PDA

View Full Version : rpha 11 ή rpha 70



kwstas86
14/11/2020, 21:11
Καλησπέρα σε όλους!

Καλώς σας βρήκα!!

Πρώτο μου post και θα ήθελα τη βοήθειά σας...
Μιάς και έχει περάσει καιρός απο τότε που πήρα το τελευταίο μου κράνος είμαι σε διαδικασία αλλαγής...

Ποιό μου προτείνετε ανάμεσα στα 2 παραπάνω κράνη?

Για όρθια θέση οδήγησης. Η μηχανή είναι tracer 700 με κοντό ανεμοθώρακα.
Η χρήση θα είναι μέσα στην Αθήνα περίπου 20 χλμ πηγαινε-έλα καθημερινά, καμιά βόλτα Σαββατοκύριακο παρά Σαββατοκύριακο 100-200 χλμ και 1-2 ταξιδάκια το χρόνο 500-600+ χλμ συνολικά (όχι σερί).

Να πώ ότι τα έχω δοκιμάσει και τα 2 και ταιριάζαν τέλεια στο κεφάλι μου!!

Ο πωλητής μου πρότεινε το rpha 11 αυτό όμως που με προβληματίζει είναι η όρθια θέση οδήγησης και επιπλέον ότι εφόσον πρόκειται για racing κράνος θα έχει αρκετό θόρυβο στην εθνική.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια

xrygregory
14/11/2020, 21:26
Έχω το rpha 11 5 μήνες. Άριστο κράνος και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Ελαφρύ , 1350gr με όρθια θέση οδήγησης ( vstrom 650 2019). Θόρυβο στην εθνική σε κανονικά επίπεδα. Αρκετοί αερισμοι βοηθούν το καλοκαίρι... πάρτο άφοβα...

dorso
14/11/2020, 21:34
Έχω το rpha 11 και από τα 60-70 χλμ αρχίζει ο θόρυβος.. Δεν το συστήνω..Το έχω δοκιμάσει σε tuono1000 κ σε 990 adventure..

motojojo
14/11/2020, 22:06
Εχω το rpha 70, το αγόρασα πέρυσι. Ευχαριστημένος είμαι γενικά αν και ειναι το πρωτο μου ακριβο κρανος, δεν έχω εμπειρια από άλλα. Μου αρέσει η εφαρμογή του.

Με τον εξαερισμό δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα. Σε μεγάλες βόλτες εκτός πόλης (~200χλμ ορεινο-επαρχιακό) δεν μπορώ να πω ότι ίδρωνα ή ότι με ενοχλούσε μετά από αρκετή ώρα φορεμένο.

Παρόλα αυτά το θεωρώ λίγο θορυβώδες. Σε μεγάλες βόλτες φοράω πλέον ωτασπίδες. Γυμνό Bandit έχω, δεν ξέρω αν ενδείκνειται για γυμνό, στα (πάρα) πολλά χαω θα έλεγα ότι κουνάει.

Όταν εψαχνα κράνος είχα δει και το 11, το απέρριψα όμως επειδή δεν είχε sunvisor. Το 70 έχει. Για καθημερινή βόλτα το θεωρώ απαραίτητο, εμενα με έχει βολέψει πολυ.

Ανάμεσα σε 11 και 70 από μένα 70 λόγω του sunvisor.

kwstas86
14/11/2020, 22:35
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Είναι κανένας που να έχει δοκιμάσει και τα δύο να κάνει μία σύγκριση??

S705
15/11/2020, 17:23
στο κεφάλι είναι τα ίδια,τα έχω φορέσει.ουσιαστικά το εσωτερικό τους είναι το ίδιο.
προτείνω το 70.έχει sunvisor πολύτιμο στην πόλη άλλα και σε βόλτα.δεν σταματάς να αλλάξεις ζελατίνα αν σε πιάσει νύχτα,αν την έχεις και μαζί σου!
το 11 έχω την εντύπωση ότι ο εμπρός κάτω αεραγωγός δεν κλείνει.τουλάχιστον έτσι ήταν στο 10 που είχα.τον χειμώνα είναι μαρτύριο.
ο επάνω αεραγωγός του 70 θα βάζει φουλ αέρα,ίδιας φιλοσοφίας έχει το shark που έχω και βαζει αερα με την σέσουλα. αυτός όμως ευθύνεται και για την εξτρά φασαρία.
προσωπικά πάντα αγόραζα σπορ κράνος ,τώρα που πήρα το πρώτο τουριστικό ευχαριστιέμαι τις ανέσεις του.

Pew
15/11/2020, 18:44
Είμαι κατοχος του Rpha 11 εδω και 3 χρόνια, υπολογιζοντας μπακαλιστικα, 15000 περιπου χιλιομετρα.

Στα συν:

1) VFM ... το πηρα προσφορα, με μινιμαλ γραφικα σε Small μεγεθος, 380€ ... (νομιζω επαιζε στα 430 τοτε?) Πλεον παιζει σε αστειες τιμες γι'αυτα που προσφερει.
Φουλ πακετο, επιρινιο, υποσιαγωνο, pinlock, διαφανη και φιμε ζελατινα.

2) Πολλοι αεραγωγοι.... πραγματικα, δεν σε νοιαζει καθολου η εξωτερικη θερμοκρασια.
Οσο κινεισαι δεν δυσανασχετεις με τιποτα!

3) Κατασκευαστικο VFM, κελυφος, μαξιλαρακια ... πολυ "κρανος" για τα λεφτα του σε συγκριση παντα με τον ανταγωνισμο σ'αυτα τα λεφτα.

4) Ποιοτητα ζελατινας και προσοχη στην λεπτομερεια.
Η διαφανη ειναι πολυ καλη και δεν δειχνει να κιτρινιζει η να "θολωνει" ευκολα μετα απο αρκετους καθαρισμους.
Η φιμε, ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ και σαν χρωμα (πρασινιζει ελαφρως) αλλα και σαν ποσοστο σκιασης, ειναι τοσο, οσο!
Ασφαλως και δεν πας ταξιδι νυχτα φορωντας την αλλα χρωματικα και ως προς την σκιαση, δε θα προβληματισει ιδιαιτερα! (Οπως π.χ. των AGV)



Στα πλην λοιπον:
1) Πολλοι αεραγωγοι.... ναι, ειναι και πλην, καθως για χειμωνα δεν κανει. Εαν σκεφτεσαι εκτος απο trackday, σπορ οδηγηση δρομου ΚΑΙ το χειμωνα, βρες κατι άλλο καθως εκδρομουλα 150χλμ με εξωτερικη 5 βαθμοι, μουδιαζει ολο το προσωπο που δεν το ακουμπανε τα μαξιλαρακια. Μυτη, χειλη, πηγουνι... οσο καλα και αν σφραγιζει η ζελατινα, μπαζει αερα απο τον μηχανισμο κουμπωματος καθως και απο τους 2 αεραγωγους εμπρος (με τις "σιτες") παρολο που κλεινουν οχι κατα πως φαινεται ερμητικα.

2) Πολλοι αεραγωγοι = θορυβος.
Δεν ειναι ενοχλητικο, αλλα τα "ευαισθητα" αυτια, θα την ακουσουν. Θες ωτοασπιδες παντου και παντα σε βολτες & εκδρομες.

3) Αεροδυναμικα ΚΑΚΟ εαν μπροστα του διαταραξεις την ροη αερα. Κοινως, ψηλες ζελατινες, μεσου υψους ζελατινες που δημιουργουν στροβιλισμο, θα σε ενοχλησουν αρκετα στο συγκεκριμενο κρανος.
Ειναι ειτε για τελειως γυμνα μηχανακια (με καθε παραχωρηση στην ανεση) είτε για να βρισκεσαι ξαπλωμενος στο τεποζιτο ενος supersport.
ΔΕΝ ειναι ταξιδιαρικο κρανος.

4) Αρκετα "ευθραυστο" σποιλερ... εαν δεν εισαι απο αυτους που προσεχουν τον εξοπλισμο τους, θα βρεθεις προ εκπληξεως ευκολα.


Ο βαθμος "φθορας" μετα απο 3 χρονια χρησης καθως δεν ειναι το καθημερινο μου λαμβανοντας υποψη τα χιλιομετρα και τις συνθηκες, για 'μενα ειναι πολυ καλος.
Δεν παρατηρησα καποιο προωρο ελλάτωμα ή κατι να με χαλάει, αλλα σιγουρα για τη χρηση που το θες, θεωρω ΔΕΝ θα σου κανει.

(Θα μου πεις "τι τα γραφεις αυτα ρε μλκ??" ... public section ειναι, ας τα διαβασει καποιος που βρισκεται στο ιδιο διλλημα).

Καλη αγορα σε οποιο και αν επιλεξεις και ευχομαι, αχρειαστο να 'ναι! :)

lospsi
15/11/2020, 19:11
Έχω το 11, ειμαι ευχαριστημένος. Θα προτιμούσα πάντως το 70 αν σου κάθεται καλά, η εσωτερική φυμέ ζελατίνα βοηθάει πολύ στην καθημερινότητα.
Γενικά, τα HJC είναι ποιοτικά κράνη στα λεφτά τους.

S705
15/11/2020, 21:09
4) Αρκετα "ευθραυστο" σποιλερ... εαν δεν εισαι απο αυτους που προσεχουν τον εξοπλισμο τους, θα βρεθεις προ εκπληξεως ευκολα.




ο βασικότερος λόγος που τελικά δεν το επέλεξα. τα ίδια με το 10 που ξεκολλούσαν ...κάλο κάλο άλλα.....άλλα μην φοβίσουμε τον φίλο.είναι ένα κάλο κράνος. ας δεχτούμε ότι δεν κάνει και 600 ευρώ!

Nik0s_Dk
15/11/2020, 22:52
422797

Εγώ παρήγγειλα απέξω αυτό εξαιτίας αυτού που γράφει κάτω. 40% κάτω είναι σημαντικό. Άν το έχεις αποφασίσει σκέψου το. Μπορώ να πω και το μαγαζί, γνωστό αγγλικό μαγαζί που ακόμα δεν έχει taxes λόγω brexit μέχρι το 21..

Όσο για πλεονεκτήματα μειονεκτήματα δε ξέρω θα πω όταν έρθει.. αλλά σκεπτόμενος και γω τους πολλούς αεραγωγούς και τη φασαρία επέλεξα αυτό. Sunvisor δε πολυχρησιμοποιω αλλά είναι συν.

Ps: η τιμή που το πήρα ήταν 300ευρω ΜΕ ΔΕΎΤΕΡΗ ΖΕΛΑΤΊΝΑ που δεν περιλαμβάνεται εννοώ την πλήρωσα έξτρα. (Από τα 300 τα 14 ήταν έξοδα που δεν κατάλαβα γιατί και έχω στείλει μέιλ στην εταιρεία). Στην Αθήνα σε πολύ γνωστό κατάστημα νέο επί της Βουλιαγμένης η τιμή του χωρίς ζελατίνα μαύρη ήταν 478.. ευχαριστωωωωωωω δε θα πάρω.

kwstas86
15/11/2020, 23:24
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!
Και για το αναλυτικό review!

Λόγω της θέσης οδήγησης και της χρήσης που θα κάνω η αλήθεια είναι ότι προσανατολίζομαι στο rpha 70

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η προσφορά που τρέχει αυτή τη στιγμή είναι ένας βασικός λόγος που το σκέφτομαι.

Nik0s_Dk
15/11/2020, 23:28
Ρε φίλε πραγματικά αξίζει, είναι ΧΑΟΤΙΚΉ διάφορα. Και αφού έχεις κράνος οποτε έρθει. Θα έρθει.. άστο και 14 μέρες καραντίνα να γιανει αν έχει κολλήσει και κάνα αγγλικό κοβιντ και έχεις κραναρα σε τιμαρα. μαι του σεντς που λέει συμφορουμιτης!!

Pew
16/11/2020, 07:56
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!
Και για το αναλυτικό review!

Λόγω της θέσης οδήγησης και της χρήσης που θα κάνω η αλήθεια είναι ότι προσανατολίζομαι στο rpha 70

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η προσφορά που τρέχει αυτή τη στιγμή είναι ένας βασικός λόγος που το σκέφτομαι.
Μεγεια λοιπον :D

Nik0s_Dk
25/11/2020, 18:13
Unboxing day !!
Ολα κομπλε ήρθε, φουλ κομπλέ σωστά πακεταρισμένο κλπ!
Δεν μπορώ για κάποιο λόγο να ανεβάσω φωτό! Ωστόσο όλα τέλεια!
Φουλ ικανοποιημένος!

S705
25/11/2020, 20:23
Εύχομαι χρειαστεί να σε προστατέψει μόνο από βροχή, κρύο και μυγάκια.

DoctoR_k6
25/11/2020, 23:27
Κράνη κ λοιπά μοτοσυκλετιστικα πουλάει κ ο Blitzer...:bawl:
Mην τα δίνετε στους εξω.
Να συντηρούμε κ τα εδώ μαγαζιά. :bawl:

billyka
26/11/2020, 00:46
Εγώ παρήγγειλα απέξω αυτό εξαιτίας αυτού που γράφει κάτω. 40% κάτω είναι σημαντικό. Άν το έχεις αποφασίσει σκέψου το. Μπορώ να πω και το μαγαζί, γνωστό αγγλικό μαγαζί που ακόμα δεν έχει taxes λόγω brexit μέχρι το 21.

Ps: η τιμή που το πήρα ήταν 300ευρω ΜΕ ΔΕΎΤΕΡΗ ΖΕΛΑΤΊΝΑ που δεν περιλαμβάνεται εννοώ την πλήρωσα έξτρα. (Από τα 300 τα 14 ήταν έξοδα που δεν κατάλαβα γιατί και έχω στείλει μέιλ στην εταιρεία). Στην Αθήνα σε πολύ γνωστό κατάστημα νέο επί της Βουλιαγμένης η τιμή του χωρίς ζελατίνα μαύρη ήταν 478.. ευχαριστωωωωωωω δε θα πάρω.

300 μαζι με τα μεταφορικα?Μηπως αυτα τα 14 ειναι τα μεταφορικα?

dimrap
26/11/2020, 14:30
Όλη τη σειρά rpha 11 είναι για πιο racing sport οδήγηση... φυσικά μπορείς να το πάρεις για commuter με ότι όμως αυτό συνεπάγεται... μιλάμε φυσικά για κραναρα από όλες τις απόψεις...το ίδιο ισχύει για το rpha 70 βέβαια το οποίο όμως είναι η touring σειρά της hjc και γενικά ότι στην εταιρεία της τελειώνει σε 70 εκτός του rpha είναι για τουριστική χρήση... εάν θές ταξίδια και είσαι σε μηχανή με όρθια θέση οδήγησης (για την οποία ενδείκνυται) το παιρνεις με κλειστά μάτια!Να ξέρεις ότι είναι τουριστικό κράνος πάντως!

motojojo
26/11/2020, 19:20
Ποια ειναι τα χαρακτηριστικά εκείνα που κάνουν ένα κράνος racing ή touring?

Και στην προκειμένη περίπτωση ποιες είναι οι διαφορές που έχουν τα συγκεκριμένα κράνη.

dimrap
27/11/2020, 13:45
Ένα racing έχει να κάνει με την αεροδυναμική,θα έχει διαφορά στους αεραγωγούς και στο βάρος.. συνήθως ελαφρότερο είναι για σκυφτή θέση και εκεί θα πιάσει καλύτερα... το τουριστικό είναι πάντα πιο βαρυ και σε αυτό υπολογίζεται και η εσωτερική φιμε που πάει πακέτο.. είναι για όρθια θέση και εκεί δουλεύουν καλύτερα οι αεραγωγοί του...αν τα αντιστρέψεις δεν θά έχεις πρόβλημα ασφάλειας (θα κάνουν και τα δύο την δουλειά τούς σε οποιαδήποτε χρήση) θα έχει όμως αλλά θέματα.. αέρα μέσα στην πόλη σε χαμηλές ταχύτητες, περισσότερο βάρος στον αυχένα κ.λ.π.

Nik0s_Dk
27/11/2020, 13:47
300 μαζι με τα μεταφορικα?Μηπως αυτα τα 14 ειναι τα μεταφορικα?

Σύνολο χρέωσης γράφει και η απόδειξη από το μαγαζί 289 τα μεταφορικά ήταν δωρεάν έτσι έλεγε τουλάχιστον. Δεν με πειράζει ποολυ πάλι κερδισμένος είμαι απλά και που τους ρώτησα δεν ήξεραν τι χρέωση ήταν. Το άφησα δεν το έψαξα παραπάνω.

Nik0s_Dk
27/11/2020, 13:48
Με πρόλαβε ο φίλος, το αυτό.

Αν λόγω συνθηκών δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στον δρόμο θα σας πω τι διαφορές έχει από το nxr που έχω τώρα.

zannisvel
27/11/2020, 15:21
Νίκο πραγματικά περιμένω την άποψη σου γιατί και εγώ από NXR σκέφτομαι να πάω στο RPHA-70.
Ανέβηκες νούμερο έτσι?

Nik0s_Dk
27/11/2020, 21:15
Νίκο πραγματικά περιμένω την άποψη σου γιατί και εγώ από NXR σκέφτομαι να πάω στο RPHA-70.
Ανέβηκες νούμερο έτσι?

Καλησπέρα αγορίνα. Λοιπόν όχι δεν ανέβηκα νούμερο γιατί όταν πήγα στο μαγαζί εδώ να το δοκιμάσω το , medium ηταν κομπλέ. Μόνο που α εχει.μεγαλωσει το μαλλί και β είναι εντελώς αφόρετο αυτό και με σφίγγει αρκετα. Αλλά πιστεύω θα πάρει φόρμα. Φυσικά όταν το φορέσω και κάνω κάποια βόλτα θα σου πω. Αν και ίσως πάρει λίγο με την τωρινή κατάσταση!

Ps δεν με σφίγγει μέτωπο η κάπου να αφήνει κοκκινίλες αλλά είναι σφικτο. Δε θα του περάσει η θα ανοίξει η θα κουρευτω!!

zannisvel
28/11/2020, 13:01
Το μόνο που με κρατάει ακόμα από το να το πάρω είναι ότι το NXR έκλεισε 4 χρόνια καθημερινής χρήσης και είναι μια χαρά. Πρώτη φορά κράνος μου βγάζει τόσο καιρό και με τέτοια χρήση. Ήταν το πρώτο μου Shoei. Του χρόνου θα το αλλάξω σίγουρα λόγω παλαιότητας και μόνο. Σκέφτομαι σοβαρά και το GT air 2 μόνο και μόνο για την εμπειρία που είχα με το NXR. Στο RPHA 70 έφτασα πολύ κοντά στο να το αγοράσω από γνωστό κατάστημα στην Αθήνα αλλά δυστυχώς δεν είχαν το σχέδιο που ήθελα.
Το κράνος είναι πολύ μεγάλη αγορά και αν δεν πάρεις τη σωστή απόφαση .... είναι δύσκολα τα πράγματα.

Nik0s_Dk
28/11/2020, 18:05
Το μόνο που με κρατάει ακόμα από το να το πάρω είναι ότι το NXR έκλεισε 4 χρόνια καθημερινής χρήσης και είναι μια χαρά. Πρώτη φορά κράνος μου βγάζει τόσο καιρό και με τέτοια χρήση. Ήταν το πρώτο μου Shoei. Του χρόνου θα το αλλάξω σίγουρα λόγω παλαιότητας και μόνο. Σκέφτομαι σοβαρά και το GT air 2 μόνο και μόνο για την εμπειρία που είχα με το NXR. Στο RPHA 70 έφτασα πολύ κοντά στο να το αγοράσω από γνωστό κατάστημα στην Αθήνα αλλά δυστυχώς δεν είχαν το σχέδιο που ήθελα.
Το κράνος είναι πολύ μεγάλη αγορά και αν δεν πάρεις τη σωστή απόφαση .... είναι δύσκολα τα πράγματα.

Εμένα η αγορά συνέπεσε με την αλλαγή του κράνους που έχω "για την πόλη" οπότε ακριβώς επειδή το shoei είναι όντως πολύ κομπλέ ακόμα και έχω το άλλο για έξω ταξίδι κλπ . Το gtr air 2 το εψηνα και γω πολύ άσχημα αλλά δεν το βρήκα σε τιμή ευκαιρίας οπότε προχώρησα στο rhpa70 . Σίγουρα αν το έβρισκα κοντά στα 300 συν ψιλα θα το έπαιρνα..

zannisvel
29/11/2020, 11:34
Εύχομαι να το κατά ευχαριστηθείς!!! Μπορεί με το NC το HJC να συμπεριφέρεται καλύτερα από ότι το NXR. Με το shoei καταλαβαίνεις όταν οδηγείς λίγο πιο σβέλτα ότι θέλει να σκύψεις λίγο για να λειτουργήσει η αεροδυναμική του.

motojojo
29/11/2020, 12:54
Το gt air 2 πρέπει να είναι κρανάρα. Όταν έψαχνα εγω ήταν πολύ παραπάνω απο τα λεφτα του 70 και δεν ηθελα να ανέβω τόσο ψηλά. Πρέπει να έχει καλύτερη ηχομόνωση.

Nik0s_Dk
29/11/2020, 17:30
Σήμερα το έβαλα πρώτη φορά για 20 λεπτά περίπου. Σίγουρα θέλει το πινλοκ δε το έβαλα γιατί θολώνει πολύ ( το nxr ,τρία χρόνια χωρίς πινλοκ δεν έχει θολώσει ποτε τόσο).από θόρυβο χωρίς να ανοίξω γκαζι κάνει έναν μπάσο ηχο από τον αέρα λιγότερο ενοχλητικός από του nxr και το νιώθω πιο σταθερό. Αλλά μιλάμε για 20 λεπτά μέσα στην πόλη. Αν καταφέρω και κάνω κάτι μεγαλύτερο άμεσα θα ξαναγράψω..

kwstas86
06/12/2020, 15:09
Τελικά και εγώ είχα καταλήξει στο rpha 70 και το είχα παραγγείλει στις 20/11!

Το παρέλαβα στις 3/12, γρηγορότερα από την αναμενόμενη ημερομηνία παραλαβής που μου έδινε το site!!

Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα δοκιμάσει το medium και στο 11 και στο 70, στο 70 μου φάνηκε και λίγο χειρότερη εφαρμογή από το 11.
Επειδή λοιπόν τα 58cm η hjc τα είχε και στο medium και στο large, είπα να ρισκάρω και χωρίς να το έχω δοκιμάσει να πάω στο large και τελικά δεν το μετάνιωσα!

Πρώτες εντυπώσεις είναι ότι πρόκειται για φοβερό κράνος!
Έχει πολύ καλή εφαρμογή και μου έκανε τεράστια εντύπωση ότι είναι εντελώς αθόρυβο, τουλάχιστον σε σχέση με ότι είχα φορέσει πριν!

Edit: Οι διαφορές στις χρεώσεις μάλλον είναι επειδή το site του εμπόρου λειτουργεί σε λίρες Αγγλίας και αν η συναλλαγή γίνεται με κάρτα ελληνικής τράπεζας υπάρχει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.

afasias
23/01/2021, 10:51
Πολύ ωραίο το rpha 70 αλλά θαμπώνει η μάσκα και με pinlock φορεμένο. Στους 5 βαθμούς θερμοκρασία θαμπώνει άμεσα. Τι φάση; Στο ls2 είχα ξεχάσει τι εστί θάμπωμα...