PDA

View Full Version : DIY ποδήλατο ισορροπίας



doctor_john
11/11/2020, 09:20
Τα ποδήλατα ισορροπίας είναι παιδικά ποδήλατα χωρίς δισκοβραχίονα, αλυσίδα, γρανάζια.
Θα λέγαμε πως είναι η "στράτα" των δίκυκλων γιατί σε μαθαίνει να έχεις ισορροπία χωρίς να έχεις κίνηση στον τροχό.

Έκαναν την εμφάνιση τους περισσότερο σαν ανάγκη εξέλιξης των μπεμπε τρίτροχων ποδηλάτων με τα οποία μοιράζονται
μια βασική αρχή.
Αποτρέπουν την φόρτιση των ποδιών κάτω απο το γόνατο στα μικρά παιδιά μέχρι 5-5.5 χρόνων, έτσι ώστε να μην επηρεάζουν
το σχήμα της "γαμπας" που έχει πολλές πιθανότητες να γίνει κοίλο σε αυτή την ηλικία.

Παρακάτω μια ωραία ιδέα που μπορεί να κατασκευαστεί με απλά εργαλεία και κόντρα πλακέ θαλάσσης.
Θεωρώ πως το να διαλέξει ένα παιδί το σχήμα που του αρέσει και να δει τους γονείς του να το φτιάχνουν
ρωτώντας το για τις λεπτομέρειες και προκαλώντας την συμμετοχή του σε απλές εργασίες, είναι απο αυτά που
διαμορφώνουν την ιστορία" δημιουργώντας ωραίες αναμνήσεις για όλους.

https://www.instagram.com/p/CFu8SQjBVXG/

422649
422650
422651

harris_x
11/11/2020, 09:38
Πολύ καλή ιδέα :)

Την πρώτη φορά που είδα balance bike ήταν στο Λονδίνο το 2008 όπου ένα ζευγάρι περπατούσε πλάι στον Τάμεση και το πιτσιρίκι ακολουθούσε δίπλα τους με το ποδηλατάκι.

Απο τότε το είχα κατα νου και όταν ήρθε η ώρα πήρα ένα kokua jumper (https://www.likeabike.co.uk/m3b0s337p8/LIKEaBIKE-Jumper) το οποίο ακόμα θεωρώ ότι είναι από τα κορυφαία του είδους μιας και έχει κάτι σαν stabilizer στο τιμόνι και αποσβεστήρα κραδασμών στον πίσω τροχό.

Αυτά τα χαρακτηριστικά δεν είναι καθόλου δύσκολο να αντιγραφούν και στην κατασκευή ;)

zannisvel
11/11/2020, 09:43
Πολύ καλή ιδέα :)

Την πρώτη φορά που είδα balance bike ήταν στο Λονδίνο το 2008 όπου ένα ζευγάρι περπατούσε πλάι στον Τάμεση και το πιτσιρίκι ακολουθούσε δίπλα τους με το ποδηλατάκι.

Απο τότε το είχα κατα νου και όταν ήρθε η ώρα πήρα ένα kokua jumper (https://www.likeabike.co.uk/m3b0s337p8/LIKEaBIKE-Jumper) το οποίο ακόμα θεωρώ ότι είναι από τα κορυφαία του είδους μιας και έχει κάτι σαν stabilizer στο τιμόνι και αποσβεστήρα κραδασμών στον πίσω τροχό.

Νομίζω κάποια στιγμή το είχες ξανα αναφέρει. Το κοιτούσα για τη μικρή μου που είναι τώρα 3.
Της έχουν πάρει ένα μικρό orient ποδηλατάκι με βοηθητικές αλλά είναι πιο βαρύ και από το δικό μου και τη δυσκολεύει αρκετά και έλεγα να της πάρω ένα.
Αλλά δε ξέρω πως θα ανταποκριθεί σε αυτό. Μέχρι ποια ηλικία πιστεύεις ότι κάνει; Σε ύψος είμαστε λιγο κατω από ενα μέτρο.

doctor_john
11/11/2020, 09:47
Φαντάζεσαι να τσακωθείς με το μικρό για την κάστερ; :lol:


Νομίζω κάποια στιγμή το είχες ξανα αναφέρει. Το κοιτούσα για τη μικρή μου που είναι τώρα 3.
Της έχουν πάρει ένα μικρό orient ποδηλατάκι με βοηθητικές αλλά είναι πιο βαρύ και από το δικό μου και τη δυσκολεύει αρκετά και έλεγα να της πάρω ένα.
Αλλά δε ξέρω πως θα ανταποκριθεί σε αυτό. Μέχρι ποια ηλικία πιστεύεις ότι κάνει; Σε ύψος είμαστε λιγο κατω από ενα μέτρο.

Μέχρι 5-5,5 λένε οι εταιρείες, δεν είναι κακό να ρωτήσεις και έναν ορθοπεδικό.
Το βάρος δίνει μια σχετική ροπή, μπορείς να αφαιρέσεις τα πετάλια - αλυσίδα στο υπάρχον και να κλείσεις
την μεσαία τριβή με πλαστικές τάπες για κάγκελα. Νομίζω 37mm.

Τα φρένα, εφόσον λειτουργούν, είναι χρήσιμα σε αυτά που δείχνει ο Χάρης που είναι ένα επίπεδο πάνω, κάνουν και σιρκουϊ με αυτά :a01:

https://youtu.be/zIGG0UTMVUk

harris_x
11/11/2020, 09:50
Νομίζω κάποια στιγμή το είχες ξανα αναφέρει. Το κοιτούσα για τη μικρή μου που είναι τώρα 3.
Της έχουν πάρει ένα μικρό orient ποδηλατάκι με βοηθητικές αλλά είναι πιο βαρύ και από το δικό μου και τη δυσκολεύει αρκετά και έλεγα να της πάρω ένα.
Αλλά δε ξέρω πως θα ανταποκριθεί σε αυτό. Μέχρι ποια ηλικία πιστεύεις ότι κάνει; Σε ύψος είμαστε λιγο κατω από ενα μέτρο.

Μέχρι 5 ετών είναι το συγκεκριμένο και είναι κάπου στα 3,5kg.

harris_x
11/11/2020, 09:51
Φαντάζεσαι να τσακωθείς με το μικρό για την κάστερ; :lol:

:lol::lol::lol:

harris_x
11/11/2020, 09:52
Νομίζω κάποια στιγμή το είχες ξανα αναφέρει. [...]
yeap, μαζι το συζητούσαμε: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=58416&page=133&p=2434519&viewfull=1#post2434519

zannisvel
11/11/2020, 10:14
ΩΩΩ....:uplate:
Ξέρεις πόσα πράγματα έχουν αλλάξει από τότε? Και φαντάσου είναι μόλις 6 χρόνια.
Για την ιστορία, της είχα πάρει συμβατικό. Τώρα οδηγεί το golf kart στην πίσω αυλή του σπιτιου τους για να καταλάβεις.

Σκεφτόμουν στη δική μου να της πάρω ένα πιο οικονομικό balance bike για να δω πως θα αντιδράσει. Θα το έχουμε και μονιμα στο αυτοκίνητο μαζί με το πατίνι για να μπορεί να το χρησιμοποιει αλλα και να το μοιράζεται με κανα φιλαρακι της σε καμια βόλτα. (Όταν με το καλό ξανα ανοίξουμε).

Απλά θέλω να έχει φρένο.

zannisvel
11/11/2020, 10:18
Φαντάζεσαι να τσακωθείς με το μικρό για την κάστερ; :lol:



Μέχρι 5-5,5 λένε οι εταιρείες, δεν είναι κακό να ρωτήσεις και έναν ορθοπεδικό.
Το βάρος δίνει μια σχετική ροπή, μπορείς να αφαιρέσεις τα πετάλια - αλυσίδα στο υπάρχον και να κλείσεις
την μεσαία τριβή με πλαστικές τάπες για κάγκελα. Νομίζω 37mm.

Τα φρένα, εφόσον λειτουργούν, είναι χρήσιμα σε αυτά που δείχνει ο Χάρης που είναι ένα επίπεδο πάνω, κάνουν και σιρκουϊ με αυτά :a01:

https://youtu.be/zIGG0UTMVUk


Της είναι λίγο μεγάλο και δε ξέρω αν μπορει να κάνει ακομα χωρίς τα πετάλια και τις βοηθητικές στο δικό της. Το οποίο το έχουμε αφήσει στο εξοχικό γιατί αν το είχαμε σπίτι θα χρειαζόμασταν και έπιπλα.

Λευκάδιος
11/11/2020, 10:27
Ωραίο το DIY doctor john :a013:


Νομίζω κάποια στιγμή το είχες ξανα αναφέρει. Το κοιτούσα για τη μικρή μου που είναι τώρα 3.
Της έχουν πάρει ένα μικρό orient ποδηλατάκι με βοηθητικές αλλά είναι πιο βαρύ και από το δικό μου και τη δυσκολεύει αρκετά και έλεγα να της πάρω ένα.
Αλλά δε ξέρω πως θα ανταποκριθεί σε αυτό. Μέχρι ποια ηλικία πιστεύεις ότι κάνει; Σε ύψος είμαστε λιγο κατω από ενα μέτρο.
Όταν η μικρή ήταν 3.5 της πήρα ένα Byox Dech 12".
422654


Πρώτη μέρα έκανε μέσα στο σπίτι, 2η μέρα την πήγα στον ποδηλατόδρομο της γειτονιάς και την 3η έπρεπε να κάνω τζοκινγκ για να είμαι κοντά της :lol:. Μετά από μια εβδομαδα/10 μέρες την έβαλα σε κανονικό 12αρι με πετάλια που μας είχαν χαρίσει (βαρίδι) και αυτό ήταν.
Η δική σου που είναι 3 μπορεί να χρειαστεί λίγο περισσότερο χρόνο μιας και 6 μήνες διαφορά είναι μεγάλη σε αυτές της ηλικίες. Εξαρτάται και από το παιδί βέβαια.
Το Byox πουλήθηκε λίγες μέρες μετά (νομίζω το είχα βάλει αγγελία και εδώ).

zannisvel
11/11/2020, 10:29
βγαίνει σε ροζ? :lol:

Λευκάδιος
11/11/2020, 10:30
βγαίνει σε ροζ? :lol:

Γυναίκες :lol:

harris_x
11/11/2020, 10:40
ΩΩΩ....:uplate:
Ξέρεις πόσα πράγματα έχουν αλλάξει από τότε? Και φαντάσου είναι μόλις 6 χρόνια.
Για την ιστορία, της είχα πάρει συμβατικό. Τώρα οδηγεί το golf kart στην πίσω αυλή του σπιτιου τους για να καταλάβεις.

Σκεφτόμουν στη δική μου να της πάρω ένα πιο οικονομικό balance bike για να δω πως θα αντιδράσει. Θα το έχουμε και μονιμα στο αυτοκίνητο μαζί με το πατίνι για να μπορεί να το χρησιμοποιει αλλα και να το μοιράζεται με κανα φιλαρακι της σε καμια βόλτα. (Όταν με το καλό ξανα ανοίξουμε).

Απλά θέλω να έχει φρένο.

να μην έχει φρένο

doctor_john
11/11/2020, 10:44
Γυναίκες :lol:

Mη νομίζεις, μας συμφέρει τους άντρες.
Το μυαλό μας αντιλαμβάνεται το ροζ με την ένταση του κόκκινου χωρίς όμως να το θεωρεί κουραστικό.
Έτσι πετυχαίνουμε διαρκή κατανάλωση ενέργειας απο τα κορίτσια που τις βοηθά να αναπτύξουν πιο καλοσυνάτα χαρακτηριστικά, ποιο θηλυκά.

zannisvel
11/11/2020, 11:32
να μην έχει φρένο

Γιατί;

harris_x
11/11/2020, 11:47
Γιατί;
για να μάθει να μπαίνει με φόρα

και εκτός αυτού, αυτά τα ποδηλατάκια είναι πολύ ελαφριά και σταματάνε πολύ εύκολα βάζοντας τα πόδια κάτω.

bmwr1100gs
11/11/2020, 12:10
Καλημέρα,

Η δικιά μου είναι λίγο πάνω από 5,5 ετών και μέσαα στην πρώτη καραντίνα έβγαλε τις βοηθητικές.

Την βοήθησε πάρα πολύ ένα πατίνι, με 2 ρόδες, που πήρε δανικό στην πλατεία από μια φίλη της. Μόλις ισορρόπησε στο πατίνι και έκανε 4 βόλτες, βγάλαμε τις βοηθητικές και κάνει σούπερ. Πριν είχαμε κάνει κάποιες προσπάθιες χωρίς βοηθητικές με μέτρια αποτελέσματα.

zannisvel
11/11/2020, 12:14
Σε ευχαριστώ πολύ. Κοιτάζω αυτό (https://www.skroutz.gr/s/23962181/Kruzzel-%CE%A0%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%99%CF%83%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AF%CE%B1%CF%82-Pink.html?from=sku_color_variations)

OldMan
11/11/2020, 12:30
Στα ποδηλατακια ισορροπιας καλο θα ειναι η καστερ να ειναι οσο μικροτερη γινεται ενω η trail οσο μεγαλυτερη γινεται..
(να μπορει το πιτσιρικι να στριψει ευκολα το τιμονι χωρίς να κινδυνεύει να φυγει με την μουρη στο πατωμα..)

Acacius
11/11/2020, 12:34
Κάτι που σκεφτόμουν αλλά τελικά δεν έκανα:

Αν δεν έχεις χρήμα-χώρο για δύο τροχοφόρα, δε γίνεται να πάρεις ένα κανονικό ποδηλατάκι και να αφαιρέσεις αλυσίδα-πετάλια-άξονα; Όταν το παιδί ξεπάρει τα ξαναβάζεις και ψηλώνεις τη σέλα. Είναι τόσο διαφορετική η γεωμετρία ή τόσο μεγάλο το βάρος;

zannisvel
11/11/2020, 12:44
Η αλήθεια είναι ότι δε ξέρω να σου απαντήσω για τη γεωμετρία γιατί δεν ξέρω.
Το βάρος στο ποδήλατο που έχει πάντως είναι απαγορευτικό, φαντάσου ότι και κάτω να της πέσει δεν είναι εύκολο να το σηκώσει.
Σίγουρα αν βγουν όλα αυτά που έχει πάνω θα ελαφρύνει αλλά γενικά της είναι και λίγο μεγάλο οπότε δε ξέρω αν θα έφτανε κάτω χωρίς τα πετάλια.
Προτιμώ να της πάρω ενα balance bike μέχρι να το φτάσει καλά από το να της πάρω άλλο ενα κανονικό σε μικρότερο μέγεθος που δε ξέρω καν αν υπάρχει.

MadMar
11/11/2020, 13:32
Καλησπέρα σε όλους.

Για όσους ψάχνουν ένα αξιόπιστο, πανάλαφρο ποδήλατο ισορροπίας καλό θα ήταν να δουν και τα First Bikes.

Εγώ αγόρασα το παρακάτω στον γιο μου όταν ήταν 18 μηνών. Το έχει ευχαριστηθεί στο έπακρο. Είναι πολύ ελαφρύ και καλοσχεδιασμένο επομένως τον έχει βοηθήσει να μάθει τέλεια ισορροπία (στρίβει σαν παλαβός), έχει μάθει να ανεβοκατεβαίνει σε πεζοδρόμια και να περνάει εμπόδια σηκώνοντάς το και τώρα τελευταία χρησιμοποιεί και το φρένο αρκετά αποτελεσματικά!

Όσο για το φρένο που είναι στον πίσω τροχό, είναι τόσο καλά σχεδιασμένο που έχει μια προοδευτική απόκριση όσο tight και να είναι η ρύθμιση (δεν είναι v-brake αλλά κάτι σαν ταμπούρο).

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί από 22 μηνών μέχρι και 5 ετών στην κανονική του μορφή. Με ένα κιτ χαμηλώματος όμως που παρέχεται από την εταιρεία ξεχωριστά, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από μικρότερα παιδάκια (ο δικός μου 18 μηνών χρειάστηκε το κιτ χαμηλώματος).

https://firstbike.com/balance-bikes//#firstbike-limited

doctor_john
11/11/2020, 13:52
Γράφουν κάπου το υλικό κατασκευής του και από που έχει πάρει έγκριση για να το χρησιμοποιούν παιδιά;
Προσωπικά είμαι αντίθετος στο να συνηθίζουν τα παιδιά όλη την φιλοσοφία του πλαστικού και των ειδών
μίας χρήσης.

sam4g
11/11/2020, 13:56
Γράφουν κάπου το υλικό κατασκευής του και από που έχει πάρει έγκριση για να το χρησιμοποιούν παιδιά;
Προσωπικά είμαι αντίθετος στο να συνηθίζουν τα παιδιά όλη την φιλοσοφία του πλαστικού και των ειδών
μίας χρήσης.


High-tech, injection-molded composite frame doesn't scratch, splinter, swell, or rust like wood or metal frames (GFT™ frame is made of 30% glass fiber reinforced nylon composite). Extremely lightweight, high-strength yet flexible, and durable material (weatherproof).

OldMan
11/11/2020, 14:27
High-tech, injection-molded composite frame doesn't scratch, splinter, swell, or rust like wood or metal frames (GFT™ frame is made of 30% glass fiber reinforced nylon composite). Extremely lightweight, high-strength yet flexible, and durable material (weatherproof).

Ουτε νυφη να προξενευαν..!!

Ελεος ρε φουστη μου..

doctor_john
11/11/2020, 14:40
Aν βλέπεις ότι στην βιτρίνα προσπαθούν να μειώσουν αυτό που θεωρούν αντίπαλο..

MadMar
11/11/2020, 16:24
Aν βλέπεις ότι στην βιτρίνα προσπαθούν να μειώσουν αυτό που θεωρούν αντίπαλο..

Προσπαθώ να καταλάβω το point αλλά ειλικρινά αδυνατώ φίλτατε ιατρέ!!!

Έχεις κατασκευάσει κάτι που υπερτερεί σε κάποιους τομείς των παραδοσιακών προϊόντων του είδους σου. Γιατί να μην το προβάλλεις? Επίσης, όσον αφορά το προηγούμενο σχόλιό σου, σε ποιά είδη μιας χρήσης αναφέρεσαι?

Επίσης, η ξύλινη ιδιοκατασκευή που αναφέρεται σε όλο το νήμα και στην οποία φαίνεται να συμφωνείς από τα λεγόμενά σου, από πού παίρνει έγκριση για να χρησιμοποιηθεί σε παιδιά?

Παρακαλώ ουδεμία διάθεση αντιπαράθεσης έχω, απλά δεν κατανοώ τον λόγο και τη φύση των σχολίων σου.

Φιλικά,
Μάριος

viper1
11/11/2020, 16:52
Προσπαθώ να καταλάβω το point αλλά ειλικρινά αδυνατώ φίλτατε ιατρέ!!!

Έχεις κατασκευάσει κάτι που υπερτερεί σε κάποιους τομείς των παραδοσιακών προϊόντων του είδους σου. Γιατί να μην το προβάλλεις? Επίσης, όσον αφορά το προηγούμενο σχόλιό σου, σε ποιά είδη μιας χρήσης αναφέρεσαι?

Επίσης, η ξύλινη ιδιοκατασκευή που αναφέρεται σε όλο το νήμα και στην οποία φαίνεται να συμφωνείς από τα λεγόμενά σου, από πού παίρνει έγκριση για να χρησιμοποιηθεί σε παιδιά?

Παρακαλώ ουδεμία διάθεση αντιπαράθεσης έχω, απλά δεν κατανοώ τον λόγο και τη φύση των σχολίων σου.

Φιλικά,
Μάριος

Η ξύλινη κατασκευή πωλείται κανονικά όποτε θα έχει και προφανώς έγκριση. Και αυτό που έβαλες είναι επίσης μια καλή επιλογή. Ο what's up doc του αρέσουν τα ανακυκλώσιμα υλικά :D
Όσο για το κάντο μόνος σου πάνω σε ήδη υπάρχων σχέδια θα πάει κάποιος. Εκτός και αν θέλει να ξανά ανακαλύψει τον τροχό

doctor_john
11/11/2020, 20:24
Προσπαθώ να καταλάβω το point αλλά ειλικρινά αδυνατώ φίλτατε ιατρέ!!!

Έχεις κατασκευάσει κάτι που υπερτερεί σε κάποιους τομείς των παραδοσιακών προϊόντων του είδους σου. Γιατί να μην το προβάλλεις? Επίσης, όσον αφορά το προηγούμενο σχόλιό σου, σε ποιά είδη μιας χρήσης αναφέρεσαι?

Επίσης, η ξύλινη ιδιοκατασκευή που αναφέρεται σε όλο το νήμα και στην οποία φαίνεται να συμφωνείς από τα λεγόμενά σου, από πού παίρνει έγκριση για να χρησιμοποιηθεί σε παιδιά?

Παρακαλώ ουδεμία διάθεση αντιπαράθεσης έχω, απλά δεν κατανοώ τον λόγο και τη φύση των σχολίων σου.

Φιλικά,
Μάριος

Πάντα φιλικά Μάριε, δεν τίθεται θέμα :)

Όταν μπαίνεις σε μια αγορά ακόρεστη που την έχουν ανοίξει άλλοι και δημιουργείς καινοτομία, παρουσιάζεις τα δικά σου "συν" και δεν θεωρείς
τον πελάτη σου απαίδευτο να του ταΐσεις την σύγκριση (που άστοχα περιγράφεις αλλά αυτό είναι παρακάτω κεφάλαιο).
Για να γίνει κατανοητό εννοώ έτσι: High-tech, injection-molded composite frame doesn't scratch, splinter, swell, or rust.

Όταν κινείσαι εναντίον του κλάδου σου ενώ δεν έχεις πρόβλημα να αποσπάσεις μερίδιο αγοράς γιατί έχεις έτσι και αλλιώς πληθώρα αγοραστών που ανανεώνεται
ανεξέλεγκτα και τα τελευταία 200 χρόνια στο δείχνουν ξεκάθαρα, δείχνει τουλάχιστον μικροπρέπεια και βάζει τον πελάτη σου να σκεφτεί πως κάνεις αντιπερισπασμό
για να καλύψεις δικά σου κενά για τα οποία είσαι ενήμερος.

Αναφέρομαι σε είδη μιας χρήσης λόγο των ιδιοτήτων που έχει το πλαστικό και λόγο της σύγκρισης που μου επιβάλει ο πωλητής.
Έχει ηλικιακό όριο, δηλαδή δεν είναι το αντικείμενο που θα το παρατήσεις γιατί μεγάλωσες και θα το βρουν τα παιδιά σου, θα πολυμεριστεί έτσι και αλλιώς.
Η επισκευή του είναι μακράν δυσκολότερη από τα υλικά που συγκρίνει και με συμβιβασμούς που δεν θα βρεις σε αντίστοιχη επισκευή αυτών.

Το γεγονός ότι προσφέρουν "εγγύηση εφόρου ζωής" είναι άλλο ένα στοιχείο ότι γνωρίζουν το όριο ζωής της κατασκευής γιατί αν διαβάσεις
τους όρους της εγγύησης θα δεις ότι ισχύει εφόσον υπάρχει το label σε ισχύ στην εταιρεία (το πολύ δύο εβδομάδες να αλλαχθεί), εφόσον υπάρχει
αντίστοιχης κατηγορίας προϊόν και όχι για το ίδιο ακριβώς μοντέλο με το δικό σου αλλά για ότι έχουν αναπτύξει εκείνη την περίοδο.
Τα ίδια ακριβώς υπόσχονται πολύ μεγαλύτερες εταιρείες, με πολύ πιο εξελιγμένες κατασκευές σκελετών που ονομάζουμε κάρμπον.

Αν σου φαίνεται υπερβολική η αναφορά μου ως "μιας χρήσης", πως σου φαίνεται η δική τους προσπάθεια να το περάσουν ως "μιας ζωής"
όταν μάλιστα έχουμε άπειρα παραδείγματα των προϊόντων που θεωρούν ανταγωνιστές να επιβιώνουν των 60 χρόνων που ρεαλιστικά θα
κάναμε τα στραβά μάτια αν τα παρουσίαζαν ως "μιας ζωής" με την ροή της κοινωνίας σήμερα.

Η ξύλινη ιδιοκατασκευή που ορίζει το νήμα από τον τίτλο του, παρουσιάζεται όχι μόνο ως λύση κάλυψης μιας ανάγκης αλλά και της
πολυεπίπεδης εκπαίδευσης των παιδιών και της δημιουργίας δεσμών με τους γονείς και της διασκέδασης που προσφέρει.
Επίσης, έχουμε ελέγξει χιλιάδες χρόνια τώρα τις ιδιότητες του ξύλου, την ακτινοβολία του, την συχνότητα του, τις αναθυμιάσεις του κ.λπ.
όπως και του ατσαλιού.
Για το πλαστικό έχουμε δείγματα που μας προβληματίζουν και αντιμετωπίζουμε δυσκολία να το εγγυηθούμε ως ασφαλές ακόμα και σε κατασκευές
που εξελίσσουμε πολλά χρόνια.

Θα μου πεις κάθεσαι ρε συ μισή ώρα να εξηγήσεις κάτι τέτοιο; ποιο το νόημα;
Το νόημα που βρίσκω είναι πρωτίστως ότι στο σύνολο της η κατασκευή συνηθίζει την κοινωνία σε υποδεέστερα πρότυπα.
Η κατασκευή αυτή κοστίζει πολύ λιγότερο από μια ξύλινη ή ατσάλινη, απασχολεί μικρότερο πλήθος εργαζόμενων που δεν χρειάζονται
το επίπεδο εκπαίδευσης των προηγούμενων αλλά έχει σχεδόν διπλάσια τιμή.
Επίσης το σχέδιο της εκμαιεύεται από την δομική της ανάγκη, δείχνοντας τεχνικό, στρατιωτικού τύπου.
Δεν έχω λόγο να προτείνω στην εκπαίδευση αυτών που θεωρώ ελπίδα τέτοιο ερέθισμα.
Αυτό που χρειάζομαι είναι να έχουν αχαλίνωτη φαντασία και να δημιουργούν ανεξάρτητα από τις δυνατότητες που τους παρουσιάζει η κοινωνία πως έχουν.

Και να σου είμαι ειλικρινής δεν έχω και τύψεις "μακροοικονομικά" γιατί δεν θεωρώ ότι μπορώ να κάνω ζημιά σε μια βιοτεχνία
στην άλλη μεριά του πλανήτη, που οι δυνατότητες παραγωγής της απορροφώνται σε μερικά χιλιάδες χιλιόμετρα...

MadMar
11/11/2020, 21:32
Doctor John,

Ευχαριστώ πολύ για την εκτενή απάντηση σου! Ειλικρινά με κάλυψες, τουλάχιστον κατάλαβα τον τρόπο σκέψης σου. Απόλυτα σεβαστός και κατανοητός!

Συμφωνώ στο ότι η παράθεση των υλικών που χρησιμοποιούν ανταγωνιστές δεν χρειαζόταν. Προσωπικά βέβαια δεν με αποθάρρυνε απ το να το αγοράσω.

Ωστόσο διαφωνώ στα επιμέρους αν μου επιτρέπεις. Το μιας χρήσης με βρίσκει αντίθετο καθώς αν κρίναμε οτιδήποτε επισκευάζεται δύσκολα ως τέτοιο, οι μοτοσικλέτες μας θα έπρεπε να έχουν πολυεστερικά κοστούμια τουλάχιστον.

Επιπλέον, το ότι δίνει εφόρου ζωής εγγύηση υπό τις συνθήκες που αναφέρεις δεν με προβληματίζει. Γιατί; Γιατί δεν θα το κρατήσω μια ζωή. Ειναι μάρκετιγκ το δέχομαι αλλά γνωρίζω ότι αν αύριο πάθει κάτι το ποδήλατο υπάρχει περίπτωση να καλυφθεί χωρίς κόστος.

Εκ των υστέρων δε, σε διαβεβαιώ ότι δεν θα πάθει τίποτα. Έχει υποστεί τέτοια καταπόνηση και δεν έχει πάθει το παραμικρό. Προσωπικά με έχει εντυπωσιάσει η ποιότητα κατασκευής του και αυτός είναι ο λόγος που το πρότεινα (δεν κερδίζω απολύτως τίποτα, τυχαία το βρήκα μου άρεσε το αγόρασα και είμαι πολύ ευχαριστημένος).

Επίσης, η ασφάλεια που νιώθω ότι παρέχει στο παιδί μου επαρκεί στο να μην σκέφτομαι ότι του στέρησα την ανάγκη της δημιουργίας (DYI). Εξάλλου, όπως είμαι βέβαιος ότι γνωρίζεις, υπάρχουν πλέον στις μέρες μας τόσα ποιοτικά εγκεκριμένα παιχνίδια, που ως σκοπό έχουν ακριβώς αυτό να προάγουν την φαντασία και την δημιουργικότητα!

Ολοκληρώνοντας, σέβομαι απόλυτα την άποψη της μείωσης θέσεων εργασίας από προϊόντα που φτιάχνονται μαζικά από μηχανές και απασχολούν ελάχιστους. Ο αντίλογος βέβαια είναι ότι οι οικονομίες εξελίσσονται όσο και οι πολιτισμοί. Ο τσαγκάρης έχασε τη δουλειά του, τι να κάνουμε; Θα εξαλειφθεί αυτό το επάγγελμα αν δεν έχει ήδη. Το παιδί του όμως ίσως συμβάλει στη δημιουργία πιο εξελιγμένων μηχανών που φτιάχνουν αυτόματα μεν, πολύ ποιοτικότερα υποδήματα δε και με μικρότερο κόστος (μακροοικονομικά).

Επιπλέον οδηγώ μια μηχανή μαζικής παραγωγής και όχι μια custom απ το Orange County Choppers άρα δεν θα μπορούσα να είμαι υπέρμαχος αυτής της άποψης!

Δεν θα ηθελα να χαλάσω περαιτέρω το νήμα, απλά θεώρησα σωστό να σου απαντήσω μιας και μπήκες στον κόπο να μου εξηγήσεις την άποψη σου

doctor_john
11/11/2020, 23:23
Xαίρομαι που έχουμε αυτό τον διάλογο φίλε Μάριε,
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω με την κατηγοριοποίηση που προτείνεις για όποιον του αρέσει κάτι μοναδικό γιατί βλέπω πως μένουμε οι περισσότεροι απέξω.

Οι πελάτες του ΟrangeCountyChoppers και των όμοιων του, έχουν πολύ συγκεκριμένο στυλ που δεν χαρακτηρίζει το σύνολο όσων επιλέγουν
ή δημιουργούν μοναδικά αντικείμενα.
Είναι πολύ μικρό ποσοστό σε σχέση με το πλήθος που απολαμβάνει την μοναδικότητα σε οχήματα, ρούχα, κοσμήματα, τέχνη, μουσικά όργανα κ.λπ.
ενώ τα χαρακτηριστικά που διαμόρφωσαν την εικόνα τους στο κοινό όπως η κυκλοθυμία, η βία, οι καταχρήσεις κ.λπ. θα ήταν προσβλητικό αν
εφάρμοζαν στο σύνολο μας.

Αν παρατηρήσουμε την φύση μας, η απόλυτη μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου είναι από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά μας και ένας
σοβαρός λόγος για τους οποίους έχουμε πετύχει την επιβίωση μας, σαν πολιτισμός, κοινωνίες, εξέλιξη κ.λπ. μέχρι σήμερα.
Δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε αυτή την διάθεση σαν κάτι μεμπτό, περιθωριακό κ.λπ.


Συγνώμη που παρεκτρέπω υπ' ευθύνη μου το θέμα που άνοιξα, στην επιχειρηματολογία προς υποστήριξη της μοναδικότητας η οποία
είναι ένα απλό χαρακτηριστικό του αρχικού θέματος ανάμεσα σε άλλα.
Ελπίζω ότι είναι κατανοητή η λογική που αναπτύσσω.

viper1
11/11/2020, 23:40
Xαίρομαι που έχουμε αυτό τον διάλογο φίλε Μάριε,
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω με την κατηγοριοποίηση που προτείνεις για όποιον του αρέσει κάτι μοναδικό γιατί βλέπω πως μένουμε οι περισσότεροι απέξω.

Οι πελάτες του ΟrangeCountyChoppers και των όμοιων του, έχουν πολύ συγκεκριμένο στυλ που δεν χαρακτηρίζει το σύνολο όσων επιλέγουν
ή δημιουργούν μοναδικά αντικείμενα.
Είναι πολύ μικρό ποσοστό σε σχέση με το πλήθος που απολαμβάνει την μοναδικότητα σε οχήματα, ρούχα, κοσμήματα, τέχνη, μουσικά όργανα κ.λπ.
ενώ τα χαρακτηριστικά που διαμόρφωσαν την εικόνα τους στο κοινό όπως η κυκλοθυμία, η βία, οι καταχρήσεις κ.λπ. θα ήταν προσβλητικό αν
εφάρμοζαν στο σύνολο μας.

Αν παρατηρήσουμε την φύση μας, η απόλυτη μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου είναι από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά μας και ένας
σοβαρός λόγος για τους οποίους έχουμε πετύχει την επιβίωση μας, σαν πολιτισμός, κοινωνίες, εξέλιξη κ.λπ. μέχρι σήμερα.
Δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε αυτή την διάθεση σαν κάτι μεμπτό, περιθωριακό κ.λπ.


Συγνώμη που παρεκτρέπω υπ' ευθύνη μου το θέμα που άνοιξα, στην επιχειρηματολογία προς υποστήριξη της μοναδικότητας η οποία
είναι ένα απλό χαρακτηριστικό του αρχικού θέματος ανάμεσα σε άλλα.
Ελπίζω ότι είναι κατανοητή η λογική που αναπτύσσω.

Αλλοίμονο. Γύρισε ο τεντζερης και βρήκε το καπάκι :lol:

stefanos
12/11/2020, 00:04
Οι πελάτες του ΟrangeCountyChoppers και των όμοιων του, έχουν πολύ συγκεκριμένο στυλ που δεν χαρακτηρίζει το σύνολο όσων επιλέγουν
ή δημιουργούν μοναδικά αντικείμενα.

Δεν παύουν να είναι μοναδικά αντικείμενα, άσχετα με το στυλ και το image που τα συνοδεύει, που φαντάζομαι εκφράζουν τους δημιουργούς και τους κατόχους.
Δεν είναι κακό.

harris_x
12/11/2020, 08:34
πλακωθείτε εσείς για το ποιο είναι καλύτερο, αλλά καλύτερο παραμένει το kokua.
είναι ελαφρύτερο απο όλα, έχει stabilizer, δεν χρειάζεται κιτ για μικρότερα/μεγαλύτερα παιδιά καθώς έχει δύο παλουκόσελα και έχει ανάρτηση.

my 2cents πλιζ :p :cool: