PDA

View Full Version : Σχολή Ασφαλούς Οδήγησης Μοτοσυκλέτας και ΚΡΑΤΟΣ



CorpseAlive
22/10/2020, 15:57
Καλησπέρα στο Forum,
είμαι νέος οδηγός και καταλαβαίνω πως η οδήγηση μου αν και συντηρητική δεν είναι ασφαλής ακόμα.
Θα μου πείτε δεν έχεις εμπειρία κλπ και ισχύει περίπου ότι και στο αμάξι ,δηλαδή πως θα μάθεις να οδηγείς σωστά μετά τον πρώτο χρόνο.
Ωστόσο, επειδή είμαι ασκούμενος Δικηγόρος, έχουμε οικογενειακά Δικηγορική Εταιρεία και ασχολούμαστε πάνω από 15 χρόνια και με τροχαία , διαβάζοντας τις δικογραφίες ανά τα χρόνια , παρατηρώ πως το 65% των τροχαίων έχει θύμα σχεδόν πάντα έναν μοτοσυκλετίστη .
Ποια είναι η σκέψη μου επομένως,
προφανώς ο τρόπος που λειτουργούν οι σχολές οδήγησης (έστω οι περισσότερες δεν θέλω να αμφισβητήσω τον κλάδο) δεν είναι αποτελεσματικός , τόσο λόγω ότι έχουν ελάχιστες ώρες εκπαίδευσης ως μινιμουμ για την απόκτηση του διπλώματος, όσο και λόγω του ότι αντί να σε μαθαίνουν να οδηγείς σε μαθαίνουν να παίρνεις δίπλωμα. Δίνουν τρελή έμφαση στο πως να κάνεις το αργό και όχι στο πως να προσέχεις τους γύρω σου, τι να προσέχεις στην εθνική , τι να κοιτάς στον δρόμο, πως να στρίβεις με ασφάλεια κλπ.
Θα ήθελα μέσω της ιδιότητας μου (αν και δεν γνωρίζω αν έχουν γίνει κινήσεις προς αυτή την κατεύθυνση) να φτιάξω ένα σχέδιο νόμου που να επιδοτηθεί μέσω ΕΣΠΑ , ώστε το Υπουργείο Μεταφορών να επιδοτεί είτε επιπλέον ώρες μαθημάτων στις ίδιες τις σχολές είτε ένα Course ασφαλούς οδήγησης.
Ξέρω είναι πολύ ρομαντικό το παραπάνω και προφανώς εγώ θα το πληρώσω από την τσέπη μου όταν με το καλό μπορέσω να ανταπεξέλθω , αλλά θεωρώ πως θα έπρεπε , αν όχι να είναι υποχρεωτικό(γιατί όταν κάτι γίνεται υποχρεωτικά συνήθως χάνει και το νόημα του πχ δίπλωμα-τρόπος εκπαίδευσης-λαδώματα κλπ) αλλά να είναι προαιρετικό με συμμετοχή τόσο του κράτους όσο και του ιδιώτη σε μια αναλογία 40%-60% αντίστοιχα.
Θα ήθελα τις γνώμες σας, αν έχει γίνει παρόμοια κίνηση και τι θα προτείνατε.

RaGe_Raptor
22/10/2020, 16:07
Για εμένα, είναι προτιμότερο κάποιος να κάνει πρώτα σχολείο και μετά να πάει σε σχολή οδηγών για δίπλωμα.
Στο πρώτο μαθαίνεις να καβαλάς και στο δεύτερο πως να περάσεις τις εξετάσεις.

ΕΣΠΑ κτλ δεν έχω ιδέα.

CorpseAlive
22/10/2020, 16:09
Για εμένα, είναι προτιμότερο κάποιος να κάνει πρώτα σχολείο και μετά να πάει σε σχολή οδηγών για δίπλωμα.
Στο πρώτο μαθαίνεις να καβαλάς και στο δεύτερο πως να περάσεις τις εξετάσεις.

ΕΣΠΑ κτλ δεν έχω ιδέα.

Αυτό απαιτεί αλλαγή της τρέχουσας νομοθεσίας και δεν είναι πιθανό.
Με το τρόπο που αναφέρω παραπάνω είναι σχετικά πάντα, πιο πιθανό γιατί θα αποτελεί προσθήκη και όχι ανατροπή.

RaGe_Raptor
22/10/2020, 16:25
Αυτό απαιτεί αλλαγή της τρέχουσας νομοθεσίας και δεν είναι πιθανό.
Με το τρόπο που αναφέρω παραπάνω είναι σχετικά πάντα, πιο πιθανό γιατί θα αποτελεί προσθήκη και όχι ανατροπή.

Εφόσον τα μαθήματα γίνονται σε κλειστή διαδρομή, όχι δεν απαιτείται αλλαγή νομοθεσίας. Άλλωστε υπάρχουν και 5χρονοι καβαλάρηδες.
Μαθαίνεις τα σωστά πράγματα από το 0. Τι καλύτερο?

CorpseAlive
22/10/2020, 16:34
Εφόσον τα μαθήματα γίνονται σε κλειστή διαδρομή, όχι δεν απαιτείται αλλαγή νομοθεσίας. Άλλωστε υπάρχουν και 5χρονοι καβαλάρηδες.
Μαθαίνεις τα σωστά πράγματα από το 0. Τι καλύτερο?

Ο ΚΟΚ και τα ΠΔ και πιθανότητα και άλλοι νόμοι, εγκυκλίοι των περιφερειών ,υπουργείου κλπ , αναφέρουν ρητά τον τρόπο διεξαγωγής εξετάσεων, τον τόπο , τον τρόπο αξιολόγησης και τα προαπαιτούμε να .
Το να προσθέσεις το παραπάνω ως προαπαιτούμενο σημαίνει ριζική αλλαγή των παραπάνω αλυσιδωτά και όλοι γνωρίζουμε ότι το κράτος είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο και δυσκίνητο σε μεγάλες αλλαγές.
Επομένως για λόγους σκοπιμότητας θα πρέπει να αποφύγω την πρόταση τροποποίησης του παρόντος νομοθετικού πλαισίου.
Επίσης μην το σκέφτεσαι πρακτικά, σκέψου το θεωρητικά... το ότι κάτι είναι εύκολο στην πράξη να γίνει δεν σημαίνει ότι νομικά στέκει.

doctor_john
22/10/2020, 16:35
Ωραία ιδέα αλλά δεν θα αναιρέσει το κύρος του διπλώματος ξεμπροστιάζοντας την υπάρχουσα διαδικασία;
Θα πρέπει να έρθεις σε επαφή με σχολές όπως του Ιαβέρη, του Χούντρα κ.λπ. για πληροφορίες πριν αρχίσεις
να επενδύεις χρόνο. Ο Ιαβέρης ειδικά θεωρώ ότι θα σε βάλει καλά στο πνεύμα και θα μάθεις αν έχουν προσπαθήσει
άλλοι κάτι τέτοιο.

CorpseAlive
22/10/2020, 16:37
Ωραία ιδέα αλλά δεν θα αναιρέσει το κύρος του διπλώματος ξεμπροστιάζοντας την υπάρχουσα διαδικασία;
Θα πρέπει να έρθεις σε επαφή με σχολές όπως του Ιαβέρη, του Χούντρα κ.λπ. για πληροφορίες πριν αρχίσεις
να επενδύεις χρόνο. Ο Ιαβέρης ειδικά θεωρώ ότι θα σε βάλει καλά στο πνεύμα και θα μάθεις αν έχουν προσπαθήσει
άλλοι κάτι τέτοιο.

Πιθανότατα να έχουν κινηθεί οι παραπάνω . Απλά δεν μπορώ να τους πάρω τηλ. και να τους μιλήσω για αυτό out of the blue.

haf
22/10/2020, 16:48
Η ιδέα αυτή έπρεπε να έχει υλοποιηθεί χρόνια τώρα από το Κράτος χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνεις σε ιδιωτικές εταιρείες για να σε μάθουν να οδηγείς με ασφάλεια. Οι εξετάσεις οδήγησης είναι παρωδία και θα έπρεπε να συμπληρωθούν/αντικατασταθούν με μαθήματα ασφαλούς οδήγησης για να αλλάζει και η νοοτροπία του νεαρού μοτοσικλετιστή.

Ιδιαίτερα έπρεπε να προσφέρετε δωρεάν σαν παροχή σε όλους του νεαρούς που αποχτούν δίπλωμα. Όπως θα έπρεπε να παρέχεται Δωρεάν η να επιδοτείτε από το κράτος η προμήθεια σε γάντια, μπουφάν και κράνος και όχι απλά να υπάρχει έκπτωση στον ΦΠΑ.

Parking
22/10/2020, 17:15
τα ΕΣΠΑ στην Ελλάδα είναι μοιρασμένα πριν καν βγουν
Μακάρι όμως να πετύχεις κάτι
γιατί θα γλιτώσεις το κράτος από πολλά λεφτά




Ιδιαίτερα έπρεπε να προσφέρετε δωρεάν σαν παροχή σε όλους του νεαρούς που αποχτούν δίπλωμα. Όπως θα έπρεπε να παρέχεται Δωρεάν η να επιδοτείτε από το κράτος η προμήθεια σε γάντια, μπουφάν και κράνος και όχι απλά να υπάρχει έκπτωση στον ΦΠΑ.

Και το κράτος ποιος θα το επιδοτήσει? :D


Ο Ιαβέρης ειδικά θεωρώ ότι θα σε βάλει καλά στο πνεύμα και θα μάθεις αν έχουν προσπαθήσει
άλλοι κάτι τέτοιο.
Ο Ιαβέρης δεν νομίζω ότι είναι μάχημος πια
Είχε πολλά κιλά και πέσανε βαριά σ αυτό το ..... μέρος του πλανήτη
Τιμώ τον άνδρα

νεοσσός
22/10/2020, 17:18
Αν δεν απατώμαι, οι σχολές ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας, εστιάζουν περισσότερο στη γρήγορη οδήγηση σε ανοικτά κομμάτια του δρόμου, όπως επίσης και σε πίστα. Λίγα αναφέρουν που αφορούν στην καθημερινή μετακίνηση, όπου λαμβάνουν χώρα τα τροχαία, που είναι η αφορμή σου για την έναρξη του νήματος. Πολύ περισσότερα αναφέρει το εγχειρίδιο μοτοσυκλετιστή του Υπουργείου (https://www.yme.gr/pdf/BOOK_MOTOSIKLETES.pdf).

Επομένως, χρειάζεται πρωτίστως η πρωτοβουλία από το Υπουργείο και δευτερευόντως να τροποποιηθούν τα προγράμματα των σχολών ασφαλούς οδήγησης για μοτοσυκλετιστές, ώστε να καλύπτουν κυρίως το θέμα της ασφάλειας στην καθημερινή οδήγηση, παρά τι πώς θα ακολουθήσεις τη βέλτιστη γραμμή σε μία στροφή και πώς θα μειώσεις το χρόνο μέσα στην πίστα. Δεν εννοώ ότι δεν έχει χρησιμότητα αυτό που κάνουν τώρα, αλλά θεωρώ ότι εστιάζουν σε διαφορετικούς στόχους, σε σχέση με αυτό που συζητάμε στο παρόν νήμα.

Parking
22/10/2020, 17:21
Αν δεν απατώμαι, οι σχολές ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας, εστιάζουν περισσότερο στη γρήγορη οδήγηση σε ανοικτά κομμάτια του δρόμου, όπως επίσης και σε πίστα. Λίγα αναφέρουν που αφορούν στην καθημερινή μετακίνηση, όπου λαμβάνουν χώρα τα τροχαία, που είναι η αφορμή σου για την έναρξη του νήματος. Πολύ περισσότερα αναφέρει το εγχειρίδιο μοτοσυκλετιστή του Υπουργείου (https://www.yme.gr/pdf/BOOK_MOTOSIKLETES.pdf).

Επομένως, χρειάζεται πρωτίστως η πρωτοβουλία από το Υπουργείο και δευτερευόντως να τροποποιηθούν τα προγράμματα των σχολών ασφαλούς οδήγησης για μοτοσυκλετιστές, ώστε να καλύπτουν κυρίως το θέμα της ασφάλειας στην καθημερινή οδήγηση, παρά τι πώς θα ακολουθήσεις τη βέλτιστη γραμμή σε μία στροφή και πώς θα μειώσεις το χρόνο μέσα στην πίστα. Δεν εννοώ ότι δεν έχει χρησιμότητα αυτό που κάνουν τώρα, αλλά θεωρώ ότι εστιάζουν σε διαφορετικούς στόχους, σε σχέση με αυτό που συζητάμε στο παρόν νήμα.

απατασε

RaGe_Raptor
22/10/2020, 17:33
Αν δεν απατώμαι, οι σχολές ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας, εστιάζουν περισσότερο στη γρήγορη οδήγηση σε ανοικτά κομμάτια του δρόμου, όπως επίσης και σε πίστα. Λίγα αναφέρουν που αφορούν στην καθημερινή μετακίνηση, όπου λαμβάνουν χώρα τα τροχαία, που είναι η αφορμή σου για την έναρξη του νήματος. Πολύ περισσότερα αναφέρει το εγχειρίδιο μοτοσυκλετιστή του Υπουργείου (https://www.yme.gr/pdf/BOOK_MOTOSIKLETES.pdf).

Επομένως, χρειάζεται πρωτίστως η πρωτοβουλία από το Υπουργείο και δευτερευόντως να τροποποιηθούν τα προγράμματα των σχολών ασφαλούς οδήγησης για μοτοσυκλετιστές, ώστε να καλύπτουν κυρίως το θέμα της ασφάλειας στην καθημερινή οδήγηση, παρά τι πώς θα ακολουθήσεις τη βέλτιστη γραμμή σε μία στροφή και πώς θα μειώσεις το χρόνο μέσα στην πίστα. Δεν εννοώ ότι δεν έχει χρησιμότητα αυτό που κάνουν τώρα, αλλά θεωρώ ότι εστιάζουν σε διαφορετικούς στόχους, σε σχέση με αυτό που συζητάμε στο παρόν νήμα.

Αυταπατήθηκες.
Τα σχολεία επικεντρώνονται στις ενέργειες που κάνει ο αναβάτης πάνω στη μοτοσυκλέτα ώστε αυτή να κάνει αυτό που της "λέει". Το πώς θα χρησιμοποιηθούν αυτά τα "εφόδια" είναι στην κρίση του αναβάτη.

Στο δρόμο/αστικό περιβάλλον καλά θα κάνει να τα καταναλώσει με σκοπό/ώστε να παραμείνει ασφαλής.

Όταν κρίνει ότι τον παίρνει (επαρχιακός/ορεινός) ας πάει πιο γρήγορα,πάλι με εφόδιο τον καλύτερο έλεγχο της μοτοσικλέτας.

CorpseAlive
22/10/2020, 17:51
Αν δεν απατώμαι, οι σχολές ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας, εστιάζουν περισσότερο στη γρήγορη οδήγηση σε ανοικτά κομμάτια του δρόμου, όπως επίσης και σε πίστα. Λίγα αναφέρουν που αφορούν στην καθημερινή μετακίνηση, όπου λαμβάνουν χώρα τα τροχαία, που είναι η αφορμή σου για την έναρξη του νήματος. Πολύ περισσότερα αναφέρει το εγχειρίδιο μοτοσυκλετιστή του Υπουργείου (https://www.yme.gr/pdf/BOOK_MOTOSIKLETES.pdf).

Επομένως, χρειάζεται πρωτίστως η πρωτοβουλία από το Υπουργείο και δευτερευόντως να τροποποιηθούν τα προγράμματα των σχολών ασφαλούς οδήγησης για μοτοσυκλετιστές, ώστε να καλύπτουν κυρίως το θέμα της ασφάλειας στην καθημερινή οδήγηση, παρά τι πώς θα ακολουθήσεις τη βέλτιστη γραμμή σε μία στροφή και πώς θα μειώσεις το χρόνο μέσα στην πίστα. Δεν εννοώ ότι δεν έχει χρησιμότητα αυτό που κάνουν τώρα, αλλά θεωρώ ότι εστιάζουν σε διαφορετικούς στόχους, σε σχέση με αυτό που συζητάμε στο παρόν νήμα.

Αν οδηγάς,στρίβεις,βελτιώσεις την οδηγική σου συμπεριφορά και ικανότητα έχεις περισσότερες πιθανότητες να αποφύγεις ένα τροχαίο ή να το αποτρέψεις μέσω ελιγμού κλπ.

νεοσσός
22/10/2020, 18:09
Αν οδηγάς,στρίβεις,βελτιώσεις την οδηγική σου συμπεριφορά και ικανότητα έχεις περισσότερες πιθανότητες να αποφύγεις ένα τροχαίο ή να το αποτρέψεις μέσω ελιγμού κλπ.
Συμφωνούμε. Όμως θεωρώ ότι η βασική αιτία αύξησης των τροχαίων δεν είναι η ανικανότητα χειρισμού της μοτοσυκλέτας, αλλά οι εξωτερικές συνθήκες που αιφνιδιάζουν τον οδηγό ή τον φέρνουν σε κατάσταση αδιεξόδου. Οπότε, σίγουρα είναι απαραίτητο να γνωρίζεις να χειρίζεσαι σωστά τη μοτοσυκλέτα σου, αλλά είναι επίσης πολύ σημαντικό να είσαι όσο πιο καλά γίνεται υποψιασμένος για τους κινδύνους του δρόμου και τι μπορείς να κάνεις για να μειώσεις την έκθεσή σου σε αυτούς.

Σε αυτή την κατεύθυνση έχουν γραφτεί τόσο το βιβλίο που παρέθεσα πιο πάνω, όσο και τα αντίστοιχα της Αττικής Οδού (με επιμέλεια του Χούντρα). Αντιθέτως, αν δείτε το πρόγραμμα των σχολείων μοτοσυκλετών, εστιάζουν περισσότερο σε αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Δε θα σου αναφέρουν πλευρικούς ανέμους κοντά σε ένα τριαξονικό, αλλά πώς θα εντοπίζεις το apex, σε ποιο σημείο θα φρενάρεις πριν τη στροφή και πότε θα ανοίγεις το γκάζι, ώστε να μη χάνεις πολύτιμα δευτερόλεπτα στο γυρολόγιο. Θα σου πουν και πώς να αποφύγεις ένα εμπόδιο μέσα στη στροφή, πώς να φρενάρεις και να στηρίζεις το σώμα σου, αλλά δε θα ασχοληθούν με τους καθημερινούς κινδύνους που έχεις να αντιμετωπίσεις.

Θεωρώ όμως σχετικά εύκολο να τροποποιηθεί το πρόγραμμα των σχολείων, ώστε να υπάρχουν σεμινάρια που να εστιάζουν περισσότερο στην ασφαλή οδήγηση και λιγότερο στη σπορ οδήγηση. Ο καθένας μπορεί να επιλέξει ανάλογα με τις επιθυμίες και τις προτεραιότητές σου.

Κατά τα άλλα, θεωρώ καλή τη σκέψη σου. Μην αποθαρρύνεσαι από ενδεχόμενα προβλήματα στην υλοποίηση. Ίσα-ίσα που θα αποκτήσεις εμπειρία στη λειτουργία των θεσμών.

Parking
22/10/2020, 18:13
Συμφωνούμε. Όμως θεωρώ ότι η βασική αιτία αύξησης των τροχαίων δεν είναι η ανικανότητα χειρισμού της μοτοσυκλέτας, αλλά οι εξωτερικές συνθήκες που αιφνιδιάζουν τον οδηγό ή τον φέρνουν σε κατάσταση αδιεξόδου. Οπότε, σίγουρα είναι απαραίτητο να γνωρίζεις να χειρίζεσαι σωστά τη μοτοσυκλέτα σου, αλλά είναι επίσης πολύ σημαντικό να είσαι όσο πιο καλά γίνεται υποψιασμένος για τους κινδύνους του δρόμου και τι μπορείς να κάνεις για να μειώσεις την έκθεσή σου σε αυτούς.

Σε αυτή την κατεύθυνση έχουν γραφτεί τόσο το βιβλίο που παρέθεσα πιο πάνω, όσο και τα αντίστοιχα της Αττικής Οδού. Αντιθέτως, αν δείτε το πρόγραμμα των σχολείων μοτοσυκλετών, εστιάζουν περισσότερο σε αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Δε θα σου αναφέρουν πλευρικούς ανέμους κοντά σε ένα τριαξονικό, αλλά πώς θα εντοπίζεις το apex, σε ποιο σημείο θα φρενάρεις πριν τη στροφή και πότε θα ανοίγεις το γκάζι, ώστε να μη χάνεις πολύτιμα δευτερόλεπτα στο γυρολόγιο. Θα σου πουν και πώς να αποφύγεις ένα εμπόδιο μέσα στη στροφή, πώς να φρενάρεις και να στηρίζεις το σώμα σου, αλλά δε θα ασχοληθούν με τους καθημερινούς κινδύνους που έχεις να αντιμετωπίσεις.

Εγώ θα σε συμβούλευα να πας να κάνεις το μάθημα ασφαλούς οδήγησης του ΧΟύντρα και να μη λες πράγματα τα οποία δεν γνωρίζεις
:cool:

CorpseAlive
22/10/2020, 18:13
Συμφωνούμε. Όμως θεωρώ ότι η βασική αιτία αύξησης των τροχαίων δεν είναι η ανικανότητα χειρισμού της μοτοσυκλέτας, αλλά οι εξωτερικές συνθήκες που αιφνιδιάζουν τον οδηγό ή τον φέρνουν σε κατάσταση αδιεξόδου. Οπότε, σίγουρα είναι απαραίτητο να γνωρίζεις να χειρίζεσαι σωστά τη μοτοσυκλέτα σου, αλλά είναι επίσης πολύ σημαντικό να είσαι όσο πιο καλά γίνεται υποψιασμένος για τους κινδύνους του δρόμου και τι μπορείς να κάνεις για να μειώσεις την έκθεσή σου σε αυτούς.

Σε αυτή την κατεύθυνση έχουν γραφτεί τόσο το βιβλίο που παρέθεσα πιο πάνω, όσο και τα αντίστοιχα της Αττικής Οδού (με επιμέλεια του Χούντρα). Αντιθέτως, αν δείτε το πρόγραμμα των σχολείων μοτοσυκλετών, εστιάζουν περισσότερο σε αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Δε θα σου αναφέρουν πλευρικούς ανέμους κοντά σε ένα τριαξονικό, αλλά πώς θα εντοπίζεις το apex, σε ποιο σημείο θα φρενάρεις πριν τη στροφή και πότε θα ανοίγεις το γκάζι, ώστε να μη χάνεις πολύτιμα δευτερόλεπτα στο γυρολόγιο. Θα σου πουν και πώς να αποφύγεις ένα εμπόδιο μέσα στη στροφή, πώς να φρενάρεις και να στηρίζεις το σώμα σου, αλλά δε θα ασχοληθούν με τους καθημερινούς κινδύνους που έχεις να αντιμετωπίσεις.

Θεωρείς πως ένα βιβλίο έχει πρακτικά το ίδιο αποτέλεσμα με την ικανότητα οδήγησης και ομαδικές βόλτες που εξηγει ο δάσκαλος τι να προσεχεις?

νεοσσός
22/10/2020, 18:17
Εγώ θα σε συμβούλευα να πας να κάνεις το μάθημα ασφαλούς οδήγησης του ΧΟύντρα και να μη λες πράγματα τα οποία δεν γνωρίζεις
:cool:
Το έχω κάνει ήδη και μάλιστα έχω ζητήσει να συμπεριλάβει στο πρόγραμμά του περισσότερα στοιχεία ασφαλούς οδήγησης.



Θεωρείς πως ένα βιβλίο έχει πρακτικά το ίδιο αποτέλεσμα με την ικανότητα οδήγησης και ομαδικές βόλτες που εξηγει ο δάσκαλος τι να προσεχεις?
Θεωρώ ότι η θεωρία πρέπει να συνδυάζεται από την πρακτική εξάσκηση. Αυτό που ανέφερα είναι ότι έχουμε μόνο βιβλία που εστιάζουν ενδελεχώς στο θέμα της ασφαλούς οδήγησης. Τα πρακτικά σεμινάρια εστιάζουν σε μικρό μέρος στην ασφαλή καθημερινή οδήγηση, ενώ το κύριο μέρος τους αφορά σε τεχνικές γρήγορης οδήγησης και οδήγησης στην πίστα.

RaGe_Raptor
22/10/2020, 18:21
Θεωρείς πως ένα βιβλίο έχει πρακτικά το ίδιο αποτέλεσμα με την ικανότητα οδήγησης και ομαδικές βόλτες που εξηγει ο δάσκαλος τι να προσεχεις?

Το βιβλίο πρέπει να το διαβάσεις αρκετές φορές όσο εξελισσεσαι σαν αναβάτης γιατί τα περισσότερα που περιγράφονται δεν μπορείς να τα καταλάβεις με την πρώτη,πόσο μάλλον να τα εφαρμόσεις.

Στο σχολείο σου δίνεται "μασημένη τροφή" κι έχεις τη δυνατότητα πιο γρήγορης εξέλιξης

CorpseAlive
22/10/2020, 18:23
Το βιβλίο πρέπει να το διαβάσεις αρκετές φορές όσο εξελισσεσαι σαν αναβάτης γιατί τα περισσότερα που περιγράφονται δεν μπορείς να τα καταλάβεις με την πρώτη,πόσο μάλλον να τα εφαρμόσεις.

Στο σχολείο σου δίνεται "μασημένη τροφή" κι έχεις τη δυνατότητα πιο γρήγορης εξέλιξης

Και προφανώς απευθύνονται και σε άτομα που δεν έχουν την όρεξη να διαβάσουν ή την δυνατότητα λόγω κάποιας μαθησιακής δυσκολίας κλπ.

Parking
22/10/2020, 18:27
Το έχω κάνει ήδη και μάλιστα έχω ζητήσει να συμπεριλάβει στο πρόγραμμά του περισσότερα στοιχεία ασφαλούς οδήγησης...

Αφού το έκανες γιατί γράφεις κουλα?
:D

CorpseAlive
22/10/2020, 18:33
Αφού το έκανες γιατί γράφεις κουλα?
:D

Ας μην τσακωθούμε δεν είναι το Point αυτο.

katsar
22/10/2020, 18:33
Αν δεν σταματήσουν να γίνονται σοβαρές παραβιάσεις του ΚΟΚ π.χ φανάρια,ΣΤΟΠ,οδήγηση με κινητό,διπλές γραμμές-υπερβολική ταχύτητα κάποιες από αυτές κυρίως από ΙΧ νομίζω πως δύσκολα θα μειωθούν πολύ οι μοτοσυκλετιστές θύματα τροχαίου.
Η παραπάνω πεποίθηση δεν μειώνει φυσικά την αξία της αρχικής ιδέας του thread και μακάρι να γίνει.
Και μία επιδότηση κράνους έστω σε κάθε νέο οδηγό ή κάθε 3 χρόνια για όλους δεν θα ήταν άσχημη ιδέα αρκεί βέβαια να μην καταντήσει αγγελία ή αξεσουάρ ντουλάπας.
Με βάση το αρχικό σου ποστ σκεφτόμουν , 65 ατυχήματα στα 100.Σε πόσα από τα 65 φταίει η ελλειπή γνώση ή εμπειρία του οδηγού και σε πόσα μια σοβαρή παράβαση ΚΟΚ εκατέρωθεν;

CorpseAlive
22/10/2020, 18:37
Αν δεν σταματήσουν να γίνονται σοβαρές παραβιάσεις του ΚΟΚ π.χ φανάρια,ΣΤΟΠ,οδήγηση με κινητό,διπλές γραμμές-υπερβολική ταχύτητα κάποιες από αυτές κυρίως από ΙΧ νομίζω πως δύσκολα θα μειωθούν πολύ οι μοτοσυκλετιστές θύματα τροχαίου.
Η παραπάνω πεποίθηση δεν μειώνει φυσικά την αξία της αρχικής ιδέας του thread και μακάρι να γίνει.
Και μία επιδότηση κράνους έστω σε κάθε νέο οδηγό ή κάθε 3 χρόνια για όλους δεν θα ήταν άσχημη ιδέα αρκεί βέβαια να μην καταντήσει αγγελία ή αξεσουάρ ντουλάπας.

Αυτό για το κράνος δεν είναι εύκολο να γίνει.
Αν γίνονταν θα άνοιγε ο δρόμος για επιδότηση ελαστικών (αφού και αυτά ειναι υπεύθυνα για την ασφαλή οδήγηση κλπ.
Ας εστιάσουμε στην ικανότητα.

νεοσσός
22/10/2020, 18:39
Αφού το έκανες γιατί γράφεις κουλα?
:D
Αυτό διαπίστωσα, αυτό γράφω. Συμφωνώ ότι σου δίνει κάποιες σημαντικές βάσεις για το χειρισμό και τη δυναμική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας. Όμως απέχει από αυτό που έχω στο μυαλό μου για μία σχολή ασφαλούς οδήγησης. Αν θέλεις να πας γρήγορα και με ασφάλεια στην Επίδαυρο, είναι ό,τι πρέπει. Για κάποιους αυτός είναι ο στόχος, όπως επίσης και η οδήγηση στην πίστα, στην οποία εστιάζουν τα προχωρημένα επίπεδα του CSS.

Εάν θέλεις να κινείσαι με ασφάλεια σε αστικό ή περιαστικό περιβάλλον θα πρέπει να συμπληρώσεις τις γνώσεις σου και τις δεξιότητές σου, με επιπλέον πολύ σημαντικά στοιχεία, που δυστυχώς δεν είδα να υπάρχουν στο σεμινάριο. Μακάρι να βρεθεί κάποιος να εστιάσει σε αυτά και θα κάνω κι εκείνο το σεμινάριο.

νεοσσός
22/10/2020, 18:42
Με βάση το αρχικό σου ποστ σκεφτόμουν , 65 ατυχήματα στα 100.Σε πόσα από τα 65 φταίει η ελλειπή γνώση ή εμπειρία του οδηγού και σε πόσα μια σοβαρή παράβαση ΚΟΚ εκατέρωθεν;
Επαυξάνω σε αυτό. Θεωρώ ότι σοβαρά τροχαία γίνονται από οδηγούς που έχουν αυξημένες ικανότητες χειρισμού του οχήματός τους, αλλά παίρνουν ρίσκο (ταχύτητα, κούραση, αλκοόλ, βιασύνη, κινητό).

RaGe_Raptor
22/10/2020, 18:43
Και προφανώς απευθύνονται και σε άτομα που δεν έχουν την όρεξη να διαβάσουν ή την δυνατότητα λόγω κάποιας μαθησιακής δυσκολίας κλπ.

Σαφέστατα!
Το να κάθεσαι να διαβάζεις,να ακούς podcast ,να βλέπεις βίντεο , πολλές φορές χωρίς τη δυνατότητα interaction (αν και αυτό έχει αλλάξει με την αμεσότητα που προσφέρει το διαδίκτυο) προϋποθέτει όρεξη/θέληση για μάθηση και φυσικά πολύ καλή γνώση αγγλικών.παρα πολύ καλή.

CorpseAlive
22/10/2020, 18:43
Μπορεί κάποιος διαχειριστής να ανοίξει σε κεντρικό σημείο ένα Poll με το εξής ερώτημα?
Θεωρείτε πως ένα επιχορηγούμενο και προαιρετικό σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης από ειδικά καταρτισμένες σχολές οδηγών θα μείωνε το συνολικό αριθμό τροχαίων ατυχημάτων ?
Ναι
Οχι

RaGe_Raptor
22/10/2020, 18:45
Επαυξάνω σε αυτό. Θεωρώ ότι σοβαρά τροχαία γίνονται από οδηγούς που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ έχουν αυξημένες ικανότητες χειρισμού του οχήματός τους, αλλά παίρνουν ρίσκο (ταχύτητα, κούραση, αλκοόλ, βιασύνη, κινητό).

Καλύτερα έτσι

o_gavros
22/10/2020, 18:52
Αυτό διαπίστωσα, αυτό γράφω. Συμφωνώ ότι σου δίνει κάποιες σημαντικές βάσεις για το χειρισμό και τη δυναμική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας. Όμως απέχει από αυτό που έχω στο μυαλό μου για μία σχολή ασφαλούς οδήγησης. Αν θέλεις να πας γρήγορα και με ασφάλεια στην Επίδαυρο, είναι ό,τι πρέπει. Για κάποιους αυτός είναι ο στόχος, όπως επίσης και η οδήγηση στην πίστα, στην οποία εστιάζουν τα προχωρημένα επίπεδα του CSS.

Εάν θέλεις να κινείσαι με ασφάλεια σε αστικό ή περιαστικό περιβάλλον θα πρέπει να συμπληρώσεις τις γνώσεις σου και τις δεξιότητές σου, με επιπλέον πολύ σημαντικά στοιχεία, που δυστυχώς δεν είδα να υπάρχουν στο σεμινάριο. Μακάρι να βρεθεί κάποιος να εστιάσει σε αυτά και θα κάνω κι εκείνο το σεμινάριο.

ρε νεοσσέ πραγματικά είναι φορές που νομίζω ότι απλά τη βρίσκεις με την ατερμονη ανάλυση.
Εκανες το σχολείο και διαπίστωσες ότι δεν σε βοηθάει σε πρακτικά ζητήματα αλλά μόνο στο πως να γράψεις καλύτερο γυρολόγιο;;; Αλήθεια τώρα;
ασε τα ψηλότερα επίπεδα του κάθε σιεσες που και πάλι σηκώνει συζήτηση αλλά θα αρχίσουμε να πετάμε.
Ρε φίλε, ο έλεγχος του οχήματος που καβαλάμε είναι το Α και το Ω σε αυτά που μπορεί ο οδηγός μηχανής να ελέγξει.
Τι ακριβώς θα περίμενες δηλαδή να σου δείχνουν; Πως να μην σε χτυπήσει ο ταρίφας που αλλάζει λωρίδα γιατί έτσι; ή πως να μη γράφεις οχτάρια στους πολλούς γυάλινους δρόμους μας;
Ειλικρινά, δεν γράφω για να στην πέσω ρε φίλε αλλά εδώ είσαι νομίζω άτοπος.
Ο νεος φίλος, μπήκε με ζήλο να προκαλέσει αλλαγή προς το καλύτερο. Αν μπορούμε να του προτείνουμε λύσεις ως προς αυτό, έχει καλώς.
Δεν μπορούμε όμως να βγαζουμε απο την εξίσωση το γεγονός ότι το διτροχο μηχανακι μας, προαπαιτεί και μια προσωπική εξέλιξη ικανότητας(λέγε με εμπειρία), την οποία δεν ξέρω αν μπορεί να την παρέχει κανένα σχολείο.

CorpseAlive
22/10/2020, 18:52
Αν δεν σταματήσουν να γίνονται σοβαρές παραβιάσεις του ΚΟΚ π.χ φανάρια,ΣΤΟΠ,οδήγηση με κινητό,διπλές γραμμές-υπερβολική ταχύτητα κάποιες από αυτές κυρίως από ΙΧ νομίζω πως δύσκολα θα μειωθούν πολύ οι μοτοσυκλετιστές θύματα τροχαίου.
Η παραπάνω πεποίθηση δεν μειώνει φυσικά την αξία της αρχικής ιδέας του thread και μακάρι να γίνει.
Και μία επιδότηση κράνους έστω σε κάθε νέο οδηγό ή κάθε 3 χρόνια για όλους δεν θα ήταν άσχημη ιδέα αρκεί βέβαια να μην καταντήσει αγγελία ή αξεσουάρ ντουλάπας.
Με βάση το αρχικό σου ποστ σκεφτόμουν , 65 ατυχήματα στα 100.Σε πόσα από τα 65 φταίει η ελλειπή γνώση ή εμπειρία του οδηγού και σε πόσα μια σοβαρή παράβαση ΚΟΚ εκατέρωθεν;

Δεν μπορώ να θυμηθώ όλες τις συνθήκες , μπορώ να μιλήσω για 1 -2 ατυχήματα.
Το ένα ο πελάτης μου είναι ο πατέρας του παιδιού που πέθανε. Το παιδί γλίστρησε στην στροφή και λόγω κακής οδοποίας έπεσε πάνω σε ένα εκτεθειμένο προστατευτικό κάγκελο με αποτέλεσμα να πεθάνει κατά την σύγκρουση.
Το άλλο αφορά πελάτη μου που πήγε να προσπεράσει φορτηγό που είχε βγάλει αριστερό φλας και είχε κατεύθυνση προς τα αριστερά αλλά τελευταία στιγμή έκοψε δεξία και του πάτησε την μοτοσυκλέτα και το αριστερό του ωμο/πόδι/θώρακα.
Και τα δύο θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί αν είχαν την ικανότητα και την εμπειρία να αποφεύγουν καταστάσεις που θα τους βάλει σε κίνδυνο.

o_gavros
22/10/2020, 18:54
Μπορεί κάποιος διαχειριστής να ανοίξει σε κεντρικό σημείο ένα Poll με το εξής ερώτημα?
Θεωρείτε πως ένα επιχορηγούμενο και προαιρετικό σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης από ειδικά καταρτισμένες σχολές οδηγών θα μείωνε το συνολικό αριθμό τροχαίων ατυχημάτων ?
Ναι
Οχι

Χρειάζεται πιστεύεις και ερώτημα στο παραπάνω;
Οτιδήποτε θα μείωνε τον αριθμό των τροχαίων, (θα έπρεπε να) είναι μέριμνα του κράτους.
Μην ανακαλύπτουμε τον τροχό ρε παίδες.

CorpseAlive
22/10/2020, 18:55
ρε νεοσσέ πραγματικά είναι φορές που νομίζω ότι απλά τη βρίσκεις με την ατερμονη ανάλυση.
Εκανες το σχολείο και διαπίστωσες ότι δεν σε βοηθάει σε πρακτικά ζητήματα αλλά μόνο στο πως να γράψεις καλύτερο γυρολόγιο;;; Αλήθεια τώρα;
ασε τα ψηλότερα επίπεδα του κάθε σιεσες που και πάλι σηκώνει συζήτηση αλλά θα αρχίσουμε να πετάμε.
Ρε φίλε, ο έλεγχος του οχήματος που καβαλάμε είναι το Α και το Ω σε αυτά που μπορεί ο οδηγός μηχανής να ελέγξει.
Τι ακριβώς θα περίμενες δηλαδή να σου δείχνουν; Πως να μην σε χτυπήσει ο ταρίφας που αλλάζει λωρίδα γιατί έτσι; ή πως να μη γράφεις οχτάρια στους πολλούς γυάλινους δρόμους μας;
Ειλικρινά, δεν γράφω για να στην πέσω ρε φίλε αλλά εδώ είσαι νομίζω άτοπος.
Ο νεος φίλος, μπήκε με ζήλο να προκαλέσει αλλαγή προς το καλύτερο. Αν μπορούμε να του προτείνουμε λύσεις ως προς αυτό, έχει καλώς.
Δεν μπορούμε όμως να βγαζουμε απο την εξίσωση το γεγονός ότι το διτροχο μηχανακι μας, προαπαιτεί και μια προσωπική εξέλιξη ικανότητας(λέγε με εμπειρία), την οποία δεν ξέρω αν μπορεί να την παρέχει κανένα σχολείο.

Βασικά θεωρώ πως είναι όντως δυνατό επί της παρούσης. Γιατί γνωρίζω εκ των έσω πως ακόμα και ασφαλιστικές εταιρείες θα βάζανε πλάτη για να αποφύγουν αποζημιώσεις σε ένα τέτοιο Project.
Είναι καλή διαφήμιση για την εκάστοτε κυβέρνηση και είναι φιλοευρωπαική πολιτικά σαν πρόταση σε σχέση με τα κονδύλια.

o_gavros
22/10/2020, 18:57
Δεν μπορώ να θυμηθώ όλες τις συνθήκες , μπορώ να μιλήσω για 1 -2 ατυχήματα.
Το ένα ο πελάτης μου είναι ο πατέρας του παιδιού που πέθανε. Το παιδί γλίστρησε στην στροφή και λόγω κακής οδοποίας έπεσε πάνω σε ένα εκτεθειμένο προστατευτικό κάγκελο με αποτέλεσμα να πεθάνει κατά την σύγκρουση.
Το άλλο αφορά πελάτη μου που πήγε να προσπεράσει φορτηγό που είχε βγάλει αριστερό φλας και είχε κατεύθυνση προς τα αριστερά αλλά τελευταία στιγμή έκοψε δεξία και του πάτησε την μοτοσυκλέτα και το αριστερό του ωμο/πόδι/θώρακα.
Και τα δύο θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί αν είχαν την ικανότητα και την εμπειρία να αποφεύγουν καταστάσεις που θα τους βάλει σε κίνδυνο.

Εκτιμώ ότι έχεις κάθε καλή πρόθεση και θέληση να φέρεις αλλαγή.
Επέτρεψε μου μια συμβουλή όμως. Δώσε στον εαυτό σου λίγο χρόνο να αποκτήσει εμπειρία πάνω στις δυο ρόδες.
Θα αναθεωρήσεις ίσως αρκετά που τώρα παίρνεις δεδομένα.

CorpseAlive
22/10/2020, 18:57
Χρειάζεται πιστεύεις και ερώτημα στο παραπάνω;
Οτιδήποτε θα μείωνε τον αριθμό των τροχαίων, (θα έπρεπε να) είναι μέριμνα του κράτους.
Μην ανακαλύπτουμε τον τροχό ρε παίδες.

Το επόμενο βήμα είναι η συλλογή υπογραφών.
Το παραπάνω αποτελεί προπομπό .

CorpseAlive
22/10/2020, 18:58
Εκτιμώ ότι έχεις κάθε καλή πρόθεση και θέληση να φέρεις αλλαγή.
Επέτρεψε μου μια συμβουλή όμως. Δώσε στον εαυτό σου λίγο χρόνο να αποκτήσει εμπειρία πάνω στις δυο ρόδες.
Θα αναθεωρήσεις ίσως αρκετά που τώρα παίρνεις δεδομένα.

Διαφωνείς σε κάτι από αυτά που ανέφερα για τις 2 περιπτώσεις?

o_gavros
22/10/2020, 18:59
Βασικά θεωρώ πως είναι όντως δυνατό επί της παρούσης. Γιατί γνωρίζω εκ των έσω πως ακόμα και ασφαλιστικές εταιρείες θα βάζανε πλάτη για να αποφύγουν αποζημιώσεις σε ένα τέτοιο Project.
Είναι καλή διαφήμιση για την εκάστοτε κυβέρνηση και είναι φιλοευρωπαική πολιτικά σαν πρόταση σε σχέση με τα κονδύλια.

Φιλε μην με παρεξηγήσεις, δεν εναντιώνομαι την πρόταση σου. Ίσα ίσα μου αρέσει και μακάρι να βρεις τον τρόπο να το φέρεις εις πέρας.
Για να γίνει αυτό όμως, φαντάζομαι θα πρέπει να βασίζεται σε ισχυρές αιτιάσεις.

o_gavros
22/10/2020, 19:01
Διαφωνείς σε κάτι από αυτά που ανέφερα για τις 2 περιπτώσεις?
Δεν είναι ακριβώς διαφωνία.
Ξέρω ότι οταν ο δρόμος γλιστράει τόσο που να φύγεις και να φτάσεις να χάσεις τη ζωή σου απο την πρόσκρουση σε κάποιο κάγκελο, δεν υπάρχουν συνήθως και πολλά στον έλεγχο του οδηγού της μηχανής (πέρα απο την ταχύτητα).
το πιάνεις το πνεύμα μου;

τα παραδείγματα και τα δυο που αναφέρεις, ένας έμπειρος και με πολύ τύχη αναβάτης ΙΣΩΣ και να μπορούσε να τα γλιτώσει.

CorpseAlive
22/10/2020, 19:04
Δεν είναι ακριβώς διαφωνία.
Ξέρω ότι οταν ο δρόμος γλιστράει τόσο που να φύγεις και να φτάσεις να χάσεις τη ζωή σου απο την πρόσκρουση σε κάποιο κάγκελο, δεν υπάρχουν συνήθως και πολλά στον έλεγχο του οδηγού της μηχανής (πέρα απο την ταχύτητα).
το πιάνεις το πνεύμα μου;

Ναι το αντιλαμβάνομαι. Απλά αυτό που στα εγχειρίδια εμφανίζεται ως αμυντική οδήγηση , το διδάσκουν τα σχολεία ασφαλούς οδήγησης και όχι σαν κόλπο να μην σε κόψει ο εξεταστής κοίτα με το κεφάλι σου και στις δύο μεριές , κοκκάλωσε στο στοπ κλπ. ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ... και στο μυαλό κάποιου πιο επιπόλαιου μπαίνει σαν αστειάκι για να δουλέψει έναν εξεταστή να του δώσει το δίπλωμα και να κάνει ότι γουστάρει μετά στον δρόμο. ΞΕΦΤΙΛΑ

o_gavros
22/10/2020, 19:05
φίλε μου εδώ είναι Βαλκάνια...
Έχει μπόλικη απογοητευση όσο προχωράς

CorpseAlive
22/10/2020, 19:06
Φιλε μην με παρεξηγήσεις, δεν εναντιώνομαι την πρόταση σου. Ίσα ίσα μου αρέσει και μακάρι να βρεις τον τρόπο να το φέρεις εις πέρας.
Για να γίνει αυτό όμως, φαντάζομαι θα πρέπει να βασίζεται σε ισχυρές αιτιάσεις.

Προφανώς και η νομική βάση του εγχειρήματος είναι το 80%. Απλά επειδή μιλάμε για κυβερνητική δράση προσπαθώ να καλύψω το πολιτικό 20% . Το υπόλοιπο θα το δουλέψω σαν εταιρεία με δικηγόρο που ασχολείται με το πλαίσιο των αυτοκινητιστικών 20 χρόνια.

CorpseAlive
22/10/2020, 19:08
φίλε μου εδώ είναι Βαλκάνια...
Έχει μπόλικη απογοητευση όσο προχωράς

Ας το ξεβλαχέψουμε όπως έλεγε ο μύστης Πέτρος Κωστόπουλος.

o_gavros
22/10/2020, 19:10
Ας το ξεβλαχέψουμε όπως έλεγε ο μύστης Πέτρος Κωστόπουλος.

έπλυνες τον στόμα σου με αγιασμό προτού πιάσεις τον Πέτρο στο πληκτρολόγιο σου; :p

CorpseAlive
22/10/2020, 19:15
έπλυνες τον στόμα σου με αγιασμό προτού πιάσεις τον Πέτρο στο πληκτρολόγιο σου; :p

Έκαψα 2 κατοστάρηκα και μύρισε ΠΑΣΟΚ.

o_gavros
22/10/2020, 19:19
Έκαψα 2 κατοστάρηκα και μύρισε ΠΑΣΟΚ.

Η καρδιά σου είναι αγνή.Προχωρα!

Maradi
22/10/2020, 19:22
Δεν είναι ακριβώς διαφωνία.
Ξέρω ότι οταν ο δρόμος γλιστράει τόσο που να φύγεις και να φτάσεις να χάσεις τη ζωή σου απο την πρόσκρουση σε κάποιο κάγκελο, δεν υπάρχουν συνήθως και πολλά στον έλεγχο του οδηγού της μηχανής (πέρα απο την ταχύτητα).
το πιάνεις το πνεύμα μου;

τα παραδείγματα και τα δυο που αναφέρεις, ένας έμπειρος και με πολύ τύχη αναβάτης ΙΣΩΣ και να μπορούσε να τα γλιτώσει.

Ένας έμπειρος, διαβασμένος και σωστά εκπαιδευμένος αναβάτης πιθανότατα δεν θα έβαζε τον εαυτό του σε εκτεθειμένη μη υπολογίσιμη θέση. Πιστεύω ότι ο σωστός αναβάτης θα απέφευγε τέτοιου είδους ατυχήματα. Η εκπαίδευση (στο δρόμο) βελτιώνει και προφυλάσσει. Είμαι 55 και οδηγάω δεκαετίες. 20+χχλμ το χρόνο. Παρόλα αυτά κάνω ακόμα εκπαίδευση μέσω συλλόγου (institute of advance riders) τουλάχιστον μια φορά το μήνα για 5-6 ώρες. Γιατί; Γιατί ξεχνάω, δεν τα ξέρω όλα, και μου θυμίζει συνέχεια πόσο ευάλωτος είμαι. Και δεν περιμένω καμία κρατική βοήθεια γιατί έτσι θα περιμένω, ευάλωτος, μια ζωή.

CorpseAlive
22/10/2020, 19:52
Ένας έμπειρος, διαβασμένος και σωστά εκπαιδευμένος αναβάτης πιθανότατα δεν θα έβαζε τον εαυτό του σε εκτεθειμένη μη υπολογίσιμη θέση. Πιστεύω ότι ο σωστός αναβάτης θα απέφευγε τέτοιου είδους ατυχήματα. Η εκπαίδευση (στο δρόμο) βελτιώνει και προφυλάσσει. Είμαι 55 και οδηγάω δεκαετίες. 20+χχλμ το χρόνο. Παρόλα αυτά κάνω ακόμα εκπαίδευση μέσω συλλόγου (institute of advance riders) τουλάχιστον μια φορά το μήνα για 5-6 ώρες. Γιατί; Γιατί ξεχνάω, δεν τα ξέρω όλα, και μου θυμίζει συνέχεια πόσο ευάλωτος είμαι. Και δεν περιμένω καμία κρατική βοήθεια γιατί έτσι θα περιμένω, ευάλωτος, μια ζωή.

Εσύ και εγώ μπορεί να το βλέπουμε. Οι περισσότεροι δεν το βλέπουν ωστόσο. Το να επιχορηγηθεί θα καταφέρει 3 πράγματα.
1ον θα το θεσμοποιήσει.
2ον θα το διαφημίσει άθελα του. Γιατί μετά οι ίδιοι οι γονείς θα πιέζουν τα καμάρια τους ή θα το θέτουν σαν προαπαιτούμενο για να πάρουν μηχανή κλπ κλπ.
3ον θα γίνει οικονομικά πιο προσιτό για τους συμπολίτες μας που δεν έχουν την δυνατότητα.

ptc
23/10/2020, 00:56
Θα ήθελα μέσω της ιδιότητας μου (αν και δεν γνωρίζω αν έχουν γίνει κινήσεις προς αυτή την κατεύθυνση) να φτιάξω ένα σχέδιο νόμου που να επιδοτηθεί μέσω ΕΣΠΑ , ώστε το Υπουργείο Μεταφορών να επιδοτεί είτε επιπλέον ώρες μαθημάτων στις ίδιες τις σχολές είτε ένα Course ασφαλούς οδήγησης.
Ξέρω είναι πολύ ρομαντικό το παραπάνω και προφανώς εγώ θα το πληρώσω από την τσέπη μου όταν με το καλό μπορέσω να ανταπεξέλθω , αλλά θεωρώ πως θα έπρεπε , αν όχι να είναι υποχρεωτικό(γιατί όταν κάτι γίνεται υποχρεωτικά συνήθως χάνει και το νόημα του πχ δίπλωμα-τρόπος εκπαίδευσης-λαδώματα κλπ) αλλά να είναι προαιρετικό με συμμετοχή τόσο του κράτους όσο και του ιδιώτη σε μια αναλογία 40%-60% αντίστοιχα.
Θα ήθελα τις γνώμες σας, αν έχει γίνει παρόμοια κίνηση και τι θα προτείνατε.

Υπαρχει καποιο αντιστοιχο παραδειγμα σε χωρα του εξωτερικου (κατα προτιμηση μελος ΕΕ);

CorpseAlive
23/10/2020, 09:58
Υπαρχει καποιο αντιστοιχο παραδειγμα σε χωρα του εξωτερικου (κατα προτιμηση μελος ΕΕ);

Το κοιτάω από εχθές αυτό.
Έχω μπει στην πλατφόρμα.
Αν βρω θα επανέλθω με Update.

Bladerunner
23/10/2020, 12:26
Όταν θα συσταθεί η επιτροπή οδικής ασφάλειας για την τρέχουσα σύνοδο (https://www.hellenicparliament.gr/Koinovouleftikes-Epitropes/CommiteeDetailView?CommitteeId=0c8fdd9a-f361-4525-b7ab-9e9cdb3876ea&period=), μπορείς να έρθεις σε επαφή μαζί τους και να καταθέσεις την πρότασή σου.

CorpseAlive
23/10/2020, 19:20
Όταν θα συσταθεί η επιτροπή οδικής ασφάλειας για την τρέχουσα σύνοδο (https://www.hellenicparliament.gr/Koinovouleftikes-Epitropes/CommiteeDetailView?CommitteeId=0c8fdd9a-f361-4525-b7ab-9e9cdb3876ea&period=), μπορείς να έρθεις σε επαφή μαζί τους και να καταθέσεις την πρότασή σου.

Το έχουμε δει , ήδη γίνεται έρευνα.
Θα επανέλθω όταν θα έχω ολοκληρώσει τις προπαρασκευαστικές ενέργειες.

Cpt. Haddock
24/10/2020, 08:06
Για ποιο λόγο να επιδοτεί το κράτος κάτι τέτοιο;

Δε μας υποχρεώνει κανένας να οδηγούμε μηχανές, το γουστάρουμε και το κάνουμε. Γιατί πρέπει ο φόρος του Α να πηγαίνει στην καυλα του Β?

Να αναμορφωθούν οι σχολές οδήγησης, ναι. Να αναμορφωθεί το πλαίσιο μάθησης (ηλικία, υλικό, τρόπος, εξέταση, διάρκεια), ναι. Να θέσει το κράτος τους ελαχιστους κανονες, ναι.

Αλλά όχι και να πληρώσει. Έλεος.

karellen
24/10/2020, 09:13
Σε μακρινό ορίζοντα το κράτος το συμφέρει μια τέτοια αρωγή.Κατά πρώτον ρίχνει τον μέσο όρο ατυχημάτων παρουσιάζοντας οπότε μια καλύτερη εικόνα στον τομέα οδηγική παιδεία και,κυρίως,αποσυμφορίζει σε μεγάλο ποσοστό τα νοσοκομεία (εγχειρήσεις-αναλώσιμα-πολυήμερες νοσηλείες κοκ) μειώνοντας συνάμα και τα λειτουργικά κόστη,στα όρια του δυνατού βέβαια.

katsar
24/10/2020, 09:20
Αν ήθελε πραγματικά κάτι τέτοιο θα φρόντιζε να οδηγούμε όλοι σαν την Ελβετία .
Αυτός είναι ο βασικός λόγος τροχαίων και όχι το ότι δεν ξέρεις τι είναι το countersteering , το apex και η σωστή αλληλουχία κινήσεων πριν την στροφή.
Άποψη μου πάντα.

motojojo
24/10/2020, 09:33
Αν ήθελε πραγματικά κάτι τέτοιο θα φρόντιζε να οδηγούμε όλοι σαν την Ελβετία .
Αυτός είναι ο βασικός λόγος τροχαίων και όχι το ότι δεν ξέρεις τι είναι το countersteering , το apex και η σωστή αλληλουχία κινήσεων πριν την στροφή.
Άποψη μου πάντα.

Ακριβως.

νεοσσός
24/10/2020, 09:52
Αν ήθελε πραγματικά κάτι τέτοιο θα φρόντιζε να οδηγούμε όλοι σαν την Ελβετία .
Αυτός είναι ο βασικός λόγος τροχαίων και όχι το ότι δεν ξέρεις τι είναι το countersteering , το apex και η σωστή αλληλουχία κινήσεων πριν την στροφή.
Άποψη μου πάντα.
Συμφωνώ και σε αυτό. Η ασφάλεια είναι συνδυασμός πολλών καταστάσεων.

Πρώτα απ' όλα πρέπει να υπάρχει η παιδεία, ώστε όσο το δυνατόν περισσότεροι οδηγοί, να μην χρειάζονται επίβλεψη της τροχαίας για να οδηγούν προσεκτικά. Κατόπιν να υπάρχει ο έλεγχος, ώστε να πατάσσει τη μειοψηφία των παρανόμων, που εν δυνάμει παρασύρουν κι άλλους σε αντίστοιχες πρακτικές. Διότι αν βλέπει κάποιος πολλούς γύρω του να παρανομούν ανεξέλεγκτα, μπορεί να ενδώσει κι εκείνος.

Εννοείται ότι χρειάζεται να υπάρχει καλή γνώση στο χειρισμό του οχήματος, αλλά από μόνη της δεν αρκεί. Διότι όσο καλά και να ξέρεις να οδηγείς, αρκεί μία φορά στη ζωή σου να τρέξεις, να πάρεις ένα ρίσκο, να ανταγωνιστείς κάποιον στο δρόμο, να οδηγήσεις υπό την επήρεια μέθης, να βιάζεσαι και να οδηγείς επιθετικά ή να ασχολείσαι με το κινητό, ώστε να γίνει το μοιραίο για εσένα και για άλλους. Η επιλογή της προνοητικής και αμυντικής οδήγησης αναγκαστικά πρέπει να γίνεται κάθε δευτερόλεπτο που οδηγούμε.

Επίσης σημαντικός παράγοντας είναι η κατάσταση των δρόμων. Σε αυτό φέρει ευθύνη το κράτος, αλλά μπορούμε να βοηθήσουμε κι εμείς σε λίγες περιπτώσεις (επισήμανση επικίνδυνων σημείων, κακοτεχνιών, χαλασμένων σηματοδοτών, κλπ). Όμως δεν αρκεί από μόνος του. Διότι, όσο καλύτερος είναι ο δρόμος, τόσο περισσότερο θα τρέχουν κάποιοι. Άλλωστε υπάρχει έρευνα που έχει δείξει ότι αυξάνοντας και φαρδαίνοντας τις λωρίδες σε δρόμους, κάποιες φορές αυξάνονται τα ατυχήματα.

Πρώτος παράγοντας είναι ο τρόπος οδήγησης που επιλέγει κάθε στιγμή, έκαστος οδηγός. Είτε με τη θέλησή του και την αυτοπειθαρχία, είτε επειδή φοβάται μην υποστεί τις συνέπειες του νόμου.

katsar
24/10/2020, 10:01
Μηχανές οδηγάμε.Δεν κατηγορώ τους ''μηχανόβιους''.Το θέμα αφορά τα τροχαία ,εγώ έχω στο μυαλό μου εικόνα ΙΧ που παραβιάζει ΣΤΟΠ και χτυπάει μοτοσυκλετιστή/ποδηλάτη/πεζο μέσα στην πόλη.
Ξαναλέω συμφωνώ με την αρχική ιδέα του θέματος και δεν είμαι νομοταγής οδηγός μηχανής που κατηγορεί τους αλήτες μηχανόβιους αλλά αυτό βλέπω σαν μόνη λύση.

karellen
24/10/2020, 10:01
Αν ήθελε πραγματικά κάτι τέτοιο θα φρόντιζε να οδηγούμε όλοι σαν την Ελβετία .
Αυτός είναι ο βασικός λόγος τροχαίων και όχι το ότι δεν ξέρεις τι είναι το countersteering , το apex και η σωστή αλληλουχία κινήσεων πριν την στροφή.
Άποψη μου πάντα.

Η οδηγική παιδεία δεν είναι μόνο το apex,είναι αυτό που λέει η ίδια η λέξη 'παιδεία' και όλα τα συνεπακόλουθα.Το να μπορείς να εφαρμόσεις το γυροσκοπικό ουδόλως σε γλυτώνει από τον απαίδευτο που μοιράζεστε τον ίδιο δρόμο και βεβαιωμένα θα στην κάνει τη στραβή.
Η αποτελεσματικότητα μιας τέτοιας σχολής έγκειται στο να διαμορφώσει στον υποψήφιο οδηγό την οδηγική μόρφωση σε όλο της το πλαίσιο και όχι μόνο στο τεχνικό.

Φυσικά όλα αυτά είναι ευσεβείς πόθοι αλλά μιας και το φέρνει η κουβέντα...

div400
24/10/2020, 10:04
Για ποιο λόγο να επιδοτεί το κράτος κάτι τέτοιο;

Γιατί θα υπάρχει κοινωνικό όφελος σε πολλαπλά επίπεδα..;

Δε μας υποχρεώνει κανένας να οδηγούμε μηχανές, το γουστάρουμε και το κάνουμε. Γιατί πρέπει ο φόρος του Α να πηγαίνει στην καυλα του Β?

γιατί ο φόρος ο δικός σου να πληρώνει την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη την δική μου μετά από τροχαίο αφού ήταν επιλογή μου η χρήση μοτοσυκλέτας ή από τις επιπτώσεις του καπνίσματος που και αυτό είναι επιλογή... φαντάζει λογικό σε πρώτη ανάγνωση το επιχείρημά σου αλλά είναι slippery slope....

Να αναμορφωθούν οι σχολές οδήγησης, ναι. Να αναμορφωθεί το πλαίσιο μάθησης (ηλικία, υλικό, τρόπος, εξέταση, διάρκεια), ναι. Να θέσει το κράτος τους ελαχιστους κανονες, ναι.

ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ! ΧΘΕΣ

Αλλά όχι και να πληρώσει. Έλεος.

μα πληρώνει ήδη για να αντιμετωπίσει τις συνέπειες της ανύπαρκτης οδικής παιδείας και εκπαίδευσης...και το ξέρει...και δεν θέλει ή δεν μπορεί να κάνει κάτι γιαυτό
και αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα γίνει ποτέ αυτό που προτείνει ο φίλος CorpseAlive και από την άλλη η "αγορά" στην Ελλάδα για τέτοιου είδους σχολεία δεν είναι αρκετή για μια καθαρά ιδιωτική πρωτοβουλία ....

ίσως να είναι πιο εύκολο να πειστούν οι αντι/σίες και έμποροι του κλάδου να χρηματοδοτήσουν όλοι από κοινού τέτοια σχολεία στα πλαίσια της "εταιρικής κοινωνικής ευθύνης" στοχεύοντας στους νέους αναβάτες κυρίως... ;

motojojo
24/10/2020, 10:04
Όταν ακούω για παιδεία.....μου βγαίνουν σπυράκια!

Θα γινω γραφικός και πάλι. ΤΡΟΧΑΙΑ και πάλι ΤΡΟΧΑΙΑ!!! Αν θέλετε τάξη και ασφάλεια, πιο ενταντικοι έλεγχοι. Μπορεί να ακούγεται ολίγον......φασιστικό, αλλά δεν είναι. Δεν το λέω με την ολοκληρωτική του έννοια.

Και άντε το παιδί θα ακούσει, το ζωάδι το γονιο ποιος θα τον εκπαιδεύσει? Αυτός ειναι το πρότυπο του παιδιου και αυτόν μιμειται. Αν δεν φαει μερικές κλήσεις δεν θα μάθει ποτέ. Ολα τα άλλα ειναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.


Για την κατάσταση των δρόμων η εικόνα είναι όντως θλιβερή. Ανύπαρκτες/κατεστραμένες ταμπέλες, κατεστραμένες μπαριέρες, φθαρμένο οδοστρωμα. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το να προσαρμοστεί κάποιος ακόμα και αν έτσι οι υπευθυνοι επαναπαύονται και διαιωνιζεται το πρόβλημα.

RaGe_Raptor
24/10/2020, 10:09
Λαμβάνοντας υπ'οψιν το αρχικό ποστ του νήματος,η εκπαίδευση του αναβάτη στον χειρισμό της μοτοσικλέτας θα έχει θετικό αντίκτυπο αφού το 65% των ατυχημάτων αφορούν έναν μοτοσυκλετιστη και μόνο.

RaGe_Raptor
24/10/2020, 10:11
Όσο για αστυνόμευση και όρια,θα σας παραπέμψω σε ένα παλιότερο άρθρο του περιοδικού ΜΟΤΟ στο οποίο προσπάθησαν να κάνουν το Αθήνα-Θεσσαλονικη εντός ορίων ταχύτητας. Πολύ γέλιο.

katsar
24/10/2020, 10:12
Γιατί να γίνει δικογραφία και να φτάσει σε χέρια δικηγόρου τότε αν αφορά έναν μόνο μοτοσυκλετιστή το τροχαίο;
Νομίζω δεν αναφέρθηκε σε ατύχημα.

νεοσσός
24/10/2020, 10:23
ίσως να είναι πιο εύκολο να πειστούν οι αντι/σίες και έμποροι του κλάδου να χρηματοδοτήσουν όλοι από κοινού τέτοια σχολεία στα πλαίσια της "εταιρικής κοινωνικής ευθύνης" στοχεύοντας στους νέους αναβάτες κυρίως... ;
Η Ducati στην Ελλάδα συνεργάζεται με το Riding School και παρέχει σεμινάριο μέσα στο κόστος αγοράς της μοτοσυκλέτας. Είναι καλή κίνηση και καλό είναι να γίνει και από άλλες αντιπροσωπείες. Όμως υπάρχουν πιο σημαντικά ζητήματα για το θέμα της ασφαλούς οδήγησης. Δεν εννοώ ότι το ένα αναιρεί το άλλο. Κάθε προσπάθεια έχει την αξία της. Επιμένω όμως στη δημιουργία ουσιαστικού προγράμματος ασφαλούς οδήγησης στις υπάρχουσες σχολές.

BLiTzER
24/10/2020, 10:29
Ας σοβαρευτούμε. Τίποτα καλό, προς όφελος του απλού πολίτη, δε θα γίνει ποτέ από το ελληνικό κράτος. Εκτός αν συνδυάζεται με μίζες.

STF
24/10/2020, 16:37
Ας σοβαρευτούμε. Τίποτα καλό, προς όφελος του απλού πολίτη, δε θα γίνει ποτέ από το ελληνικό κράτος. Εκτός αν συνδυάζεται με μίζες.

Να τους δώσουμε μια μίζα βρε αδερφέ, αν αυτό είναι το πρόβλημα!

Κι εγώ δε συμφωνώ με την Ελληνική λογική των επιδοτήσεων και είναι ανορθόδοξο εξ' αρχής από τη στιγμή που δεν επιδοτείται η σχολή οδήγησης!
Βρίσκω ευρηματική την άποψη ότι συμφέρει το κράτος να επιδοτήσει μαθήματα σε σχολές ασφαλούς οδήγησης γιατί με αυτό το τρόπο θα γλιτώσει μακροπρόθεσμα πολύ μεγαλύτερα έξοδα. Το ίδιο ισχύει όμως σα σκεπτικό και σε ατομικό επίπεδο, να επιδοτήσω μόνος μου για τον εαυτό μου τέτοια μαθήματα ώστε να γλιτώσω μεγαλύτερα έξοδα στο μέλλον.

CorpseAlive
24/10/2020, 17:58
Γιατί να γίνει δικογραφία και να φτάσει σε χέρια δικηγόρου τότε αν αφορά έναν μόνο μοτοσυκλετιστή το τροχαίο;
Νομίζω δεν αναφέρθηκε σε ατύχημα.

Το παιδί που πέθανε επειδή του έφυγε στην στροφή δεν θα πέθαινε αν δεν υπήρχε ενα γ@μημένο εκτεθειμένο σίδερο της μπαριέρας από παλαιότερο τρακάρισμα.
Οι υπόλοιπες δικογραφίες είναι κλασικά τροχαία που ο άλλος άλλαξε λωρίδα και χτήπησε μπροστά ρόδα μηχανής, άλλος με φορτηγό που κυριολεκτικά τον πάτησε γιατι αποφάσισε αφού σχεδόν είχε πάρει την στροφή να κάνει 120 μοίρες αλλαγή πορείας και στροφή ανάποδη και πάει λέγοντας.
Τα περισσότερα αν ο οδηγός είχε την ικανότητα να αποφύγει την κατάσταση από πριν ή να ελιχθεί πιο γρήγορα και πιο κοφτά θα είχαν γλιτώσει τον θάνατο ,αναπηρία ακόμα και την ταλαιπωρία

CorpseAlive
24/10/2020, 18:00
Στην περίπτωση που χρειαστώ υπογραφές , θα είχατε την πρόθεση να συμμετάσχετε ?
Ακόμα μιλάω με φορείς για το θέμα και προσπαθώ μέσω της εταιρείας να κάνω λίγο Lobbying στο θέμα.

blackbusa
24/10/2020, 18:28
Το παιδί που πέθανε επειδή του έφυγε στην στροφή δεν θα πέθαινε αν δεν υπήρχε ενα γ@μημένο εκτεθειμένο σίδερο της μπαριέρας από παλαιότερο τρακάρισμα.
Οι υπόλοιπες δικογραφίες είναι κλασικά τροχαία που ο άλλος άλλαξε λωρίδα και χτήπησε μπροστά ρόδα μηχανής, άλλος με φορτηγό που κυριολεκτικά τον πάτησε γιατι αποφάσισε αφού σχεδόν είχε πάρει την στροφή να κάνει 120 μοίρες αλλαγή πορείας και στροφή ανάποδη και πάει λέγοντας.
Τα περισσότερα αν ο οδηγός είχε την ικανότητα να αποφύγει την κατάσταση από πριν ή να ελιχθεί πιο γρήγορα και πιο κοφτά θα είχαν γλιτώσει τον θάνατο ,αναπηρία ακόμα και την ταλαιπωρία

κρανος φοραγε? πηγαινε με πολλα? περιοχη που εγινε?

o_gavros
24/10/2020, 20:46
Στην περίπτωση που χρειαστώ υπογραφές , θα είχατε την πρόθεση να συμμετάσχετε ?
Ακόμα μιλάω με φορείς για το θέμα και προσπαθώ μέσω της εταιρείας να κάνω λίγο Lobbying στο θέμα.
Εκ των προτέρων και έτσι γενικά, δεν ξέρω αν έχει νόημα να ρωτάς.
Συγκεκριμενοποίησε αυτό που θες να φέρεις προς συλλογή υπογραφών και ο κόσμος θα δείξει (ή όχι), την ανταπόκριση του.

CorpseAlive
24/10/2020, 21:53
κρανος φοραγε? πηγαινε με πολλα? περιοχη που εγινε?

Δυστυχώς δεν μου επιτρέπεται να αναφέρω πολλά , όπως καταλαβαίνεις. Γενικά είχε πάρει προφυλάξεις από άποψη εξοπλισμού.

CorpseAlive
24/10/2020, 21:57
Εκ των προτέρων και έτσι γενικά, δεν ξέρω αν έχει νόημα να ρωτάς.
Συγκεκριμενοποίησε αυτό που θες να φέρεις προς συλλογή υπογραφών και ο κόσμος θα δείξει (ή όχι), την ανταπόκριση του.

Τα αιτήματα που έχω ήδη συνοψίσει είναι 2 .
Για τους νέους οδηγούς εως και 1 χρόνο από την απόκτηση του διπλώματος Α , Α1, Α2 επιδότηση εως και 100 ευρώ για αγορά εξοπλισμού και συμμετοχή εώς και 50% για μετεκπαίδευση ασφαλούς οδήγησης , προσπαθώ να το προωθήσω μέσω της Ελληνικής Αστυνομίας και πιο συγκεκριμένα μέσω της τροχαίας λόγω κάποιων επαφών μου. Δεν έχω κάτι πιο χειροπιαστό στα χέρια μου αυτή την στιγμή που θα μπορούσα να μοιραστώ μαζί σας. Με το καλό , όταν πάρω κάποιο πράσινο φως θα είστε από τους πρώτους που θα ειδοποιήσω . Η ερώτηση μου ήταν περισσότερο για να δω αν θα υπήρχε υποστήριξη και από εδώ.

blackbusa
24/10/2020, 22:54
Δυστυχώς δεν μου επιτρέπεται να αναφέρω πολλά , όπως καταλαβαίνεις. Γενικά είχε πάρει προφυλάξεις από άποψη εξοπλισμού.

η ερωτηση μου ηταν για να φτασω στο σημειο οτι το "προβλημα" δεν ειναι τοσο απλο και δεν λυνεται με πχ περισσοτερα μαθηματα η σεμιναρια πχ...το περιβαλον σου συνηθως οριζει και την παιδεια η συμπεριφορα σου... ο βασικοτερος παραγοντας στα περισσοτερα ατυχηματα με μηχανες ( στα οποια εφταιγαν οι οδηγοι και οχι αλο οχημα) ειναι η ταχυτητα... τα οποια εχουν ασχημη καταληξη με την μη χρηση κρανους... αυτα δεν μαθαινονται σε κανενα σχολειο/σεμιναριο αλλα με τα εχει και καταλαβαινει η κεφαλα σου...

CorpseAlive
25/10/2020, 00:56
η ερωτηση μου ηταν για να φτασω στο σημειο οτι το "προβλημα" δεν ειναι τοσο απλο και δεν λυνεται με πχ περισσοτερα μαθηματα η σεμιναρια πχ...το περιβαλον σου συνηθως οριζει και την παιδεια η συμπεριφορα σου... ο βασικοτερος παραγοντας στα περισσοτερα ατυχηματα με μηχανες ( στα οποια εφταιγαν οι οδηγοι και οχι αλο οχημα) ειναι η ταχυτητα... τα οποια εχουν ασχημη καταληξη με την μη χρηση κρανους... αυτα δεν μαθαινονται σε κανενα σχολειο/σεμιναριο αλλα με τα εχει και καταλαβαινει η κεφαλα σου...

Το μόνο που μπορείς να κάνεις σε συλλογικό επίπεδο είναι να δίνεις την δυνατότητα σε αυτόν που δεν την έχει.
Αφού του δώσεις την δυνατότητα , αυτός είναι υπεύθυνος να δράσει με τον έναν ή άλλο τρόπο.
Εδώ στα χωριά οδηγούν 12χρονα χωρις κράνος/διπλωμα κλπ ...

blackbusa
25/10/2020, 09:41
Το μόνο που μπορείς να κάνεις σε συλλογικό επίπεδο είναι να δίνεις την δυνατότητα σε αυτόν που δεν την έχει.
Αφού του δώσεις την δυνατότητα , αυτός είναι υπεύθυνος να δράσει με τον έναν ή άλλο τρόπο.
Εδώ στα χωριά οδηγούν 12χρονα χωρις κράνος/διπλωμα κλπ ...

φιλε μου στην σημερινη εποχη , με τον φιλο μας τον γουγκλι , δεν υπαρχει το δεν εχεις δυνατοτητα πληροφορησης για τα παντα. Αλλωστε οταν δινεις για διπλωμα , η χρηση κρανους ειναι υποχρεωτικη οπως και να μαθαινεις ποια θεωρουνται τα σωστα χλμ για να εισαι ασφαλης , εστω για εναν νεο και απειρο οδηγο. Δεν καταλαβαινω κατι που που ειναι στα υποχρεωτικα με καποια πληροφορηση/σεμιναρια θα αλλαξουν τα μυαλα καποιου που εξαρχης δεν εχει την διαθεση να το κανει.
Και πιο μεγαλη αποδειξη ειναι οπως αναφερεις οτι στα χωρια 12 χρονα οδηγουν οπως ναναι...τα 12 χρονα μεσα στην γκαβλα σιγα μην εχουν το μυαλο να μαθουν /ενημερωθουν κλπ...ειναι το περιβαλλον που θα τους μαθουν/επιβαλλουν πιο ειναι το "σωστο".
Ακομα θυμαμαι οταν κατεβαινα στο Ναυπλιο την διαδρομη απο Νεα Κιο η προς Τολο με τα καντηλακια στην ακρη του δρομου να μην χωρανε... προσωπικα με αυτο το θεαμα συνηδητα εκοβα και προσεχα 3 φορες περισσοτερο χωρις να εχω καμμια σχετικη πληροφοριση.
Μακαρι αυτο που σκεφτεσε να ειναι πραγματοποιησιμο και να εχει και θετικο αντικτυπο αλλα προσωπικα δεν το πιστευω... φιλικα

CorpseAlive
25/10/2020, 18:09
φιλε μου στην σημερινη εποχη , με τον φιλο μας τον γουγκλι , δεν υπαρχει το δεν εχεις δυνατοτητα πληροφορησης για τα παντα. Αλλωστε οταν δινεις για διπλωμα , η χρηση κρανους ειναι υποχρεωτικη οπως και να μαθαινεις ποια θεωρουνται τα σωστα χλμ για να εισαι ασφαλης , εστω για εναν νεο και απειρο οδηγο. Δεν καταλαβαινω κατι που που ειναι στα υποχρεωτικα με καποια πληροφορηση/σεμιναρια θα αλλαξουν τα μυαλα καποιου που εξαρχης δεν εχει την διαθεση να το κανει.
Και πιο μεγαλη αποδειξη ειναι οπως αναφερεις οτι στα χωρια 12 χρονα οδηγουν οπως ναναι...τα 12 χρονα μεσα στην γκαβλα σιγα μην εχουν το μυαλο να μαθουν /ενημερωθουν κλπ...ειναι το περιβαλλον που θα τους μαθουν/επιβαλλουν πιο ειναι το "σωστο".
Ακομα θυμαμαι οταν κατεβαινα στο Ναυπλιο την διαδρομη απο Νεα Κιο η προς Τολο με τα καντηλακια στην ακρη του δρομου να μην χωρανε... προσωπικα με αυτο το θεαμα συνηδητα εκοβα και προσεχα 3 φορες περισσοτερο χωρις να εχω καμμια σχετικη πληροφοριση.
Μακαρι αυτο που σκεφτεσε να ειναι πραγματοποιησιμο και να εχει και θετικο αντικτυπο αλλα προσωπικα δεν το πιστευω... φιλικα

Δεν διαφωνώ, προφανώς αν δεν έχεις την δυνατότητα να καταλαβαίνεις τα πέντε βασικά δεν πρόκειται να σε βοηθήσει τίποτα.
Αλλά η πλειοψηφία δεν είναι έτσι, η πλειοψηφία έχει εναν ωχαδερφισμό και κυρίως άγνοια κινδύνου. Εκεί χωρά παρέμβαση και χωρά και εκπαίδευση.
Η μειοψηφία που αναφέρεις για εμένα δεν αποτελεί Target Group του παραπάνω.

GrDreamer
26/10/2020, 11:16
Μπράβο για την σκέψη και την πράξη που προσπαθείς να κάνεις.
Μια αρχική σωστή κίνηση θα ήταν οι δάσκαλοι οδήγησης υποχρεωτικά να περνάνε ένα τέτοιο σεμινάριο ώστε να μπορούν να διδάξουν σε νέους οδηγούς μοτοσυκλέτας.

Δεύτερον οι σχολές "ασφαλούς" οδήγησης πρέπει να πιστοποιούνται από έναν δημόσιο φορέα τύπου ΕΛΟΤ και να θεσπιστούν κάποια πρότυπα ασφαλείας. Το ίδιο γίνεται με επιχειρήσεις τροφίμων, παιδότοπους, σπα κ.α.

Τρίτον η αγορά είναι ελεύθερη και ο κάθε wannabe Χούντρας, Κούτρας κλπ θα θέλει να ανοίξει τέτοια σχολή χωρίς να έχει τις σωστές γνώσεις ή με σκοπό το κέρδος χωρίς μετάδοση γνώσης.

Εύχομαι να πετύχεις σε αυτήν την κίνηση.

nassosxlvbros
26/10/2020, 12:30
Συμφωνούμε. Όμως θεωρώ ότι η βασική αιτία αύξησης των τροχαίων δεν είναι η ανικανότητα χειρισμού της μοτοσυκλέτας, Δυστυχώς σε μεγάλο ποσοστόείναι ΚΑΙ η ανικανότητα χειρισμού...δες πόσοι οδηγούν με τα πόδια στον αέρα.......αλλά οι εξωτερικές συνθήκες που αιφνιδιάζουν τον οδηγό ή τον φέρνουν σε κατάσταση αδιεξόδου. Κι όμως...Ο οδηγός εκπαιδεύεται -είτε εμπειρικά είτε με εκπαίδευση σε σχολές κλπ ώστε να προσαρμόζει την ταχύτητά του και την οδήγησή του ανάλογα με τις συνθήκες....Οπότε, σίγουρα είναι απαραίτητο να γνωρίζεις να χειρίζεσαι σωστά τη μοτοσυκλέτα σου, αλλά είναι επίσης πολύ σημαντικό να είσαι όσο πιο καλά γίνεται υποψιασμένος για τους κινδύνους του δρόμου και τι μπορείς να κάνεις για να μειώσεις την έκθεσή σου σε αυτούς.

Σε αυτή την κατεύθυνση έχουν γραφτεί τόσο το βιβλίο που παρέθεσα πιο πάνω, όσο και τα αντίστοιχα της Αττικής Οδού (με επιμέλεια του Χούντρα). Αντιθέτως, αν δείτε το πρόγραμμα των σχολείων μοτοσυκλετών, εστιάζουν περισσότερο σε αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Δε θα σου αναφέρουν πλευρικούς ανέμους κοντά σε ένα τριαξονικό, αλλά πώς θα εντοπίζεις το apex, σε ποιο σημείο θα φρενάρεις πριν τη στροφή και πότε θα ανοίγεις το γκάζι, ώστε να μη χάνεις πολύτιμα δευτερόλεπτα στο γυρολόγιο. Θα σου πουν και πώς να αποφύγεις ένα εμπόδιο μέσα στη στροφή, πώς να φρενάρεις και να στηρίζεις το σώμα σου, αλλά δε θα ασχοληθούν με τους καθημερινούς κινδύνους που έχεις να αντιμετωπίσεις.

Είσαι στο επόμενο μάθημα... :) γυρολόγια και όρια κυνηγάς όταν έχεις μάθει ΗΔΗ να οδηγείς -μάλλον χειρίζεσαι πιο σωστά τη μηχανή,- άρα ξέρεις πρώτα να κυκλοφορείς (και να φέρεσαι) σωστά, και μετά πας παραπάνω....

Θεωρώ όμως σχετικά εύκολο να τροποποιηθεί το πρόγραμμα των σχολείων, ώστε να υπάρχουν σεμινάρια που να εστιάζουν περισσότερο στην ασφαλή οδήγηση και λιγότερο στη σπορ οδήγηση. Ο καθένας μπορεί να επιλέξει ανάλογα με τις επιθυμίες και τις προτεραιότητές σου.

Κατά τα άλλα, θεωρώ καλή τη σκέψη σου. Μην αποθαρρύνεσαι από ενδεχόμενα προβλήματα στην υλοποίηση. Ίσα-ίσα που θα αποκτήσεις εμπειρία στη λειτουργία των θεσμών.

Και κοντολογίς: Αν δεν ξεκινήσει από το σπίτι η οδηγική παιδεία συνεχιστεί στο σχολείο, σταματήσουν μαχαίρι τα λαδώματα για δίπλωμα, και φυσικά το υπ. Μεταφορών να προσφέρει στον υποψήφιο δίπλωμα ικανότητας πραγματικό, μην περιμένετε να γίνει βελτίωση με ημίμετρα...
Μέχρι τότε, θα τσουλάει η ζωή μας με αστυνομεύσεις και πρόστιμα σε σπάνιο και άσχετο χρόνο...

CorpseAlive
26/10/2020, 12:48
Και κοντολογίς: Αν δεν ξεκινήσει από το σπίτι η οδηγική παιδεία συνεχιστεί στο σχολείο, σταματήσουν μαχαίρι τα λαδώματα για δίπλωμα, και φυσικά το υπ. Μεταφορών να προσφέρει στον υποψήφιο δίπλωμα ικανότητας πραγματικό, μην περιμένετε να γίνει βελτίωση με ημίμετρα...
Μέχρι τότε, θα τσουλάει η ζωή μας με αστυνομεύσεις και πρόστιμα σε σπάνιο και άσχετο χρόνο...

Υπάρχει ολόκληρη μπίζνα με τα διπλώματα, εμένα με πίεζαν από την σχολή να δώσω λάδι για να είμαι εξασφαλισμένος. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι και η σχολή παίρνει από το λάδι. Δεν έδωσα , μου έπρηξε ο εξεταστής λίγο παραπάνω το ριπαπα , αλλά δεν είχα άγχος για τον απλό λόγο ότι είχα προσπαθήσει να είμαι σωστός. Δεν πήγα χύμα στο κύμα και στην τελική αν έκανε καμία μ@λ@κι@ ο εξεταστής και με έκοβε χωρίς λόγο , τους έπαιρνε αμπάριζα όλους η μπάλα μετά. Το είχα ξεκαθαρίσει και στον εκπαιδευτή για να έχουν γνώση όλοι.
Τελικά το πήρα το δίπλωμα , ο εκπαιδευτής ήταν σπασμένος και ειρωνικός και κυρίως χώρις το πολυπόθητο 100ρικο.
Προφανώς η πρόταση μου δεν έχει να κάνει στο να φτιάξω ρομαντικά τον κόσμο . Θέλω να έχουν ΟΛΟΙ την δυνατότητα να μπορούν να βελτιωθούν αν το θέλουν και να μπορούν να έχουν έναν εξοπλισμό εξ αρχής χωρίς να μένουν ταπί.

Fixxer
26/10/2020, 13:02
Και κοντολογίς: Αν δεν ξεκινήσει από το σπίτι η οδηγική παιδεία συνεχιστεί στο σχολείο, σταματήσουν μαχαίρι τα λαδώματα για δίπλωμα, και φυσικά το υπ. Μεταφορών να προσφέρει στον υποψήφιο δίπλωμα ικανότητας πραγματικό, μην περιμένετε να γίνει βελτίωση με ημίμετρα...
Μέχρι τότε, θα τσουλάει η ζωή μας με αστυνομεύσεις και πρόστιμα σε σπάνιο και άσχετο χρόνο...

Βελτίωση δεν θα υπάρξει αν δεν αλλάξει η νοοτροπία "καταφέρνω κάτι μέσω γνωριμίας/λαδώματος"... Από το να καθήσεις σε "καλό" τραπέζι και να βγάλεις αστυν. ταυτότητα (που είναι υποχρεωμένοι να σου βγάλουν :P) μέχρι το να πάρεις δάνειο... Κλασσικό παράδειγμα ο στρατός που κρατάει x μήνες: οι περισσότεροι είναι διατεθημένοι να ζητήσουν χάρη για λίγους μήνες από τη ζωή τους, λες και θα κρατήσει για πάντα...

doctor_john
26/10/2020, 13:12
η ζωη τους ή ο στρατός; σορυ δεν το καταλαβαινω.. :)

nassosxlvbros
26/10/2020, 13:24
Η Ducati στην Ελλάδα συνεργάζεται με το Riding School και παρέχει σεμινάριο μέσα στο κόστος αγοράς της μοτοσυκλέτας. Είναι καλή κίνηση και καλό είναι να γίνει και από άλλες αντιπροσωπείες. Όμως υπάρχουν πιο σημαντικά ζητήματα για το θέμα της ασφαλούς οδήγησης. Δεν εννοώ ότι το ένα αναιρεί το άλλο. Κάθε προσπάθεια έχει την αξία της. Επιμένω όμως στη δημιουργία ουσιαστικού προγράμματος ασφαλούς οδήγησης στις υπάρχουσες σχολές.

Λογικό να γίνει η κίνηση για τα Ντουκάτι... :D

Fixxer
26/10/2020, 13:26
η ζωη τους ή ο στρατός; σορυ δεν το καταλαβαινω.. :)

ερμηνεύεται ανάλογα με την εμπειρία του καθενός :D

doctor_john
26/10/2020, 15:07
Μόλις μου το εξήγησε φίλη.. εννοείς να βάλουν βύσμα για να βολευτούν :D όντως ήταν εύκολο.

nassosxlvbros
27/10/2020, 11:02
η ζωη τους ή ο στρατός; σορυ δεν το καταλαβαινω.. :)

Να σου πω όπως το κατάλαβα εγώ:
Πολλοί πληρώνουν για να μην πάνε στρατό...για να μη χαραμίσουν μερικούς μήνες από τη ζωή τους....

nassosxlvbros
27/10/2020, 11:10
Υπάρχει ολόκληρη μπίζνα με τα διπλώματα, εμένα με πίεζαν από την σχολή να δώσω λάδι για να είμαι εξασφαλισμένος. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι και η σχολή παίρνει από το λάδι. Δεν έδωσα , μου έπρηξε ο εξεταστής λίγο παραπάνω το ριπαπα , αλλά δεν είχα άγχος για τον απλό λόγο ότι είχα προσπαθήσει να είμαι σωστός. Δεν πήγα χύμα στο κύμα και στην τελική αν έκανε καμία μ@λ@κι@ ο εξεταστής και με έκοβε χωρίς λόγο , τους έπαιρνε αμπάριζα όλους η μπάλα μετά. Το είχα ξεκαθαρίσει και στον εκπαιδευτή για να έχουν γνώση όλοι.
Τελικά το πήρα το δίπλωμα , ο εκπαιδευτής ήταν σπασμένος και ειρωνικός και κυρίως χώρις το πολυπόθητο 100ρικο.
Προφανώς η πρόταση μου δεν έχει να κάνει στο να φτιάξω ρομαντικά τον κόσμο . Θέλω να έχουν ΟΛΟΙ την δυνατότητα να μπορούν να βελτιωθούν αν το θέλουν και να μπορούν να έχουν έναν εξοπλισμό εξ αρχής χωρίς να μένουν ταπί.

Δε γνωρίζω πόσο μέσα είσαι στο αντικείμενο αλλά έχε υπό την υποψία σου τα εξής:
Η μπίζνα με τα διπλώματα/άδειες κυκλοφορίας ,επανέκδοση πινακίδων είναι ΠΟΛΥ καλοστημένη, και ακλόνητη,και τα τελευταία χρόνια πιεστική για το λάδι.
Μιλάμε για μπίζνα από το γκισέ που θα ζητήσεις κάτι, τις σχολές τριγύρω που θα σε κατατοπίσουν, μέχρι το χαρτί του φωτοτυπικού στο κυλικείο....

Μαζί σου εννοείται για ότι ωραία σκέφτεσαι για το αγκάθι αυτό, αλλά είμαστε πολύ μικροί να κάνουμε κάτι προς το παρόν... Απλά να τους ενοχλούμε ενίοτε....
Και ΟΚ να υπάρχουν...Απλά να υπάρχει και η ευθεία οδός έστω σαν επιλογή ρε παιδί μου...Θέλω να δώσω κανονικά χωρίς το 200άρι...

Fixxer
27/10/2020, 12:27
Υπάρχει ολόκληρη μπίζνα με τα διπλώματα, εμένα με πίεζαν από την σχολή να δώσω λάδι για να είμαι εξασφαλισμένος. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι και η σχολή παίρνει από το λάδι. Δεν έδωσα , μου έπρηξε ο εξεταστής λίγο παραπάνω το ριπαπα , αλλά δεν είχα άγχος για τον απλό λόγο ότι είχα προσπαθήσει να είμαι σωστός. Δεν πήγα χύμα στο κύμα και στην τελική αν έκανε καμία μ@λ@κι@ ο εξεταστής και με έκοβε χωρίς λόγο , τους έπαιρνε αμπάριζα όλους η μπάλα μετά. Το είχα ξεκαθαρίσει και στον εκπαιδευτή για να έχουν γνώση όλοι.
Τελικά το πήρα το δίπλωμα , ο εκπαιδευτής ήταν σπασμένος και ειρωνικός και κυρίως χώρις το πολυπόθητο 100ρικο.
Προφανώς η πρόταση μου δεν έχει να κάνει στο να φτιάξω ρομαντικά τον κόσμο . Θέλω να έχουν ΟΛΟΙ την δυνατότητα να μπορούν να βελτιωθούν αν το θέλουν και να μπορούν να έχουν έναν εξοπλισμό εξ αρχής χωρίς να μένουν ταπί.

Όταν είχα δώσει για δίπλωμα - χωρίς να έχω εμπειρία σε μοτοσυκλέτα - κάτι αντίστοιχο διαπίστωσα κι εγώ.

Ξεκαθάρισα ότι δεν υπάρχει περίπτωση για λάδωμα και γι'αυτό πληρώνω μαθήματα (δεν χρειάστηκαν περισσότερα από τα τότε προβλεπόμενα). Επίσης άφησα να εννοηθεί ότι αν συμβεί κάτι την ώρα της εξέτασης χωρίς καθαρές αποδείξεις για κόψιμο, θα γινει φασαρία μπροστά σε όλους και, αν "αναγκαστώ", θα αναφέρω και την πρότασή του δασκάλου, με ότι συνεπάγεται στη συνέχεια με αναφορές σε υπηρεσίες διαφθοράς υπουργείου κλπ. Του κάνω "ποιος θα θέλει κανείς τέτοιες ιστορίες και τραβηγματα για 100 ευρώ;". Μάλιστα, θυμάμαι στην εξέταση οδήγησης, όταν ρώτησαν ποιος θέλει να ξεκινήσει να εξεταστεί και δεν υπήρχαν "εθελοντές", προσφέρθηκα εγώ να ξεκινήσω (για να μην ξεκινήσει κάνενας άλλος με λάδωμα και περιμένει πολλά κι από εμένα ο εξεταστής) και να ξέρουν ότι θα ξεκινήσει άσχημα η μέρα τους με φασαριές και άλλους 30 να περιμένουν σε περιπτωση μ@λ@κί@ς:D. Στο τέλος ενώ όλα πήγαν τέλεια, κάτι πήγε να πει μια θείτσα εξετάστρια και πάει ένας 2ος για "να ελέγξει τις σημειώσεις". Κάτι της είπε απ'ότι κατάλαβα και το βούλωσε…. Ξεκαθαρίζω ότι δεν είχα κάνει κάπου λάθος στην εξέταση. Τελικά πέρασα χωρίς λαδώματα και φασαρίες - για την ακρίβεια η εξετάστρια θείτσα ήταν και στη συνέχεια στο κομμάτι οδήγησης σε δρόμο και δεν είχε όρεξη για πολλά. Δυστυχώς, τα μουτρα των εξεταστών είχαν μια ξινίλα στο τέλος - κρίμα που δεν με συμπάθησαν, θα κάναμε καλή παρέα :D

Ολα αυτά Αθήνα, σε Χολαργό που υποθέτω θα είναι όλη η σαπίλα... Ίσως αυτή η ιστορία βοηθήσει κι άλλους να μην πέσουν θύματα των βολεμένων εις βάρος όλων των υπολοίπων. Χρειάζεται αυτοπεποίηθηση μεγαλύτερη από το θράσσος τους.

Fixxer
27/10/2020, 13:15
Μόλις μου το εξήγησε φίλη.. εννοείς να βάλουν βύσμα για να βολευτούν :D όντως ήταν εύκολο.


Να σου πω όπως το κατάλαβα εγώ:
Πολλοί πληρώνουν για να μην πάνε στρατό...για να μη χαραμίσουν μερικούς μήνες από τη ζωή τους....

Εννοούσα ότι κάθονται και παρακάλανε και "γλύφουν" από συγγενείς μέχρι και αγνώστους για χάρες... χαρακτηριστικό της παιδείας

CorpseAlive
27/10/2020, 13:28
Εννοούσα ότι κάθονται και παρακάλανε και "γλύφουν" από συγγενείς μέχρι και αγνώστους για χάρες... χαρακτηριστικό της παιδείας

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ και απλά επείδη ο στρατός είναι ένα βιβλίο από μόνο του καλύτερα να μην συνεχιστεί η κουβέντα αυτή εδώ , γιατί είναι εντελώς εκτός θέματος .

Fixxer
27/10/2020, 13:43
Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ και απλά επείδη ο στρατός είναι ένα βιβλίο από μόνο του καλύτερα να μην συνεχιστεί η κουβέντα αυτή εδώ , γιατί είναι εντελώς εκτός θέματος .

Ε τότε ας πούμε για το κόκκινο που κοιτάνε oi περισσότεροι να περάσουν στα μουλωχτά και μετά κλαίγονται για να τους σβήσουν κλήσεις... :D

OldMan
27/10/2020, 13:46
μου έπρηξε ο εξεταστής λίγο παραπάνω το ριπαπα

διαρχια δεν ειχες να σου πρηξει..?? ;)

nassosxlvbros
29/10/2020, 10:17
Όταν είχα δώσει για δίπλωμα - χωρίς να έχω εμπειρία σε μοτοσυκλέτα - κάτι αντίστοιχο διαπίστωσα κι εγώ.

Ξεκαθάρισα ότι δεν υπάρχει περίπτωση για λάδωμα και γι'αυτό πληρώνω μαθήματα (δεν χρειάστηκαν περισσότερα από τα τότε προβλεπόμενα). Επίσης άφησα να εννοηθεί ότι αν συμβεί κάτι την ώρα της εξέτασης χωρίς καθαρές αποδείξεις για κόψιμο, θα γινει φασαρία μπροστά σε όλους και, αν "αναγκαστώ", θα αναφέρω και την πρότασή του δασκάλου, με ότι συνεπάγεται στη συνέχεια με αναφορές σε υπηρεσίες διαφθοράς υπουργείου κλπ. Του κάνω "ποιος θα θέλει κανείς τέτοιες ιστορίες και τραβηγματα για 100 ευρώ;". Μάλιστα, θυμάμαι στην εξέταση οδήγησης, όταν ρώτησαν ποιος θέλει να ξεκινήσει να εξεταστεί και δεν υπήρχαν "εθελοντές", προσφέρθηκα εγώ να ξεκινήσω (για να μην ξεκινήσει κάνενας άλλος με λάδωμα και περιμένει πολλά κι από εμένα ο εξεταστής) και να ξέρουν ότι θα ξεκινήσει άσχημα η μέρα τους με φασαριές και άλλους 30 να περιμένουν σε περιπτωση μ@λ@κί@ς:D. Στο τέλος ενώ όλα πήγαν τέλεια, κάτι πήγε να πει μια θείτσα εξετάστρια και πάει ένας 2ος για "να ελέγξει τις σημειώσεις". Κάτι της είπε απ'ότι κατάλαβα και το βούλωσε…. Ξεκαθαρίζω ότι δεν είχα κάνει κάπου λάθος στην εξέταση. Τελικά πέρασα χωρίς λαδώματα και φασαρίες - για την ακρίβεια η εξετάστρια θείτσα ήταν και στη συνέχεια στο κομμάτι οδήγησης σε δρόμο και δεν είχε όρεξη για πολλά. Δυστυχώς, τα μουτρα των εξεταστών είχαν μια ξινίλα στο τέλος - κρίμα που δεν με συμπάθησαν, θα κάναμε καλή παρέα :D

Ολα αυτά Αθήνα, σε Χολαργό που υποθέτω θα είναι όλη η σαπίλα... Ίσως αυτή η ιστορία βοηθήσει κι άλλους να μην πέσουν θύματα των βολεμένων εις βάρος όλων των υπολοίπων. Χρειάζεται αυτοπεποίηθηση μεγαλύτερη από το θράσσος τους.

Από 'Εβρο μέχρι Κρήτη τα ίδια συμβαίνουν...
Στον υιό που έδωσε πέρσι,πέρασε κανονικά και άξια,και....περίμενε 4 μήνες να το πάρει λόγω απεργιών-και καλά-ενώ οι υπόλοιποι που έδωσαν ταυτόχρονα το πήραν στο μήνα...

doctor_john
29/10/2020, 10:20
Και δεν κάνατε τίποτα γι'αυτό;

nassosxlvbros
29/10/2020, 11:02
Και δεν κάνατε τίποτα γι'αυτό;

Αν λες για την καθυστέρηση που έγραψα,η "επίσημη"δικαιολογία ήταν η απεργία και ο μεγάλος όγκος δουλειάς...Οπότε ή έπρεπε να στηθείς στο Υπ.Μεταφορών ώρες ατέλειωτες ή να περιμένεις να σε πάρει τηλέφωνο η σχολή οδηγών...

CorpseAlive
20/03/2021, 16:33
Ένα μικρό Update. 3 μήνες έφαγα κυριολεκτικά πόρτες σχεδόν από παντού.
Χθες πήρα την πρώτη απάντηση (από βουλευτή που δεν μπορώ να αποκαλύψω ακόμα) ότι ενδιαφέρεται να θέσει το ερώτημα στην βουλή λόγω της επικαιρότητας.
Θα δείξει αν τελικά θα προχωρήσει η συγκεκριμένη κίνηση.

KAWAMANRIDER
04/04/2021, 10:32
δεν ξέρω προσωπικά ποια ήταν η πρόθεση σου όταν ξεκίνησες το θέμα αυτό. Aς υποθέσω ότι ήταν η καλύτερη. Αλλά ακύρωσες την όποια μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη σε διέπει και την πραγματική ενσυναίσθηση σου για την ασφάλεια των μοτοσυκλετιστών , εσύ ο ίδιος. Όταν στο θέμα για τον νεκρό Ιάσονα , φρόντισες με υπερβάλλοντα ζήλο και εξαντλώντας όλα τα νομικά σου επιχειρήματα λες και βρισκόσουν στο δικαστήριο ως υπερασπιστής αυτών που προκάλεσαν το δυστύχημα - ακόμα και ψευδώς ισχυριζόμενος ότι έχεις αντίγραφο από την ΔΟΤΑ - προσπαθώντας να αποδείξεις με άπειρα ποστ απαντώντας σε όποιον έγραφε. Λες και σε είχε πιάσει αμοκ. Δεν άφηνες κουβέντα να πέσει κάτω και ουσιαστικά καταστρέφοντας το αρχικό θέμα , ότι την ευθύνη για τον τραγικό θάνατο του την είχε ο ίδιος ο Ιάσονας. Δεν θα σε κρίνω εγώ. Αλλά κρίνε εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου και αποφάσισε τελικά για το ποιος φταίει πραγματικά σε αυτήν την χώρα για τους περισσότερους θανάτους στον δρόμο. Έλλειψη οδηγικής παιδείας , κατάσταση οδικού δικτύου, σήμανση , λαδώματα για διπλώματα , φόροι στα κράνη και τον εξοπλισμό και τόσα χιλιοειπωμένα όλα αυτά τα χρόνια. Δεν πρόκειται να σου απαντήσω αν γράψεις. Δεν έχω σκοπό να σου χαλάσω το θέμα , δεν θα πάθω αμόκ όπως εσύ και σέβομαι την διαχείριση που κάνει κόπο να κρατάει τα θέματα καθαρά. Καλή συνεργασία λοιπόν με τον βουλευτή σου ο οποίος θα συνεχίσει να περνάει από το ίδιο σημείο που σκοτώθηκε ο Ιάσονας και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Και στο ξαναλέω κάνε για δικό σου καλό την αυτοκριτική σου , μια αλληλέγγυα μοτοσυκλετιστική συμβουλή :wave2:

Volpad
04/04/2021, 10:48
Dafaq

telegonos
04/04/2021, 10:52
Όχι πάλιιιιιιιιιιι ο ίδιος μουντζαχαντισμόςςςςςςς, έλεοςςςςς

aris19
04/04/2021, 10:54
δεν ξέρω προσωπικά ποια ήταν η πρόθεση σου όταν ξεκίνησες το θέμα αυτό , ας υποθέσω ότι ήταν η καλύτερη , αλλά ακύρωσες την όποια μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη σε διέπει και την πραγματική ενσυναίσθηση σου για την ασφάλεια των μοτοσυκλετιστών , εσύ ο ίδιος , όταν στο θέμα για τον νεκρό Ιάσονα , φρόντισες με υπερβάλλοντα ζήλο και εξαντλώντας όλα τα νομικά σου επιχειρήματα λες και βρισκόσουν στο δικαστήριο ως υπερασπιστής αυτών που προκάλεσαν το δυστύχημα , ακόμα και ψευδώς ισχυριζόμενος ότι έχεις αντίγραφο από την ΔΟΤΑ , προσπαθώντας να αποδείξεις με άπειρα ποστ απαντώντας σε όποιον έγραφε , λες και σε είχε πιάσει αμοκ , δεν άφηνες κουβέντα να πέσει κάτω και ουσιαστικά καταστρέφοντας το αρχικό θέμα , ότι την ευθύνη για τον τραγικό θάνατο του την είχε ο ίδιος ο Ιάσονας , δεν θα σε κρίνω εγώ , αλλά κρίνε εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου και αποφάσισε τελικά για το ποιος φταίει πραγματικά σε αυτήν την χώρα για τους περισσότερους θανάτους στον δρόμο , έλλειψη οδηγικής παιδείας , κατάσταση οδικού δικτύου, σήμανση , λαδώματα για διπλώματα , φόροι στα κράνη και τον εξοπλισμό και τόσα χιλιοειπωμένα όλα αυτά τα χρόνια , δεν πρόκειται να σου απαντήσω αν γράψεις , δεν έχω σκοπό να σου χαλάσω το θέμα , δεν θα πάθω αμόκ όπως εσύ και σέβομαι την διαχείριση που κάνει κόπο να κρατάει τα θέματα καθαρά , καλή συνεργασία λοιπόν με τον βουλευτή σου ο οποίος θα συνεχίσει να περνάει από το ίδιο σημείο που σκοτώθηκε ο Ιάσονας και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και στο ξαναλέω κάνε για δικό σου καλό την αυτοκριτική σου , μια αλληλέγγυα μοτοσυκλετιστική συμβουλή :wave2:

Εντελώς φιλικά και επειδή το έχω δει και σε άλλα ποστ σου, βάζε βρε αδερφέ καμιά τελεία! Ειλικρινά είναι δύσκολο κάποιες φορές να διαβάζουμε τις αναρτήσεις σου :beer:

xbul
04/04/2021, 13:54
απολύτως σωστό. Είναι πολύ κουραστικό και το κείμενο γίνεται δυσνόητο. Ουσιαστικά, υπονομεύεις το δικό σου post.

CorpseAlive
04/04/2021, 21:04
δεν ξέρω προσωπικά ποια ήταν η πρόθεση σου όταν ξεκίνησες το θέμα αυτό , ας υποθέσω ότι ήταν η καλύτερη , αλλά ακύρωσες την όποια μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη σε διέπει και την πραγματική ενσυναίσθηση σου για την ασφάλεια των μοτοσυκλετιστών , εσύ ο ίδιος , όταν στο θέμα για τον νεκρό Ιάσονα , φρόντισες με υπερβάλλοντα ζήλο και εξαντλώντας όλα τα νομικά σου επιχειρήματα λες και βρισκόσουν στο δικαστήριο ως υπερασπιστής αυτών που προκάλεσαν το δυστύχημα , ακόμα και ψευδώς ισχυριζόμενος ότι έχεις αντίγραφο από την ΔΟΤΑ , προσπαθώντας να αποδείξεις με άπειρα ποστ απαντώντας σε όποιον έγραφε , λες και σε είχε πιάσει αμοκ , δεν άφηνες κουβέντα να πέσει κάτω και ουσιαστικά καταστρέφοντας το αρχικό θέμα , ότι την ευθύνη για τον τραγικό θάνατο του την είχε ο ίδιος ο Ιάσονας , δεν θα σε κρίνω εγώ , αλλά κρίνε εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου και αποφάσισε τελικά για το ποιος φταίει πραγματικά σε αυτήν την χώρα για τους περισσότερους θανάτους στον δρόμο , έλλειψη οδηγικής παιδείας , κατάσταση οδικού δικτύου, σήμανση , λαδώματα για διπλώματα , φόροι στα κράνη και τον εξοπλισμό και τόσα χιλιοειπωμένα όλα αυτά τα χρόνια , δεν πρόκειται να σου απαντήσω αν γράψεις , δεν έχω σκοπό να σου χαλάσω το θέμα , δεν θα πάθω αμόκ όπως εσύ και σέβομαι την διαχείριση που κάνει κόπο να κρατάει τα θέματα καθαρά , καλή συνεργασία λοιπόν με τον βουλευτή σου ο οποίος θα συνεχίσει να περνάει από το ίδιο σημείο που σκοτώθηκε ο Ιάσονας και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και στο ξαναλέω κάνε για δικό σου καλό την αυτοκριτική σου , μια αλληλέγγυα μοτοσυκλετιστική συμβουλή :wave2:

Για να είμαι ειλικρινής δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα για το τι υποθέτεις και τι όχι.
Το ''αμόκ'' με έπιασε γιατί αντί να κοιτάξουμε πως να είμαστε ΕΜΕΙΣ ασφαλείς και σωστοί σε ένα φορουμ που απευθύνεται σε χρήστες MOTO πολιτικοποιήσαμε ένα τροχαίο Δυστύχημα χωρίς να δώσουμε βάση στο τι το προκάλεσε ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΟΠΩΣ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ/ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ/ΤΗΡΗΣΗ ΚΟΚ αυτά ήταν τα νομικά μου επιχειρήματα, αλλά όντας τυφλωμένος πολιτικά δεν κατάλαβες ΚΑΝ τι ήθελα να περάσω στο ποστ που αναφέρεσαι .
Στο car.gr/forum αν υπήρχε αντίστοιχο θέμα θα μίλαγα για την ευθύνη που έχουν οι οδηγοί αυτοκινήτων να οδηγούν αμυντικά να τηρούν τον ΚΟΚ κλπ κλπ.
ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΟΣΤ που απαντας αν δεις παραπάνω έχω παραθέσει την άποψη μου ότι τα περισσότερα ατυχήματα/δυστυχήματα θα είχαν αποφευχθεί αν ο οδηγός ήταν κατάλληλα εκπαιδευμένος . Η άποψη μου παραμένει η ίδια .
Επίσης Δεν είναι ''΄δικός μου ο βουλευτής'' είχα απευθύνει αίτημα κυριολεκτικά σε όλα τα πολιτικά γραφεία (εκτός Χ.Α. και Βελόπουλο για προσωπικούς μου λόγους) πολύ πριν το Συμβάν και απλά έγινε HOT το θέμα και κάποιοι θέλανε να το εκμεταλευτούν. Γι ' αυτό και δεν προχώρησα γιατί ουσιαστικά άλλαζε η πρόταση που εξ αρχής ήθελα να τεθεί εκ μέρους μου/εταιρείας/συλλόγου που εξ αρχής απέστειλα την επιστολή.
Κάτι τελευταίο και ούτε εγώ θα απαντήσω σε αυτό το Post σχετικά με το τροχαίο στην βουλή.
Θα δώσω σε σένα λογαριασμό για τα πιστεύω μου για να με κρίνεις αν είμαι αρκετά μοτοσυκλετιστής για σένα, για να κάνω μια κίνηση που πιστεύω θα ωφελήσει νέους μοτοσυκλετιστές ? Γιατί μάντεψε, δεν θα δώσω. Μην την στηρίξεις ή μην συμμετάσχεις μου είναι παντελώς αδιάφορο.
Τα υπόλοιπα είναι να χάμε να λέγαμε.