PDA

View Full Version : Λάστιχα για την πόλη



nikonian
21/10/2020, 09:08
Καλημέρα , με το εξής κουιζ:

Ένα SV 650 που: κινείται 90% Αθήνα - 10% Ε.Ο.
Δεν πρόκειται να στρίψει ποτέ
Οι διαδρομές είναι διαδρομές παπιού, 5-10χλμ

Λογικά χρειάζεται λάστιχα που ζεσταίνονται γρήγορα και έχουν στρογγυλή (όχι τριγωνική) κορώνα.

Τι επιλογές ελαστικών έχουμε σήμερα:

DoctoR_k6
21/10/2020, 09:38
Ξεκινας με την βαση...BT16 pro. :lol:
Εγω που ειμαι dunlopακιας μπορει να δοκιμαζα κ αυτο (https://www.dunlop.eu/el_gr/motorcycle/tires/roadsport_2.SXRSPORT2.html#/).

sniper
21/10/2020, 09:44
Roadsmart II/III

nikonian
21/10/2020, 10:31
Roadsmart III φοράει από τη μαμά του. Το πίσω γλιστράει πολύ στo άνοιγμα του γκαζιού, αλλά είναι πιθανό να φταίει η κατανομή του βάρους της μηχανής. Είναι εμπροσθοβαρές (sic).

Θα πάω για τα ίδια λοιπόν, με την ελπίδα να ήταν ελαττωματική παρτίδα τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης (τα κάνει κάτι τέτοια η Suzuki)

Σας ευχαριστώ

sniper
21/10/2020, 10:39
Roadsmart III φοράει από τη μαμά του. Το πίσω γλιστράει πολύ στo άνοιγμα του γκαζιού, αλλά είναι πιθανό να φταίει η κατανομή του βάρους της μηχανής. Είναι εμπροσθοβαρές (sic).

Θα πάω για τα ίδια λοιπόν, με την ελπίδα να ήταν ελαττωματική παρτίδα τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης (τα κάνει κάτι τέτοια η Suzuki)

Σας ευχαριστώ

Τι πιέσεις τους είχες; Μην πεις κανένα 36/42.

nikonian
21/10/2020, 10:53
Προσπαθώ όσο λέει ο κατασκευαστής: 33-36

strokt up
27/10/2020, 15:49
Roadsmart II/III

Roadsmart 2 έχω στο bandit που ρίχνει κανα 80άρι κιλά στο sv και έχει λίγη δύναμη παραπάνω και έχω 16.000χμ με το 50% του πέλματος περίπου. Στην Αθήνα δεν ζεσταίνεται με τίποτα σε τόσο μικρές αποστάσεις εκτός αν είσαι κανίβαλος. Θα πρότεινα είτε bt016 pro και εγώ είτε michelin pilot power 2ct ή αν βρείς καλή τιμή γιατί όχι ένα bridgestone s20.

nikonian
27/10/2020, 21:15
Roadsmart 2 έχω στο bandit που ρίχνει κανα 80άρι κιλά στο sv και έχει λίγη δύναμη παραπάνω και έχω 16.000χμ με το 50% του πέλματος περίπου. Στην Αθήνα δεν ζεσταίνεται με τίποτα σε τόσο μικρές αποστάσεις εκτός αν είσαι κανίβαλος. Θα πρότεινα είτε bt016 pro και εγώ είτε michelin pilot power 2ct ή αν βρείς καλή τιμή γιατί όχι ένα bridgestone s20.

Αυτά ζεσταίνονται γρήγορα; Αυτό με καίει και όχι το αν είναι δίγομα, τρίγομα κλπ. μόνο στο κατακέντρο θα πατηθούν.

Τα ΒΤ16 έχουν και καλή τιμή. χμμμμμ

strokt up
28/10/2020, 13:37
Στα 200€ που παίζουν έτοιμα τα bt016 με την τοποθέτηση παίζουν λίγο μπάλα μόνα τους. Όχι ότι είχα παράπονο με τα michelin.

afasias
10/12/2020, 09:52
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ήθελα να αρχίσω να κοιτάω για λάστιχα στο mp3 μου. Το manual λέει μπροστά 110/70/13'' 48S και πίσω 140/70/14'' 68S. Από ότι είδα οι μάρκες που παίζουν Metzeler, Dunlop, Michelen, Pirelli, Continental. Υπάρχει κάποια μάρκα που είναι πιο αξιόπιστη από τις άλλες ή είναι όλες οκ; 320 μέρες κίνηση στην Αθήνα και 40 σε επαρχία.

katsar
10/12/2020, 09:56
Όλες οι παραπάνω είναι καλές φίλε μου.Από εκεί και πέρα εγώ σαν προσωπικό κόλλημα και μόνο,ίσως και χωρίς καμία ουσία,θα κοιτούσα ότι λάστιχο πάρω να μην είναι made in Brazil,PRC κτλ.

afasias
10/12/2020, 10:00
Όλες οι παραπάνω είναι καλές φίλε μου.Από εκεί και πέρα εγώ σαν προσωπικό κόλλημα και μόνο,ίσως και χωρίς καμία ουσία,θα κοιτούσα ότι λάστιχο πάρω να μην είναι made in Brazil,PRC κτλ.

Α ναι; Ρίχνουν την ποιότητα των υλικών εκεί;

katsar
10/12/2020, 10:05
Δεν ξέρω και δεν νομίζω,εγώ δεν θέλω τα λάστιχα μου να γράφουν made in PRC ή δεν ξέρω τι άλλο :wave2:

afasias
10/12/2020, 10:21
Δεν ξέρω και δεν νομίζω,εγώ δεν θέλω τα λάστιχα μου να γράφουν made in PRC ή δεν ξέρω τι άλλο :wave2:
Α κατάλαβα, ψυχαναγκαστικός :D:D

toyar
30/12/2020, 21:41
για κατι pirelli diablo sport που βαζουν σε υπερπαπια ξερουμε τπτ;
για cbf250 ρωταω

Kas_Tracer
30/12/2020, 22:32
Μια και τώρα το είδα , εγώ προτείνω αυτά που έχω εδώ και 2000Km (Dunlop Mutant 2020)
Τακουνάτο λάστιχο με κράτημα σπορ ελαστικού δεν νομίζω να έχει ξαναβγεί.
Αν έχουν και ικανοποιητική διάρκεια(άγνωστη ποσότητα τώρα) θα τα ξαναπροτιμήσω.
Τόλμησα μετά από μία δεκαετία με σπορ κατηγορίες (ΒΤ16, S20 ,S21,S22, Metzeler M7RR) και δεν το έχω μετανιώσει μέχρι τώρα.
Λίγο πιο αργά στην αλλαγή κλίσης , αλλά αυτό το ξεπερνάς μετά από τα πρώτα 50Km και στο κάτω-κάτω για το Tracer πλεονέκτημα είναι αυτό (εξομαλύνουν σε πολύ μεγάλο βαθμό το γνωστό κούνημα)

nikonian
30/12/2020, 23:18
Δεν το λες και τακουνάτο. Απλά έχει πυκνή χάραξη. Μια χαρά.

Το θέμα όμως είναι: Ζεσταίνεται γρήγορα;

Kas_Tracer
31/12/2020, 07:51
Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα με το ζέσταμα.
Η διαφορά με το παλιότερης γενιάς (για τα νεότερα δεν ξέρω) γλυστερό sport-touring της Dunlop το Roadsmart II είναι πολύ μεγάλη.
Γενικά έχω την αίσθηση ότι είναι "μαλακό" σε γόμα , με το αντίστοιχο τίμημα στην διάρκεια.
Στους γυαλιστερούς δρόμους της πόλης μου δίνει περισσότερη εμπιστοσύνη .
Σε σχέση με τα S22 που είχα πριν , έχει ελαφρά χειρότερα φρενάρισμα (όχι κάτι επικίνδυνο, απλά το μπροστινό S22 είναι πολύ καλό ) , αλλά το περίεργο είναι με το πίσω που δείχνει ανώτερο με πολύ λιγότερη χρήση του αντι-σπιν.

o_gavros
31/12/2020, 09:07
τα μιουταντ είναι ένα πάρα πολύ καλό λάστιχο το οποίο προτιμάτε ιδιαίτερα απο κατόχους μοταρντ μηχανών για το κράτημα και τη διάρκεια του.
Κάποτε τα φορούσαμε σε ενα ΧΤ600 και ήταν φοβερή η αίσθηση κρατήματος. Βέβαια το ΧΤ δεν ειχε τη δύναμη να τα φθείρει όσο έχει το τρέησερ αλλά γενικά το λάστιχο είναι σωστό.

giorgosb
31/12/2020, 09:41
Μια και τώρα το είδα , εγώ προτείνω αυτά που έχω εδώ και 2000Km (Dunlop Mutant 2020)
Τακουνάτο λάστιχο με κράτημα σπορ ελαστικού δεν νομίζω να έχει ξαναβγεί.
Αν έχουν και ικανοποιητική διάρκεια(άγνωστη ποσότητα τώρα) θα τα ξαναπροτιμήσω.
Τόλμησα μετά από μία δεκαετία με σπορ κατηγορίες (ΒΤ16, S20 ,S21,S22, Metzeler M7RR) και δεν το έχω μετανιώσει μέχρι τώρα.
Λίγο πιο αργά στην αλλαγή κλίσης , αλλά αυτό το ξεπερνάς μετά από τα πρώτα 50Km και στο κάτω-κάτω για το Tracer πλεονέκτημα είναι αυτό (εξομαλύνουν σε πολύ μεγάλο βαθμό το γνωστό κούνημα)


Όταν έβαλες τα Mutant, είχες ψάξει καθόλου και τα Meridian; Τα είχε παρουσιάσει μαζί νομίζω η Dunlop..

karellen
31/12/2020, 10:23
τα μιουταντ είναι ένα πάρα πολύ καλό λάστιχο το οποίο προτιμάτε ιδιαίτερα απο κατόχους μοταρντ μηχανών για το κράτημα και τη διάρκεια του.
Κάποτε τα φορούσαμε σε ενα ΧΤ600 και ήταν φοβερή η αίσθηση κρατήματος. Βέβαια το ΧΤ δεν ειχε τη δύναμη να τα φθείρει όσο έχει το τρέησερ αλλά γενικά το λάστιχο είναι σωστό.

Τρία ζευγάρια είχα αλλάξει στο ΧΤΧ,δεν κοίταγα πλέον αλλού.Αλλά σκάρτα 10.000 χιλιόμετρα διάρκεια.Δεν με ένοιαζε όμως,το χαμόγελο αρκούσε.

Kas_Tracer
31/12/2020, 10:42
Το παλιότερο mutant οντως ήταν περισσότερο για μοταρντ.
Το νέο το φετινό βγαίνει σε πολλές διαστάσεις για ένα σωρό μηχανές

karellen
31/12/2020, 10:54
Ναι,αποσκοπεί και σε μεγάλα ον οφφ με το καινούργιο.

Kas_Tracer
31/12/2020, 13:48
Όταν έβαλες τα Mutant, είχες ψάξει καθόλου και τα Meridian; Τα είχε παρουσιάσει μαζί νομίζω η Dunlop..

Νομίζω ότι τα Meridian βγαίνουν σε τυπικές διαστάσεις Adventure (δηλαδή 150-170 και 110 μπροστινό και όχι στις τυπικές ασφάλτινες που φοράει το Tracer).
Επίσης στην επίσημη σελίδα της Dunlop για το Tracer προτείνονται τα Mutant (τα Meridian δεν τα έχει καν στα προτεινόμενα αν θυμάμαι καλά).
Έτσι κι αλλιώς επιλέχτηκαν με ασφάλτινη προοπτική με δυνατότητα να μπορώ να κατέβω πατημένο χωματόδρομο λίγο πιο άνετα σε σχέση με ότι είχα φορέσει μέχρι τότε.
Μέχρι τώρα το πείραμα μου βρήκε ( περισσότερο από ότι περίμενα )

o teos
31/12/2020, 14:06
Το mutant δε θα μπορούσε να ονομαστεί πιο σωστά...προφανώς δε θα κάνει για οφ ροουντ καταστάσεις σε βουνά αλλα για μηχανάκι ON-OFF είναι ότι πρέπει κανει τα παντα με τους ανάλογους συμβιβασμόυς..προφανώς αν κάποιος τα βαλει και πιεσει υπέρ του δεόντως σε δρόμο η χωμα αντίστοιχα θα μετρήσει παπαρούνες...αλλα για το μέσο αναβάτη για τα παντα ολα είναι άριστα..;)

Τα χάζευα όταν με είχαν πιάσει κάτι ταξιδιωτικές ανησυχίες...όλα καλά το λοκνταουν μου τις έκοψε τις ορέξεις..:lol:

(Μην αρχίσουμε να λέμε φράσεις τύπου εγω πιεσα και δεν κατάλαβαν ντιπ χωμα-δρομο, ο καθένας έχει άλλη αντίληψη του "πιέζω"):wave2:

giorgosb
31/12/2020, 15:07
Νομίζω ότι τα Meridian βγαίνουν σε τυπικές διαστάσεις Adventure (δηλαδή 150-170 και 110 μπροστινό και όχι στις τυπικές ασφάλτινες που φοράει το Tracer).
Επίσης στην επίσημη σελίδα της Dunlop για το Tracer προτείνονται τα Mutant (τα Meridian δεν τα έχει καν στα προτεινόμενα αν θυμάμαι καλά).
Έτσι κι αλλιώς επιλέχτηκαν με ασφάλτινη προοπτική με δυνατότητα να μπορώ να κατέβω πατημένο χωματόδρομο λίγο πιο άνετα σε σχέση με ότι είχα φορέσει μέχρι τότε.
Μέχρι τώρα το πείραμα μου βρήκε ( περισσότερο από ότι περίμενα )


Σωστός, τώρα είδα τους πίνακες με τις διαστάσεις στην σελίδα. Μια χαρά, αφού έχεις θετικά δείγματα μέχρι τώρα, βλέπω να τα ξαναβάζεις.. ;)