PDA

View Full Version : Κρυσταλλωμα υγρών φρένων



o_gavros
28/10/2020, 14:15
Βρέθηκε σήμερα ο χρόνος να ασχοληθούμε με το σουπρα ενός φίλου που ήθελε σέρβις.
Ανοίγοντας το δοχείο των υγρών φρένου, αντικρίζω αυτό το θέαμα στη φωτο(!!!) που δικαιολόγησε και το γιατί τελευταία δεν έπιανε το μπροστινό του.
Τι μπορεί να προκάλεσε αυτό το φαινόμενο;
Η φούσκα στο δοχείο σε άψογη κατάσταση όπως και το πλαστικό ενδιάμεσο καπάκι της.
Αέρας; Υγρασία; Υπερολυκαιρισμενα υγρά;
Για ριχτε τα φώτα σας

422173

422173

karellen
28/10/2020, 14:24
Υγρασία άρα και αέρας.Είναι γνωστό πόσο πολύ υδρόφιλα είναι τα υγρά φρένων.

doctor_john
28/10/2020, 14:26
αρχαία υγρά, χρησιμοποίησε ένα σκληρό κομμάτι τους σε ένα καπάκι με φρέσκα υγρά να δεις αν διαλύονται τελείως
έτσι ώστε να καθαρίσεις το σύστημα μόνο με υγρά φρένων.

Αυτό θα ήταν λογικό αν το υπόλοιπο σύστημα ήταν σε εμφανώς καλή κατάσταση και θέλαμε να μην ρισκάρουμε
φλαντζάκια κ.λπ.

Στην κατάσταση που είναι καλύτερα να λυθούν τα πάντα να πλυθούν τα αλουμίνια και να αντικατασταθούν όλα
τα αναλώσιμα.

υγ: πλένε και τα χέρια σου καλού κακού :lol:

o_gavros
28/10/2020, 14:27
Πως όμως άραγε βρήκε το δρόμο της εκεί μέσα;
με τη φούσκα σε άψογη κατάσταση και τις σταυρόβίδες του καπακιού του δοχείου να είναι λες και είχαν σφίξει με μπουλονόκλειδο

stefanos
28/10/2020, 14:28
Πολυκαιρισμένα δεν παίζει. Αλλαξα πρόσφατα κάτι vintage μόνο για γνώστες απο το 98 και ήταν κανονικά.

o_gavros
28/10/2020, 14:29
αρχαία υγρά, χρησιμοποίησε ένα σκληρό κομμάτι τους σε ένα καπάκι με φρέσκα υγρά να δεις αν διαλύονται τελείως
έτσι ώστε να καθαρίσεις το σύστημα μόνο με υγρά φρένων.
ότι φαίνεται ως στέρεο απομεινάρι στην εικόνα, το καθάρισα ενδελεχώς με χαρτί και στουπί. Ευτυχώς στο κυκλωμα δεν είχαν περάσει τετοια κομμάτια.μόνο λάσπωμένα παλιά ζουμιά τα οποία και άλλαξα μετα απο δυο-τρεις κύκλους αλλαγης φρέσκου υγρού.

doctor_john
28/10/2020, 14:41
Πολυκαιρισμένα δεν παίζει. Αλλαξα πρόσφατα κάτι vintage μόνο για γνώστες απο το 98 και ήταν κανονικά.

Μπορεί να έπεσες στην περίπτωση, είναι σύνηθες σε αυτοκίνητα και πιο σπάνιο σε μοτό.
Πολύ λιγότερα είχα δει σε παρατημένο monster, τα ίδια σε clio του 94.

viper1
28/10/2020, 15:08
Το καπάκι αν παρατηρήσεις έχει ένα μικροσκοπικό άνοιγμα. Από εκεί παίρνει υγρασία

o_gavros
28/10/2020, 15:09
που ρε μάστορι;

sapila racing
28/10/2020, 15:28
Απλά είναι εκει μέσα πολλά χρόνια και πιθανον να ηταν και μάπα υγρα φρένων απο την αρχή.
Το θέμα τώρα ειναι οτι δεν ειναι εύκολο να καθαρίσει το σύστημα.

viper1
28/10/2020, 15:29
που ρε μάστορι;

Γύρισε το ανάποδα. Έχει μια μικρή εγκοπη σε μια πλευρά.

viper1
28/10/2020, 15:30
Απλά είναι εκει μέσα πολλά χρόνια και πιθανον να ηταν και μάπα υγρα φρένων απο την αρχή.
Το θέμα τώρα ειναι οτι δεν ειναι εύκολο να καθαρίσει το σύστημα.

Σωστό. Αν και συνήθως η λάσπη μενει στην δεξαμενή ή στην δαγκάνα

o_gavros
28/10/2020, 15:34
Θα το ξανακοιτάξω το καπάκι,με ιντρίγκαρες.
οι φωλιές των εμβόλων ήταν φουλ στη λασπη και τη μούργα όντως.
Καθαρίστηκαν τα πάντα όλα και ο ιδιοκτήτης έπαθε πλάκα!

RaGe_Raptor
28/10/2020, 15:44
Το καπάκι αν παρατηρήσεις έχει ένα μικροσκοπικό άνοιγμα. Από εκεί παίρνει υγρασία

Το άνοιγμα είναι εκεί για να μπορεί η μεμβράνη να ξεκολλάει από το μεταλλικό καπάκι καθώς η στάθμη των υγρών κατεβαίνει λόγω της φθοράς στα τακάκια.
Ο ατμοσφαιρικός αέρας δεν έχει άμεση πρόσβαση στα υγρά.

viper1
28/10/2020, 15:54
422190

Bowleno
28/10/2020, 19:18
Απλά είναι εκει μέσα πολλά χρόνια και πιθανον να ηταν και μάπα υγρα φρένων απο την αρχή.
Το θέμα τώρα ειναι οτι δεν ειναι εύκολο να καθαρίσει το σύστημα.

Το δεύτερο, το πιο πιθανό. Έχω το στράντα 10+ χρόνια και δεν τα έχω αλλάξει ποτέ... (Ξέρω, φάουλ χοντρό) και η αίσθηση και λειτουργία των φρένων εξακολουθεί να είναι σαν την πρώτη μέρα που το πήρα!

karellen
28/10/2020, 19:30
Το δεύτερο, το πιο πιθανό. Έχω το στράντα 10+ χρόνια και δεν τα έχω αλλάξει ποτέ... (Ξέρω, φάουλ χοντρό) και η αίσθηση και λειτουργία των φρένων εξακολουθεί να είναι σαν την πρώτη μέρα που το πήρα!

Μην είσαι σίγουρος.Θα εκπλαγείς με την αλλαγή.

S705
28/10/2020, 19:56
Το δεύτερο, το πιο πιθανό. Έχω το στράντα 10+ χρόνια και δεν τα έχω αλλάξει ποτέ... (Ξέρω, φάουλ χοντρό) και η αίσθηση και λειτουργία των φρένων εξακολουθεί να είναι σαν την πρώτη μέρα που το πήρα!

να μεταφερθεί στα ανέκδοτα παρακαλώ.

toyar
28/10/2020, 19:56
Όταν αλλάξεις υγρά θα καταλάβεις πόσο σφουγγαρενια είναι τωρα

Bowleno
28/10/2020, 19:59
Μην είσαι σίγουρος.Θα εκπλαγείς με την αλλαγή.


Όταν αλλάξεις υγρά θα καταλάβεις πόσο σφουγγαρενια είναι τωρα

Ας το κάνει ο επόμενος κάτοχος.... Φράγκα δεν περισσεύουν, πλέον:(

karellen
28/10/2020, 20:09
Ας το κάνει ο επόμενος κάτοχος.... Φράγκα δεν περισσεύουν, πλέον:(

Μόνος σου-πανεύκολα και πάμφθηνα,όσο κοστίζει ένα μπουκαλάκι υγρά.

Acacius
28/10/2020, 20:26
Αν κρίνω από τη συνολική όψη του παπιού, η έκθεση στα στοιχεία της φύσης και η έλλειψη φροντίδας πρέπει να έπαιξαν έναν κάποιο ρόλο...

S705
28/10/2020, 20:27
Ας το κάνει ο επόμενος κάτοχος.... Φράγκα δεν περισσεύουν, πλέον:(

βρες τα υγρά και κερνάω την αλλαγή.

Bowleno
28/10/2020, 20:32
βρες τα υγρά και κερνάω την αλλαγή.

Αν είσαι Αθήνα....:beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/10/2020, 05:32
Μόνος σου-πανεύκολα και πάμφθηνα,όσο κοστίζει ένα μπουκαλάκι υγρά.

Πανεύκολα δε θα το λεγα. Εμένα μου έφαγε ένα απόγευμα :wave2:

bulmont
29/10/2020, 06:44
Πανεύκολα δε θα το λεγα. Εμένα μου έφαγε ένα απόγευμα :wave2:

Ε, άμα δεν το κατέχεις................

Bowleno
29/10/2020, 07:06
Πανεύκολα δε θα το λεγα. Εμένα μου έφαγε ένα απόγευμα :wave2:

Αν έχεις το σχετικό εργαλείο (σωληνάκι με ανεπίστροφη βαλβίδα σε μπουκαλάκι για να μην τα κάνεις όλα πουτ@ν@) είναι εύκολο. Το έχω κάνει σε Παπιά αρκετές φορές. Καλό είναι να είναι 2 άτομα. Ο ένας πατάει την μανέτα και συμπληρώνει το δοχείο προσέχοντας να μην αδειάσει και πάρει αέρα το κύκλωμα και ο άλλος ανοίγει και κλείνει την βαλβίδα στην δαγκάνα. Δεν βάζω χέρι γιατί δεν έχω πια το εργαλείο και δεν θέλω επ ουδενί να πάνε υγρά στην δαγκάνα και γύρω, ξεβάφουν όλα!

karellen
29/10/2020, 07:43
Πανεύκολα δε θα το λεγα. Εμένα μου έφαγε ένα απόγευμα :wave2:

Το είχα κάνει στο ΧΤΧ πολλάκις γι αυτό το είπα ειδικά για τον Πήγασο του Bowleno.:wave2:

DrIoannis
29/10/2020, 11:08
Αν έχεις το σχετικό εργαλείο (σωληνάκι με ανεπίστροφη βαλβίδα σε μπουκαλάκι για να μην τα κάνεις όλα πουτ@ν@) είναι εύκολο. Το έχω κάνει σε Παπιά αρκετές φορές. Καλό είναι να είναι 2 άτομα. Ο ένας πατάει την μανέτα και συμπληρώνει το δοχείο προσέχοντας να μην αδειάσει και πάρει αέρα το κύκλωμα και ο άλλος ανοίγει και κλείνει την βαλβίδα στην δαγκάνα. Δεν βάζω χέρι γιατί δεν έχω πια το εργαλείο και δεν θέλω επ ουδενί να πάνε υγρά στην δαγκάνα και γύρω, ξεβάφουν όλα!

Πραγματικά εξαιρετικά εύκολο (δεν χρειάζεσαι ειδικό εργαλείο με βαλβίδες κλπ) και δεν αξίζει να παίζεις με την ασφάλειά σου και να μην το κάνεις. Δεν ξεβάφει παρά μόνο αν το αφήσεις ώρες-μέρες. Αν πέσει κάπου λίγο, βάζεις νεράκι και τέλος. Η διαφορά θα είναι μεγάλη. Προσωπικά δεν τα αφήνω πάνω από 1 χρόνο και ο συνολικός χρόνος που μου παίρνει να αλλάξω τα υγρά μόνος μου είναι λιγότερο από 10 λεπτά και έχω διαφορά που τη νοιώθω στο πρώτο πάτημα του φρένου. Φαντάσου εσύ που έχεις να τα αλλάξεις καιρό.

Bowleno
29/10/2020, 12:16
και έχω διαφορά που τη νοιώθω στο πρώτο πάτημα του φρένου. Φαντάσου εσύ που έχεις να τα αλλάξεις καιρό.

Καιρό; 10+ χρόνια είναι καλά; :cry: τα μαμά φοράει...:lol:
Εν τω μεταξύ στο μεγάλο σέρβις που έκανα πριν κανένα 4μηνο, του είχα πει του Δημήτρη (έχει το γνωστό εξουσιοδοτημένο στο Περιστέρι....) Να τα αλλάζαμε και μου είπε, ρε μλκ, αφού λειτουργούν άριστα, τι θες; Να σου πάρω κι άλλα λεφτά;:lol:
Του έχω εμπιστοσύνη διότι με έχει εξυπηρετήσει αρκετές φορές σε χαζές (γνωστές) βλάβες διακόπτης, πολλαπλασιαστής...) χωρίς να μου πάρει φράγκο. ;)

viper1
29/10/2020, 14:55
Καιρό; 10+ χρόνια είναι καλά; :cry: τα μαμά φοράει...:lol:
Εν τω μεταξύ στο μεγάλο σέρβις που έκανα πριν κανένα 4μηνο, του είχα πει του Δημήτρη (έχει το γνωστό εξουσιοδοτημένο στο Περιστέρι....) Να τα αλλάζαμε και μου είπε, ρε μλκ, αφού λειτουργούν άριστα, τι θες; Να σου πάρω κι άλλα λεφτά;:lol:
Του έχω εμπιστοσύνη διότι με έχει εξυπηρετήσει αρκετές φορές σε χαζές (γνωστές) βλάβες διακόπτης, πολλαπλασιαστής...) χωρίς να μου πάρει φράγκο. ;)

Εντελώς λάθος άποψη του μηχανικού. Εντελώς όμως

SeniorCanardo
29/10/2020, 15:33
Καιρό; 10+ χρόνια είναι καλά; :cry: τα μαμά φοράει...:lol:
Εν τω μεταξύ στο μεγάλο σέρβις που έκανα πριν κανένα 4μηνο, του είχα πει του Δημήτρη (έχει το γνωστό εξουσιοδοτημένο στο Περιστέρι....) Να τα αλλάζαμε και μου είπε, ρε μλκ, αφού λειτουργούν άριστα, τι θες; Να σου πάρω κι άλλα λεφτά;:lol:
Του έχω εμπιστοσύνη διότι με έχει εξυπηρετήσει αρκετές φορές σε χαζές (γνωστές) βλάβες διακόπτης, πολλαπλασιαστής...) χωρίς να μου πάρει φράγκο. ;)

Να κάτι τέτοια διαβάζω και δεν θέλω να περνάω ούτε απ' έξω από συνεργείο.

Οι περισσότεροι κατασκευαστές λένε αλλαγή κάθε 2 χρόνια το αργότερο.

Η αίσθηση της απόδοσης του φρένου χάνεται σταδιακά και καταλαβαίνεις σε πόσο "χάλια" σημείο βρισκόσουν όταν κάνεις την αλλαγή με φρέσκα.

Επίσης η μειωμένη απόδοση θα φανεί κυρίως σε παρατεταμένα ή/και συνεχόμενα φρεναρίσματα, εκεί δηλαδή που πραγματικά θα τα χρειαστείς.

Ένα δοχείο κάνει κοντά στο 10€ και φτάνει και περισσεύει, ένα 5€ το χρόνο, μια μπύρα λιγότερη, ένα πακέτο τσιγάρα, ενάμιση πιτόγυρο... το χρόνο!:D

Θες μάξιμουμ μια ώρα να το κάνεις (πάρα πολύ βάζω, αλλά ας είναι) και δεν θέλει και κανένα φοβερό εργαλείο και καμιά εξειδικευμένη γνώση.

Επίσης αλλαγή χρειάζεται κάθε φορά που αλλάζουμε τακάκια.
Στα δέκα χρόνια δεν άλλαξες ποτέ τακάκια;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/10/2020, 16:38
Πανεύκολα δε θα το λεγα. Εμένα μου έφαγε ένα απόγευμα :wave2:

Παιδιά λάθος μου. Νομιζα ότι μιλούσαμε για καθαρισμό όλου του συστήματος. Δηλαδή να βγάλουμε και τα πιστονακια απο της δαγκάνες. Αυτό μου είχε φάει ένα απόγευμα. Ξαναδιάβασα από την αρχή και κατάλαβα.

katsar
29/10/2020, 16:48
Εκεί επιμένεις και εσύ.Πολύ απλά του λες θέλει-δεν θέλει ,θέλω εγώ,κάνε το σε παρακαλώ .Εντάξει αυτά είναι βασικά πράγματα ,δεν εννοώ να το παίξεις έξυπνος :wave2:

toyar
29/10/2020, 18:53
Έχουν χαλάσει μονάδες abs από παραμελημένα υγρά.....

Bowleno
29/10/2020, 23:27
Να κάτι τέτοια διαβάζω και δεν θέλω να περνάω ούτε απ' έξω από συνεργείο.

Οι περισσότεροι κατασκευαστές λένε αλλαγή κάθε 2 χρόνια το αργότερο.

Η αίσθηση της απόδοσης του φρένου χάνεται σταδιακά και καταλαβαίνεις σε πόσο "χάλια" σημείο βρισκόσουν όταν κάνεις την αλλαγή με φρέσκα.

Επίσης η μειωμένη απόδοση θα φανεί κυρίως σε παρατεταμένα ή/και συνεχόμενα φρεναρίσματα, εκεί δηλαδή που πραγματικά θα τα χρειαστείς.

Ένα δοχείο κάνει κοντά στο 10€ και φτάνει και περισσεύει, ένα 5€ το χρόνο, μια μπύρα λιγότερη, ένα πακέτο τσιγάρα, ενάμιση πιτόγυρο... το χρόνο!:D

Θες μάξιμουμ μια ώρα να το κάνεις (πάρα πολύ βάζω, αλλά ας είναι) και δεν θέλει και κανένα φοβερό εργαλείο και καμιά εξειδικευμένη γνώση.

Επίσης αλλαγή χρειάζεται κάθε φορά που αλλάζουμε τακάκια.
Στα δέκα χρόνια δεν άλλαξες ποτέ τακάκια;

Θα τα αλλάξω αυτές τις μέρες τα υγρά. Τώρα, τα τακάκια μου κρατάνε συνήθως 10 με 12 Χιλ. Λίγες είναι οι φορές που χρειάστηκε να "τσαρουχώσω" φρένα με το στράντα (με τα άλλα μηχανάκια που είχα, άστο καλύτερα....) Γενικά οδηγώ ήπια, ένεκα της δουλειάς που έκανα και έχω μάθει να φυλάγομαι...



Έχουν χαλάσει μονάδες abs από παραμελημένα υγρά.....

Ντεν έχει τέτοια πράματα το στράντα, Καρντιά μου....:lol:

SeniorCanardo
30/10/2020, 10:26
Θα τα αλλάξω αυτές τις μέρες τα υγρά. Τώρα, τα τακάκια μου κρατάνε συνήθως 10 με 12 Χιλ. Λίγες είναι οι φορές που χρειάστηκε να "τσαρουχώσω" φρένα με το στράντα (με τα άλλα μηχανάκια που είχα, άστο καλύτερα....) Γενικά οδηγώ ήπια, ένεκα της δουλειάς που έκανα και έχω μάθει να φυλάγομαι...:

Σωστός! :beer:

Αν δεν βαριέσαι βγάλε και μια φωτό τα πρώτα τα "μαύρα" που θα βγούνε, να υπάρχει ως αναφορά για το μέλλον. ;)

422250

Bowleno
30/10/2020, 14:34
Σωστός! :beer:

Αν δεν βαριέσαι βγάλε και μια φωτό τα πρώτα τα "μαύρα" που θα βγούνε, να υπάρχει ως αναφορά για το μέλλον. ;)

422250

Καλή σκέψη... Το πρώτο μπουκαλάκι :eek: Θα προσπαθήσω να βγάλω. Αύριο μάλλον θα τα αλλάξω με την ευγενική συνδρομή μέλους....

leo1964
31/10/2020, 13:01
Κάθε 2 χρόνια,ανεξαρτήτων χιλιομέτρων,αλλάζουμε τα υγρά ,νόμος!
Σήμερα άλλαξα τα υγρά στη δική μου μότο και είχαν το χρώμα του μεσαίου μπουκαλιού.Ακριβώς στα 2 χρόνια
Αυτονόητο,αγοράζουμε επώνυμα υγρά

toyar
31/10/2020, 13:04
οι εταιρειες λενε 2 αλλοι 4
εγω στο αμαξι στα 4χρονια πηγα σε φρενά να τα αλλαξει και μου ειπε στα 5 θελουν
μαλιστα τα μετρησε με οργανο που μετραει κατι....Ph υγρασια αγωγιμοτητα...δεν ξερω....και τα βρηκε οκ

leo1964
31/10/2020, 13:08
Η αλλαγή υγρών ακόμα και πρώιμα μόνο ευεργετικά αποτελέσματα έχει

viper1
31/10/2020, 13:23
οι εταιρειες λενε 2 αλλοι 4
εγω στο αμαξι στα 4χρονια πηγα σε φρενά να τα αλλαξει και μου ειπε στα 5 θελουν
μαλιστα τα μετρησε με οργανο που μετραει κατι....Ph υγρασια αγωγιμοτητα...δεν ξερω....και τα βρηκε οκ

Κάθε 2 χρόνια αλλαγή υγρών κάθε 4 η 5 χρόνια αλλαγή μαρκουτσιων

o_gavros
31/10/2020, 13:54
Καλά εργοστασιακό σωληνάκι δεν αλλάζει κανείς ποτέ.
Ζουμια όμως που στοιχίζουν 3-4€ το τεταρτακι,ε είναι έγκλημα να μην αλλάζεις.

viper1
31/10/2020, 17:49
Τα υγρά φρενών με βάση την σιλικόνη είναι DOT 5 ? Και αν ναι είναι συμβατά με τα κυκλώματα DOT 4?

karellen
31/10/2020, 18:08
Τα υγρά φρενών με βάση την σιλικόνη είναιDOT 5 ? ΝΑΙ Και αν ναι είναι συμβατά με τα κυκλώματα DOT 4?

Όχι.Συμβατό με το 4 είναι το 5.1

viper1
31/10/2020, 18:17
Όχι.Συμβατό με το 4 είναι το 5.1

Το οποίο 5.1 έχει βάση σιλικόνης?

karellen
31/10/2020, 18:59
Το οποίο 5.1 έχει βάση σιλικόνης?

Όχι,το 5.1 έχει βάση πολυγλυκόλης γι αυτό και μπορείς να το αναμείξεις με τα 4.Μόνο το 5 είναι ξεχωριστό (σιλικονούχο)

o_gavros
31/10/2020, 19:10
Αναμιγνύονται τα υγρά φρένων;;;;

Acacius
31/10/2020, 19:25
Κάθε 2 χρόνια αλλαγή υγρών κάθε 4 η 5 χρόνια αλλαγή μαρκουτσιων

Προβλήματα που δεν είχε ποτέ ο Blitzer :lol:

viper1
31/10/2020, 19:37
Αναμιγνύονται τα υγρά φρένων;;;;

Έχουν την ίδια βάση Γιάννη οπότε Ναι. Απλά μην αναμιγνύεις ήδη ανοιγμένα και αφημένα με νεα . Διαφορετικες μάρκες αλλά από νεα μπουκάλια και να είναι το ίδιο DOT

viper1
31/10/2020, 19:37
Προβλήματα που δεν είχε ποτέ ο Blitzer :lol:

Σωστό

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/10/2020, 23:02
Προβλήματα που δεν είχε ποτέ ο Blitzer :lol:

:lol:
Μη ξυνεις πληγές....

TONYBANDIT
01/11/2020, 10:44
Έχουν χαλάσει μονάδες abs από παραμελημένα υγρά.....
Αυτό συμβαίνει γιατί κανείς δεν κάνει εξαέρωση και αλλαγή υγρών στην μονάδα του abs με αποτέλεσμα αν 2 χρόνια δεν λειτουργήσει το abs τα υγρά δεν θα μετακινηθούν και θα κολλήσουν οι βαλβίδες του.

RaGe_Raptor
01/11/2020, 10:57
Είναι απλώς συνομωσία των κατασκευαστών για να μας πουλάνε υγρά φρένων,μην τσιμπατε,μην είστε πρόβατα.

viper1
01/11/2020, 11:34
Είναι απλώς συνομωσία των κατασκευαστών για να μας πουλάνε υγρά φρένων,μην τσιμπατε,μην είστε πρόβατα.

Εγώ πάντως όταν τα αλλάζω δεν φοράω μάσκα

viper1
01/11/2020, 11:34
Έχουν χαλάσει μονάδες abs από παραμελημένα υγρά.....

Παθών στο FJR.....

ptc
01/11/2020, 18:46
Προβλήματα που δεν είχε ποτέ ο Blitzer :lol:

Θα ισχυε αν αγοραζε μονο κουτα. Αν αγοραζεις απο χερι μπορει να πετυχεις αλλαγη οσο λιγο καιρο κι αν το κρατησεις. Πχ το ΜΤ07 το κρατησα σκαρτο χρονο αλλα εγινε στα χερια μου δυο ετων, οποτε και εγινε αλλαγη των μαμα υγρων.