PDA

View Full Version : Διαβολογέφυρο-Αρχαία Τροιζήνα-Ιερό Ιππολύτου 5-11-2020



billy84
12/11/2020, 17:37
Μόλις ανακοινώθηκε το Lockdown αμέσως σχεδίασα 2 εξορμήσεις την Πέμπτη και την Παρασκευή,γιατί με αυτούς που έχουμε μπλέξει ένας Θεός ξέρει πότε θα ξαναβγούμε... :evil::evil::evil:

Προορισμός μου η Τροιζήνα.Έχω ξαναπάει στο παρελθόν σε αυτά τα μέρη,εκτός απο το ιερό του Ιππολύτου, όμως δεν έδωσα τη δέουσα σημασία τότε και ούτε τα είχα καταγράψει όπως τους αρμόζει.Επιπλέον τα συγκεκριμένα μέρη έχουν μεγάλη ιστορία αλλά και μυθολογία πίσω τους την οποία επίσης δεν είχα μελετήσει ποτέ.

Έτσι λοιπόν άδραξα την ευκαιρία το πρωί της Πέμπτης και μέσω παλιάς εθνικής οδού βρέθηκα στην Επίδαυρο η οποία προς έκπληξη μου έχει στρωθεί με νέα άσφαλτο σε πολλά σημεία.Είχα κάμποσο καιρό να περάσω.



https://www.youtube.com/watch?v=uf_pC1jsMj4&feature=emb_title


422698

billy84
12/11/2020, 17:39
Απο ''το πιστάκι'' για όσους ξέρουν συνέχισα τον παραλιακό της Επιδαύρου προς Μέθανα-Πόρο με προορισμό την Τροιζήνα.Και αυτή η διαδρομή μετά απο 2-3 χρόνια που στρωνόταν επιτέλους ολοκληρώθηκε τουλάχιστον μέχρι ένα σημείο.Είναι μέσα στις καλύτερες διαδρομές,απλά με πολύ γρήγορο μηχανάκι δεν προλαβαίνεις να δεις και πολλά καθώς το μπάνιο καραδοκεί :lol:

Ευτυχώς με το NC ευχαριστιέμαι και τη θέα!

Απέναντι διακρίνονται τα Μέθανα

422699



https://www.youtube.com/watch?v=qS56Hst_lqw&feature=emb_title


Απο την Τροιζήνα προχώρησα προς τις αρχαιότητες και το Διαβολογέφυρο.Σύντομη στάση στο ιερό των Μουσών


422700


Και τον Πύργο Διατειχίσματος.Δεν είχα διαβάσει για αυτόν αλλά μετά απο τόσους πύργους που έχω δει αμέσως αντιλήφθηκα οτι πρόκειται για έναν αρχαίο πύργο μέχρι τη μέση και απο εκεί και πάνω ξεκάθαρα οι Φράγκοι έβαλαν το χεράκι τους.Μόλις επέστρεψα και μελέτησα την ιστορία της Τροιζήνας,επιβεβαιώθηκα καθώς η περιοχή έπεσε αμέσως στα χέρια των Φράγκων σε αντίθεση με το Άργος και το Ναύπλιο που αντιστάθηκαν μέχρι το 1212.Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι και μετά Χριστόν προφήτες,το Ναύπλιο και το Αργος ήταν πιο οχυρές τοποθεσίες και με περισσότερο πλυθησμό.

Τον πύργο θα τον συναντήσετε και ως ''Πύργο του Θησέα'' στο νετ.


422701

billy84
12/11/2020, 17:43
Στο τέλος του ο σύντομος χωματόδρομος κοντά στο Διαβολογέφυρο.


422702


Το Διαβολογέφυρο είναι ενα απόκρημνο φαράγγι με άγρια ομορφιά που βρίσκεται πάνω από το χωριό της Τροιζήνας.Σε ένα σημείο του φαραγγιού οι δύο πλευρές ενώνονται με ένα φυσικό γεφύρι που δημιουργήθηκε με την πάροδο των αιώνων.

Στους βράχους γύρω από τη γέφυρα υπάρχουν βαθουλώματα σαν διχαλωτές πατημασιές κατσίκας (τέτοια πόδια έχει λένε και ο Διάβολος). Ίσως απο εκεί πήρε το όνομα του αυτό το γεφύρι.

Ο θρύλος αναφέρει ότι επί Τουρκοκρατίας ο πασάς της περιοχής διέταξε ένα φημισμένο πρωτομάστορα να κατασκευάσει γέφυρα σε αυτή την πολύ απόκρημνη τοποθεσία, στο μεγάλο ποτάμι του Δαμαλά, το Χρυσορρόα, αλλιώς θα του 'περνε το κεφάλι.


Ο γεφυροποιός προσπάθησε δυο φορές να στηρίξει την γέφυρα, αλλά δεν το κατόρθωσε. Ενώ ετοιμαζόταν για την τρίτη προσπάθεια (αν αποτύγχανε θα αποκεφαλιζόταν) εμφανίστηκε ο διάβολος, ο οποίος του υποσχέθηκε να τον βοηθήσει με αντάλλαγμα την ψυχή του.

Ο γεφυροποιός δέχτηκε, και τότε σε μια νύχτα κατασκευάστηκε η γέφυρα. Το ίδιο βράδυ ο διάβολος δώρισε στον πρωτομάστορα ένα πιθάρι χρυσά φλουριά. Ο γεφυροποιός έγινε πάμπλουτος, αλλά δεν πρόλαβε να χαρεί τα πλούτη του πέρα από έξη χρόνια. Μια μέρα ενώ διέσχιζε τη γέφυρα, για να επισκεφθεί το σημείο που είχε κρυμμένο το θησαυρό του, σηκώθηκε άγριος άνεμος, τον πήρε και τον εξαφάνισε. Την ίδια στιγμή κεραυνός έκαψε το σπίτι και την οικογένεια του. Έτσι, σύμφωνα με αυτόν το θρύλο, η γέφυρα αυτή ονομάστηκε "Διαβολογέφυρο".


Λόγω πυκνής βλάστησης δε φαίνεται πολύ καλά το σημείο που οι 2 βράχοι ενώνονται.Παλιότερα είχα κατέβει απο τη δεξιά πλευρά κάτω και κυριολεκτικά δεν είχα κατανοήσει περι τίνος πρόκειται.Αυτή τη φορά κατέβηκα απο την αριστερή πλευρά και έκανα διάσχιση του φαραγγιού μέχρι ένα σημείο που απο εκεί και μετά ήθελε βουτιά στο νερό.

Το γεφύρι όσο καλύτερα μπορούσα να το τραβήξω απο πάνω


422703


Ο κάθετος βράχος και χαμηλά το μικρό ποτάμι.


422704


Ενα μονοπάτι με κατέβασε στην αρχή του φαραγγιού


422705


Κινούμαι προς το γεφύρι.Κάποια περάσματα θέλουν προσοχή καθώς υπάρχει νερό σε κάποια σημεία και τεράστιοι βράχοι.


422706


Πανέμορφα στολίδια του φαραγγιού


422707



Παραμυθένιες εικόνες


422708


Και απίστευτοι γεωλογικοί σχηματισμοί που έχουν δημιουργηθεί μετά απο αιώνες


422709

422710

422711

billy84
12/11/2020, 17:46
Απο αυτό το σημείο αντιλήφθηκα κάτι τρομακτικό,οτι είχα έρθει κάποτε σε αυτό το μέρος και ήταν σαν να μην ήρθα ποτέ.Τόσο επιδερμική ήταν η προσέγγισή μου.Απο όλες τις απόψεις.


422712


Τι να συζητήσουμε...


422713


Κοιτώντας προς τα πίσω και επιστροφή


422714

422715


Βίντεο με τα καλύτερα σημεία



https://www.youtube.com/watch?v=pG_qTtEN2fo&feature=emb_title

billy84
12/11/2020, 17:48
Επόμενος προορισμός το Ιερό και ο Ναός του Ιππολύτου.Κατά τους αυτοκρατορικούς χρόνους ο Ιππόλυτος(γιος του Θησέα) ήταν η κυρίαρχη θεότητα στο τοπικό ιερό, το οποίο είχε ισόβιο ιερέα. Οι κοπέλες που επρόκειτο να παντρευτούν, αφιέρωναν μια τούφα από τα μαλλιά τους στο ναό, ζητώντας την εύνοια του ήρωα. Σύμφωνα με τον Λουκιανό, και τα νεαρά αγόρια υποχρεώνονταν από το θρησκευτικό νόμο να αφιερώνουν την κόμη τους στον Ιππόλυτο. Την εποχή του Παυσανία γινόταν στο ιερό πάνδημη γιορτή για τον Ιππόλυτο.

Τμήμα του συγκροτήματος ανασκάφηκε στα τέλη του 19ου αι. από τον Legrand, ενώ ολόκληρο το τέμενος ανέσκαψε ο Welter το 1933.


422716

422717

422718

422719

422720



https://www.youtube.com/watch?v=Me3FtKwIi1A&feature=emb_title

billy84
12/11/2020, 17:50
Στον ίδιο χώρο βρίσκεται ο εξαιρετικός ναός του Ιππολύτου.


422721

422722

422723

απαραίτητα θα χρειαστεί συντήρηση καθώς αυτός ο τοίχος είναι ετοιμόρροπος


422724


422725


422726



https://www.youtube.com/watch?v=BuznYdaXVow&feature=emb_title

billy84
12/11/2020, 17:52
Σύντομη στάση στον Γαλατά για την κλασσική φωτό με φόντο τον Πόρο


422727


Απο εκεί συνέχισα την καταπληκτική διαδρομή μέχρι τη Θερμησία.Δυστυχώς όσο περνάνε τα χρόνια χαλάει και δεν συντηρείται



https://www.youtube.com/watch?v=ARayqhJLkec&feature=emb_title


Στην αρχή της διαδρομής συναντάμε και το άγνωστο Μπούρτζι.Ενα μικρό νησάκι με οχύρωση.Χρησιμοποιήθηκε από τον Ανδρέα Μιαούλη κατά την εμφύλια διαμάχη του με τον Ιωάννη Καποδίστρια και είχε ως αποτέλεσμα την καταστροφή (το πρωί της 1ης Αυγούστου 1831 ανατίναξε τη φρεγάτα «Ελλάς» και την κορβέτα «Ύδρα») μέρους του στόλου της Ελλάδας.


422728

422729


Στη μέση περίπου της διαδρομής έχουμε όμορφη θέα της Ύδρας στα αριστερά


422730

billy84
12/11/2020, 17:54
Απο τη Θερμησία μέσω Δίδυμων και Τραχείας βγήκα πάλι στην Επίδαυρο



https://www.youtube.com/watch?v=omJ7lb14_Rg&feature=emb_title




Ήταν ένα καλό ζέσταμα για την εξόρμηση της επόμενης μέρας.Μέρη πολύ κοντά μας με τεράστια ιστορία και εξαιρετική ομορφιά που αξίζουν να τα επισκεφτούμε αλλά και να μάθουμε για αυτά.Έτσι αποκτά ξεχωριστό ενδιαφέρον η επίσκεψη.Την άλλη βδομάδα θα ανεβάσω και το ταξιδιωτικό της επόμενης μέρας,για να περάσουν και λίγο πιο ευχάριστα οι μέρες ''της Μαρμότας'' που ζούμε αυτόν τον καιρό!


Πάντα όρθιοι!:beer:

Garfield
12/11/2020, 17:59
Φίλε billy84, ενα από τα πρώτα πράγματα που με στεναχώρησαν με την ανακοίνωση του lockdown ήταν που δεν θα μπορείς να μας ταξιδεύεις (έστω και μέσω των εικόνων σου)!

billy84
12/11/2020, 19:13
Φίλε billy84, ενα από τα πρώτα πράγματα που με στεναχώρησαν με την ανακοίνωση του lockdown ήταν που δεν θα μπορείς να μας ταξιδεύεις (έστω και μέσω των εικόνων σου)!

Καλησπέρα φίλε!Κάτι τέτοια ποστ μου δίνουν ακόμα μεγαλύτερο κίνητρο και με χαροποιούν ιδιαίτερα που ταξιδεύουμε παρέα έστω και διαδικτυακά!:beer:

panavour
12/11/2020, 20:32
Μια στατιστικη ερωτηση.Τοσο καιρο που κυκλοφορεις στο οδικο δικτυο ΧΩΡΙΣ πινακιδα,σε εχει σταματησει ποτε για ελεγχο η τροχαια?.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/11/2020, 04:45
Για άλλη μια φορά ΜΠΡΆΒΟ. Ωραίες εικόνες. Ωραία Πελοπόννησος :beer:
Μία διαφορετική βολταρα. Χωρίς βουνό :)

billy84
13/11/2020, 11:03
Μια στατιστικη ερωτηση.Τοσο καιρο που κυκλοφορεις στο οδικο δικτυο ΧΩΡΙΣ πινακιδα,σε εχει σταματησει ποτε για ελεγχο η τροχαια?.


Τι είδους στατιστική κάνεις?Είσαι του επαγγέλματος?Στατιστικολόγος?Για να αποδείξεις οτι είμαστε Μπανανία?


Βάλε στη στατιτική σου και τα 6.000km που έκανα ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ στον ταξίδι μου στο Nordkapp http://ncclub.gr/index.php/topic,119.0.html όταν και διέσχισα 9 Ευρωπαϊκές χώρες ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ και κανένας δεν πήρε χαμπάρι!


422746

422748


Καφεδάκι στο Όσλο,στην πρωτεύουσα της Νορβηγίας χωρίς πινακίδα πως σου φαίνεται?


422749



Μήπως είναι Μπανανία η Νορβηγία?Η Σουηδία?Η Δανία?Η Γερμανία?Η Τσεχία?Η Ουγγαρία?Η Σερβία?

Μήπως αν σε πάρουν χαμπάρι δε θα μπλέξεις?Στην Ελλάδα αν σε σταματήσουν Ζητάδες χωρίς πινακίδα πιστεύεις οτι θα σου χαριστούν?


Την πινακίδα την έχω πάντα πάνω μου και όλοι είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις μας.Μεγάλα παιδιά είμαστε.


Απλά δε μου αρέσει που πας να βγάλεις λαυράκι οτι και καλά είμαστε ένα ρδελομπού λες και δεν ξέρουμε που πάσχουμε.Σίγουρα πάντως ένας μοτοσυκλετιστής χωρίς πινακίδα που κινείται σβέλτα και έξυπνα χωρίς να προκαλεί και να φαίνεται, δεν είναι ένδειξη οτι είμαστε Μπανανία και σου απέδειξα οτι και έξω δεν παίρνουν χαμπάρι όταν χρειαστεί.


Υ.Γ:Εχω γράψει τόσα ταξιδιωτικά και εσύ αντι να βλέπεις το φεγγάρι κοιτάς το δάχτυλο,για 2η φορά μάλιστα.Ξεκόλλα λίγο το μυαλό σου με τις Μπανανίες και ευχαριστήσου τις ομορφιές που έχουμε με τα καλά μας και τα κακά μας.Μη δηλητηριάζεσαι γιατί μόνο στον εαυτό σου κάνεις κακό.

panavour
13/11/2020, 12:27
Τι είδους στατιστική κάνεις?Είσαι του επαγγέλματος?Στατιστικολόγος?Για να αποδείξεις οτι είμαστε Μπανανία?


Βάλε στη στατιτική σου και τα 6.000km που έκανα ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ στον ταξίδι μου στο Nordkapp http://ncclub.gr/index.php/topic,119.0.html όταν και διέσχισα 9 Ευρωπαϊκές χώρες ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ και κανένας δεν πήρε χαμπάρι!


422746

422748


Καφεδάκι στο Όσλο,στην πρωτεύουσα της Νορβηγίας χωρίς πινακίδα πως σου φαίνεται?


422749



Μήπως είναι Μπανανία η Νορβηγία?Η Σουηδία?Η Δανία?Η Γερμανία?Η Τσεχία?Η Ουγγαρία?Η Σερβία?

Μήπως αν σε πάρουν χαμπάρι δε θα μπλέξεις?Στην Ελλάδα αν σε σταματήσουν Ζητάδες χωρίς πινακίδα πιστεύεις οτι θα σου χαριστούν?


Την πινακίδα την έχω πάντα πάνω μου και όλοι είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις μας.Μεγάλα παιδιά είμαστε.


Απλά δε μου αρέσει που πας να βγάλεις λαυράκι οτι και καλά είμαστε ένα ρδελομπού λες και δεν ξέρουμε που πάσχουμε.Σίγουρα πάντως ένας μοτοσυκλετιστής χωρίς πινακίδα που κινείται σβέλτα και έξυπνα χωρίς να προκαλεί και να φαίνεται, δεν είναι ένδειξη οτι είμαστε Μπανανία και σου απέδειξα οτι και έξω δεν παίρνουν χαμπάρι όταν χρειαστεί.


Υ.Γ:Εχω γράψει τόσα ταξιδιωτικά και εσύ αντι να βλέπεις το φεγγάρι κοιτάς το δάχτυλο,για 2η φορά μάλιστα.Ξεκόλλα λίγο το μυαλό σου με τις Μπανανίες και ευχαριστήσου τις ομορφιές που έχουμε με τα καλά μας και τα κακά μας.Μη δηλητηριάζεσαι γιατί μόνο στον εαυτό σου κάνεις κακό.

Δεν ανεφερα τιποτα για μπανανια,ολα αυτα τα εβγαλες απ το μυαλο σου.Λυπαμαι.Τα ταξιδιωτικα σου μ αρεσουν.Απο κει και περα νομιζω οτι ηταν περιτα τα υπολοιπα.Εκανες την τριχα (απλη ερωτηση)τριχιά (θεωρια συνομωσιας περι μπανανιας ,μπουρδελου κλπ.)

billy84
13/11/2020, 16:13
Δεν ανεφερα τιποτα για μπανανια,ολα αυτα τα εβγαλες απ το μυαλο σου.Λυπαμαι.Τα ταξιδιωτικα σου μ αρεσουν.Απο κει και περα νομιζω οτι ηταν περιτα τα υπολοιπα.Εκανες την τριχα (απλη ερωτηση)τριχιά (θεωρια συνομωσιας περι μπανανιας ,μπουρδελου κλπ.)


Μην παρεξηγείσαι ανευ λόγου.Εφόσον σου αρέσουν τα ταξιδιωτικά επικεντρώσου σε αυτά.Είναι κρίμα σε όμορφες εικόνες να μπλέκουμε τροχαίες και το αν κάνουν καλά τη δουλειά τους.Yπάρχουν τόσα θέματα για αυτό ;)

panavour
13/11/2020, 16:46
Μην παρεξηγείσαι ανευ λόγου.Εφόσον σου αρέσουν τα ταξιδιωτικά επικεντρώσου σε αυτά.Είναι κρίμα σε όμορφες εικόνες να μπλέκουμε τροχαίες και το αν κάνουν καλά τη δουλειά τους.Yπάρχουν τόσα θέματα για αυτό ;)

Δεν παρεξηγηθηκα ΑΝΕΥ λογου.
Εσυ παρεξηγηθηκες θεωροντας οτι ειχε καποια σκοπιμοτητα η ερωτηση μου.
Το τι συμβαινει στους δρομους θα μου επιτρεψεις να το ξερω και εγω, μιας και εχουμε 25 χρονια διαφορα,και εχω βιωσει πολλλυυυυυ χειροτερες καταστασεις αστυνομικης συμπεριφορας απο σενα (σε γενικο επιπεδο).Απλως ρωτησα γιατι σε βλεπω εδω και καιρο να οργωνεις χιλιαδες χιλιομετρα ΧΩΡΙΣ πινακιδα ,και επειδη τα αναφερεις σχεδον ολα στα ταξιδιωτικα σου,τα οποια ειναι ΘΑΥΜΑΣΙΑ ,δεν αναφερεις ποτε αν καποιος σε εχει ελεγξει .Και ΑΥΤΟ ειναι που μου εκανε εντυπωση και ρωτησα.Αν νομιζεις οτι αυτο ειναι αδιακριτη ή υποβολιμιαια και με σκοπιμοτητα ερωτηση λυπαμαι.Καλα ταξιδια ,και με ασφαλεια.

billy84
13/11/2020, 17:53
Δεν παρεξηγηθηκα ΑΝΕΥ λογου.
Εσυ παρεξηγηθηκες θεωροντας οτι ειχε καποια σκοπιμοτητα η ερωτηση μου.
Το τι συμβαινει στους δρομους θα μου επιτρεψεις να το ξερω και εγω, μιας και εχουμε 25 χρονια διαφορα,και εχω βιωσει πολλλυυυυυ χειροτερες καταστασεις αστυνομικης συμπεριφορας απο σενα (σε γενικο επιπεδο).Απλως ρωτησα γιατι σε βλεπω εδω και καιρο να οργωνεις χιλιαδες χιλιομετρα ΧΩΡΙΣ πινακιδα ,και επειδη τα αναφερεις σχεδον ολα στα ταξιδιωτικα σου,τα οποια ειναι ΘΑΥΜΑΣΙΑ ,δεν αναφερεις ποτε αν καποιος σε εχει ελεγξει .Και ΑΥΤΟ ειναι που μου εκανε εντυπωση και ρωτησα.Αν νομιζεις οτι αυτο ειναι αδιακριτη ή υποβολιμιαια και με σκοπιμοτητα ερωτηση λυπαμαι.Καλα ταξιδια ,και με ασφαλεια.


Δεν παρεξηγήθηκα ρε συ,ο γραπτός λόγος μπορεί να σε μπερδεύει.Απλά βλέπω και εσένα και διάφορους άλλους σε άλλα θέματα να τα ισοπεδώνετε όλα και όφειλα να αναφέρω περιστατικό που δείχνει οτι δεν είναι δείγμα ''ανοργάνωτου'' κράτους το οτι κυκλοφορώ τόσο καιρό χωρίς να φαίνεται η πινακίδα μου.Άδραξα την ευκαιρία με το ποστ σου να το αναφέρω.Εννοείται είμαστε πολύ πίσω σε πολλούς τομείς,απλά όχι και τόσο όσο πιστευουν οι περισσότεροι.


Για να το ελαφρύνουμε λίγο.Για να γίνει έλεγχος πρέπει να προλάβουν να με δουν πρώτα!:lol::lol::lol:

motojojo
13/11/2020, 18:07
Φιλε Billy μπορεί τα ταξιδιωτικά σου να είναι όμορφα και να σε ζηλευουμε όλοι για τις αντοχές σου και τις εμπειρίες σου, αλλά εδώ είσαι λάθος.

Πληροφοριακά και μόνο είμαι κι εγω από τους ανθρώπους που ενοχλούνται που συναντουν απινακίδωτο όχημα στο δρόμο. Βέβαια δεν είναι δική μου δουλειά να σε "επαναφέρω στην τάξη", αυτό είναι δουλειά της αστυνομίας που όπως φαίνεται δεν την κάνει καλά. Όπως και πολλά άλλα αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Ειδικά για τη Γερμανία που ανέφερες και που τη ζω σχεδόν μια δεκαετία τώρα, μόνο από τύχη δεν σε σταμάτησαν και στο λέω με απόλυτη σιγουριά.


Πάντα καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος!

billy84
13/11/2020, 18:46
Φιλε Billy μπορεί τα ταξιδιωτικά σου να είναι όμορφα και να σε ζηλευουμε όλοι για τις αντοχές σου και τις εμπειρίες σου, αλλά εδώ είσαι λάθος.

Πληροφοριακά και μόνο είμαι κι εγω από τους ανθρώπους που ενοχλούνται που συναντουν απινακίδωτο όχημα στο δρόμο. Βέβαια δεν είναι δική μου δουλειά να σε "επαναφέρω στην τάξη", αυτό είναι δουλειά της αστυνομίας που όπως φαίνεται δεν την κάνει καλά. Όπως και πολλά άλλα αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Ειδικά για τη Γερμανία που ανέφερες και που τη ζω σχεδόν μια δεκαετία τώρα, μόνο από τύχη δεν σε σταμάτησαν και στο λέω με απόλυτη σιγουριά.


Πάντα καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος!


Φϊλε μου δε νομίζω να έχω γράψει πουθενά οτι είναι σωστό να κυκλοφορεί κανείς χωρίς πινακίδα.Εγώ την έχω πάντα μαζί μου στον ''κουβά'' μαζί με τη βάση της η οποία παρέδωσε πνεύμα για 2η φορά (ατιμη βάση barracunda).

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι και στην Ελλάδα αν σε δουν χωρίς πινακίδα σίγουρα θα σε σταματήσουν και εννοείται κατα πάσα πιθανότητα δεν τη γλιτώνεις.Δεν τίθεται θέμα για το αν η αστυνομία κάνει καλά τη δουλειά της γιατί ειδικά στο συγκεκριμένο θέμα δεν ισχύει.

Σωστή η παρέμβασή σου απλά τονίζω κάποια πράγματα για να μη βγαίνουν λανθασμένα συμπεράσματα.:beer:

motojojo
13/11/2020, 19:02
Να σε ρωτησω κάτι άλλο.

Στις εξορμήσεις σου δεν χρησιμοποιείς πλοήγηση? Πως ακριβώς κινείσαι χωρίς να χάνεσαι?

billy84
13/11/2020, 19:05
Να σε ρωτησω κάτι άλλο.

Στις εξορμήσεις σου δεν χρησιμοποιείς πλοήγηση? Πως ακριβώς κινείσαι χωρίς να χάνεσαι?


Ναι βέβαια!Χρησιμοποιώ το Navigon στο smartphone.Βέβαια μόνο απο ένα σημείο και μετά γιατί πλέον γνωρίζω να φτάσω στους περισσότερους προορισμούς!