PDA

View Full Version : led



stefanos
10/12/2005, 16:49
λοιπόν στα πλαίσια των εορτών μου ήρθε πάλι μια περσινή σκέψη.
Ledάκια πίσω φανάρι.
Και οχι για φιγούρα απλά το XR δεν βγάζει ρεύμα και λέω μπάς και κόψω πίσω να βάλω λίγο μεγαλύτερη λάμπα μπροστά.

Το πολύμετρο είναι 30 χιλ μακριά και εγώ θα την κάνω την πατέντα ΣΚ (αν βοηθήσεται).
Το ερώτημα είναι πόσα V μπορεί να βγάζει ένα μηχανάκι μέγιστο?
Μην τα κάψω κι όλας.

reinmeister
10/12/2005, 17:19
κατα αρχας καλο θα ηταν να κανεις ενα τσεκ στα πηνια σου να δεις αν ειναι ολα τυλιγμενα...απο το εργοστασιο τα περισσοτερα δεν ηταν στους εξαριες....

το να βαλεις σκετη λαμπα μπροστα δεν θα κανει και τιποτα πιστεψε με αν δεν εχεις watt να την τροφοδοτησεις...και παντα χωρις υπερβολες γιατι τα λιωμενα καλωδια απο τηξη κανουν κακο...

παιζουν στατορες εξ ολοκληρου (η αναλογα τις απαιτησεις) τυλιγμενοι στο αμερικα (ricky stators) σε πολυ οικονομικες τιμες...

θελει ψαξιμο...

sonic22
10/12/2005, 17:28
ore patera... kai pes pws emeis sou leme oti genika erxonde 14volt apo to dinamo... to thema einai pws tha jereis posa vgazei to diko sou moter??

apla agorase ena ledaki kai den an tha kaei.. an den kaei agorase ki alla...

twra ida kai padisi apo reinmaister...
statora? (apo 12 se 12) den lew i kaliteri lisi
alla den vazei kalitera merikous piknotes na tou erthei kai pio ftina?

asfalia na valeis min sou kapsei ta pada patera!!

stefanos
11/12/2005, 20:47
Φυσικά δεν είναι τυλιγμένα τα πηνία.
Αλλά δεν θέλω να μπλέξω σε τέτοια φάση για μετά ζορίζω και ανορθωτές καί αντε βρές άκρη.
Παρόλα αυτά μου πέρασε απο το μυαλό και αυτό, έχω πάρει και το σύρμα και τις ρυτήνες, αλλά όλο το αναβάλω.
Τέλος πάντων το σκεπτικό είναι να πάρω τα Watt απο το πίσω φανάρι μπας και βάλω καμιά 45 άρα μπροστά, οχι και τίποτα υπερβολικό.
Τώρα τα ledακια που πήρα θέλουν 1,8-2 Volt,στα 1,5 είναι καντίλια.
λέω να βάλω 7 εν σειρά αλλά αν βάζει πάνω απο 15 φοβάμαι οτι θα χάσουν την απίστευτη αντοχή τους.

DRAKOS1
11/12/2005, 20:50
τα led δουλευουν με ταση 3.3 volt περιπου και γι' αυτο υπαρχει εντισταση για να δουλευουν στα 12 volt.
σιγουρα θα γλιτωσεις μερικα watt απο το πισω γιατι τα led δεν τραβανε σχεδον τιποτα σε watt.
καλο ειναι να ξερεις ποσα amper βγαζει η γενητρια σου.

sonic22
11/12/2005, 22:49
kai merika voithitika sites...

ena genikou periexomenou gia led...
winkpedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Led)

kai ena idika gia egatastaseis led...
L.E.D. (http://www.lsdiodes.com/shop/index.php?main_page=page_4)

elpizw na voithisoun ligo...

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

hornet
12/12/2005, 12:20
νομιζω ο μικρος απαντησε με τη καλυτερη δυνατη λυση led calculator

hornet
12/12/2005, 12:23
αλλα το να βαλεις leds δεν νομιζω να κερδισεις και πολλα διοτι αφενως θελεις καμποσα για να φαινονται αφετερου το ledaki δεν τραβαει αλλα η αντισταση μπροστα τους τραβαει εβαλα στο λινκ του μικρου 10 leds παραλληλα και για 30 mA θελει αντισταση 4.5 W

sonic22
12/12/2005, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
νομιζω ο μικρος απαντησε με τη καλυτερη δυνατη λυση led calculator

:look: :look:
egw eimai o mikros??
:look: :look:

:blush: :blush:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
12/12/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τώρα τα ledακια που πήρα θέλουν 1,8-2 Volt,στα 1,5 είναι καντίλια.
λέω να βάλω 7 εν σειρά αλλά αν βάζει πάνω απο 15 φοβάμαι οτι θα χάσουν την απίστευτη αντοχή τους.

:wave2: :wave2: :wave2:

Πατέρα, αν βάλεις τα LED σε σειρά θα πρέπει να προσθέσεις την πτώση τάσης του καθενός και τελικά ΔΕΝ θα σου μείνει καθόλου τάση λειτουργίας (2Χ7=14V πτώση, οπότε σου μένει 0.5-1.0 V λειτουργίας).

Ακόμη και αν τα LED δουλέψουν με 0.5-1.0 Volt (απίθανο...) θα χρειστούν το υπερδεκαπλάσιο ρεύμα για να φωτοβολήσουν.

:wave2: :beer: :wave2:

DRAKOS1
12/12/2005, 14:53
εχω βαλει 40 led στο αυτοκινητο μου και συγκεκριμενα στις πεταλιερες και το ρευμα που τραβανε ειναι 0,5 αμπερ ενω τα λαμπακια του στοπ ειναι 21 βαττ δηλ 1.75 αμπερ.

stefanos
19/01/2006, 16:00
Το ξεθάβω μόνο και μόνο για να αναφέρω οτι σήμερα αγοράζοντας αλενάκια έπεσα πάνω σε κάτι λαμπίτσες led made in china για όσους βαριούνται να υπολογίσουν και να κολάνε ledάκια.
Τα πήρα μόνο και μόνο για να δώ αν οι Κινέζοι είναι αποτελεσματικότεροι απο τον stefano.
Γιατί φτηνότεροι είναι ,εμένα μου στοιχίσαν 4,2€ τα 14 led+ 1 λάμπα που έσπασα για να πάρω τη βάση και αυτά κάνουν 5,3€ τα 2.:rotflmao: :rotflmao:

sonic22
19/01/2006, 16:37
ore patera paije kai kamia fwto na doume kai ti eftiajes...

(akou ekei espase mia laba gia na parei tin vasi tis... :eyepop: :eyepop:


Ότι θυμάσαι, να τα ξεχάσεις !!!

stefanos
19/01/2006, 17:32
Τι φωτο να βάλω ρε sonic μια βάση λάμπας είναι με 14 led πάνω σε μια πλακετίτσα (δεν μπορούσε να είναι και αλλιώς).

sonic22
19/01/2006, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
Ότι θυμάσαι, να τα ξεχάσεις !!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

milame tha pesei poli retousarisma sta post mou otan tha leipw...
kala ta eixa provlepsei... se didaje kala o afro..

gia sou re old!!

:beer: :beer: :beer:

sadengr
13/09/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το ξεθάβω μόνο και μόνο για να αναφέρω οτι σήμερα αγοράζοντας αλενάκια έπεσα πάνω σε κάτι λαμπίτσες led made in china για όσους βαριούνται να υπολογίσουν και να κολάνε ledάκια.
Τα πήρα μόνο και μόνο για να δώ αν οι Κινέζοι είναι αποτελεσματικότεροι απο τον stefano.
Γιατί φτηνότεροι είναι ,εμένα μου στοιχίσαν 4,2€ τα 14 led+ 1 λάμπα που έσπασα για να πάρω τη βάση και αυτά κάνουν 5,3€ τα 2.:rotflmao: :rotflmao:

Στεφανε, μηπως μπορεις να μου πεις απο που πηρες τις λαμπιτσες led?
Εχουν καθολου φωτεινοτητα ?
Ενδιαφερομαι για το πισω φαναρι.
Ευχαριστω.

OldMan
13/09/2006, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
λοιπόν στα πλαίσια των εορτών μου ήρθε πάλι μια περσινή σκέψη.

Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Στεφανε, μηπως μπορεις να μου πεις απο που πηρες τις λαμπιτσες led?

Σαν νωρίς δεν είναι για Χριστούγεννα ??? :look:

Nikoskazer2000
14/09/2006, 03:26
Τα led χρειάζονται ΟΠΩΣ και ΔΗΠΟΤΕ σταθεροποιημένο DC ρεύμα (δηλ. μπαταρία). Η λάμπα απο το κωλοφάναρο πρέπει να "τραβάει" 21watt απο την μπαταρία σου οταν φρενάρεις οπότε με καμιά 15αριά ultra bright leds συνδεμένα παράλληλα και σε σειρά θα κάνεις δουλειά με "κόστος" γύρω στα...0,90watt :cool: μόνο!

Το θέμα θέμα είναι οτι πρέπει να κάνεις αρκετούς υπολογισμούς με διαφόρα config κατανάλωσης (αρα και σταθερότητας), χώρια που θα χρειαστείς να φτιάξεις και να τυπώσεις το κύκλωμα σου.

Πολύ ταλαιπωρία Στέφανε...αλλα αμα τα καταφέρεις θα αποζημιωθείς και με το παραπάνω απο θέμα φωτεινότητας/ενεργειακής απόδωσης :) .

Υ.Γ: Δεν είμαι ηλεκτρονικός, ούτε είναι απόλυτα ακριβή αυτά που σου γράφω μιας και ισχύει το 1ο (ο αδελφός μου ομως είναι :D ).

motaba
14/09/2006, 07:29
Καλημέρα!!

Stefane στην περίπτωση που θελήσεις να παρέμβεις στα πηνία προτείνω κόλληση WBT (5% ασήμι) και ένα πολύ καλό κολλητήρι...

Μιας και είναι δύσκολο να ξαναβγάζεις το καπάκι, πάρε τη κολληση αυτή η οποία λιώνει σαν μέλι και δεν κάνει ψυχρές κολλήσεις..

Σε περίπτωση που χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαι κι εγώ!

Φιλικά motaba :wave2:

Υ.Γ. Σκεφτόμουν επειδή είναι καιρός να φτιάξω τη σέλα να πάω σε μεταχειρησμένα αυτοκινήτων και να πάρω θερμαινόμενο κάθισμα, να το ξηλώσω και να μπούν πατέντα οι αντιστάσεις στη σέλα... :rotflmao: :rotflmao:

FestoNero
14/09/2006, 10:00
Κρυοκωλε...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol:
(Μ φαινεται οτι οταν ξεκινησω με το καλο τις αποριες μου στα τεχνικα ο oldman δε θα αφηνει θρεντ για θρεντ μου...) :rolleyes: :rolleyes:

OldMan
14/09/2006, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Τα led χρειάζονται ΟΠΩΣ και ΔΗΠΟΤΕ σταθεροποιημένο DC ρεύμα (δηλ. μπαταρία).
Τα Leds είναι ημιαγωγοί (φωτοεκπέμπουσες δίοδοι) και σαν τέτοιες μπορούν να ανορθώσουν εναλλασόμενο ρεύμα, εκπέμποντας συγχρόνως με την μισή - θεωρητικά - φωτεινότητα !!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Δεν είμαι ηλεκτρονικός, ούτε είναι απόλυτα ακριβή αυτά που σου γράφω μιας και ισχύει το 1ο (ο αδελφός μου ομως είναι :D ).
Δεν ρωτάμε όμως τον αδελφό μας ...:smokin:

Nikoskazer2000
15/09/2006, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν ρωτάμε όμως τον αδελφό μας ...:smokin:

Σ' αυτό έχεις δίκιο, αλλα δυστυχώς γράφω απ' τη δουλειά κάθε φορά κι' έτσι και να θέλω δεν μπορώ να τον ρωτήσω. :smilea: