PDA

View Full Version : Sym symphony 125 l/c VS symphony 200st



Sachry
03/11/2020, 13:34
Ο αναβάτης θα είναι 30 χρονών χωρίς εμπειρία επάνω σε δίκυκλα. Ύψος 1,86 , 90 κιλά .
Εχει παρόμοια χαρακτηριστικά με εμένα .
Εγώ του είπα ότι καλύτερα να πάρει το l/c γιατί έχει μόνο μισό ίππο διαφορά και είναι υδρόψυκτο. Κατά τα άλλα είναι ίδιο μηχανάκι και γλιτώνει και λίγα χρήματα.
Τον ενδιαφέρει η οικονομική μετακίνηση!
( Του είπα να κοιτάξει και τι nht 200 γιατί έχω ακούσει πως καίει λίγο και έχει στήσιμο μηχανής. Επίσης με αυτό μπορεί αν κάποια στιγμή το θελήσει να βγει εκτός Αττικής) .
Ποια είναι η γνώμη σας ; Όλα έχουν abs

lleonidas
03/11/2020, 13:36
Έχε υπόψιν ότι σήμερα παρουσιάστηκε το ανανεωμένο Symphony του 2021. Δες εδώ (https://www.2wo.gr/news/nea-montela/5545-sym-symphony-st-2021) .

νεοσσός
03/11/2020, 13:38
Εχει παραλία χαρακτηριστικά με εμένα .
Ήτοι;

Sachry
03/11/2020, 14:34
Παρόμοια σωματικά χαρακτηριστικά. Ύψος βάρος

Sachry
03/11/2020, 14:37
Έχε υπόψιν ότι σήμερα παρουσιάστηκε το ανανεωμένο Symphony του 2021. Δες εδώ (https://www.2wo.gr/news/nea-montela/5545-sym-symphony-st-2021) .

Αυτό όμως αργεί. Ο φίλος μου το μηχανάκι το θέλει σύντομα . Δεν μπορεί να περιμένει μέχρι τότε. Παίζει να βγουν σε προσφορά τα τωρινά μοντέλα;;;;

lleonidas
03/11/2020, 14:40
Αυτό όμως αργεί. Ο φίλος μου το μηχανάκι το θέλει σύντομα . Δεν μπορεί να περιμένει μέχρι τότε. Παίζει να βγουν σε προσφορά τα τωρινά μοντέλα;;;;

Πιθανό αλλά οι τιμές του είναι ήδη αρκετά ανταγωνιστικές. Κατά την άποψή μου, αν είναι να περιμένει κάτι ας περιμένει το νέο μοντέλο και όχι κάποια μεγάλη προσφορά.

Sachry
03/11/2020, 14:55
Έχε υπόψιν ότι σήμερα παρουσιάστηκε το ανανεωμένο Symphony του 2021. Δες εδώ (https://www.2wo.gr/news/nea-montela/5545-sym-symphony-st-2021) .


Πιθανό αλλά οι τιμές του είναι ήδη αρκετά ανταγωνιστικές. Κατά την άποψή μου, αν είναι να περιμένει κάτι ας περιμένει το νέο μοντέλο και όχι κάποια μεγάλη προσφορά.


Αν μπορέσει να περιμένει οκ . Όμως αν δεν μπορεί, ποιο μοντέλο αξίζει σε σχέση με αυτά τα 2 αξίζουν . Χωράει σαν άνθρωπος επάνω;;
Αξίζει η αγορά αυτή ή να πάει στο nht 200 που θα χάσει την άνεση του σκούτερ αλλά θα κερδίσει σε αναρτήσεις.

Βασικό του μέλημα η οικονομία ( ως πρώτο) σε όλα μαζί με άνεση στις λακούβες

lleonidas
03/11/2020, 15:00
Αν μπορέσει να περιμένει οκ . Όμως αν δεν μπορεί, ποιο μοντέλο αξίζει σε σχέση με αυτά τα 2 αξίζουν . Χωράει σαν άνθρωπος επάνω;;
Αξίζει η αγορά αυτή ή να πάει στο nht 200 που θα χάσει την άνεση του σκούτερ αλλά θα κερδίσει σε αναρτήσεις.

Βασικό του μέλημα η οικονομία ( ως πρώτο) σε όλα μαζί με άνεση στις λακούβες

Χωράει αλλά δεν μπορώ να δώσω εγώ απάντηση στο ερώτημα...μόνο ο ίδιος! Ας πάει σε μια Sym να καβαλήσει ή ακόμα καλύτερα να οδηγήσει και τα δύο και έπειτα ας διαλέξει. Θεωρητικά, το NHT είναι πιο λογική επιλογή.

Sachry
03/11/2020, 15:05
Έχε υπόψιν ότι σήμερα παρουσιάστηκε το ανανεωμένο Symphony του 2021. Δες εδώ (https://www.2wo.gr/news/nea-montela/5545-sym-symphony-st-2021) .


Πιθανό αλλά οι τιμές του είναι ήδη αρκετά ανταγωνιστικές. Κατά την άποψή μου, αν είναι να περιμένει κάτι ας περιμένει το νέο μοντέλο και όχι κάποια μεγάλη προσφορά.


Χωράει αλλά δεν μπορώ να δώσω εγώ απάντηση στο ερώτημα...μόνο ο ίδιος! Ας πάει σε μια Sym να καβαλήσει ή ακόμα καλύτερα να οδηγήσει και τα δύο και έπειτα ας διαλέξει. Θεωρητικά, το NHT είναι πιο λογική επιλογή.

Από καταναλώσεις πως πάνε ;; Το nht όμως έχει αρκετή διαφορά στην τιμή αγοράς. Τα σέρβις όλων είναι παρόμοια ;;;
Τα σκούτερ είναι τόσο άσχημα στις λακούβες;;

alexis72
03/11/2020, 20:30
για οσους δεν ξέρουν απο scooter η παπιά κ εχουν πρόβλημα με την μέση τους ...
απο 200-300 εως 400 cc κλπ ,ενα ειναι το scooter με ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ αναρτήσεις κ οχι ΚΟΥΤΣΟΥΡΑ που εχουν ΟΛΑ ...
μέχρι πρίν λίγα χρόνια εβγαινε κ σε 150 cc αλλά δυστυχώς οι μπαγλαμάδες της yamaha το κατήργησαν κ βγαίνει μόνο σε 125 cc με τιμή στα 3.190 ευρώ ...
πολλά λεφτά για 125 cc ? καλύτερα να τα δώσεις για το xenter παρά να μπλέξεις με νοσοκομεία - ορθοπεδικούς - φυσιοθεραπευτές ...καταστρέφοντας την μέση σου ...αν κάνεις πολλά χλμ π.χ. ντελιβεράδες κλπ ...
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2042276-yamaha-xenter-125
το οδήγησα κ το 150 μετ/νο κ ταλαιπωρημένο κ το 125 το νέο...καμία σχέση σε αναρτήσεις με τα υπόλοιπα...κούτσουρα scooter κ παπιά,
το 150 το εχει αδελφικός φίλος ντελιβεράς 55χρόνων σήμερα κ ειναι ντελιβεράς τα 15 τελευταία χρόνια περίπου ,κάνει την ημέρα 100 χλμ μέσο ορο (το πρωί σε εργαστήριο οδοντοτεχνίτη κ το απόγευμα σε πιτσαρία-σουβλατζίδικο) εδώ κ 7-8 χρόνια το ειχε αγοράσει καινούργιο,ειχε μεγάλο θέμα πριν με την μέση του με παπάκια αλλα scooter κλπ κ μόνο με αυτό βρήκε λύση με την μέση του ,ειναι το μόνο με 1 (ενα) σωστό αμορτισέρ ...

TKM
03/11/2020, 22:09
Ο αναβάτης θα είναι 30 χρονών χωρίς εμπειρία επάνω σε δίκυκλα. Ύψος 1,86 , 90 κιλά .
Εχει παρόμοια χαρακτηριστικά με εμένα .
Εγώ του είπα ότι καλύτερα να πάρει το l/c γιατί έχει μόνο μισό ίππο διαφορά και είναι υδρόψυκτο. Κατά τα άλλα είναι ίδιο μηχανάκι και γλιτώνει και λίγα χρήματα.
Τον ενδιαφέρει η οικονομική μετακίνηση!
( Του είπα να κοιτάξει και τι nht 200 γιατί έχω ακούσει πως καίει λίγο και έχει στήσιμο μηχανής. Επίσης με αυτό μπορεί αν κάποια στιγμή το θελήσει να βγει εκτός Αττικής) .
Ποια είναι η γνώμη σας ; Όλα έχουν abs

Νομίζω ότι τον συμβούλεψες σωστά και το πιο σωστό απ' όλα όσα του είπες, ήταν να κοιτάξει το NHT 200, που είναι ίσως η πιο έξυπνη μοτοσυκλέτα που έχει παραχθεί τελευταία, ανεξαρτήτως μάρκας.

Sachry
03/11/2020, 23:47
Νομίζω ότι τον συμβούλεψες σωστά και το πιο σωστό απ' όλα όσα του είπες, ήταν να κοιτάξει το NHT 200, που είναι ίσως η πιο έξυπνη μοτοσυκλέτα που έχει παραχθεί τελευταία, ανεξαρτήτως μάρκας.

Άρα στην ουσία να κοιτάξει ή το υδρόψυκτο l/c ή το nht . Αυτά τα δύο όμως έχουν γύρω στα 700 ευρώ διαφορά στην κτήση. Τι κερδίζει ακριβώς ; ( Μόνο σε αναρτήσεις ) Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στις αναρτήσεις; Τον ενδιαφέρει η οικονομική μετακίνηση κυρίως .Της Yamaha το μικρό θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβό για τόσο μικρό σκούτερ εκτός αν καίει αέρα

TKM
04/11/2020, 00:31
Κερδίζει ό,τι κερδίζει κανείς όταν έχει μοτοσυκλέτα αντί για σκούτερ, δηλαδή καλύτερες αναρτήσεις και κράτημα, καλύτερες επιδόσεις και (για μένα) καλύτερο έλεγχο του οχήματός του, διότι έχει ταχύτητες και τις επιιλέγεις εσύ, όχι εκείνο. Επίσης τα σέρβις και η συντήρηση είναι πιο οικονομικά (δεν υπάρχει π.χ. ιμάντας που πρέπει να αλλάζει κάθε κάποια χιλιόμετρα) και σε περίπτωση πτώσης η ζημιά είναι μικρότερη, διότι η μοτοσυκλέτα δεν έχει τόσα πλαστικά που σπάνε.

Χάνει σε προστασία από νερά και σε αποθηκευτικούς χώρους, αφού στη μοτοσυκλέτα δεν χωράει κράνος κάτω από τη σέλα. Επίσης το σκούτερ είναι αυτόματο - εμένα μπορεί αυτό να μη μου αρέσει αλλά κάποιους τους ενοχλεί ο συμπλέκτης και προτιμούν το "αραλίκι" της οδήγησης χωρίς να ασχολούνται με τις ταχύτητες.

Ακόμα, όπως έγραψες και εσύ, με το NHT θα μπορεί να κάνει σίγουρα πιο εύκολα κι άνετα ένα μικρό ταξιδάκι απ' ό,τι με το Symphony.

Sachry
04/11/2020, 10:23
Κερδίζει ό,τι κερδίζει κανείς όταν έχει μοτοσυκλέτα αντί για σκούτερ, δηλαδή καλύτερες αναρτήσεις και κράτημα, καλύτερες επιδόσεις και (για μένα) καλύτερο έλεγχο του οχήματός του, διότι έχει ταχύτητες και τις επιιλέγεις εσύ, όχι εκείνο. Επίσης τα σέρβις και η συντήρηση είναι πιο οικονομικά (δεν υπάρχει π.χ. ιμάντας που πρέπει να αλλάζει κάθε κάποια χιλιόμετρα) και σε περίπτωση πτώσης η ζημιά είναι μικρότερη, διότι η μοτοσυκλέτα δεν έχει τόσα πλαστικά που σπάνε.

Χάνει σε προστασία από νερά και σε αποθηκευτικούς χώρους, αφού στη μοτοσυκλέτα δεν χωράει κράνος κάτω από τη σέλα. Επίσης το σκούτερ είναι αυτόματο - εμένα μπορεί αυτό να μη μου αρέσει αλλά κάποιους τους ενοχλεί ο συμπλέκτης και προτιμούν το "αραλίκι" της οδήγησης χωρίς να ασχολούνται με τις ταχύτητες.

Ακόμα, όπως έγραψες και εσύ, με το NHT θα μπορεί να κάνει σίγουρα πιο εύκολα κι άνετα ένα μικρό ταξιδάκι απ' ό,τι με το Symphony.

Άρα για οικονομία στο σέρβις, έλεγχο του οχήματος και αναρτήσεις και ένα ταξίδι ( όσο αντέχει ο ίδιος γιατί σίγουρα πιάνει τα 110) nht 200,

αν το θέλει μόνο για μέσα στην πόλη , να έχει την άνεση του κτλ symphony.

Όμως στα symphony είναι καλύτερο να επιλέξει το l/c που είναι υγρόψυκτο; Κερδίζει κάτι σε αυτό;

Kepler Fun
04/11/2020, 11:20
Δεν βλέπω τον λόγο για υδροψυξη σε μικρομεσαίο scooter. Ποιό πολλά προβλήματα νομίζω δημιουργεί παρά προσφέρει (βλέπε beverly).

Το καινούργιο euro5 symphony από ότι φαίνεται στο link διαφέρει μόνο σε κάποια gadget.

Επειδή τα κυβικά και η ροπή δεν αντικαθίστανται με τίποτα θα πρότεινα στον φίλο σου το τωρινό 200ρι symphony που πιθανόν θα βγεί και σε προσφορά λόγω της ανανέωσης.

Το έχω 3 χρόνια ως όχημα πόλης και βεβαιώνω ότι είναι τίμιο και δεν έχω κανένα παράπονο.

Απο εκεί και πέρα εαν συζητάμε scooter η μοτοσυκλετάκι ψάξε στο forum και διάβασε τους τόνους αναρτήσεων που υπάρχουν για να ενημερωθείς. Άκρη όμως μάλον δεν θα βγάλεις........

Sachry
04/11/2020, 14:06
Δεν βλέπω τον λόγο για υδροψυξη σε μικρομεσαίο scooter. Ποιό πολλά προβλήματα νομίζω δημιουργεί παρά προσφέρει (βλέπε beverly).

Το καινούργιο euro5 symphony από ότι φαίνεται στο link διαφέρει μόνο σε κάποια gadget.

Επειδή τα κυβικά και η ροπή δεν αντικαθίστανται με τίποτα θα πρότεινα στον φίλο σου το τωρινό 200ρι symphony που πιθανόν θα βγεί και σε προσφορά λόγω της ανανέωσης.

Το έχω 3 χρόνια ως όχημα πόλης και βεβαιώνω ότι είναι τίμιο και δεν έχω κανένα παράπονο.

Απο εκεί και πέρα εαν συζητάμε scooter η μοτοσυκλετάκι ψάξε στο forum και διάβασε τους τόνους αναρτήσεων που υπάρχουν για να ενημερωθείς. Άκρη όμως μάλον δεν θα βγάλεις........

Κατάλαβα. Άρα μεγάλο το μπέρδεμα γενικά .

panavour
04/11/2020, 14:13
Δεν υπαρχει μπερδεμα παιρνεις ενα αεροψυκτο απο 125-200 κυβικα και καθαρισες,φθηνα.Και να ξερεις ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ.Αξιωμα στην μηχανολογια.

Sachry
04/11/2020, 14:14
Δεν βλέπω τον λόγο για υδροψυξη σε μικρομεσαίο scooter. Ποιό πολλά προβλήματα νομίζω δημιουργεί παρά προσφέρει (βλέπε beverly).

Το καινούργιο euro5 symphony από ότι φαίνεται στο link διαφέρει μόνο σε κάποια gadget.

Επειδή τα κυβικά και η ροπή δεν αντικαθίστανται με τίποτα θα πρότεινα στον φίλο σου το τωρινό 200ρι symphony που πιθανόν θα βγεί και σε προσφορά λόγω της ανανέωσης.

Το έχω 3 χρόνια ως όχημα πόλης και βεβαιώνω ότι είναι τίμιο και δεν έχω κανένα παράπονο.

Απο εκεί και πέρα εαν συζητάμε scooter η μοτοσυκλετάκι ψάξε στο forum και διάβασε τους τόνους αναρτήσεων που υπάρχουν για να ενημερωθείς. Άκρη όμως μάλον δεν θα βγάλεις........

Απλά αυτός το έχει στο μυαλό του ότι υγρόψυκτο καλύτερο από αερόψυκτο. Δεν ξέρω τις διαφορές και δεν ξέρω τι να του πω .

panavour
04/11/2020, 14:17
καλυτερο σε αποδοση ΝΑΙ ,αλλα πολυπλοκο και αμα χαλασει................... αστο καλυτερα.σα λιγα κυβικα το κερδος σε αποδοση ειναι ΜΙΚΡΟ εως ΑΣΗΜΑΝΤΟ

Sachry
04/11/2020, 15:00
καλυτερο σε αποδοση ΝΑΙ ,αλλα πολυπλοκο και αμα χαλασει................... αστο καλυτερα.σα λιγα κυβικα το κερδος σε αποδοση ειναι ΜΙΚΡΟ εως ΑΣΗΜΑΝΤΟ


Στην ουσία αν βάλει ως πρωταρχικό στόχο την οικονομία καλύτερα να επιλέξει το st 125 με abs αερόψυκτο που έχει μισό άλογο διαφορά από το 200. Αν δεν έχει θέμα για τα λίγα χρήματα να πάει στο 200 st , αν θέλει την άνεση της μικρής μηχανής να πάει στο nht 200 . Τα δύο πρώτα μοντέλα τα βάζω σε αντιστοιχία kymco που από ότι βλέπουμε μοιάζουν