PDA

View Full Version : Μηχανή 20ετιας ναι ή όχι ;



voidnaut
12/11/2020, 23:02
Καλησπέρα, μετά από πάρα πολύ ψάξιμο με το budget που έχω γύρω στα 2000-2500€ έχω φτάσει να πιστεύω ότι μόνο 20ετιας μηχανή παίρνω. Συγκεκριμένα θέλω γνώμες για μοντέλα σε αυτά τα λεφτά για κατηγορία on off enduro που για Αθήνα κυρίως αλλά και κανα μικρό ταξιδακι. Σημαντικό είναι να είναι μοντέλα από 300cc και πάνω για μπορώ να πάω και με δύο άτομα. Επίσης να είναι μοντέλα να βρίσκεις ανταλλακτικά για τα επόμενα πέντε χρόνια. Το ξέρω ζητάω πολλά αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες σας.

Volpad
12/11/2020, 23:38
Κλε 500 και τα ρέστα βενζίνες...

Bowleno
12/11/2020, 23:48
Καλησπέρα, μετά από πάρα πολύ ψάξιμο με το budget που έχω γύρω στα 2000-2500€ έχω φτάσει να πιστεύω ότι μόνο 20ετιας μηχανή παίρνω. Συγκεκριμένα θέλω γνώμες για μοντέλα σε αυτά τα λεφτά για κατηγορία on off enduro που για Αθήνα κυρίως αλλά και κανα μικρό ταξιδακι. Σημαντικό είναι να είναι μοντέλα από 300cc και πάνω για μπορώ να πάω και με δύο άτομα. Επίσης να είναι μοντέλα να βρίσκεις ανταλλακτικά για τα επόμενα πέντε χρόνια. Το ξέρω ζητάω πολλά αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες σας.

Αν σε ενδιαφέρει, δίνω το στράντα μου, μοντέλο του 10 με 70κ χλμ. Άριστο, πρόσφατα ελαστικά, 2300

Dennis-
12/11/2020, 23:48
Τρανσαλπ 650. Ισως και κανα freewind.

Εντιντ: απ τα 2 που ειπα το στραντα του μπουλενο!!!!!!!

νεοσσός
12/11/2020, 23:54
Να μην του προτείνουμε ένα καινούριο SYM NH-T 200;

katsar
12/11/2020, 23:57
ΟΧΙ!!! (στα συμ)

Bowleno
13/11/2020, 00:53
Να μην του προτείνουμε ένα καινούριο SYM NH-T 200;

Ο άνθρωπος είπε οπωσδήποτε πάνω από 300 κυβικά...

Acacius
13/11/2020, 00:56
Όχημα εικοσαετίας είναι πολύ πιθανόν να σου βγάζει συχνά μικρο- και αν είσαι άτυχος μεγαλοπροβλήματα που και χρήμα, και χρόνο, και νεύρα θα σου κοστίσουν. Μειώνεις το ρίσκο αν πάρεις μοντέλο γνωστό για την αξιοπιστία του, απλό σε κατασκευή, σε όσο το δυνατόν καλύτερη γενική κατάσταση, κατά προτίμηση από άνθρωπο που ξέρεις. Για ανταλλακτικά καλό θα είναι να αγοράσεις κάτι που η παραγωγή του σταμάτησε όσο το δυνατόν αργότερα (ή παράγεται ακόμα, έστω και για άλλες χώρες) και ήταν/είναι σχετικά δημοφιλές, ώστε να έχεις και επιλογή μεταχειρισμένων.

Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου και δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς ο ίδιος, θα σου πρότεινα να το αποφύγεις. Στα 2500€ πάντως μπορείς να βρεις πιο νέες και αρκετά αξιόλογες μοτοσυκλέτες.

panavour
13/11/2020, 02:41
Καλησπέρα, μετά από πάρα πολύ ψάξιμο με το budget που έχω γύρω στα 2000-2500€ έχω φτάσει να πιστεύω ότι μόνο 20ετιας μηχανή παίρνω. Συγκεκριμένα θέλω γνώμες για μοντέλα σε αυτά τα λεφτά για κατηγορία on off enduro που για Αθήνα κυρίως αλλά και κανα μικρό ταξιδακι. Σημαντικό είναι να είναι μοντέλα από 300cc και πάνω για μπορώ να πάω και με δύο άτομα. Επίσης να είναι μοντέλα να βρίσκεις ανταλλακτικά για τα επόμενα πέντε χρόνια. Το ξέρω ζητάω πολλά αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες σας.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/28633192-kawasaki-klr-650

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/11/2020, 04:54
Freewind από μένα για μονοκυλινδρο και για 2κύλινδρο κλε 500.Μηχανακια σκυλιά πού η πάροδο του χρόνου τους έχει αφήσει μόνο καλά. Έχουν δοκιμαστεί,γνωστές μικροβλαβες σε όλους τους μηχανικούς, ότι ήταν νά βγάλουν τό έχουν βγάλει και έχει φτιαχτεί από τους προηγούμενους.

karellen
13/11/2020, 07:41
Από το KLR και το freewind χίλιες φορές καλύτερα το Aprilia Strada.
Μοτερ διαμάντι,ανταλλακτικά και στα περίπτερα και στήσιμο πολύ ανώτερο.

yannis24
13/11/2020, 08:03
εγω θα προτεινα καποιο Τρανσαλπ....
μονο μειονέκτημα σε αυτα που ψαχνεις αν βρεις καποιο καλο, ειναι η καταναλωση που θα ειναι τσιμπημενη...

motojojo
13/11/2020, 08:08
Πρέπει να είσαι αρκετά συνειδητοποιημένος για να προχωρησεις σε μια τετοια αγορά. Και καλό είναι να κατέχεις το κατιτις από μηχανολογικα γιατι σιγουρα θα βγάλει κάτι.

Από τα προαναφερόμενα εγω ψηφίζω στραντα που έχει και τα μισά χρόνια από αυτά που ψάχνεις. Και μιας και υπάρχει στην παρέα ξεκινάς από εκεί.

nikonian
13/11/2020, 08:08
Στα περίπτερα ανταλλακτικά Aprilia; Άλλα θυμάμαι εγώ.
Το KLR πάντως θα το προτιμούσα με 1000. Απλό, απίστευτα αξιόπιστο ( οι αμερικάνοι το αγόραζαν για 20 χρόνια όπως εμείς τα ΧΤ), πολύ ροπάτο από τις 2.000σαλ και τα τελευταία τα, ασημί ήταν και δυνατά, αλλά λίγοι το ξέρουν.

doctor_john
13/11/2020, 08:34
άλλα aprilia θυμάσαι ;)

Parking
13/11/2020, 08:54
αν τη θες για χόμπι κλπ κάθε Σ/Κ καφετέρια μικρή τσάρκα κλπ οκ
αν τη θες να μάθεις να μαστορεύεις οκ
αν τη θες για μεροκάματο (πάω δουλειά κάθε μέρα με την ψυχή στο στόμα)
ΟΧΙ κάθετα

Bowleno
13/11/2020, 09:37
Στα περίπτερα ανταλλακτικά Aprilia; Άλλα θυμάμαι εγώ.
Το KLR πάντως θα το προτιμούσα με 1000. Απλό, απίστευτα αξιόπιστο ( οι αμερικάνοι το αγόραζαν για 20 χρόνια όπως εμείς τα ΧΤ), πολύ ροπάτο από τις 2.000σαλ και τα τελευταία τα, ασημί ήταν και δυνατά, αλλά λίγοι το ξέρουν.

Κάποιο λάθος κάνεις.... Το είχες και το λες; Μοιράζεται το ίδιο μοτέρ με το ΧΤ660 το οποίο παράγεται ακόμα. Υπάρχουν τα πάντα όλα! Μάλλον εννοείς το παλιό με το μοτέρ της rotax, με το οποίο ουδεμία σχέση έχει....

ptc
13/11/2020, 09:41
Αυτό το επιχείρημα με το ότι οι αμερικανοί αγοράζουν klr το έχω ξαναδιαβάσει. Προσπαθώ να καταλάβω πού ακριβώς κολλάει.
Οι αμερικανοί αγοράζουν και πεντάλιτρα V8, so...

Επειδή λοιπόν εδώ είναι Ελλάδα και εμείς αγοράζαμε ΧΤ, strada κι από μένα (που φοράει το μοτέρ του ΧΤ). Στα λεφτά αυτά το πιο σύγχρονο μηχανάκι που θα βρεις.

Bowleno
13/11/2020, 09:42
αν τη θες για χόμπι κλπ κάθε Σ/Κ καφετέρια μικρή τσάρκα κλπ οκ
αν τη θες να μάθεις να μαστορεύεις οκ
αν τη θες για μεροκάματο (πάω δουλειά κάθε μέρα με την ψυχή στο στόμα)
ΟΧΙ κάθετα

Αν μιλάς για το στράντα, το είχες και το λες κι εσύ;
Καλό θα ήταν να λέμε γνώμη για τα μηχανάκια που έχουμε η είχαμε και όχι τύπου άκουσα, διάβασα... Αν το πάμε έτσι, όλα μπο@ρδελ@ θα τα βγάλουμε και είναι άδικο....

katsar
13/11/2020, 10:16
Λοιπόν επειδή ζω με τέτοια μοτοσυκλέτα ~25 ετών και ανά διαστήματα την βάζω σε απαιτητικές δοκιμασίες όπως μεγάλες βόλτες που δουλεύει και 12 ώρες σχεδόν συνεχόμενα έχω να πω πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα με το πέρασμα ενός χρόνου π.χ ( τυχαίο χρονικά όριο ) να έχεις δώσει κάποια χρήματα παραπάνω,είναι λογικό να βγούν φθορές λόγο της ηλικίας τους.Δεν εννοώ ζημιές στο μοτέρ αλλά φυσιολογικές φθορές που μπορεί να ''σκάσουν'' στα χέρια σου.Πχ διάφορα ρουλεμάν,τσιμούχες,καμιά ψιλοδιαρροή λαδιού από κάποια φλάντζα κτλ.
Επίσης θέλουν λίγο αγάπη παραπάνω ,τακτικό έλεγχο σε λάδια π.χ τουλάχιστον μέχρι να δεις τι παίζει .
Από εκεί και πέρα είναι μια χαρά οχήματα για κάθε χρήση αρκεί να τους δείχνεις σεβασμό όπως σεβασμό θα πρέπει να έχει δείξει και ο/οι προηγούμενος ιδιοκτήτης.
Ωραίο το Strada που το θεωρώ σύγχρονη μηχανή και όχι αρχαιολογία ( :D ) ,έχει στήσιμο και look που σε κάνει να θέλεις να το οδηγήσεις και για διασκέδαση εκτός από τις καθημερινές διεκπεραιωτικές μετακινήσεις .
Με 2.5 χιλιάρικα ,λίγο ψάξιμο και παζάρι ,μπορείς να βρεις μέχρι και vstrom ή ακόμα tdm900 με σχετικά λογικά χιλιόμετρα στο κοντέρ , 60-70 χιλιάδες.
Διάφορα θέματα έχουν λίγο πολύ όλα τα οχήματα ,κάθε ηλικίας.
Φυσικά δεν προτείνω σε κανέναν που έχει τα χρήματα να πάρει ένα παλιό σε σχέση με κάτι καινούργιο άλλα όταν το μπάτζετ είναι καινούργιο κινεζοκορεάτικο 200κε vs μτχ 15τίας εγώ δεν το συζητάω καν.

karellen
13/11/2020, 10:24
Έχω KLR 30 χρόνια τώρα,καλό χρυσό αλλά παρωχημένο πλέον.Φρένα του μετρίου και αναρτήσεις το ίδιο.Για να κινηθεί αξιοπρεπώς πρέπει να το δουλεύεις υψηλές στροφές γιατί τα σκορτσαρίσματα είναι συχνά και έχει και μακρυά δευτέρα.

Είχα ΧΤΧ και εκτίμησα δεόντως το μοτεράκι του.Αθόρυβο (από μηχανικούς θορύβους εννοώ),ροπάτο με ταξίδεψε σε όλη την Ελλάδα.Η Απρίλια εκτός του ιδίου μοτέρ έχει προσθέσει και μερικά καλούδια ακόμα από την τσιφούτα ΥΑΜΑΗΑ.Στροφόμετρο,καλύτερες αναρτήσεις και άλλα που δεν θυμάμαι.Α και φρενάρες brembo.

Τα παραπάνω αναφερθέντα Freewind-KLR-KLE λόγω ηλικίας είναι λίγο λαχείο να τα βρεις σε καλή κατάσταση και να μην τρέχεις μετά σε μαστόρους για μπαλώματα.Μπορεί να βρεις κανένα μερακλή-δε λέω- αλλά θέλει εμπειρία να καταλάβεις το μηχανάκι του.

yannis24
13/11/2020, 11:02
εχεις μυνημα

contes di Zante
13/11/2020, 11:29
Α, κατάλαβα. Ειδικά για τα strada δεν υπάρχει πρόβλημα:whistle:

Για πες μας αφού ξέρεις....τι προβλήματα βγάζει το strada?

SeniorCanardo
13/11/2020, 11:52
Αυτό το επιχείρημα με το ότι οι αμερικανοί αγοράζουν klr το έχω ξαναδιαβάσει. Προσπαθώ να καταλάβω πού ακριβώς κολλάει.
Οι αμερικανοί αγοράζουν και πεντάλιτρα V8, so...

Επειδή λοιπόν εδώ είναι Ελλάδα και εμείς αγοράζαμε ΧΤ, strada κι από μένα (που φοράει το μοτέρ του ΧΤ). Στα λεφτά αυτά το πιο σύγχρονο μηχανάκι που θα βρεις.

Κάτσε να στο εξηγήσω γιατί θα το ξαναδιαβάσεις κάπου και για να σου λυθεί η απορία μια και καλή. :D
Οι Αμερικάνοι τα αγοράζανε γιατί ήταν budget, "αξιόπιστο" μηχανάκι που μπορούσε να κάνει τα πάντα μέτρια, τα πάντα όμως!
Ήταν το ADV του φτωχού πριν ανακαλυφθούν τα ADV. :bawl:

Το αγόραζε μαζικά και ο Αμερικάνικος στρατός (whateverr that means) με μια μικρή τροποποίηση στον κινητήρα.

Οπότε έχουμε και λέμε, φθηνό, αξιόπιστο, all arounder, με πληθώρα ανταλλακτικών και κάποιων αφτερμάρκετ για την έκδοση Α, κυρίως.

Στην Ελλάδα για παρόμοιους λόγους αγοράζαμε XT και για πολλούς άλλους που χρήζουν ψυχολογικής έρευνάς.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω, καλύτερα το παλικάρι να κοιτάξει για κάτι νεότερο σε καλή κατάσταση και αφού υπάρχει εδώ μέσα ενεργό μέλος του φόρουμ που πουλάει το δικό του, εγώ θα έδινα προτεραιότητα σε αυτό.

ptc
13/11/2020, 12:24
Δεν αντιλέγω σε κάτι Κωστή κι ούτε είπε κανείς πως το κουλούρι δεν ήταν καλό μηχανάκι για τη εποχή του. Αλλά βγάζεις το σχόλιό μου εκτός context της συζήτησης για να κάνεις το point σου. Οταν η συζήτηση είναι για ευκολία εύρεσης ανταλλακτικών (βλ σχόλιο στο οποίο απάντησα) το τι γίνεται στην Αμερική μου φαίνεται παντελώς άσχετο. Εκτός κι αν θα κάνεις παραγγελίες ανταλλακτικών από ΗΠΑ ξέρω γω.

panavour
13/11/2020, 12:29
Δεν αντιλέγω σε κάτι Κωστή κι ούτε είπε κανείς πως το κουλούρι δεν ήταν καλό μηχανάκι για τη εποχή του. Αλλά βγάζεις το σχόλιό μου εκτός context της συζήτησης για να κάνεις το point σου. Οταν η συζήτηση είναι για ευκολία εύρεσης ανταλλακτικών (βλ σχόλιο στο οποίο απάντησα) το τι γίνεται στην Αμερική μου φαίνεται παντελώς άσχετο. Εκτός κι αν θα κάνεις παραγγελίες ανταλλακτικών από ΗΠΑ ξέρω γω.

το κουλουρι εχει μεγαλυτερη επαρκεια ανταλλακτικων απο πολλα αλλα συγχρονα μηχανακια ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

harris_x
13/11/2020, 12:33
το στραντα είναι πολύ καλό μηχανάκι και ας λένε οι Γιαπωνεζόφιλοι ό,τι θέλουν.

TKM
13/11/2020, 13:13
Το έχω κάνει... είχα αγοράσει με 1.500 ευρώ μια Transalp 600, είχα δώσει αμέσως και άλλα 250 ευρώ για κάποια μαζέματα. Δεν είχα γενικά πρόβλημα στην καθημερινότητα, εκτός από το ότι έκαιγε τον πάτο της και αυτό γινόταν κάποιες φορές ενοχλητικό - όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί "ελάττωμα παλαιότητας". Ωστόσο, έβγαλε πραγματάκια (ανορθωτή, αντικατάσταση στραβής μπροστινής δισκόπλακας, αλλαγή λάστιχων, επισκευή μιας διαρροής λαδιού και δεν θυμάμαι τι άλλο), τα οποία ήταν μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού για την ηλικία της αλλά... τα έβγαλε.

Και ήταν η καλύτερη μοτοσυκλέτα από πάρα πολλές άλλες που είδα μέχρι να την αγοράσω. Δεν έχω κάποιο παράπονο από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Ίσως με 2.500 να μπορείς να αγοράσεις κάποια καλύτερη που να σου βγάζει λιγότερα προβληματάκια. Θέλει πολύ προσεκτικό ψάξιμο όμως. Δεν ξέρω τι είδους μοτοσυκλέτα θες, κοίτα πάντως για καμιά Honda CB ή CBF 500 ή για καμιά Kawasaki ER5, αν δεν καταλήξεις στη Strada του φίλου.

rainmike
13/11/2020, 13:20
Το strada είναι μια χαρά μηχανάκι.Το οτι είναι παλιό δε λέει κάτι αν είναι καλοσυντηρημένο.
Και εμένα το μηχανάκι 14 χρονών είναι αλλά δουλεύει μια χαρά.Εγώ αν δεν έιχα μηχανάκι θα το τσιμπούσα.:beer:

Bowleno
13/11/2020, 13:57
Για εσένα , αλλά και για τους άλλους που έγραψαν επιθετικές απαντήσεις σε κάτι που , όπως κι εσύ, δεν κατάλαβαν:

Απάντησα στο αν υπάρχουν ανταλλακτικά Aprilia και στα περίπτερα. Δεν ξέρω το strada του φίλου σε τι κατάσταση είναι και αν αξίζει, για να αναφερθώ σ'αυτό.


Τα πάντα όλα υπάρχουν αφενός, αφετέρου, για την κατάσταση του, μπορείς να ρωτήσεις και τον Μάκη (S705) που μου έκανε το σέρβις στα φρένα και το βόλταρε....
Το ότι δεν το έχω βάλει ακόμα αγγελία, λέει πολλά νομίζω.. προσπαθώ με νύχια και με δόντια να μην το δώσω! Αν δεν υπήρχε η κατάσταση εδώ (http://https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159255&highlight=καρδιά+λέει+όχι+μη) πολύ απλά θα γερνούσα μαζί του....:wave2:

Parking
13/11/2020, 14:17
Για πες μας αφού ξέρεις....τι προβλήματα βγάζει το strada?

Κανένα το μηχανάκι ήταν τέρας αξιοπιστίας
Ένας συνάδελφος είπε πάρει μια κούτα την έδωσε στο χρόνο επάνω
κάτι μουρμούραγε αλλά δεν έδωσα σημασία. Έχω βαρεθεί.
Ένα συνεργείο στη Λ Αμφιθέας που περνάω συχνά απ έξω πάντως γεμάτο είναι
Πήγε και σε νέο χώρο πιο μεγάλο.
Γ... τους μάσοτρες πρέπει να είναι

:lol:

toyar
13/11/2020, 14:22
ακριβως στα κριτηρια σου.....
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&onlyprice=1&price=%3E50&price-from=%3E2000&price-to=%3C2500&registration-from=%3E2000&registration-to=%3C2000&engine_size-from=%3E300&rg=3&st=private

SeniorCanardo
13/11/2020, 14:54
Δεν αντιλέγω σε κάτι Κωστή κι ούτε είπε κανείς πως το κουλούρι δεν ήταν καλό μηχανάκι για τη εποχή του. Αλλά βγάζεις το σχόλιό μου εκτός context της συζήτησης για να κάνεις το point σου. Οταν η συζήτηση είναι για ευκολία εύρεσης ανταλλακτικών (βλ σχόλιο στο οποίο απάντησα) το τι γίνεται στην Αμερική μου φαίνεται παντελώς άσχετο. Εκτός κι αν θα κάνεις παραγγελίες ανταλλακτικών από ΗΠΑ ξέρω γω.

Βρε κατάλαβα πως το είπες εσύ και πως το είπα εγώ. :beer:

Το KLR είναι ένα μέτριο και "παλιό" μηχανάκι, αλλά μια χαρά για αυτό που θέλει ο φίλος.
Εγώ του πρότεινα εφόσον υπάρχει η δυνατότητα για κάτι καλύτερο, πιο σύγχρονο και από "γνωστό", να εξετάσει πρώτα αυτό το ενδεχόμενο.

Το KLR αυτή τη στιγμή φαίνεται να έχει επάρκεια καινούργιων ανταλλακτικών στις αποθήκες Ολλανδίας-Γερμανίας δεν θα έλεγα πως ισχύει το ίδιο για το ΧΤ600-ΤΤ(R)600.
Για παράδειγμα ψαλίδια "γιοκ", πας σε μεταχειρισμένο αναγκαστικά ή αν είσαι τυχερός και βρεις στοκ.

Αν μιλάμε για ΧΤΧ-ΧΤR, άλλη κουβέντα.

Το ότι κάτι πούλησε σαν τρελό στην μικρή αγορά της Ελλάδας δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι για τον υπόλοιπο κόσμο, είπαμε η Ελλάδα έχεις τις δικές τις ιδιαιτερότητες και κάποια μοντέλα πούλησαν και κρατάνε αξία ακόμα και για "μεταφυσικούς" λόγους.
Τα ανταλλακτικά παράγονται με βάση τις συνολικές πωλήσεις υποθέτω.

Και ΝΑΙ, στην χειρότερη των περιπτώσεων αν χρειαστεί μπορείς να φέρεις ανταλλακτικά από Αμερική.

dorso
13/11/2020, 15:40
Κ από μένα strada ότι πιο σύγχρονο και καλοστημενο μπορείς να πάρεις σε αυτά τα χρήματα..Αυτοί που θα σου πουν για ζημιές προφανώς δεν έχουν ούτε πρόκειται να έχουν τίποτα άλλο εκτός από ιαπωνικό..Ο Έλληνας μεγάλωσε με στρογγυλό και ταουν,ε η μετάβασή σε ευρωπαϊκό δεν του είναι κ εύκολο..

o_gavros
13/11/2020, 15:52
Φίλαθλοι, παλαιοί & νέοι, ας αδερφωθούμε (τι λέω!!!) και ας προτείνουμε κάνα μηχανάκι στον άνθρωπο.
Ας αποδοθεί η ένταση (???) στον δυσνόητο μερικές φορές γραπτό λόγο κι ας πάμε παρακάτω.

Parking
13/11/2020, 16:05
Κ από μένα strada ότι πιο σύγχρονο και καλοστημενο μπορείς να πάρεις σε αυτά τα χρήματα..Αυτοί που θα σου πουν για ζημιές προφανώς δεν έχουν ούτε πρόκειται να έχουν τίποτα άλλο εκτός από ιαπωνικό..Ο Έλληνας μεγάλωσε με στρογγυλό και ταουν,ε η μετάβασή σε ευρωπαϊκό δεν του είναι κ εύκολο..

η ΑΛΉΘΕΙΑ είναι ότι όταν δεις το κάπο να παίρνει φωτιά
είναι κάπως δύσκολο ν αλλάξεις τη γιαμάχα
:D

Πάντως έχει πλάκα ν ακους...
Για κάτι μικροπροβλήματα που λύσαμε
(αφού κάηκε ο κ... κάποιων)
:lol:

Τώρα πέρασε κι ο συνάδελφος και τον ρώτησα γιατί το πούλησε
και άρχισε τα $%^&*()_
Κάτι για καμμένα πάνελ μου έλεγε
αλλά δεν κατάλαβα...
Είχε ηλιακό το μηχανάκι??????

:lol:

Μόλις ξαναπέρασε και έλεγε και για ψεκασμούς
Σαν πολλά δεν είναι για 1 έτους μηχανή :D


και ας προτείνουμε κάνα μηχανάκι στον άνθρωπο.

Για να προτείνουμε μηχανάκι πρέπει αν μας πει το το θέλει

rainmike
13/11/2020, 16:12
Φίλαθλοι, παλαιοί & νέοι, ας αδερφωθούμε (τι λέω!!!) και ας προτείνουμε κάνα μηχανάκι στον άνθρωπο.
Ας αποδοθεί η ένταση (???) στον δυσνόητο μερικές φορές γραπτό λόγο κι ας πάμε παρακάτω.

Καποιοι απο μας είμεθα οπαδοι,δεν μπορούμε να προτείνουμε αντικειμενικά:lol:

katsar
13/11/2020, 16:20
Αν είναι να το πάμε έτσι να πω και εγώ πόσα σπασμένα χιλιάρια Yamaha είδα στην αντιπροσωπεία Yamaha που δουλεύει ο αδερφός μου καμιά 25ρια χρόνια.Ναι καινούργια τα είχαν πάρει και αυτοί.
Ατυχίες και αστοχίες είχαν και έχουν όλες οι εταιρίες.Κυκλοφορούν χιλιάδες μηχανές 15+τίας με πραγματική χρήση και όχι weekend warrior τα ΣΚ και δεν τρέχουν σε συνεργεία.Όχι περισσότερο τουλάχιστον από τα γαμάτα καινούργια ,αυτά με τα τάμπλετ και τα αντισπιν και αντισουζα και αντικουκου μαζί.
Να μιλάμε λίγο σοβαρά.

viper1
13/11/2020, 16:31
Ναι

dorso
13/11/2020, 16:46
η ΑΛΉΘΕΙΑ είναι ότι όταν δεις το κάπο να παίρνει φωτιά
είναι κάπως δύσκολο ν αλλάξεις τη γιαμάχα
:D

Πάντως έχει πλάκα ν ακους...
Για κάτι μικροπροβλήματα που λύσαμε
(αφού κάηκε ο κ... κάποιων)
:lol:

Τώρα πέρασε κι ο συνάδελφος και τον ρώτησα γιατί το πούλησε
και άρχισε τα $%^&*()_
Κάτι για καμμένα πάνελ μου έλεγε
αλλά δεν κατάλαβα...
Είχε ηλιακό το μηχανάκι??????

:lol:

Μόλις ξαναπέρασε και έλεγε και για ψεκασμούς
Σαν πολλά δεν είναι για 1 έτους μηχανή :D



Για να προτείνουμε μηχανάκι πρέπει αν μας πει το το θέλει
Από ότι κατάλαβα ανοικεις σε αυτούς που ανέφερα πιο πάνω..έχω ακούσει πολλές τέτοιες ιστορίες,ένας συνάδελφος μου,ένας μπατζανακις μου,ο φίλος της ανιψιάς της ξαδέρφης μου κτλ και εννοείται που τους έγραψα στα τέτοια μου κ πέρασαν από τα χέρια μου 4 aprilia..Ο καθένας κάνει διαφορετική συντήρηση στην μηχανή..Οπότε αν δεν έχουμε προσωπική εμπειρία από μια εταιρεία καλά είναι να μην λέμε το κοντό κ το μακρύ μας γιατί έτσι δεν βοηθάμε..

thunder ace
13/11/2020, 18:27
Αν είναι να το πάμε έτσι να πω και εγώ πόσα σπασμένα χιλιάρια Yamaha είδα στην αντιπροσωπεία Yamaha που δουλεύει ο αδερφός μου καμιά 25ρια χρόνια.Ναι καινούργια τα είχαν πάρει και αυτοί.
Ατυχίες και αστοχίες είχαν και έχουν όλες οι εταιρίες.Κυκλοφορούν χιλιάδες μηχανές 15+τίας με πραγματική χρήση και όχι weekend warrior τα ΣΚ και δεν τρέχουν σε συνεργεία.Όχι περισσότερο τουλάχιστον από τα γαμάτα καινούργια ,αυτά με τα τάμπλετ και τα αντισπιν και αντισουζα και αντικουκου μαζί.
Να μιλάμε λίγο σοβαρά.
Το δικο μου δεν θα το δεις ποτε:evil:

nikonian
13/11/2020, 18:36
Το δικο μου δεν θα το δεις ποτε:evil:

Έτσι μπράβο! Τα δικά μας αν χαλάσουν θα τα πετάξουμε με τη μία. Για μια αξιοπρέπεια ζούμε.:beer:

alexis72
13/11/2020, 18:54
αδελφέ εδω εισαι ,με 2.000 ευρώ (με παζάρι),δηλαδή με χρηματα λιγοτερα απο αγορα για παπακι ...
παίρνεις αυτό, super αξιόπιστο μοτο -βρίσκεις ευκολα ανταλ/κα - ΔΕΝ το κλέβουν κλπ ,
το πάς για ελεγχο σε μάστορα πρώτα κ αν σου πει ΟΚ πάρτο (υπάρχουν 2-3 θεματάκια που βγαζει το μοντέλο αυτό αν σε ενδιαφερει στα γραφω)
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/31064328-honda-xl-650v-transalp

thunder ace
13/11/2020, 19:09
Έτσι μπράβο! Τα δικά μας αν χαλάσουν θα τα πετάξουμε με τη μία. Για μια αξιοπρέπεια ζούμε.:beer:

Που να καταλαβουν οι νεοι!!!!!!!!!!;;;;;;;;

Parking
14/11/2020, 09:56
Από ότι κατάλαβα ανοικεις σε αυτούς που ανέφερα πιο πάνω..έχω ακούσει πολλές τέτοιες ιστορίες,ένας συνάδελφος μου,ένας μπατζανακις μου,ο φίλος της ανιψιάς της ξαδέρφης μου κτλ και εννοείται που τους έγραψα στα τέτοια μου κ πέρασαν από τα χέρια μου 4 aprilia..Ο καθένας κάνει διαφορετική συντήρηση στην μηχανή..Οπότε αν δεν έχουμε προσωπική εμπειρία από μια εταιρεία καλά είναι να μην λέμε το κοντό κ το μακρύ μας γιατί έτσι δεν βοηθάμε..

Ναι φίλε μου εγώ είμαι φανατικός Γιαμάχα
Γιατί έχει δίκτυο συνεργείων που ξέρουν και δεν περιμένω τον πυρηνικό μηχανικό
που ξέρει τι πατέντα θέλει το μηχανάκι για να δουλέψει και είναι ΕΝΑΣ σ όλη την ΕΛλάδα
Γιατί ανταλλακτικά υπάρχουν πληθώρα όπου κι αν βρεθώ στην Ελλάδα.

Και τέλος γιατί πολύ σπάνια θ ακούσεις ότι ένα γιαμάχα πήρε φωτιά γιατί κάποιος ηλίθιος
έβαλε φτηνούς ταχυσύνδεσμους και οι άλλοι έμαθαν για το πρόβλημα αφού κάηκε ο κώλος του Σάνταλ
απ το απρίλια μπάικες :lol:
Ο οποίος φυσικά απέδωσε τη βλάβη στο μάτιασμα.
:lol:

Στην κατηγορία της δικής μου μηχανής δεν μπαίνω γιατί
δεν υπάρχει μεγάλο δήγμα για να σου πω

Πάντως δεν τ ακούσαμε όλα από άλλους όλοι κάναμε το λάθος
ΜΙΑ φορά στη ζωή μας και μπλέξαμε
Το θέμα είναι πόσο ξεροκέφαλος είσαι για να μην ξαναμπλέξεις
Στο κάτω κάτω κουμάντο στην τσέπη κανενός δεν κάνω (ούτε θέλω ούτε μπορώ)

Parking
14/11/2020, 09:59
Αν είναι να το πάμε έτσι να πω και εγώ πόσα σπασμένα χιλιάρια Yamaha είδα στην αντιπροσωπεία Yamaha που δουλεύει ο αδερφός μου καμιά 25ρια χρόνια.Ναι καινούργια τα είχαν πάρει και αυτοί.
Ατυχίες και αστοχίες είχαν και έχουν όλες οι εταιρίες.Κυκλοφορούν χιλιάδες μηχανές 15+τίας με πραγματική χρήση και όχι weekend warrior τα ΣΚ και δεν τρέχουν σε συνεργεία.Όχι περισσότερο τουλάχιστον από τα γαμάτα καινούργια ,αυτά με τα τάμπλετ και τα αντισπιν και αντισουζα και αντικουκου μαζί.
Να μιλάμε λίγο σοβαρά.

Μπες σε όποιο συνεργείο
Ντουκάτι ΚΤΜ πιάτζιο θες
Απλά μπες και κοίτα τι μηχανάκια έχουν στις ράμπες και τι δουλειές κάνουν
Μπες και σ ένα Γιαμάχα
Θα καταλάβεις μόνος σου τι λέω

ptc
14/11/2020, 10:19
Μπες σε όποιο συνεργείο
Ντουκάτι ΚΤΜ πιάτζιο θες
Απλά μπες και κοίτα τι μηχανάκια έχουν στις ράμπες και τι δουλειές κάνουν
Μπες και σ ένα Γιαμάχα
Θα καταλάβεις μόνος σου τι λέω

Προσωπικα συμφωνω με αυτο που λες, ειναι κατι που εχει βαση.

Απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για μηχανη με μοτερ Yamaha. Τα προβληματα που ειχε ο γνωστος σου και στα οποια αναφερεσαι γενικα εχουν επιλυθει ηδη, αλλιως δε θα υπηρχε μηχανη σημερα να πουλιεται. Εμπλεκεται ο δαρβινισμος / φυσικη επιλογη στο ζητημα ∙για να εφτασε η μηχανη 10-15 χρονια μετα να κυκλοφορει σημαινει οτι περασε τις παιδικες ασθενειες. Σε μηχανακια τετοιας παλαιοτητας αλλα θεματα σε απασχολουν (να μην ειναι ετοιμο να γεννησει κανα μοτερ, να μην καιει μισο λιτρο λαδι καθε 1000χλμ, κτλ). Σε τετοια ζητηματα η λογικη μου λεει οτι εχω καλυτερες πιθανοτητες με ενα μοτερ XT660 δεκαετιας απο ενα μοτερ πχ KLR650 εικοσαετιας. Παντα μιλαω με τις πιθανοτητες βεβαια, σιγουρα υπαρχουν καλα και ρημαδα και στις δυο περιπτωσεις και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

mikes
14/11/2020, 10:49
Μπες σε όποιο συνεργείο
Ντουκάτι ΚΤΜ πιάτζιο θες
Απλά μπες και κοίτα τι μηχανάκια έχουν στις ράμπες και τι δουλειές κάνουν
Μπες και σ ένα Γιαμάχα
Θα καταλάβεις μόνος σου τι λέω
με τη λογικη που το θετεις, τοτε εγω πρεπει να πιστευω πως τα γιαμαχα ειναι μπουρδελα γιατι βγαζουν ακριβες βλαβες
και δεν υπαρχει καμια απολυτως υποστηριξη απο την αντιπροσωπια..
η διαφορα μας βεβαια ειναι οτι εγω ΕΧΩ γιαμαχα και δε βασιζομαι δε μαρτυριες αλλων...
και τα παραπανω τα εχω ζησει οταν αναγκαστηκα να πληρωσω 450 ευρω για σωμα ψεκασμου, και 350 για επισκευη κεφαλης
οταν εβγαλε μια ζημια γνωστη σε αυτα τα μοντελα, που προερχεται απο δυο λαστιχακια ενος αισθητηρα πανω στο σωμα
τα οποια η γιαμαχα ευρωπης ΔΕΝ διαθετει ως ανταλλακτικα και σε αναγκαζει να παρεις ολοκληρο το σωμα.. επιση αλλη μια φορα
με αφησε απο ανορθωτη εντελως ξαφνικα, οποτε ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΓΙΑΜΑΧΑ..

viper1
14/11/2020, 11:01
με τη λογικη που το θετεις, τοτε εγω πρεπει να πιστευω πως τα γιαμαχα ειναι μπουρδελα γιατι βγαζουν ακριβες βλαβες
και δεν υπαρχει καμια απολυτως υποστηριξη απο την αντιπροσωπια..
η διαφορα μας βεβαια ειναι οτι εγω ΕΧΩ γιαμαχα και δε βασιζομαι δε μαρτυριες αλλων...
και τα παραπανω τα εχω ζησει οταν αναγκαστηκα να πληρωσω 450 ευρω για σωμα ψεκασμου, και 350 για επισκευη κεφαλης
οταν εβγαλε μια ζημια γνωστη σε αυτα τα μοντελα, που προερχεται απο δυο λαστιχακια ενος αισθητηρα πανω στο σωμα
τα οποια η γιαμαχα ευρωπης ΔΕΝ διαθετει ως ανταλλακτικα και σε αναγκαζει να παρεις ολοκληρο το σωμα.. επιση αλλη μια φορα
με αφησε απο ανορθωτη εντελως ξαφνικα, οποτε ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΓΙΑΜΑΧΑ..

Να το δώσεις και να πάρεις ιταλικό.

Dennis-
14/11/2020, 11:03
Η απριλια αν παμε να παρουμε γυμνο η ss του 2020 ειναι ανωτερη της γιαμαχα γνωμη μου. Η μονη κατηγορια που υστερεί ειναι η on off που δεν εχει να παρουσιασει κατι. Οσο για 15 χρονια πριν φτανοντας στο σημερα να ψαχνεις fazer η ρ1 και να μην ξερεις τι θα σου κατσει με τα πηνια ειναι αστειο. Ακουσα δε οτι πουλανε το βελτιωμενο κιτ και ξαναβαζουν το μαμα πριν το πουλησουν μερικοι.

thunder ace
14/11/2020, 11:14
Η απριλια αν παμε να παρουμε γυμνο η ss του 2020 ειναι ανωτερη της γιαμαχα γνωμη μου. Η μονη κατηγορια που υστερεί ειναι η on off που δεν εχει να παρουσιασει κατι. Οσο για 15 χρονια πριν φτανοντας στο σημερα να ψαχνεις fazer η ρ1 και να μην ξερεις τι θα σου κατσει με τα πηνια ειναι αστειο. Ακουσα δε οτι πουλανε το βελτιωμενο κιτ και ξαναβαζουν το μαμα πριν το πουλησουν μερικοι.
Λαμογια Χιτες Υamahites

thunder ace
14/11/2020, 11:16
A...ΞΕΧΑΣΑ το κυριοτερο:Οταν θα πουλησω το THUNDERACE θα ξεβιδωσω το μοτερ DUCATI που εχω επανω εδω και 20 χρονια και θα του φορεσω το μαμα μοτερ.

Dennis-
14/11/2020, 11:36
A...ΞΕΧΑΣΑ το κυριοτερο:Οταν θα πουλησω το THUNDERACE θα ξεβιδωσω το μοτερ DUCATI που εχω επανω εδω και 20 χρονια και θα του φορεσω το μαμα μοτερ.

Αμα ειναι απ το 916 μια χαρα ειναι. Αστο αλλα 10 χρονακια δεν παθαινει τπτ :D

dorso
14/11/2020, 11:48
Παιδιά ρόλο παίζει κ τι θέλει ο καθένας..Εγώ προσωπικά προτιμώ να πάρω ευρωπαϊκό και να λύσω τις παιδικές ασθένειες που συνήθως είναι αστείες και διορθώνονται με αστείο κόστος,και άλλος παίρνει το τζαπαν κ ρίχνει 2000€ σε φρένα κ αναρτήσεις κ απλά νομίζει ότι έχει μηχανή..

katsar
14/11/2020, 11:50
Καλά υπερβάλεις και εσύ τώρα,ας μην πηγαίνουμε στο άλλο άκρο.

slzr
14/11/2020, 11:55
Εγώ ξέρω ότι το "λετζενντέρι" πήγε το πανιγκάλε "τοίχο-τοίχο , μη σε πετύχω" μετά από 20 χρόνια :bawl:

thunder ace
14/11/2020, 12:02
Παιδιά ρόλο παίζει κ τι θέλει ο καθένας..Εγώ προσωπικά προτιμώ να πάρω ευρωπαϊκό και να λύσω τις παιδικές ασθένειες που συνήθως είναι αστείες και διορθώνονται με αστείο κόστος,και άλλος παίρνει το τζαπαν κ ρίχνει 2000€ σε φρένα κ αναρτήσεις κ απλά νομίζει ότι έχει μηχανή..

Αυτα τα λεγαμε πριν 30+ χρονια.

Acacius
14/11/2020, 13:20
A...ΞΕΧΑΣΑ το κυριοτερο:Οταν θα πουλησω το THUNDERACE θα ξεβιδωσω το μοτερ DUCATI που εχω επανω εδω και 20 χρονια και θα του φορεσω το μαμα μοτερ.

Αυτό εξηγεί γιατί σου καίει λάδια.

mikes
14/11/2020, 13:52
Να το δώσεις και να πάρεις ιταλικό.

το cbf μου ειναι made in italy... μετραει?

dorso
14/11/2020, 13:58
[QUOTE=thunder ace;3074763]Αυτα τα λεγαμε πριν 30+ χρονια.[/QUOTE
Μπορεί..Όταν βλέπεις όμως tdm με αλλαγμένο το μισό μηχανάκι κ ύφος χιλίων καρδιναλίων δεν μπορείς να το προσπεράσεις έτσι..Ότι έχει αλλάξει κάτι εδώ κ 30 χρόνια σουμιεδες βάζουν για αναρτήσεις.. ούτε καν σωληνάκια υψηλής..

thunder ace
14/11/2020, 15:17
Τα TDM (ειδικά τα TDM) εγώ τα κοιτάω αφ'υψηλού επίτηδες.
Σόρρυ boys με τα tdmακια αλλά σε πολλούς αξίζει αυτή η συμπεριφορά.

slzr
14/11/2020, 15:37
Τα TDM (ειδικά τα TDM) εγώ τα κοιτάω αφ'υψηλού επίτηδες.
Σόρρυ boys με τα tdmακια αλλά σε πολλούς αξίζει αυτή η συμπεριφορά.

Ζουν ανάμεσα μας :lol:

Bowleno
14/11/2020, 18:28
.... Εν τω Μεταξύ έχουμε φτάσει τις 5 σελίδες να μαλώνουμε ποια μηχανάκια ΔΕΝ είναι μπο@ρδελ@ και δημιουργός του νήματος άφαντος.... Τον τρομάξατε, αλήτες, τσαντάκηδες, μηχανόβιοι....:cry::lol:

ptc
14/11/2020, 18:30
Θα πάρει Ζόντες τελικά. :D

voidnaut
14/11/2020, 18:37
Παιδιά δούλευα και σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας και τις απόψεις σας. Είναι αλήθεια ότι το στραντα μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον αρκετά και είναι σε λογικά πλαίσια οι τιμές που παίζουν. Θα ήθελα να σας κάνω μια τελευταία ερώτηση και θα ήθελα την γνώμη σας. Ενώ γνωρίζω ότι το fmx βγάζει 39 άλογα και δεν συνάδει με τα 650cc του γτ μπορεί κανείς να τα βρει κοντά στο 1500€;; Βγάζουν αρκετά προβλήματα ;; Ή είναι μόνο επειδή πολλοί τα θεωρούν ψοφια;;

TKM
14/11/2020, 18:54
Παιδιά δούλευα και σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας και τις απόψεις σας. Είναι αλήθεια ότι το στραντα μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον αρκετά και είναι σε λογικά πλαίσια οι τιμές που παίζουν. Θα ήθελα να σας κάνω μια τελευταία ερώτηση και θα ήθελα την γνώμη σας. Ενώ γνωρίζω ότι το fmx βγάζει 39 άλογα και δεν συνάδει με τα 650cc του γτ μπορεί κανείς να τα βρει κοντά στο 1500€;; Βγάζουν αρκετά προβλήματα ;; Ή είναι μόνο επειδή πολλοί τα θεωρούν ψοφια;;

Μάλλον το δεύτερο, είναι πολύ απλή κατασκευή για να βγάζει πολλά προβλήματα - εννοείται ότι ΟΛΕΣ οι μεταχειρισμένες μπορούν να βγάλουν προβλήματα αν υπέφεραν στα χέρια του προηγούμενου ιδιοκτήτη.

Δεν ξέρω από επάρκεια ανταλλακτικών τι γίνεται με το FMX, διότι δεν είχε κυκλοφορήσει πάρα πολύ - ρώτα κάποιον που να ξέρει.

viper1
14/11/2020, 18:58
το cbf μου ειναι made in italy... μετραει?

Άλλο τι μου γίνεσαι κι άλλο τι μου κάνεις :lol:

ptc
14/11/2020, 19:25
Το θέμα με το fmx είναι ότι αν και είναι μηχανή που κυκλοφόρησε πριν δεκαπέντε χρόνια, τεχνολογικά είναι δυο φορές παλαιότερη. Το μοτέρ είναι του dominator NX650 (κυκλοφόρησε το '88) που με τη σειρά του πηγάζει απ το μοτέρ του XR600R. Οπότε ενώ στην αγγελία βλέπεις μηχανή του 2008 τεχνολογικά είναι τριάντα χρόνια πίσω. Γι'αυτό και οι επιδόσεις σαύρας φυσικά.

Κατά τ'άλλα, αν είναι να πας σε old school thumper (αερoψυκτο, καρμπ, 5ταχυτο) είναι τίμια και vfm επιλογή και το ότι κυκλοφόρησε πιο πρόσφατα σημαίνει ότι υπάρχουν και λιγότερο ταλαιπωρημένα μηχανάκια.

Bowleno
14/11/2020, 20:22
Το θέμα με το fmx είναι ότι αν και είναι μηχανή που κυκλοφόρησε πριν δεκαπέντε χρόνια, τεχνολογικά είναι δυο φορές παλαιότερη. Το μοτέρ είναι του dominator NX650 (κυκλοφόρησε το '88) που με τη σειρά του πηγάζει απ το μοτέρ του XR600R. Οπότε ενώ στην αγγελία βλέπεις μηχανή του 2008 τεχνολογικά είναι τριάντα χρόνια πίσω. Γι'αυτό και οι επιδόσεις σαύρας φυσικά.

Κατά τ'άλλα, αν είναι να πας σε old school thumper (αερoψυκτο, καρμπ, 5ταχυτο) είναι τίμια και vfm επιλογή και το ότι κυκλοφόρησε πιο πρόσφατα σημαίνει ότι υπάρχουν και λιγότερο ταλαιπωρημένα μηχανάκια.

Πάρτο λίγο αλλιώς.... Έχεις δει σαύρα να τρέχει;:D
:lol:

Viking
14/11/2020, 21:03
v-strom :beer: :a014::wave2:

Tallyban
15/11/2020, 08:47
Για RGV 250,GT 750,GSX-R 750,GT-250EX,A50P,GS1000SN,GSXR1100L,TL1000S, υπάρχει και η τελευταία βίδα.

panavour
15/11/2020, 10:40
Για RGV 250,GT 750,GSX-R 750,GT-250EX,A50P,GS1000SN,GSXR1100L,TL1000S, υπάρχει και η τελευταία βίδα.

Που σε ενα μηχανακι 25 ετιας σιγουρα θα την χρειαστης .:D

stefanos
15/11/2020, 11:42
Παιδιά δούλευα και σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας και τις απόψεις σας. Είναι αλήθεια ότι το στραντα μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον αρκετά και είναι σε λογικά πλαίσια οι τιμές που παίζουν. Θα ήθελα να σας κάνω μια τελευταία ερώτηση και θα ήθελα την γνώμη σας. Ενώ γνωρίζω ότι το fmx βγάζει 39 άλογα και δεν συνάδει με τα 650cc του γτ μπορεί κανείς να τα βρει κοντά στο 1500€;; Βγάζουν αρκετά προβλήματα ;; Ή είναι μόνο επειδή πολλοί τα θεωρούν ψοφια;;

Ουσιαστικά είναι Ιταλικό υβρίδιο που δεν περπάτησε γιατί την εποχή που βγήκε υπήρχαν SM στην κατηγορία με διπλάσια άλογα
και στην κατηγορία αυτή τα άλογα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο.
Με τόσο χαμηλή συμπίεση υποθέτω ότι δεν θα βγάζει ποτέ κανένα πρόβλημα και υπήρχαν και πάρα πολλοί aftermarket κατασκευαστές που βγάζαν πράγματα
για το συγκεκριμένο μοτέρ, αλλά πλέον το μοτέρ είναι εκτός παραγωγής πολλά χρόνια και φαντάζομαι τα πράγματα θα γίνονται δύσκολα για ανταλλακτικά.

Acacius
15/11/2020, 15:49
πλέον το μοτέρ είναι εκτός παραγωγής πολλά χρόνια και φαντάζομαι τα πράγματα θα γίνονται δύσκολα για ανταλλακτικά.

Ένα quad της Yamaha (Raptor 700) νομίζω έχει κινητήρα που βασίζεται στον 660 και παράγεται ακόμα. Εκτός αυτού, το XT και το Tenere σταμάτησαν να παράγονται πριν μόλις 5-6 χρόνια, οπότε από πλευράς κινητήρα δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα. Για τα περιφερειακά δεν ξέρω η Aprilia δε φημίζεται για την κάλυψη που παρέχει ακόμα και στα μοντέλα παραγωγής.

stefanos
15/11/2020, 18:07
Ένα quad της Yamaha (Raptor 700) νομίζω έχει κινητήρα που βασίζεται στον 660 και παράγεται ακόμα. Εκτός αυτού, το XT και το Tenere σταμάτησαν να παράγονται πριν μόλις 5-6 χρόνια, οπότε από πλευράς κινητήρα δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα. Για τα περιφερειακά δεν ξέρω η Aprilia δε φημίζεται για την κάλυψη που παρέχει ακόμα και στα μοντέλα παραγωγής.


Για το fmx λέω.
Τα χτ τενερε κλπ της οικογενείας δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα ανταλλακτικών.
To raptor είναι χτισμένο πάνω στο παλιό πενταβάλβιδο της YAMAHA (Αυτά που δεν έχουν τεχνολογία:p)
και δεν παίζει σε κανένα μηχανάκι λόγω καυσαερίων.

alexis72
15/11/2020, 19:12
αγόρασε ενα μοτο ,
που να εχει επάρκεια ανταλλακτκών στην ελλάδα κ να εχει κυκλοφορήσει αρκετά για να βρίσκεις κ μετ/να π.χ. οργανα-πλαστικά -ρόδες -ντεπόζιτα βενζίνης κλπ ,
fmx ειχε ενας φίλος για 2η3 μήνες ,καθόλου ευχαριστημενος δεν ηταν εκτός απο το τράβηγμα λόγω φίμωσης κινητήρα η εξάτμισης ,ειχε θέμα κ απο ηλεκτρικά ,σε μίζα κ πηνία αν κ ηταν πολύ προσεγμένο το μοτο ,το αντάλλαξε αμέσως με χτ660 μέρα με τη νύχτα ηταν τα 2 μεταξύ τους...

Acacius
15/11/2020, 23:27
Για το fmx λέω.

Ουπς, μπερδεύτηκα με το "Ιταλικό υβρίδιο" :D



To raptor είναι χτισμένο πάνω στο παλιό πενταβάλβιδο της YAMAHA (Αυτά που δεν έχουν τεχνολογία:p)
και δεν παίζει σε κανένα μηχανάκι λόγω καυσαερίων.
Raptor έχω δει μόνο σε φωτογραφία, αλλά έτσι για το φιλολογικό του θέματος, η βικιπαίδεια ισχυρίζεται ότι πενταβάλβιδο είναι το Raptor 660 (Gen1), ενώ το Raptor 700 (Gen2, το οποίο είχα στο μυαλό μου και νομίζω ότι έχει για βάση τον 660 Yamaha/Minarelli) είναι τετραβάλβιδο. Καυσαέρια δεν πρέπει να περνάει πάντως κανένα από τα δύο :lol:

voidnaut
16/11/2020, 11:33
Έγινε μάγκες μου σας ευχαριστώ πολύ για όλα καλή συνέχεια και πάντα όρθιοι

Parking
16/11/2020, 12:52
Έγινε μάγκες μου σας ευχαριστώ πολύ για όλα καλή συνέχεια και πάντα όρθιοι

παρακαλώ :)

phovos
24/11/2020, 22:37
Στο car μπορεί να βρει κανείς πολύ οικονομικές μεταχειρισμένες 15ετίας όπως πχ Aprilia Pegasus Strada του 2006-7 με σχετικά λίγα χιλιόμετρα, 20.000-50.000. Ακόμη κι αν τα χιλιόμετρα που γράφουν είναι σωστά και μηχανικά είναι όλα εντάξει, ο δικός μου προβληματισμός είναι πόσο χρόνο ζωής έχουν ακόμη τα διάφορα εξαρτήματα της μηχανής που τώρα λειτουργούν χωρίς πρόβλημα, με δεδομένο ότι είναι ήδη 13 ετών... Επίσης ένας προβληματισμός μου είναι αν θα βρίσκει κάποιος ανταλλακτικά σε 5-7 χρόνια από τωρα.

viper1
24/11/2020, 22:45
Στο car μπορεί να βρει κανείς πολύ οικονομικές μεταχειρισμένες 15ετίας όπως πχ Aprilia Pegasus Strada του 2006-7 με σχετικά λίγα χιλιόμετρα, 20.000-50.000. Ακόμη κι αν τα χιλιόμετρα που γράφουν είναι σωστά και μηχανικά είναι όλα εντάξει, ο δικός μου προβληματισμός είναι πόσο χρόνο ζωής έχουν ακόμη τα διάφορα εξαρτήματα της μηχανής που τώρα λειτουργούν χωρίς πρόβλημα, με δεδομένο ότι είναι ήδη 13 ετών... Επίσης ένας προβληματισμός μου είναι αν θα βρίσκει κάποιος ανταλλακτικά σε 5-7 χρόνια από τωρα.

Ξέρεις εσύ που θα είσαι σε 5-7 χρόνια? ;)

panavour
24/11/2020, 22:58
Ξέρεις εσύ που θα είσαι σε 5-7 χρόνια? ;)

για ανταλλακτικα??

contes di Zante
25/11/2020, 07:36
Μιλάμε για τιμή ταιβανέζικου παπιού στα 125κυβικά. Για όποιον έχει μπάτζετ 2000-2500 τότε ή πας σε μηχανάκι 15ετιίας ή αγοράζει το VF125 κούτα....ούτε το NHT200 δεν παίρνεις με τόσα

phovos
25/11/2020, 09:27
Οι τιμές τους είναι όντως πειρασμός, γι'αυτό και τα ζαχαρώνω. Απλά όντας εντελώς άπειρος στο θέμα, ψάχνω να βρω τι άλλο κόστος δεν έχω προβλέψει.

doctor_john
25/11/2020, 09:54
Ξεκίνησε ρωτώντας για μηχανικό που έχει αποδείξει πως είναι εμπιστοσύνης, συζήτησε μαζί του την συντήρηση της μοτό που σε ενδιαφέρει
και πάρε τις αποφάσεις σου.
Οι μοτοσυκλέτες παραγωγής δεν έχουν μοναδικά ανταλλακτικά, έχουν λίγα κομμάτια που δεν χαλάνε υπο φυσιολογικές συνθήκες
συντήρησης - επισκευής και είναι πιθανό να υπάρξει δυσκολία εύρεσης τους.
Αυτά τα λίγα που συχνά καταστρέφονται από ελλιπή συντήρηση ή από δήθεν μηχανικούς, βρίσκονται στην αγορά μεταχειρισμένων
αλλά και κατασκευάζονται σε μηχανουργεία.

Η δική μου εκτίμηση για την μοτό που αναφέρεις είναι 20 χρόνια ακόμα.

phovos
25/11/2020, 16:11
Ευχαριστώ για την απάντηση φιλε, θα το ψάξω.