλω να πω.
Δεν θα άλλαζα ούτε λέξη στο μήνυμα (παθών) :beer:

Κι εγώ παθών είμαι, αλλά τόσοι που είμαστε μέχρι και σύλλογο φτιάχνουμε! :D

:beer:

Johny the Fox
19/10/2020, 16:55
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι το πόσο σπάνιο έχει γίνει πια το '' δεν ξέρω '' η το να μην απαντήσω σε ένα θεμα ,αφού δεν το γνωρίζω ,από το να γράψω ,έχοντας την ανάγκη ,ακόμη και βλακείες.

Cpt. Haddock
19/10/2020, 19:15
ΔΕ νομιζω οτι καποιος απο εμας (πλην ενος ορθοπεδικου) μπορει να απαντησει στις διχογνωμιες γιατρων. Καλυτερα μια τριτη ειδικη γνωμη παρα ο,τι γραφουμε εδω μεσα. Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, λογω συνθηκων, ηλικιας, υγειας, τροπου ζωης.

Περαστικα στο φιλο