PDA

View Full Version : Honda SH300i abs 2009 πρόβλημα με θερμοκρασία νερού



ktsoartanidis
06/11/2020, 14:05
Μου παρουσιάζεται συχνά η κατάσταση να δουλεύει ο ανεμιστήρας του ψυγείου νερού πολύ συχνά το χειμώνα και σχεδόν συνέχει το καλοκαίρι μέσα στην πόλη.
Ο δείκτης όπου το βεντιλατέρ λειτουργεί, είναι ελάχιστα πριν τη μέση του δείκτη και ενώ συνεχίζει να λειτουργεί (και ανεβαίνει λίγο πάνω από τη μέση) πολύ δύσκολα θα σταματήσει μέχρι να σβήσω τη μηχανή άσχετα αν κινούμαι με ταχύτητες 60 -80.

Το πήγα σε μηχανικό το κοιτάξει δύο φορές καθαρίζοντας το ψυγείο (χωρίς να το βγάλει) με νερό με πίεση αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;

OldMan
06/11/2020, 15:20
Χωρις "Καλησπερα και συγγνωμη που σας ζαλιζω τα @ρχιδια Παρασκευη μεσημερι.." μη περιμενεις απαντηση..

stefanos
06/11/2020, 19:39
Μου παρουσιάζεται συχνά η κατάσταση να δουλεύει ο ανεμιστήρας του ψυγείου νερού πολύ συχνά το χειμώνα και σχεδόν συνέχει το καλοκαίρι μέσα στην πόλη.
Ο δείκτης όπου το βεντιλατέρ λειτουργεί, είναι ελάχιστα πριν τη μέση του δείκτη και ενώ συνεχίζει να λειτουργεί (και ανεβαίνει λίγο πάνω από τη μέση) πολύ δύσκολα θα σταματήσει μέχρι να σβήσω τη μηχανή άσχετα αν κινούμαι με ταχύτητες 60 -80.

Το πήγα σε μηχανικό το κοιτάξει δύο φορές καθαρίζοντας το ψυγείο (χωρίς να το βγάλει) με νερό με πίεση αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;

Αφύσικο.
Τρόμπα νερού έχεις αλλάξει?

viper1
06/11/2020, 19:49
Μου παρουσιάζεται συχνά η κατάσταση να δουλεύει ο ανεμιστήρας του ψυγείου νερού πολύ συχνά το χειμώνα και σχεδόν συνέχει το καλοκαίρι μέσα στην πόλη.
Ο δείκτης όπου το βεντιλατέρ λειτουργεί, είναι ελάχιστα πριν τη μέση του δείκτη και ενώ συνεχίζει να λειτουργεί (και ανεβαίνει λίγο πάνω από τη μέση) πολύ δύσκολα θα σταματήσει μέχρι να σβήσω τη μηχανή άσχετα αν κινούμαι με ταχύτητες 60 -80.

Το πήγα σε μηχανικό το κοιτάξει δύο φορές καθαρίζοντας το ψυγείο (χωρίς να το βγάλει) με νερό με πίεση αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;

Πολύ πιθανό ο θερμοστάτης που δίνει εντολή στον ανεμιστήρα να τα έχει παίξει . Αν και συνήθως κάνει το αντίθετο . Δεν δίνει εντολή να ανοίξει το βεντιλατερ . Όπως και να έχει αν έχεις πρόσβαση σε αυτόν και το βιβλίο συντήρησης μπορείς να τον μετρήσεις με πολύμετρο.

stefanos
06/11/2020, 20:12
Πολύ πιθανό ο θερμοστάτης που δίνει εντολή στον ανεμιστήρα να τα έχει παίξει . Αν και συνήθως κάνει το αντίθετο . Δεν δίνει εντολή να ανοίξει το βεντιλατερ . Όπως και να έχει αν έχεις πρόσβαση σε αυτόν και το βιβλίο συντήρησης μπορείς να τον μετρήσεις με πολύμετρο.

Το βεντιλατέρ και στο δικό μου ανοίγει λίγο κάτω από την μεσαία γραμμή στο όργανο αλλά ακόμα και το καλοκαίρι στην κίνηση η θερμοκρασία πέφτει αμέσως.

ktsoartanidis
09/11/2020, 11:55
Πολύ πιθανό ο θερμοστάτης που δίνει εντολή στον ανεμιστήρα να τα έχει παίξει . Αν και συνήθως κάνει το αντίθετο . Δεν δίνει εντολή να ανοίξει το βεντιλατερ . Όπως και να έχει αν έχεις πρόσβαση σε αυτόν και το βιβλίο συντήρησης μπορείς να τον μετρήσεις με πολύμετρο.

Ο θερμοστάτης είναι μια χαρά. Ανοίγει και κλείνει κανονικά. Το θέμα είναι ότι όταν δουλεύει δεν πέφτει η θερμοκρασία. Δηλαδή φαίνεται να έχει μικρή επίδραση στη μείωση της θερμοκρασίας.

ktsoartanidis
09/11/2020, 11:56
Αφύσικο.
Τρόμπα νερού έχεις αλλάξει?

Όχι. Ο μηχανικός δεν μου είπε ότι χρειάζεσαι κάτι τέτοιο.

ktsoartanidis
09/11/2020, 11:57
Χωρις "Καλησπερα και συγγνωμη που σας ζαλιζω τα @ρχιδια Παρασκευη μεσημερι.." μη περιμενεις απαντηση..

Έχει δίκιο φίλε ζήτω συγνώμη.

ktsoartanidis
09/11/2020, 11:57
Το βεντιλατέρ και στο δικό μου ανοίγει λίγο κάτω από την μεσαία γραμμή στο όργανο αλλά ακόμα και το καλοκαίρι στην κίνηση η θερμοκρασία πέφτει αμέσως.

Το δικό δεν πέφτει. Και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Ποιο μοντέλο έχεις φίλε μου; 2008;

toyar
09/11/2020, 13:07
το κυκλωμα σου ειναι γεματο παραφλου;
εξαερωση καλη εχει γινει;
η ταπα του ψυγειου ειναι οκ;
αυτο που περιγραφεις ειναι προβληματικη κυκλοφορια στο ψυγειο

ktsoartanidis
09/11/2020, 13:19
το κυκλωμα σου ειναι γεματο παραφλου;
εξαερωση καλη εχει γινει;
η ταπα του ψυγειου ειναι οκ;
αυτο που περιγραφεις ειναι προβληματικη κυκλοφορια στο ψυγειο

Ακριβώς αυτό φοβάται. Κακή ανακυκλοφορια.
Τα αλλά είναι καλά. Δεν χάνεις νερό, το ψυγείο είναι γεμάτο.
Απλά ρωτάω Μήπως κάποιος έχει διαπιστώσει με ίδια εμπειρία το πρόβλημα.

stefanos
09/11/2020, 13:28
Το δικό δεν πέφτει. Και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Ποιο μοντέλο έχεις φίλε μου; 2008;

2009

toyar
09/11/2020, 13:30
αν το ψυγειο ειναι καθαρο και η τρομπα οκ μπορει να στα κανει αυτα η ταπα ακομα κι αν δεν εχει διαρροη

ktsoartanidis
09/11/2020, 14:11
αν το ψυγειο ειναι καθαρο και η τρομπα οκ μπορει να στα κανει αυτα η ταπα ακομα κι αν δεν εχει διαρροη

Τι να κάνει δηλ η τάπα;

OldMan
09/11/2020, 15:40
Τι να κάνει δηλ η τάπα;

Να μην σφραγιζει το υπολοιπο κυκλωμα..

toyar
09/11/2020, 15:55
να μην κραταει την πιεση που πρεπει με τις αυξομειωσεις της θερμοκρασιας
να μην συνεργαζεται το κυκλωμα καλα με το δοχειο διαστολης
να δημιουργουνται θυλακες αερα που εμποδιζουν την κυκλοφορια
η ταπα του ψυγειου δεν ειναι ενα απλο βουλωμα

ktsoartanidis
09/11/2020, 18:35
να μην κραταει την πιεση που πρεπει με τις αυξομειωσεις της θερμοκρασιας
να μην συνεργαζεται το κυκλωμα καλα με το δοχειο διαστολης
να δημιουργουνται θυλακες αερα που εμποδιζουν την κυκλοφορια
η ταπα του ψυγειου δεν ειναι ενα απλο βουλωμα

Αν την ανοίξω και την δω θα διαπιστώσω κάτι ή προτείνεις να την αλλάξω ούτως ή άλλως.

toyar
09/11/2020, 18:42
εχει τυχει να τη βρω με σπασμενη βαλβιδα που ηταν ολοφανερο
μπορει ομως να εχει αδυνατισει το ελατηριο της
η να εχει κατσει η τσιμουχα της
δεν μπορω να σου προτεινω απο μακρυα να δωσεις λεφτα:)

ktsoartanidis
09/11/2020, 18:55
εχει τυχει να τη βρω με σπασμενη βαλβιδα που ηταν ολοφανερο
μπορει ομως να εχει αδυνατισει το ελατηριο της
η να εχει κατσει η τσιμουχα της
δεν μπορω να σου προτεινω απο μακρυα να δωσεις λεφτα:)

Οκ σε ευχαριστώ πολύ.