PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ CBR 1000RR 2006 ME 25.000ΧΛΜ



Σελίδες : [1] 2

MartinEden
21/11/2020, 08:34
Καλημέρα σε όλους

Θέλω να αγοράσω ένα CBR 1000RR μαύρο του 2006 σε άριστη εμφάνιση, σε εργοστασιακή μορφή και με 25.000χλμ από πωλητή που δηλώνει συλλέκτης μηχανών και αποφάσισε να ανανεώσει την συλλογή του, όπως κατάλαβα από τα λεγόμενα του. Η μηχανή όντως φαίνεται σε άψογη κατάσταση, αυτό που με προβληματίζει είναι κατά πόσο μπορεί μια μηχανή 14χρόνων να έχει πραγματικά μόνο 25.000χλμ και γενικά τι θα πρέπει να προσέξω πέρα από τα συνηθισμένα. Να μην έχει πτώση, τρακάρισμα, να τσεκάρω για διαρροές μπουκάλες κλπ, να παίρνει μπροστά κρύα χωρίς γκάζι και να δουλεύει στρωτά στο ρελαντί. Κάθε βοήθεια σας θα ήταν χρήσιμη και ευπρόσδεκτη ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

vassat
21/11/2020, 10:15
Εξωτερικό ή Ελλάδα ;;;
// Β

doctoras
21/11/2020, 10:24
Αρχικά ο εντοπισμός τέτοιων χαρακτιριστικών είναι ιδανικός, ορθή επιλογή μεταχειρισμένου, παραμένει να επιβεβαιωθούν ότι έτσι έχουν τα πράγματα
Βήμα πρώτο να αποδειχθεί απο ντοκουμέντα οτι είναι πρώτο χέρι και τα χλμ αληθινά
βήμα δέυτερο, η συνομιλία με τον πωλητή αν φαίνεται σοβαρός, δε αντιφάσκει πουθενά και σε καλύπτει ο λόγος του
τρίτο βήμα επίσκεψη σε συνεργείο για να δει συγκεκριμένα σημεία αν είχε κάποια σοβαρή επισκευή στο πλαίσιο.
τέταρτο οδηγείσαι προς μεταβίβαση

motojojo
21/11/2020, 10:38
Συνηθως οι μπουκάλες είναι που την ακουν σε μοτοσυκλέτες που καθονται καιρό

panos_zip
21/11/2020, 10:40
Πήγαινε το σε ενα κτεο
Πλέον στο χαρτι αναγράφινται και τα χιλιόμετρα της μοτο στους 4 τελευταίους ελέγχους κτεο

DoctoR_k6
21/11/2020, 10:45
Σωστο. Απο τα τελη του 13 περασε το πρωτο του κτεο.
Οποτε θα γραφει ποσα χλμ ειχε κ εχει (κ στο ενδιαμεσο).
Ενταξει τα 25 ειναι καπως λιγα σε 14 χρονια αλλα θα μπορουσε να ειναι κ αληθινα...
Δεν ξερουμε ποσα μοτο ειχε.

motojojo
21/11/2020, 10:48
Δεν είναι απίθανο να είναι αληθινά, ακόμα και στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό είναι πιο συνηθισμένο λόγω καιρου.

RaGe_Raptor
21/11/2020, 11:19
Δεν είναι απίθανο. Ξέρω από 1ο χέρι Κ7 που πουλήθηκε φέτος με 15.000χλμ

Το ζητούμενο είναι να είναι αληθές.

MartinEden
21/11/2020, 13:23
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας. Απ οτι μου ειπε ο ιδιοκτήτης έχει αλλάξει λάδια στις μπουκάλες στην αντιπροσωπεία της Honda προληπτικά και μπουζί. Αυτα και βλέπουμε...

Leon67
21/11/2020, 13:45
Από φωτό:
1. Εχει την "μαμα" ζελατίνα φυλαγμένη; Αν η εξάτμιση είναι αλλαγμένη το ίδιο. Γιατι οι ζαντες εχουν περιφεριακά αυτοκόλλητο: τσεκάρουμε με χέρι και οπτικά για σημαδια αλλαγής πολλών ελαστικών-μπορει να εκανε trackdays και να είχε και αλλο κουστούμι.

Τσεκάρουμε βεβαια ΚΤΕΟ/χλμ αλλά τα μοτό δουλεύουν και χωρις το μαγνητάκι του κοντερ αρα βλέπουμε
1. βίδες από οτιδήποτε ερχεται σε επαφή με δρόμο σε πτώση. Τα εξαρτήματα μπορει να αλλαχτούν αλλά πολύ σπανια αλλάζουν οι βίδες. Μαρσπιέ, αντίβαρα, μανετες, καπάκια μοτερ κτλ.
2. Δισκοι φρένων: ο πίσω λογικά θα εχει μαμα τακάκια, οι μπροστά;

Γενικά κοίτα για φθορες που δεν δικαιολογούντα από χλμ. ΠΧ σέλα, ισως λαστιχάκια μαρσπιέ ΚΑΙ λάστιχο μοχλού ταχυτήτων.

MartinEden
21/11/2020, 13:56
Μου είπε έχει αλλάξει τακάκια μπρος πίσω. Ναι όντως θα μπορούσε να αλλάζει κοστούμι. Οταν λες για το μαγνήτη του κοντέρ τι εννοείς;;;

Bowleno
21/11/2020, 14:47
Μου είπε έχει αλλάξει τακάκια μπρος πίσω. Ναι όντως θα μπορούσε να αλλάζει κοστούμι. Οταν λες για το μαγνήτη του κοντέρ τι εννοείς;;;

Εννοεί ότι το βγάζουν για να μην φορτώνει χιλιόμετρα....

Xlitos
21/11/2020, 18:51
πόσο το δίνει?

Kepler Fun
21/11/2020, 19:09
Μηχανάκια πολλών ετών με λίγα χλμ. υπάρχουν. Πολλοί κυκλοφορούν μόνο με καλό καιρό ή ακινητοποίησαν τις μηχανές λόγω της κρίσης.

Ένα έμπειρο μάτι μπορεί να τσεκάρει σχετικά εύκολα την αλήθεια σε σημεία που δεν επισκευάζονται εύκολα.

Π.χ. κοίταξε την κατάσταση του ρεγουλατόρου της αλυσίδας, τις βίδες του κινητήρα και κατά πόσο έχει μπεί εργαλείο, τα σκριπ και την σέλα ποσο είναι φθαρμένα, άνοιξε την τάπα για σκουριές, παρατήρησε την φθορά του κεντρικού διακόπτη και άπειρα άλλα.

MartinEden
21/11/2020, 22:02
πόσο το δίνει? 5000€

MartinEden
21/11/2020, 22:03
Εξωτερικό ή Ελλάδα ;;;
// Β

Ελλάδα

MartinEden
21/11/2020, 22:07
Να ρωτήσω μια άλλη απορία. Είναι υποχρεωτική η χαρτογράφηση ή το pc οταν αλλάζεις ολόσωμη εξάτμιση και τι ειναι το pc με απλα λόγια. Το εχω διαβάσει σε αρκετά site αλλα δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι. Είναι κάτι σαν το power commander???

Volpad
21/11/2020, 22:13
Power Commander

Bowleno
21/11/2020, 22:14
Να ρωτήσω μια άλλη απορία. Είναι υποχρεωτική η χαρτογράφηση ή το pc οταν αλλάζεις ολόσωμη εξάτμιση και τι ειναι το pc με απλα λόγια. Το εχω διαβάσει σε αρκετά site αλλα δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι. Είναι κάτι σαν το power commander???

Είναι ακριβώς το power commander σε συντομία... Παρεμβάλλεται στον μαμά εγκέφαλο περνώντας τον δικό του χάρτη

basilis_k6
21/11/2020, 22:16
5000€

:lol:

MartinEden
21/11/2020, 22:19
Είναι ακριβώς το power commander σε συντομία... Παρεμβάλλεται στον μαμά εγκέφαλο περνώντας τον δικό του χάρτη

Πω πω pc = power commander!!! Δεν είμαι και καμιά διάνοια τελικά!!!

Όταν λοιπόν αλλάζεις ολόκληρη εξάτμιση είναι υποχρεωτικό το pc ;;;;

dorso
21/11/2020, 22:22
Με αυτά τα λεφτά άντε να βάλεις κ κάνα 500€ παίρνεις μετά του 2008 με τα ίδια χλμ που είναι άλλη μηχανή.. Πιστεύω είναι ακριβω για 15 χρονών μηχανή..

ΟΚΤΑΝΙΟ
21/11/2020, 22:30
Όντως είναι άλλη μηχανή. Περα του ότι είναι κακασχημη, έκαιγε ένα λίτρο λάδι στα 1000χλμ κ η χοντα το θεώρησε φυσιολογική κατανάλωση εντός προδιαγραφών αντί να κάνει ανάκληση....
1000 φορές το προηγούμενο μοντέλο, σαφώς πιο όμορφο κιολας

Bowleno
22/11/2020, 00:13
Πω πω pc = power commander!!! Δεν είμαι και καμιά διάνοια τελικά!!!

Όταν λοιπόν αλλάζεις ολόκληρη εξάτμιση είναι υποχρεωτικό το pc ;;;;

Όχι αν βρεις κανένα γατόνι να επέμβει στον μαμά...

MartinEden
22/11/2020, 07:29
Όντως είναι άλλη μηχανή. Περα του ότι είναι κακασχημη, έκαιγε ένα λίτρο λάδι στα 1000χλμ κ η χοντα το θεώρησε φυσιολογική κατανάλωση εντός προδιαγραφών αντί να κάνει ανάκληση....
1000 φορές το προηγούμενο μοντέλο, σαφώς πιο όμορφο κιολας

Ναι όντως το μοντέλο του 2008 καεί λάδια και όταν λέμε καεί λάδια τα πίνει σαν να είναι βενζίνη (αυτό τουλάχιστον έχω βρει μετά από ψάξιμο και μαρτυρίες ιδιοκτητών) . Αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνομαι για 2006-2007 μοντέλο που θεωρείται και το ομορφότερο cbr αλλά εντάξει γούστα είναι αυτά. Το μοντέλο 2006-2007 θεωρείται από τα καλύτερα cbr μηχανικά και κατασκευαστικά. Δεν τα βρίσκεις εύκολα σε σε μορφή χωρίς πολλές επεμβάσεις και με χιλιόμετρα κάτω από 40.000 και αν το βρεις τότε ανεβαίνουν και οι τιμές. Πάντως ο πωλητής φαίνεται θετικός στο να μου μειώσει την τιμή και απ ότι το έχω συζητήσει θα γίνει μια γενναία μείωση ! Επί της ουσίας όμως το θέμα δεν είναι να γλυτώσω 500-1000€ από την αγορά αλλά να μείνω ευχαριστημένος και μην χρειαστεί να δώσω μεταγγενέστερα και σταδιακά όσα νομίζω ότι γλίτωσα με την αγορά μίας "φτηνής" επιλογής !

Nikos988
22/11/2020, 10:19
Καλημέρα.

Οι δισκόπλακες πρέπει να είναι σαν καινούριες. Αν έχουν κάνει πατούρα, σημαίνει ότι έχουν αρκετά χιλιόμετρα. Τα 25.000 χλμ είναι λίγα για να έχει αλλάξει μπροστινά τακάκια (και για πίσω αν δεν είναι του πίσω φρένου). Η αλυσίδα πρέπει να είναι μαμά, χωρίς πριτσίνωμα ή ασφάλεια. Αν έχει αλλάξει αλυσίδα πριν τα 25.000χλμ τότε κάτι πάει λάθος με τα χλμ ή με τον τρόπο χρήσης.
Δες το βιβλίο σέρβις. Λογικά θα αναφέρει ημερομηνία και χλμ μαζί με τις εργασίες που εκτελέστηκαν. Ακόμα και η φθορά των γκριπ είναι ενδεικτική. Επίσης, δες αν έχουν αλλαχθεί τα σωληνάκια φρένων. Αν όχι, τα αλλάζεις άμεσα με το που την πάρεις.
Εννοείται ότι τσεκάρεις και όλα τα παραπάνω που σου έχουν πει οι υπόλοιποι.

Καλές αγορές,

Νίκος

ΟΚΤΑΝΙΟ
22/11/2020, 11:46
..... με την αγορά μίας "φτηνής" επιλογής !


Μια μηχανή που είχε 15000 ευρωπουλα δε τη λες κ φθηνή επιλογή ;)
Που σημαίνει ότι, οτι ανταλλακτικό χρειαστεί θα το πλΕρώσεις με την αξία που έχει μια μοτο των 15χιλ. Συν ότι είναι χοντα κ τα ανταλλακτικά είναι πιο τσιμπημένα.

MartinEden
22/11/2020, 12:21
Μια μηχανή που είχε 15000 ευρωπουλα δε τη λες κ φθηνή επιλογή ;)
Που σημαίνει ότι, οτι ανταλλακτικό χρειαστεί θα το πλΕρώσεις με την αξία που έχει μια μοτο των 15χιλ. Συν ότι είναι χοντα κ τα ανταλλακτικά είναι πιο τσιμπημένα.

Κάπου κατι δεν κατάλαβες καλά. Μιλαμε για 5000€ και όχι 15.000€ και "φτηνή" επιλογή εννοώ μια μηχανή που μεταχειρισμένη πουλιέται 4-5 χιλιάρικα και την βρίσκεις π.χ 3-3,5 χιλιάρικα!

MartinEden
22/11/2020, 12:25
[QUOTE=Nikos988;3076126]Καλημέρα.

Οι δισκόπλακες πρέπει να είναι σαν καινούριες. Αν έχουν κάνει πατούρα, σημαίνει ότι έχουν αρκετά χιλιόμετρα. Τα 25.000 χλμ είναι λίγα για να έχει αλλάξει μπροστινά τακάκια (και για πίσω αν δεν είναι του πίσω φρένου).

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά τα τακάκια ανεξάρτητα χρήσης δεν ειναι αθάνατα. Το υλικό που έχει σκληραίνει και πρεπει να αλλαχθούν. Για τις δισκοπλακες παλι ανεξάρτητα χρήσης και ποιότητας τακάκια .... σε κάθε περίπτωση Ευχαριστώ!!!

νεοσσός
22/11/2020, 12:48
Κάπου κατι δεν κατάλαβες καλά. Μιλαμε για 5000€ και όχι 15.000€ και "φτηνή" επιλογή εννοώ μια μηχανή που μεταχειρισμένη πουλιέται 4-5 χιλιάρικα και την βρίσκεις π.χ 3-3,5 χιλιάρικα!
Η παρατήρηση του Οκτανίου ήταν σωστή. Δεν πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ως φθηνή την επιλογή σου. Διότι η κατοχή και χρήση της, συνεπάγεται συντήρηση ακριβής και μάλιστα μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας. Οπότε αγοράζεις τώρα σε τιμή που φαίνεται προσιτή, ένα όχημα που θα ζητήσει σύντομα ανταλλακτικά και εργασίες υψηλού κόστους.

Άλλωστε, ένας από τους λόγους που πουλάνε τέτοιες μοτοσυκλέτες, είναι ότι δεν επιθυμούν να πληρώνουν το αυξημένο κόστος συντήρησης, όταν αρχίσει και ζητάει επισκευές.

Δεν είμαι ενάντια στην αγορά της. Αλλά να είσαι προετοιμασμένος για το κόστος συντήρησης.

ΟΚΤΑΝΙΟ
22/11/2020, 12:53
Κάπου κατι δεν κατάλαβες καλά.

Βρε συ μια χαρά καταλαλαβα :p
Παίρνεις μια μεταχειρω μηχανή των 15χιλ με μόνο 3000 πχ, τη στιγμή που ενα παλιοβεσπο καινουριο έχει 5 χιλιαρικα.....
Αν όμως χρειαστεις ρεζερβουάρ για τη βέσπα θα το πλΕρώσεις 200 ευρω, ενώ στο cbr θα δώσεις 2+ χιλιάρικα.
Ελπίζω τώρα να με κατάλαβες ;)

ΟΚΤΑΝΙΟ
22/11/2020, 12:57
Κ για να μη σε αποθαρρύνω, 10000000 φορές ένα φτηνο μεταχειρω χιλιαρι 10ετιας σε καλή κατάσταση, παρα πεταμένα λεφτά σε βεσπες, σκούτερ, μαστοδοντα, τιντιεμ, βαρκαντερο, τρεισερ, κ ότι άλλο έχει γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια στο ελλαδισταν

ΟΚΤΑΝΙΟ
22/11/2020, 12:59
^^ προσωπική μου άποψη το παραπάνω, όπως και κάποιος που θεωρεί τα SS1000 πεταμένα λεφτά για τους ελληνικούς δρόμους

panavour
22/11/2020, 13:00
Αυτο ισχυει για ολες τις μηχανες υψηλης αρχικης τιμης.Τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κώλους.Αμα σε φτιαχνει το μηχανακι και εχεις το χρημα ΠΑΡΤΟ.Ηζωη ειναι λιγη και μικρη,ειδικα ΤΩΡΑ με οσα βιωνουμε.Χοντα ειναι δεν θα τρεχεις καθε μερα συνεργειο.:wave2:

νεοσσός
22/11/2020, 13:33
Σκοπός όμως είναι να έχεις κάνει σωστό υπολογισμό για να μπορείς να τη χαίρεσαι. Αν είναι στην πρώτη μεγάλη ζημιά που θα βγάλει, να μη σου μείνουν λεφτά για βόλτα μετά την επισκευή, τότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η κατοχή ακριβής μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας. Στο μεταχειρισμένο 14 ετών, οφείλεις να έχεις προβλέψει τέτοιες καταστάσεις, ώστε να μείνεις ευχαριστημένος σε βάθος χρόνου. Αντιθέτως, στο καινούριο δίνεις περισσότερα χρήματα, αλλά αφενός συγκρίνεις ορθότερα τη συντήρηση με το κόστος κτήσης, αφε...δύο θα αργήσει κάπως να ζητήσει πολλά χρήματα.

Bowleno
22/11/2020, 13:54
Σκοπός όμως είναι να έχεις κάνει σωστό υπολογισμό για να μπορείς να τη χαίρεσαι. Αν είναι στην πρώτη μεγάλη ζημιά που θα βγάλει, να μη σου μείνουν λεφτά για βόλτα μετά την επισκευή, τότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η κατοχή ακριβής μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας. Στο μεταχειρισμένο 14 ετών, οφείλεις να έχεις προβλέψει τέτοιες καταστάσεις, ώστε να μείνεις ευχαριστημένος σε βάθος χρόνου. Αντιθέτως, στο καινούριο δίνεις περισσότερα χρήματα, αλλά αφενός συγκρίνεις ορθότερα τη συντήρηση με το κόστος κτήσης, αφε...δύο θα αργήσει κάπως να ζητήσει πολλά χρήματα.

Αφενός και... Αφετέρου:D
:p

νεοσσός
22/11/2020, 14:00
Αφενός και... Αφετέρου:D
:p
Κι αν έχεις τρία θέματα; Αφενός, αφεδύο (ή αφεδύων), αφετριών κ.ο.κ.. :p

rainmike
22/11/2020, 14:23
Σκοπός όμως είναι να έχεις κάνει σωστό υπολογισμό για να μπορείς να τη χαίρεσαι. Αν είναι στην πρώτη μεγάλη ζημιά που θα βγάλει, να μη σου μείνουν λεφτά για βόλτα μετά την επισκευή, τότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η κατοχή ακριβής μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας. Στο μεταχειρισμένο 14 ετών, οφείλεις να έχεις προβλέψει τέτοιες καταστάσεις, ώστε να μείνεις ευχαριστημένος σε βάθος χρόνου. Αντιθέτως, στο καινούριο δίνεις περισσότερα χρήματα, αλλά αφενός συγκρίνεις ορθότερα τη συντήρηση με το κόστος κτήσης, αφε...δύο θα αργήσει κάπως να ζητήσει πολλά χρήματα.

Χιλιάρι SS θέλει να πάρει ο άνθρωπος ,μιλάει η καρδιά προφανώς τι αφενός και αφετέρου και τρεις εντεκα τρεις δωδεκα.
Αμα του βγάλει ζημιά του εβγαλε ζημιά.
Αγορίνα μην το πολυσκέφτεσαι αν το γουστάρεις το μηχανάκι πάρτο και καβάλα το τωρα που μπορείς γιατί τα χρόνια περνάνε γρήγορα και μετά απλά ισως να μη μπορείς:beer:

doctor_john
22/11/2020, 14:35
To συζητάτε με όρους δικούς σας θεωρώντας αντίστοιχες δικές σας αξίες.

Μια μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα είναι πάντα πιο συμφέρουσα σε σχέση με μια καινούρια.
Όπως στην περίπτωση του φίλου, αν είναι σε καλή κατάσταση έχεις πολύ μικρότερο κόστος κτήσης και πληθώρα μεταχειρισμένων ανταλλακτικών
που δεν υπήρχε ελπίδα να βρεις αν αγόραζες το φετινό μοντέλο.

Οι καινούριες είναι που θα σου κοστίσουν υπερβολικά πολλά, θα σε υποχρεώσουν να επισκευάσεις με ανταλλακτικά που έχει μόνο
η αντιπροσωπία ενώ έχεις ήδη δόσεις ή έχεις για κάποιο λόγο πληρώσει όλο το ποσό.
Αυτές οι συνθήκες θα στην στερήσουν πολύ περισσότερο.

Όταν μιλάμε για μοτοσυκλέτες ευρείας παραγωγής και αποδοχής υπάρχουν λύσεις. Μην μπερδεύεστε με σπάνιες και μικρής παραγωγής.

Ακόμα και κάποιος με αρχές συλλέκτη όπως ο πωλητής του φίλου, χάνει τραγικά περισσότερα χρήματα για την χρήση που έκανε.

Αν για παράδειγμα υποθέσουμε τα χειρότερα, ενάντια στα στοιχεία που έχουμε:
Έστω ότι έχει ραγισμένους τροχούς (500 μτχ με καινούρια ρουλεμάν)
λιωμένες δισκόπλακες (500 καινούριες επώνυμες)
60000χλμ και θέλει service (1200)
διαμπερή τρύπα στο τεπόζιτο (400 μτχ το έξω, το μέσα και διόρθωση βαφής)
και καμία έκπτωση στην τιμή (5000)

θα στοιχίσει 7600, πες 8000.

Ο πρώτος ιδιοκτήτης πλήρωσε 15000..

Επίσης, δεν υπάρχουν "μεγάλες ζημιές" όταν ελέγχεις σωστά τα στοιχεία της μοτοσυκλέτας και πληρώνεις μηχανικό να την ελέγξει.
Υπάρχουν μεγάλες ατυχίες ακριβώς με τις ίδιες πιθανότητες που θα συνέβαιναν και σε μια καινούρια.

ptc
22/11/2020, 14:45
10000000 φορές ένα φτηνο μεταχειρω χιλιαρι 10ετιας σε καλή κατάσταση, παρα πεταμένα λεφτά σε βεσπες, σκούτερ, μαστοδοντα, τιντιεμ, βαρκαντερο, τρεισερ, κ ότι άλλο έχει γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια στο ελλαδισταν

Πώς τους πετσοκοψες ετσι; :lol:

νεοσσός
22/11/2020, 14:46
...
θα στοιχίσει 7600, πες 8000.

Ο πρώτος ιδιοκτήτης πλήρωσε 15000..
...
Πράγματι είναι κερδισμένος σε χρήματα (όχι σε χρόνο) σε σχέση με τον αρχικό ιδιοκτήτη. Όμως να υπολογίσει τις 8.000€ σαν κόστος και σαν "ταλαιπωρία", καθώς και τα υπόλοιπα τακτικά έξοδα ενός χιλιαριού, που δεν είναι λίγα, ώστε να κάνει συνειδητοποιημένη αγορά.

Τα γράφω αυτά, διότι ακούω ενίοτε κόσμο με μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού να μην τις χρησιμοποιεί, επειδή δεν μπορεί να αντέξει το κόστος επισκευής και συντήρησης ή να τις πουλάει για τον ίδιο λόγο. Και από την άλλη να βλέπεις χαρούμενους ιδιοκτήτες πιο οικονομικών μοντέλων να μην σκέφτονται καν τα χρήματα της βόλτας. Ποιος είναι κερδισμένος;

doctor_john
22/11/2020, 15:06
Να μην υπολογίσει ως "ταλαιπωρία" τον χρόνο που θα του κοστίσει να εργάζεται για τα 15000 αντί των 8000;

Καλά τα λες για ένα κοινό που θέλει "να κάνει την δουλειά του", το κοινό που θέλει ss 1000 γνωρίζει τι κάνει και τι δεν κάνει
η μοτό, έχει πιθανά άλλες λύσεις για πρωτεύον μέσο (αυτοκιν. σκουτερ, μμμ) ή απλά δεν το ευχαριστεί να οδηγεί κάτι άλλο.

Μη νομίζεις ότι είναι τόσο τραγικές οι διαφορές σε χρήση - επισκευή - συντήρηση με ένα ss 600.

katsar
22/11/2020, 15:31
Τι θα πει ''κερδισμένος'' ;
Ζυγαριά να βάλουμε έσοδα-έξοδα;Η μηχανή είναι και καύλα εκτός από μεταφορικό μέσο και το συγκεκριμένο είναι πανέμορφο.
Την ίδια χαζομάρα έκανα και εγώ το 2002 και πήρα ΧΤ 600 αντί για....Mille 1000.
Οι μ@λ@κι@ς και οι κ@υλ@ς πληρώνονται τι να κάνουμε.

MartinEden
22/11/2020, 15:54
Βρε συ μια χαρά καταλαλαβα :p
Παίρνεις μια μεταχειρω μηχανή των 15χιλ με μόνο 3000 πχ, τη στιγμή που ενα παλιοβεσπο καινουριο έχει 5 χιλιαρικα.....
Αν όμως χρειαστεις ρεζερβουάρ για τη βέσπα θα το πλΕρώσεις 200 ευρω, ενώ στο cbr θα δώσεις 2+ χιλιάρικα.
Ελπίζω τώρα να με κατάλαβες ;)

Αααααα τώρα κατάλαβα τι εννοούσες...ειπα και γω 15.000€. Ναι εντάξει το καταλαβαίνω ότι η συντήρηση θα εχει παραπανω κόστος κλπ. Αλλά νταξει στην τελική δυο νεφρά έχω πουλάω το ένα στον πλειοδότη χαχαχχαχαχα!!!!

Στην τελική τα χρήματα που δίνουμε και μας δίνουν χαρά,,,, Ποτε δεν είναι πεταμένα!

MartinEden
22/11/2020, 16:18
Όλα οσα συζητάτε ειναι άκρως ενδιαφέροντα και ο καθένας το βλέπει και το μετράει από την δική του οπτική. Να σας πω και γω την δική μου.

Στα 17 (το 1991) πήρα το KR-1S το οποίο μετά απο ενα χρόνο πούλησα, αφού μου ανακοίνωσε η τοτε κοπέλα μου και η μετέπειτα σύζυγος και η επι του παρόντος πρώην οτι ήταν έγκυος. Μετα απο μερικούς μήνες γεννήθηκε ο γιος μου και η μηχανή είχε δοθεί! Ακόμα και σήμερα μου έχει μείνει ένα ανεκπλήρωτης επιθυμίας κενό.

Στην πορεία λοιπόν της ζωής μου βρέθηκα να οδηγώ διαφορες μηχανές Bundit 400, VF800 και Vstrom 650. Άλλες λόγω χρηστικότητας και άλλες εξαιτίας συνεπιβάτη αλλα καμια μονο γιατί την γούσταρα εγώ!

Απο κάποια χρόνια και έπειτα είχα την δυνατότητα αλλα έβαζα άλλες προτεραιότητες οσων αφορα την αγορά μιας SS...και έτσι τα χρόνια πέρασαν...

Η οικονομική μου δυνατότητα μου επιτρέπει την αγορά μιας 1000SS +10ετιας, αλλα δεν μου επιτρέπει να δώσω 15.000€ και βάλε για μια καινούρια. Αλλιώς θα τα έδινα χωρις ενδοιασμούς...

Έχασα πριν ένα χρόνο τον γιο μου, αυτό με διάλυσε και αναθεώρησα πολλά...Η ζωή είναι σύντομη και τα σημαντικά είναι αλλα απο οσα συνήθως μας απασχολούν στην καθημερινότητα μας.

Αποφάσισα λοιπόν να παρω μια SS1000 για να ικανοποιήσω το νεανικό απωθημένο...πριν φύγω και ξανασμιξω με το παλικάρι μου.

Αυτά...

giorgos.boun
22/11/2020, 16:32
Όλα οσα συζητάτε ειναι άκρως ενδιαφέροντα και ο καθένας το βλέπει και το μετράει από την δική του οπτική. Να σας πω και γω την δική μου.

Στα 17 (το 1991) πήρα το KR-1S το οποίο μετά απο ενα χρόνο πούλησα, αφού μου ανακοίνωσε η τοτε κοπέλα μου και η μετέπειτα σύζυγος και η επι του παρόντος πρώην οτι ήταν έγκυος. Μετα απο μερικούς μήνες γεννήθηκε ο γιος μου και η μηχανή είχε δοθεί! Ακόμα και σήμερα μου έχει μείνει ένα ανεκπλήρωτης επιθυμίας κενό.

Στην πορεία λοιπόν της ζωής μου βρέθηκα να οδηγώ διαφορες μηχανές Bundit 400, VF800 και Vstrom 650. Άλλες λόγω χρηστικότητας και άλλες εξαιτίας συνεπιβάτη αλλα καμια μονο γιατί την γούσταρα εγώ!

Απο κάποια χρόνια και έπειτα είχα την δυνατότητα αλλα έβαζα άλλες προτεραιότητες οσων αφορα την αγορά μιας SS...και έτσι τα χρόνια πέρασαν...

Η οικονομική μου δυνατότητα μου επιτρέπει την αγορά μιας 1000SS +10ετιας, αλλα δεν μου επιτρέπει να δώσω 15.000€ και βάλε για μια καινούρια. Αλλιώς θα τα έδινα χωρις ενδοιασμούς...

Έχασα πριν ένα χρόνο τον γιο μου και αυτό με διάλυσε...Η ζωή είναι σύντομη και τα σημαντικά είναι αλλα απο οσα συνήθως μας απασχολούν στην καθημερινότητα μας.

Αποφάσισα λοιπόν να παρω μια SS1000 για να ικανοποιήσω το νεανικό απωθημένο...πριν φύγω και ξανασμιξω με το παλικάρι μου.

Αυτά...

με ανατριχιασες....
Σου ευχομαι οτι καλυτερο μεσα απο την καρδια μου και ας μην σε ξερω.
Να εισαι παντα καλα και μακαρι να παρεις των 15κ καποια στιγμη.

MartinEden
22/11/2020, 17:25
Λοιπόν...το παιδί είναι σίγουρα συλλέκτης. Έχει 20+ μηχανές και μου έδειξε μερικές. Το Cbr είναι σε απίστευτη κατάσταση και τα χιλιόμετρα επιβεβαιώθηκαν από το δελτία ελέγχου ΚΤΕΟ. Δεν φαίνεται πουθενά να έχει σημάδια οτι εχει πέσει η οτι υπάρχει πολυ χρήση. Αύριο θα την παει στην Honda για έλεγχο και εφόσον μου επιβεβαιώσουν και από εκεί οτι η μηχανή είναι οκ θα προχωρήσω στην αγορά της. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και σίγουρα θα μιλήσουμε και μελλοντικά.

bulmont
22/11/2020, 17:27
To συζητάτε με όρους δικούς σας θεωρώντας αντίστοιχες δικές σας αξίες.....

E, πώς θα κουβεντιάζουμε δηλαδή;;;;;;;;

Γίνεται κουβέντα ή διάλογος με άλλο τρόπο;;;;;;;;;;;;

lospsi
22/11/2020, 18:31
Λοιπόν...το παιδί είναι σίγουρα συλλέκτης. Έχει 20+ μηχανές και μου έδειξε μερικές. Το Cbr είναι σε απίστευτη κατάσταση και τα χιλιόμετρα επιβεβαιώθηκαν από το δελτία ελέγχου ΚΤΕΟ. Δεν φαίνεται πουθενά να έχει σημάδια οτι εχει πέσει η οτι υπάρχει πολυ χρήση. Αύριο θα την παει στην Honda για έλεγχο και εφόσον μου επιβεβαιώσουν και από εκεί οτι η μηχανή είναι οκ θα προχωρήσω στην αγορά της. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και σίγουρα θα μιλήσουμε και μελλοντικά.

Με το καλό να το πάρεις και να το ευχαριστηθείς!

ΟΚΤΑΝΙΟ
22/11/2020, 18:51
Λοιπόν...το παιδί είναι σίγουρα συλλέκτης. Έχει 20+ μηχανές και μου έδειξε μερικές..



Τι άλλες έχει? :a014:

MartinEden
22/11/2020, 21:18
Τι άλλες έχει? :a014:

Μπόλικο πράμα...ο παράδεισος του μηχανόβιου

Lioulios
23/11/2020, 00:32
Καλη αγορα ευχομαι.
Μια εποχη ειχα σκαλωσει και εψαχνα 1000αρι cbr του 06 και να ηταν και μαυρο.
Παιζει να βρηκες το καλυτερο κομματι.
Σε αποθηκες και γκαραζ παντως υπαρχουν αρκετες μοτο 10-15 ετιας με ελαχιστα χλμ για διαφορους λογους .
Κατα καιρους εμφανιζονται και στο car, αλλα φευγουν γρηγορα.

Jimmu
23/11/2020, 14:46
Λοιπόν...το παιδί είναι σίγουρα συλλέκτης. Έχει 20+ μηχανές και μου έδειξε μερικές. Το Cbr είναι σε απίστευτη κατάσταση και τα χιλιόμετρα επιβεβαιώθηκαν από το δελτία ελέγχου ΚΤΕΟ. Δεν φαίνεται πουθενά να έχει σημάδια οτι εχει πέσει η οτι υπάρχει πολυ χρήση. Αύριο θα την παει στην Honda για έλεγχο και εφόσον μου επιβεβαιώσουν και από εκεί οτι η μηχανή είναι οκ θα προχωρήσω στην αγορά της. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και σίγουρα θα μιλήσουμε και μελλοντικά.

Καλόβολτο και καλόστριφτο να ναι!!!Το καλύτερο cbr στα δικά μου τα μάτια κι ευκαιρία πραγματικά που ψάχνουν πολλοί..

Kickstart
23/11/2020, 14:55
καλές βόλτες φίλε και πάντα όρθιος να το χαρείς όπως γουστάρεις.

billy84
23/11/2020, 23:47
Όλα οσα συζητάτε ειναι άκρως ενδιαφέροντα και ο καθένας το βλέπει και το μετράει από την δική του οπτική. Να σας πω και γω την δική μου.

Στα 17 (το 1991) πήρα το KR-1S το οποίο μετά απο ενα χρόνο πούλησα, αφού μου ανακοίνωσε η τοτε κοπέλα μου και η μετέπειτα σύζυγος και η επι του παρόντος πρώην οτι ήταν έγκυος. Μετα απο μερικούς μήνες γεννήθηκε ο γιος μου και η μηχανή είχε δοθεί! Ακόμα και σήμερα μου έχει μείνει ένα ανεκπλήρωτης επιθυμίας κενό.

Στην πορεία λοιπόν της ζωής μου βρέθηκα να οδηγώ διαφορες μηχανές Bundit 400, VF800 και Vstrom 650. Άλλες λόγω χρηστικότητας και άλλες εξαιτίας συνεπιβάτη αλλα καμια μονο γιατί την γούσταρα εγώ!

Απο κάποια χρόνια και έπειτα είχα την δυνατότητα αλλα έβαζα άλλες προτεραιότητες οσων αφορα την αγορά μιας SS...και έτσι τα χρόνια πέρασαν...

Η οικονομική μου δυνατότητα μου επιτρέπει την αγορά μιας 1000SS +10ετιας, αλλα δεν μου επιτρέπει να δώσω 15.000€ και βάλε για μια καινούρια. Αλλιώς θα τα έδινα χωρις ενδοιασμούς...

Έχασα πριν ένα χρόνο τον γιο μου και αυτό με διάλυσε και αναθεώρησα πολλά...Η ζωή είναι σύντομη και τα σημαντικά είναι αλλα απο οσα συνήθως μας απασχολούν στην καθημερινότητα μας.

Αποφάσισα λοιπόν να παρω μια SS1000 για να ικανοποιήσω το νεανικό απωθημένο...πριν φύγω και ξανασμιξω με το παλικάρι μου.

Αυτά...


Διάβαζα χαλαρός όλο το θέμα μέχρι που έφτασα στις τελευταίες γραμμές αυτού του ποστ και σηκώθηκα απο την καρέκλα μου με γουρλωμένα μάτια μπας και δε διάβασα σωστά.Έπαθα ενα σοκ.Δεν υπάρχουν λόγια.Θα γράψω ότι θα σου εγραφα ούτως ή άλλως για το συγκεκριμένο μοντέλο.Και τα 3πλάσια km να είχε δεν έχεις κάτι να φοβηθείς πέραν απο πηνία που είχαν βγάλει κάποια(όχι όλα).Με το καλό λοιπόν η αγορά και να το χαρείς όσο δεν πάει.:beer:

DoctoR_k6
24/11/2020, 00:48
Καλά χιλιόμετρα να έχεις κ κουράγιο... τίποτα άλλο.

Μια μικρή βελτίωση θέλουν οι δαγκάνες μπροστά.
Ένα σετ nissin θα ταιριάξουν καλύτερα.
Όπως κ μια καλή επισκευή/ρύθμιση της πίσω ανάρτησης.

Έχει το ίδιο ο αδερφός του κουμπάρου μου κ έχουμε κάνει αρκετές βολτιτσες.
Οδηγικά πολύ κοφτερό αλλά κ λίγο άβολο.

doctor_john
24/11/2020, 09:11
Καλά χιλιόμετρα να έχεις κ κουράγιο... τίποτα άλλο.

Μια μικρή βελτίωση θέλουν οι δαγκάνες μπροστά.
Ένα σετ nissin θα ταιριάξουν καλύτερα.
Όπως κ μια καλή επισκευή/ρύθμιση της πίσω ανάρτησης.

Έχει το ίδιο ο αδερφός του κουμπάρου μου κ έχουμε κάνει αρκετές βολτιτσες.
Οδηγικά πολύ κοφτερό αλλά κ λίγο άβολο.

Αναφέρεσαι στην θερμοκρασία που ακύρωνε μέρος της δύναμης;

RaGe_Raptor
24/11/2020, 09:20
Καλά χιλιόμετρα να έχεις κ κουράγιο... τίποτα άλλο.

Μια μικρή βελτίωση θέλουν οι δαγκάνες μπροστά.
Ένα σετ nissin θα ταιριάξουν καλύτερα.
Όπως κ μια καλή επισκευή/ρύθμιση της πίσω ανάρτησης.

Έχει το ίδιο ο αδερφός του κουμπάρου μου κ έχουμε κάνει αρκετές βολτιτσες.
Οδηγικά πολύ κοφτερό αλλά κ λίγο άβολο.

Ακόμα καλύτερα οι monoblock tokico CBR '08+

dankannn
24/11/2020, 10:25
Όλα οσα συζητάτε ειναι άκρως ενδιαφέροντα και ο καθένας το βλέπει και το μετράει από την δική του οπτική. Να σας πω και γω την δική μου.

Στα 17 (το 1991) πήρα το KR-1S το οποίο μετά απο ενα χρόνο πούλησα, αφού μου ανακοίνωσε η τοτε κοπέλα μου και η μετέπειτα σύζυγος και η επι του παρόντος πρώην οτι ήταν έγκυος. Μετα απο μερικούς μήνες γεννήθηκε ο γιος μου και η μηχανή είχε δοθεί! Ακόμα και σήμερα μου έχει μείνει ένα ανεκπλήρωτης επιθυμίας κενό.

Στην πορεία λοιπόν της ζωής μου βρέθηκα να οδηγώ διαφορες μηχανές Bundit 400, VF800 και Vstrom 650. Άλλες λόγω χρηστικότητας και άλλες εξαιτίας συνεπιβάτη αλλα καμια μονο γιατί την γούσταρα εγώ!

Απο κάποια χρόνια και έπειτα είχα την δυνατότητα αλλα έβαζα άλλες προτεραιότητες οσων αφορα την αγορά μιας SS...και έτσι τα χρόνια πέρασαν...

Η οικονομική μου δυνατότητα μου επιτρέπει την αγορά μιας 1000SS +10ετιας, αλλα δεν μου επιτρέπει να δώσω 15.000€ και βάλε για μια καινούρια. Αλλιώς θα τα έδινα χωρις ενδοιασμούς...

Έχασα πριν ένα χρόνο τον γιο μου, αυτό με διάλυσε και αναθεώρησα πολλά...Η ζωή είναι σύντομη και τα σημαντικά είναι αλλα απο οσα συνήθως μας απασχολούν στην καθημερινότητα μας.

Αποφάσισα λοιπόν να παρω μια SS1000 για να ικανοποιήσω το νεανικό απωθημένο...πριν φύγω και ξανασμιξω με το παλικάρι μου.

Αυτά...

Εγώ κρατώ το σημαντικότερο που είπες απο όλα αυτα.
Η ζωή είναι σύντομη και τα σημαντικά είναι αλλα απο οσα συνήθως μας απασχολούν στην καθημερινότητα μας.

Σου εύχομαι καλορίζικη και πάντα όρθιος.

DoctoR_k6
24/11/2020, 11:43
Ακόμα καλύτερα οι monoblock tokico CBR '08+

Nαι οκ σιγουρα.
Αλλα παιζουν κ κατι monoblock nissin απο kawasaki που ειναι πολυ καλες.
Οτι κ να βαλει καλυτερες θα ειναι απο τις μαμα.

o teos
24/11/2020, 13:26
Υπερβολες,οπως λεει μια ψυχη τα φρενα ειναι για αδερφες και κοτες..:smokin:

alexis72
24/11/2020, 19:32
καλορίζικη κ απροβλημάτιστη αδελφέ η αγορά σου ,
φαίνεται καλή περίπτωση για οποιον ενδιαφέρεται για CBR1000RR ...
και σε πολύ καλή τιμή θα ελεγα η παρακάτω αγγελία ...
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/33113068-honda-cbr-1000rr

tuning
25/11/2020, 11:19
εχω ενα τετοιο απλα εμενα ειναι 07 και σε αλλα χρωματα (repsol),τα 06-07 ειναι ακριβως τα ιδια.
το εχω απο το 2011 οπου το πηρα με 7,500 χλμ,τωρα εχει........26,500 αληθινοτατα,οποτε ,
μην αγχωνεσαι υπαρχουν μοτο με τετοια χλμ.
ασε που μπορεις να το ξεχωρισεις πανευκολα αν οντως εχει 25 'η 65.
κοιταξε τα μπροστινα αν χανουν λαδια,εκει την ακουνε απο ακινησια,κανε ενα σερβις στην πισω αναρτηση και θα εχεις μοτο για μια ζωη.
οσο για τις δαγκανες μπροστα μην της πειραξεις μια χαρα φρεναρουν βαλε ενα τακακι της προκοπης και θα εισαι κομπλε,γενικα απο φρενα ειναι απο τα καλυτερα (αν καβαλησεις κανα σουζουκι της ιδιας χρονιας θα βαλεις τα γελια).
βαλε 2 υψηλης μπροστα διοτι της μανας του ειναι πλεον κουρασμενα και τελος.
στριβει οσο αντεχεις εσυ και δεν θα κανει κατι χωρις να σου δωσει σημαδια οτι το παρακανες 'η κατι αλλο.
ειναι προβλεψιμο και στριφτερο.
επειδη ειναι λιγο ψοφιο ασχολησου αν θες το κατι παραπανω με το να βαλεις μια ολωσομη και ενα προγραμμα,πλεον υπαρχουν μεταχειρω εξατμισεις φθηνες.
για προγραμμα στα χοντα ενας ειναι που μπορει να παρει οσα αλογα υπαρχουν "κρυμμενα" εκει περα.
μια ενσταση εχω μονο στην τιμη αλλα εσυ κανεις κουμαντο στην τσεπη σου.
αυτα.αν θες κατι ρωτα αφοβα

MartinEden
26/11/2020, 06:29
εχω ενα τετοιο απλα εμενα ειναι 07 και σε αλλα χρωματα (repsol),τα 06-07 ειναι ακριβως τα ιδια.
το εχω απο το 2011 οπου το πηρα με 7,500 χλμ,τωρα εχει........26,500 αληθινοτατα,οποτε ,
μην αγχωνεσαι υπαρχουν μοτο με τετοια χλμ.
ασε που μπορεις να το ξεχωρισεις πανευκολα αν οντως εχει 25 'η 65.
κοιταξε τα μπροστινα αν χανουν λαδια,εκει την ακουνε απο ακινησια,κανε ενα σερβις στην πισω αναρτηση και θα εχεις μοτο για μια ζωη.
οσο για τις δαγκανες μπροστα μην της πειραξεις μια χαρα φρεναρουν βαλε ενα τακακι της προκοπης και θα εισαι κομπλε,γενικα απο φρενα ειναι απο τα καλυτερα (αν καβαλησεις κανα σουζουκι της ιδιας χρονιας θα βαλεις τα γελια).
βαλε 2 υψηλης μπροστα διοτι της μανας του ειναι πλεον κουρασμενα και τελος.
στριβει οσο αντεχεις εσυ και δεν θα κανει κατι χωρις να σου δωσει σημαδια οτι το παρακανες 'η κατι αλλο.
ειναι προβλεψιμο και στριφτερο.
επειδη ειναι λιγο ψοφιο ασχολησου αν θες το κατι παραπανω με το να βαλεις μια ολωσομη και ενα προγραμμα,πλεον υπαρχουν μεταχειρω εξατμισεις φθηνες.
για προγραμμα στα χοντα ενας ειναι που μπορει να παρει οσα αλογα υπαρχουν "κρυμμενα" εκει περα.
μια ενσταση εχω μονο στην τιμη αλλα εσυ κανεις κουμαντο στην τσεπη σου.
αυτα.αν θες κατι ρωτα αφοβα

Καλημέρα, Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε τα λάδια το 12/2018 και από τότε έχει κάνει 1500χλμ. Μου είπε οτι δεν χρειάζονται άμεσα αλλαγή και ότι αυτό που λένε ανεξαρτήτως χλμ καθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις λάδια δεν ισχύει. Ποια οι γνώμη σου/σας ; Γιατί οκ ξέρω την απάντηση μηχανικού εξ αρχής .... "καλό είναι να αλλαχτούν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" που είναι η ασφαλής επιλογή. Αλλά πραγματικά αν δεν χρειάζεται γιατί να δίνεις χρήματα χωρίς λόγο ;

tuning
26/11/2020, 07:40
Καλημέρα, Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε τα λάδια το 12/2018 και από τότε έχει κάνει 1500χλμ. Μου είπε οτι δεν χρειάζονται άμεσα αλλαγή και ότι αυτό που λένε ανεξαρτήτως χλμ καθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις λάδια δεν ισχύει. Ποια οι γνώμη σου/σας ; Γιατί οκ ξέρω την απάντηση μηχανικού εξ αρχής .... "καλό είναι να αλλαχτούν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" που είναι η ασφαλής επιλογή. Αλλά πραγματικά αν δεν χρειάζεται γιατί να δίνεις χρήματα χωρίς λόγο ;

ουτε εγω συμπληρωνω τα χλμ που πρεπει για αλλαγη,τα αλλαζω μια φορα τον χρονο και ξεμπερδευω

sapila racing
26/11/2020, 08:13
Καλημέρα, Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε τα λάδια το 12/2018 και από τότε έχει κάνει 1500χλμ. Μου είπε οτι δεν χρειάζονται άμεσα αλλαγή και ότι αυτό που λένε ανεξαρτήτως χλμ καθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις λάδια δεν ισχύει. Ποια οι γνώμη σου/σας ; Γιατί οκ ξέρω την απάντηση μηχανικού εξ αρχής .... "καλό είναι να αλλαχτούν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" που είναι η ασφαλής επιλογή. Αλλά πραγματικά αν δεν χρειάζεται γιατί να δίνεις χρήματα χωρίς λόγο ;

Απο τον 12ο του 18 μέχρι σήμερα είναι σχεδόν 2 χρόνια.
Αλλαξέ τα πριν αρχίσεις να το κυκλοφορείς.

doctoras
26/11/2020, 08:28
Καλημέρα, Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε τα λάδια το 12/2018 και από τότε έχει κάνει 1500χλμ. Μου είπε οτι δεν χρειάζονται άμεσα αλλαγή και ότι αυτό που λένε ανεξαρτήτως χλμ καθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις λάδια δεν ισχύει. Ποια οι γνώμη σου/σας ; Γιατί οκ ξέρω την απάντηση μηχανικού εξ αρχής .... "καλό είναι να αλλαχτούν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" που είναι η ασφαλής επιλογή. Αλλά πραγματικά αν δεν χρειάζεται γιατί να δίνεις χρήματα χωρίς λόγο ;

το πρόβλημα είναι το οξυγόνο. Ότι είδος αποσφραγιστεί απο την παρασκευή του ή την σφράγιση του στην γραμμή παραγωγής οξειδώνεται, το χημικό αυτό στοιχειό αλλοιώνει τα χαρακτηριστικά του είδους
Σήμερα που υπάρχει μεγάλη ποικιλία και τιμές για όλα τα βαλάντια μπορείς να βρεις τετράλιτρο full synth στα 30ευρώ και με το φίλτρο λαδιού στο δεκάρικο, 40 σύνολο, δεν ειναι κόστος που πρέπει να αποφύγεις.
Επίσης το ίδιο ισχύει για τα υπολοιπα υγρά όπως φρένων και ψυκτικού και για τα δύο η honda λέει ανα δύο χρόνια (άλλο ένα 20ρι και καθάρισες).
Τις εργασίες αυτές μπορεί να τις κάνει και ο αναβάτης που νιώθει ελάχιστα απο μαστορέματα αρκεί να αγοράζει ένα σετ συγκεκριμένα εργαλεία και τα κάνει μόνος του (αν διαθέτει χώρο κάπου)

DoctoR_k6
26/11/2020, 09:53
Οτι υγρο εχει η μοτο πρεπει να το αλλαξεις.
Κ καινουρια να ειχε βαλει πριν 2 χρονια τωρα ειναι ολα για αλλαγη.

billy84
26/11/2020, 12:34
Καλημέρα, Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε τα λάδια το 12/2018 και από τότε έχει κάνει 1500χλμ. Μου είπε οτι δεν χρειάζονται άμεσα αλλαγή και ότι αυτό που λένε ανεξαρτήτως χλμ καθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις λάδια δεν ισχύει. Ποια οι γνώμη σου/σας ; Γιατί οκ ξέρω την απάντηση μηχανικού εξ αρχής .... "καλό είναι να αλλαχτούν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" που είναι η ασφαλής επιλογή. Αλλά πραγματικά αν δεν χρειάζεται γιατί να δίνεις χρήματα χωρίς λόγο ;

Φίλος μου που είναι ψυχοπαθής με το θέμα ''λάδια'',τόσο psycho που στέλνει τα λάδια του για ανάλυση στην Αμερική κλπ ακόμη και στο ninja 250 που είχε :lol: , μου λέει οτι είναι μπούρδα το οτι ''παλιώνει το λάδι'' μέσα σε κλειστό μοτερ.

Εχει λιώσει στα φόρουμ που στέλνουν όλοι λάδια για αναλύσεις κλπ και όσοι έστειλαν τα λάδια τους για ανάλυση ακόμη και όταν αυτά βρίσκονταν μέσα για 2-3 χρόνια ακινησίας δεν φάνηκαν να επηρεάζονται.


Παρολαυτά εγώ προσωπικά ΘΑ τα άλλαζα εκτός και αν ήμουν πάρα πολύ οριακά οικονομικά(σε τέτοια περίπτωση όμως δεν θα είχα CBR1000) παρόλο που θεωρώ το συγκεκριμένο μοτέρ αθραυστο.

telegonos
26/11/2020, 12:57
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε τα λάδια το 12/2018 και από τότε έχει κάνει 1500χλμ. Μου είπε οτι δεν χρειάζονται άμεσα αλλαγή και ότι αυτό που λένε ανεξαρτήτως χλμ καθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις λάδια δεν ισχύει.

Αν το όχημα ήταν σε εσωτερικό χώρο, που δεν επηρεαζόταν από καιρικές συνθήκες και κυρίως από βροχή και μεγάλη ημερήσια διαφορά θερμοκρασίας, μην τα αλλάξεις αν όλα δουλεύουν καλά, το κιβώτιο αλλάζει σχέσεις σωστά, και το δείγμα τους δείχνει σωστό δλδ χωρίς μολύνσεις.

Από την άλλη, τα λάδια πόσο έχουν; 40-50 ευρώ; Έχεις δώσει χιλιάρικα να το πάρεις, εκεί θα κολλήσεις στο 50ρι για τα λάδια που είναι παράγοντας που 1 στα 1000 μπορεί να σου χαλάσει το μοτέρ;

RaGe_Raptor
26/11/2020, 13:00
Μικρό έξοδο vs μεγάλο ρίσκο, ενδεχομένως

panavour
26/11/2020, 13:07
Μην εισαι ακριβος στα πιτουρα και φτηνος στ αλευρι Αλλαξε τα λαδια.

MartinEden
26/11/2020, 15:28
Στην τελική θα τα αλλάξω για εντελώς προληπτικούς λόγους. Αλλά αυτό που πραγματικά αναρωτιέμαι είναι αν όντως έχει σημασία η απλά ακολουθούμε οσα μας εχουν περάσει στα πλαίσια του μάρκετινγκ και της κατανάλωσης. Γιατί πραγματικά αμφιβάλλω κατά πόσο οξειδώνει το λάδι εντός του μοτέρ. Αλλά τεσπα ας είναι !

telegonos
26/11/2020, 16:06
Στην τελική θα τα αλλάξω για εντελώς προληπτικούς λόγους. Αλλά αυτό που πραγματικά αναρωτιέμαι είναι αν όντως έχει σημασία η απλά ακολουθούμε οσα μας εχουν περάσει στα πλαίσια του μάρκετινγκ και της κατανάλωσης. Γιατί πραγματικά αμφιβάλλω κατά πόσο οξειδώνει το λάδι εντός του μοτέρ. Αλλά τεσπα ας είναι !

Πόσο οξειδώνεται το λάδι.

Θα σου πω το εξής: Είχα μια σόμπα ξύλου, και έκαιγε τέρμα , είχαν πυρώσει τα ξύλα μέσα, αυτή η φάση που το ξύλο δεν καίγεται απλά, φωτοβολεί.

Λέω, για πείραμα, δεν ρίχνω λίγο λάδι μοτέρ να δω αν καίγεται;

Το λάδι κινητήρα, έπεσε πάνω στις επιφάνειες του ξύλου που φωτοβολούσαν, και..... τις έσβησε. Έκανε ένα ήχο σαν βράσιμο, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ, και καθώς προχωρούσε το υγρό προς τα κάτω, έσβηνε το ξύλο από όπου πέρναγε.

Τελικά, μετά από πολύ ώρα, και αφού κάηκαν τα ξύλα τελείως , και τα επόμενά τους, το λάδι εξαφανίστηκε τελικά, αφού βρώμισε ο τόπος, και μιλάμε για καμια 50ριά ml τώρα.


Συνεχίστε να θεωρείτε ότι το λάδι ''οξειδώνεται'' και άλλα τέτοια ''θεωρητικά''. Αν όντως οξειδωνόταν εύκολα, στο περιβάλλον φωτιάς του κινητήρα θα το βάζαμε;

dorso
26/11/2020, 16:25
Πιο πολλοί είναι θέμα μάρκετινγκ για αυτό άλλωστε τα τελευταία χρόνια τα διαστήματα σέρβις που ορίζει ο κατασκευαστής έχουν αλλάξει κ έχουν φτάσει της 15000χλμ ακόμα κ 20000 χλμ κ σου λέει η στα δύο χρόνια.. Μιλάμε για αλλαγή λαδιών τα παραπάνω κ όχι μεγάλο σέρβις.. Σκέψου ότι το λάδι που θα βάλεις εσύ στο cbr άλλος κατασκευαστής το προτείνει για 15000χλμ...

DoctoR_k6
26/11/2020, 16:38
Πιο πολλοί είναι θέμα μάρκετινγκ για αυτό άλλωστε τα τελευταία χρόνια τα διαστήματα σέρβις που ορίζει ο κατασκευαστής έχουν αλλάξει κ έχουν φτάσει της 15000χλμ ακόμα κ 20000 χλμ κ σου λέει η στα δύο χρόνια.. Μιλάμε για αλλαγή λαδιών τα παραπάνω κ όχι μεγάλο σέρβις.. Σκέψου ότι το λάδι που θα βάλεις εσύ στο cbr άλλος κατασκευαστής το προτείνει για 15000χλμ...

Ανεξαρτητως χλμ που θα κανεις με το λαδι σου λεει στο χρονο ομως αλλαγη.
Δεν ειναι το ιδιο να δουλευει το λαδι για ενα χρονο κ ας κανεις 15000 κ να καθεται 2 χρονια ακουνητο.
Συν οταν μιλαμε κ για κινητηρα που ανεβαζει 14000+ στροφες...ποιος θα ρισκαρει τα 50 ευρω απορω?

Νταξει το κοστος ειναι γελοιο (προσωπικη αποψη) για να τα αλλαζεις τουλαχιστον ανα χρονο.

MartinEden
26/11/2020, 19:22
423153

Σύμφωνα με το Manuel Book για το Cbr1000rr του 2006 η αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνεται κάθε 12.800χλμ. Σωστά δεν το διαβάζω;;;;

telegonos
26/11/2020, 19:27
423153

Σύμφωνα με το Manuel Book για το Cbr1000rr του 2006 η αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνεται κάθε 12.800χλμ. Σωστά δεν το διαβάζω;;;;

Ανά 8000miles (=12864km) ή ανά 12 μήνες, όποιο έρθει από τα δύο έρθει πρώτο.

karellen
26/11/2020, 19:29
Σωστά ναι.
Εντύπωση μου κάνει η εκ περιτροπής αλλαγή του φίλτρου.
Εδιτ. Άκυρο το διάβασα λάθος.

telegonos
26/11/2020, 19:31
Σωστά ναι.
Εντύπωση μου κάνει η εκ περιτροπής αλλαγή του φίλτρου.

Δεν είναι, ανά 8000miles την έχει κι αυτήν, για κοίτα καλύτερα.

karellen
26/11/2020, 19:32
:wave2:

doctoras
26/11/2020, 20:32
423153

Σύμφωνα με το Manuel Book για το Cbr1000rr του 2006 η αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνεται κάθε 12.800χλμ. Σωστά δεν το διαβάζω;;;;

Σε αυτη την έκδοση owners manual που εβαλες σε προτρεπει να ανατρεξεις για λεπτομεριες στο service manual, ενω απο οτι παρατηρω δε παρέχει την στήλη annual check

Σε αυτη αναφερεται χαρακτηριστικά
https://www.manualslib.com/manual/955159/Honda-Cbr1000rr.html?page=63#manual

Ειναι ξεκαθαρο και ευρεως γνωστό (οχι μονο στην χοντα αλλα σε ολους τους κατασκευαστες) συνιστά να αλλαζεις λαδια ειτε ανα 12k ειτε ετησίως.
Για μενα οποιος δε τηρεί το προγραμμα συντήρησης δε δικαιούται να ασκει κριτική περι κακοσυντηρημενών μεταχειρισμένων και ασχετων αναβάτων

RaGe_Raptor
26/11/2020, 21:11
Σε αυτη την έκδοση owners manual που εβαλες σε προτρεπει να ανατρεξεις για λεπτομεριες στο service manual, ενω απο οτι παρατηρω δε παρέχει την στήλη annual check

Σε αυτη αναφερεται χαρακτηριστικά
https://www.manualslib.com/manual/955159/Honda-Cbr1000rr.html?page=63#manual

Ειναι ξεκαθαρο και ευρεως γνωστό (οχι μονο στην χοντα αλλα σε ολους τους κατασκευαστες) συνιστά να αλλαζεις λαδια ειτε ανα 12k ειτε ετησίως.
Για μενα οποιος δε τηρεί το προγραμμα συντήρησης δε δικαιούται να ασκει κριτική περι κακοσυντηρημενών μεταχειρισμένων και ασχετων αναβάτων

στο GSX-R είναι ανά 6.000χλμ,οι αντιπροσωπείες συνήθως τα αλλάζουν ανα 5.000 γιατί τους είναι πιο εύκολο να μετράνε 5-10-15.... παρά 6-12-18... :bawl:

κι εγώ αλλάζω κάθε 3.500 βαριά 4 γιατί έτσι...

dorso
26/11/2020, 21:13
Λίγοι είναι αυτοί που τηρούν το manual..Άλλοι τα αλλάζουν είτε νωρίτερα πριν έρθουν τα χλμ η κλείσουν χρόνο και άλλοι αργότερα και από τα χλμ και από το χρόνο..Οπότε οι περισσότεροι είναι δεν έχουν δικαίωμα κριτικής..

doctoras
26/11/2020, 21:16
στο GSX-R είναι ανά 6.000χλμ,οι αντιπροσωπείες συνήθως τα αλλάζουν ανα 5.000 γιατί τους είναι πιο εύκολο να μετράνε 5-10-15.... παρά 6-12-18... :bawl:

κι εγώ αλλάζω κάθε 3.500 βαριά 4 γιατί έτσι...

Μπορεις και ανα 1000 γουστο σου ειναι (και πολλες φορες αιτιολογείται απο αναβατες που κανουν εκτεταμενη χρηση on track).
Αλλο ομως ειναι να σου λεει το προγραμμα ανα 6 και εσυ να τα αλλαζεις ανα 10 γιατι ετσι
Κατάλαβες τι θελω να πω

MartinEden
27/11/2020, 06:23
Σε αυτη την έκδοση owners manual που εβαλες σε προτρεπει να ανατρεξεις για λεπτομεριες στο service manual, ενω απο οτι παρατηρω δε παρέχει την στήλη annual check

Σε αυτη αναφερεται χαρακτηριστικά
https://www.manualslib.com/manual/955159/Honda-Cbr1000rr.html?page=63#manual

Ειναι ξεκαθαρο και ευρεως γνωστό (οχι μονο στην χοντα αλλα σε ολους τους κατασκευαστες) συνιστά να αλλαζεις λαδια ειτε ανα 12k ειτε ετησίως.
Για μενα οποιος δε τηρεί το προγραμμα συντήρησης δε δικαιούται να ασκει κριτική περι κακοσυντηρημενών μεταχειρισμένων και ασχετων αναβάτων

Doctoras το service manual στο οποίο σε προτρέπει να ανατρέξεις αναλύει με ποιον τρόπο γίνονται οι εργασίες συντήρησης και πού βρίσκεται το κάθε τι. Δηλαδή πως αλλάζεις και που βρίσκονται τα λάδια, το φίλτρο κλπ. Στην τελική η σωστή συντήρηση ενός μηχανοκίνητου πρέπει να βασίζεται στις οδηγίες του κατασκευαστή και όχι σε προσωπικές προτιμήσεις. Το λινκ που μας παραθέτεις αφορά το cbr1000rr με το μοτέρ από 2012-2016.

Βέβαια ενα μηχάνημα που είναι δικό σου μπορείς να το συντηρείς ή να μην το συντηρείς ή να του βάζεις ελαιόλαδο στην μηχανή να το γρασάρεις με βαζελίνη ή οτι άλλο κατεβάσει το μυαλό σου, αρκεί οι ιδέες και η αμέλεια (ή η βλακεία) σου να μην μετατρέπουν το όχημα σου σε έναν επικίνδυνα κινούμενο πύραυλο για σένα και όλους τους υπόλοιπους οδηγούς που βρίσκονται στον δρόμο. Τώρα θα μπορούσα να θίξω και την οδηγική συμπεριφορά και κυκλοφοριακή παιδεία του κάθε καμικάζι ανεξαρτήτως δίκυκλου ή τεσσάρων τροχών αλλά άστο καλύτερα γιατί είναι μια πονεμένη ιστορία !!!
423157

doctoras
27/11/2020, 11:15
σορυ φίλε δεν έχω χρόνο να ψάξιμο
έχω το cbf1000 το οποίο φοράει cbr1000 '06 τροποποιημένο να βγάζει 70άλογα λιγότερα σου επισυνάπτω παρακάτω το owners manual
423160
https://www.manualslib.com/manual/677463/Honda-Cbf1000.html?page=87#manual

τώρα αν σε καλύπτει αυτό που βρήκες και κάθεσαι στο ότι, μα αφού δε το γράφει, θα τα αλλάξω όταν πιάσω 12k (δηλαδή σε μια τριετία απο σήμερα) κάντο δικαίωμα σου αλλά όταν ξεκίνησες το ψάξιμο μιλούσες για προσεγμένα μηχανάκια...
anyway ας το αφήσουμε εδώ

MartinEden
27/11/2020, 12:39
σορυ φίλε δεν έχω χρόνο να ψάξιμο
έχω το cbf1000 το οποίο φοράει cbr1000 '06 τροποποιημένο να βγάζει 70άλογα λιγότερα σου επισυνάπτω παρακάτω το owners manual
423160
https://www.manualslib.com/manual/677463/Honda-Cbf1000.html?page=87#manual

τώρα αν σε καλύπτει αυτό που βρήκες και κάθεσαι στο ότι, μα αφού δε το γράφει, θα τα αλλάξω όταν πιάσω 12k (δηλαδή σε μια τριετία απο σήμερα) κάντο δικαίωμα σου αλλά όταν ξεκίνησες το ψάξιμο μιλούσες για προσεγμένα μηχανάκια...
anyway ας το αφήσουμε εδώ

Μάλλον δεν κατανόησα ή κατανόησες και παρεξηγηθήκαμε χωρίς λόγω αφού δεν είπα κάτι διαφορετικό. Συμφωνώ και είναι απόλυτα κατανοητό ότι σύμφωνα με τον κατασκευαστή η αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο ανεξαρτήτως χλμ. (τουλάχιστον στα manual books μετά το 2012, όπως αυτό που παραθέτεις, γιατί στα προηγούμενα δεν αναφέρεται σε χρονικά όρια αλλαγών). Αυτό που ρώτησα και έθεσα ως θέμα συζήτησης είναι κατά πόσο στην πραγματικότητα χρειάζεται αλλαγή λαδιών μια μοτοσυκλέτα που δεν κινείται ? Και κατα πόσο το χρονικό όριο προστέθηκε μεταγεννέστερα για λόγους κατανάλωσης και εσόδων ! Ακόμα και στην Honda μετά από δική μου επιμονή άλλαξαν τα λάδια στο CBR1000RR και το αφού επέμεναν ότι δεν χρείαζεται αλλαγή και ας έχουν περάσει 2 χρόνια αφού έχει κάνει μόνο 1.500χλμ. Τέσπα αυτά !

kostas_1100gs
27/11/2020, 15:39
Κ για να μη σε αποθαρρύνω, 10000000 φορές ένα φτηνο μεταχειρω χιλιαρι 10ετιας σε καλή κατάσταση, παρα πεταμένα λεφτά σε βεσπες, σκούτερ, μαστοδοντα, τιντιεμ, βαρκαντερο, τρεισερ, κ ότι άλλο έχει γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια στο ελλαδισταν

Συμφωνώ. Και από ποιότητα.

doctoras
27/11/2020, 16:09
Μάλλον δεν κατανόησα ή κατανόησες και παρεξηγηθήκαμε χωρίς λόγω αφού δεν είπα κάτι διαφορετικό. Συμφωνώ και είναι απόλυτα κατανοητό ότι σύμφωνα με τον κατασκευαστή η αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο ανεξαρτήτως χλμ. (τουλάχιστον στα manual books μετά το 2012, όπως αυτό που παραθέτεις, γιατί στα προηγούμενα δεν αναφέρεται σε χρονικά όρια αλλαγών). Αυτό που ρώτησα και έθεσα ως θέμα συζήτησης είναι κατά πόσο στην πραγματικότητα χρειάζεται αλλαγή λαδιών μια μοτοσυκλέτα που δεν κινείται ? Και κατα πόσο το χρονικό όριο προστέθηκε μεταγεννέστερα για λόγους κατανάλωσης και εσόδων ! Ακόμα και στην Honda μετά από δική μου επιμονή άλλαξαν τα λάδια στο CBR1000RR και το αφού επέμεναν ότι δεν χρείαζεται αλλαγή και ας έχουν περάσει 2 χρόνια αφού έχει κάνει μόνο 1.500χλμ. Τέσπα αυτά !


κι όμως ακόμη δεν το κατανόησες, ο κατασκευαστής δεν αναφέρει πουθενά στα εγχειρίδια λειτουργίας οτι αν είναι μέσα στο καρτερ για "χ" χρονικό και ακινητοποιήμένο ο χρόνος για την αντικατάσταση τους δε μετρά.
Το κάρτερ δεν είναι σφραγισμένο τμήμα απο οξυγόνο. Αν δε σε καλύπτει η θεωρεία της οξειδοαναγωγής και προκρίνεις αυτό που είπε κάποιος μαζεύεις δείγμα και το στέλνεις σε εργαστήριο να δεις αν είναι οκ

Επίσης αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι εξουσιοδοτημένο συνεργείο honda σου πρότεινε την ΜΗ αλλαγή παρά την πάροδο δύο χρόνων? αν όντως σου είπε αυτό, προσωπικά θα άλλαζα μάστορα

Parking
27/11/2020, 16:12
Ανεξαρτητως χλμ που θα κανεις με το λαδι σου λεει στο χρονο ομως αλλαγη.
Δεν ειναι το ιδιο να δουλευει το λαδι για ενα χρονο κ ας κανεις 15000 κ να καθεται 2 χρονια ακουνητο.
Συν οταν μιλαμε κ για κινητηρα που ανεβαζει 14000+ στροφες...ποιος θα ρισκαρει τα 50 ευρω απορω?

Νταξει το κοστος ειναι γελοιο (προσωπικη αποψη) για να τα αλλαζεις τουλαχιστον ανα χρονο.

Το να μην αλλάζεις λάδια συχνά είναι ο καλύτερος τρόπος να γ... το μηχανάκι.
Ένα καλό τρακ ντέι αρκεί πχ για ν αλλάξεις λάδια στο καπάκι.
Από εκεί και πέρα σε τέτοια μηχανάκια
αν δεν είσαι σπίτι καφετέρια
θες λεφτά.
Αν δεν έχεις κοιτάς αλλού γιατί θα του βγάλεις τα μάτια και είναι κρίμα
και ακόμα πιο κρίμα είναι να κάθεται και να μην έχεις λεφτά να το φτιάξεις
Κατανοώ ότι κάποιος μπορεί να δυσκολεύεται
αλλά το ότι το πήρες φτηνά σχετικά δεν σημαίνει ότι άλλαξε και το κόστος συντήρησης

Έχει δίκιο ο δόκτορας

kostas_1100gs
27/11/2020, 16:23
Αν δεν έχεις κοιτάς αλλού γιατί θα του βγάλεις τα μάτια και είναι κρίμα
και ακόμα πιο κρίμα είναι να κάθεται και να μην έχεις λεφτά να το φτιάξεις
Κατανοώ ότι κάποιος μπορεί να δυσκολεύεται
αλλά το ότι το πήρες φτηνά σχετικά δεν σημαίνει ότι άλλαξε και το κόστος συντήρησης

Έχει δίκιο ο δόκτορας

Δεν νομίζω ότι το κόστος ξεφεύγει σε σχέση με μιά άλλη μοτοσικλέτα. Τα λάστιχα είναι ακριβά +100ε σε σχέση με μικρότερο 4κυλινδρο.

MartinEden
27/11/2020, 16:57
κι όμως ακόμη δεν το κατανόησες, ο κατασκευαστής δεν αναφέρει πουθενά στα εγχειρίδια λειτουργίας οτι αν είναι μέσα στο καρτερ για "χ" χρονικό και ακινητοποιήμένο ο χρόνος για την αντικατάσταση τους δε μετρά.
Το κάρτερ δεν είναι σφραγισμένο τμήμα απο οξυγόνο. Αν δε σε καλύπτει η θεωρεία της οξειδοαναγωγής και προκρίνεις αυτό που είπε κάποιος μαζεύεις δείγμα και το στέλνεις σε εργαστήριο να δεις αν είναι οκ

Επίσης αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι εξουσιοδοτημένο συνεργείο honda σου πρότεινε την ΜΗ αλλαγή παρά την πάροδο δύο χρόνων? αν όντως σου είπε αυτό, προσωπικά θα άλλαζα μάστορα

Φίλε Doctor παρόλο που η άποψη μου κλίνει προς την δικη σου θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και θα σου πω ότι οι απόψεις διίστανται. Ο φίλος του billy84 που έστειλε τα λάδια σε εργαστήριο επιβεβαιώνει ότι δεν υπήρχαν αυξημένοι δείκτες οξείδωσης στο λάδι. Ανεξαρτήτως όμως από αυτό δεν είναι σωστό να απορρίπτεις και να μηδενίζεις απόψεις και να παροτρύνεις να αλλάξει κάποιος συνεργείο γιατί δεν συμφωνείς με την άποψη τους. Και τελευταίο όντως το manual του 2006 δεν λέει πουθενά ότι τα λάδια χρειάζονται αλλαγή σε χ χρονικό διάστημα αλλα αναφέρεται μόνο σε χλμ. Τέλος πάντων και γω θα αλλάζω τα λάδια μου κάθε χρόνο ανεξάρτητα από χλμ ή ακόμα και νωρίτερα από τα οτι προβλέπεται γιατί στην τελική better safe than sorry !

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια!

νεοσσός
27/11/2020, 17:05
...Και τελευταίο όντως το manual του 2006 δεν λέει πουθενά ότι τα λάδια χρειάζονται αλλαγή σε χ χρονικό διάστημα αλλα αναφέρεται μόνο σε χλμ. ...
Δες την οριζόντια στήλη (https://ownersmanuals2.com/honda/cbr1000rr-2006-owners-manual-60919/page-108) στο πάνω μέρος που αναφέρει χρονικά διαστήματα σε μήνες (12, 24, κλπ).


Έδωσες 5.000€ για μοτοσυκλέτα και σκέφτεσαι να δώσεις 1% επιπλέον χρήματα για λιπαντικό και 6% επιπλέον χρήματα για ελαστικά;

o teos
27/11/2020, 17:14
Το λάδι είναι η ζωή του κινητήρα...τέλος...Ο καθένας απο εκεί και έπειτα σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια και βάση της παρότρυνσης του εκάστοτε κατασκευαστή κρίνει και αποφασίζει τι θα κάνει στο μότο του...

Μιας και το αναφέραμε θυμήθηκα ότι πρέπει να παραγγείλω λάδια.. κοντεύει αλλαγή μετά από 1 τρακντει και 2000χλμ..:D

panavour
27/11/2020, 17:31
Το λάδι είναι η ζωή του κινητήρα...τέλος...Ο καθένας απο εκεί και έπειτα σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια και βάση της παρότρυνσης του εκάστοτε κατασκευαστή κρίνει και αποφασίζει τι θα κάνει στο μότο του...

Μιας και το αναφέραμε θυμήθηκα ότι πρέπει να παραγγείλω λάδια.. κοντεύει αλλαγή μετά από 1 τρακντει και 2000χλμ..:D

σωστος,ολοι οι θριαμβοι θελουν προσοχη,δεν ειναι και ΧΟΝΤΑ:bawl:

ptc
27/11/2020, 17:31
Μιας και το αναφέραμε θυμήθηκα ότι πρέπει να παραγγείλω λάδια.. κοντεύει αλλαγή μετά από 1 τρακντει και 2000χλμ..:D

Τα παλια μην τα πεταξεις. Βαλτα σε ενα μπουκαλι και στειλ'τα Κρητη στο φιλο.

o teos
27/11/2020, 17:35
Σαταναδες αμέσως...δεν είπα ότι θα τα αλλάξω τώρα....αμεσως...απαπαπαπα...:lol:

Έχω ένα φίλο με θρίαμβο που έχει ξεχάσει κάθε ποτέ αλλάζει λάδια...να σου πει αυτός περί θριαμβου:p

Πωλείται λάδακι 3.4λτ φουλ συνθετικό ελαφρώς μεταχειρισμένο σε τιμή ευκαιρίας :bawl:

MartinEden
27/11/2020, 20:27
Δες την οριζόντια στήλη (https://ownersmanuals2.com/honda/cbr1000rr-2006-owners-manual-60919/page-108) στο πάνω μέρος που αναφέρει χρονικά διαστήματα σε μήνες (12, 24, κλπ).


Έδωσες 5.000€ για μοτοσυκλέτα και σκέφτεσαι να δώσεις 1% επιπλέον χρήματα για λιπαντικό και 6% επιπλέον χρήματα για ελαστικά;

Δεν είναι θέμα αν σκέφτομαι ή τσιγκουνεύομαι να αλλάξω λάστιχα ή λάδια τα οποία ήδη άλλαξα (τα λάδια, τα λάστιχα βλέπουμε). Το θέμα ήταν μέσω *διαλεκτικής ( *μέθοδος η οποία χρησιμοποιεί τη συζήτηση με συνεχείς ερωταποκρίσεις στην αναζήτηση της αλήθειας) να συζητήσουμε και να ακούσουμε διαφορετικές απόψεις, γνώσεις και εκτιμήσεις ώστε να καταλήξουμε σε καποιο συμπέρασμα και να μάθουμε όλοι κάτι επιπλέον απο οσα ήδη γνωρίζουμε!

MartinEden
27/11/2020, 20:36
Τα παλια μην τα πεταξεις. Βαλτα σε ενα μπουκαλι και στειλ'τα Κρητη στο φιλο.

Μόνο 2000χλμ ;;; Καινούργια θα είναι στείλε τα Κρήτη χαχαχχαχα