PDA

View Full Version : Σκεπαστό(1588m)-Καστροσπηλιά Τουρκοπαναγή 6-11-2020



billy84
19/11/2020, 10:23
Μια εξόρμηση η οποία θα μνημονεύεται ως ''η τελευταία πριν το Lockdown''!Και ως τελευταία,όφειλε να είναι ιδιαίτερη με πολλές εναλλαγές εικόνων και αξιοθέατα με μεγάλη ιστορία πίσω τους.

Πρώτος στόχος η κορυφή του όρους Σκεπαστού κοντά στην Πλατανιώτισσα.Εκεί έφτασα κυρίως απο παλιά εθνική και έκανα μια σύντομη στάση στα Μπουφούσκια ανεβαίνοντας.


Τα Μπουφούσκια θα μπορούσε να τα χαρακτηρίσει κανείς ως ''Μετέωρα της Πελοποννήσου''.Περιοχή ιδιαίτερου αισθητικού κάλλους!Περισσότερες πληροφορίες σε παλιότερο ταξιδιωτικό μου https://ncclub.gr/index.php?topic=5944.0


422882


Απο την Πλατανιώτισσα κατευθύνθηκα προς Καλάβρυτα και προς έκπληξη μου είδα οτι ο χωματόδρομος που υπήρχε ξεκινάει και στρώνεται με νέα άσφαλτο.Μια διασταύρωση σε αυτόν τον κεντρικό δρόμο με οδήγησε βαθύτερα στο Σκεπαστό.Οι εικόνες θύμισαν χειμώνα.Χαμηλή νέφωση,πολύς αέρας και χοντρό κρύο για το οποίο δεν ήμουν προετοιμασμένος.



https://www.youtube.com/watch?v=3a5TaKH-t3U&feature=emb_title


Εδώ στα αλπικά λιβάδια του Σκεπαστού.Πίσω η Ανάληψη.


422883


Η ζωή τραβάει την ανηφόρα :D


422884


Ανεβαίνοντας,κάποιες λίγες φορές καθαρίζει λίγο


422885


Αρκετή κλίση για αρχή


422886


Φωτό προς τον δρόμο που με έφερε εδώ


422887



Ανεβαίνοντας το πράγμα αγριεύει με πολύ αέρα και κρύο.Ανέβηκα έτσι όπως ήμουν με το μοτοσυκλετιστικό μπουφάν ντυμένος σαν κρεμμύδι!Πρέπει να είχε κοντά στους μηδέν βαθμούς


422888


Απο τη δυτική πλευρά όλα έδειχναν καλύτερα!


422889


Μετά απο κάποια ώρα η κλίση εξομαλύνεται


422890

billy84
19/11/2020, 10:26
Κοντά στην κορυφή έχω μπει πλέον στο σύννεφο


422891

422892


Εδώ μια μαγική εικόνα με τον ήλιο ίσα να φαίνεται μέσα απο το σύννεφο και εγώ να περπατάω στο αλπικό λιβάδι


422893


Στην κορυφή υπάρχει μια διαλυμένη κεραία ή κάτι τέτοιο.Δε μου κάνει εντύπωση που τη βρήκα έτσι με τις συνθήκες που ενδεχομένως επικρατούν εδώ αρκετές μέρες το χρόνο


422894


Φωτό προς τα πίσω απο εκεί που ανέβηκα


422895


Παραδόξως στο βάθος χαμηλότερα βρίσκεται ένα κολωνάκι ενώ στην ψηλότερη κορυφή δεν υπάρχει.Δε θυμάμαι να το έχω συναντήσει ξανά αυτό.Ο χάρτης μου το έβγαζε στα 1570 μέτρα δηλαδή 18 μέτρα χαμηλότερα υψομετρικά απο τη θέση μου,πράγμα που συμφωνεί με τη δική μου οπτική απο το σημείο που τραβήχτηκε η φωτό.


422896


Ενα βίντεο απο την κορυφή θα σας πείσει για τις πολύ δύσκολες συνθήκες εκείνης της μέρας



https://www.youtube.com/watch?v=hTbhTVDIgZM&feature=emb_title

billy84
19/11/2020, 10:27
Επιστροφή και συνέχεια του παλιού χωμάτινου πάσου-νυν ασφάλτινου μέχρι το χωριό Σκεπαστό και τα Καλάβρυτα.Φανταστική διαδρομή,για ποικιλία μπορεί κάποιος να πεταχτεί στα Καραφλά των Καλαβρύτων που βρίσκονται κάπου στα αριστερά.



https://www.youtube.com/watch?v=gvc1ds3aiAI&feature=emb_title

billy84
19/11/2020, 10:29
Στα Καλάβρυτα έβαλα βενζίνη και τράβηξα νοτιοδυτικά καμια 85αρια km κάνοντας εκπληκτικές διαδρομές,μερικές απο αυτές είχα να κάνω κάποια χρόνια.Αρχικά μέχρι το Σοπωτό. Κατωαυλακιώτες μη με κράζετε που το λέω έτσι, πελοποννήσιος έχω γίνει και εγώ μετά απο τόσα km κάτω απο το αυλάκι!:lol:



https://www.youtube.com/watch?v=m5xA5vCD580&feature=emb_title

billy84
19/11/2020, 10:30
Απο το Σοπωτό(Αροανία στον χάρτη) συνέχισα μέχρι μέχρι τον 111 στα Τριπόταμα




https://www.youtube.com/watch?v=yp7PbQmSH8k&feature=emb_title

billy84
19/11/2020, 10:31
Απο τα Τριπόταμα συνέχισα μέχρι το Πανόπουλο και απο εκεί στο Κακοτάρι (Ηλείας).Εκεί κοντά βρίσκεται ο επόμενος στόχος μου,η καστροσπηλιά Τουρκοπαναγή



https://www.youtube.com/watch?v=9icQsNripzA&feature=emb_title

billy84
19/11/2020, 10:37
Απο το Κακοτάρι πάλι ένας πρώην χωματόδρομος ο οποίος πρέπει να στρώθηκε την προηγούμενη μέρα με οδήγησε στη ρίζα του βυζαντινού κάστρου της Οχιάς!Τι γίνεται ρε,ήρθε η ανάπτυξη στη χώρα?:lol:



https://www.youtube.com/watch?v=VRIpQKM2618&feature=emb_title


Με το όνομα Κάστρο της Οχιάς αποκαλούνται ερείπια μεσαιωνικού κάστρου και οικισμού στον μυτερό λόφο που διακρίνετε μπροστά.To 1924 αναγνωρίστηκε σαν μεσαιωνικός οικισμός.

Τα κεραμικά ευρήματα τοποθετούν χρονικά την ύπαρξη του κάστρου περί το 1200. Άρα είναι της Μεσοβυζαντινής περιόδου και συγκεκριμένα του 12ου αιώνα (πάνω-κάτω). Δεν φαίνεται να χρησιμοποιήθηκε από τους Φράγκους. Αντίθετα, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, πρέπει να εγκαταλείφθηκε στην αρχή της Φραγκοκρατίας.


422897


Δεν είχα πολύ χρόνο καθότι μικρή η μέρα πια.Κάποια άλλη φορά θα επανέλθω να εξερευνήσω λίγο το συγκεκριμένο ύψωμα,αν και απο τις πληροφορίες που υπάρχουν ουσιαστικά μιλάμε για δυσδιάκριτα ερείπια


422898



Λίγο νωρίτερα θεωρητικά ξεκινάει ένα μονοπάτι για τη Σπηλιά Τουρκοπαναγή.Κάπου εδώ άφησα και το μηχανάκι και συνέχισα με τα πόδια


422899


Ένα ξέφωτο στην αρχή αλλά μετά το χάος.Δε βρήκα κανένα μονοπάτι


422900


Και φυσικά όταν δε βρίσκεις μονοπάτι ειδικά σε χαμηλά υψόμετρα ξεκινάει ο γολγοθάς σου...


422901


Η μοναδική επιλογή που είχα ήταν να ανέβω απο ένα ρέμα που διέκρινα στη δορυφορική εικόνα το οποίο θα με ανέβαζε ψηλότερα.Είναι ο καλύτερος τρόπος στις περισσότερες τέτοιου είδους περιπτώσεις καθώς δε βρίσκεις πυκνή χαμηλή βλάστηση εντός(συνήθως).Βέβαια για να φτάσω στο ρέμα (στη φωτό βρίσκεται χαμηλά) ''έφαγα το ξύλο της αρκούδας''.Σε άλλες περιπτώσεις φυσικά όπως στον Ερύμανθο έχω μπλέξει σε ρέματα τα οποία σε πολλά σημεία ήταν απροσπέλαστα,οπότε δεν είναι πανάκεια.


422902



Κάπου εδώ ομαλοποιείται ελαφρώς η κλίση και ξεκινάω και κατεβαίνω με σκοπό να μπω στο ρέμα.Εφόσον δεν βρήκα το μονοπάτι έπρεπε να το πιασω εξ αρχής απο χαμηλά γιατί έφτανε στο δρόμο.Δεν το έκανα και μου κόστισε πολύτιμο χρόνο.


422903


Επιτέλους μπαίνω και ξεκινάω και ανεβαίνω με σχετική ευκολία χωρίς να παλεύω με θάμνους


422904


Βέβαια δεν είναι και μονοπάτι πεζοπορικό αλλά σίγουρα προτιμότερο


422905


Σε μερικά σημεία έχει ελαφρύ σκαρφαλωματάκι χρησιμοποιώντας και χέρια


422906

billy84
19/11/2020, 10:43
422907


Γενικά πετυχαίνω όμορφες και ιδιαίτερες εικόνες όπως συνηθίζεται στα ρέματα καθώς το νερό τα έχει λαξεύσει


422908


Κάποια στιγμή δε λείπουν και κάποια δύσκολα περάσματα με κανονικό σκαρφάλωμα!


422909

422910



Μπροστά ένας εντυπωσιακός βράχος σαν να τοποθετήθηκε σκόπιμα σε αυτή τη θέση


422911

422912


Βγαίνοντας απο το ρέμα φτάνω σε ένα πολύ ανηφορικό λιβάδι και μπροστά σε αυτόν τον ορεινό όγκο διακρίνεται η Καστροσπηλια


422913


Ενα κοντινό πλάνο της οχύρωσης που χρησιμοποιήθηκε σαν ορμητήριο και κρησφύγετο από κλέφτες και αρματωλούς.Σύμφωνα με την τοπική παράδοση, η καστροσπηλιά ήταν λημέρι του καπετάνιου Παναγιώτη Μπελογιάννη ή Τουρκοπαναγή από το γειτονικό χωριό Τσιπιανά Ηλείας

Το πρόθεμα «Τούρκο», αν κρίνουμε από τη νοοτροπία εκείνης της εποχής και από άλλες παρόμοιες περιπτώσεις , δεν πρέπει να το απέκτησε επειδή ήταν Τούρκος, αλλά μάλλον επειδή σκοτωσε πολλούς Τούρκους.

Εικάζεται ότι αρχικά η σπηλιά ήταν ασκηταριό (κάτι για το οποίο δεν υπάρχει καμιά απόδειξη πέρα από το γεγονός ότι ήταν συνηθισμένο τέτοιου είδους απομονωμένες σπηλιές να καταλαμβάνονται από ασκητές).


422914


Ενα πλάνο νωρίτερα απο αρκετά μακριά για το οποίο φυσικά επιστρατεύτηκε η ψηφιακή μηχανή.


422915


Το ύψωμα απο μακριά δείχνει προσπελάσιμο και αποφάσισα να το ανέβω σχεδόν κάθετα.Φυσικά όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις βρέθηκα να σκαρφαλώνω σε μεγάλους φυτευτούς βράχους και να περνάω μέσα απο θάμνους.Πολύ πιο δύσκολο απο όσο φαίνεται.Επρεπε να κάνω τραβέρσα απο δεξιά αλλά δεν είχα και πολύ χρόνο.


422916

billy84
19/11/2020, 10:44
Η ώρα περνούσε και ήταν δεδομένο οτι μέχρι να βγω Πάτρα θα με πιάσει νύχτα στο επαρχιακό οπότε δεν ψάχτηκα περισσότερο για να βρω περάσματα και να φτάσω ακριβώς μπροστά στη σπηλιά.Άλλωστε δεν έχει και κάτι περισσότερο να δει κανείς εσωτερικά αλλά και εξωτερικά.Η τοποθεσία είναι που αξίζει!


422917



Βίντεο απο κάποια σημεία της ανάβασης



https://www.youtube.com/watch?v=lYvDw5kpw2s&feature=emb_title


Το ευχάριστο ήταν οτι κατεβαίνοντας ένα κοπάδι απο γελάδια που έβοσκε στο λιβάδι άθελα του τρομάζοντας που με είδε μπήκε στο παλιό μονοπάτι που με κατέβασε πολύ γρήγορα κάτω.Κρίμα γιατι αν το είχα βρει νωρίτερα θα είχα ανέβει το ίδιο γρήγορα,όμως θα έχανα τις πανέμορφες εικόνες του ρέματος.Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις,και νομίζω κέρδισα περισσότερα έτσι όπως ανέβηκα παρ όλη τη δυσκολία.


422918



Ήταν ακόμα μια φανταστική εξόρμηση και διδακτική καθότι έμαθα και 5 πράγματα παραπάνω που δε γνώριζα.Σίγουρα απαιτητική,θα χρειαζόμουν περισσότερο χρόνο για πιο ενδελεχή εξερεύνηση αλλά δυστυχώς η ασφάλεια της επιστροφής προέχει.Αποφεύγω πάντα τη νύχτα στο επαρχιακό και ευτυχώς με έπιασε λίγο πριν την Πάτρα.


Πάντα όρθιοι και ελπίζω η επόμενη εξόρμηση να γίνει σύντομα!:beer:

katsar
19/11/2020, 10:56
Πολύ ωραίες εικόνες όπως πάντα!
Την επόμενη φορά ( θα υπάρξει ,είμαι σίγουρος) που θα σε βγάλει στον 111 προς την μεριά του νομού Ηλείας ρίξε μια ματιά και εδώ https://goo.gl/maps/CsaQdc37YyVLEBuQ8 :beer:
Έχει και μια εκκλησία μέσα σε σπηλιά πιο πάνω . https://goo.gl/maps/C9ptZTT1hou7AJYm6
Ή μήπως πήγες και το έχω χάσει; :D

billy84
19/11/2020, 11:52
Πολύ ωραίες εικόνες όπως πάντα!
Την επόμενη φορά ( θα υπάρξει ,είμαι σίγουρος) που θα σε βγάλει στον 111 προς την μεριά του νομού Ηλείας ρίξε μια ματιά και εδώ https://goo.gl/maps/CsaQdc37YyVLEBuQ8 :beer:
Έχει και μια εκκλησία μέσα σε σπηλιά πιο πάνω . https://goo.gl/maps/C9ptZTT1hou7AJYm6
Ή μήπως πήγες και το έχω χάσει; :D


Ρε φίλε τι μου θύμισες!Αυτό το βουνό (Σκόλις) μου είχε τραβήξει την προσοχή όταν κατέβαινα απο το πάσο του Ερυμάνθου προς το Καλέτζι!Χαμηλό βουνό απο ότι είδα αλλά με ενδιαφέρον και φαίνεται πολύ άγριο και απότομο απο μακριά.Ειδα οτι έχει και ένα κάστρο κάπου στην κορυφογραμμή του.Εχει ψωμί εκεί γενικά και θα αφιερώσω μια εξόρμηση κάποια στιγμή!:beer:

gaslion
19/11/2020, 12:06
Μπράβο ξανά φιλαράκο!

Dr.Monty
19/11/2020, 12:54
Πραγματικά εξαιρετικό πόστ!!!! Να πηγαίνουμε κανενα ταξιδι νοερα μια που ειμαστε κλεισμενοι μεσα! Οι φωτογραφίες με το εκκλησάκι και τη μηχανή ειναι για διαγωνισμό.

Μια ερώτηση, αλλα λάβε υπόψη σου οτι ειμαι πανάσχετος απο μηχανες. Τη μηχανη την βαζεις στα λιβάδια γιατι ειναι κατάλληλο το μοντέλο (συγκεκριμενη κατηγορία) ή γιατι εχεις κανει τροποποιήσεις εσυ (π.χ. λάστιχα); Δεν υπαρχει κινδυνος να σκασει κανα λάστιχο;

George_M.
19/11/2020, 14:21
Ένα ξεχωριστό εύγε κ από εδώ φίλε Βιλλ καθώς πηγές κοντά στα λημέρια μου.
Μέρη που οντας παιδιά τα κοιτάζαμε ως μακρινά γεματοι απορίες για το πως να είναι... εκεί πέρα..

Το όρος Σκολις εμείς το λέμε και Πορται'ι'κο βουνό, η αλλιώς στο Σανταμερι από το γνωστό πυργο/οχυρο/κόμη; που ήταν εκεί επί Φραγκοκρατιας κ τον λεγαν Σαιντ Ομέρ.

billy84
19/11/2020, 16:19
Πραγματικά εξαιρετικό πόστ!!!! Να πηγαίνουμε κανενα ταξιδι νοερα μια που ειμαστε κλεισμενοι μεσα! Οι φωτογραφίες με το εκκλησάκι και τη μηχανή ειναι για διαγωνισμό.

Μια ερώτηση, αλλα λάβε υπόψη σου οτι ειμαι πανάσχετος απο μηχανες. Τη μηχανη την βαζεις στα λιβάδια γιατι ειναι κατάλληλο το μοντέλο (συγκεκριμενη κατηγορία) ή γιατι εχεις κανει τροποποιήσεις εσυ (π.χ. λάστιχα); Δεν υπαρχει κινδυνος να σκασει κανα λάστιχο;


Καλησπέρα και ευχαριστώ!:beer:

Το να μπεις στους χωματόδρομους γενικά είναι κάτι απλό αλλά απο εκεί και πέρα σημασία έχει σε τι είδους χωματόδρομους μπαίνει κανείς και με τι καιρικές συνθήκες.Ενας χωματόδρομος το καλοκαίρι μπορεί να είναι απροσπέλαστος το χειμώνα απο λάσπες.Κατάλληλα λάστιχα χρειάζονται πάντα σε κάθε μοτοσυκλέτα για λόγους ασφαλείας(καλύτερο πάτημα) αλλά και αντοχής καθώς τα ''χωμάτινα'' έχουν σκληρότερο σκελετό και αντέχουν περισσότερο στα δύσκολα πετρώδη τεραίν.Ακόμη και έτσι υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να σε πιάσει λάστιχο και είναι σοφό να υπάρχει πάντα επάνω μας κιτ επισκευής ελαστικού.

azar41
19/11/2020, 18:15
Μπράβο Βασίλη,χορταστική βόλτα πριν το αναγκαστικό κλείσιμο της σεζόν,πάλι με πήγες σε τοποθεσίες που αγνοούσα,όπως η καστροσπηλιά,αν και εχω περάσει αρκετές φορές τον συγκεκριμένο,κατά το ήμισι πλέον χωματόδρομο.
Είμαι σίγουρος οτι οι κατά τόπους εργολάβοι γνωρίζουν οτι θα περάσεις και ασφαλτοστρώνουν αβέρτα!:lol:

billy84
19/11/2020, 18:42
Μπράβο Βασίλη,χορταστική βόλτα πριν το αναγκαστικό κλείσιμο της σεζόν,πάλι με πήγες σε τοποθεσίες που αγνοούσα,όπως η καστροσπηλιά,αν και εχω περάσει αρκετές φορές τον συγκεκριμένο,κατά το ήμισι πλέον χωματόδρομο.
Είμαι σίγουρος οτι οι κατά τόπους εργολάβοι γνωρίζουν οτι θα περάσεις και ασφαλτοστρώνουν αβέρτα!:lol:

Ευχαριστώ Πάρη να είσαι καλά!:beer:

Λες οι εργολάβοι να λυπήθηκαν το NC και να στρώνουν άσφαλτο παντού?:bawl:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/11/2020, 21:52
Πολύ ωραίες εικόνες Βασίλη. Θυμάσαι στη πρώτη ανάβαση πόση ώρα έκανες να ανέβεις με τα πόδια. Πρέπει να ψηλοζοριστηκες ε?

billy84
20/11/2020, 11:17
Πολύ ωραίες εικόνες Βασίλη. Θυμάσαι στη πρώτη ανάβαση πόση ώρα έκανες να ανέβεις με τα πόδια. Πρέπει να ψηλοζοριστηκες ε?

Να σαι καλά φίλε!Η 1η ανάβαση δεν είχε κάποια τεχνική δυσκολία πέραν του άσχημου καιρού και του σχεδόν κόντρα αέρα που είχα.Κανα 45λεπτο έφαγα μόνο για την ανάβαση στο Σκεπαστό και 1 ώρα και 15 λεπτά για την Καστροσπηλιά.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/11/2020, 20:16
Και συ να σαι καλά Μπιλ να μας ταξιδεύεις :beer: