PDA

View Full Version : Να γιατί moto.gr......



Bowleno
01/11/2020, 11:51
Με αφορμή Αυτό εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159344&page=2) δεν ήθελα και πολύ να το αποφασίσω :lol:
Πήρα χθες τα υγρά (κόστος 7,50 ολόκληρα ευρώ :cry::lol: ) και για να μην οικειοποιηθώ εντελώς το θρεντ του Γαύρου, άνοιξα νεο :p
Ο καλός συμφορουμίτης Μάκης (S705) προσφέρθηκε να μου κάνει την αλλαγή..... (ελπίζω να μην τον δυσκόλεψα με την ομιλία μου :D )
Πάω και τον βρίσκω, ρίχνει μια ματιά και λέει...... έχεις χρόνο; αρκετό χρόνο.... μόνο αλλαγή δε θα κάνει δουλειά, θα καθαρίσουμε δαγκάνες, έμβολα....:eek:
Μα.... εγώ, όχι ρε φίλε αφού θα το κάνουμε, ας το κάνουμε σωστά, ο Μάκης! (Μάκη, πολλές :beer:)
Τα υγρά που βγήκαν (για τον SeniorCanardo που το ζήτησε) από το πίσω φρένο είχαν το χρώμα του μεσαίου μπουκαλιού με ελάχιστη μεν υπαρκτή δε, λάσπη.
Όταν ανοιξαμε το δοχείο του εμπρός φρένου, περιμέναμε να δούμε κάτι προς το πρώτο μπουκάλι από την φωτό του πιο πάνω θρεντ. (10+χρόνια είναι αυτά...)
Ομως...εξεπλάγην τόσο εγώ όσο και ο Μάκης. τα υγρά είχαν το χρώμα που είχε το δοχείο που αγόρασα! πεντακάθαρα και διαυγή! ούτε ίχνος λάσπης! Brembo και ξερό ψωμί, λέμε :lol: ακολουθούν φωτό: (Όχι δεν φορούσαμε μάσκες, είμεθα αντάρτες εμείς :lol: )
422287 Ο Μάκης επί το έργον :lol:

422288πριν....

422289Και μετά! (σχόλια για τα δάχτυλα απαγορεύονται :lol: )

Η αίσθηση μετά από όλο αυτό; η μέρα με την νύχτα όσον αφορά το εμπρός φρένο! εκεί που έβαζα 2 δάχτυλα τώρα βάζω ένα και πολύ είναι (οκ ακούγεται κάπως :lol: )
Το πίσω αναίσθητο ήταν από όταν το αγόρασα, αναίσθητο παραμένει.
Κόστος αναλωσίμων 7.50 ευρώ, γνωριμία και βοήθεια από συμφορουμίτη; ανεκτίμητη! Να γιατί Moto.gr!

Μάκη, όταν λήξει όλο αυτό που βιώνουμε χρωστάω πολλές :beer:

RaGe_Raptor
01/11/2020, 11:54
μπράβο του! :beer:

Dennis-
01/11/2020, 11:56
Ας ελπισουμε οχι σε 10 χρονια παλι :lol:

:beer:

Bowleno
01/11/2020, 11:58
Ας ελπισουμε οχι σε 10 χρονια παλι :lol:

:beer:

Μπα, ελπίζω να το έχω δώσει έως τότε :lol:

S705
01/11/2020, 12:03
Πραγματικά βρέθηκα και εγώ μπροστά σε μια έκπληξη.
Τα υγρά στο εμπρός φρένο ήταν σε πολύ πολύ καλή κατάσταση, ακόμα δεν υπήρχε ίχνος λάσπης ή βρωμας και μιλάμε για 10 χρόνια τα ίδια υγρά!
Σε αντίθεση, οτν είχα ανοίξει τα δικά μου που έκανα αλλαγή κάθε 2 χρόνια βρήκα μπόλικη λάσπη.
Πιστεύω ότι η ανάμιξη υγρών καθώς και η πολύ σκληρή χρήση που έκανα εγώ έπαιξε ρόλο.
Ακόμα πιστεύω ότι ρόλο έπαιξε η καλή ποιότητα της brembo σε τσίμουχες και εφαρμογή αυτών αλλά και η χρήση ποιοτικών υγρό (πιθανών της brembo) από το εργοστάσιο.

RaGe_Raptor
01/11/2020, 12:08
Πραγματικά βρέθηκα και εγώ μπροστά σε μια έκπληξη.
Τα υγρά στο εμπρός φρένο ήταν σε πολύ πολύ καλή κατάσταση, ακόμα δεν υπήρχε ίχνος λάσπης ή βρωμας και μιλάμε για 10 χρόνια τα ίδια υγρά!
Σε αντίθεση, οτν είχα ανοίξει τα δικά μου που έκανα αλλαγή κάθε 2 χρόνια βρήκα μπόλικη λάσπη.
Πιστεύω ότι η ανάμιξη υγρών καθώς και η πολύ σκληρή χρήση που έκανα εγώ έπαιξε ρόλο.
Ακόμα πιστεύω ότι ρόλο έπαιξε η καλή ποιότητα της brembo σε τσίμουχες και εφαρμογή αυτών αλλά και η χρήση ποιοτικών υγρό (πιθανών της brembo) από το εργοστάσιο.

αρκετή ποσότητα λάσπης βρίσκει τον δρόμο της στα υγρά όταν αλλάζουμε τακάκια και πατάμε τα πιστόνια μέσα στις δαγκάνες χωρίς πρώτα να τα έχουμε καθαρίσει. αν ο bowleno δεν έχει αλλάξει τακάκια στο διάστημα αυτό, ή αν έκανε μόνο μια αλλαγή,τότε ίσως εξηγείται έτσι.

S705
01/11/2020, 12:30
Λάσπη εννοώ τα ίδια τα υγρά που έχουν αρχίσει και αλλοιώνονται και δημιουργούν μια μύξα.

katsar
01/11/2020, 12:35
Μπράβο !!!
''Η αίσθηση μετά από όλο αυτό; η μέρα με την νύχτα όσον αφορά το εμπρός φρένο!'' άσχετα με τα χρώματα εκεί είναι το....ζουμί της υπόθεσης!!

sapila racing
01/11/2020, 12:37
Μπραβο στον Μάκη S705! :beer:

Bowleno
01/11/2020, 13:00
αρκετή ποσότητα λάσπης βρίσκει τον δρόμο της στα υγρά όταν αλλάζουμε τακάκια και πατάμε τα πιστόνια μέσα στις δαγκάνες χωρίς πρώτα να τα έχουμε καθαρίσει. αν ο bowleno δεν έχει αλλάξει τακάκια στο διάστημα αυτό, ή αν έκανε μόνο μια αλλαγή,τότε ίσως εξηγείται έτσι.

Τα υγρά μπορεί να τα είχα παραμελήσει ελαφρώς :D αλλά τακάκια έχω αλλάξει 6 φορές, τουλάχιστον. βάζω με σχετικά μαλακή πάστα και "τελειώνουν" γύρω στα 10.000 χλμ. μην ρωτάτε μάρκα, τύπο, δεν έχω ασχοληθεί, τα παίρνω από τον Δημήτρη και μου αρκεί που μου εμπνέουν σιγουριά και αίσθηση. "Μαμά" aprilia πάντως δεν είναι, τα πρώτης τοποθέτησης τα πέταξα σχετικά γρήγορα, γύρω στα 5κ καθώς είχαν "καεί"


Μπράβο !!!
''Η αίσθηση μετά από όλο αυτό; η μέρα με την νύχτα όσον αφορά το εμπρός φρένο!'' άσχετα με τα χρώματα εκεί είναι το....ζουμί της υπόθεσης!!

Αυτό ακριβώς, δεν πίστευα ότι θα είχε τέτοια διαφορά!

lospsi
01/11/2020, 13:05
Εύγε παλικάρια!

toyar
01/11/2020, 13:06
Καλα χλμ να έχεις και εύγε στο παληκάρι που βοήθησε
Να παρατηρήσω ότι όπως λες η αίσθηση βελτιώθηκε παρόλο που τα υγρά έδειχναν οκ οπτικα

o_gavros
01/11/2020, 13:32
cheers του Μάκη και γιατί 7,5€ τα ζουμάκια;;;
πήρες λίτρο;

Bowleno
01/11/2020, 13:46
cheers του Μάκη και γιατί 7,5€ τα ζουμάκια;;;
πήρες λίτρο;

πήρα ένα του μισού λίτρου και ένα 250ml γιατί υπέθεσα ότι μετά από 10 χρόνια ένα πλύσιμο θα το ήθελε εκ των έσω το σύστημα. τελικά με διάψευσε η Brembo.. έμεινε το 250αρακι σφραγισμένο για επόμενη αλλαγή (σε άλλο μηχανάκι, πια :lol: ) Το υπόλοιπο του μισου λίτρου το οποίο είναι πάνω από 200ml το δίνω σε όποιον θέλει να κάνει αλλαγή αυτές τις μέρες, είναι κρίμα να μείνει και να το πετάξω δεδομένου ότι θα πάρει υγρασία και θα αχρηστευτεί.

doctor_john
01/11/2020, 13:55
τύλιξε το καπάκι με ταινία! δεν περνά τίποτα!

νεοσσός
01/11/2020, 15:24
Εύγε S705!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/11/2020, 17:09
Όταν καθάρισα την δική μου δαγκανα βγάζοντας και τα εμβολα παρατήρησα ότι η μανετα τερματιζε σχεδόν όλη τη διαδρομή της. Με το καιρό έφτιαξε. Παρατηρησες κάτι τέτοιο εσύ?

Πάντως μπράβο που ασχολήθηκες.Μονο καλό έκανες :)

Bowleno
01/11/2020, 17:35
Όταν καθάρισα την δική μου δαγκανα βγάζοντας και τα εμβολα παρατήρησα ότι η μανετα τερματιζε σχεδόν όλη τη διαδρομή της. Με το καιρό έφτιαξε. Παρατηρησες κάτι τέτοιο εσύ?

Πάντως μπράβο που ασχολήθηκες.Μονο καλό έκανες :)

Όχι καθόλου. Μόλις έβγαλε υγρά από κάτω, μερικά καλά χτυπήματα εδώ κι εκεί να βγάλει εντελώς τις φυσαλίδες αέρα που πάνε και κολλάνε παντού μέσα ήταν οκ. Μάλλον είχες αέρα που άργησε να διαφύγει από το κύκλωμα.

viper1
01/11/2020, 18:09
Όταν καθάρισα την δική μου δαγκανα βγάζοντας και τα εμβολα παρατήρησα ότι η μανετα τερματιζε σχεδόν όλη τη διαδρομή της. Με το καιρό έφτιαξε. Παρατηρησες κάτι τέτοιο εσύ?

Πάντως μπράβο που ασχολήθηκες.Μονο καλό έκανες :)

Πάτερ τερμάτιζε γιατί δεν έκανες σωστή εξαερωση :rolleyes:

RaGe_Raptor
01/11/2020, 18:40
Πάτερ τερμάτιζε γιατί δεν έκανες σωστή εξαερωση :rolleyes:

Επειδή λέει ότι έστρωσε μόνο του κι ότι είχε βγάλει τα έμβολα, πιθανότατα δεν λιπανε τις τσιμουχες των εμβόλων όταν τα επανατοποθετησε και επανέφεραν (τα έμβολα) περισσότερο από το κανονικό κι άνοιγαν τα τακάκια.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/11/2020, 20:42
Επειδή λέει ότι έστρωσε μόνο του κι ότι είχε βγάλει τα έμβολα, πιθανότατα δεν λιπανε τις τσιμουχες των εμβόλων όταν τα επανατοποθετησε και επανέφεραν (τα έμβολα) περισσότερο από το κανονικό κι άνοιγαν τα τακάκια.

Εννοείτε πως τις λιπανα.

S705
01/11/2020, 20:44
Ε μάλλον το έκανες με λάθος δάκτυλο!

RaGe_Raptor
01/11/2020, 21:08
Εννοείτε πως τις λιπανα.
:beer:

Ε μάλλον το έκανες με λάθος δάκτυλο!

:bawl:

teo_g7
01/11/2020, 22:12
Μπράβο Μάκη S705

VANDA
02/11/2020, 09:08
:beer:

harris_x
02/11/2020, 11:30
'στ'ωραίοι :beer:

KotsosDR
02/11/2020, 12:11
:beer:

leftos
02/11/2020, 17:06
Αυτο για την λίπανση στις τσιμούχες των εμβόλων, είχε παίξει και εδω μέσα , ειναι λίγο θέμα.
Κανονικά αυτές οι τσιμούχες δεν θέλουν τίποτα γιατί αυτές είναι που επαναφέρουν το έμβολο στο άφημα τις μανέτας. Αλλίως το έμβολο γλιστράει πίσω πάνω στην τσιμούχα και γλείφει τον δίσκο.
Είχα παιδευτεί παλιότερα με ένα παπί αρκετά με αυτό το θέμα και τελικά το πρόβλημα ήταν οτι λίπαινα τις τσιμούχες.

RaGe_Raptor
02/11/2020, 17:34
Αυτο για την λίπανση στις τσιμούχες των εμβόλων, είχε παίξει και εδω μέσα , ειναι λίγο θέμα.
Κανονικά αυτές οι τσιμούχες δεν θέλουν τίποτα γιατί αυτές είναι που επαναφέρουν το έμβολο στο άφημα τις μανέτας. Αλλίως το έμβολο γλιστράει πίσω πάνω στην τσιμούχα και γλείφει τον δίσκο.
Είχα παιδευτεί παλιότερα με ένα παπί αρκετά με αυτό το θέμα και τελικά το πρόβλημα ήταν οτι λίπαινα τις τσιμούχες.

Βασικά όταν λέω λίπανση εννοώ με υγρά φρένων :D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/11/2020, 23:06
Βασικά όταν λέω λίπανση εννοώ με υγρά φρένων :D

Ε ναι. Πώς αλλιώς.

nassosxlvbros
03/11/2020, 10:04
Με αφορμή Αυτό εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159344&page=2) δεν ήθελα και πολύ να το αποφασίσω :lol:
Πήρα χθες τα υγρά (κόστος 7,50 ολόκληρα ευρώ :cry::lol: ) και για να μην οικειοποιηθώ εντελώς το θρεντ του Γαύρου, άνοιξα νεο :p
Ο καλός συμφορουμίτης Μάκης (S705) προσφέρθηκε να μου κάνει την αλλαγή..... (ελπίζω να μην τον δυσκόλεψα με την ομιλία μου :D )
Πάω και τον βρίσκω, ρίχνει μια ματιά και λέει...... έχεις χρόνο; αρκετό χρόνο.... μόνο αλλαγή δε θα κάνει δουλειά, θα καθαρίσουμε δαγκάνες, έμβολα....:eek:
Μα.... εγώ, όχι ρε φίλε αφού θα το κάνουμε, ας το κάνουμε σωστά, ο Μάκης! (Μάκη, πολλές :beer:)
Τα υγρά που βγήκαν (για τον SeniorCanardo που το ζήτησε) από το πίσω φρένο είχαν το χρώμα του μεσαίου μπουκαλιού με ελάχιστη μεν υπαρκτή δε, λάσπη.
Όταν ανοιξαμε το δοχείο του εμπρός φρένου, περιμέναμε να δούμε κάτι προς το πρώτο μπουκάλι από την φωτό του πιο πάνω θρεντ. (10+χρόνια είναι αυτά...)
Ομως...εξεπλάγην τόσο εγώ όσο και ο Μάκης. τα υγρά είχαν το χρώμα που είχε το δοχείο που αγόρασα! πεντακάθαρα και διαυγή! ούτε ίχνος λάσπης! Brembo και ξερό ψωμί, λέμε :lol: ακολουθούν φωτό: (Όχι δεν φορούσαμε μάσκες, είμεθα αντάρτες εμείς :lol: )
422287 Ο Μάκης επί το έργον :lol:

422288πριν....

422289Και μετά! (σχόλια για τα δάχτυλα απαγορεύονται :lol: )

Η αίσθηση μετά από όλο αυτό; η μέρα με την νύχτα όσον αφορά το εμπρός φρένο! εκεί που έβαζα 2 δάχτυλα τώρα βάζω ένα και πολύ είναι (οκ ακούγεται κάπως :lol: )
Το πίσω αναίσθητο ήταν από όταν το αγόρασα, αναίσθητο παραμένει.
Κόστος αναλωσίμων 7.50 ευρώ, γνωριμία και βοήθεια από συμφορουμίτη; ανεκτίμητη! Να γιατί Moto.gr!

Μάκη, όταν λήξει όλο αυτό που βιώνουμε χρωστάω πολλές :beer:

Ωραίος!! :beer:

Αυτός ο πεζόδρομος πολύ γνωστός μου φαίνεται..... :D

thunder ace
03/11/2020, 11:02
Ε ναι. Πώς αλλιώς.

:a01:

billy84
03/11/2020, 18:02
Μπράβο στον Μάκη! Άξιος!

S705
03/11/2020, 20:15
Μπράβο στον Μάκη! Άξιος!

Στον γκουσγκουνη φώναζαν άξιος άξιος!

doctor_john
03/11/2020, 20:24
Και αυτός με μαρκούτσια δούλευε!

o_gavros
03/11/2020, 20:25
Ενικός...:p

billy84
03/11/2020, 22:36
Στον γκουσγκουνη φώναζαν άξιος άξιος!

Κλαίω με απάντηση Doctor John και συμμερίζομαι!:bawl:

Bowleno
04/11/2020, 08:26
Εσείς οι από πάνω που ασχολείστε με μαρκούτσια και λοιπά Μακρυνάρια.... Τραβάτε στο άλλο θρεντ, αυτό με την χειλεανάγνωση, τούτο δω είναι σοβαρό θρεντ!:lol:

zannisvel
04/11/2020, 08:50
:beer::beer::beer: