PDA

View Full Version : Μικραίνοντας την διαδρομή ανοίγματος του χειριστηρίου



doctor_john
23/11/2020, 00:39
Θέλω να μικρύνω την διαδρομή του γκαζιού από τις ~110° σε 90°.
Είναι κάτι που μπορεί να ρυθμιστεί, χωρίς συμβιβασμούς, με τα ρυθμιστικά που έχουν οι ντίζες ή θα πρέπει να αλλάξω χειριστήριο;
Αν πρέπει να αλλάξω χειριστήριο, προτείνετε όποιος ξέρει τι πρέπει να ψάξω για να βρω το κατάλληλο.

Ευχαριστώ!

ptc
23/11/2020, 00:55
Για τι μηχανη μιλαμε;
Η πιο συνηθισμενη μετατροπη που παιζει σε αρκετα μοντελα ειναι γκαζιερα απο r6 (https://www.youtube.com/watch?v=qyNBz6L5a9Y) που ειναι αρκετα κοντη. Γκουγκλαρε το μοντελο σου μαζι με "throttle tube mod" και δες τι σου βγαζει.
Μπορει να γινει και DIY, ενα παραδειγμα (https://www.youtube.com/watch?v=szoy5aYYImo). Ειχα βαλει απο R6 στο MT07, ημουν πολυ ευχαριστημενος.

doctor_john
23/11/2020, 01:54
Το κατάλαβα πως λειτουργεί, βγάζω πρόχειρα 6mm διαφορά στην διάμετρο για να πάει από τις ~110° σε 90°.
Θα πάρω λεπτομερείς μετρήσεις αύριο να δω πρώτα αν χωράει στο χειριστήριο του er6 και αν υπάρχει κάποιο από άλλο μοντέλο.

ευχαριστώ!

Acacius
23/11/2020, 02:28
Αφού αν δεν κάνω λάθος έχεις άκρες σε μηχανουργεία, αν δε βρεις αυτό που θέλεις σίγουρα θα μπορείς να το φτιάξεις (φτάνει να χωράει στο κέλυφος). Εκεί θα έχεις και τη δυνατότητα να ορίσεις την καμπύλη, ώστε να φέρεις το γκάζι ακριβώς στα μέτρα που θέλεις.

doctor_john
23/11/2020, 02:50
Απλά ξέρω να συνεννοηθώ και γνωρίζω πολλούς. Με βιομηχανικά πλαστικά νομίζω είναι φτιαγμένα, είναι πολύ
απλό σαν κατασκευή. Θα το συζητήσω και με τον ΜcGuyver αν χρειαστεί.

viper1
23/11/2020, 07:08
https://www.ebay.com/itm/Domino-KRR03-KRR-03-Quick-Action-Throttle-Assy-Track-Race-Bikes-/122883076139?_trksid=p2349624.m46890.l49292

katsar
23/11/2020, 09:02
κοντή γκαζιέρα στα Ελληνικά αυτό που ψάχνεις.

ποπαϋ
23/11/2020, 09:11
Θέλω να μικρύνω την διαδρομή του γκαζιού από τις ~110° σε 90°.
Είναι κάτι που μπορεί να ρυθμιστεί, χωρίς συμβιβασμούς, με τα ρυθμιστικά που έχουν οι ντίζες ή θα πρέπει να αλλάξω χειριστήριο;
Αν πρέπει να αλλάξω χειριστήριο, προτείνετε όποιος ξέρει τι πρέπει να ψάξω για να βρω το κατάλληλο.

Ευχαριστώ!

Τα ρυθμιστικά, που λες, είναι για τους τζόγους.

"κοντή" γκαζιερα θέλεις, όπως λένε και οι παραπάνω.

doctor_john
23/11/2020, 09:52
Ευχαριστώ όλους, τσεκάρω το σύνολο των λύσεων για να δω τι είναι πιο ισορροπημένο να βάλω.
Έχει κανείς με φορέα αλουμινίου να μου πει αν αλλάζει η αίσθηση, αν φθείρει τα συρματόσχοινα πιο γρήγορα ή αν δεν του άρεσε κάτι άλλο
σε σχέση με τα πλαστικά;
Βλέπω ότι διατίθενται (https://www.g2ergo.com/shop/g2-street-competition-quick-turn-throttle-kawasaki/) αρκετά και με αλουμίνιο, με ρουλεμάν κ.λπ.

νεοσσός
23/11/2020, 10:33
110°;
Μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η Fantic Caballero 250 ενός φίλους που είχε περιστροφή μικρότερη από 80°.

o teos
23/11/2020, 11:32
110°;
Μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η Fantic Caballero 250 ενός φίλους που είχε περιστροφή μικρότερη από 80°C.

Ήταν λογικά επειδή θα κόντευε να λιωσει:p

Γενικά ψάξε για κοντή γκαζιερα...υπαρχουν αρκετές για συγκεκριμένο μοντέλο απο accosato κλπ η ΑΝ το δέχεται το μηχανάκι σου από άλλο μοντέλο...οχι από r6 Δεν μπαίνει παντού...ρωτα το μάστορα σου..εγω ας πούμε είχα βάλει από 1050 στο 675 που ήταν σύμβατη μοντα..;)

doctor_john
23/11/2020, 11:43
110°;
Μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η Fantic Caballero 250 ενός φίλους που είχε περιστροφή μικρότερη από 80°C.

Kαι εγώ δεν το περίμενα, πήρα μια βόλτα ένα ίδιο και είδα ότι δεν έφτανε το χέρι μου να χρησιμοποιήσω την γκαζιέρα
ακόμα και σε νορμάλ πορεία έμοιαζε σαν να κάνω διατάσεις και με υποχρεώνει να κατεβάζω τον ώμο.

Νομίζω οι εταιρείες με σπορ καταβολές το προσέχουν περισσότερο.
Στο er6 είναι λογικό να το κάνουν όσο πιο ήπιο γίνεται γιατί απευθύνονται σε μεγάλο μέρος της αγοράς
αλλά νομίζω το παραξήλωσαν.

ptc
23/11/2020, 11:45
Θοδωρή δεν είπα πουθενά πως η γκαζιερα του r6 μπαίνει παντού, κάτι κατάλαβες λάθος. Απλά είναι συμβατή με πάρα πολλά μοντέλα (από πολλά Yamaha μέχρι gsxr, zxr, sv, κοκ) και ήταν κι αυτή απ'την οποία τυχαίνει να έχω εμπειρία. Όπως έγραψα, ένα γκουγκλαρισμα με το σωστό όρο και τα βρίσκεις όλα.

νεοσσός
23/11/2020, 12:13
Στο er6 είναι λογικό να το κάνουν όσο πιο ήπιο γίνεται γιατί απευθύνονται σε μεγάλο μέρος της αγοράς
αλλά νομίζω το παραξήλωσαν.
Θεωρώ ότι αυτός είναι ο λόγος. Η μεγάλη περιστροφή τον βοηθάει στο χειρισμό έναν οδηγό με μικρή πείρα, ειδικά όταν η μοτοσυκλέτα έχει μεγάλη ισχύ. Υποψιάζομαι ότι στο 250άρι Fantic δεν είχε τόσο μεγάλη σημασία η μικρή περιστροφή, λόγω χαμηλής ισχύος.

OldMan
24/11/2020, 11:52
Μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η Fantic Caballero 250 ενός φίλους που είχε περιστροφή μικρότερη από 80°C.

Τα Caballero εχουν (ειχαν) την ωφελιμη περιοχή λειτουργιας τους αναμεσα στις 11.000 και 11.001 r.p.m..
Αυτο, στην περιστροφη του γκαζιου μεταφραζοταν σε λιγοτερο απο 1°... - οι υπολοιπες 79° υπηρχαν για να λενε οτι εχουν γκαζιερα και οχι διακοπτη ON-OFF..

Υ.Γ.
Γωνια περιστροφης σε βαθμούς Κελσίου, πρωτη φορα ακουω..:p

νεοσσός
24/11/2020, 12:44
Γωνια περιστροφης σε βαθμούς Κελσίου, πρωτη φορα ακουω..:p
Συνήθεια, βάζοντας το ° να κοτσάρω και ένα C δίπλα. :lol:

Εννοώ πάντως τη σύγχρονη Fantic Caballero (http://www.caballerofantic.com/en/flat-track/flat-track-250), όχι την παλαιά (http://pcfarina.eng.unipr.it/MyFantic/MyFantic.htm).

stefanos
24/11/2020, 20:29
Να υπενθυμίσω ότι η κοντή γκαζιέρα χρειάζεται ανάλογα μεγαλύτερη ροπή για να περιστραφεί, άρα περισσότερη δύναμη στον καρπό.

doctor_john
24/11/2020, 22:02
:lol: πλάκα κάνεις!

OldMan
25/11/2020, 11:54
Φυσικομαθηματικως, μιλαει απολυτως σοβαρα ο Στεφανος...!!:smokin:

doctor_john
25/11/2020, 13:24
Δεν τίθεται θέμα, με την διαφορά της μεγαλύτερης δύναμης αστειεύομαι.

Μόνο για αστείο, ας το επαληθεύσουμε υπεραπλουστευμένα:

έστω πως με διάμετρο 50mm χρειαζόμασταν 1000g δύναμης, με διάμετρο 56mm χρειαζόμαστε 1120g, δηλαδή 12%

Αντίστοιχα, υπεραπλουστεύοντας το σύμπαν ολόκληρο, η διαφορά του εύρους του καρπού μου 90° σε σχέση με το εύρος της γκαζιέρας 110° είναι 18%

Υπολογίζοντας την πρόοδο απόδοσης του κινητήρα που έχει την μέγιστη ροπή στο θεό, η απώλεια μου είναι.. εντάξει, εντάξει , το κόβω :lol:

viper1
25/11/2020, 13:29
423112

sapila racing
25/11/2020, 13:34
Δεν τίθεται θέμα, με την διαφορά της μεγαλύτερης δύναμης αστειεύομαι.

Μόνο για αστείο, ας το επαληθεύσουμε υπεραπλουστευμένα:

έστω πως με διάμετρο 50mm χρειαζόμασταν 1000g δύναμης, με διάμετρο 56mm χρειαζόμαστε 1120g, δηλαδή 12%

Αντίστοιχα, υπεραπλουστεύοντας το σύμπαν ολόκληρο, η διαφορά του εύρους του καρπού μου 90° σε σχέση με το εύρος της γκαζιέρας 110° είναι 18%

Υπολογίζοντας την πρόοδο απόδοσης του κινητήρα που έχει την μέγιστη ροπή στο θεό, η απώλεια μου είναι.. εντάξει, εντάξει , το κόβω :lol:

Αν δεν ηταν το μηχανακι σου ψεκαστό και ήσυχο και είχες να ανοίξεις με τον καρπό σου 4 40ρια slides τότε δεν θα σου φαινόταν καθόλου αστείο το θέμα. ;)

OldMan
25/11/2020, 13:36
Δεν μιλαμε για απωλεια αλλα για μειωση "ευρους" χειρισμου..


Υ.Γ.
@viper1: Βαλε κανεναν ιδρωμενο με tattoo να γουσταρουμε λιγακι..

viper1
25/11/2020, 13:46
Δεν μιλαμε για απωλεια αλλα για μειωση "ευρους" χειρισμου..


Υ.Γ.
@viper1: Βαλε κανεναν ιδρωμενο με tattoo να γουσταρουμε λιγακι..

Μισό να γθυθω και να τραβήξω σελφι

doctor_john
25/11/2020, 14:19
Αν δεν ηταν το μηχανακι σου ψεκαστό και ήσυχο και είχες να ανοίξεις με τον καρπό σου 4 40ρια slides τότε δεν θα σου φαινόταν καθόλου αστείο το θέμα. ;)

Έτσι ναι, θα άλλαζα αντίστοιχα και την διάμετρο στο φορέα που καταλήγουν οι ντίζες. :lol:

sapila racing
25/11/2020, 14:27
Έτσι ναι, θα άλλαζα αντίστοιχα και την διάμετρο στο φορέα που καταλήγουν οι ντίζες. :lol:

Τότε όμως θα είχες κάνει μια τρύπα στο νερό αφού έτσι θα αναιρούσες οτι καταφερες αλλάζοντας την γκαζιέρα.

doctor_john
25/11/2020, 14:32
πως με έσφαξες έτσι.. :hmm: θα το σκεφτώ λίγο ακόμα..

υγ: ελα, εντάξει, αφού έχω σταθερά σημεία! δός μοι πᾷ στῶ.. δεν έλεγε ο Αρχιμήδης;
Θα παρέβαλα ένα ζευγάρι ραουλάκια στις ντίζες :a01:

McGyver
25/11/2020, 14:41
Στα ride by wire αλήθεια, τι κάνουμε;

viper1
25/11/2020, 14:44
Στα ride by wire αλήθεια, τι κάνουμε;

Βάζεις οπτική ίνα

sapila racing
25/11/2020, 15:16
Στα ride by wire αλήθεια, τι κάνουμε;

Το τεντώνεις το καλώδιο Θωμά? :lol:

karellen
25/11/2020, 15:19
Βάζεις οπτική ίνα
:bawl:

S705
25/11/2020, 15:21
Το τεντώνεις το καλώδιο Θωμά? :lol:

μάλλον το ξεγυμνώνει!:bawl:

panos_zip
25/11/2020, 15:28
Έτσι για την ιστορία

Φτιάχνεις έτσι το χάρτη στον εγκέφαλο ωστε το πχ 70% του ανοιγματος του γκαζιού να μεταφράζεται σε 100% ανοιγμα των πεταλουδών.
Και αντίστοιχα κλιμακώνεις τα μικρότερα ανοιγματα.

McGyver
25/11/2020, 15:35
Το τεντώνεις το καλώδιο Θωμά? :lol:

Όπως είχε πει και εκλεκτό μέλος, "της κοντής γκαζιέρας της φταίν' οι ντίζες (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=116740&p=1987379&viewfull=1#post1987379)"...

:bawl:

sapila racing
25/11/2020, 15:41
Για όσους δεν θέλουν να μπούν στην διαδικασία αλλαγής γκαζιέρας υπάρχει ενα απλό κι εύκολο κόλπο που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο καθένας ώστε να ανοίγει τέρμα το γκάζι.
Δεν με είχε απασχολήσει το θέμα μια και το R6 που έχω για trackdays ειναι ΟΚ απο μαμα σε αυτό το θέμα ούτε παλιότερα με το bimota είχα θέμα.
Οταν άρχισα τις δραστηριότητες πίστας με το Ducati Pantah του 1982 όμως είχα πρόβλημα και το έψαξα το θέμα. Εκεί που σκεφτόμουν να αλλάξω γκαζιέρα βρήκα το κόλπο!

Το κόλπο είναι το παρακάτω:

Είσαι στην φάση που έχεις ανοίξει το γκάζι όσο σου επιτρέπει ο καρπός σου αλλά έχει κι άλλο.
Ανοίγεις τα δάκτυλα του δεξιού χεριού σου και ταυτόχρονα τραβάς την παλάμη προς τα πίσω.
Ετσι συνεχίζει η περιστροφή του σκριπ και το ανοίγεις όλο το γκάζι. Το χέρι θα πρέπει να μείνει σε αυτη την θέση μέχρι το επόμενο φρενάρισμα, όπου θα φέρεις και παλι την παλάμη σου στο σκριπ φέρνοντας ταυτόχρονα τα δάχτυλα στην μανέτα του φρένου.

Είναι πολύ απλό και δουλεύει τέλεια.

Δεν τo σκέφτηκα μόνος μου, το διάβασα στο motovudu του Simon Crafar!

:beer:

OldMan
25/11/2020, 16:38
Το κόλπο είναι το παρακάτω:

Είσαι στην φάση που έχεις ανοίξει το γκάζι όσο σου επιτρέπει ο καρπός σου αλλά έχει κι άλλο.
Ανοίγεις τα δάκτυλα του δεξιού χεριού σου και ταυτόχρονα τραβάς την παλάμη προς τα πίσω.
Ετσι συνεχίζει η περιστροφή του σκριπ και το ανοίγεις όλο το γκάζι. Το χέρι θα πρέπει να μείνει σε αυτη την θέση μέχρι το επόμενο φρενάρισμα, όπου θα φέρεις και παλι την παλάμη σου στο σκριπ φέρνοντας ταυτόχρονα τα δάχτυλα στην μανέτα του φρένου.

Και αν δεν λειτουργησει, θα σου εχει μεινει η τεχνικη ανοιγματος φυλλων για μυζηθροπιτακια.. :p

sapila racing
26/11/2020, 08:05
Και αν δεν λειτουργησει, θα σου εχει μεινει η τεχνικη ανοιγματος φυλλων για μυζηθροπιτακια.. :p

Μπα δεν ειναι καλός για τέτοια.
Αλλά λειτουργεί μια χαρά το κόλπο!

karellen
26/11/2020, 09:20
Δεν τo σκέφτηκα μόνος μου, το διάβασα στο motovudu του Simon Crafar!

:beer:

Αυτουνού?

423131

:beer:

sapila racing
26/11/2020, 09:34
Αυτουνού?

:beer:

Οχι! Αυτουνού εδω στην φωτό.
Σήμερα ειναι ανταποκριτής στo Motogp και έχει και ωραία video με τεχνικά θέματα των αγωνιστικών μοτοσυκλετών.

Bowleno
26/11/2020, 11:36
Για όσους δεν θέλουν να μπούν στην διαδικασία αλλαγής γκαζιέρας υπάρχει ενα απλό κι εύκολο κόλπο που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο καθένας ώστε να ανοίγει τέρμα το γκάζι.
Δεν με είχε απασχολήσει το θέμα μια και το R6 που έχω για trackdays ειναι ΟΚ απο μαμα σε αυτό το θέμα ούτε παλιότερα με το bimota είχα θέμα.
Οταν άρχισα τις δραστηριότητες πίστας με το Ducati Pantah του 1982 όμως είχα πρόβλημα και το έψαξα το θέμα. Εκεί που σκεφτόμουν να αλλάξω γκαζιέρα βρήκα το κόλπο!

Το κόλπο είναι το παρακάτω:

Είσαι στην φάση που έχεις ανοίξει το γκάζι όσο σου επιτρέπει ο καρπός σου αλλά έχει κι άλλο.
Ανοίγεις τα δάκτυλα του δεξιού χεριού σου και ταυτόχρονα τραβάς την παλάμη προς τα πίσω.
Ετσι συνεχίζει η περιστροφή του σκριπ και το ανοίγεις όλο το γκάζι. Το χέρι θα πρέπει να μείνει σε αυτη την θέση μέχρι το επόμενο φρενάρισμα, όπου θα φέρεις και παλι την παλάμη σου στο σκριπ φέρνοντας ταυτόχρονα τα δάχτυλα στην μανέτα του φρένου.

Είναι πολύ απλό και δουλεύει τέλεια.

Δεν τo σκέφτηκα μόνος μου, το διάβασα στο motovudu του Simon Crafar!

:beer:

Η τεχνική αυτή μου έχει μείνει από τότε που είχα τα 250ρακια και πήγαιναν μόνιμα τέρμα γκάζι....:beer:

(τώρα πια με βοηθάει μόνο στο άνοιγμα φύλλου....):D

Acacius
26/11/2020, 14:19
Αυτουνού?

Άσχετο αλλά έτσι όπως σκρόλλαρα στο κινητό λέω για μια στιγμή "τι μουστάκα έχει ο κιορατάς ο Garfunkel" :uplate:

423142

doctor_john
20/05/2022, 08:49
Δοκίμασα σε ER6 φίλου ολόκληρο το δεξί χειριστήριο των R6 και ήταν πολύ βολικό.
Μοιάζει κάτι λιγότερο από 90°.