PDA

View Full Version : Τίταρος(1834m)-Πύργος Μάμτζιου 1-11-2020



billy84
08/11/2020, 11:22
Ακόμα μια φανταστική εξόρμηση με τις κλασσικές φθινοπωρινές εικόνες!Υπερβατική για τα δεδομένα της εποχής κυρίως γιατί λόγω υποχρεώσεων ξεκίνησα αργά απο Αθήνα.Χωρίς να ξέρω τι μέλλει γενέσθαι με μια επερχόμενη καραντίνα,αποφάσισα ως συνήθως να σχεδιάσω μια εξόρμηση σαν να ήταν η τελευταία μου(δεν ήταν τελικά αλλά έτσι το βλέπω πάντα).Τι και αν τα χιλιόμετρα ήταν 830 με σχεδόν τα 50 απο αυτά χώμα?Ας την κάνω,σκέφτηκα,άλλωστε ποτέ δεν ξέρεις αν θα ξαναβγεις σύντομα για οποιονδήποτε λόγο.

Ευτυχώς το πρόγραμμα βγήκε όπως το είχα σχεδιάσει με πολύ λίγα απρόοπτα που μου κόστισαν χρόνο.Κινήθηκα απο τις κλασσικές γρήγορες επαρχιακές διαδρομές μέχρι το Λιβάδι Ελασσόνας και απο εκεί χάθηκα μέσα στα βουνά για ώρες.Ουσιαστικά η περιπλάνηση μέσα στα βουνά είναι σαν ένα ταξίδι μέσα στο ταξίδι(εγώ και ο Nolan με το Inception :lol:)

Χάρτης διαδρομής.Δώστε βάση στην επιστροφή απο Λάρισα μέχρι Δομοκό(αριστερή πορεία με προσέγγιση Δομοκού απο τα δεξιά) για την οποία θα συζητήσουμε αργότερα.


422469


Η μέρα καταπληκτική απο την αρχή.Όσο πιο αργά φεύγω πετυχαίνω και αρκετές μοτοσυκλέτες,αλλά και γενικότερη κίνηση με οδηγούς του σαββατοκύριακου.Όταν φεύγω νωρίς συνήθως είμαι μόνος μου.



https://www.youtube.com/watch?v=lv1Xj3LiOQU&feature=emb_title


Με συνοπτικές διαδικασίες έφτασα στην Τσαριτσάνη,λίγο πριν την Ελασσόνα.

Εδώ και πολλά χρόνια που περνάω απο τη συγκεκριμένη περιοχή αγνοούσα οτι μπορεί να υπάρχει εκεί ένα Κονάκι.Τα Κονάκια (Πυργόσπιτα) του νομού Λάρισας είναι μοναδικά δείγματα της τοπικής αρχιτεκτονικής. Τα πυργόσπιτα ήταν κατά κανόνα λιθόκτιστα θολωτά τριώροφα κτίρια, κατασκευασμένα από κορασάνι (φυσικό σκυροκονίαμα με ασβέστη). Τα περισσότερα είχαν κατασκευαστεί τον 18ο αιώνα για να χρησιμεύουν σαν κατοικίες τοπικών αρχόντων αλλά και για να προστατεύουν τους ντόπιους από τις επιθέσεις διάφορων ληστοσυμμοριτών.

Παλιότερα υπήρχαν αρκετά τέτοια πυργόσπιτα στο νομό Λάρισας, σήμερα όμως σώζονται ελάχιστα και ο πύργος της Τσαριτσάνης είναι το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα.

Εδώ λοιπόν ο Πύργος Μάμτζιου.Ελληνικής κατασκευής με σαφείς επιρροές στην αρχιτεκτονική του απο την Φραγκοκρατία φυσικά.


422470


Απέναντι βρίσκεται ο ιερός ναός κοίμησης της Θεοτόκου.Θετική η ανάπλαση του περιβάλλοντα χώρου με λιθόστρωτο δρόμο


422472


Μερικές φωτογραφίες απο τον εντυπωσιακό Πύργο.Δείχνει να έχει συντηρηθεί πρόσφατα.Αποτελεί χαρακτηριστικό δείγμα τοπικής αρχιτεκτονικής και ένδειξη της σημαντικής οικονομικής ανάπτυξης που σημείωσε ο τόπος κατά το παρελθόν.

Χτίστηκε γύρω στα 1770, σύμφωνα με μαρμάρινη επιγραφή που βρέθηκε λίγο πιο πέρα από τον πύργο.Πιθανό να είναι και παλιότερος.


422471

billy84
08/11/2020, 11:23
422473


Σαφέστατα μη επισκέψιμος για το κοινό όπως αναμενόταν.


422474



https://www.youtube.com/watch?v=eMMWcaTfV-I&feature=emb_title

billy84
08/11/2020, 11:24
Συνέχεια της εξόρμησης απο Ελασσόνα με τελικό προορισμό το Λιβάδι.Φανταστική διαδρομή!



https://www.youtube.com/watch?v=Eb26-zmIOY0&feature=emb_title

billy84
08/11/2020, 11:24
https://www.youtube.com/watch?v=qaejmJpHTg0&feature=emb_title

billy84
08/11/2020, 11:29
Εδώ προσεγγίζοντας το Λιβάδι.Αριστερά βρίσκεται η μικρή τεχνητή λίμνη του


422475


Το Λιβάδι βρίσκεται σε μια πλαγιά του όρους Τίταρος.Ενός πανέμορφου και κατάφυτου βουνού με μεγάλη ιστορία απο πίσω του. Ο Τίταρος συνδέεται με ένα σημαντικό ιερό, το πρώτο μαντείο της Δωδώνης, όπως μαρτυρεί η επίκληση του Αχιλλέα προς το Δία (Ιλιάδα, Π230-235), όπου την αναφέρει ως "δυσχείμερον" που υπηρετείται από τους Σελλούς που ζουν γύρω από τον Τιταρήσιο ποταμό που πηγάζει από τον Τίταρο. Συνδυάζοντας το γεγονός ότι ο μάντης της εκστρατείας των Ελλήνων Αργοναυτών είναι από τον Τίταρο, συνάγεται ότι εκεί πρέπει να βρισκόταν και η αρχική Δωδώνη. Όταν οι Πελασγοί της περιοχής διώχθηκαν από τους Λάπιθες προς την Ήπειρο, εκεί ίδρυσαν τη δεύτερη Δωδώνη, που είναι ευρύτερα γνωστή.


Εδώ έχοντας μπει στον χωματόδρομο που θα με ανέβαζε ψηλότερα στο βουνό.Τα Φθινοπωρινά χρώματα σε αυτά τα μέρη προσφέρουν μαγικές εικόνες...


422476


Η διαδρομή μέχρι τα αλπικά λιβάδια του Τίταρου



https://www.youtube.com/watch?v=t4cVDI7EBqk&feature=emb_title


422477


Με λίγη προσπάθεια ίσως έφτανα και κορυφή! :lol: Δεν άξιζε το ρίσκο φυσικά καθώς η κλίση είναι πολύ μεγαλύτερη στην πραγματικότητα και το έδαφος γεμάτο πέτρες


422478

422479


Χρώματα!!!


422480

422481


Συνέχεια με τα πόδια πια.


422482


Ο Τίταρος σε όλο του το μεγαλείο!Προς τα εκεί κινήθηκα στην επιστροφή μου


422483


422484

billy84
08/11/2020, 11:32
Ανεβαίνοντας παρέα με τους καλύτερους πίνακες ζωγραφικής!


422485

422486


422487


Διακρίνεται ένας μεγάλος κούκος στην κορυφή και όχι κολωνάκι όπως συνηθίζεται.


422488


Εδώ στην κορυφή με ένα περίεργο σύννεφο απο πάνω μου να θυμίζει το εξωγήινο διαστημόπλοιο στο Independence day.


422489


Τα Πιέρια Όρη απέναντι!


