PDA

View Full Version : Γνήσιο έμβολο, aftermarket ή μόνο ελατήρια;



Sarrigioxan
18/11/2020, 19:31
Καλησπέρα αγαπητοί μτοσυκλετισταί. Για αρχή θέλω γνώμες για τις εξής μάρκες εμβόλων: Nippon, TOP, TKRJ​​​. Το καζέρι μου τσιμπάει λαδάκι. Παλαιότερα τσίμπαγε μόνο όταν το έφτανα στα όρια του, πλέον είμαι αρκετά σίγουρος πως καίει λαδάκια σ όλο το εύρος στροφών. Το θέμα είναι πως δεν αφήνει πίσω την κλασσική κάπνα, μόνο μυρωδιά. Και ερωτώ εγώ ο τσίπης τώρα, υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί το πρόβλημα αλλάζοντας ΜΟΝΟ ελατήρια; Η κεφαλή θα πάει για αλλαγή οδηγών, πλανισμα, φτιαξιμο οι έδρες κι οι βαλβίδες στην AASA (γνωμουλες για aasa?) και προφανώς νέα τσιμουχάκια γνήσια. Άρα από κεφαλή θα ναι στεγανό . Το μηχανάκι θα δουλεύει ντελίβερυ όλη μέρα (όπως έκανε και πριν) και θέλω να πετύχω την αξιοπιστία που είχα μέχρι τώρα (100%), αλλά όχι την ίδια κατανάλωση και επιδόσεις (δράμα), διότι απ' αυτά δεν πηγαίναμε καλά . Το γνήσιο έμβολο το βρίσκω γύρω στα 30€ και τον κύλινδρο στα 38€, δεν πιστεύω πως αξίζει να κάνω ρεκτιφιέ εφόσον βρίσκω κύλινδρο κ πιστόνι σ αυτές τιμές. Το θέμα είναι αν μπορώ να γλιτώσω χρήματα από τον κύλινδρο (αν δεν χρειαστεί αντικατάσταση) και απ' το εμβολο αν αλλάξω μόνο ελατήρια (δε νομίζω γνήσια μιας και τα βρίσκω 25€ ενώ το έμβολο ολόκληρο έχει γύρω στα 30€) ή και έμβολο μάρκας TKRJ, NIPPON ή ΤΟP μιας και τα βρίσκω αρκετά πιο φθηνά απτο γνήσιο. Δεν περισσεύει και χρήμα, διότι αλλάζοντας τα δισκάκια καθάρισα μια τρύπα που εκεί βρίσκεται μια σίτα σε σχήμα κυλινδρικό. Εκεί που λέτε έβρισκα συνήθως αθώα γρεζάκια (φλούδες), τώρα όμως...βρήκα ένα μακαρονακι από ρουλεμάν και λίγο απτο καλαθάκι του (αν λέγεται έτσι) :). Απ' ό,τι κατάλαβα (εκεί οφείλεται και το ύποπτα ξαφνικό πατινάρισμα) αυτό το ρουλεμάν είναι το μακαρωνοτό τού άξονα του σασμάν. Φίλος που έχει ακούσει αρκετές φορές να παραδίδει πνεύμα ετούτο το ρουλεμάν πρότεινε να βάλω με μπίλιες (όπου υποθέτω θα χρειαστεί Boring το αριστερό Κάρτερ ώστε να φτιαχτεί φωλιά για το νέο ρουλεμάν) και να γίνει "μπετό". Επίσης πρώην συνάδελφος (μάλλον δάσκαλος) μηχανικός μου είπε πως αν γίνεται να βάλω με μπίλιες, θα 'ναι καλύτερο. Στο θέμα μας τώρα, επειδή θα ανοιχτούν τα Κάρτερ και θεωρώ πως θα ναι χαζομάρα να μην τα αλλάξω όλα τα ρουλεμάν (koyo όλα) εφόσον μπαίνω σ αυτή τη διαδικασία και δυστυχώς θα μείνω εντελώς αφραγκος για να μπορώ να συνεχίσω να δουλεύω, κοιτάω μήπως ρίξω κάπως τα έξοδα. Αν ας πούμε υπάρχει αξιοπρεπέστατη, τίμια, αξιόπιστη μάρκα εμβόλου πιο φθηνή απ' το γνήσιο, γιατί να μην την προτιμήσω; Επίσης υπάρχει αξιόπιστη μάρκα κυλίνδρου πέρα απ' τον γνήσιο; Το μηχανάκι δε θέλω ούτε να το κάνω 57-58-59, ούτε να γίνει 25 άλογα ούτε να κάνει σούζα με 4η. Θέλω να ναι όσο πιο οικονομικό γίνεται και αξιόπιστο. Θέλω να ζητήσω συγνώμη που τα γράφω έτσι μπερδεμένα (δεν μπορώ αλλιώς συγνώμη) και να μην με κάνετε ντα ΑΝ ζητάω περίεργα πράγματα. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον καλό άνθρωπο μπήκε στον κόπο να διαβάσει όλο αυτό το σεντόνι, αλλά και να μου δώσει μια απάντηση που θα με βοηθήσει

toyar
18/11/2020, 20:26
απαντησες μονος σου
οικονομικο και αξιοπιστο μονο με γνησια τα οποια δεν ειναι και τπτ πανακριβα
αν το κυλινδροπιστονο εχει 68 τι θα γλυτωσεις με το ιμιτασιον...20 ευρω;

o_gavros
18/11/2020, 20:30
Αν υπάρχουν εναλλακτικές φτηνότερες δεν ξέρω να στο απαντήσω.
Ξέρω όμως ότι βάζοντας γνήσια ανταλλακτικά στον εργάτη σου, είναι ο μόνος τρόπος να ξαναέχεις το μηχανάκι τερας αξιοπιστίας για αλλες δυο δεκαετίες.
Τα ποσά για να συμβεί αυτό δεν είναι νούμερα που σε γονατίζουν (γενικά το λέω,δεν μπορώ να ξέρω σε τι φάση σε πετυχαίνει).

Τα (??? πληθυντικός??) κάρτερ δεν κατάλαβα γιατι θες να διευρύνεις με φάγωμα (το μπορινγκ που αναφέρεις).

Sarrigioxan
18/11/2020, 20:34
Αν μπορώ να τα γλιτώσω αυτά τα 20€ ναι να τα γλιτώσω αν και εδώ κοιτάω να δω αν μπορώ να γλιτώσω περισσότερο. Ας πούμε κάπου διάβασα ότι η TKRJ είναι αξιοπρεπέστατη μάρκα. Γιατί να μην την προτιμήσω; Αλλού διάβασα (για κινητήρα honda) πως "γιατί να βάλεις honda κι όχι federal αφού πληρώνεις το σακουλάκι τής honda και καμία διαφορά δεν υπάρχει σε ποιότητα;" Εκτός από TKRJ βρήκα κι άλλες ιαπωνικές μάρκες με έμβολα, είναι εξίσου ποιοτικές γτ υπάρχει μια διαφορά στην τιμή των 10-15€

kostaskk
18/11/2020, 20:34
Για αρχή 10 λίτρο λάδι από lidl μέχρι να μαζεψεις-εχεις στην άκρη τα δίπλα απ' όσα έχεις υπολογίσει. Για να μην μείνεις ταπί και για να έχεις αν παρουσιαστεί κάτι άλλο.

Η κατανάλωση λαδιού μπορεί να φτιάξει μόνο με τριμουχακια βαλβίδων,η μόνο ελατήρια, η όλα μαζί, αν δεν ανοίξεις να δεις, μετρισεις δεν ξέρεις τι θέλει. Ίσως μόνο με τεστ συμπίεσης να μπορείς να πάρεις μια ιδέα. Όλα αυτά για την κεφαλή μου φαίνονται υπερβολικά, αν την ανοίξεις μπορεί να μην θέλει κάτι πέρα από τριψημο βαλβίδων και τριμουχακια,. Δίνεις τα λευτα για ένα σετ καλο κυλινδροπιστονο και φλάντζες, το πλανισμα μπορεί να το κάνει όχι το ίδιο αξιοπιστο αλλά ίσως ποιο οικονομικό,

Καλητερα να κάνεις το μίγμα λίγο ποιο φτωχό για οικονομία είτε ελεύθερονοντας εισαγωγή,εξαγωγή, είτε από ζιγκλέρ,βελωνα, η όλα μαζί. Το ρουλεμάν σασμάν είναι λίγο ζόρι,και βάλε και δισκα-ελατηρια συμπλέκτη καινούργια γιατί από όσο ξέρω από ρουλεμάν άξονα σασμάν δεν πατιναρουν,. Μετά στο άνοιγμα ίσως χρειαστεί και άλλα ρουλεμάν,τσιμουχες η εξαρτήματα το μοτέρ.

Sarrigioxan
18/11/2020, 20:36
Το ρουλεμάν που βρήκα βρίσκεται στο αριστερό Κάρτερ. Πρέπει να ανοιχτούν να αφαιρεθεί το παλιό σπασμένο και να φαγωθεί η φωλιά να ανοίξει ώστε να μπει ρουλεμάν με μπίλιες κι όχι μακαρωνοτό πάλι.

Sarrigioxan
18/11/2020, 20:38
Έχω καινούργια δισκάκια newfren και καινούργια ελατήρια premier (όλα αυτά για να εξαλειφθεί το πατιναρισμα, αλλά με πρόλαβε ο κύριος ρουλεμάν).

o_gavros
18/11/2020, 20:39
Αν μπορώ να τα γλιτώσω αυτά τα 20€ ναι να τα γλιτώσω αν και εδώ κοιτάω να δω αν μπορώ να γλιτώσω περισσότερο. Ας πούμε κάπου διάβασα ότι η TKRJ είναι αξιοπρεπέστατη μάρκα. Γιατί να μην την προτιμήσω; Αλλού διάβασα (για κινητήρα honda) πως "γιατί να βάλεις honda κι όχι federal αφού πληρώνεις το σακουλάκι τής honda και καμία διαφορά δεν υπάρχει σε ποιότητα;" Εκτός από TKRJ βρήκα κι άλλες ιαπωνικές μάρκες με έμβολα, είναι εξίσου ποιοτικές γτ υπάρχει μια διαφορά στην τιμή των 10-15€

η φτήνια τρώει τον παρά λένε φίλε.
Το ποστ σου δείχνει ότι μάλλον επιβεβαίωση ψάχνεις για να βάλεις "το άλλο".

Sarrigioxan
18/11/2020, 20:39
Αν υπάρχουν εναλλακτικές φτηνότερες δεν ξέρω να στο απαντήσω.
Ξέρω όμως ότι βάζοντας γνήσια ανταλλακτικά στον εργάτη σου, είναι ο μόνος τρόπος να ξαναέχεις το μηχανάκι τερας αξιοπιστίας για αλλες δυο δεκαετίες.
Τα ποσά για να συμβεί αυτό δεν είναι νούμερα που σε γονατίζουν (γενικά το λέω,δεν μπορώ να ξέρω σε τι φάση σε πετυχαίνει).

Τα (??? πληθυντικός??) κάρτερ δεν κατάλαβα γιατι θες να διευρύνεις με φάγωμα (το μπορινγκ που αναφέρεις).

Το ρουλεμάν που βρήκα βρίσκεται στο αριστερό Κάρτερ. Πρέπει να ανοιχτούν να αφαιρεθεί το παλιό σπασμένο και να φαγωθεί η φωλιά να ανοίξει ώστε να μπει ρουλεμάν με μπίλιες κι όχι μακαρωνοτό πάλι.

Sarrigioxan
18/11/2020, 20:40
η φτήνια τρώει τον παρά λένε φίλε.
Το ποστ σου δείχνει ότι μάλλον επιβεβαίωση ψάχνεις για να βάλεις "το άλλο".

Σίγουρα επιβεβαίωση, αλλά και συμβουλές.

o_gavros
18/11/2020, 20:40
Το ρουλεμάν που βρήκα βρίσκεται στο αριστερό Κάρτερ. Πρέπει να ανοιχτούν να αφαιρεθεί το παλιό σπασμένο και να φαγωθεί η φωλιά να ανοίξει ώστε να μπει ρουλεμάν με μπίλιες κι όχι μακαρωνοτό πάλι.

μαλλον εννοείς τα κωνικά ρουλεμαν με τον επιστημονικό όρο "μακαρωνοτο" :p
Ποιος σου είπε ότι για να βγάλεις το παλιό & χαλασμένο ρουλεμάν, πρέπει να φαγωθεί η φωλιά;


Σίγουρα επιβεβαίωση, αλλά και συμβουλές.

συμβουλες πήρες ήδη απο τα πρώτα ποστ. το αν σου κάνουν ή όχι, εσυ το ξέρεις.

Sarrigioxan
18/11/2020, 20:42
μαλλον εννοείς τα κωνικά ρουλεμαν με τον επιστημονικό όρο "μακαρωνοτο" :p
Ποιος σου είπε ότι για να βγάλεις το παλιό & χαλασμένο ρουλεμάν, πρέπει να φαγωθεί η φωλιά;
Γιατί δε θα μπει πάλι μακαρωνοτό, αλλά με μπίλιες
422860

o_gavros
18/11/2020, 20:49
Φίλε με συγχωρείς, δε θέλω να σε προσβάλω αλλά δείχνεις κομματάκι άσχετος.
Αυτό δεν είναι κακό, κανείς δεν γεννήθηκε με κατανόηση στα τεχνικά.
Αλλά επειδή ψυχανεμίζομαι ότι κάποιος (μάστορας; "γνώστης"; εσυ ξερεις) σου πιπιλάει το κεφάλι με απώτερω σκοπό το κέρδος, σου γνωστοποιώ ότι ίσως χρειάζεσαι αλλαγή προσέγγισης στο πρόβλημα του εργατη σου (και σίγουρα αλλαγή των μαγαζιών που κοιτάς για ανταλλακτικά.Ακου μακαρωνοτο...)
Τα ρουλεμαν, ασχετως είδους (κωνικα,με μπιλιες,βελονοειδή) έχουν διαστασεις στο εξωτερικό τους "ποτήρι".Αυτες είναι τυποποιημένες. Το τι θα επιλέξεις πάει ανάλογα τα γούστα σου. Αφήνω και ένα ποσοστό, σε κάποιες εφαρμογές να ταιριάζουν καλύτερα κωνικά απο ότι με μπίλιες.


Επίσης,θα σε παρακαλέσω να μην σβήνεις τα μηνύματα σου. Ειδικά όσο η "συζήτηση" τρέχει. Εκτός απο φάουλ σε όσους σου μιλάνε, δεν βγαίνει μετά νόημα απο όσους το διαβασουν. Τα θρεντ εδώ μένουν και για μελλοντική χρήση.

Acacius
18/11/2020, 20:49
Γιατί δε θα μπει πάλι μακαρωνοτό, αλλά με μπίλιες
422860

Αν η kawasaki έβαλε βελονοειδές ρουλμάν αντί για σφαιρικό, θα είχε τους λόγους της. Αλλαξέ το με ίδιο και μην πειράξεις ούτε φωλιές ούτε τίποτα, αν θες τη γνώμη μου.

Sarrigioxan
18/11/2020, 20:53
Φίλε με συγχωρείς, δε θέλω να σε προσβάλω αλλά δείχνεις κομματάκι άσχετος.
Αυτό δεν είναι κακό, κανείς δεν γεννήθηκε με κατανόηση στα τεχνικά.
Αλλά επειδή ψυχανεμίζομαι ότι κάποιος (μάστορας; "γνώστης"; εσυ ξερεις) σου πιπιλάει το κεφάλι με απώτερω σκοπό το κέρδος, σου γνωστοποιώ ότι ίσως χρειάζεσαι αλλαγή προσέγγισης στο πρόβλημα του εργατη σου (και σίγουρα αλλαγή των μαγαζιών που κοιτάς για ανταλλακτικά.Ακου μακαρωνοτο...)
Τα ρουλεμαν, ασχετως είδους (κωνικα,με μπιλιες) έχουν διαστασεις στο εξωτερικό τους "ποτήρι".Αυτες είναι τυποποιημένες. Το τι θα επιλέξεις πάει ανάλογα τα γούστα σου. Αφήνω και ένα ποσοστό, σε κάποιες εφαρμογές να ταιριάζουν καλύτερα κωνικά απο ότι με μπίλιες.

Δεν με προσβάλεις, δεν είμαι μηχανικός. Δεν έχω κανέναν γνωστη-μαστορα που έχει απώτερο σκοπό το κέρδος. Μάστορας (καλός, αλλά σε ντίζελ όχι σε πάπια) που δουλεύαμε μαζί κάποτε (εγώ βοηθός του) που τον ρώτησα για τις μπίλιες μου είπε, αν μπαίνουν μπίλιες να βάλω μπίλιες. Φίλος που έχει Modenas Kriss και είναι κ σ ένα γρκουπ για αυτά τα μηχανάκια (kriss κ kazer) μου πρότεινε να βάλω ρουλεμάν με μπίλιες. Άρα απ' ο,τι λες, γίνεται να μπει ρουλεμάν με μπίλιες στην ίδια θέση τού κωνικού; Πίστευα πως οι μπίλιες θα πιάνουν περισσότερο χώρο άρα θα πρέπει να ανοίξει η έδρα για το νέο ρουλεμάν (Άλτο μυαλουδακι Μ όλο αυτό).

Sarrigioxan
18/11/2020, 20:55
Αν η kawasaki έβαλε βελονοειδές ρουλμάν αντί για σφαιρικό, θα είχε τους λόγους της. Αλλαξλε το με ίδιο και μην πειράξεις ούτε φωλιές ούτε τίποτα, αν θες τη γνώμη μου.

Τη θέλω τη γνώμη σου κι εγώ αυτής της άποψης είμαι πως η Καβασάκι κάποιο λόγο θα είχε για να έβαλε βελονοειδές ρουλεμάν. Δε σημαίνει απαραίτητα πως ο λόγος της Καβασάκι να το κάνει αυτό, είναι για τη μακροζωία τού κινητήρα απαραίτητα.

o_gavros
18/11/2020, 20:57
Τη θέλω τη γνώμη σου κι εγώ αυτής της άποψης είμαι πως η Καβασάκι κάποιο λόγο θα είχε για να έβαλε βελονοειδές ρουλεμάν. Δε σημαίνει απαραίτητα πως ο λόγος της Καβασάκι να το κάνει αυτό, είναι για τη μακροζωία τού κινητήρα απαραίτητα.
Σε ένα αποδεδειγμένα απέθαντο μηχανάκι όπως το καζερ, να με συγχωρείς αλλά ο λόγος της Καβασάκι είναι αυτό που ορίζει τη φάση.

kostaskk
18/11/2020, 20:58
Έχεις δει κάποιον να το κάνει αυτό με το ρουλεμάν και με αντοχή στον χρόνο; Ο κατασκευαστής για κάποιο λόγο επελεξε κυλινδρικό και όχι μπιλια, (ίσως για παραπάνω αντοχή σε κάθετες δυνάμεις,μικρότερες ανοχές,ταιριάζει στην λίπανση του σημείου η οτιδήποτε αλλο) αν είναι γνωστή μετατροπή που την έχουν κάνει και άλλοι χωρίς πρόβλημα οκ, αν και μπλέκεις με κατεργασία Κάρτερ=περισσότερο κόστος,

o_gavros
18/11/2020, 20:59
Δεν με προσβάλεις, δεν είμαι μηχανικός. Δεν έχω κανέναν γνωστη-μαστορα που έχει απώτερο σκοπό το κέρδος. Μάστορας (καλός, αλλά σε ντίζελ όχι σε πάπια) που δουλεύαμε μαζί κάποτε (εγώ βοηθός του) που τον ρώτησα για τις μπίλιες μου είπε, αν μπαίνουν μπίλιες να βάλω μπίλιες. Φίλος που έχει Modenas Kriss και είναι κ σ ένα γρκουπ για αυτά τα μηχανάκια (kriss κ kazer) μου πρότεινε να βάλω ρουλεμάν με μπίλιες. Άρα απ' ο,τι λες, γίνεται να μπει ρουλεμάν με μπίλιες στην ίδια θέση τού κωνικού; Πίστευα πως οι μπίλιες θα πιάνουν περισσότερο χώρο άρα θα πρέπει να ανοίξει η έδρα για το νέο ρουλεμάν (Άλτο μυαλουδακι Μ όλο αυτό).

Δυσκολεύομαι πολύ να δεχτώ πως κάποιος τεχνικός οχημάτων(και μάλιστα καλός όπως λες) έστω και αλλου είδους, δεν θα ήξερε ότι τα ρουλεμάν έχουν τυποποιημένες διαστάσεις.

Sarrigioxan
18/11/2020, 21:00
Σε ένα αποδεδειγμένα απέθαντο μηχανάκι όπως το καζερ, να με συγχωρείς αλλά ο λόγος της Καβασάκι είναι αυτό που ορίζει τη φάση.

Βέβαια το γνωστό τρωτό του σημείο είναι αυτό το ρουλεμάν

Sarrigioxan
18/11/2020, 21:01
Δυσκολεύομαι πολύ να δεχτώ πως κάποιος τεχνικός οχημάτων(και μάλιστα καλός όπως λες) έστω και αλλου είδους, δεν θα ήξερε ότι τα ρουλεμάν έχουν τυποποιημένες διαστάσεις.

Τι εννοείς; Ο συγκεκριμένος είναι δάσκαλος με Δ κεφαλαίο. Ίσως όπως το διατύπωσα να μην κατάλαβες τι είπα ακριβώς.

panavour
18/11/2020, 21:03
Φιλε βαλε οτι γουσταρεις,αλλα να ξερεις οτι η καβασακι σαν εταιρεια -στο λεω επειδη ειχα-ειναι εταιρεια που ''γουσταρει'' ΜΟΝΟ τα δικα της ανταλλακτικα.

o_gavros
18/11/2020, 21:06
Βέβαια το γνωστό τρωτό του σημείο είναι αυτό το ρουλεμάν
Εγω στο δικό μου, το οποίο είχε φάει χρήση της αρκούδας για 12 χρόνια,δεν είχε χρειαστεί να το αλλάξω. Επίσης δεν είχα ακούσει καν πως είναι το "γνωστό τρωτό του σημείο".
Αν ο χαρακτήρισμός αυτός βγαίνει, γιατί το μηχανακι 20ετίας ζήτησε ένα ρουλεμάν, τότε δε μπεριγράφω άλλο.

Sarrigioxan
18/11/2020, 21:09
Δυσκολεύομαι πολύ να δεχτώ πως κάποιος τεχνικός οχημάτων(και μάλιστα καλός όπως λες) έστω και αλλου είδους, δεν θα ήξερε ότι τα ρουλεμάν έχουν τυποποιημένες διαστάσεις.
Ακριβώς η συζήτηση μου με τον μηχανικό (ντίζελ) που συμβουλεύτηκα
422862
422863

Sarrigioxan
18/11/2020, 21:12
Δε θα το ζητούσε αν ήμουν κύριος με τα λάδια (ποιότητα κ συχνότητα αλλαγής). Επίσης με αυτό το μηχανάκι μ****ίστηκα, προσπάθησα να κάνω σούζα, γκαζιες κακό κλπ κλπ και το πήρα ήδη καραταλαιπωρημενο και του ήπια το αίμα.
Βέβαια επειδή μου απέδειξε τι εργάτης είναι και λέω να το κρατήσω άλλα 20 χρόνια, είπα να ακολουθήσω αυτήν την "βελτίωση" με το ρουλεμάν με τις μπίλιες.

o_gavros
18/11/2020, 21:16
Α, δηλαδή το "γνωστό τρωτό σημείο" πηγάζει απο ένα παιδι που ασχολείται και την ψάχνει με το μηχανάκι.
Ντάξει, δε μπεριγράφω άλλο.

Επίσης, έχεις δει ποτέ στο χέρι σου καινούρια ρουλεμάν;

422864

τυχαία εικόνα απο το ιντερνετ.
μέσα απο τα μαύρα μπορεί να έχει είτε μπίλιες είτε κωνους είτε βελόνες,χωρίς να αλλάζουν οι διαστάσεις.

Ρε παίχτη μου,το να αλλάξεις ένα σπασμένο ρουλεμάν δεν είναι βελτίωση. Σέρβις είναι.

Sarrigioxan
18/11/2020, 21:21
Α, δηλαδή το "γνωστό τρωτό σημείο" πηγάζει απο ένα παιδι που ασχολείται και την ψάχνει με το μηχανάκι.
Ντάξει, δε μπεριγράφω άλλο.

Επίσης, έχεις δει ποτέ στο χέρι σου καινούρια ρουλεμάν;

422864

τυχαία εικόνα απο το ιντερνετ.
μέσα απο τα μαύρα μπορεί να έχει είτε μπίλιες είτε κωνους είτε βελόνες,χωρίς να αλλάζουν οι διαστάσεις.

Ρε παίχτη μου,το να αλλάξεις ένα σπασμένο ρουλεμάν δεν είναι βελτίωση. Σέρβις είναι.

Αλλά λέει η θεια μου, αλλά ακούν τ αυτιά μου. Όχι δεν είναι το γνωστό τρωτό σημείο επειδηγο είπε ο φίλος. Μου το χει πει κι άλλος μηχανικός, μου το χει πει και πατέρας φίλου επίσης μηχανικός μοτοσυκλετών, μου το χει πει επίσης διανομέας που έχει το ίδιο μηχανάκι και του το είπε ο μηχανικός του πως εκεί υποφέρουν (ας πούμε) μόνο αυτά τα μηχανάκια.
Ρουλεμάν έχω δει άπειρες φορές και κωνικό, και με μπίλιες κ μακαρωνοτό και και και.
Ωραία, άρα θα μπορούσε να μπει με μπίλιες στις ίδιες ακριβώς διαστάσεις με του βελονοειδούς ΥΠΟΠΤΟ χμμμμ
EDIT: βελτίωση (θαρρώ) εννοούσα την αλλαγή ΑΠΟ ΒΕΛΩΝΟΕΙΔΕΣ ΣΕ "ΜΕ ΜΠΙΛΙΕΣ" :D

o_gavros
18/11/2020, 21:25
Βοήθεια σου :D
Σοβαρά τωρα, βάλε οτι φόραγε και μη το ψειρίζεις τόσο.

Sarrigioxan
18/11/2020, 21:31
Βοήθεια σου :D
Σοβαρά τωρα, βάλε οτι φόραγε και μη το ψειρίζεις τόσο.

Μάστουρα, μετά τα "μπινελικια" σου, αυτό θα κάνω και υπόσχομαι στον πάπιο μου να μαι κύριος με τα λαδάκια του. Τώρα άλλη ερώτηση
Όπως προείπα, ο παπιος θέλω να γίνει όσο πιο οικονομικός γίνεται, δεν περιμένω να μεταμορφωθεί σε 50ρι injection, αλλά να μην είναι η ίδια ρουφήχτρα με τώρα. Άντε και βάζω καινούργιο γνήσιο κύλινδρο, άντε και βάζω καινούργιο γνήσιο έμβολο. Τι; Την κεφαλούλα έτσι θα την αφήσουμε; Η ταλαίπωρη δούλεψε 2 13ωρα χωρίς εξάτμιση κ πολύ λιώσιμο (μου φαινόταν ωραίο θέαμα να πετάγονται φλόγες απ το κάτω μέρος της κεφαλής). Το ότι δούλεψε 26 ώρες (διανομής) χωρίς εξάτμιση με πολύ ξερογκαζο και λιώσιμο δεν είναι κάπως ανησυχητικό;

Bowleno
18/11/2020, 21:41
Μάστουρα, μετά τα "μπινελικια" σου, αυτό θα κάνω και υπόσχομαι στον πάπιο μου να μαι κύριος με τα λαδάκια του. Τώρα άλλη ερώτηση
Όπως προείπα, ο παπιος θέλω να γίνει όσο πιο οικονομικός γίνεται, δεν περιμένω να μεταμορφωθεί σε 50ρι injection, αλλά να μην είναι η ίδια ρουφήχτρα με τώρα. Άντε και βάζω καινούργιο γνήσιο κύλινδρο, άντε και βάζω καινούργιο γνήσιο έμβολο. Τι; Την κεφαλούλα έτσι θα την αφήσουμε; Η ταλαίπωρη δούλεψε 2 13ωρα χωρίς εξάτμιση κ πολύ λιώσιμο (μου φαινόταν ωραίο θέαμα να πετάγονται φλόγες απ το κάτω μέρος της κεφαλής). Το ότι δούλεψε 26 ώρες (διανομής) χωρίς εξάτμιση με πολύ ξερογκαζο και λιώσιμο δεν είναι κάπως ανησυχητικό;

Για να συνοψίζουμε: βάζεις τα μαμά κύλινδρο, πιστόνι, ελατήρια, ρουλεμάν. Όταν ανοιχτεί το μοτέρ θα δείτε τη κατάσταση της κεφαλής και ανάλογα θα πράξεις. Συνήθως παίζει ότι σου είπαν ότι πάνω, τρίψιμο βαλβίδων, τσιμούχες... Με αυτά θα είσαι άρχοντας για αλλά 20 χρόνια αρκεί να το προσέχεις. Το είχα το μηχανάκι και είχα μένει πολύ ευχαριστημένος.... Ασε τις "μάρκες" δεν θα σε βγάλουν πουθενά.... Θα γίνει βαρέλι χωρίς πάτο:wave2:

karellen
18/11/2020, 21:55
H Kawasaki χρησιμοποιεί μακαρονωτό ρουλεμάν στην αριστερή μεριά του στροφάλου επειδή δέχεται τις περισσότερες καταπονήσεις.Στα μονοκύλινδρα λόγω την ασύμμετρης πίεσης που δέχεται από τα αντίβαρα χρειάζεται ισχυρότερη έδραση γι αυτό και το συγκεκριμένο ρουλεμάν.Από την απο κει μεριά είναι η καμπάνα που περιστρέφεται 'ομαλά' οπότε δεν μας νοιάζει και τόσο.

Αν αλλάξεις λοιπόν το μακαρόνι και βάλεις μπίλια θα πάρεις το μοτέρ στο χέρι σε εύλογο χρονικό διάστημα.

ΥΓ Αλήθεια ποιος φωστήρας πρότεινε να φας στον τόρνο τη φωλιά για να χωρέσει η μπίλια? :nono:

viper1
19/11/2020, 00:46
Ο δάσκαλος με Δ κεφαλαιο δεν βλέπω να γράφει ότι κάθε τύπος ρουλεμάν είναι για διαφορετικά φορτία . Και ότι ο κατασκευαστής από σχεδιασμό και αντοχή υλικών κατέληξε σε αυτού του τύπου ρουλεμάν για το συγκεκριμένο είδος φορτίου . Δικό σου βέβαια είναι ότι θες βάζεις επάνω

S705
19/11/2020, 07:45
Θα σου απαντήσω και εγώ πάρα τις πολύ σωστές απαντήσεις που έχεις λάβει, βγάζοντας έξω την οποία προσωπική μου άποψη.
Όπως αναφέρθηκε ο κάθε τύπος ρουλεμάν διαχειρίζεται καλύτερα κάποιες δυνάμεις, τα βελονοειδή ή μακαρονατα (έτσι τα λένε κάποιοι εδώ Ελλάδα!) δέχονται ΜΌΝΟ κάθετα φορτία και καθόλου οριζόντια.
Αφού έχεις τον τύπο του ρουλεμαν, ενετρεξε σε κάποιο κατάλογο ρουλεμάν και δεν ποιο το μέγιστο φορτίο που μπορεί να δεχτεί. Ύστερα μάθε ποιον κωδικό σφαιρικού ρουλεμάν έβαλε, όποιος έβαλε και κάνε το ίδιο. Θα διαπιστώσεις πιθανών ότι το σφαιρικό έχει πολύ μικρότερο μέγιστο φορτίο.
Ύστερα θα πρέπει να εξεταστεί και το πεδίο ανοχων του σφαιρικού που θες να βάλεις σε σχέση με τις θερμοκρασίες που υπάρχουν στο σημείο. Κοινός θα βάλεις ένα σφαιρικό με νορμάλ ανοχές ή ένα με μεγαλύτερες (c3 κωδικός) προκειμένου να παραμείνουν λειτουργικές οι ανοχές του όταν ζεσταθεί!
Βλέπεις ότι δεν είναι τόσο απλό να αντικαταστησεις ένα ανταλλακτικό με κάποιο άλλο.
Το κομμάτι που βρήκες είναι μέρος της βελόνοθηκης άρα το ρουλεμάν σκόρπισε για τα καλά, αλλά με τόσο ξύλο που έχει φάει το παπί και 20 χρόνια στην πλάτη του δεν μπορεί κάποιος να πει ότι είναι κάτι που βγάζει σαν βλάβη το μοτέρ όπως οι στροφαλοι στα inova!

toyar
19/11/2020, 08:29
Να πούμε επίσης ότι όταν ανοίγεις μια φωλιά αυτή αδυνάτιζει και κινδυνεύει να ανοίξει σαν τριαντάφυλλο

SeniorCanardo
19/11/2020, 11:40
Και στα πολύ σωστά που ανέφεραν όλοι μέχρι τώρα, να συμπληρώσω πέρα από τον τύπο του ρουλεμάν που αντιστοιχεί σε κάθε εφαρμογή, μεγάλο ρόλο παίζει το υλικό του κλωβού αλλά και το υλικό, επεξεργασία σκλήρυνσης, που έχουν υποστεί οι μπίλιες, οι βελόνες κλπ.

Οπότε δεν είναι έτσι απλά βγάζω το ένα, κουμπώνω ένα άλλο, ακόμα και αν οι διαστάσεις και ο τύπος ταιριάζουν.
Ρουλεμάν μόνο βάση κωδικού αγοράζεις και με πολύ προσοχή.

Και τρέχα μακριά όταν ακούς "Ελα μωρέ, βάλε αυτό ταιριάζει".;)

Sarrigioxan
20/11/2020, 09:54
H Kawasaki χρησιμοποιεί μακαρονωτό ρουλεμάν στην αριστερή μεριά του στροφάλου επειδή δέχεται τις περισσότερες καταπονήσεις.Στα μονοκύλινδρα λόγω την ασύμμετρης πίεσης που δέχεται από τα αντίβαρα χρειάζεται ισχυρότερη έδραση γι αυτό και το συγκεκριμένο ρουλεμάν.Από την απο κει μεριά είναι η καμπάνα που περιστρέφεται 'ομαλά' οπότε δεν μας νοιάζει και τόσο.

Αν αλλάξεις λοιπόν το μακαρόνι και βάλεις μπίλια θα πάρεις το μοτέρ στο χέρι σε εύλογο χρονικό διάστημα.

ΥΓ Αλήθεια ποιος φωστήρας πρότεινε να φας στον τόρνο τη φωλιά για να χωρέσει η μπίλια? :nono:

Αν δεν με απατά η μνήμη μου το ρουλεμάν είναι στην "απέναντι" μεριά τής καμπάνας των δίσκων όχι στον στρόφαλο
Το ρουλεμάν τού στροφάλου (τουλάχιστον απτην μεριά τού φυγοκεντρικού) είναι σφαιρικό.

Sarrigioxan
20/11/2020, 10:15
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ καλοί μου άνθρωποι. Θα τιμήσω τον πάπιο όπως τού αξίζει με τα γνήσια δικά του ανταλλακτικά να αντέξει αλλά 20+ χρόνια (ελπίζω) με τα σωστά λαδάκια, σωστές (εγκαίρως) αλλαγές λαδιών κ φίλτρων και ΟΧΙ ΑΛΛΟ σκίσιμο :D .
Τελευταία ερώτηση: Πως να κινηθώ; Με ποια σειρά; Να σενιαρω πρώτα την κεφαλή; Εγώ, ένας άσχετος (όπως προειπώθηκε) πιτσιρίκος πώς θα δω αν χρήζουν αντικατάστασης οι οδηγοί τωνε βαλβίδωνε; Παρακαλώ μην πάρω την κλασσική απάντηση "μΗχΑνΙκΟς" :mad: έχω την λόξα να κάνω εγώ ό,τι μπορώ

Sarrigioxan
20/11/2020, 10:20
Κύλινδρος και έμβολο θα αντικατασαθούυυυυυν. Τι έχετε να πείτε πού το κατακαημενο δούλεψε τόσες ώρες χωρίς καθόλου εξάτμιση; Ήταν ένα φλογοβόλο των 111.6cc ετούτη την περίοδο. Googlαροντας για το περιβόητο "μακαρωνοτό" ρουλεμάν, βρήκα ένα ποστ (στο facebook) τού MotoLab όπου έλεγε για αυτό το πρόβλημα και το αποτέλεσμα συνήθως είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ τής 2ας :bigcry: (νομίζω στον πρωτεύοντα άξονα). ΝΑ ΣΟΥ ΝΑΣΟ, εμένα το εργαλείιιο άρχισε να πατιναρει ΚΥΡΙΩΣ στην 2α, ήταν (σχεδόν) σα να έχω νεκρά . Όπα (λέω) μεγάλε κάτι πάει στραβα. Παλιότερα που είχε ζητήσει δισκάκια κ ελατήρια το ταλαίπωρο πατιναριζε ωραία κι όμορφα σε όλες τις ταχύτητες, τώρα όμως ο κύριος εργαλείος με 1η εκτοξεύεται κ με 2α απλά λυσσάει δίχως μετάδοση στην πίσω ροδούλα, η 3η κάπως καλύτερα κι η 4η λίγο καλύτερα απτην 3η, ουσιαστικά μόνο η 1η λειτουργούσε σωστά :confused: . Για άλλη μια φορά συγνώμη για το μακρινάρι και για την μπερδεμένη έκφρασή μου .

toyar
21/11/2020, 07:22
Πιθανότατα θέλεις σασμάν κομπλέ γιατί τα έχεις κουρεψει ολα

o_gavros
21/11/2020, 08:16
Παρακαλώ μην πάρω την κλασσική απάντηση "μΗχΑνΙκΟς" :mad: έχω την λόξα να κάνω εγώ ό,τι μπορώ

Τιμή & δόξα, στα παιδιά με λόξα (κλεμμένο απο ακροατή του αλταντίς).
Όμως, οι ερωτήσεις σου, ο τρόπος τους, αυτά που περιγράφεις, δεν υποδεικνύουν κάποιον που το'χει.
Και μάντεψε τι γίνεται όταν κάποιος που δε το'χει, βάζει χέρι σε όχημα με δυο ρόδες.
Εγω μαζί σου στο "φτιάξτο μόνος σου" πνεύμα, αλλά μπήκες να ζητήσεις συμβουλές και σε συμβουλεύω με κάθε καλή διάθεση, να μην κάνεις κάτι πέρα των δυνατοτήτων σου γιατί στην καλύτερη θα πονέσει παραπάνω η τσέπη σου.

Bowleno
21/11/2020, 08:49
Τιμή & δόξα, στα παιδιά με λόξα (κλεμμένο απο ακροατή του αλταντίς).
Όμως, οι ερωτήσεις σου, ο τρόπος τους, αυτά που περιγράφεις, δεν υποδεικνύουν κάποιον που το'χει.
Και μάντεψε τι γίνεται όταν κάποιος που δε το'χει, βάζει χέρι σε όχημα με δυο ρόδες.
Εγω μαζί σου στο "φτιάξτο μόνος σου" πνεύμα, αλλά μπήκες να ζητήσεις συμβουλές και σε συμβουλεύω με κάθε καλή διάθεση, να μην κάνεις κάτι πέρα των δυνατοτήτων σου γιατί στην καλύτερη θα πονέσει παραπάνω η τσέπη σου.

Μωρέ ΠΟΛΥ παραπάνω θα πονέσει αλλά δικιά του είναι... Ότι είχαμε να του πούμε το είπαμε. Άνοιξε το θρεντ για να του επιβεβαιώσουμε τις..."μάρκες" που θέλει, είδε ότι δεν και άρχισε μετά τα ρουλεμάν. Κι εκεί δεν. Τώρα έπιασε το σασμάν, αύριο τίποτα πηνία, ανορθωτές επίσης "μάρκας" και θα πάει η δουλειά ευχάριστα μιας και είμαστε κλεισμένοι μέσα:lol:
Είναι προφανές ότι είναι μια παρέα πιτσιρικάδες όπου, ως συνήθως, κάποιοι από αυτούς είναι "γνώστες μηχανικάρες". Όλοι τα έχουμε περάσει αυτά.
Κάτι ήξερε ο γέρος που δεν πήρε θέση 3 σελίδες τώρα:D

stefanos
21/11/2020, 10:55
έχω την λόξα να κάνω εγώ ό,τι μπορώ

Και τα παπιά είναι τα καλύτερα για να μάθεις.
Με τη σειρά λοιπόν.

1. Βρίσκεις service manual για το μηχανάκι, εκεί γράφει τα πάντα όλα.
2. Κοιτάς τι εργαλεία έχεις και τι εργαλεία χρειάζεσαι για το μηχανάκι που δεν τα έχεις (αναφέρονται στο manual).
3. Βρίσκεις τα εργαλεία.

3΄.Βρίσκεις μηχανάκι να κάνεις τη δουλειά σου όσο έχεις σκορπισμένο το δικό σου.

4. Ανοίγεις μοτέρ και βρίσκεις τι έχει γίνει κομμάτια και θέλει άλλαγμα.
5. Ψάχνεις ανταλλακτικά και τιμές και κρίνεις αν θα το φτιάξεις ή θα το πετάξεις.
6. Το φτιάχνεις και πλακώνεσαι στις βόλτες.

Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν ξεκινάς αγοράζοντας πιστόνια και φτιάχνοντας κεφαλές ενώ έχεις διαλυμένο κιβώτιο.

Sarrigioxan
21/11/2020, 14:14
Μωρέ ΠΟΛΥ παραπάνω θα πονέσει αλλά δικιά του είναι... Ότι είχαμε να του πούμε το είπαμε. Άνοιξε το θρεντ για να του επιβεβαιώσουμε τις..."μάρκες" που θέλει, είδε ότι δεν και άρχισε μετά τα ρουλεμάν. Κι εκεί δεν. Τώρα έπιασε το σασμάν, αύριο τίποτα πηνία, ανορθωτές επίσης "μάρκας" και θα πάει η δουλειά ευχάριστα μιας και είμαστε κλεισμένοι μέσα:lol:
Είναι προφανές ότι είναι μια παρέα πιτσιρικάδες όπου, ως συνήθως, κάποιοι από αυτούς είναι "γνώστες μηχανικάρες". Όλοι τα έχουμε περάσει αυτά.
Κάτι ήξερε ο γέρος που δεν πήρε θέση 3 σελίδες τώρα:D

2 είναι οι πιτσιρικάδες εγώ κι ο φίλος που πρότεινε το σφαιρικό όλοι οι άλλοι 45+

Sarrigioxan
21/11/2020, 14:17
Και τα παπιά είναι τα καλύτερα για να μάθεις.
Με τη σειρά λοιπόν.

1. Βρίσκεις service manual για το μηχανάκι, εκεί γράφει τα πάντα όλα.
2. Κοιτάς τι εργαλεία έχεις και τι εργαλεία χρειάζεσαι για το μηχανάκι που δεν τα έχεις (αναφέρονται στο manual).
3. Βρίσκεις τα εργαλεία.

3΄.Βρίσκεις μηχανάκι να κάνεις τη δουλειά σου όσο έχεις σκορπισμένο το δικό σου.

4. Ανοίγεις μοτέρ και βρίσκεις τι έχει γίνει κομμάτια και θέλει άλλαγμα.
5. Ψάχνεις ανταλλακτικά και τιμές και κρίνεις αν θα το φτιάξεις ή θα το πετάξεις.
6. Το φτιάχνεις και πλακώνεσαι στις βόλτες.

Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν ξεκινάς αγοράζοντας πιστόνια και φτιάχνοντας κεφαλές ενώ έχεις διαλυμένο κιβώτιο.

Can I give u a bag of cookies?
Ναι έχω service manual (klx 110 κ modenas kriss)
Έχω παραγγείλει τα εργαλεία που μου λείπουν, εκτός Άπτον διαχωριστήρα?? Κάρτερ :P
Πάλι καλά καβατζα Παπίκιο θα μου δώσει η εταιρία εφόσον το δικό μου έγινε αγγελάκι
Ευχαριστώ πολύ.

Bowleno
21/11/2020, 14:44
2 είναι οι πιτσιρικάδες εγώ κι ο φίλος που πρότεινε το σφαιρικό ������

Στα λόγια μου έρχεσαι:D