PDA

View Full Version : Νέος οδηγός σε διλημμα



Valerminia
23/10/2020, 08:17
Καλημέρα σας!μόλις έβγαλα το δίπλωμα μου και θέλω να πάρω την πρώτη μου μηχανή.ειμαι ανάμεσα στις voge 300ds και Daytona t1 310 zontes.το Daytona είδα από κοντά όμορφο το voge λόγο του ότι μένω Ιωάννινα δεν το έχω δει πουθενά...θα ήθελα γνώμες ως προς ποια επιλογή είναι καλύτερη.ευχαριστω

Panos76
23/10/2020, 08:34
Καλημέρα και καλώς ήρθες.

Προσωπικά θα κοιτούσα κάτι άλλο https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/24547873-kawasaki-versys-x-300-abs (Τυχαία αγγελία).

Το zontes το έχω περιεργαστεί μόνο στατικά, εντυπωσιακό μηχανάκι, ωραίο αισθητικά αλλά πάντα με μια αμφιβολία στο πίσω μέρος του μυαλού ως προς το δίκτυο υποστήριξης, ποιοτικά χαρακτηριστικά, κλπ.

ptc
23/10/2020, 09:47
Υπάρχει εξουσιοδοτημένο συνεργείο για κάποιο απ' τα δυο στην πόλη σου; Νομίζω είναι σημαντικό κριτήριο για αγορά καινούριας μηχανής.

Valerminia
23/10/2020, 09:49
Υπάρχει και για τα δύο η voge είναι μαζί με την kymco από όσο ξέρω.το θέμα είναι ότι voge θα υπάρχουν πάλι Ελλάδα από τέλος Νοεμβρίου και μόνο Αθήνα υπάρχει για test drive.

CorpseAlive
23/10/2020, 09:57
Υπάρχει και για τα δύο η voge είναι μαζί με την kymco από όσο ξέρω.το θέμα είναι ότι voge θα υπάρχουν πάλι Ελλάδα από τέλος Νοεμβρίου και μόνο Αθήνα υπάρχει για test drive.

Από ότι κατάλαβα ψάχνεις για On/off , με το Budget που θα δώσεις για ένα κινέζικο μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό μεταχειρισμένο . Δεν σε παραξενεύει που έχει το ίδιο κόστος αγοράς μια καινούργια μηχανή με μια μεταχειρισμένη 5 ετών?
Θα σε ενδιέφερε να σου προτείναμε μεταχειρισμένες?

Valerminia
23/10/2020, 09:59
Θέλω κάτι εκεί στα 300cc.τα περισσότερα μεταχειρισμένο που είδα ήταν 650 και πάνω από 10ετια σε αυτά τα χρήματα.εννοειτε όμως πως ακούω όλες τις προτάσεις.ναι ενδιαφέρομαι για on off

νεοσσός
23/10/2020, 09:59
Καλώς ήρθες στο forum!

Ό,τι και να πάρεις, το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να αλλάζεις πολύ συχνά τα ελαστικά της μοτοσυκλέτας, να έχεις καλά αδιάβροχα και να προσέχεις για το θάμπωμα της ζελατίνας του κράνους (pinlock, αντιθαμβωτικό σπρέι, κλπ). Τα Ιωάννινα έχουν πολλές μέρες το χρόνο βροχόπτωση και σίγουρα θα χρειαστεί να καβαλάς σε τέτοιες συνθήκες.

CorpseAlive
23/10/2020, 10:08
Θέλω κάτι εκεί στα 300cc.τα περισσότερα μεταχειρισμένο που είδα ήταν 650 και πάνω από 10ετια σε αυτά τα χρήματα.εννοειτε όμως πως ακούω όλες τις προτάσεις.ναι ενδιαφέρομαι για on off
Τα 300cc για ποιον λόγο τα προτιμάς αν επιτρέπεται?
Λόγω κατηγορίας διπλώματος ή λόγω δικής σου ανασφάλειας ως νέος πάνω στην μηχανή? (και εγώ νέος είμαι και έψαχνα για αυτό σε ρωτάω μην με παρεξηγήσεις.)

CorpseAlive
23/10/2020, 10:11
Για εμένα μια καλή επιλογή είναι και αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29083449-honda-cbx-500 Τυχαία αγγελία.

Valerminia
23/10/2020, 10:24
Εννοείται η προστασία μου θα είναι υψίστης προτεραιότητας κράνος γάντια αδιάβροχα κτλ θα τα πάρω.ναι νιώθω πιο άνετα με το 300cc λόγο του ότι δεν έχω πείρα.πιο ελαφρύ και λίγοτερο κόστος.καινουργιο έχει και 2 χρόνια εγγύηση οπότε θεωρώ συμφέρει.

harris_x
23/10/2020, 10:33
Εννοείται η προστασία μου θα είναι υψίστης προτεραιότητας κράνος γάντια αδιάβροχα κτλ θα τα πάρω.ναι νιώθω πιο άνετα με το 300cc λόγο του ότι δεν έχω πείρα.πιο ελαφρύ όχι τόσο γκάζι σε περίπτωση που ξεχαστω και φυσικά κόστος και κατανάλωση
μια χαρά είναι το 300, θα σου πρότεινα όμως να δεις κάτι όπως το versys που σου πρότειναν παραπάνω.

CorpseAlive
23/10/2020, 10:36
Εννοείται η προστασία μου θα είναι υψίστης προτεραιότητας κράνος γάντια αδιάβροχα κτλ θα τα πάρω.ναι νιώθω πιο άνετα με το 300cc λόγο του ότι δεν έχω πείρα.πιο ελαφρύ όχι τόσο γκάζι σε περίπτωση που ξεχαστω και φυσικά κόστος και κατανάλωση

Όσον αφορά την κατανάλωση δεν γνωρίζω ιδιαίτερα πράγματα. Αυτό που όμως καταλαβαίνω και δεν θα μιλήσω για την δική μου μηχανή αλλά για του πατέρα μου που την αγόρασε το 2005, η Transalp είναι αθάνατη. Δεν του έχει βγάλει τίποτα 15 χρόνια και την οδηγεί μέσα στην πόλη και όχι ταξίδια κλπ. Έχει λίγους ίππους 54 νομίζω και οι παλιοί λένε ντεκαβλέ γκάζι ,με λίγα λόγια είναι φιλική προς τον νέο οδηγό. Το βάρος της για τα δικά μου κυβικά (183cm -110 kg ) είναι μια χαρά. Η 500 CbX είναι ακόμα πιο ελαφριά . 192 κιλά μηχανή , η Transalp 700 είναι 230 κιλά, Daytona 170 kg. Προσωπικά επειδή ήμουν στην θέση σου πριν 1 εβδομάδα και είχα μπει και εγώ στο δίλλημα για κινέζικη , με λίγο ψάξιμο σε βρετανικά και γερμανικά Communities θα δεις περισσότερες απόψεις για τα θέματα των μηχανών αυτών.
Τώρα κάπου εδώ θα πεταχτεί ο Jawa και θα με αρχίσει στα μπινελίκια που δεν μου αρέσουν τα κινέζικα αλλά it is what it is.

Valerminia
23/10/2020, 10:45
Εγώ είμαι πιο μικροκαμωμένος.1.75 και 80κιλα.το Daytona έχει 35 άλογα και το voge 29 και ότι έχω διαβάσει είναι φιλικές για νέο αναβάτη.αλλα φυσικά ακούω απόψεις.

CorpseAlive
23/10/2020, 10:52
Εγώ είμαι πιο μικροκαμωμένος.1.75 και 80κιλα.το Daytona έχει 35 άλογα και το voge 29 και ότι έχω διαβάσει είναι φιλικές για νέο αναβάτη.αλλα φυσικά ακούω απόψεις.

Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις την CBX και είναι στην πόλη σου η αγγελία που σου έστειλα να ανεβείς πάνω της να κάνεις μια μικρή βόλτα και μετά αν νιώσεις ότι σε καβαλά η μηχανή η επόμενη επιλογή σου να είναι το 300cc Versys.

AristidisZ
23/10/2020, 11:30
Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις την CBX και είναι στην πόλη σου η αγγελία που σου έστειλα να ανεβείς πάνω της να κάνεις μια μικρή βόλτα και μετά αν νιώσεις ότι σε καβαλά η μηχανή η επόμενη επιλογή σου να είναι το 300cc Versys.

Βόλτες δε ζητάμε όταν πάμε σε ιδιώτες :nono:

Ή τέλος πάντων, βόλτες δε δίνουμε το μηχανάκι μας όταν το πουλάμε :p

haga1981
23/10/2020, 11:47
Βόλτες δε ζητάμε όταν πάμε σε ιδιώτες :nono:

Ή τέλος πάντων, βόλτες δε δίνουμε το μηχανάκι μας όταν το πουλάμε :p

Ναι αυτό είναι ένα θέμα..κανείς δεν θέλει να πάρει γουρούνι στο σακί αλλά είμαι της ίδιας άποψης.

Δεν θα το ζητούσα αλλά και δεν θα την έδινα για βόλτα.

motojojo
23/10/2020, 11:51
No volta no money.

ptc
23/10/2020, 12:00
Χρειάζεται να γίνει η ίδια συζήτηση για χιλιοστή φορά; :whiteflag:

Ο φίλος για καινούρια κοιτάει άλλωστε.

haga1981
23/10/2020, 12:06
Χρειάζεται να γίνει η ίδια συζήτηση για χιλιοστή φορά; :whiteflag:

Ο φίλος για καινούρια κοιτάει άλλωστε.

Ναι ο φίλος όντως κοιτάει για καινούργια αλλά αμφότερες οι επιλογές έχουν ουσιαστικά μειονεκτήματα οπότε καλό θα ήταν να έχει υπόψην και εναλλακτικές.

Dennis-
23/10/2020, 12:11
Ο ptc εχει δικιο το εχουμε συζητήσει 200 φορες για τις βολτες.

Απ τα μηχανακια που εβαλες δεν εχω ιδεα . εγω σε αυτα τα χρηματα και κυβικα θα κοιτουσα το ktm.

panavour
23/10/2020, 12:25
Οτι του φανει του λωλο-στεφανη,εδω μεσα στο φορουμ,το παιδι ζητησε γνωμη για δυο συγκεκριμμενα μοντελα,και σε λιγο θα του πουμε να αγορασει ραφάλ γιατι εχει καλυτερο γκαζι,και εχει καλη υποστηριξη σαν μεταχειρισμένο.
Φιλε η αποψη μου ειναι η ακολουθη :Η κυμκο ειναι ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΗ αντιπροσωπεια απο τον γκοργκολη που εχει τα ζοντες,και που πιθανον μολις το παρεις να αλλαξει μοντελο και να μην εχει ανταλακτικα για το προηγουμενο.Γι αυτο ΑΠΟ ΜΕΝΑ VOGE.

haga1981
23/10/2020, 12:32
Θα έλεγα να δείς και το Benelli TRK 251 αν σου αρέσει αισθητικά. Το έχω και είμαι ευχαριστημένος, έχει στα Ιωάννινα και πρέπει να δίνει ακόμα 4 χρόνια εγγύηση.

CorpseAlive
23/10/2020, 12:41
Βόλτες δε ζητάμε όταν πάμε σε ιδιώτες :nono:

Ή τέλος πάντων, βόλτες δε δίνουμε το μηχανάκι μας όταν το πουλάμε :p

Όποια μηχανή κοίταξα ΟΛΟΙ οι ιδιοκτήτες με προέτρεψαν να την οδηγήσω 1 τετράγωνο. Δεν το ζήτησα καν , μου το πρότειναν.
Θεωρώ σχετικά κουφό το παραπάνω.

panavour
23/10/2020, 12:42
Όποια μηχανή κοίταξα ΟΛΟΙ οι ιδιοκτήτες με προέτρεψαν να την οδηγήσω 1 τετράγωνο. Δεν το ζήτησα καν , μου το πρότειναν.
Θεωρώ σχετικά κουφό το παραπάνω.

πετυχες κελεπουρια πωλητες.

ptc
23/10/2020, 12:48
Εκλάπη στην δοκιμαστική βόλτα από τον υποψήφιο αγοραστή! (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148702)

10 σελιδες νημα, 149 σχολια

Valerminia
23/10/2020, 16:13
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας απλά κοιτάω για καινούργιο.φιλε μου που είπες για το benneli το πιστεύεις ότι αυτό κοιτούσα μόλις?θα πάω στην αντιπροσωπεία να το δω και από κοντά.για το voge μου είπαν ότι θα έχουν πάλι μηχανάκια από τέλος Νοεμβρίου και τα μισά είναι ήδη κλεισμένα οπότε αν δεν το δω από κοντά πως να το πάρω... δύσκολο...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/10/2020, 16:21
Όποια μηχανή κοίταξα ΟΛΟΙ οι ιδιοκτήτες με προέτρεψαν να την οδηγήσω 1 τετράγωνο. Δεν το ζήτησα καν , μου το πρότειναν.
Θεωρώ σχετικά κουφό το παραπάνω.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έτσι αγοράζω και πουλάω.
Και οί Πιο πολλοί ιδιοκτήτες μου το πρότειναν μόνοι τους.

panavour
23/10/2020, 16:22
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας απλά κοιτάω για καινούργιο.φιλε μου που είπες για το benneli το πιστεύεις ότι αυτό κοιτούσα μόλις?θα πάω στην αντιπροσωπεία να το δω και από κοντά.για το voge μου είπαν ότι θα έχουν πάλι μηχανάκια από τέλος Νοεμβρίου και τα μισά είναι ήδη κλεισμένα οπότε αν δεν το δω από κοντά πως να το πάρω... δύσκολο...


σωστος γιατι σε κανα 10ημερο μας βλεπω παλι να εχουμε τα του μαρτιου-απριλιου.

phovos
23/10/2020, 19:39
Απ'οσα διαβάζω τα zontes T1 310 έχουν εμφανίσει αρκετά προβληματάκια. Καμμένα πλαστικά από τον ήλιο, προβλήματα στη σέλα, στην κλειδαριά, διαρροή παραφλού, υγρασία στο κοντέρ, συχνή αύξηση θερμοκρασίας, κάποιοι ανέφεραν πρόβλημα στα φρένα κ.α. Δεν είναι τα πιο φοβερά προβλήματα στον κόσμο αλλά είναι νομίζω αρκετά συχνά και σε μηχανές με λίγα χιλιόμετρα. Ακόμη και με εγγύηση είναι προβληματικό νομίζω να τρέχεις κάθε τρεις και λίγο σε συνεργείο για να διορθώνεις πράγματα σε μια μηχανή με λιγότερα από 5-10 χιλ. χιλιόμετρα. Φυσικά υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες που δεν έχουν συναντήσει προβλήματα. Θα σου πρότεινα πριν αγοράσεις zontes να ρίξεις μια ματιά στο Facebook group για να δεις τις εμπειρίες των ανθρώπων που έχουν τη συγκεκριμένη μηχανή.

Parkaki
25/10/2020, 00:21
Βόλτες δε ζητάμε όταν πάμε σε ιδιώτες :nono:

Ή τέλος πάντων, βόλτες δε δίνουμε το μηχανάκι μας όταν το πουλάμε :p

χαχα ναι καλα,

TKM
25/10/2020, 12:39
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας απλά κοιτάω για καινούργιο.φιλε μου που είπες για το benneli το πιστεύεις ότι αυτό κοιτούσα μόλις?θα πάω στην αντιπροσωπεία να το δω και από κοντά.για το voge μου είπαν ότι θα έχουν πάλι μηχανάκια από τέλος Νοεμβρίου και τα μισά είναι ήδη κλεισμένα οπότε αν δεν το δω από κοντά πως να το πάρω... δύσκολο...

Μεταξύ Voge και Zontes θα προτιμούσα το Voge, μου φαίνεται πιο καλοφτιαγμένο και η αντιπροσωπεία του καλύτερη.

Το Benelli TRK 251 το βρίσκω κάπως μικροκαμωμένο... αν είσαι ψηλός κι αν έχεις... εκτόπισμα, ίσως θα σου φανεί στενό.

Μόνο on-off μηχανή σκέπτεσαι ή και κάτι άλλο;

Valerminia
26/10/2020, 22:01
Μόνο on-off σκεφτόμαι.λογο του ότι μένω σε χωριό και δεν έχει και ότι καλύτερο σε δρόμο για να έρθεις...και θα πηγαινοερχομαι πόλη καθημερινά..και εγώ προς το voge καταλήγω αλλά θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος να το έχει δοκιμάσει να μου πει την άποψη του... ευχαριστώ

fatsas35
28/10/2020, 01:58
KTM 390 adv.. Φουλ εξοπλισμενη..
Σε low budget Sym NH-200

Valerminia
28/10/2020, 02:02
Το ktm βγαίνει στα 6500 που είναι πολλά...το sym από αυτά που ρώτησα δεν τραβάει και είναι πιο off road..προς το voge κλείνω απλά ήθελα κάποιον να το έχει δοκιμάσει..

phovos
28/10/2020, 10:16
Τα Voge είναι ομολογουμένως πειρασμός, ειδικά το 300DS. Ο ειδικός τύπος γράφει τα καλύτερα λόγια για τα Voge, από προβλήματα δεν ακούγεται κάτι πολύ ιδιαίτερο (ίσως κάποια θεματακια στο κοντέρ) αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα, θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας γράψει τις εντυπώσεις του κάποιος κάτοχος ή κάποιος έμπειρος που τα έχει δει από κοντά.

doctoras
28/10/2020, 21:46
Το dl250 vstrom το εχεις στην λιστα σου? Στα 4800 παιρνεις suzuki

Valerminia
28/10/2020, 21:52
Το έχω κοιτάξει δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το μοτέρ τού...και πάει πιο ψηλά από ότι υπολόγιζα...το zontes στα 4500 είναι το ταβάνι γιατί θα χρειαστεί και κάνα 500αρι για εξοπλισμό...

ptc
28/10/2020, 22:13
Το dl250 vstrom το εχεις στην λιστα σου? Στα 4800 παιρνεις suzuki

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/31940253-suzuki-v-strom-250

Μεταχειρισμενο μεν, με εγγυηση και οδικη για τρια χρονια δε.

Αν εχεις δει το daytona απο κοντα και δεις κι αυτο θα σου φυγει καθε αμφιβολια σχετικα με μοτερ, κτλ. Πραγματικα δεν υπαρχει καμια σχεση στην ποιοτητα κατασκευης αναμεσα στα δυο. Το Ζοντες εινα σαν παιχνιδι απο τα Jumbo. Για το Voge δεν εχω γνωμη, δεν το εχω δει απο κοντα.

Valerminia
28/10/2020, 22:16
Καλό δεν μπορώ να πω πρέπει να το δω από κοντά όπως και το voge άλλωστε..αλλά θα ήθελα αν έχει κάποιος το voge παρακαλώ να επικοινωνήσει να μας πει την άποψη του

fatsas35
29/10/2020, 01:41
Τα zontes ειναι πολυ ψευτικα.. Πολυ χαμηλη ποιοτητα κατασκευης.. 4.5κ πανακριβα . Τα voge μου φαινονται πιο ποιοτικα..