PDA

View Full Version : Κατασκευή βάσης χούφτας



lospsi
07/11/2020, 08:15
Καλημέρα παλικάρια και καλή καραντίνα να έχουμε:D

Θέλω να κατασκευάσω κάτι βάσεις για να στηρίξω ένα ζευγάρι χούφτες. Το μηχανάκι είναι ένα Tracer 900 και οι χούφτες είναι από Aprilia Dorsoduro. Έχω σχεδιάσει τι θέλω, που μπορώ να το φτιάξω? Θα ασχοληθεί κανένα σιδεράδικο? Υπάρχουν ανθρώποι με 3D εκτυπωτές που να αναλαμβάνουν να τα "τυπώσουν" και αν ναι, το υλικό θα αντέχει?
Παρακάτω τα "σχέδιο" όπως το έφτιαξα (διαφορετικές διαστάσεις γιατί θέλω να κάνω δοκιμές) και ελπίζω να είναι κατανοητό....


(παλιότερα, για κάτι άλλες βάσεις που ήθελα, είχα πάει σε μαγαζί με στράντζα, είχα πάρει κομματάκια χοντρής λαμαρίνας 10Χ50mm και στο σπίτι έκανα τις τρύπες με τρυπανάκι, όσες ήθελα τις τσάκισα και έκανα την δουλειά μου. Τώρα όμως θέλω κάτι πιο όμορφο...)

McGyver
07/11/2020, 08:42
Υπάρχουν ανθρώποι με 3D εκτυπωτές που να αναλαμβάνουν να τα "τυπώσουν" και αν ναι, το υλικό θα αντέχει?

Ως σχέδιο μπορεί να αποτυπωθεί και να παραχθεί σε 3D εκτυπωτή.

Εφόσον πρόκειται για σημείο που δε δέχεται μεγάλες δυνάμεις ή θερμικές καταπονήσεις, δε νομίζω να έχεις θέμα ειδικά αν τυπωθεί με το σωστό orientation.
Κι αν κάποια στιγμή ραγίσει, κλάιν μάιν που λένε, τυπώνεις άλλο ή έχει προτυπώσει μερικά να έχεις καβάτζα (αυτό είναι μέρος της μαγείας του 3D printing).

Στο σχέδιο που έχεις παραπάνω, εγώ θα έβαζα μερικές ενισχύσεις στις γωνίες για μεγαλύτερη σταθερότητα.
Επίσης, καλύτερα το συνολικό πλάτος του αποστάτη να είναι 20mm, υπάρχει λόγος να στενεύει;

Προτείνω rapid prototyping με PLA για να καταλήξεις αν θες 50άρι, 60άρι ή 70άρι και μετά το τελικό με PETG (για να έχει κάποιες ελαστικότητες).

Γίνεται σε desktop 3D printer με σχετικά μικρό κόστος, άμα θες μιλάμε ιδιαιτέρως για τα περαιτέρω.

Γενικά μιλώντας, το πιο δύσκολο κομμάτι για αυτά τα πράγματα είναι ο σχεδιασμός.

:wave2:

karellen
07/11/2020, 09:03
Ρίξε μια κοντινή ματιά σε GS1200 LC,τα στηρίγματα (ή μάλλον ένα στήριγμα) είναι πλαστικό και πιάνει στον καθρέπτη.
Απλούστατο σαν σύλληψη και κατασκευή,ξεφεύγει από τα μανιτζέβελα κόλπα του αερόψυκτου (αλουμινένια στηρίγματα στο τιμόνι,κάργα βίδες κλπ)

Από κοντά θα το δεις καλύτερα αλλά αν θέλεις σου στέλνω φωτογραφίες από το δικό μου.

McGyver
07/11/2020, 09:09
Ρίξε μια κοντινή ματιά σε GS1200 LC,τα στηρίγματα (ή μάλλον ένα στήριγμα) είναι πλαστικό και πιάνει στον καθρέπτη.
Απλούστατο σαν σύλληψη και κατασκευή,ξεφεύγει από τα μανιτζέβελα κόλπα του αερόψυκτου (αλουμινένια στηρίγματα στο τιμόνι,κάργα βίδες κλπ)

Από κοντά θα το δεις καλύτερα αλλά αν θέλεις σου στέλνω φωτογραφίες από το δικό μου.

@karellen

Αυτό εννοείς;

422420

422421

doctor_john
07/11/2020, 09:48
Το σκαλοπάτι έχει κάποια χρήση; φωλιάζει κάπου, είναι απαραίτητο;
Ρωτάω γιατί δείχνει να σχεδιάζεις την αρχή μιας διάρρηξης στις εσωτερικές γωνίες.

Το ίδιο ακριβώς μπορείς να το φτιάξεις χωρίς αιχμές, με πιο οργανική φόρμα που θα μοιραζει αντί να
συγκεντρώνει τα φορτία.

Μπορεί να γίνει και σε μέγγενη με τρυπάνι και λίμα - πάνινα γυαλόχαρτα και δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις
ατσάλι, τα ίδια χαρακτηριστικά θα βρεις σε σειρές 5 και 6 αλουμινίου.

Ρεαλιστικά με τον McGuyver ένα κλικ μακριά, το φτιάχνετε από γερό πλαστικό, κάνετε αντηρίδες που σβήνουν κατά μήκος
και θα έχεις πολύ ελεγχόμενο και καλοβαλμένο αποτέλεσμα.

karellen
07/11/2020, 10:04
@karellen

Αυτό εννοείς;

422420

422421

Ακριβώς.

McGyver
07/11/2020, 10:25
Ακριβώς.

Όντως ωραίο, αλλά νομίζω δεν ταιριάζει με τις χούφτες που λέει ο lospsi.

Στις Aprilia η βίδα περνάει κάθετα προς το έδαφος, ενώ στις BMW παράλληλα (αν το περιγράφω καλά :blush:).

karellen
07/11/2020, 10:26
Κοίταξε μήπως τα βρεις πουθενά μεταχειρισμένα (από διαλυμένη μηχανή πχ) γιατί για καινούργια τσούζει.
Το part number είναι 46638523433.

Εδιτ. τώρα είδα το σχόλιό σου. :cool:

McGyver
07/11/2020, 10:36
Το ίδιο ακριβώς μπορείς να το φτιάξεις χωρίς αιχμές, με πιο οργανική φόρμα που θα μοιραζει αντί να
συγκεντρώνει τα φορτία.

Συμφωνώ, καλύτερα ένα "S" από ένα "Ζ" με ίδιες αποστάσεις κέντρων (και στους δύο άξονες).

lospsi
07/11/2020, 10:54
Ρίξε μια κοντινή ματιά σε GS1200 LC,τα στηρίγματα (ή μάλλον ένα στήριγμα) είναι πλαστικό και πιάνει στον καθρέπτη.
Απλούστατο σαν σύλληψη και κατασκευή,ξεφεύγει από τα μανιτζέβελα κόλπα του αερόψυκτου (αλουμινένια στηρίγματα στο τιμόνι,κάργα βίδες κλπ)

Από κοντά θα το δεις καλύτερα αλλά αν θέλεις σου στέλνω φωτογραφίες από το δικό μου.

Όπως σωστά λέει ο Θωμάς, δεν ταιριάζει η κατεύθυνση της τρύπας στην χούφτα.


Το σκαλοπάτι έχει κάποια χρήση; φωλιάζει κάπου, είναι απαραίτητο;
Ρωτάω γιατί δείχνει να σχεδιάζεις την αρχή μιας διάρρηξης στις εσωτερικές γωνίες.

Το ίδιο ακριβώς μπορείς να το φτιάξεις χωρίς αιχμές, με πιο οργανική φόρμα που θα μοιραζει αντί να
συγκεντρώνει τα φορτία.

Μπορεί να γίνει και σε μέγγενη με τρυπάνι και λίμα - πάνινα γυαλόχαρτα και δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις
ατσάλι, τα ίδια χαρακτηριστικά θα βρεις σε σειρές 5 και 6 αλουμινίου.

Ρεαλιστικά με τον McGuyver ένα κλικ μακριά, το φτιάχνετε από γερό πλαστικό, κάνετε αντηρίδες που σβήνουν κατά μήκος
και θα έχεις πολύ ελεγχόμενο και καλοβαλμένο αποτέλεσμα.

Εννοείται πως κάτι πιο καλοβαλμένο, με καμπύλες θα ήταν ακόμα πιο ωραίο. Ουσιαστικά (και επισυνάπτω και τις φωτό) θέλω να γεφυρώσω μια απόσταση 5-6εκ που έχει και υψομετρική διαφορά περίπου 1εκ. Απλά, στην γκαζιέρα είναι λίγο πιο στριμόκωλα τα πράγματα από θέμα χώρου λόγω των ντιζών.

Θώμα, θα σε πάρω τηλ!

toyar
07/11/2020, 11:28
ενα κομματι αλουμινιο....
διαμορφωνεις το μηκος και σχημα που θες με λιμα
ανοιγεις τις τρυπες που θες
ρυθμιζεις την υψομετρικη διαφορα με αποστατες
απλο φθηνο αθραυστο

McGyver
07/11/2020, 11:53
Θωμά, θα σε πάρω τηλ!

:beer:

Άμα είναι κοιτάμε μήπως "διορθώσουμε" και τη βάση για το tankbag :winka:.

McGyver
10/11/2020, 22:58
Μιας και είχα χρόνο...

Κέντρο με κέντρο στα 70, 60 και 50mm, τρύπα Φ10.
Πάχος 4mm, πλάτος 20mm.
Η κάθετη απόσταση των 10mm είναι "εσωτερική" για να κάτσει η χούφτα από πάνω (όχι να κρέμεται από τον αποστάτη).

Όποτε μπορέσουμε, τα παίρνεις τα δοκιμάζεις κι αν σου κάνει μιλάμε για το αν σου κάνω κι εγώ :bawl:.

422647

422648


Το 70άρι και το 50άρι είναι με PLA, το 60άρι με PETG (έτυχε να έχω λίγο από ένα δείγμα και είπα να δω ένα draft).

:wave2:

George_Sp
10/11/2020, 23:42
Καλησπέρα Θωμά. Επειδή έχω φορέσει και γω τις ίδιες dorsoduro χούφτες στο Versys θα μπορούσαμε να δούμε και για τη δική μου περίπτωση;
τώρα έχω κάτι αντι-αισθητικά λαμάκια από λαμαρίνα που λύγισα με μπόλικες ενώσεις ροδέλες κλπ και δε μου αρέσουν καθόλου.

Επειδή είμαι κοντά στην απόκτηση 3d printer (σκέφτομαι για τον Ender 3 V2) θα μπορούσες να μοιραστείς τα αρχεία για να κάνω μια δοκιμαστική εκτύπωση σε ένα φίλο;

KonstantinS
11/11/2020, 05:47
Όπως σωστά λέει ο Θωμάς, δεν ταιριάζει η κατεύθυνση της τρύπας στην χούφτα.



Εννοείται πως κάτι πιο καλοβαλμένο, με καμπύλες θα ήταν ακόμα πιο ωραίο. Ουσιαστικά (και επισυνάπτω και τις φωτό) θέλω να γεφυρώσω μια απόσταση 5-6εκ που έχει και υψομετρική διαφορά περίπου 1εκ. Απλά, στην γκαζιέρα είναι λίγο πιο στριμόκωλα τα πράγματα από θέμα χώρου λόγω των ντιζών.

Θώμα, θα σε πάρω τηλ!

Στην βιδα της μανετας δεν μπορει να στιρηχθει ?

McGyver
11/11/2020, 08:00
Καλησπέρα Θωμά. Επειδή έχω φορέσει και γω τις ίδιες dorsoduro χούφτες στο Versys θα μπορούσαμε να δούμε και για τη δική μου περίπτωση;
τώρα έχω κάτι αντι-αισθητικά λαμάκια από λαμαρίνα που λύγισα με μπόλικες ενώσεις ροδέλες κλπ και δε μου αρέσουν καθόλου.

Επειδή είμαι κοντά στην απόκτηση 3d printer (σκέφτομαι για τον Ender 3 V2) θα μπορούσες να μοιραστείς τα αρχεία για να κάνω μια δοκιμαστική εκτύπωση σε ένα φίλο;

Καλημέρα Γιώργο...

Έχω ανεβάσει τα αρχεία στο Thingiverse (https://www.thingiverse.com/thing:4649799).

:beer:

o_gavros
11/11/2020, 11:02
Σε τι επίπεδα πρόσφυσης έχουμε φτάσει ρπστμ εδώ πέρα μέσα!!!

McGyver
11/11/2020, 11:04
Σε τι επίπεδα πρόσφυσης έχουμε φτάσει ρπστμ εδώ πέρα μέσα!!!

Να τυπώσω ένα chicken strip gauge να δούμε :bawl:;

νεοσσός
11/11/2020, 11:11
Σε τι επίπεδα πρόσφυσης έχουμε φτάσει ρπστμ εδώ πέρα μέσα!!!
Όταν πρωτογράφτηκα στο forum ήταν μόνο πέντε τύποι που πήγαιναν μέχρι το Θησείο για καφέ. Λάδι άλλαζαν μόνοι τους μόνο στη φριτέζα. Τώρα έχουμε γεμίσει παγκόσμιους και μηχανολόγους μηχανικούς με Nobel.

Όταν με το καλό ο Θωμάς αποκτήσει μεγάλης διάστασης τρισδιάστατο εκτυπωτή πλαστικού και μετάλλου, θα του δίνουμε τα σχέδια να μας εκτυπώνει μία Ducati να πάμε βόλτα. :p


Προσπαθώ να φανταστώ προς τα πού θα κινηθεί η αγορά μετά από μερικές δεκαετίες. Ήδη η έντυπη πληροφορία έχει απαξιωθεί, εξαιτίας των ψηφιακών μέσων. Το ίδιο και οι ταινίες που είναι εύκολα προσβάσιμες. Άραγε τι θα γίνει με τα υλικά αγαθά, όταν πολλά από αυτά θα είναι εκτυπώσιμα και προς τα πού θα στραφεί η αγορά; Ποιο θα είναι το επόμενο δυσπρόσιτο επιθυμητό στοιχείο που θα χρειάζεται πόρους για να αποκτηθεί/προσπελαστεί;

katsar
11/11/2020, 12:52
Θα γίνουμε StarTrek με food και industrial replicators.

George_Sp
11/11/2020, 21:01
Καλημέρα Γιώργο...

Έχω ανεβάσει τα αρχεία στο Thingiverse (https://www.thingiverse.com/thing:4649799).

:beer:


σε ευχαριστώ για τα αρχεία Θωμά! με τι υλικό και ρυθμίσεις προτείνεις να κάνω την 1η απόπειρα; Βλέπω οτι έχεις και συ Ender 3 pro.

McGyver
11/11/2020, 21:06
σε ευχαριστώ για τα αρχεία Θωμά! με τι υλικό και ρυθμίσεις προτείνεις να κάνω την 1η απόπειρα; Βλέπω οτι έχεις και συ Ender 3 pro.

Κάντε το prototyping με το υλικό που έχετε και τις ρυθμίσεις του :lol:.

Αφού καταλήξετε στο τελικό full solid PETG.
Καθαρά προσωπική μου άποψη, the usual "no responsibility undertak" disclaimers apply.

panavour
11/11/2020, 21:30
Όταν πρωτογράφτηκα στο forum ήταν μόνο πέντε τύποι που πήγαιναν μέχρι το Θησείο για καφέ. Λάδι άλλαζαν μόνοι τους μόνο στη φριτέζα. Τώρα έχουμε γεμίσει παγκόσμιους και μηχανολόγους μηχανικούς με Nobel.

Όταν με το καλό ο Θωμάς αποκτήσει μεγάλης διάστασης τρισδιάστατο εκτυπωτή πλαστικού και μετάλλου, θα του δίνουμε τα σχέδια να μας εκτυπώνει μία Ducati να πάμε βόλτα. :p


Προσπαθώ να φανταστώ προς τα πού θα κινηθεί η αγορά μετά από μερικές δεκαετίες. Ήδη η έντυπη πληροφορία έχει απαξιωθεί, εξαιτίας των ψηφιακών μέσων. Το ίδιο και οι ταινίες που είναι εύκολα προσβάσιμες. Άραγε τι θα γίνει με τα υλικά αγαθά, όταν πολλά από αυτά θα είναι εκτυπώσιμα και προς τα πού θα στραφεί η αγορά; Ποιο θα είναι το επόμενο δυσπρόσιτο επιθυμητό στοιχείο που θα χρειάζεται πόρους για να αποκτηθεί/προσπελαστεί;


προβατίνα στα καρβουνα δεν θα μπορει να εκτυπωθει.αρα εχουμε ελπιδες.

George_Sp
11/11/2020, 21:36
Κάντε το prototyping με το υλικό που έχετε και τις ρυθμίσεις του :lol:.

Αφού καταλήξετε στο τελικό full solid PETG.
Καθαρά προσωπική μου άποψη, the usual "no responsibility undertak" disclaimers apply.

:beer:

o_gavros
12/11/2020, 23:09
Να τυπώσω ένα chicken strip gauge να δούμε :bawl:;

θα κλάψουν μανούλες :p

bulmont
13/11/2020, 08:34
Σε τι επίπεδα πρόσφυσης έχουμε φτάσει ρπστμ εδώ πέρα μέσα!!!


https://www.youtube.com/watch?v=MbPdW1_ZMNQ

katsar
13/11/2020, 08:57
Ο ΧΤακιας πρέπει να έχασε καναδυο χρόνια ζωής από την τρομάρα του :lol:

o_gavros
13/11/2020, 12:09
https://www.youtube.com/watch?v=MbPdW1_ZMNQ

"...ωωωω μαλακα!", έκλαψα!

νεοσσός
13/11/2020, 12:16
"...ωωωω μαλακα!", έκλαψα!
Νόμιζα πως όταν έκανες το αντίστοιχο σχόλιο πιο πριν, είχες στο νου σου το γνωστό video. Υπάρχει και τριπλή έκδοση (https://www.youtube.com/watch?v=aq7Juc6yVBI).

o_gavros
13/11/2020, 12:29
τη Βικυ την ειχα δει,το "ελα γιωργη" επίσης.του μπουλμον δεν το χα παρει πρέφα.

George_Sp
16/11/2020, 20:30
Θωμά είμαι σε συζητήσεις για να ξεκινήσει μια ερασιτεχνική φάση με ημι-επαγγελματική προοπτική.
Με το ψάξιμο που έκανα είδα οτι οι ανάγκες που καθορίζουν την επιλογή είναι προφανώς το μέγιστο μέγεθος εκτύπωσης που επιθυμούμε για τη χρήση που προορίζουμε το μηχάνημα αλλά και την υποστήριξη-αναβάθμιση αργότερα.
Οι εκτυπώσεις θα γίνονται σε PETG και ABS και η σχεδίαση σε Fusion 360.
Με βάση αυτά στο μυαλό και ένα budget περίπου στο 500άρικο έχεις να αντιπροτείνεις κάποιο άλλο μηχάνημα από το Ender 5 plus 3d
https://www.banggood.com/Creality-3D-Ender-5-Plus-3D-Printer-Kit-350+350+400mm-Large-Print-Size-Support-Auto-Bed-Leveling-or-Resume-Print-or-Filament-Run-out-Detection-or-Dual-Z-Axis-or-4_3inch-Display-p-1582767.html?

McGyver
16/11/2020, 21:04
Θωμά είμαι σε συζητήσεις για να ξεκινήσει μια ερασιτεχνική φάση με ημι-επαγγελματική προοπτική.
Με το ψάξιμο που έκανα είδα οτι οι ανάγκες που καθορίζουν την επιλογή είναι προφανώς το μέγιστο μέγεθος εκτύπωσης που επιθυμούμε για τη χρήση που προορίζουμε το μηχάνημα αλλά και την υποστήριξη-αναβάθμιση αργότερα.
Οι εκτυπώσεις θα γίνονται σε PETG και ABS και η σχεδίαση σε Fusion 360.
Με βάση αυτά στο μυαλό και ένα budget περίπου στο 500άρικο έχεις να αντιπροτείνεις κάποιο άλλο μηχάνημα από το Ender 5 plus 3d
https://www.banggood.com/Creality-3D-Ender-5-Plus-3D-Printer-Kit-350+350+400mm-Large-Print-Size-Support-Auto-Bed-Leveling-or-Resume-Print-or-Filament-Run-out-Detection-or-Dual-Z-Axis-or-4_3inch-Display-p-1582767.html?

Δεν έχω ψαχτεί ακόμα για κάτι άλλο από τον Ender 3 Pro που έχω, επομένως δεν μπορώ να προτείνω κάτι.
Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση επί χαρακτηριστικών και γνωρίζω, μετά χαράς να πω τη γνώμη μου.
Καλύτερα βέβαια να το πάρουμε offline για να μην κάνουμε κατάχρηση του χώρου εδώ.

Αν δεν τα πούμε, εύχομαι ειλικρινά καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου/σας.

:beer:

doctor_john
17/11/2020, 08:20
Έχω εγώ μια! Γνωρίζεις πως αναγνωρίζει το λογισμικό τους άξονες κίνησης;
Ξεκινά την διαδρομή και όσο βρεί μετράει; ή έχει καταχωρημένο κάπου το μήκος τους και επαληθεύει;
Θεωρητικά αν αλλάξεις τους άξονες κίνησης μπορεί να τυπώσει μεγαλύτερο μέγεθος;

McGyver
17/11/2020, 08:43
Έχω εγώ μια! Γνωρίζεις πως αναγνωρίζει το λογισμικό τους άξονες κίνησης;
Ξεκινά την διαδρομή και όσο βρεί μετράει; ή έχει καταχωρημένο κάπου το μήκος τους και επαληθεύει;

Στο firmware του εκτυπωτή ορίζεις τις μέγιστες διαστάσεις.
Όταν ξεκινά η εκτύπωση κάνει homing (με limit switches σε Χ & Υ και ανάλογα στο Ζ) και ξέρει πλέον πού είναι το σημείο (0, 0, 0).
Από εκεί και πέρα έχει τα λεγόμενα "software endstops" στο firmware, οπότε δεν ξεπερνά τα όρια γνωρίζοντας που είναι το (0, 0, 0).

Αν βέβαια κάνεις power on, είσαι κάπου στη μέση και του πεις πήγαινε στην άκρη χωρίς ένα G28 (homing) τον ήπιες.
Μη ρωτήσεις πώς το ξέρω :bawl:.


Θεωρητικά αν αλλάξεις τους άξονες κίνησης μπορεί να τυπώσει μεγαλύτερο μέγεθος;

Πρακτικά, όχι μόνο θεωρητικά.
https://enderextender.com/collections/ender-extender-kits

McGyver
03/12/2020, 15:57
Έτοιμος Γιώργο!

423377


https://youtu.be/ojPz31E-jSo

:D

lospsi
03/12/2020, 16:38
Έτοιμος Γιώργο!

423377


https://youtu.be/ojPz31E-jSo

:D

Α, ωραία πράγματα!

sapila racing
03/12/2020, 16:39
Έτοιμος Γιώργο!

:D

:eek: :eek: Τι έφτιαξες πάλι!!

νεοσσός
03/12/2020, 16:59
Εύγε Θωμά!

Προσπαθώ να καταλάβω αν τα γράμματα που φαίνονται στο σακουλάκι της συσκευασίας είναι τυπωμένα πάνω σε αυτό (αν ναι, πώς; ) ή σε χαρτί από κάτω του. :p

doctor_john
03/12/2020, 17:31
χα χα, είναι χαρτάκι μέσα ;) Ωραίος Θωμά!

lospsi
12/12/2020, 17:05
Μπήκαν και οι χούφτες, μερσί!423554

lospsi
12/12/2020, 17:05
Λεπτομέρειες

George_Sp
12/12/2020, 19:20
Με γεια τις χούφτες!
Έχεις κάπου πρόχειρα μεγέθη διάμετρο σε ροδέλες βίδες που χρησιμοποίησες;

lospsi
12/12/2020, 19:47
Με γεια τις χούφτες!
Έχεις κάπου πρόχειρα μεγέθη διάμετρο σε ροδέλες βίδες που χρησιμοποίησες;

Δεν ξέρω να σου πω, χρησιμοποίησα ότι είχα εύκαιρο. Νομίζω με κάποια βίδα Μ5Χ15 ή 20 θα είσαι ΟΚ. Είχα πάρει ένα σετ βίδες για το Tracer από το eBay https://www.ebay.co.uk/itm/For-Yamaha-MT-07-FZ-07-Tracer-MT-09-MT-10-Complete-Fairing-Bolt-Screws-Kit-Black/254005790904?pageci=4e84f1c2-7696-4ea5-a6ff-fef140acd086
το οποίο τελικά αποδείχθηκε ότι έχει πολύ ποιοτικές βίδες διαφόρων διαστάσεων.

George_Sp
13/12/2020, 17:31
Έχω και γω τέτοιο σετάκι αλλά δε μου γεμίζουν το μάτι οι αλουμινόβιδες που είχε μέσα. θενκς θα τσεκάρω.