PDA

View Full Version : Επισκευή κλειδαριάς τιμονιού Kawasaki



jefman
03/11/2020, 20:22
Καλησπέρα, κλειδαριά έχει χαλάσει και μαγκώνει το κλειδί ειδικά στο κλείδωμα - ξεκλείδωμα του τιμονιού. Πιστεύω ότι μπορώ να την φτιάξω αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πως βγαίνει ο αφαλός, πιστεύω ότι τα πειράκια που έχω στους κόκκινους κύκλους τον κρατάνε αλλά δεν θέλω να κάνω πειράματα, ξέρει κάτι κάποιος
422347

Ευχαριστώ

Bowleno
03/11/2020, 20:50
πΕΙράκια είναι, τα πυράκια είναι άλλο πράγμα.:D
Κάπου εδώ μέσα ο μαγκάιβερ (αν δεν κάνω λάθος) είχε ένα θέμα με κλειδαριές, ψάξε το....

McGyver
03/11/2020, 21:10
O McGyver έπαιζε με τις κλειδαριές στις βαλίτσες :lol:.

Νομίζω πάντως ότι γενικά για να μπορέσει να βγει ο αφαλός από τη φωλιά πρέπει να έχεις το κλειδί μέσα.

telegonos
03/11/2020, 21:17
Για να βγάλεις τα πιράκια, τρυπάς το μέταλο της κλειδαριάς ΔΙΠΛΑ στο πιράκι. Στην συνέχεια με ένα λεπτό κατσαβίδι, κάνεις μοχλό και το πετάς έξω.

Οι εικόνες είναι από κλειδαριά Honda αλλά η λογική είναι η ίδια. Το καλό με την μέθοδο αυτή είναι ότι ούτε ο πίρος, ούτε η θέση του καταστρέφεται, και μπορεί να ξαναμπεί μετά χωρίς προβλήματα και πατέντες.

422348

422349

Θα σου πρότεινα να πας την κλειδαριά σου σε επαγγελματία κλειδαρά π.χ. https://www.fastkey.gr/ , και να μην ασχοληθείς μόνος σου γιατί η πιθανότητα να μην μπορείς να την μαζέψεις μετά το άνοιγμα, είναι μεγάλη, επίσης ενδέχεται να χρειάζεται ανταλλακτικές ασφάλειες που εσύ δεν έχεις.

jefman
03/11/2020, 23:05
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις (και για τα πειράκια :p ), έχω κάποια εμπειρία από αφαλούς λόγω παλιάς εργασίας, νομίζω θα τα καταφέρω, εξάλλου ήδη έχω βάλει μια ιμιτασιόν κλειδαριά (θέλει πατέντες) αλλά θέλω να φτιάξω την δικιά του γιατί είναι πιο ποιοτική, λογικό, 40 η ιμιτασιόν 150 η γνήσια, και για να έχω ένα κλειδί