PDA

View Full Version : Honda NC750X 2021



lleonidas
10/11/2020, 11:06
Honda NC750X 2021 (https://www.moto.it/news/honda-nc-750x-2021-arrivano-euro-5-e-tante-migliorie.html)

Euro 5, 58,6hp(+3,6 hp από το απερχόμενο) και ελαφρύτερο κατά 6 κιλά.
Διαθέσιμο σε 4 χρώματα.

422607

422608

νεοσσός
10/11/2020, 11:19
Πολύ όμορφο! Μουλτιστραντίζει λίγο.

McGyver
10/11/2020, 11:19
'εν κακό!

:D

https://hondanews.eu/eu/en/motorcycles/media/pressreleases/312520/21ym-honda-nc750x

422613

lleonidas
10/11/2020, 11:23
Και crossrunnerίζει λίγο μπροστά!

νεοσσός
10/11/2020, 11:24
Και crossrunnerίζει λίγο μπροστά!
Σωστά. Μάλιστα με πιο ισορροπημένες αναλογίες. Το Crossrunner είναι κάπως υπερβολικό στους όγκους.


Παρατηρώντας τη σχεδίαση, σκέφτομαι πόσο μπροστά είναι οι Ιταλοί βιομηχανικοί σχεδιαστές. Κυρίως της MV Agusta, κατόπιν της Ducati και πιο μετά της Aprilia. Μπροστά τους φαίνονται τα σχέδια των άλλων εταιρειών παρωχημένα και βαρετά. Μόλις τα αντιγράψουν, φαίνονται κι εκείνα ωραία. Π.χ. οι Tiger, R1150GS, Versys, V-Strom, MT-09, δε μου άρεσαν. Μόλις αντέγραψαν τις σχεδιαστικές ακμές των Ιταλών, έγιναν αμέσως πιο όμορφα.

giorgosb
10/11/2020, 11:30
Η μείωση της διαδρομής των αναρτήσεων από τα 153,5mm στα 120mm, έφερε και μείωση του ύψους σέλας από τα 830mm στα 800mm..

panavour
10/11/2020, 11:43
Πολύ όμορφο! Μουλτιστραντίζει λίγο.

ελπιζουμε οχι στην αξιοπιστια

panavour
10/11/2020, 11:45
θαχει και κανα-δυο χιλιαρικα παραπανω.:lol:

sapila racing
10/11/2020, 11:56
Ελάφρυνε και δυνάμωσε. Καλά το πάει!!

road spirit
10/11/2020, 12:40
με μειωμένη απόσταση απο το έδαφος κατα 2,5 εκ, δεν θα αρέσει στον billy84

νεοσσός
10/11/2020, 13:00
με μειωμένη απόσταση απο το έδαφος κατα 2,5 εκ, δεν θα αρέσει στον billy84
Έτσι κι αλλιώς το δικό του, θα βγάλει 500.000 χιλιόμετρα ακόμα. :p

nikonian
10/11/2020, 17:14
Αισθητικά οι περισσότερες καινούριες μηχανές συγκλίνουν με τα σκούτερ. Φουλ πλαστική κάλυψη.

Η μεγάλη πρόοδος , για μένα , είναι η ιπποδύναμη και το βάρος. Αρχίζει να πλησιάζει το Transalp 700 του 2008.

STF
10/11/2020, 17:18
Σωστά. Μάλιστα με πιο ισορροπημένες αναλογίες. Το Crossrunner είναι κάπως υπερβολικό στους όγκους.


Παρατηρώντας τη σχεδίαση, σκέφτομαι πόσο μπροστά είναι οι Ιταλοί βιομηχανικοί σχεδιαστές. Κυρίως της MV Agusta, κατόπιν της Ducati και πιο μετά της Aprilia. Μπροστά τους φαίνονται τα σχέδια των άλλων εταιρειών παρωχημένα και βαρετά. Μόλις τα αντιγράψουν, φαίνονται κι εκείνα ωραία. Π.χ. οι Tiger, R1150GS, Versys, V-Strom, MT-09, δε μου άρεσαν. Μόλις αντέγραψαν τις σχεδιαστικές ακμές των Ιταλών, έγιναν αμέσως πιο όμορφα.

Ποιο v-strom αντέγραψε τις σχεδιαστικές ακμές των Ιταλών; Οι Ιταλοί παραδοσιακά δε κάνουν ακμές.

νεοσσός
10/11/2020, 17:22
Ποιο v-strom αντέγραψε τις σχεδιαστικές ακμές των Ιταλών; Οι Ιταλοί παραδοσιακά δε κάνουν ακμές.
Νομίζω ότι βλέπω ακμές στο Multistrada (https://www.smartybusiness.com/wp-content/uploads/2016/12/ducati-multistrada-1200-s-test-ride-review_827x510_51482755851.jpg).

STF
10/11/2020, 17:32
Νομίζω ότι βλέπω ακμές στο Multistrada (https://www.smartybusiness.com/wp-content/uploads/2016/12/ducati-multistrada-1200-s-test-ride-review_827x510_51482755851.jpg).

Εννοείς αντιγραμμένες ακμές. Αν δεις το παλιό multistrada δεν έχει καμία σχέση. Έγραψα πως "παραδοσιακά" οι Ιταλοί δεν κάνουν ακμές... εννοώντας ότι είναι λάτρεις της καμπύλης και των γραμμών ροής.

Ας θυμηθούμε το Suzuki DR750 BIG του 1988 αντέγραψαν οι πάντες, αν μιλάμε για ακμές με πρώτους την BMW, αν και κάποιος μου έλεγε πως ο σχεδιαστής αυτός της Suzuki πήγε μετά στη BMW, αυτό το γράφω όμως με κάθε επιφύλαξη δεν το έχω δει κάπου ως επίσημη πληροφορία. Πάντως όλοι αντιγράφουν όλους, πλέον.

Edit:
α) Έκανα κάποιες διορθώσεις στο κείμενο γιατί μου φάνηκε κάπως επιθετικό από πλευράς μου ενώ δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου.
β) Παρακαλώ να μη με φάνε οι Ιταλό-φιλοι, δεν υπαινίσσομαι πως δεν φτιάχνουν όμορφες μοτοσυκλέτες, αντιθέτως. Αλλά η σχεδιαστική αρχιτεντονική τους δεν είναι η ακμή.

billy84
10/11/2020, 18:37
με μειωμένη απόσταση απο το έδαφος κατα 2,5 εκ, δεν θα αρέσει στον billy84


Αυτό είναι σίγουρο!:lol:


Να πω και εγώ 2 πράγματα όντας κάτοχος για 271.000km(δικά μου) και με το μηχανάκι πλέον στις 293.000km.

-Το νέο 750 προσωπικά το θεωρώ το πιο όμορφο NC απο τότε που παρουσιάστηκε το μοντέλο.

-Η μείωση του ύψους σέλας δείχνει οτι η Honda στοχεύει και στο κοινό που κοιτάει το CB500X αλλα δεν φτάνει καλά το NC λόγω ύψους.Υπάρχουν αρκετοί!

-Η μείωση των διαδρομών της ανάρτησης και το μικρότερο ground clearance δείχνει οτι όντως ετοιμάζεται ένα μεσαίο πραγματικό Adventure απο τη Honda πιθανότατα με το ίδιο μοτέρ που έχει και έτοιμο το DCT.

-Θετική η αύξηση του ψευδοτεπόζιτου αν και όχι απαραίτητη

-Αρνητική 100% η διατήρηση του ίδιου τεπόζιτου βενζίνης.Περίμενα τουλάχιστον 2 λίτρα πάνω!Δυστυχώς όταν ταξιδεύει κανείς με καμια 150αρα σταθερά κρίνεται ανεπαρκές!!

-Η μείωση κιλών είναι 4 κιλά και όχι 6 που γράφουν καθώς το απλό NC είναι 218.Θεωρώ οτι τα 4 κιλά θα είναι ανεπαίσθητα.

-Η αύξηση στα άλογα συγκριτικά με κάποιον που έχει το 700 όπως εγώ είναι μια χαρά(+6,5).Σε κάποιον όμως που έχει το προηγούμενο 750 είναι μόλις 3,5 πάνω οπότε μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές.Δεν αξίζει κάποιος να πάει στο καινούργιο πέραν του αισθητικού.


Βασικά η Honda κινήθηκε κλασσικά συντηρητικά όπως συνηθίζει.Περίμενα κάτι καλύτερο αλλά δεν πειράζει όπως είπε και ο Νεοσσός το δικό μου σαν καινούργιο είναι ακόμα!:lol:

road spirit
10/11/2020, 18:45
Αυτό είναι σίγουρο!:lol:


Να πω και εγώ 2 πράγματα όντας κάτοχος για 271.000km(δικά μου) και με το μηχανάκι πλέον στις 293.000km.

-Το νέο 750 προσωπικά το θεωρώ το πιο όμορφο NC απο τότε που παρουσιάστηκε το μοντέλο.

-Η μείωση του ύψους σέλας δείχνει οτι η Honda στοχεύει και στο κοινό που κοιτάει το CB500X αλλα δεν φτάνει καλά το NC λόγω ύψους.Υπάρχουν αρκετοί!

-Η μείωση των διαδρομών της ανάρτησης και το μικρότερο ground clearance δείχνει οτι όντως ετοιμάζεται ένα μεσαίο πραγματικό Adventure απο τη Honda πιθανότατα με το ίδιο μοτέρ που έχει και έτοιμο το DCT.

-Θετική η αύξηση του ψευδοτεπόζιτου αν και όχι απαραίτητη

-Αρνητική 100% η διατήρηση του ίδιου τεπόζιτου βενζίνης.Περίμενα τουλάχιστον 2 λίτρα πάνω!Δυστυχώς όταν ταξιδεύει κανείς με καμια 150αρα σταθερά κρίνεται ανεπαρκές!!

-Η μείωση κιλών είναι 4 κιλά και όχι 6 που γράφουν καθώς το απλό NC είναι 218.Θεωρώ οτι τα 4 κιλά θα είναι ανεπαίσθητα.

-Η αύξηση στα άλογα συγκριτικά με κάποιον που έχει το 700 όπως εγώ είναι μια χαρά(+6,5).Σε κάποιον όμως που έχει το προηγούμενο 750 είναι μόλις 3,5 πάνω οπότε μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές.Δεν αξίζει κάποιος να πάει στο καινούργιο πέραν του αισθητικού.


Βασικά η Honda κινήθηκε κλασσικά συντηρητικά όπως συνηθίζει.Περίμενα κάτι καλύτερο αλλά δεν πειράζει όπως είπε και ο Νεοσσός το δικό μου σαν καινούργιο είναι ακόμα!:lol:

Μη ξεχνάς και τις αλλαγές στις σχέσεις του κιβωτίου. 1-2-3 πιο κοντές, σε συνδιασμό με βελτιωμένη (έστω και λίγο) ροπή, θεωρητικά το μηχανάκι θα επιταχύνει καλύτερα.
Έπειτα λένε τις 4-5-6 τις έκαναν πιο μακριές, άρα θεωρητικά ξανά, θα έχει βελτιωθεί κατά τι η κατανάλωση σε ταξίδι.
(θα σου πω την ερχόμενη άνοιξη :lol: )

billy84
10/11/2020, 19:11
Μη ξεχνάς και τις αλλαγές στις σχέσεις του κιβωτίου. 1-2-3 πιο κοντές, σε συνδιασμό με βελτιωμένη (έστω και λίγο) ροπή, θεωρητικά το μηχανάκι θα επιταχύνει καλύτερα.
Έπειτα λένε τις 4-5-6 τις έκαναν πιο μακριές, άρα θεωρητικά ξανά, θα έχει βελτιωθεί κατά τι η κατανάλωση σε ταξίδι.
(θα σου πω την ερχόμενη άνοιξη :lol: )

Ωραίος!Αντε με το καλό να το τσιμπήσεις!:beer:


Πάντως να πω και κάτι απο προσωπική εμπειρία με φίλους που έχουν το προηγουμενο 750.

Το 700 είναι πιο κοντό σε σχέσεις και σε γρανάζωμα.Φοράει -1 μπροστά απο το εργοστάσιο και η 5η του σπάει στα 167 απο τα 175 που σπάει το παλιό 750(οχι του 2018 με τον αυξημένο κόφτη).Το αποτέλεσμα είναι πάντου να είναι πιο οικονομικό το 700,είτε χαλαρά είτε με 150+ εθνική.Οι διαφορές σε χαλαρή οδήγηση και βάθος 300km ήταν εως και 30-40km.Δηλαδή όταν άναβαν ρεζέρβα στα 750 εγώ είχα άλλα 30+km.Θα περίμενε κανείς οτι λόγω πιο άνετου γραναζώματος και σχέσεων στα πολλά να έκαιγαν τουλάχιστον τα ίδια αλλά στην πράξη έχει εξακριβωθεί πολλές φορές οτι δε συμβαίνει αυτό.Τελικά τα αυξημένα κυβικά (απο 670 σε 750) φερνουν μοιραία μια αύξηση δε γίνεται αλλιώς.

Η διαφορά δεν είναι τραγική,είναι κάπου στα 0,2-0,3 λίτρα ανα 100km απλά στο μικρό τεπόζιτο φαίνεται.Την ίδια διαφορά παραδόξως είχαν δει αμέσως σε ένα περιοδικό που έκαναν τεστ οταν πρωτοήρθε το πρωτο 750!

ποπαϋ
10/11/2020, 20:05
Συνεπώς με ένα δόντι + μπροστά το 700 γίνεται ακόμα πιο οικονομικό και με μεγαλύτερη τελική

billy84
10/11/2020, 20:13
Συνεπώς με ένα δόντι + μπροστά το 700 γίνεται ακόμα πιο οικονομικό και με μεγαλύτερη τελική

χμμμ δεν είμαι πολύ σίγουρος για αυτό καθώς η 6η παραμένει ίδια και στα 2 μοντέλα(195 κόφτης) οπότε σίγουρα θα κρεμάει.Μην ξεχνάμε οτι δε μιλάμε πάντα για τις ιδανικές συνθήκες δηλαδή πορεία με 6η σε ευθεία χωρίς αέρα κλπ όπου εκεί σίγουρα θα έκαιγε λιγότερο αλλά για τις συνήθεις συνθήκες που συναντάμε στο δρόμο με ανηφόρες,αέρα κλπ.Εκεί μάλλον θα καίει παραπάνω απο ότι με το κανονικό γρανάζωμα.

Να τονίσω οτι η 6η σε αυτά τα μηχανάκια είναι μακριά και overdrive!

ποπαϋ
10/11/2020, 20:19
Κατεβάσματα δεν παίζουν;
Μόνο 6η;

billy84
10/11/2020, 21:42
Κατεβάσματα δεν παίζουν;
Μόνο 6η;

Γενικότερα το +1 μπροστά είναι μεγάλη αλλαγή και είναι δεδομένο οτι θα κρεμάει.Το λέω επειδή το μηχανάκι κρεμάει αισθητά παντού με αλλαγή ελαστικού απο 160-60 που φοράει πίσω σε 150-70.Είναι δεδομένο οτι με +1 θα θέλει παντού παραπάνω γκάζι για να τραβήξει.Δεν είναι τυχαιο οτι μόλις αύξησαν σχεδόν 80 κυβικά στο 750 το μάκρυναν και σε σχέση μετάδοσης και σε γρανάζωμα.Μπορεί να το υποστηρίξει.Το 700 που είναι 670cc ουσιαστικά θεωρώ πως δε μπορεί.Σίγουρα όμως στις ιδανικές συνθήκες που είπαμε είναι πιθανό να έκαιγε ακόμα λιγότερο αν τα μάκραινε κανείς.

Bowleno
11/11/2020, 04:51
Αν ποτέ ορθοποδήσει η τσέπη μου, θα είναι το επόμενο (και τελευταίο....) μηχανάκι μου:D

johnstef33
16/11/2020, 15:39
Μηπως γνωριζει καποιος ποτε αναμενετε??
Ρωταω τον αντιπροσωπο και δεν εχει ιδεα λεει...

lleonidas
16/11/2020, 23:34
Μηπως γνωριζει καποιος ποτε αναμενετε??
Ρωταω τον αντιπροσωπο και δεν εχει ιδεα λεει...

Άγνωστο ακόμα. Στην Ιταλία (https://www.insella.it/news/honda-nc-750x-2021-ecco-come-cambia-info-e-scheda-tecnica-157261) αναμένεται το Μάρτιο σε 4 χρώματα και με τιμή κοντά στο απερχόμενο μοντέλο.

jimsakpt3
28/01/2021, 09:35
Έχουμε κανένα νεότερο για το πότε θα έρθει στα μέρη μας και σε τι τιμή?

Σκοπεύω να πάρω το cb500x τον Απρίλιο περίπου... αλλά μου άρεσε πολύ εμφανισιακά το καινούριο Nc και αρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες...

επίσης να ρωτήσω τους κατόχους, τι γνώμη έχετε για την καθημερινή οδήγησή του στην πόλη και αν πιστεύετε οτι είναι "εύκολη" μηχανή για πρώτη...

panavour
28/01/2021, 10:04
Έχουμε κανένα νεότερο για το πότε θα έρθει στα μέρη μας και σε τι τιμή?

Σκοπεύω να πάρω το cb500x τον Απρίλιο περίπου... αλλά μου άρεσε πολύ εμφανισιακά το καινούριο Nc και αρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες...

επίσης να ρωτήσω τους κατόχους, τι γνώμη έχετε για την καθημερινή οδήγησή του στην πόλη και αν πιστεύετε οτι είναι "εύκολη" μηχανή για πρώτη...


Αρκετα ευκολη για πρωτη,ευκολοδηγητη στην πολη λογω χαμηλης ροπης ,και τωρα που ''χαμηλωσε'' σε υψος,καταλληλη και για πιο βραχυσωμους.

νεοσσός
28/01/2021, 10:28
Έχει ιδανικό κινητήρα για χρήση στην πόλη και για νέο οδηγό, ενώ έχει και χαμηλή κατανάλωση. Δεν παύει όμως να έχει σχετικά ψηλό κέντρο βάρους, να είναι βαριά και φαρδιά. Αυτά είναι μειονεκτήματα για χρήση στην πόλη. Αν είχαν βάλει αυτόν τον κινητήρα στο υποθετικό CB750F θα ήταν πολύ καλό σύνολο για νέο οδηγό.

giorgosb
28/01/2021, 10:43
Έχει ιδανικό κινητήρα για χρήση στην πόλη και για νέο οδηγό, ενώ έχει και χαμηλή κατανάλωση. Δεν παύει όμως να έχει σχετικά ψηλό κέντρο βάρους, να είναι βαριά και φαρδιά. Αυτά είναι μειονεκτήματα για χρήση στην πόλη. Αν είχαν βάλει αυτόν τον κινητήρα στο υποθετικό CB750F θα ήταν πολύ καλό σύνολο για νέο οδηγό.

Δεν νομίζω ότι έχει ψηλό κέντρο βάρους το NC. Στην θέση του ρεζερβουάρ έχει κενό αποθηκευτικό χώρο και το μοτέρ είναι χαμηλά, σχεδόν οριζόντια τοποθετημένο. Μια χαρά θα ναι για αρχάριο. Το νέο είναι κ πιο χαμηλό.

jimsakpt3
28/01/2021, 10:53
σε σχεση με το cb500x δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά στον όγκο σωστά?

για το πότε θα ρθει έχουμε εικόνα?

McGyver
28/01/2021, 11:20
σε σχεση με το cb500x δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά στον όγκο σωστά?

Έχει.

ptc
28/01/2021, 11:22
Δεν νομίζω ότι έχει ψηλό κέντρο βάρους το NC. Στην θέση του ρεζερβουάρ έχει κενό αποθηκευτικό χώρο και το μοτέρ είναι χαμηλά, σχεδόν οριζόντια τοποθετημένο. Μια χαρά θα ναι για αρχάριο. Το νέο είναι κ πιο χαμηλό.

Ισχυει, το κεντρο βαρους καθε αλλο παρα ψηλο δεν ειναι. Τη μηχανη τη νιωθεις αρκετα πιο ελαφρια απ΄οσο ειναι. Και δεν αναφερομαι στη γνωστη πιπιλα "μολις ξεκινησει το βαρος χανεται". Λογικα τη διαφορα την κανει το ντεποζιτο.

DrBig
28/01/2021, 11:43
Ισχυει, το κεντρο βαρους καθε αλλο παρα ψηλο δεν ειναι. Τη μηχανη τη νιωθεις αρκετα πιο ελαφρια απ΄οσο ειναι. Και δεν αναφερομαι στη γνωστη πιπιλα "μολις ξεκινησει το βαρος χανεται". Λογικα τη διαφορα την κανει το ντεποζιτο.

Τεποζιτο και μοτερ και σκελετος κανουν τη διαφορα. Οι κυλινδροι εχουν διαταξη σχεδον οριζοντια.

lleonidas
28/01/2021, 13:43
για το πότε θα ρθει έχουμε εικόνα?

8.850€ το απλό (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/34990525-honda-nc-750) και + ένα χιλιάρικο το DCT.
Μίλα μαζί τους για ημερομηνία άφιξης στην Ελλάδα.

jimsakpt3
03/02/2021, 08:40
Επικοινώνησα χθες με τον Σαρακάκη και μου είπαν οτι θα έρθει στις αντιπροσωπείες τέλη Μαρτίου με αρχές Απριλίου!
και οι τιμές είναι αυτές που αναφέρει ο lleonidas πιο πάνω...

typhoon
03/02/2021, 13:55
Φίλοι μου έχουν το απλό ο ένας, το dct o έτερος.
Το χιλιάρικο της διαφοράς αξίζει με το παραπάνω για την αστική μετακίνηση (και μόνο)

Όταν (και εαν ποτέ) θελήσεις να το κυνηγήσεις σε ορεινό στροφιλίκι , το dct σε αφήνει ξεκρέμαστο με κάτι άκυρες αλλαγές ταχυτήτων μέσα σε στροφή και καταντάει ενοχλητικό (και λίγο επικινδυνο) οπότε αναγκάζεσαι να το δουλεύεις στο manual , πράγμα που αναιρεί την υπάρξη του αυτόματου κινβωτίου.

Οπότε εαν οι εκδρομικές εξορμήσεις είναι στο πρόγραμμα το συμβατικό κιβώτιο είναι καλύτερο ως επιλογή

billy84
03/02/2021, 14:10
Φίλοι μου έχουν το απλό ο ένας, το dct o έτερος.
Το χιλιάρικο της διαφοράς αξίζει με το παραπάνω για την αστική μετακίνηση (και μόνο)

Όταν (και εαν ποτέ) θελήσεις να το κυνηγήσεις σε ορεινό στροφιλίκι , το dct σε αφήνει ξεκρέμαστο με κάτι άκυρες αλλαγές ταχυτήτων μέσα σε στροφή και καταντάει ενοχλητικό (και λίγο επικινδυνο) οπότε αναγκάζεσαι να το δουλεύεις στο manual , πράγμα που αναιρεί την υπάρξη του αυτόματου κινβωτίου.

Οπότε εαν οι εκδρομικές εξορμήσεις είναι στο πρόγραμμα το συμβατικό κιβώτιο είναι καλύτερο ως επιλογή


Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.Αυτό είχα δει και στο X-ADV.Να σημειωθεί πως το μανιουαλ NC έχει πολύ μαλακό συμπλέκτη που δεν κουράζει σε καμία περίπτωση.Σίγουρα όμως αν κάποιος προέρχεται απο σκουτερ θα τον βολέψει το αυτόματο πολύ περισσότερο.

DrBig
03/02/2021, 14:33
Φίλοι μου έχουν το απλό ο ένας, το dct o έτερος.
Το χιλιάρικο της διαφοράς αξίζει με το παραπάνω για την αστική μετακίνηση (και μόνο)

Όταν (και εαν ποτέ) θελήσεις να το κυνηγήσεις σε ορεινό στροφιλίκι , το dct σε αφήνει ξεκρέμαστο με κάτι άκυρες αλλαγές ταχυτήτων μέσα σε στροφή και καταντάει ενοχλητικό (και λίγο επικινδυνο) οπότε αναγκάζεσαι να το δουλεύεις στο manual , πράγμα που αναιρεί την υπάρξη του αυτόματου κινβωτίου.

Οπότε εαν οι εκδρομικές εξορμήσεις είναι στο πρόγραμμα το συμβατικό κιβώτιο είναι καλύτερο ως επιλογή

Η ερωτηση που εχει αξια να απαντηθει ειναι αν προτιμανε οι κατοχοι το συμβατικο κιβωτιο η το dct σε μανιουαλ λειτουργια.

peterTHErider
03/02/2021, 16:25
Η ερωτηση που εχει αξια να απαντηθει ειναι αν προτιμανε οι κατοχοι το συμβατικο κιβωτιο η το dct σε μανιουαλ λειτουργια.

Ακριβώς αυτό.είμαι κάτοχος και ενός crosstourer 1200dct.όποιος νομίζει πως το κλασσικό κιβώτιο έχει καμία σχέση με τις χειροκίνητες αλλαγές σε dct κάνει τεράααααααστιο λάθος.καλά δεν συζητώ για ευκολία στην πόλη όπου είναι σε άλλο επίπεδο αλλά σε κυνήγι σε επαρχιακό δίνει ένα τεράστιο αβαντάζ.αλλάζεις ταχύτητες αστραπιαία και αν κάνεις κάποιο λάθος επιλογή σχέσης μπορείς υποκλίση κουνώντας ΜΟΝΟ το δάχτυλο σου να αλλάξεις και 2 ταχύτητες χωρίς να σε προβληματίσει το παραμικρό!ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσα να το έχω σε κάθε μηχανάκι!

DrBig
03/02/2021, 16:43
Ακριβώς αυτό.είμαι κάτοχος και ενός crosstourer 1200dct.όποιος νομίζει πως το κλασσικό κιβώτιο έχει καμία σχέση με τις χειροκίνητες αλλαγές σε dct κάνει τεράααααααστιο λάθος.καλά δεν συζητώ για ευκολία στην πόλη όπου είναι σε άλλο επίπεδο αλλά σε κυνήγι σε επαρχιακό δίνει ένα τεράστιο αβαντάζ.αλλάζεις ταχύτητες αστραπιαία και αν κάνεις κάποιο λάθος επιλογή σχέσης μπορείς υποκλίση κουνώντας ΜΟΝΟ το δάχτυλο σου να αλλάξεις και 2 ταχύτητες χωρίς να σε προβληματίσει το παραμικρό!ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσα να το έχω σε κάθε μηχανάκι!

Δυστυχως οποτε διαβαζω για dct σε αυτο το φορουμ ολοι λενε πως τους ξυνιζει η λειτουργια στο αυτοματο χωρις να αντιλαμβανονται την ανωτεροτητα του, που ειναι αυτη ακριβως που λες.

peterTHErider
03/02/2021, 23:58
Δυστυχως οποτε διαβαζω για dct σε αυτο το φορουμ ολοι λενε πως τους ξυνιζει η λειτουργια στο αυτοματο χωρις να αντιλαμβανονται την ανωτεροτητα του, που ειναι αυτη ακριβως που λες.

Mα είναι τόσο αυτονόητο!σαν να έχεις ενα αυτοκίνητο με κλασσικό χειροκίνητο σασμάν με συμπλέκτη και απο δίπλα να έχεις το ίδιο όχημα με αυτόματο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη με paddles.

doctor_john
04/02/2021, 07:49
Παρουσιάζεται σαν νέα τεχνολογία, είναι φυσικό να αντιστέκεται το κοινό σε μια μεταβολή της υπάρχουσας κατάστασης.
Δεν είναι απαραίτητα έλλειψη αντίληψης του αν δουλεύει καλά ή όχι.

Διαχειρίζεσαι λιγότερα, είναι πιο εύκολο, σκέφτεσαι λιγότερο, "είσαι λιγότερο" μοτοσυκλετιστής απο ότι ήσουν πριν..
Η όποια "άνεση" και το κέρδος σε επιδόσεις μπορεί να μην είναι αξία για όλους, άλλοι προτιμούν την εμπειρία και τον έλεγχο περισσότερο.

Εγώ θα το έβλεπα πολύ θετικά σε μικρές μοτοσυκλέτες ΜΧ που αλλάζεις συνέχεια ταχύτητες και το ζητούμενο είναι να κάνεις λιγότερο χρόνο.
Στην καθημερινότητα μου δεν θα το ήθελα, μου στερεί περισσότερα όσον αφορά την εμπειρία από ότι μου προσφέρει σε επιδόσεις.

Είναι και πολύ φρέσκο σαν διαχείριση, δεν ξέρουμε τις αντοχές του, το κόστος συντήρησης ή αντικατάστασης, αν κάνει ακριβώς ότι θα θέλαμε
εμείς ή θα πρέπει να διαχειριστούμε εμείς τον τρόπο που αυτό δουλεύει εν ήδη κάποιου μικρού συμβιβασμού κ.λπ.

PaNick67
04/02/2021, 12:09
Παρουσιάζεται σαν νέα τεχνολογία, είναι φυσικό να αντιστέκεται το κοινό σε μια μεταβολή της υπάρχουσας κατάστασης.
Δεν είναι απαραίτητα έλλειψη αντίληψης του αν δουλεύει καλά ή όχι.

Διαχειρίζεσαι λιγότερα, είναι πιο εύκολο, σκέφτεσαι λιγότερο, "είσαι λιγότερο" μοτοσυκλετιστής απο ότι ήσουν πριν..
Η όποια "άνεση" και το κέρδος σε επιδόσεις μπορεί να μην είναι αξία για όλους, άλλοι προτιμούν την εμπειρία και τον έλεγχο περισσότερο.

Εγώ θα το έβλεπα πολύ θετικά σε μικρές μοτοσυκλέτες ΜΧ που αλλάζεις συνέχεια ταχύτητες και το ζητούμενο είναι να κάνεις λιγότερο χρόνο.
Στην καθημερινότητα μου δεν θα το ήθελα, μου στερεί περισσότερα όσον αφορά την εμπειρία από ότι μου προσφέρει σε επιδόσεις.

Είναι και πολύ φρέσκο σαν διαχείριση, δεν ξέρουμε τις αντοχές του, το κόστος συντήρησης ή αντικατάστασης, αν κάνει ακριβώς ότι θα θέλαμε
εμείς ή θα πρέπει να διαχειριστούμε εμείς τον τρόπο που αυτό δουλεύει εν ήδη κάποιου μικρού συμβιβασμού κ.λπ.

Σε μοτοσυκλετες ΜΧ δεν ταιριαζει το DCT. Εκει παιζουν πολυ με συμπλεκτη.

Ταιριαζει ομως σε μια μοτοσυκλετα γενικης χρησης που γραφει χιλιομετρα σε κινηση, σε εθνικες οδους, σε επαρχιακους.

Απλοποιει πολυ την χρηση της μηχανης στην καθημερινοτητα, αλλαζει αστραπιαια σχεσεις, μπορεις να το κανεις εσυ σε επαρχιακους στριφτερους δρομους οταν θες να παιξεις η να το αφησεις στο αυτοματο με καποιο απο τα προγραμματα που εχει. Επισης αν δεις οτι η σχεση που επιλεγει δεν ειναι η βελτιστη με ενα αγγιγμα με το δαχτυλο ανεβαζεις η κατεβαζεις μια η περισσοτερες. Γενικα ειναι το μελλον θεωρω και καποια στιγμη οταν αυξηθει η υπολογιστικη ισχυς των εγκεφαλων θα μπει και σε ΜΧ /Enduro μηχανες που θα διαβαζει τον τροπο οδηγησης του οδηγου και το τεραιν και θα προσαρμοζεται μονο του.
Ειναι οπως το DSG στα αυτοκινητα απλα επειδη το εφτιαξε η HONDA και οχι η VAG, δεν σπαει δεν χαλαει.

panavour
04/02/2021, 13:29
Ωραιο το dct και σαν χοντα ασπαστο.Και σε περιπτωσεις καθημερινης χρησης οπως το 99% των αναβατων και των χρησεων χρησιμο και απαραιτητο,διοτι σου λυνει τα χερια να μην ασχολεισαι με αλλαγες και φχαριστιεσαι τον μοτοσυκλετισμο και την οδηγηση,ΑΝ θελεις δε και να το παιξεις και λιγο ΡΟΣΙ εχει και το κουμπι για ανεβοκατεβασματα.Απλως οι περισσοτεροι που το κατακρινουμε και ταχαμ δεν το γουσταρουμε κλαιμε για το παραπανω χιλιαρικο.Τo DCT ειναι το μελλον ειτε το θελουμε ειτε οχι.

GogosLux
04/02/2021, 13:59
Ακριβώς αυτό.είμαι κάτοχος και ενός crosstourer 1200dct.όποιος νομίζει πως το κλασσικό κιβώτιο έχει καμία σχέση με τις χειροκίνητες αλλαγές σε dct κάνει τεράααααααστιο λάθος.καλά δεν συζητώ για ευκολία στην πόλη όπου είναι σε άλλο επίπεδο αλλά σε κυνήγι σε επαρχιακό δίνει ένα τεράστιο αβαντάζ.αλλάζεις ταχύτητες αστραπιαία και αν κάνεις κάποιο λάθος επιλογή σχέσης μπορείς υποκλίση κουνώντας ΜΟΝΟ το δάχτυλο σου να αλλάξεις και 2 ταχύτητες χωρίς να σε προβληματίσει το παραμικρό!ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσα να το έχω σε κάθε μηχανάκι!

Στην πόλη να το καταλάβω, εχεις ευκολία σκουτερ σε μηχανή.

Σε κυνηγι που λες σε επαρχιακό για εμενα ειναι άκυρο απο την στιγμή που υπαρχει ευρεως διαδεδομένη η τεχνολογια του up-down shifter χωρίς την χρήση συμπλέκτη.

Κρινοντας απο τα αυτοκίνητα μιας και δεν εχω οδηγήσει το DCT; τα ημιαυτόματα σασμαν σπανια εχουν την αμεσοτητα του χειροκίνητου ακομα και σε λειτουργια "manual".

Κατα τα αλλα "περι ορέξεως" ...................... :winka:

Kas_Tracer
04/02/2021, 14:33
Τα διπλού-συμπλέκτη κιβώτια είναι πλήρως αυτόματα με προτεραιότητα να προστατέψουν τον εαυτόν τους και να κάνουν τις αλλαγές σωστά.
Αν ο οδηγός έχεις το πόδι στο γκάζι και αποφασίσει να κατεβάσει (ακόμα και χειροκίνητα ) για προσπέραση πχ , καταλαβαίνεις μια καθυστέρηση. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί
ο 2ος άξονας(που δεν μεταδίσει) είχε προεπιλέξει ανέβασμα , τώρα πρέπει πρώτα να κατεβάσει στην σχέση που πρέπει και μετά να αλλάξουν οι συμπλέκτες.
Αυτό οι περισσότεροι το καταλαβαίνουν σαν καθυστέρηση .
Στην πράξη αποδεικνίεται ότι τίποτα δεν είναι εντελώς αυτόματο , κανένας αυτοματισμός δεν μπορεί να ακολουθήσει τις ακαριαίες αλλαγές στις ορέξεις του οδηγού.
Αν τα δουλεύεις σωστά , κανένα άλλο κιβώτιο δεν μπορεί να τα ανταγωνιστεί .

Για τα σπασμένα πολλά ακούγονται , τουλάχιστον εγώ την έχω γλιτώσει μέχρι τώρα (140.000Km) , αλλά δεν τρέχω και γύρω-γύρω στους μαστροχαλαστές επιδόσεων για να μου κάνουν το SEAT πύραυλο.

labrosDR800
04/02/2021, 14:49
Οι μοτοσυκλετιστες ειμαστε συντηρητικοι χαρακτηρες, εγω και αρχαιολαγνος. Τα ιδια λεγαμε και οταν εμφανιστηκε το abs.
Περυσι ειχα για ενα πρωινο ενα Αφρικα το 18 με dct φιλου. Κινηθηκα απο Καλλιθεα μεσω Τιταν - Στεφανη στα Δερβενοχωρια γυρω-γυρω και επιστροφη απο Φυλη Αθηνα.
Κανει την δουλεια για σενα, προσωπικα το γουσταρα.
Μην ξεχναμε οτι το dct ειναι εξελιξη μηχανολογιας και οχι απλα πλακετες με κωδικα ( βλεπε ηλεκρονικα).

motojojo
04/02/2021, 14:57
Μην ξεχναμε οτι το dct ειναι εξελιξη μηχανολογιας και οχι απλα πλακετες με κωδικα ( βλεπε ηλεκρονικα).

Κι όμως το ανάποδο ισχύει. Πλακέτα και κώδικας είναι κατά βάση. Εκεί είναι όλο το κόστος. Για αυτή την πλακέτα και τον κώδικα έχουν δουλέψει πολύ περισσότεροι άνθρωποι απ'όσοι για το υπόλοιπο κιβώτιο.

peterTHErider
04/02/2021, 15:07
Ωραιο το dct και σαν χοντα ασπαστο.Και σε περιπτωσεις καθημερινης χρησης οπως το 99% των αναβατων και των χρησεων χρησιμο και απαραιτητο,διοτι σου λυνει τα χερια να μην ασχολεισαι με αλλαγες και φχαριστιεσαι τον μοτοσυκλετισμο και την οδηγηση,ΑΝ θελεις δε και να το παιξεις και λιγο ΡΟΣΙ εχει και το κουμπι για ανεβοκατεβασματα.Απλως οι περισσοτεροι που το κατακρινουμε και ταχαμ δεν το γουσταρουμε κλαιμε για το παραπανω χιλιαρικο.Τo DCT ειναι το μελλον ειτε το θελουμε ειτε οχι.


Αυτό.Όπως σε πολλά...

SAVVAS62
05/02/2021, 08:17
Ακριβώς αυτό.είμαι κάτοχος και ενός crosstourer 1200dct.όποιος νομίζει πως το κλασσικό κιβώτιο έχει καμία σχέση με τις χειροκίνητες αλλαγές σε dct κάνει τεράααααααστιο λάθος.καλά δεν συζητώ για ευκολία στην πόλη όπου είναι σε άλλο επίπεδο αλλά σε κυνήγι σε επαρχιακό δίνει ένα τεράστιο αβαντάζ.αλλάζεις ταχύτητες αστραπιαία και αν κάνεις κάποιο λάθος επιλογή σχέσης μπορείς υποκλίση κουνώντας ΜΟΝΟ το δάχτυλο σου να αλλάξεις και 2 ταχύτητες χωρίς να σε προβληματίσει το παραμικρό!ΜΑΚΑΡΙ να μπορούσα να το έχω σε κάθε μηχανάκι!

Ακριβώς !
Και αν το μάθει ο χρήστης και τούχει εμπιστοσύνη, μετά δεν υπάρχει επιστροφή σε manual.
Στα νέας γενιάς (τρίτης) DCT, δεν ξέρω αν συμβαίνει και στις προηγούμενες, αρκεί ένα χάιδεμα είτε στο μπροστινό είτε στο πίσω φρένο για να κατεβάσει μία και με παρατεταμένο φρενάρισμα με δεύτερο πρόγραμμα στο Sport κατεβάζει δύο και τρεις. Ούτε καν ασχολείται ο χρήστης με το κουμπί του κατεβάσματος και πολλά άλλα.

<<Κρέμασμα>> που διάβασα παραπάνω πούγραψε κάποιος σύντροχος προσωπικά δεν έχω νιώσει πουθενά.

Να προσθέσω δε για το νέο μοντέλο ότι πλέον αυτών που αναφέρθηκαν έχει γκάζι πλέον Ride by wire. Αυτό δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται και αν έχει το άμεσο κόψιμο - φρενάρισμα του κινητήρα όταν κλείσεις γκάζι.
Στο αμάξι μου πάντως δεν μου πολυαρέσει που τόχει. Αν δεν το οδηγήσω όμως δεν μπορώ να κρίνω ακόμη. Σίγουρα πάντως θάχει βελούδινη απόκριση αν μη τι άλλο. Θα δείξει όταν έρθει.

STF
08/02/2021, 15:32
Αφού περάσαμε το κατώφλι των 50 ετών και μετά από κάποια μεγαλούτσικη ημερήσια εκδρομούλα με αρκετή ψύχρα, κατά το σούρουπο στην επιστροφή το πρόβλημα μου ήταν ένα. Πόνος στα παγωμένα δάχτυλα και άρνηση αλλαγής ταχυτήτων με συμπλέκτη. Εκείνη τη στιγμή σκεφτόμουν τι ωραίο που θα ήταν να είχα το DCT της Αφρικάνας και του X-ADV που είχα οδηγήσει...

DrBig
08/02/2021, 17:35
Αφού περάσαμε το κατώφλι των 50 ετών και μετά από κάποια μεγαλούτσικη ημερήσια εκδρομούλα με αρκετή ψύχρα, κατά το σούρουπο στην επιστροφή το πρόβλημα μου ήταν ένα. Πόνος στα παγωμένα δάχτυλα και άρνηση αλλαγής ταχυτήτων με συμπλέκτη. Εκείνη τη στιγμή σκεφτόμουν τι ωραίο που θα ήταν να είχα το DCT της Αφρικάνας και του X-ADV που είχα οδηγήσει...

Επισης ωραια θα ηταν να εχεις θερμαινομενα γκριπ!

STF
08/02/2021, 18:53
Επισης ωραια θα ηταν να εχεις θερμαινομενα γκριπ!

Θα ήταν ωραία και αυτό. Ακόμη πιο ωραίο θα ήταν το πακέτο θερμαινόμενα και DCT..... ζεστάθηκε το κοκκαλάκι μου και μόνο που το σκέφτηκα χα χα χα!

:beer:

gior-gos
08/02/2021, 19:00
Αφού περάσαμε το κατώφλι των 50 ετών και μετά από κάποια μεγαλούτσικη ημερήσια εκδρομούλα με αρκετή ψύχρα, κατά το σούρουπο στην επιστροφή το πρόβλημα μου ήταν ένα. Πόνος στα παγωμένα δάχτυλα και άρνηση αλλαγής ταχυτήτων με συμπλέκτη. Εκείνη τη στιγμή σκεφτόμουν τι ωραίο που θα ήταν να είχα το DCT της Αφρικάνας και του X-ADV που είχα οδηγήσει...

Ένα ζευγάρι καλές χούφτες βελτιώνουν σε τεράστιο βαθμό την κατάσταση· καλές όμως, όχι διακοσμητικές.
Σε συνδυασμό δε με θερμαινόμενα, θέμα παγώματος των χεριών δεν υφίσταται ούτε σε μηδενικές θερμοκρασίες.

SAVVAS62
08/02/2021, 19:39
Θα ήταν ωραία και αυτό. Ακόμη πιο ωραίο θα ήταν το πακέτο θερμαινόμενα και DCT..... ζεστάθηκε το κοκκαλάκι μου και μόνο που το σκέφτηκα χα χα χα!

:beer:
OXFORD και χούφτες SW MOTECK.:beer:

STF
08/02/2021, 21:06
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές αλλά το εργαλείο δε σηκώνει τέτοιες φλωριές (εγώ ναι) :D
Χούφτες έχω, τις ορθόδοξες!

SAVVAS62
09/02/2021, 06:17
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές αλλά το εργαλείο δε σηκώνει τέτοιες φλωριές (εγώ ναι) :D
Χούφτες έχω, τις ορθόδοξες!

NC δεν έχεις?
Αν ναι μια χαρά σηκώνει τέτοιες <<φλωριές>> και άλλες τόσες. Αν τώρα θες να ξεπαγιάζεις, γούστα είναι αυτά!:smokin:

doctoras
09/02/2021, 06:49
NC δεν έχεις?
Αν ναι μια χαρά σηκώνει τέτοιες <<φλωριές>> και άλλες τόσες. Αν τώρα θες να ξεπαγιάζεις, γούστα είναι αυτά!:smokin:

425362

SAVVAS62
09/02/2021, 07:03
425362

Α Οκ άκυρο λοιπόν, όχι ότι αποκλείεται αλλά το αφεντικό του προφανώς ξέρει καλύτερα.

STF
09/02/2021, 19:19
Να πω ότι αστειευόμουν, για αυτό και έγραψα πως ΕΓΩ μια χαρά τις σηκώνω τέτοιες φλωριές!

Τα θερμαινόμενα γκριπ με τέτοια πίεση (και τουμπίδια) που θα έτρωγαν από τα χέρια μου στα βουνά μάλλον θα διαλυόντουσαν. Έτσι νομίζω.

doctor_john
09/02/2021, 19:55
μη σε ανησυχεί, τα έχω τσεκάρει :lol:

Απλά μην τα χρησιμοποιείς χωρίς γάντια γιατί η διαφορά θερμοκρασίας μέσα- έξω δεν αρέσει στο κυκλοφορικό (; )

Tallyban
10/02/2021, 11:05
150+ στον αυτοκινητόδρομο,δικαβαλο +αποσκευές και φρενάρισμα πανικού με μόνο δίσκο μπροστά.Ειναι να μη σου τύχει...

panavour
10/02/2021, 11:48
150+ στον αυτοκινητόδρομο,δικαβαλο +αποσκευές και φρενάρισμα πανικού με μόνο δίσκο μπροστά.Ειναι να μη σου τύχει...

Σουχει τυχει με το ΝC ή το λες στο περιπου?
Επειδη τοχω οδηγησει εχει πολυ καλα,αλλα παρεξηγημενα φρενα,κυριως λογω εμφανισης.Η χοντα γενικα εχει φρενα ανω του μεσου ορου,σε ολες τις τις κατηγοριες.

SAVVAS62
10/02/2021, 12:01
Τα φρένα του είναι άριστα συμπεριλαμβανομένου του ABS του !

doctoras
10/02/2021, 17:02
Τα φρένα του είναι άριστα συμπεριλαμβανομένου του ABS του !
Το λεει συνέχεια ο ειδικος τυπος και βγαίνουν λαθος συμπεράσματα
Το abs δε φρεναρει την μοτοσυκλετα ειναι σύστημα αντιμπλοκαρισματος.
Η αποδοση των φρενων οφείλονται στο κυκλωμα δισκος-τρομπα-δαγκανα-τακακια-σωληνακια-υγρα.




Και για τις δικες μου προτιμήσεις θα επρεπε να ειχε διπλους δισκους μοτοσυκλετα 230kg. Χωρις να υπονοώ κατι για το nc

Στα 200kg που ειναι cb500x ειναι αποδεκτά οριακο ο μονος δισκος.

νεοσσός
10/02/2021, 18:30
Θεωρώ ότι το ABS παίζει σημαντικό ρόλο στο φρενάρισμα. Όσο καλύτερο είναι, τόσο περισσότερο αξιοποιεί τη διαθέσιμη πρόσφυση. Σε δημόσιο δρόμο, συνήθως το πρώτο που σε προδίδει είναι η πρόσφυση και όχι η έλλειψη δύναμης των φρένων. Για τον ίδιο λόγο, ένα καλό CBS/C-ABS, με καλά λάστιχα και αναρτήσεις, είναι ό,τι καλύτερο.

panavour
10/02/2021, 19:22
Θεωρώ ότι το ABS παίζει σημαντικό ρόλο στο φρενάρισμα. Όσο καλύτερο είναι, τόσο περισσότερο αξιοποιεί τη διαθέσιμη πρόσφυση. Σε δημόσιο δρόμο, συνήθως το πρώτο που σε προδίδει είναι η πρόσφυση και όχι η έλλειψη δύναμης των φρένων. Για τον ίδιο λόγο, ένα καλό CBS/C-ABS, με καλά λάστιχα και αναρτήσεις, είναι ό,τι καλύτερο.

ΑΚΡΙΒΩΣ διοτι υπαρχουν πολλα συστηματα σαν αυτο που περιεγραψε ο δοχτωρ απο πανω ,που αν και πληρουν ολες τις προδιαγραφες ,δεν μπορουν να αξιοποιηθουν λογω μετριου ή κακου abs.Ενω το χοντα στο συγκεκριμμενο παρ οτι με μονο δισκο ,εχει καλο abs που τον αξιοποιει πολυ καλα.Ειναι σαν τα παλια κωλοφτιαγμενα αυτοκινητα με τα απειρα αλογα ,που ΔΕΝ μπορουσαν να τα βαλουν με ασφαλεια στον δρομο,πραγμα που το κανουν τα σημερινα καλυτερα,με τα πολλα ηλεκτρονικα.

SAVVAS62
10/02/2021, 19:33
Σε 47.000 χλμ πούχω μέχρι σήμερα το ABS έχει μπει μόνο δύο φορές και αυτές σε φρενάρισμα πανικού που για να σας δώσω να καταλάβετε τις συνθήκες θα πω ότι με ταχύτητα 80 χλμ και στις δύο περιπτώσεις βγήκαν αυτοκίνητα που περίμεναν να στρίψουν αριστερά σε πλήρη στάση με αναμμένο αριστερό φλας, δεξιά κατευθείαν πάνω μου με <<τιμονιά>> δεξιά.
Ούτε εγώ πίστευα ότι θα συμπεριφερόταν τόσο καλά και η πρώτη φορά ήταν με 1.100 χλμ στο κοντέρ ήτοι ολοκαίνουργιο! Αυτό που σκέφτηκα ήταν <<Καλορίζικο - καλοτάξιδο, πάμε για άλλα...>> Και όμως έγινε ελιγμός με το ABS σε λειτουργία και ούτε γρατζουνιά!

Εκπληκτικό ABS που μπαίνει μόνο εφόσον χρειαστεί !

Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος !

McGyver
10/02/2021, 19:41
150+ στον αυτοκινητόδρομο,δικαβαλο +αποσκευές και φρενάρισμα πανικού με μόνο δίσκο μπροστά.Ειναι να μη σου τύχει...

Άμα σε αυτοκινητόδρομο με 150+, δικάβαλο και αποσκευές χρειαστείς φρένα πανικού τότε κάτι δεν κάνεις καλά...

panavour
10/02/2021, 19:48
Άμα σε αυτοκινητόδρομο με 150+, δικάβαλο και αποσκευές χρειαστείς φρένα πανικού τότε κάτι δεν κάνεις καλά...

Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου συμβει,πολλα συμβαινουν που φαινονται απιθανα αλλα δυστυχως συμβαινουν.

karateo
11/02/2021, 09:28
Σε 47.000 χλμ πούχω μέχρι σήμερα το ABS έχει μπει μόνο δύο φορές και αυτές σε φρενάρισμα πανικού που για να σας δώσω να καταλάβετε τις συνθήκες θα πω ότι με ταχύτητα 80 χλμ και στις δύο περιπτώσεις βγήκαν αυτοκίνητα που περίμεναν να στρίψουν αριστερά σε πλήρη στάση με αναμμένο αριστερό φλας, δεξιά κατευθείαν πάνω μου με <<τιμονιά>> δεξιά.
Ούτε εγώ πίστευα ότι θα συμπεριφερόταν τόσο καλά και η πρώτη φορά ήταν με 1.100 χλμ στο κοντέρ ήτοι ολοκαίνουργιο! Αυτό που σκέφτηκα ήταν <<Καλορίζικο - καλοτάξιδο, πάμε για άλλα...>> Και όμως έγινε ελιγμός με το ABS σε λειτουργία και ούτε γρατζουνιά!

Εκπληκτικό ABS που μπαίνει μόνο εφόσον χρειαστεί !

Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος !

Συμφωνώ απόλυτα.
Το ABS της Honda (SH300) είναι έτη φωτός μπροστά απο της Yamaha (MT-07).
Το να καταφέρνεις να κάνεις ελιγμό ενώ είσαι σίγουρος ότι τράκαρες με το CΒS-ABS να δουλεύει στο 100% είναι εμπειρία ζωής.
Εύκολα γίνεται το ABS το πρώτο κριτήριο για επιλογή μηχανής.
Αν ήξερα ότι το ΜΤ-07 ήταν τόσο καθυστερημένο στο ABS μάλλον δε θα το διάλεγα.



Άμα σε αυτοκινητόδρομο με 150+, δικάβαλο και αποσκευές χρειαστείς φρένα πανικού τότε κάτι δεν κάνεις καλά...

Αν εμφανιστεί ένα τετράποδο δηλαδή τί δεν κάνεις καλά?
(εκτός ότι πας με 150+ :p )


Επειδή έχω αρχίσει να το γλυκοκοιτάω το NC, τα προηγούμενα μοντέλα πώς τα πάνε με την οξείδωση?
Ξέρω για το CB500x ότι βγάζει και αυτό διάφορα. Το NC είναι καλύτερο?
πχ. Το SH300 στα 7 χρόνια είχε λιγότερες σκουριές απο το ΜΤ-07 στο εξάμηνο...

McGyver
11/02/2021, 09:37
Αν εμφανιστεί ένα τετράποδο δηλαδή τί δεν κάνεις καλά?
(εκτός ότι πας με 150+ :p )

Πανικοβάλεσαι ;).

SAVVAS62
11/02/2021, 12:52
Συμφωνώ απόλυτα.
Το ABS της Honda (SH300) είναι έτη φωτός μπροστά απο της Yamaha (MT-07).
Το να καταφέρνεις να κάνεις ελιγμό ενώ είσαι σίγουρος ότι τράκαρες με το CΒS-ABS να δουλεύει στο 100% είναι εμπειρία ζωής.
Εύκολα γίνεται το ABS το πρώτο κριτήριο για επιλογή μηχανής.
Αν ήξερα ότι το ΜΤ-07 ήταν τόσο καθυστερημένο στο ABS μάλλον δε θα το διάλεγα.




Αν εμφανιστεί ένα τετράποδο δηλαδή τί δεν κάνεις καλά?
(εκτός ότι πας με 150+ :p )


Επειδή έχω αρχίσει να το γλυκοκοιτάω το NC, τα προηγούμενα μοντέλα πώς τα πάνε με την οξείδωση?
Ξέρω για το CB500x ότι βγάζει και αυτό διάφορα. Το NC είναι καλύτερο?
πχ. Το SH300 στα 7 χρόνια είχε λιγότερες σκουριές απο το ΜΤ-07 στο εξάμηνο...

Δεν έχει συνδυασμένα φρένα η δεύτερη - τρίτη γενιά.
Συνδυασμένα είχε μόνο η πρώτη του 2012 στο 700.
Από τότε πούγινε 750 καταργήθηκε το συνδυασμένο.
Από σκουριές δεν παρουσιάζει τίποτα σε μένα τουλάχιστον.

gior-gos
18/04/2021, 08:19
Έφτασε στα καταστήματα χτες

https://www.car.gr/s/5dzs3ux0/

https://www.car.gr/s/zikxlll7/

doctoras
18/04/2021, 10:29
Εγω δε κατάλαβα γιατι το κοντυναν??συγκριτικά με τα προηγούμενα ειναι σα να εβαλε καποιος σε civic 1.4cc χαμηλωμένα ελατηρια.
Με την τροποποίηση αυτη εχει γινει εμφανισιακά πλαδαρο, σα να μακρυναν κιαλο το μεταξόνιο

νεοσσός
18/04/2021, 10:46
Μάλλον για να διευρύνουν το κοινό του σε πιο μικρού αναστήματος αναβάτες και γυναίκες.

panavour
18/04/2021, 10:49
το κοντυναν για τους κοντους:lol:
και μενα μ αρεσει το παλιο καλυτερα.
αυτο ειναι σαν αυγο.

gior-gos
18/04/2021, 11:05
Εμένα μ αρέσει εμφανισιακά το καινούργιο πιο πολυ· ειδικά το κόκκινο. Το χαμήλωμα σίγουρα του μειώνει τις όποιες (ήδη μειωμένες) off road δυνατότητες είχε.

giorgosb
18/04/2021, 11:27
Κι εμένα το καινούργιο μ αρέσει περισσότερο. Κόκκινο ψηφίζω κι εγώ. Πιο όμορφο φανάρι και όργανα, πιο ωραίες γραμμές στα πλαϊνά πλαστικά..

Η μείωση του ύψους κατά 3 εκατοστά ίσως γίνεται και για να διαφοροποιηθεί από το επερχόμενο on-off. Να μην έχει στην γκάμα δύο μοντέλα με 840mm ύψος σέλας πχ.


Παρατηρώ όμως ότι τα πίσω πατάκια δεν έχουν λάστιχο.. Νομίζω και το προηγούμενο έτσι ήταν.

Επίσης κανένα Honda δεν πρέπει να έρχεται με στάνταρ σχάρα πλέον.. Και όσα NC βλέπω στον δρόμο, όλοι εχουν βάλει άφτερ μάρκετ. Τόσο ακριβή να είναι η εργοστασιακή;


Edit: Τώρα το έψαξα..

ΒΑΣΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΙΣΩ ΒΑΛΙΤΣΑΣ HONDA NC750X ('21->) (https://www.hondabikes.gr/gnhsia-aksesouar-honda/sxara-pisw-valitsas-gnhsia-honda-nc750x-08l70-mkw-d00zb?search=NC+750+X): 372,00€

gior-gos
18/04/2021, 11:52
Επίσης κανένα Honda δεν πρέπει να έρχεται με στάνταρ σχάρα πλέον.. Και όσα NC βλέπω στον δρόμο, όλοι εχουν βάλει άφτερ μάρκετ. Τόσο ακριβή να είναι η εργοστασιακή;

Θεωρώ, ειδικά για το nc, ότι είναι πολλά τα extra που πρέπει να βάλει κανείς (σίγουρα όχι τυχαίο ;)). Κεντρικό σταντ, κάγκελα, σίτα ψυγείου, ποδιά κινητήρα, σχάρα (158€ η εργοστασιακή), ψηλότερη ζελατίνα. Από κει και πέρα, αν προορίζεται για τουριστική χρήση, ακόμα περισσότερα (πιο άνετες σέλες, χούφτες κτλ).

gior-gos
18/04/2021, 11:54
372 :eek: 158 έχει για το μοντέλο του 20.

giorgosb
18/04/2021, 11:55
372 :eek: 158 έχει για το μοντέλο του 20.

Είναι τεράστια η διαφορά τιμής..

panavour
18/04/2021, 11:57
μας δουλευει ψιλο γαζί η χοντα με τις τιμες εν μεσω παγκοσμιας κρισης μου φαινεται.

doctoras
18/04/2021, 14:09
Από καπου πρεπει να βγουν τα "σπασμενα"

gior-gos
18/04/2021, 15:37
Είναι τεράστια η διαφορά τιμής..

Άκυρο,

στο μοντέλο του 20 εκτός από τη σχάρα που έχει 169€ πρέπει να μπει και το PANNIER SUPPORT STAY KIT για να μπουν οι βαλίτσες που έχει 164€. Αρα σύνολο 333€· μόλις 39€ ακριβότερη η καινούργια.

https://www.hondabikes.gr/en/honda-genuine-accessories/rear-top-case-carrier-nc750x-integra-750-16

https://www.hondabikes.gr/en/honda-genuine-accessories/pannier-support-stay-kit-nc750x-16

McGyver
18/04/2021, 15:45
Άκυρο,

στο μοντέλο του 20 εκτός από τη σχάρα που έχει 169€ πρέπει να μπει και το PANNIER SUPPORT STAY KIT για να μπουν οι βαλίτσες που έχει 164€. Αρα σύνολο 333€· μόλις 39€ ακριβότερη η καινούργια.

Όχι, δεν πρέπει.
Μόνο αν θέλεις να βάλεις τις εργοστασιακές πλαϊνές.

Το ίδιο ισχύει και στο μοντέλο του '21.
Αν θέλεις τις εργοστασιακές πλαϊνές, χρειάζεσαι και αυτό (https://www.hondabikes.gr/gnhsia-aksesouar-honda/vaseis-plainwn-valitswn-gnhsies-honda-nc750x-08l71mkwd00) εκτός από τη σχάρα.

gior-gos
18/04/2021, 16:05
Το ίδιο ισχύει και στο μοντέλο του '21.
Αν θέλεις τις εργοστασιακές πλαϊνές, χρειάζεσαι και αυτό (https://www.hondabikes.gr/gnhsia-aksesouar-honda/vaseis-plainwn-valitswn-gnhsies-honda-nc750x-08l71mkwd00) εκτός από τη σχάρα.

Δηλαδή στο μοντέλο του 21 η σχάρα μαζί με τις υποδοχές για τις βαλίτσες κοστίζει 561€; :eleison:

gior-gos
08/09/2021, 21:32
Τσίμπησε η τιμή του nc
από 8850€ το απλό στα 9050€ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/18389671-honda-nc-750) και
από 9850€ το dct στα 10050€ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36948025-honda-nc-750)

giorgosb
08/09/2021, 21:48
+200€ μέσα σε λίγους μήνες δηλαδή από το μοντέλο του '21..

νεοσσός
08/09/2021, 22:23
Ο Βασίλης φταίει που αποδεικνύει την αξιοπιστία του. :p

gior-gos
08/09/2021, 22:34
+200€ μέσα σε λίγους μήνες δηλαδή από το μοντέλο του '21..

Πριν 3 μέρες έγινε η αύξηση

Maradi
09/09/2021, 00:13
Τσίμπησε η τιμή του nc
από 8850€ το απλό στα 9050€ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/18389671-honda-nc-750) και
από 9850€ το dct στα 10050€ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36948025-honda-nc-750)

Και γι’αυτό ακριβώς το λόγο προτίμησα ένα από τα τελευταία κοκκινάκια του προηγούμενου απλού μοντέλου που είχαν ξεμείνει το Μάιο στα £7850. Δεν νομίζω ότι οι βελτιώσεις δικαιολογούσαν το έξτρα χιλιαρικακι.

Dr.Monty
09/09/2021, 02:31
+200€ μέσα σε λίγους μήνες δηλαδή από το μοντέλο του '21..

Πολύ πιθανον να έχει σχέση με τα μεταφορικά που έχουν παει στο θεο (περίπου Χ6)

gior-gos
09/09/2021, 08:53
Πολύ πιθανον να έχει σχέση με τα μεταφορικά που έχουν παει στο θεο (περίπου Χ6)

Αυτό