PDA

View Full Version : Λάμπες led?!



Cycleman
21/10/2020, 22:29
Καλησπερα στα παιδιά.

Δηλώνω άσχετος και ειπα να ρίξω μια ερώτηση.
Έχω ένα scooter sport city one...εντάξει δεν περιμενω πολλα αλλά στο σκοτάδι δεν βλέπω τπτ. Ελεγα βάζοντας μια καλύτερη λάμπα ή κάποια λάμπα led μήπως θα δω άσπρη μέρα.

Από ότι ειδα παίρνει h8 35w(έχει κάποιος την καλοσύνη να το τσεκάρει για επιβεβαίωση). Σε όσα μαγαζιά ειδα έχει και την φις που θηληκωνει μαζί εάν καταλαβαινω καλά. Εγώ Απλα μια λάμπα θέλω να αλλάξω για καλύτερο φωτισμό.

Θα κάνω τπτ;αξιζει; Εάν ναι μπορεί κάποιος να μου στείλει ποια να πάρω ώστε να την παραγγείλω;

Ps:στο φανάρι έχει δυο λάμπες μια μεγάλη μια μικρή....δεν ξερω εάν είναι ίδιου τύπου και ίδια watt.

Σας ευχαριστω

viper1
21/10/2020, 22:43
Καλησπερα στα παιδιά.

Δηλώνω άσχετος και ειπα να ρίξω μια ερώτηση.
Έχω ένα scooter sport city one...εντάξει δεν περιμενω πολλα αλλά στο σκοτάδι δεν βλέπω τπτ. Ελεγα βάζοντας μια καλύτερη λάμπα ή κάποια λάμπα led μήπως θα δω άσπρη μέρα.

Από ότι ειδα παίρνει h8 35w(έχει κάποιος την καλοσύνη να το τσεκάρει για επιβεβαίωση). Σε όσα μαγαζιά ειδα έχει και την φις που θηληκωνει μαζί εάν καταλαβαινω καλά. Εγώ Απλα μια λάμπα θέλω να αλλάξω για καλύτερο φωτισμό.

Θα κάνω τπτ;αξιζει; Εάν ναι μπορεί κάποιος να μου στείλει ποια να πάρω ώστε να την παραγγείλω;

Ps:στο φανάρι έχει δυο λάμπες μια μεγάλη μια μικρή....δεν ξερω εάν είναι ίδιου τύπου και ίδια watt.

Σας ευχαριστω

Στο βιβλίο οδηγιών που συνοδεύει το μηχανάκι σου έχει τους τύπους λαμπτήρων που αναζητάς. Τώρα για τις led λάμπες οι απόψεις διίστανται. Αναλόγως το κάτοπτρο που έχει ο φανος ενδέχεται να μην λειτουργεί σωστά και να τυφλώνεις και τους άλλους . Μπορείς να δοκιμάσεις περισσότερα watt αλογόνου

Cycleman
22/10/2020, 00:16
Είναι μεταχειρισμένο δεν έχω βιβλιαράκι. Ειδα στο Ίντερνετ ένα μανούαλ αλλά δεν ξερω εάν είναι αυτό.

Το θέμα είναι να βρω μια led να δοκιμάσω δεν ξερω ποια να πάρω και δεν ξερω αυτό που ειπα με το φις.

Περισσότερα watt που λες δεν ν9μιζω να ναι καλή ιδέα.


Πχ εγώ ειδα αυτή αλλά είναι για αμάξι;
https://www.skroutz.gr/s/15700997/Philips-H8-WhiteVision-12V-1τμχ.html

viper1
22/10/2020, 06:02
422058

Cycleman
22/10/2020, 12:56
Σε ευχαριστω
Κάποιος άλλος φίλος που να ξέρει κάτι παραπάνω για το εάν αξιζει;

Acacius
22/10/2020, 15:21
Απ'όσο ξέρω, δεν υπάρχουν διαφορετικές λάμπες για αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα, οπότε αν κάνουν για φώτα πορείας/μεγάλη σκάλα δεν έχεις θέμα. Περισσότερα watt μπορείς να δοκιμάσεις, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα τα αντέξει το κάτοπτρο.

Philips και Osram έχουν έχουν σειρές λαμπτήρων με αυξημένη φωτεινότητα - χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, βλέπω θετικά σχόλια και ίσως σου λύσουν το πρόβλημα. Έχε υπ'όψιν πως το κέρδος σε φως φαίνεται να έχει ως κόστος τη μικρότερη διάρκεια ζωής.

dankannn
22/10/2020, 21:37
Οριστε αγορίνα, αυτη παρε και θα με θυμηθείς
https://autoplanet.gr/el/lampes-autokinitou/lampa-osram-h8-12v-35w-night-breaker-laser-64212nl-p-58224.html?gclid=Cj0KCQjw28T8BRDbARIsAEOMBcwxNtNMrfynyp8KxI7zmYdykTODKiNWJeDo85odtcU8RJU0cN1mirkaAhJ 8EALw_wcB

Led μην βαλεις δεν λενε κατι σαν λαμπες αυτη την στιγμη , τελος ειναι και θεμα να χωραει να μπει σε σενα

caesarsk
23/10/2020, 09:46
Στο δικό μου έχω βάλει Philips Diamond. Πραγματικά υπαρχει τεράστια διαφορά από τις απλές αλογόνου και το συγκρίνω στα ίσια με λάμπες Led κινεζικής προέλευσης (το 80% αυτών που πωλούνται δλδ)

DoctoR_k6
23/10/2020, 09:54
Καλες κ οι Philips και η Osram απλα η διαρκεια ζωης τους παιζει απο 12-14 μηνες.
Εξακριβωμενο στο σκουτερ (beverly 350) με καθημερινη χρηση.
Στο μεγαλο που βγαινει ποολυ πιο αραια εβγαλε μια 4 ετια. :lol:

katsar
23/10/2020, 10:11
Εγώ πάντως δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος με τις Osram Night Breaker.Δεν θυμάμαι βέβαια αν ήταν αυτή η Laser ή κάποιο προηγούμενο μοντέλο τους.
Ίσως να έχει κάποιο θέμα το φανάρι μου αλλά δεν είναι ούτε θολωμένο ούτε γεμάτο γρατζουνιές.
Μια λύση ίσως είναι κάτι σαν και αυτό https://www.skroutz.gr/s/12315386/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%95%CE%91%CE%A3-CREE-LED-20W-OVAL-GL-200.html
ρυθμισμένο να μην χτυπάει πολύ μακρυά και ενοχλεί.Θα μου πεις βέβαια στο σκούτερ που θα μπει αυτό και θα έχεις και ένα δίκιο.

dankannn
23/10/2020, 11:00
Καλες κ οι Philips και η Osram απλα η διαρκεια ζωης τους παιζει απο 12-14 μηνες.
Εξακριβωμενο στο σκουτερ (beverly 350) με καθημερινη χρηση.
Στο μεγαλο που βγαινει ποολυ πιο αραια εβγαλε μια 4 ετια. :lol:

Ειναι πολλα τα μοντελα , για αντοχη αγοραζεις η αυτες που γραφουν heavy duty η της Night Racer 110 (ειναι θεμα κραδασμων μοτο)
Ολες ειναι καλυτερες απο τις μαμα αλλα με διαφορα οι Night Breaker εχουν καλυτερο φως και απο philips που εχω δοκιμασει
Σε εμενα στο cbr κρατησαν 3 χρονια και μου τις εκαψε λογο ανορθωτη.

motojojo
23/10/2020, 11:39
Δυστηχως ο καλύτερος φωτισμός έχει σαν συνέπεια την μειωμένη διάρκεια ζωής. Το αναφέρει και στο κουτί, έχουν κάπου 500 ώρες. Στις μοτοσυκλέτες που έχουν μόνιμα τα φώτα ανοιχτά με καθημερινή χρήση ουτε χρόνο δεν θα βγάλουν.

Οι λεντ ειναι μια καλή λύση. Υπάρχουν πάρα πολλές στην αγορά, από φτηνές και ψεύτικες μέχρι ακριβές που εγγυώνται μια καλή ποιότητα. Προσωπικά θα επένδυα σε ένα καλό σετ λεντ. Νομίζω με λίγο προσεκτική τοποθέτηση θα υπάρχει βελτίωση στο φωτισμό χωρίς να στραβώνεις τους απέναντι.

Επίσης καμία λεντ λάμπα δεν έχει έγκριση για χρήση δρόμου. Μικρή αλλά όχι ασήμαντη λεπτομέρεια. Από την άλλη με τόσα μαιμουδοξένον να υπάρχουν στους δρόμους κανείς δεν θα ασχοληθεί με τα λεντ.

DoctoR_k6
23/10/2020, 15:03
Ειναι πολλα τα μοντελα , για αντοχη αγοραζεις η αυτες που γραφουν heavy duty η της Night Racer 110 (ειναι θεμα κραδασμων μοτο)
Ολες ειναι καλυτερες απο τις μαμα αλλα με διαφορα οι Night Breaker εχουν καλυτερο φως και απο philips που εχω δοκιμασει
Σε εμενα στο cbr κρατησαν 3 χρονια και μου τις εκαψε λογο ανορθωτη.

Τις τελευταιες που πηρα ηταν μοτο edition...τα ιδια ακριβως. Τις εχω δοκιμασει ολες που παιζουν.
Το μονο που σημειωνω προς το αρνητικο του σκουτερ ειναι οτι λογω περισσοτερων κραδασμων να επισπευει την κατασταση.
Ποτε ομως εδω κ 9 χρονια δεν ειδα λαμπα στο σκουτερ ξαναλεω να κραταει πανω απο 14-15 να σου πω μηνες.
Αν ενα μοτο βγαινει μια φορα την εβδομαδα η 2 δεν προκειται να τις καψει νωρις.
Στην καθημερινη χρηση ομως εκει φαινεται.

borgiriadis1
23/10/2020, 15:07
Led (αν χωράει) και ρύθμισμα κατόπτρου και θα είσαι άρχοντας. Εγώ είδα τρελή διαφορά σε σύγκριση με όλες τις αλογόνου που έχω δοκιμάσει (εκτός αν βγήκε κτ τρελά διαφορετικό τον τελευταίο χρόνο)

Cycleman
24/10/2020, 10:29
Παίδες σας ευχαριστω όλους πολύ. Να είστε καλά.

Ρύθμιση κατόπτρου γινεται σε ολα τα μηχανάκια ή μπορεί και να μην έχω τέτοια ρύθμιση;
Όπως και να έχει θα δοκιμάσω αυτήν την night breaker.

Μιας που σας βρηκα τα φανάρια πω ξεθολωνουν. Μενω σε νησί και θέλω να κρατήσει όσο πάει.ακουσα ότι από πάνω στο τέλος τα ρίχνουν βερνίκι...ισχύει;

S705
24/10/2020, 12:41
Αν έχουν θολώσει δες πρώτα πόσο έχει ένα καινούριο φανάρι ή και ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση. Μπορεί να είναι πιο οικονομικά από τις αλοιφές τα βερνίκια και τον χρόνο που θα χρειαστείς!

g_m900
25/10/2020, 11:08
Για οποιον θελει να εχει αποτελεσμα με λαμπες led η λυση ειναι μια γιατι τουλαχιστον στο αμαξι που δοκιμασα...χαμενος κοπος. Μεγαλη διασπορα φωτος και ενω ειχε πολυ καλη μικρη σκαλα...στην μεγαλη δεν αλλαζε τιποτα.
Τελικα εβαλα αυτο εδω σε Η4 αλλα για xenon μια και ειχα ηδη βαλει.

https://a.aliexpress.com/_mOGbBvb

Νομιζω ειναι η καλυτερη λυση για να υπαρχει αποτελεσμα.
Σε εμενα ειναι πολυ καλα και δεν στραβωνω τους απεναντι η τους μπροστα μου. Παντα μιλαμε για αυτοκινητο.
Σε μηχανακι που η δεσμες ειναι πιο συγκεντρωμενες το αποτελεσμα πιθανολογω να ειναι πιο ευχαριστο.
Ειδικα σε μηχανακια οπως το Vstrom που αναβουν και οι 2 λαμπες η το Citycom απο σκουτερ.
Μιλαμε για φαναρι με κάτοπτρο και οχι Projector.

S705
25/10/2020, 11:26
Παρόμοια έβαλε ένας φίλος και είχε καλό αποτέλεσμα.

Cycleman
25/10/2020, 13:53
Αυτή η λάμπα που δείχνει ο φίλος από Κίνα...λέει left και right....είναι για αμάξι μάλλον Ε;όποτε για μηχανή δεν θα στραβώνεις;
Η μήπως μπορείς να διαλέξεις Μόνο μια και εάν θέλεις left η right?!στις επιλογές δεν ειδα κάτι.

Kas_Tracer
25/10/2020, 14:02
Αυτή η λάμπα που δείχνει ο φίλος από Κίνα...λέει left και right....είναι για αμάξι μάλλον Ε;όποτε για μηχανή δεν θα στραβώνεις;
Η μήπως μπορείς να διαλέξεις Μόνο μια και εάν θέλεις left η right?!στις επιλογές δεν ειδα κάτι.

Λέει για Left-Hand η Right-Hand car.
Αν είσαι στην Αγγλία (ή κάποια πρώην αποικία της ) έχεις δεξιοτίμονο αυτοκίνητο.

Στην πλευρά του πεζοδρομίου η δέσμη είναι ελαφρά ανυψωμένη ώστε να διακρίνεις καλύτερα πεζούς.
Από την στιγμή που οι λάμπες είναι τύπου projector δεν κάνει το σχήμα της δέσμης το κάτοπτρο , αλλά η ίδια η λάμπα.
Και προφανώς για ένα ζευγάρι λάμπες τους λες τι αυτοκίνητο έχεις για να σου στείλουν το σωστό ζευγάρι

Cycleman
25/10/2020, 15:08
AΡα δεν κάνουν για μηχανή σωστα;

g_m900
25/10/2020, 15:46
Μια χαρα κανουν
Περνεις 2 αναγκαστικα απο το Aliexpress εκτος αν εχει επιλογη σε αλλο store για αγορα ενος τεμαχιου.

S705
25/10/2020, 15:52
Αν έχεις fazer, tracer ή άλλο με δύο φανάρια σου έχετε τέλεια!

Cycleman
25/10/2020, 16:39
Και το τελωνείο;
χρειάζεται ηλεκτρολόγος; Χωραει σε ολα τα φανάρια;

motojojo
25/10/2020, 18:20
Led από aliexpress? Αλήθεια?

Βάλτε και λάδια από τα λιντλ.

Δώστε κατιτις παραπάνω και παρτε κάτι επώνυμο. Υπάρχουν πολλά με επώνυμο τσιπ σε σοβαρά μαγαζιά με κόστος όσο ένα σετ λάμπες υψηλής απόδοσης που ξέρεις ότι θα καούν σε λίγους μήνες.
OK υπάρχουν και οι osram, philips κλπ που ξεφεύγουν και φτανουν κατοστάρικο αλλά όχι και λεντ του δεκάρικου.

g_m900
25/10/2020, 18:36
Φιλε μου μια χαρα ειναι απο το Aliexpress. Γιατι οι εδω πωλητες απο που παραγγελνουν???
Σου βαζουν και ενα καπελο 150% συνηθως.
Αν δεν εχει θεμα να περιμενει καποιος κανα μηνα...δεν κοιταει αλλου.

Kas_Tracer
25/10/2020, 18:41
Ενημερωτικά , (σχεδόν) καμία από τις επώνυμες LED αντικατάστασης των H7-H4 κλπ δεν είναι για χρήση στον δρόμο. Δεν έχουν έγκριση τύπου ECE .
Το γράφουν και μόνοι τους στις σελίδες τους (αλλά με ψιλά γράμματα)
Το σχεδόν είναι γιατί η OSRAM παρουσίασε κάποιο μοντέλο πολύ πρόσφατα το οποίο θα έχει έγκριση , αλλά δεν νομίζω να έχει βγει στην αγορά (τουλάχιστον Ελλάδα δεν υπάρχει).
Εδώ και η 1η λάμπα της OSRM (μόνο σε H7 ανα καταλαβαίνω καλά) Η αυτόματη μετάφραση από γερμανικά σε αγγλικά είναι ικανοποιητική
https://www.motorradonline.de/ratgeber/osram-night-breaker-nachruestung-legal-led-h7-lampen/

Τώρα το αν οι κινέζικες κάνουν και είναι καλές δεν μου χρειάζεται να το γράψει κάποιος εδώ μέσα. Βλέπω τι κυκλοφορεί στον δρόμο και τι κινδύνους αντιμετωίζω κάθε βράδυ από τους ανεύθυνους.

Οι ενισχυμένες επώνυμες αντικαθιστούν τις εργοστασιακές ,αλλά έχουν και αντίστοιχα περιορισμένο χρόνο ζωής.
Μια και είχα βάλει στο παλιότερο μηχανάκι η ζωή τους περίπου ήταν στα 30.000Km. Οι κατασκευαστές κάπου δίνουν και χρόνο ζωής σε 'ωρες.

Cycleman
25/10/2020, 21:38
το θέμα είναι εάν αυτή από το aliexpress που ειπε ο φιλος ειναι καλυτερη απο αυτη που την nightbraker.
και 2ον εάν χρειάζεται μάστορα ή εάν μπορώ και μόνος μου να την βάλω (σορρυ δεν γνωρίζω από τέτοια).

και τέλος εάν θα έχει τελωνείο και ποσό θα βγει το συνολικό κόστος.

g_m900
26/10/2020, 04:11
Τελωνειο δεν πληρωσα. Κοστος 35€.
Επειδη ειναι απλες λαμπες χωρις καποιο μηχανισμο δεν μπαινουν στην διαδικασια αλλα μπαινεις στο Banggood και τις παραγγελνεις χωρις τελωνειο σιγουρα με Eu Priority Line σαν επιλογη αποστολης. Λόγω οτι ειναι led πανε κανα 40αρι μαζι με μεταφορικα. Μπαινει οπως βαζεις μια απλη λαμπα. Δεν αλλαζει κατι.

Cycleman
26/10/2020, 09:42
40 ευρώ είναι και οι night breaker.....ποιες απο τις δυο ομως ειναι καλυτερες;

Cycleman
26/10/2020, 12:00
https://www.youtube.com/watch?v=X1L_aFGjmSI

Cycleman
26/10/2020, 16:55
όποτε οι κινεζικές είναι πολύ κακές σύμφωνα με αυτό το βίντεο.

ωστόσο το παλικάρι που πρότεινε τις night breαker μου εστειλε τις h8. εχω φοραω h7. πηγα να ψαξω σκρουτζ για h7 35w night breaker 35w και δεν την βρηκα. Ολες ειναι 55w. καμια γνωμη;

viper1
26/10/2020, 17:16
όποτε οι κινεζικές είναι πολύ κακές σύμφωνα με αυτό το βίντεο.

ωστόσο το παλικάρι που πρότεινε τις night breαker μου εστειλε τις h8. εχω φοραω h7. πηγα να ψαξω σκρουτζ για h7 35w night breaker 35w και δεν την βρηκα. Ολες ειναι 55w. καμια γνωμη;

Η8 φοράς. Έτσι λέει το βιβλίο τουλάχιστον και σου έχω στείλε screen shot :wave2:

Cycleman
26/10/2020, 17:24
ωχ έχεις δίκιο σορρυ θενξ

g_m900
30/10/2020, 06:17
Οι δικες μου για να εχεις μια καλυτερη εικονα
https://s12.directupload.net/images/201030/a44p2k26.jpg (https://www.directupload.net) https://s12.directupload.net/images/201030/mkikgoox.jpg (https://www.directupload.net) https://s12.directupload.net/images/201030/vwyi9ro7.jpg (https://www.directupload.net) https://s12.directupload.net/images/201030/oge4jwsb.jpg (https://www.directupload.net)

Kickstart
30/10/2020, 07:41
πολύ καλές αυτές απο το alliexpress, και θα τις εχω υπόψη μου για το σιτικομ αν και εχει πολύ καλα φώτα από τη μάνα του.

μην ακούω για κινέζικα κτλ...υπάρχουν κινέζικα και..κινέζικα.

κι όλα τα επώνυμα συνήθως κινέζικα ειναι.

το τελωνείο όποιος πάρει να το προσέξει, γιατί ποτέ δεν ξέρεις..

ο νομος λέει οτι είναι πάνω απο 21 ευρω κολλάει στο τελωνείο (ή στα ελτα) και σε καλούν για έξτρα χρεώσεις αναλόγως του κόστους (φπα κτλ).

την πάτησα μέσα στο καλοκαίρι με ρολόι που το πήρα 60 ευρώ απο Σιγκαπούρη και μου ζητούσαν απο το τελωνείο αλλα τόσα για να το αφήσουν να περάσει + απόδειξη αγοράς κτλ..

εχμ με τροπο καθαρά ελληνικό το πηρα τελικά αλλα η ταλαιπωρία ταλαιπωρία...οπότε προσοχή, το οτι πέρασε ένα χωρις να το τσεκάρουν δεν σημαίνει οτι θα γινεται για όλους το ιδιο.

doctor_john
30/10/2020, 08:05
UPS βρωμάει, μην ασχολείσαι με αυτά τα παράσιτα, θα κολλήσεις τίποτα.
Είναι αδύνατον ένα προϊόν να υπάρχει σε έναν μόνο πωλητή, ψάχνε το ξανά με τον τίτλο που το έχει ο πρώτος. ;)

viper1
30/10/2020, 08:22
UPS βρωμάει, μην ασχολείσαι με αυτά τα παράσιτα, θα κολλήσεις τίποτα.
Είναι αδύνατον ένα προϊόν να υπάρχει σε έναν μόνο πωλητή, ψάχνε το ξανά με τον τίτλο που το έχει ο πρώτος. ;)

UPS FEDEX DHL τα περνάνε ΟΛΑ από τελωνείο .

g_m900
30/10/2020, 08:43
Αυτές οι εταιρίες τα εκτελωνιζουν μονες τους με εξτρα κοστος.

g_m900
30/10/2020, 08:44
Iphone
Oneplus
Xiaomi...

Ολα Κινεζικα είναι

borgiriadis1
30/10/2020, 12:03
Εγώ στο SV πάντως έβαλα κινεζοled από το alli και τις έχω 2,5 χρόνια (περίπου 20000χλμ). Κανένα πρόβλημα δεν είχα. Απλά όταν τις αγόρασα κοίταξα να έχουν καλές κριτικές 17 ευρό έδωσα για 2 λάμπες. Και το φως άψογο και η δέσμη άψογη.

g_m900
30/10/2020, 12:34
Οι δικες μου λαμπες ειναι xenon και οχι led.
Επισης το φως ειναι απο ballast 35w και οι λάμπες ειναι 55αρες .Υποθετω θα ειναι στην βελτιστη λειτουργια τους με τα αντιστοιχης ισχυος ballast τα οποια και περιμενω.
Οποτε ισως ειναι και πιο δυνατα. Το αριστερο φαναρι υπολειτουργει γιατι το ballast ειναι ετοιμο για ψοφο.

Στα led αντιστοιχης κατασκευης με προτζέκτορα πρεπει να δειτε και τα specs ωστε να ειναι οσο πιο δυνατο γινεται σε Lumens.

Cycleman
31/10/2020, 13:52
Παιδιά όπως έδειξα στο Ίντερνετ δεν έχει καλή εστίαση η κινεζική που λεμε αλλά ναι σίγουρη κάνει δουλειά από μια απλή. Και πιστεύω δεν καίγεται σε 500 όπως η osram.

Εγώ τωρα καλώς η κακώς πήρα αυτές τις night breaker για δοκιμή. Έφτιαξα και το φανάρι ξεθολώσε επιτέλους και πλέον βλέπω. Μου το έκανε με βερνίκι.

Ωστοσο μια ερωτησούλα μήπως ξέρει κάποιος. Πήρα αυτό το sonax coating headlight. Ένα υγρό το βάζεις πάνω. Επειδή το φανάρι μου έχει πλέον βερνίκι θα κάνει κακο στο βερνίκι ;ξέρει κανείς;επισης χρειάζεται να βάζω τέτοια αλοιφή ή δεν κάνει τπτ εφόσον είναι πλέον με βερνίκι;

Σας ευχαριστω

Cycleman
01/11/2020, 23:16
Eπίεσης παιδιά ψαχνω ba15 led σε 4000κ.

Έχει κανείς να προτείνει τπτ..;

doctor_john
02/11/2020, 08:14
Παιδιά όπως έδειξα στο Ίντερνετ δεν έχει καλή εστίαση η κινεζική που λεμε αλλά ναι σίγουρη κάνει δουλειά από μια απλή. Και πιστεύω δεν καίγεται σε 500 όπως η osram.

Εγώ τωρα καλώς η κακώς πήρα αυτές τις night breaker για δοκιμή. Έφτιαξα και το φανάρι ξεθολώσε επιτέλους και πλέον βλέπω. Μου το έκανε με βερνίκι.

Ωστοσο μια ερωτησούλα μήπως ξέρει κάποιος. Πήρα αυτό το sonax coating headlight. Ένα υγρό το βάζεις πάνω. Επειδή το φανάρι μου έχει πλέον βερνίκι θα κάνει κακο στο βερνίκι ;ξέρει κανείς;επισης χρειάζεται να βάζω τέτοια αλοιφή ή δεν κάνει τπτ εφόσον είναι πλέον με βερνίκι;

Σας ευχαριστω

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, από τις προδιαγραφές του βλέπω ότι μοιάζει με βερνίκι UV αρκετά λεπτό.
Αν θες να το χρησιμοποιήσεις δες τι βαθμό γκριτ έχει η γυαλιστική που προτείνει η sonax και αντέγραψε την.
Αν σου έβαλε φτιαχτό βερνίκι το πιθανότερο είναι να είναι καλύτερα.
Αν έβαλε σπρέυ θα πρέπει να δεις τις προδιαγραφές του συγκεκριμένου.

Cycleman
02/11/2020, 17:26
να σαι καλά φίλε.καταλαβα.

για λαμπιτσες; :)