422490


Κοιτώντας βόρεια


422491


Στο βάθος ο Όλυμπος συννεφιασμένος


422492


Η κορυφή λέγεται μικρό Φλάμπουρο και έχει ύψος 1834m.Εμφανής η επιρροή απο την κορυφή Φλάμπουρο στα Πιέρια Όρη απέναντι.



https://www.youtube.com/watch?v=NM28p2jde70&feature=emb_title

billy84
08/11/2020, 11:36
Κατεβαίνοντας παρατήρησα και ένα όρυγμα αλλά δε γνωρίζω αν έγιναν μάχες εδώ κατα τον Εμφύλιο ή το 40


422493


Ανεβαίνοντας με το μηχανάκι σε ένα απέναντι ύψωμα του Τίταρου


422494


Πίσω ο ορεινός όγκος της κορυφής


422495


Απο εδώ με αρκετή προσπάθεια και μερικές λανθασμένες επιλογές κατάφερα μετά απο σχεδόν 30+ χωμάτινα χιλιόμετρα να βγώ στο Σαραντάπορο.Ήταν απλά εκπληκτική εμπειρία.Οδήγησα σε διαλυμένους παρατημένους χωματόδρομους με αποκορύφωμα τα τελευταία λεπτά κοντά στο Σαραντάπορο,μου όρμηξαν σκυλιά,οδήγησα σε αλπικά λιβάδια και σε ρέματα,συναντήθηκα με έναν συμπαθέστατο βοσκό με τον οποίο ανταλλάξαμε πέντε κουβέντες.Πολλές εναλλαγές τοπίου σε μόλις μια διαδρομή.Απολαύστε!



https://www.youtube.com/watch?v=vskzW-d6Fio&feature=emb_title


Αλπικά λίβάδια που μου θύμισαν Κοκκάλια και Καραφλά Καλαβρύτων


422496


Εδώ ένα φανταστικό σημείο της διαδρομής


422497


Εδώ η ''μορφή''.Γνήσιος και αυθεντικός.


422498

billy84
08/11/2020, 11:36
Απο το Σαραντάπορο κατέβηκα πάλι Ελασσόνα και απο εκεί Λάρισα



https://www.youtube.com/watch?v=rRUGaYmiI-o&feature=emb_title

billy84
08/11/2020, 11:37
Έχοντας χρόνο είπα να μη γυρίσω πάλι απο Φάρσαλα αλλά να εμπιστευτώ την επιλογή της ''όμορφης διαδρομής'' του GPS.Και δικαιώθηκα πανηγυρικά για την επιλογή μου.Με πήγε απο πολύ ωραίες διαδρομές που ούτε καν ήξερα πως υπάρχουν. Ενα μαραφέτι χωρίς αντίληψη γνωρίζει να με γυρίσει καλύτερα απο ότι εγώ που κάνω όλες αυτές τις διαδρομές τόσα χρόνια.Κατάντια :lol:

Απο Λάρισα λοιπόν κατευθύνθηκα προς Καρδίτσα και έστριψα αριστερά προς Κραννώνα και Κυπάρισσο.


422499


Απο εκεί βγήκα Αγιο Γεώργιο και Αγιο Αντώνιο



https://www.youtube.com/watch?v=CqM9TBn6c6g&feature=emb_title

billy84
08/11/2020, 11:39
Ανεβαίνοντας σιγά σιγά προς το οροπέδιο του Δομοκού.Ο Άγιος Γεώργιος χαμηλά.


422500



Απο εκεί βγήκα στην Σκοπιά



https://www.youtube.com/watch?v=kRrGF9n69lk&feature=emb_title

billy84
08/11/2020, 11:41
Και απο τη Σκοπιά στο Δομοκό.Πρώτη φορά προσέγγισα τον Δομοκό απο αυτήν την πλευρά.Η διαδρομή άξιζε και με το παραπάνω


https://www.youtube.com/watch?v=CKgg55pPX4A&feature=emb_title


422501



Μικρή η μέρα πια.Στη Λαμία αν και απόγευμα ουσιαστικά με έπιασε η νύχτα.Είχε όμως πανέμορφο φεγγάρι και επιστρέφοντας έκανα μια παράκαμψη στον Λόγγο, κοντά στον Αγιο Κωνσταντίνο για να το θαυμάσω κοντά στη θάλασσα.Ταυτόχρονα αν και νύχτα ο ουρανός συνέχιζε να μοιάζει με πίνακα ζωγραφικής,λες και δεν είχα χορτάσει απο εικόνες. Χορταίνεις όμως πραγματικά ποτέ?



422502





Οι εικόνες για ακόμη μια φορά ήταν βγαλμένες απο παραμύθι.Εκείνη τη μέρα δεν ήξερα την εξέλιξη των γεγονότων που τώρα γνωρίζω καλά γράφοντας το παρόν ταξιδιωτικό.Αλλά τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα που δεν ήξερα τίποτα γιατί έστω και λίγο θα με επηρέαζε.


Δε θα γράψω για την όλη κατάσταση που βιώνουμε.Δε νομίζω οτι αξίζει ένα τέτοιο ταξιδιωτικό να ''δηλητηριαστεί'' με αρνητικές σκέψεις.Τώρα όμως που οι μέρες θα μοιάζουν με φυλακή,ανοίξτε και διαβάστε διαφορα ταξιδιωτικά και ταξιδέψτε.Ο νους άλλωστε δεν πρόκειται να φυλακιστεί ποτέ.


Πάντα όρθιοι και να ελπίζουμε οτι σύντομα θα χαιρετιόμαστε πάλι στους δρόμους είτε θα ταξιδεύουμε παρέα διαδικτυακά!:beer:

giorgosb
08/11/2020, 12:12
Πανέμορφα τοπία γι άλλη μια φορά! Ο Δομοκός έχει αρκετές ωραίες διαδρομές κοντά του, ειδικά γύρω από τον Ενιπέα ποταμό. Επίσης αξίζει και η διαδρομή από Βαρδαλή-Πετρωτό-Βούζι-Δομοκός, ερχόμενος από Νέο Μοναστήρι. Παίζουν και κάποιες μικρές χωμάτινες, Δομοκός-Θαυμακό που είναι βατή. Ομβριακή-Άνω Αγόριανη και Ομβριακή-Βελεσιώτες που είναι πιο απαιτητικές και δεν το χω τολμήσει ακόμα.. Πήρες κανένα λουκάνικο απ' τον Αργύρη στον Δομοκό;; :p

:beer: :beer:

billy84
08/11/2020, 14:54
Πανέμορφα τοπία γι άλλη μια φορά! Ο Δομοκός έχει αρκετές ωραίες διαδρομές κοντά του, ειδικά γύρω από τον Ενιπέα ποταμό. Επίσης αξίζει και η διαδρομή από Βαρδαλή-Πετρωτό-Βούζι-Δομοκός, ερχόμενος από Νέο Μοναστήρι. Παίζουν και κάποιες μικρές χωμάτινες, Δομοκός-Θαυμακό που είναι βατή. Ομβριακή-Άνω Αγόριανη και Ομβριακή-Βελεσιώτες που είναι πιο απαιτητικές και δεν το χω τολμήσει ακόμα.. Πήρες κανένα λουκάνικο απ' τον Αργύρη στον Δομοκό;; :p

:beer: :beer:


Πολύ ωραίες προτάσεις που θα τις έχω υπόψιν!:beer:

Ξέρεις τον Δομοκό τον έχω σαν check point τόσα χρόνια.Περνάω απλά και συνήθως λίγο πριν σταματάω για βενζίνη όταν ξεκινάω απο Αθήνα.Δείχνει όμως να έχει ψωμάκι τριγύρω!Λουκάνικα φοβάμαι να πάρω μην αλλοιωθούν γιατί μέσα στον κουβά έρχεται λίγη ζέστη απο το μοτέρ.Μόλις χειμωνιάσει καλά όμως θα πάρω και θα τα πιάσω με χταπόδι στο πίσω σελάκι!:D

katsar
08/11/2020, 14:55
Γεια σου Μπίλυ με τις βολτάρες σου! :beer:

azar41
08/11/2020, 17:21
Τι υπέροχες βουνίσιες φωτογραφίες είναι αυτές,νά είσαι καλά για το υλικό που αφειδώς μας δίνεις!

Kas_Tracer
08/11/2020, 17:23
Στην αρχή νόμιζα ότι έκανες 800Km και πρόλαβες να γυρίσεις πριν νυχτώσει :bawl:

Πάντως κάτι έχει χαλάσει στο Honda (επιτέλους :p)

gaslion
08/11/2020, 21:24
Τρομερός!

billy84
09/11/2020, 08:49
Στην αρχή νόμιζα ότι έκανες 800Km και πρόλαβες να γυρίσεις πριν νυχτώσει :bawl:

Πάντως κάτι έχει χαλάσει στο Honda (επιτέλους :p)

Χαχαχα εντάξει είπαμε nc έχω δε θα προλάβαινα να γυρίσω και μέρα σπίτι!
Ο αισθητήρας τελικά λόγω φυσιολογικής φθοράς μια δούλευε μια δε δούλευε. Αποδυναμώνεται ένας μαγνήτης ή κοβωνται σιγά σιγά τα καλώδια που έχει εσωτερικά και δεν κάνουν επαφή. Για αυτό μόλις το ακουμπούσα δούλευε μέχρι να ξαναπέσω σε λακκούβα. Μάλλον για αναλώσιμο πιάνεται πάρα για βλάβη χεχε. Αλλαχτηκε με μεταχειρισμένο από Integra!

spyro
09/11/2020, 12:38
:beer:

alexis72
09/11/2020, 14:24
billy84 ,καλά μιλάμε εισαι απίστευτος μοναδικός .
ερώτηση ...δεν φοβάσαι να πηγαίνεις μόνος σου σε τέτοια απομακρυσμένα κ επικίνδυνα μέρη με χάλια επικίνδυνους δρόμους κ γκρεμούς ?
εντάξει αν εισαι με παρέα ειναι σίγουρα διαφορετικά τα πράγματα ,αν π.χ. σου τύχει λάστιχο η κάτι αλλο π.χ. μία χαζοπτώση ελαφριά η πιο σοβαρή κ χτυπήσεις πόδι η χέρι κλπ ,πως θα το αντιμετωπίσεις το εχεις σκεφθεί κ εκεί που εισαι δεν πιάνει σήμα το κινητό σου ? κ στα κατσάβραχα που πηγαίνεις απ οτι ξέρω η οδική βοήθεια αν σου τύχει κάτι ΔΕΝ ερχεται ,πρέπει να εισαι σε ασφαλτο η σε επίσημο οδικό δίκτυο ...ολα αυτα τα γράφω φυσικά με σεβασμό κ εκτίμηση σε αυτο που κάνεις κ μας χαρίζεις αυτες τις πανέμορφες φωτο ,που οι περισσότεροι απο εμάς ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να πάμε η απο φόβο η απο ελειψη χρόνου η οικονομικό κλπ ,
κ κάτι αλλο διάβασα κάπου αλλού ...οτι βαζεις στο ντεπόζιτο καθαριστικό βενζίνης κάθε 50 η 100.000χλμ τής motorkote μπορείς να βάλεις φωτο ποιό ειναι ?
πάντα ορθιος κ πάντα ευχάριστα ταξίδια να κάνεις

varonos
09/11/2020, 15:26
Βολτάρα δυνατή!! Ωραίος!! Τα σκεύη μου μεσιέ :lol::beer:

DoctoR_k6
09/11/2020, 16:05
Μπραβο ρε billy για τις εξορμησεις σου κ τις γωτο που προσφερεις.
Παντα γελαω οταν βλεπω οτι με συνοπτικες διαδικασιες εφτασες καπου (300κμ απο επαρχιακο ξερω γω). :bawl:

billy84
09/11/2020, 17:15
billy84 ,καλά μιλάμε εισαι απίστευτος μοναδικός .
ερώτηση ...δεν φοβάσαι να πηγαίνεις μόνος σου σε τέτοια απομακρυσμένα κ επικίνδυνα μέρη με χάλια επικίνδυνους δρόμους κ γκρεμούς ?
εντάξει αν εισαι με παρέα ειναι σίγουρα διαφορετικά τα πράγματα ,αν π.χ. σου τύχει λάστιχο η κάτι αλλο π.χ. μία χαζοπτώση ελαφριά η πιο σοβαρή κ χτυπήσεις πόδι η χέρι κλπ ,πως θα το αντιμετωπίσεις το εχεις σκεφθεί κ εκεί που εισαι δεν πιάνει σήμα το κινητό σου ? κ στα κατσάβραχα που πηγαίνεις απ οτι ξέρω η οδική βοήθεια αν σου τύχει κάτι ΔΕΝ ερχεται ,πρέπει να εισαι σε ασφαλτο η σε επίσημο οδικό δίκτυο ...ολα αυτα τα γράφω φυσικά με σεβασμό κ εκτίμηση σε αυτο που κάνεις κ μας χαρίζεις αυτες τις πανέμορφες φωτο ,που οι περισσότεροι απο εμάς ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να πάμε η απο φόβο η απο ελειψη χρόνου η οικονομικό κλπ ,
κ κάτι αλλο διάβασα κάπου αλλού ...οτι βαζεις στο ντεπόζιτο καθαριστικό βενζίνης κάθε 50 η 100.000χλμ τής motorkote μπορείς να βάλεις φωτο ποιό ειναι ?
πάντα ορθιος κ πάντα ευχάριστα ταξίδια να κάνεις


Καλησπέρα Αλέξη!Πολλά σωστά ερωτήματα στα οποία θα απαντήσω.

-Ποτέ δε φοβήθηκα στα βουνά,χωρίς να σημαίνει οτι δεν τα σέβομαι αυτό.Εννοείται αυτό που κάνω είναι πολύ επικίνδυνο για τους λόγους που προανέφερες αλλά δυστυχώς δε γίνεται αλλιώς στην περίπτωσή μου.Εφόσον κυνηγώ κορυφές μοιραία θα είμαι μόνος εκτός απο ελάχιστες περιπτώσεις που ακολουθούν κάποιοι φίλοι.

Παρολαυτά οφείλω να επισημάνω κάτι.Δικοί μου άνθρωποι είναι ενημερωμένοι λεπτομερώς για το που θα πάω με χάρτες της ακριβούς τοποθεσίας των κορυφών και των διαδρομών που θα ακολουθήσω.Αν παρεκκλίνω κάποια στιγμή ενημερώνω για να ξέρουν που να στείλουν βοήθεια.Φυσικά δεν είναι κάτι εύκολο να συμβεί απλά για αυτή τη μια στραβή που μπορεί να συμβεί.

Εχω πάνω μου κιτ επισκευής ελαστικού και ηλεκτρικό κομπρεσεράκι για ενδεχόμενο σκάσιμο ελαστικού.Αν τύχει βλάβη ή πτώση με ζημιά που θα ακινητοποιήσει το όχημα τότε παίζουν 2 περιπτώσεις.

1)Αν είμαι οκ,πράγμα πολύ πιθανό καθώς στο χώμα ΔΕΝ τρέχω και λόγω περιορισμένων δυνατοτήτων της μοτοσυκλέτας,τότε απλά κατεβαίνω με τα πόδια στο πλησιέστερο χωριό και όλο και κάποιος με αγροτικό θα με βγάλει μέχρι την άσφαλτο.

2)Αν δεν είμαι οκ,θα καλέσω για βοήθεια.Αν δεν πιάνει το κινητό,θα καλέσω το 112.Αν δεν καταφέρω τίποτα είναι ενήμεροι δικοί μου άνθρωποι για το που βρίσκομαι όπως είπα και προηγουμένως.


Για το Motorkote όπως είδες έγραψα σαν προτροπή σε κάποιον αντι να βάζει κατοστάρα μπορεί να βάζει ένα τέτοιο καθαριστικό κυκλώματος βενζίνης.Εγώ έβαλα μόλις είχα συμπτώματα βουλωμένης τρόμπας βενζίνης στις 275.000km και είδα διαφορά αλλά όχι για πολύ καθώς είχε πιάσει σοβαρή μούργα που δεν καθαρίζει αν δε λυθεί.Τελικά μετά απο 10.000km την έβγαλα και την καθάρισα.Θεωρώ όμως οτι κάνει δουλειά και ίσως αν έβαζα ανα 50.000km να παρέτεινα τον καθαρισμό της τρόμπας.Μπορεί και όχι,μόνο πειραματικά θα το δούμε!

Αυτό που είχα χρησιμοποιήσει δεν το βρίσκω στο google αλλά υπάρχουν πολλών εταιρειών απο ότι βλέπω που είμαι σίγουρος οτι θα είναι ισάξια.Αν θες το συγκεκριμένο εγώ το πήρα απο Λαμπριανίδη στη φρατζή.Προσοχή μιλάω για καθαριστικό κυκλώματος βενζίνης και όχι για αντιτριβικό λαδιού.Το τονίζω γιατί η Motorkote έγινε γνωστή για τα αντιτριβικά της,μη μπερδευτεί κανένας και ρίξει στο τεπόζιτο!:lol:


Ελπίζω να σε κάλυψα!:beer:

billy84
09/11/2020, 17:27
Μπραβο ρε billy για τις εξορμησεις σου κ τις γωτο που προσφερεις.
Παντα γελαω οταν βλεπω οτι με συνοπτικες διαδικασιες εφτασες καπου (300κμ απο επαρχιακο ξερω γω). :bawl:

:lol: Γράφω συνοπτικές για να δώσω έμφαση στο ότι δεν σταματάω σε ενδιάμεσους προορισμούς αλλά επικεντρώνομαι στο να φτάσω όσο το δυνατόν πιο σβέλτα στο επίμαχο σημείο.Εντάξει η αλήθεια είναι οτι με NC700 και 300km επαρχιακού όπως λές ακούγεται λίγο αστείο :D αλλά κρατάει καλό ρυθμό το μικρό σε συνδυασμό με ικανοποιητική αυτονομία(θα ήθελα μεγαλύτερο τεπόζιτο η αλήθεια είναι).

Πάντα όρθιος!:beer:

alexis72
09/11/2020, 18:45
billy84,ευχαριστώ πολύ που απάντησες ,απλά πριν λίγο καιρό ετυχε ενα πολύ επικίνδυνο περιστατικό σε 2 φίλους με 2 μοτο που εκαναν εκδρομή σαν κ εσένα κ αθελά τους επεσαν σε κάποια παράνομη φυτεία κάπου στην κεντρική ελλάδα ...στο λάθος κ επικίνδυνο σημείο που λέμε κ ειχαν ιστορίες κλοπής κ ξυλοδαρμού κλπ....κ μιλάμε για σχεδόν 2μετρα παλικάρια γυμνασμένα κλπ ,αλλά μπροστά σε απειλή οπλων ....υποχωρείς...
κατάλαβα ποιό motorkote εννοείς ,αυτο που γράφει επάνω FUEL OPTIMIZER 473ml για 600 λίτρα βενζίνης με 15 euro,
πάντα ,καλές κ ομορφες εκδρομές να εχεις

billy84
09/11/2020, 19:13
billy84,ευχαριστώ πολύ που απάντησες ,απλά πριν λίγο καιρό ετυχε ενα πολύ επικίνδυνο περιστατικό σε 2 φίλους με 2 μοτο που εκαναν εκδρομή σαν κ εσένα κ αθελά τους επεσαν σε κάποια παράνομη φυτεία κάπου στην κεντρική ελλάδα ...στο λάθος κ επικίνδυνο σημείο που λέμε κ ειχαν ιστορίες κλοπής κ ξυλοδαρμού κλπ....κ μιλάμε για σχεδόν 2μετρα παλικάρια γυμνασμένα κλπ ,αλλά μπροστά σε απειλή οπλων ....υποχωρείς...
κατάλαβα ποιό motorkote εννοείς ,αυτο που γράφει επάνω FUEL OPTIMIZER 473ml για 600 λίτρα βενζίνης με 15 euro,
πάντα ,καλές κ ομορφες εκδρομές να εχεις

Ναι αν θυμάμαι καλά αυτό έγραφε το κουτί.

Τρελό σκηνικό αυτό που λες πραγματικά.Αλλά υπο την απειλή όπλου και ένας να είναι και εγώ με 15 άτομα θα αλλαζε κάτι?:lol: Το πολύ πολύ να έβρισκαν το πτώμα μου πιο εύκολα για την κηδεία επειδή κάποιοι θα ξέφευγαν!:bawl:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/11/2020, 06:13
Μπράβο ρε μαν.Ωραια βολταρα.Ακρως συμπαθητικός ο βοσκός και τα σκυλάκια του ρε συ :lol:
Κανω γέλια όταν τα μαλώνεις :lol:

billy84
11/11/2020, 11:48
Μπράβο ρε μαν.Ωραια βολταρα.Ακρως συμπαθητικός ο βοσκός και τα σκυλάκια του ρε συ :lol:
Κανω γέλια όταν τα μαλώνεις :lol:

Να είσαι καλά φίλε!:beer:


Μεγάλη μορφή ο βοσκός!Τα σκυλιά καλά κάνουν μωρε απλά αν δεν τα φοβίσεις και λίγο μπορεί να σου αρπάξουν κανα πόδι!:D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/11/2020, 22:57
Να είσαι καλά φίλε!:beer:


Μεγάλη μορφή ο βοσκός!Τα σκυλιά καλά κάνουν μωρε απλά αν δεν τα φοβίσεις και λίγο μπορεί να σου αρπάξουν κανα πόδι!:D

Το ξέρω Βασίλη. Έτσι πράττω και εγώ :wave2: