PDA

View Full Version : Επιστροφή στους Βίκινγκς



Vstrommer71
29/11/2020, 13:11
Αγαπητό μου φόρουμ!

Να σας ανακοινώσω ότι 14/1/2021,Κούλη θέλοντος αν δεν καταστραφεί ο κόσμος μέχρι τότε,παίρνω το αεροπλανάκι και επιστρέφω στην αγαπημένη Στοκχόλμη που είχα την τύχη να βρίσκομαι από το 2011-2015.

Ενόψει λοιπόν της ημερομηνίας αυτής δεχόμεθα παραγγελιές,ερωτήσεις,παρατηρήσεις του φιλοθεάμονος κοινού σχετικά με Σουηδικά θέματα και θα χαρώ επίσης αν υπάρχει συμφορουμίτης στα μέρη εκείνα και ειδικά άμα μιλάει κι αξιοπρεπή Σουηδικά θα είναι σούπερ.Θα κάνουμε σύσταση του Σκανδιναβικού team.

(Εξαιρείται ο Atom Smasher που είναι Δανία,γείτονας αλλά τα δανέζικα ποτέ δεν μου άρεσαν,εκτός από τα μπισκότα:lol: )

Σκοπός είναι λοιπόν να διατηρείται μια ανταπόκριση από την περιοχή,όπως ακριβώς συχνά μας ενημερώνει ο φίλτατος Gogos Lux για τα τεκταινόμενα στο εξωτικό Λουξεμβούργο.Ή άλλα παιδιά που είναι Αγγλία η Ισπανία.

Θα υπάρχει και μια ενημέρωση επίσης για το πώς θα πάει επαγγελματικά η δεύτερη μετάβασή μου,tips and tricks και γενικά ένα μπλά μπλά για όσους ενδιαφέρονται.Με προοπτική ίσως κάποιο vlog αν βρω καιρό και διάθεση,και δεν βρω κανά μηχανάκι να αλωνίζω την υπέροχη φύση της ευρύτερης περιοχής.

Skål:beer:

sapila racing
29/11/2020, 13:46
Να σου πάνε όλα καλά και να μας γράφεις για τα Σουηδικά νέα. :beer:

Αλήθεια με τα μηχανάκια θα είναι δύσκολα τα πράγματα εκει φαντάζομαι, πόσους μήνες το χρόνο μπορεί κάποιος να καβαλάει μοτο εκει πάνω?

tzimidis
29/11/2020, 13:48
Αγαπητό μου φόρουμ!

Να σας ανακοινώσω ότι 14/1/2021,Κούλη θέλοντος αν δεν καταστραφεί ο κόσμος μέχρι τότε,παίρνω το αεροπλανάκι και επιστρέφω στην αγαπημένη Στοκχόλμη που είχα την τύχη να βρίσκομαι από το 2011-2015.

Ενόψει λοιπόν της ημερομηνίας αυτής δεχόμεθα παραγγελιές,ερωτήσεις,παρατηρήσεις του φιλοθεάμονος κοινού σχετικά με Σουηδικά θέματα και θα χαρώ επίσης αν υπάρχει συμφορουμίτης στα μέρη εκείνα και ειδικά άμα μιλάει κι αξιοπρεπή Σουηδικά θα είναι σούπερ.Θα κάνουμε σύσταση του Σκανδιναβικού team.

(Εξαιρείται ο Atom Smasher που είναι Δανία,γείτονας αλλά τα δανέζικα ποτέ δεν μου άρεσαν,εκτός από τα μπισκότα:lol: )

Σκοπός είναι λοιπόν να διατηρείται μια ανταπόκριση από την περιοχή,όπως ακριβώς συχνά μας ενημερώνει ο φίλτατος Gogos Lux για τα τεκταινόμενα στο εξωτικό Λουξεμβούργο.Ή άλλα παιδιά που είναι Αγγλία η Ισπανία.

Θα υπάρχει και μια ενημέρωση επίσης για το πώς θα πάει επαγγελματικά η δεύτερη μετάβασή μου,tips and tricks και γενικά ένα μπλά μπλά για όσους ενδιαφέρονται.Με προοπτική ίσως κάποιο vlog αν βρω καιρό και διάθεση,και δεν βρω κανά μηχανάκι να αλωνίζω την υπέροχη φύση της ευρύτερης περιοχής.

Skål:beer:

Εμενα τα λίγα σουηδικά μου περιορίζονται στα
Hur mar du I dag
Και
Jog elskiar knullar finnska fittu.

Bowleno
29/11/2020, 13:54
Σουηδικά κεφτεδάκια να φέρεις:lol:

Να σου πάνε όλα καλά εύχομαι!:beer:

motojojo
29/11/2020, 14:27
Καλη αρχή!

Μιας και ήσουνα ηδη εκεί ξέρεις πως λειτουργούν τα πράματα οπότε δεν τίθεται θέμα προσαρμογής. Εύχομαι να σου πάνε όλα ορθα.

AUFGEBRACHT
29/11/2020, 14:31
Σουηδικά κεφτεδάκια να φέρεις:lol:

Να σου πάνε όλα καλά εύχομαι!:beer:

Έχει εκεί ΙΚΕΑ;

Vstrommer71
29/11/2020, 14:43
Να σου πάνε όλα καλά και να μας γράφεις για τα Σουηδικά νέα. :beer:

Αλήθεια με τα μηχανάκια θα είναι δύσκολα τα πράγματα εκει φαντάζομαι, πόσους μήνες το χρόνο μπορεί κάποιος να καβαλάει μοτο εκει πάνω?

Κεντρική και Νότια,από Απρίλη μέχρι Οκτώβρη άνετα,για κάποιον σαν κι εμένα που δεν χαμπαριάζει ιδιαίτερα από την ψύχρα.Τον χειμώνα όπου έχει πολύ χιόνι παίζουν και το snowmobil που είναι ιδιαίτερα διασκεδαστικά

Vstrommer71
29/11/2020, 14:45
Εμενα τα λίγα σουηδικά μου περιορίζονται στα
Hur mar du I dag
Και
Jog elskiar knullar finnska fittu.

Hur mår du idag !
Η επόμενη πρόταση φέρνει σε Νορβηγικά με ολίγα Φινλανδικά(Το Jag älskar knulla πάει αμετάφραστο χαχαχα)

Vstrommer71
29/11/2020, 14:50
Σουηδικά κεφτεδάκια να φέρεις:lol:

Να σου πάνε όλα καλά εύχομαι!:beer:

Λοιπόν το καλύτερο πράγμα είναι μεν τα κεφτεδάκια αλλά όχι τα τύπου ΙΚΕΑ.Αλλά στα Coop έχουν συσκευασία υπεργαμάτα έτοιμα συσκευασμένα σε συσκευασία του κιλού.Όταν για κάποιο λόγο δεν έχεις μαγειρεμένο φαγητό τα ανοίγεις απλά και τα τσακίζεις.Και είναι σούπερ οικονομικά στα 4€ περίπου.Υποθέτω θα υπάρχουν ακόμη.

Ενδιαφέρουσα επίσης είναι και η σάλτσα lingonberry που τα σερβίρουν παραδοσιακά στα σπίτια η οποία παραδόξως είναι πολύ καλή.

Αλλά το πλέον νόστιμο,υπεργ@μάτο Σουηδικό προϊόν είναι τα υπέροχα kanelbullar με κάρδαμο.

Θα φτιάξω τα Χριστούγεννα πριν φύγω να μοιράσω στα σόγια.

MikeG
29/11/2020, 14:51
Καλά το πράττεις Τζόνι! Και αν δέχεσαι επισκέψεις, να με ενημερώσεις!!

Vstrommer71
29/11/2020, 14:54
Έχει εκεί ΙΚΕΑ;

Και Jula-Jysk και Bauhaus.Ο παράδεισος του καταναλωτισμού.

Vstrommer71
29/11/2020, 14:57
Καλά το πράττεις Τζόνι! Και αν δέχεσαι επισκέψεις, να με ενημερώσεις!!

Αν πάνε καλά τα πράγματα και βολευτούμε με κάποιο σπίτι(αυτή είναι πονεμένη κι ακριβή ιστορία εκεί πάνω) ευχαρίστως.
Και βέβαια να γλυτώσούμε να μην αρπάξουμε καμμιά κορόνα,γιατί και εκεί τα πράγματα δεν είναι ακριβώς ρόδινα.

Bowleno
29/11/2020, 17:16
Έχει εκεί ΙΚΕΑ;

Γνήσια ρε, όχι τις αηδιες του ΙΚΕΑ!:moutza::moutza:


Λοιπόν το καλύτερο πράγμα είναι μεν τα κεφτεδάκια αλλά όχι τα τύπου ΙΚΕΑ.Αλλά στα Coop έχουν συσκευασία υπεργαμάτα έτοιμα συσκευασμένα σε συσκευασία του κιλού.Όταν για κάποιο λόγο δεν έχεις μαγειρεμένο φαγητό τα ανοίγεις απλά και τα τσακίζεις.Και είναι σούπερ οικονομικά στα 4€ περίπου.Υποθέτω θα υπάρχουν ακόμη.

Ενδιαφέρουσα επίσης είναι και η σάλτσα lingonberry που τα σερβίρουν παραδοσιακά στα σπίτια η οποία παραδόξως είναι πολύ καλή.

Αλλά το πλέον νόστιμο,υπεργ@μάτο Σουηδικό προϊόν είναι τα υπέροχα kanelbullar με κάρδαμο.

Θα φτιάξω τα Χριστούγεννα πριν φύγω να μοιράσω στα σόγια.

Έτσι ακριβώς!:beer:
Ακόμα τα θυμάμαι από τις 2 φορές που ήμουν στο Μάλμοε....

AUFGEBRACHT
29/11/2020, 17:27
Ακόμα τα θυμάμαι από τις 2 φορές που ήμουν στο Μάλμοε....

Surströmming αν δοκιμάσεις, να δεις για πόσο θα το θυμάσαι... αξέχαστο θα σου μείνει!

Vstrommer71
29/11/2020, 17:42
Surströmming αν δοκιμάσεις, να δεις για πόσο θα το θυμάσαι... αξέχαστο θα σου μείνει!

Πέραν του ότι θα βρωμίσει όλη η περιοχή,θα το αποφύγω.Είναι πολύ παραδοσιακό στην Βόρεια Σουηδία και το τρώνε με πίκλες.Φήμες λένε ότι η γεύση του είναι καλύτερη από την βρώμα που βγάζει.Και σάπια ρέγγα είναι από τα τελευταία πράγματα που θα μου ερχόταν να δοκιμάσω.

Αντιθέτως εξαιρετική είναι η συνταγή σολωμό με σάλτσα μπεαρναίζ που την φτιάχνουν και είναι σούπερ.

doctoras
29/11/2020, 18:35
καλή αρχή και καλή διαμονή! κράτα μας σε επαφή για κάθε ενδεχόμενο!

bulmont
29/11/2020, 19:11
.....Ή άλλα παιδιά που είναι Αγγλία η Ισπανία.....


Οσους είναι Γερμανία δεν τους παίζεται;;;;

Bowleno
29/11/2020, 20:40
Οσους είναι Γερμανία δεν τους παίζεται;;;;

Ασε μας ρε φίλε με τους άχρηστους στην κουζίνα... Ακόμα θυμάμαι στην Νυρεμβέργη το κότσι με (και καλά) πουρέ πατάτας.... Το κότσι σαν το πίσω ελαστικό μου, ο πουρες κάτι σαν τον χυμό που βγάζει το καουτσουκοδεντρο αφού στεγνώσει.... Σε τρία μέρη το έφαγα και στα τρία έτσι ακριβώς ήταν:cry:
Μην πιάσω και τα άλλα....:cry::moutza::moutza: τους
Χώρια το νερόπλυμα που ονόμαζαν μπύρα τρομάρα τους:moutza::lol:
Για μπύρες Βέλγιο και μόνο!

Vstrommer71
29/11/2020, 20:53
Οσους είναι Γερμανία δεν τους παίζεται;;;;

Θα το σκεφτούμε(ειδικά αν χρειαστεί να κατεβούμε εκεί δίπλα για να πάρουμε κανά μηχανάκι:lol: )

AUFGEBRACHT
29/11/2020, 20:58
Για μπύρες Βέλγιο και μόνο!

Και Τσεχία...

Vstrommer71
29/11/2020, 21:04
Χώρια το νερόπλυμα που ονόμαζαν μπύρα τρομάρα τους:moutza::lol:

Χρήσιμη λεπτομέρεια ότι η πώληση αλκοόλ γίνεται ΜΟΝΟ από τα καταστήματα Systembolaget(το κρατικό μονοπώλιο) και αγοράζεις μόνο με επίδειξη ταυτότητας ότι είσαι ενήλικος.

Ως μια χώρα που γενικά το τσούζουνε και μπύρες καλές κυκλοφορούν και σνάπς και ιδαίτερα δημοφιλές είναι το paroncider(αλκοολούχος αχλαδίτης ας πούμε) το οποίο είναι ύπουλο γιατί βαράει χωρίς να το καταλάβεις.

Ως Σουηδία διαθέτωμεν σοβαρές μπύρες.


423235

giorgosb
29/11/2020, 21:30
Χρήσιμη λεπτομέρεια ότι η πώληση αλκοόλ γίνεται ΜΟΝΟ από τα καταστήματα Systembolaget(το κρατικό μονοπώλιο) και αγοράζεις μόνο με επίδειξη ταυτότητας ότι είσαι ενήλικος.

Ως μια χώρα που γενικά το τσούζουνε και μπύρες καλές κυκλοφορούν και σνάπς και ιδαίτερα δημοφιλές είναι το paroncider(αλκοολούχος αχλαδίτης ας πούμε) το οποίο είναι ύπουλο γιατί βαράει χωρίς να το καταλάβεις.

Ως Σουηδία διαθέτωμεν σοβαρές μπύρες.


Σουηδία παίζουν μπυράκλες από ζυθοποιεία και μικροζυθοποιεία που πειραματίζονται συνεχώς, όπως Brewski, Malmo, Oppigards, Duckpond, Stigbergets, Apex, Omnipollo κ.α. Αν είσαι μπυρόφιλος αξίζει να τις αναζητήσεις. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να φύγεις όπως το σχεδιάζεις. :beer:

Panos76
29/11/2020, 21:37
Καμιά σουηδέζα δεν θα ζητήσει κάνεις? :D

Vstrommer71
29/11/2020, 22:01
Καμιά σουηδέζα δεν θα ζητήσει κάνεις? :D

Και γι'αυτό έχουμε απάντηση μεσιέ!
Μακράν οι εντυπωσιακότερες κοπέλες είναι μερικές αυτές που προέρχονται από μικτούς γάμους.
Έχω πετύχει πραγματικές καλλονές ψηλές με πράσινα μάτια και αναλογίες αφρικανικής γαζέλας.
Περιττό να πώ ότι έμεινα σαν χάνος να θαυμάζω:bawl:

Bowleno
29/11/2020, 22:23
Και γι'αυτό έχουμε απάντηση μεσιέ!
Μακράν οι εντυπωσιακότερες κοπέλες είναι μερικές αυτές που προέρχονται από μικτούς γάμους.
Έχω πετύχει πραγματικές καλλονές ψηλές με πράσινα μάτια και αναλογίες αφρικανικής γαζέλας.
Περιττό να πώ ότι έμεινα σαν χάνος να θαυμάζω:bawl:

Επειδή έχω επισκεφθεί και τις 4 χώρες του βόρειου πακέτου (Φινλανδία, Σουηδία, Νορβηγία και Δανία) επαλήθευω:D:hypnotize::a03::pink:

turogalos
30/11/2020, 07:35
Καλή δύναμη και καλό κουράγιο φίλε μου. Μετά από 18 χρόνια στην Φινλανδία τα βροντήξαμε και φύγαμε για το ηλιόλουστο Μπρίσμπαν (χθες το πρώτο μπανάκι μας), μιας και οι καιρικές συνθήκες δεν αντέχονταν πια. Ελπίζω η επιστροφή σου να πάει καλά και να σου έρθουν όλα όπως τα ελπίζεις.

Bowleno
30/11/2020, 08:10
Και Τσεχία...

Δεν παίρνουν καμία διοργάνωση ρε γμτ να πάω να δοκιμάσω...:lol:

Dennis-
30/11/2020, 08:40
Καλησπερα Επειδή λεω να την κανω και εγω νορβηγια την ανοιξη. Ξερει κανεις καποια μεθοδο εκμάθησης της γλωσσας? Εχω κατεβασει εφαρμογη duolingo κτλ. Αλλα δεν τρελαθηκα. Καλα σιγουρα αν δεν τα μιλας - ακους καθε μερα δεν προκειτε. Απλα ρωταω μηπως καποιος δοκιμασε κατι αλλο στυλ βιντεο με παιδικα κτλ. Ευχαριστω!

lospsi
30/11/2020, 08:51
Με το καλό να πας και να σου έρθουν όλα όπως επιθυμείς.

(Έχω ξάδερφο, ερωτικό μετανάστη στη Vaasa, Φινλανδία. Γενικά απ' ότι έχω καταλάβει, ήταν λίγο δύσκολη η προσαρμογή και οι Φινλανδοί πρέπει να είναι και λίγο ρατσιστές)

Vstrommer71
30/11/2020, 09:54
Καλή δύναμη και καλό κουράγιο φίλε μου. Μετά από 18 χρόνια στην Φινλανδία τα βροντήξαμε και φύγαμε για το ηλιόλουστο Μπρίσμπαν (χθες το πρώτο μπανάκι μας), μιας και οι καιρικές συνθήκες δεν αντέχονταν πια. Ελπίζω η επιστροφή σου να πάει καλά και να σου έρθουν όλα όπως τα ελπίζεις.

Να υποθέσω Brisbane Αστραλία?:lol:

Εγώ είμαι το ελαφρώς ανάποδο.Καλός ο ήλιος να σε τσουρουφλίζει 8 μήνες τον χρόνο αλλά έχω κάνει προμήθειες για τα επόμενα 100 χρόνια!

Πρέπει να δώσω στο σώμα μου κάποια χρόνια να χαμηλώσει θερμοκρασίες.Ειδικά την τελευταία δεκαετία με την κλιματική αλλαγή το κλίμα στις πιο βόρειες χώρες έχει μαλακώσει και δεν αποκλείεται να ομοιάσει με τις ελληνικές συνθήκες της πόλης που μεγάλωσα παιδί.Όταν ακόμη υπήρχαν εποχές,το καλοκαίρι είχε ζέστη αλλά και τον χειμώνα έφερνε και κανά χιονάκι.

Κι αν θέλω ζέστη,υπάρχουν τσαρτεράκια που σε πάνε σε λίγες ώρες Ελλάδα,Ισπανία,Κανάρια ή όπου αλλού θες να πας να μαζέψεις ήλιο.Τώρα για τα επόμενα 20 χρόνια θέλω κατάψυξη:lol:

Vstrommer71
30/11/2020, 10:03
Καλησπερα Επειδή λεω να την κανω και εγω νορβηγια την ανοιξη. Ξερει κανεις καποια μεθοδο εκμάθησης της γλωσσας? Εχω κατεβασει εφαρμογη duolingo κτλ. Αλλα δεν τρελαθηκα. Καλα σιγουρα αν δεν τα μιλας - ακους καθε μερα δεν προκειτε. Απλα ρωταω μηπως καποιος δοκιμασε κατι αλλο στυλ βιντεο με παιδικα κτλ. Ευχαριστω!

Για τα Νοβηγικά το μόνο που μπορώ να σε πληροφορήσω είναι ότι πολύ συγγενικά(τα bokmål) με τα σουηδικά.

Ως προς εμένα η προπόνηση με την γλώσσα υποβοηθείται από αρκετούς δάσκαλους οι οποίοι έχουν στο Youtube κανάλια εκμάθησης της γλώσσας.

Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ για να κρατήσω επαφή με την γλώσσα το ότι εσκεμμένα άφησα προεπιλεγμένη γλώσσα στις συσκευές μου(κινητά,τάμπλετ και λάπτοπ) τα Σουηδικά κι έτσι είχα αναγκαστικά μια επαφή με την γλώσσα.Να διαβάζω είμαι σε πολύ καλό επίπεδο,χάνω βέβαια πολύ στην ομιλία αλλά αυτό είναι κάτι που θα διορθωθεί σε ένα εξάμηνο όταν ανέβω επάνω.

Σημαντικό είναι αν θες να μάθεις μια γλώσσα να την αγαπάς και να μαθαίνεις τις ιδιαιτερότητες της.Τα Σουηδικά έχουν απλή και τίμια γραμματική,αλλά στην προφορά έχουμε θέματα ειδικά με τους τονισμούς και την προφορά των φωνηέντων.Με τον καιρό το μαθαίνεις και έχει και την πλάκα του να ξέρεις πχ ότι τα 6 φωνήεντα παράγουν 36 διαφορετικούς τόνους αν θυμάμαι καλά:lol:

SeniorCanardo
30/11/2020, 13:28
Με το καλό να ανέβεις και να βολευτείς.

Αν δεν σου κάνει κόπο, κράτα ενήμερο το θέμα έχω ιδιαίτερο προσωπικό ενδιαφέρον.

Έφτασα πολύ κοντά στην μετανάστευσή για δουλειά στη Σουηδία και διατηρώ και κάποιες λίγες επαγγελματικές σχέσεις με κάποιους Σουηδούς πελάτες, αλλά παραμένει σαν σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού μου μια πιθανή μετακόμιση προς τα εκεί.
Έχω ανέβει κάνα δυο φορές για να κάνω επαγγελματική έρευνα και έχω κάποιες λίγες άκρες, μακρινούς συγγενείς, φίλους, συνεργάτες.
Έχω διαμορφώσει ήδη άποψη για κάποια πράγματα, αλλά θα με ενδιέφερε και η άποψη ενός ανθρώπου με μοτοσυκλετιστική ματιά.

Πληροφοριακά πήγα Västerås, Uppsala, Stockholm και υπήρχαν σημαντικές διαφορές από πόλη σε πόλη και δοκίμασα και διαφορετικές εποχές, καλοκαίρι και χειμώνα, για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Έχω στα άμμεσα σχέδια μια επίσκεψη αμέσως μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες.

Οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία θα με βοηθούσε ακόμα και με pm.
:wave2:

Vstrommer71
30/11/2020, 13:40
Το thread θα κρατηθεί ζωντανό γιατί έχει το γούστο του η μετανάστευση σε μια άλλη χώρα και από μοτοσυκλετιστικής απόψεως.Παρεμπιπτόντως για όσους ενδιαφέρονται υπάρχουν περιπτώσεις σε vintage μηχανάκια τα οποία πολλές φορές βρίσκονται σε άριστη κατάσταση από τους κατόχους τους.Το 2014 είχα πέσει σε ένα ΑΡΙΣΤΟ GPz 900 R και το ζαχάρωνα σφόδρα.

Να δούμε την φορά αυτή που θα πέσουμε.Πρώτη προτεραιότητα βέβαια όταν υπάρχει αξιοπρεπής δουλειά κι ανοίξει ο καιρός να βρούμε ένα καλό μηχανάκι πόλης και γενικής χρήσης.Το 390 adventure είναι μια προφανής επιλογή.Αλλά η αγάπη για το 690 που είχα παραμένει και τα μοντέλα του '21 είναι εντυπωσιακά.

Καλά να είμαστε και corona free,κι όλα θα μπούν σε σειρά.Πρώτα δουλειά,μετά σπίτι και βλέπουμε.

MikeG
30/11/2020, 13:43
Καλά να είμαστε και corona free,κι όλα θα μπούν σε σειρά.Πρώτα δουλειά,μετά σπίτι και βλέπουμε.

Johnny , δεν έχεις κανονίσει ήδη δουλειά; Αναβαίνεις έτσι;

Vstrommer71
30/11/2020, 17:32
Johnny , δεν έχεις κανονίσει ήδη δουλειά; Αναβαίνεις έτσι;

Έχω ενδιαφέρον από recruiters και βλέπω μεγάλο boom για ΙΤ θέσεις τον τελευταίο καιρό.Αλλά για να προχωρήσει το οτιδήποτε πρέπει να είμαι εκεί.

Πάω πολύ πιο προετοιμασμένος από την προηγούμενη απόπειρα το 2011,ξέρω τα κατατόπια,έχω εμπιστοσύνη στις ικανότητες και τις δυνάμεις μου.

Υγιείς να είμαστε(δεν θα κουραστώ να το επαναλαμβάνω στις ανώμαλες εποχές που ζούμε) κι όλα θα γίνουν.

Μεγαλύτερο όπλο ότι ανεβαίνω κάπου που μου αρέσει σαν περιβάλλον,χώρα,κουλτούρα και γλώσσα.Και είναι και λίγο λοταρία,δεν ξέρεις που θα με πάει η δουλειά.Κάλλιστα άμα κάτσει μπορεί να είναι και βόρεια παρέα με τους Sami και τους ταράνδους.Ως ταξιδιάρα ψυχή που είμαι,αναμένω με ενδιαφέρον!

Viking
30/11/2020, 20:46
Ως Βίκινγκ να ευχηθώ κι εγώ ότι καλύτερο :D
Από σουηδικά δεν έχω ιδέα ντιπ :cool:

atom_smasher
30/11/2020, 21:03
Oh! Velkomme tilbage paa Sverige! Godt rejse og vi skaal snak. Αυριο βαζω την μηχανη αποθηκη μεχρι να περασει ο χειμωνας. Καλη αρχη και κουραγιο. Μακρυα απο κορωνες παντως τυπου και δανεζες, αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα.

Vstrommer71
30/11/2020, 21:11
Oh! Velkomme tilbage paa Sverige! Godt rejse og vi skaal snak. Αυριο βαζω την μηχανη αποθηκη μεχρι να περασει ο χειμωνας. Καλη αρχη και κουραγιο. Μακρυα απο κορωνες παντως τυπου και δανεζες, αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα.

Välkommen tillbaka i Sverige λέει ο κόσμος,πφφφ αυτά τα Δανέζικα.
Δεν έχεις πάντως παράπονο που κλείνεις την μηχανή μέσα τον Δεκέμβρη.Ξέρω πολύ κόσμο Ελλάδα που μετά τον Σεπτέμβρη κρυώνει λέει και δεν οδηγεί μηχανάκι:lol:

GogosLux
01/12/2020, 11:55
Με το καλό εύχομαι και ολα να πανε κατ' ευχήν !!!!

Καλή αρχή και αναμένουμε τα νέα σου!

Αντε και μπορει να σε επισκεφτούμε μιας και θελω να κανω ενα ταξίδι Σουηδία και κατα προτίμηση να περιέχει και λίγο ΤΕΤ Σουηδίας που φαινεται βατό και ενδιαφέρον .

Αναμένουμε νέα και εξελίξεις :beer:

atom_smasher
01/12/2020, 20:57
Välkommen tillbaka i Sverige λέει ο κόσμος,πφφφ αυτά τα Δανέζικα.
Δεν έχεις πάντως παράπονο που κλείνεις την μηχανή μέσα τον Δεκέμβρη.Ξέρω πολύ κόσμο Ελλάδα που μετά τον Σεπτέμβρη κρυώνει λέει και δεν οδηγεί μηχανάκι:lol:

Ενταξει δεν εχεις αδικο για τα δανεζικα...ουτε εγω τα αντέχω. Τωρα αν με αφηναν θα την ειχα εξω ολο τον χρονο εστω να την χαζευω και ας την κανω βολτα 1 φορα τον μηνα...σιγα το κρυο αντε να παει -7 το πολυ. Χαλαρα. Πιο κατω σπανια παει.

Vstrommer71
01/12/2020, 22:25
Ενταξει δεν εχεις αδικο για τα δανεζικα...ουτε εγω τα αντέχω. Τωρα αν με αφηναν θα την ειχα εξω ολο τον χρονο εστω να την χαζευω και ας την κανω βολτα 1 φορα τον μηνα...σιγα το κρυο αντε να παει -7 το πολυ. Χαλαρα. Πιο κατω σπανια παει.
Στοκχόλμη την πρώτη φορά που ήμουνα εκεί είχα πετύχει και -25.
Γενικά χειμώνα παίζει στο -5 έως -10,εννοείται κρυώνεις λιγότερο από Ελλάδα με
0 βαθμούς και βοριά.
Ως προς τις μετακινήσεις τον χειμώνα θα τον βγάλουμε με τα ΜΜΜ,που είναι ακριβά
(80κάτι ευρώ η μηνιαία κάρτα) αλλά πολύ οργανωμένα και με τεράστιο δίκτυο.
Πρακτικά αν είσαι σχετικά κοντά στο κέντρο,όχημα δεν χρειάζεσαι με την καμμία για τις μετακινήσεις σου.

lleonidas
01/12/2020, 22:26
Με το καλό να γίνει η μετάβαση, εύχομαι η ζωή σου να αλλάξει προς το καλύτερο...βασικά το ίδιο εύχομαι για τις ζωές όλων μας τώρα με το νέο έτος :rolleyes:

Vstrommer71
01/12/2020, 22:31
Γρήγορη εισαγωγή στα φωνήεντα.
Εκπληκτική ποικιλία ήχων,ειδικά για εμάς που τα φωνήεντα έχουν μία προφορά γενικώς και αορίστως.
https://youtu.be/LFXCHM4NYBM

Vstrommer71
01/12/2020, 22:33
Με το καλό να γίνει η μετάβαση, εύχομαι η ζωή σου να αλλάξει προς το καλύτερο...βασικά το ίδιο εύχομαι για τις ζωές όλων μας τώρα με το νέο έτος :rolleyes:
Ναι ειδικά όταν μας ευχήθηκε ο Μωυσής το 2020 να πάμε όλοι ψηλά.
Καλά πήγε αυτό:bawl:

lleonidas
01/12/2020, 22:35
Ναι ειδικά όταν μας ευχήθηκε ο Μωυσής το 2020 να πάμε όλοι ψηλά.
Καλά πήγε αυτό:bawl:

Από Μ ξεκινάει και τελειώνει σε -ης αλλά δεν είναι ο Μωυσής :p

Vstrommer71
03/12/2020, 22:11
Και για όσους τυχόν ενδιαφέρονται μια σύντομη εισαγωγή στην Σουηδική Γραμματική στα Αγγλικά.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLqxvmVzTPSbpOBpPGtIE73yeI_onnRCDr

Vstrommer71
14/01/2021, 02:36
Καλημέρα.Θα είναι ωραία μέρα σήμερα.Θα ταξιδέψουμε με το καινούργιο Airbus A320 neo της Aegean.
Καιρός επάνω δροσερός,χιόνι και -5 περίπου.
424782

bulmont
14/01/2021, 05:23
:wave2::wave2::wave2:

Vstrommer71
14/01/2021, 06:03
:wave2::wave2::wave2:

Κεφτεδάκια να στείλεις στο πανί να πάρω μαζί,να είμαι σαν τον Χατζηχρήστο:lol:

billy84
14/01/2021, 10:09
Αντε καλό ξεκίνημα!Βγαίνε που και που κανα βράδυ για το βόρειο σέλας,το μεγαλύτερο θέαμα της φύσης!!!!:beer:

taxydromos
14/01/2021, 10:26
Lycka till Giannaki!
:beer::wave2:

atom_smasher
14/01/2021, 14:54
Καλώς ορίσατε!

Vstrommer71
14/01/2021, 20:04
Καλώς ορίσατε!

΄Ηρθα κι έφερα 20 πόντους χιόνι να πούμε:lol:

bulmont
14/01/2021, 20:59
Κεφτεδάκια να στείλεις στο πανί να πάρω μαζί,να είμαι σαν τον Χατζηχρήστο:lol:

Λίγο δύσκολο καμάρι μου.....Ντύσελντορφ είμαι, που να τα βρω τα κεφτεδάκια.....:cry::cry:

motojojo
14/01/2021, 21:56
Λίγο δύσκολο καμάρι μου.....Ντύσελντορφ είμαι, που να τα βρω τα κεφτεδάκια.....:cry::cry:

.....Αλλάζουμε? Νουρμπεργκ εδω και δεν αντέχω... :cry:

turogalos
14/01/2021, 22:45
Αντε καλό ξεκίνημα!Βγαίνε που και που κανα βράδυ για το βόρειο σέλας,το μεγαλύτερο θέαμα της φύσης!!!!:beer:

Μπα, μην νομίζεις ότι θα το δεις όποτε σου την βιδώσει να κοιτάξεις τον ουρανό. 17 χρόνια πέρασα στην Φινλανδία και το είδα 5 φορές, τις 2 από το αεροπλάνο ερχόμενος από Λονδίνο αργά το βράδυ. Με τόση συνεφιά τον χειμώνα και συνεχές φως το καλοκαίρι, είναι λόττο να πετύχεις συνθήκες ιδανικές για όταν και αν τύχει να έχει βόρειο σέλας.

atom_smasher
15/01/2021, 11:13
΄Ηρθα κι έφερα 20 πόντους χιόνι να πούμε:lol:

Α, δεν εχει φτάσει εδω παρα κάτι χιλιοστά για 1 μέρα. Είμαι στην Μεσογειακή χώρα της Σκανδιναβίας, παναθεμά την.

billy84
15/01/2021, 17:01
Μπα, μην νομίζεις ότι θα το δεις όποτε σου την βιδώσει να κοιτάξεις τον ουρανό. 17 χρόνια πέρασα στην Φινλανδία και το είδα 5 φορές, τις 2 από το αεροπλάνο ερχόμενος από Λονδίνο αργά το βράδυ. Με τόση συνεφιά τον χειμώνα και συνεχές φως το καλοκαίρι, είναι λόττο να πετύχεις συνθήκες ιδανικές για όταν και αν τύχει να έχει βόρειο σέλας.

Το γνωρίζω απο πρωτο χέρι οτι θέλει κυνήγι γιατί στην Ισλανδία που πήγα για μια βδομάδα αγχώθηκα για να το δω αλλά το είδα τελικά 2 φορές,η πρώτη όχι και τόσο καθαρά λογω συννεφιάς αλλά η 2η ήταν εκπληκτικη(απο το 4ο λεπτο του βίντεο). https://www.youtube.com/watch?v=frqohsxIrJ4&t=1s

Πλέον υπάρχουν εφαρμογές που βοηθάνε πολύ και δίνουν σωστές πληροφορίες ηλιακής δραστηριότητας κάθε ώρα.Αν έχει και καθαρό καιρό έχεις σοβαρές πιθανότητες να το δεις.Δε μου κάνει εντύπωση που σε 17 χρόνια το είδες μόλις 5 φορές γιατί χωρίς Ιντερνετ και Smartphone ήθελε τρελό κυνήγι,ξενύχτι και γνώσεις για να το δει κανείς.Σήμερα ειναι πολύ εύκολο ειδικά για κάποιον μόνιμο κάτοικο.

bulmont
15/01/2021, 18:48
Πάντως επέρισυ δυό μήνες περίπου στο Μουρνμάνσκ δεν κατάφερα να το δώ......γαμώ την ατυχία μου...

Οποτε ήταν οι ιδανικές συνθήκες για να εμφανιστεί, στο Μουρμάνσκ είχε πάντα συννεφιά.....

billy84
15/01/2021, 20:51
Πάντως επέρισυ δυό μήνες περίπου στο Μουρνμάνσκ δεν κατάφερα να το δώ......γαμώ την ατυχία μου...

Οποτε ήταν οι ιδανικές συνθήκες για να εμφανιστεί, στο Μουρμάνσκ είχε πάντα συννεφιά.....

Γκαντεμιά!!!! :(

Xlitos
16/01/2021, 00:43
Καλή τύχη φίλε.Οταν το βλεπω ατομικα συμφωνω οταν το βλεπω εθνικα διαφωνω.Στο τελος βεβαια ο καθενας σωστα πρεπει να κανει το καλυτερο για τον εαυτο του,η ζωη ειναι μικρη.

Vstrommer71
16/01/2021, 11:25
Καλή τύχη φίλε.Οταν το βλεπω ατομικα συμφωνω οταν το βλεπω εθνικα διαφωνω.Στο τελος βεβαια ο καθενας σωστα πρεπει να κανει το καλυτερο για τον εαυτο του,η ζωη ειναι μικρη.

Μεγάλη κουβέντα αδερφέ.Εθνικά η Ελλάδα έχει αποφασίσει να διώξει ότι αξιόλογο έχει και να μείνει με τους Αδώνιδες,τους παπάδες,τους μπάτσους και τους θρησκόληπτους ψεκασμένους στρατόκαβλους που θα πάρουνε την Πόλη.
Σε αυτό τον μύλο αλέθονται κι όλοι οι άξιοι άνθρωποι με μυαλό και συνείδηση που για τον Α ή Β λόγο δεν μπορούν να αναζητήσουν την τύχη τους κάπου καλύτερα.
Τι κρίμα αυτό το υπέροχο μέρος που είναι η Ελλάδα μας να είναι έτσι.
Μεγάλη κουβέντα όπως σου είπα και δεν τελειώνει.
Στα σύν της νέας εποχής της μετανάστευσης είναι ότι τουλάχιστον με τις αεροπορικές συνδέσεις μπορείς σε έκτακτο γεγονός να πας πίσω Ελλάδα σε λίγες ώρες.
Οπότε δεν είναι η πολυήμερη περιπέτεια που ήταν σε προηγούμενες δεκαετίες.

bulmont
16/01/2021, 20:14
Τώρα τελευταία όμως με τον κωλοϊό έχει δυσκολέψει η μετακίνηση, κυρίως η αεροπορική.

Xlitos
16/01/2021, 21:35
Μεγάλη κουβέντα αδερφέ.Εθνικά η Ελλάδα έχει αποφασίσει να διώξει ότι αξιόλογο έχει και να μείνει με τους Αδώνιδες,τους παπάδες,τους μπάτσους και τους θρησκόληπτους ψεκασμένους στρατόκαβλους που θα πάρουνε την Πόλη.
Σε αυτό τον μύλο αλέθονται κι όλοι οι άξιοι άνθρωποι με μυαλό και συνείδηση που για τον Α ή Β λόγο δεν μπορούν να αναζητήσουν την τύχη τους κάπου καλύτερα.
Τι κρίμα αυτό το υπέροχο μέρος που είναι η Ελλάδα μας να είναι έτσι.
Μεγάλη κουβέντα όπως σου είπα και δεν τελειώνει.
Στα σύν της νέας εποχής της μετανάστευσης είναι ότι τουλάχιστον με τις αεροπορικές συνδέσεις μπορείς σε έκτακτο γεγονός να πας πίσω Ελλάδα σε λίγες ώρες.
Οπότε δεν είναι η πολυήμερη περιπέτεια που ήταν σε προηγούμενες δεκαετίες.

Συμφωνούμε σε αυτά είναι γνωστά.Από την άλλη μπορούμε να πουμε πολλά και για τους Σουηδούς.Εκεί πήγαινε το ''εθνικά''.Συμφωνω με το ατομικά αλλα τονιζω το εθνικα γιατι μερικοι που μεταναστευουν νομιζουν οτι εκει που πανε γιναν ολα με αξιες ηθικη και πολιτισμο.

Υπάρχουν αίτια προς διερευνηση που εδώ έχουμε Αδωνιδες ενώ εκει είναι όλα μελι γάλα.Εγώ τουλάχιστόν έτσι άρχισα να ψάχνω.Για ποιο λόγο αυτοί οι Σουηδοι(παραδειγμα ετσι υπαρχουν κι αλλοι) έχουν πάντα την ησυχία τους έναν αιώνα τώρα.

Panos76
20/01/2021, 13:44
Για ποιο λόγο αυτοί οι Σουηδοι(παραδειγμα ετσι υπαρχουν κι αλλοι) έχουν πάντα την ησυχία τους έναν αιώνα τώρα.

Λογικά επειδή δεν εμπλέκονται πουθενά και με κανέναν εδώ και 200 χρόνια, ενώ είναι και πλούσια χώρα σε πρώτες ύλες, οπότε σου λέει τον λοπού (σε χίτλερ, νατο, ΕΕ, νόμισμα, κλπ).

Vstrommer71
21/01/2021, 19:58
Άρτι συμπληρώσαμε μια εβδομάδα στην Στοκχόλμη.Ο καιρός είναι ο αναμενόμενος.Συνεχώς εναλλάσεται δηλαδή από συννεφιά με χιόνι,συννεφιά με χιονόνερο ή συννεφιά με ψιλόβροχο:D

Ένα από τα θέματα που μπήκε σε πορεία επίλυσης είναι η διαμονή και από 1/2 μπαίνουμε σε δωμάτιο στο Upplands Väsby ,μια όμορφη περιοχή που είχα μείνει κι όταν πρωτοήρθα εδώ το 2011.Μεταξύ Στοκχόλμης και Ουψάλα,κοντά σχετικά στο αεροδρόμιο Arlanda.

Μέχρι να πάω εκεί,είμαι σε ένα δωμάτιο AirBnB με οικοδεσπότη μια εξαιρετική κυρία από Κούβα στην περιοχή Älta.Λίγο παλιά η πολυκατοικία και αναμενόμενα οι παλιές πολυκατοικίες έχουν λίγο θέμα με την θέρμανση που δεν θα την έλεγες και φούρνο.Αλλά το καινούργιο που θα πάω είναι νεόκτιστο,κατασκευής 2016 και σίγουρα στο δωμάτιο θα κυκλοφορείς άνετα και χωρίς ρούχα ακόμη,που λέει ο λόγος.

Στα επαγγελματικά,συνεχίζονται οι συζητήσεις με πολλές πλευρές και μιας και θα μείνω και κοντά στην Uppsala μπήκαν και στις συζητήσεις περιπτώσεις και εκεί που συζητώνται.

Τώρα τα λοιπά όπως περίπου τα είχα αφήσει το 2015.Συγκοινωνίες άριστες αλλά ακριβές(κόστος μηνιαίας κάρτας Στοκχόλμης 94€ και συνδυασμένης Στοκχόλμης-Ουψάλα 175€ μηνιαίως).Σούπερμάρκετ στα ελληνικά επίπεδα τιμών.Δωμάτια πρός ενοικίαση γύρω στα 500€ μηνιαίως και διαμερίσματα 60-70 τετραγωνικών από 900-1200€.Ουψάλα ελαφρά φτηνότερα,στις υπόλοιπες μικρότερες πόλεις αρκετά φτηνότερα.

Γενικά δεν ξεμυτίζω πολύ έξω γιατί στην Στοκχόλμη ο κορόνα δαγκώνει.Ακόμη είναι σε υψηλό επίπεδο οι μολύνσεις και τα νοσοκομεία φρακαρισμένα.

Οπότε εκμεταλλεύομαι το γεγονός ότι όλα σχεδόν γίνονται ψηφιακά μέσω ίντερνετ και τηλεφώνου και συνεχίζω τις επαφές μου από το σπίτι.
Χτές όμως έκανα την βόλτα μου στην παρακείμενη περιοχή.Υπεροχο τοπίο μέσα στο παγωμένο δάσος και αξίζει την πεζοπορία με τα χίλια.
Άραξα μετά σε μια πιτσαρία και συνδύασα την λαχταριστή πίτσα με (τί άλλο) το νέο επεισόδιο του Ζάρα στον σωλήνα.

Συνεχίζουμε λοιπόν με καλή διάθεση και μετά την πρώτη εβδομάδα της επιστροφής μου στην Στοκχόλμη:beer:

424949

azar41
22/01/2021, 08:44
Μια χαρά το πάς.ωραίος ο Ζαραλίκος!

SeniorCanardo
22/01/2021, 12:00
Εύχομαι γρήγορη προσαρμογή και ακόμη γρηγορότερη επαγγελματική αποκατάσταση.

Ερωτήσεις:

1. Το κόστος συγκοινωνιών από όσο ήξερα εκπίπτει της φορολογίας. Ισχύει;

2.900€-1200€ διαμερίσματα, αλλά είναι included (θέρμανση, νετ, νερά, ρεύματα);
Πλυντήρια κοινά ή πλήρως εξοπλισμένα από "λευκές" συσκευές;

3.Έμαθα ότι συζητάνε περιορισμό στα 8 άτομα, σε συναθροίσεις και η εργασία είναι σε μεγάλο βαθμό από το σπίτι (όπου είναι δυνατόν), χωρίς όμως οι επιχειρήσεις να είναι κλειστές.
Έχουμε κάτι νεότερο;

Καλή συνέχεια.:beer:

Shinigami Ryuk
22/01/2021, 12:11
Καλο κουραγιο και ολα να σου πανε απεναντι απο αριστερα

Vstrommer71
22/01/2021, 13:17
Εύχομαι γρήγορη προσαρμογή και ακόμη γρηγορότερη επαγγελματική αποκατάσταση.

Ερωτήσεις:

1. Το κόστος συγκοινωνιών από όσο ήξερα εκπίπτει της φορολογίας. Ισχύει;

Δεν έχω κάνει φορολογική δήλωση αλλά θεωρώ ότι ισχύει.Εννοείται οι περισσότερες εταιρίες καλύπτουν το κόστος της μετακίνησης με εταιρικές συμβάσεις με τον SL,τον υπεύθυνο φορέα των ΜΜΜ εδώ

2.900€-1200€ διαμερίσματα, αλλά είναι included (θέρμανση, νετ, νερά, ρεύματα);
Πλυντήρια κοινά ή πλήρως εξοπλισμένα από "λευκές" συσκευές;

Ανάλογα.Σε άλλα διαμερίσματα περιλαμβάνονται τα κόστη στο ενοίκιο και υπάρχει πλυντήριο και στεγνωτήριο και σε άλλα όχι.Από προσωπική εμπειρία να σου πώ ότι τα κοινόχρηστα πλυντήρια σε ξεχωριστό μέρος είναι πολύ καλύτερη λύση και σε γλυτώνει από θέμα χώρου
3.Έμαθα ότι συζητάνε περιορισμό στα 8 άτομα, σε συναθροίσεις και η εργασία είναι σε μεγάλο βαθμό από το σπίτι (όπου είναι δυνατόν), χωρίς όμως οι επιχειρήσεις να είναι κλειστές.
Έχουμε κάτι νεότερο;

Υπάρχουν συστάσεις.Σε ώρα αιχμής στα ΜΜΕ να φορούν μάσκες,να ταξιδεύουν μόνο όταν είναι απόλυτα απαραίτητο.Στα μαγαζιά υπάρχουν περιορισμοί αριθμού πελατών και η κίνηση είναι αισθητά μειωμένη.Η τηλεργασία είναι δεδομένη όπου μπορεί να ισχύσει.Και επίσης πληρώνονται κιόλας κανονικά γιατί πήρε το αυτί μου εργοδότες στην Ελλάδα που δεν πληρώνουν εργαζόμενους τους γιατί λέει και καλά δουλεύουν στο σπίτι τους.
Δεδομένα κι εδώ υπάρχει μια σημαντική αύξηση της ανεργίας ειδικά σε κλάδους εκτός τεχνολογίας και κατασκευών.

Καλή συνέχεια.:beer:

Replied

SeniorCanardo
22/01/2021, 14:41
Tack!
:beer:

taxydromos
25/01/2021, 11:17
έλα 10μέρες εκεί...... καμιά γκόμενα χτύπησες??

Vstrommer71
25/01/2021, 12:40
έλα 10μέρες εκεί...... καμιά γκόμενα χτύπησες??

Βιαστικοί Έλληνες,όπως πάντα:lol:
Καθήστε να μπούμε και σε καμμιά δουλειά γρήγορα και τα υπόλοιπα έπονται.
Χρυσές δουλειές κάνει το Tinder εδώ πάνω!:D

Vstrommer71
26/01/2021, 12:25
Πρωινή εικόνα.
425042

Xlitos
26/01/2021, 17:54
Λογικά επειδή δεν εμπλέκονται πουθενά και με κανέναν εδώ και 200 χρόνια, ενώ είναι και πλούσια χώρα σε πρώτες ύλες, οπότε σου λέει τον λοπού (σε χίτλερ, νατο, ΕΕ, νόμισμα, κλπ).

Δεν ειπε λοπού στον Χιτλερ η Σουηδια..συνεργάστηκε μια χαρά...και δε την εκανε ποτέ κανένας Αμερικανος/Βρετανός ντα..Εμείς φάγαμε ξύλο από Ιταλούς,Γερμανους ΚΑΙ ''συμμαχους''(βομβαρδισμός Πειραια...ηταν το ευχαριστω) παρ ολο που επισημα ζητήσαμε ουδετερότητα εξ αρχης.Σε Σουηδιες,Ελβετίες κτλ ουτε παγκάκι δεν καταστράφηκε από τον πόλεμο.
Τεσπα μιας ξεκινησε ο vstrommer τα ποσταρισματα το αφηνουμε για αλλη φορα.

vaska
26/01/2021, 20:42
Γιάννο δεν ήξερα ότι κάνεις 2η προσπάθεια, νόμιζα ότι πήγες ταξίδι αναψυχής. Εύχομαι τα καλύτερα και όσο γίνεται πιο γρήγορα να τακτοποιηθείς επαγγελματικά για να απολαμβάνεις Ζαραλικς χωρίς άγχος.

Vstrommer71
27/01/2021, 14:20
Και μια...νόστιμη λεπτομέρεια.
Το ξέρατε ότι μέχρι πρότινος ΔΕΝ υπήρχε ούτε κατά διάνοια η έννοια του delivery με μηχανάκι εδώ?

Τώρα λόγω covid άνοιξαν υπηρεσίες τύπου ubereats και βλέπω ακόμη και τώρα ποδήλατα και σκουτεράκια στο κέντρο ειδικά με κουτιά που κάνουν delivery.Τιμή και δόξα στα παλικάρια με την δροσιά που έχει.

Χτές έβλεπα κοντά στην χιονισμένη Medborgaplatsen σκουτεράκι να ψιλοπαλεύει με τον δρόμο.

Αδιανόητα πράγματα για πριν βέβαια,μιας και εδώ το σύστημα πάντα ήταν,αν δεν θέλεις να φας στο κατάστημα,το hämtning να παραγγέλνεις πχ την πίτσα σου και να πας να την παίρνεις εσύ.Κατά βάση έτσι γίνεται και τώρα στις πλείστες των περiπτώσεων,απλά σκάσανε μύτη και τα delivery ή hemkörning στην ντοπιολαλιά.

o_gavros
27/01/2021, 14:44
και δηλαδή πως τονε φωνάζετε το βίκινγκ ντελιβερά, καλώς τον hemkörningα μου;;;

Vstrommer71
27/01/2021, 16:13
και δηλαδή πως τονε φωνάζετε το βίκινγκ ντελιβερά, καλώς τον hemkörningα μου;;;

Όπως και να το λένε,πρέπει να παίζουν πολύ ψηλά tips για τον καιρό που κάνει εδώ.Και ειδικά από αυτό που πήρε το αυτί μου,ότι αναλογικά οι εταιρίες πληρώνουν άθλια τους διανομείς.
Όπως και στην Ελλάδα ένα πράγμα:Τις περισσότερες φορές τα tips είναι αρκετά μεγαλύτερα από τον μισθό.Μια φορά κι έναν καιρό που ήμουνα κι εγώ σαν δεύτερη δουλειά,μπορεί να έβγαζα και διπλάσια χρήματα απο τα tips σε σχέση με αυτά που σου έδινε ο εργοδότης.

Vstrommer71
27/01/2021, 16:15
και δηλαδή πως τονε φωνάζετε το βίκινγκ ντελιβερά, καλώς τον hemkörningα μου;;;

Μπορεί να τον φωνάζουν και Deliversson,πού θέτε να ξέρω?:lol:

o_gavros
27/01/2021, 16:20
Ολαφ Ντελίβερσον, αριστερό μπακ, πολύ δυνατός,οδοστρωτήρας,τελειώσατε... (με φωνή Νικου Αλέφαντου) :D

δεν μπορώ καν να φανταστώ να κάνεις διανομή με διτροχο με -10 βαθμούς και βγάλε...εννοείται τιπς στο τέρμα.

Vstrommer71
27/01/2021, 18:14
Ολαφ Ντελίβερσον, αριστερό μπακ, πολύ δυνατός,οδοστρωτήρας,τελειώσατε... (με φωνή Νικου Αλέφαντου) :D

δεν μπορώ καν να φανταστώ να κάνεις διανομή με διτροχο με -10 βαθμούς και βγάλε...εννοείται τιπς στο τέρμα.

Άμα έχεις περάσει το διδακτορικό "Διανομέας στην Πάτρα,χειμώνας,με παγωμένο αέρα να κατεβαίνει από το Παναχαϊκό,βροχή καρέκλες και 9 μποφώρ Βοριά" τότε θα έλεγες εδώ η διανομή είναι μια ευχάριστη βόλτα στο πάρκο:lol:

motojojo
27/01/2021, 19:54
Το κρύο οσο τσουχτερο και να είναι παλεύεται κάπως.

Η οδήγηση στο χιόνι όμως? Δεν είναι επικίνδυνο? Τι λάστιχα φοράνε τα μηχανάκια?

panavour
27/01/2021, 19:58
Μια που ειπαμε για τα ενοικια,ποιοι ειναι οι μισθοι στην σουηδια?Εσυ ποσο τοις εκατο παραπανω -να υποθεσω-θα παιρνεις ,απ το αν δουλευες στην Ελλαδα,για την ΙΔΙΑ δουλειά?ΑΝ θες μας κατατοπιζεις.

Vstrommer71
27/01/2021, 20:20
Μια που ειπαμε για τα ενοικια,ποιοι ειναι οι μισθοι στην σουηδια?Εσυ ποσο τοις εκατο παραπανω -να υποθεσω-θα παιρνεις ,απ το αν δουλευες στην Ελλαδα,για την ΙΔΙΑ δουλειά?ΑΝ θες μας κατατοπιζεις.

Ο μέσος μισθός ενός ΙΤ support είναι περίπου στα 2500-3200€ καθαρά.Και μπορεί να πιάσουν ακόμη και 5-6000€ για ΙΤ με ειδικότητα στο cloud (Azure,Kubernetes,Docker,AWS admin καθώς και project leaders).

Προσοχή η φορολογία δαγκώνει,όποιος ενδιαφέρεται πάντα να κοιτάζει το netto lön,δηλαδή μετά από την αφαίρεση του φόρου που βρίσκεται περίπου στο 45%.

Για μένα(όταν βρώ την τρούπα να χωθώ :lol: ) ότι πάρω από 2000€ και πάνω θα είναι ευτυχία για αρχή.Στην Ελλάδα μπορεί να θεωρηθώ και προνομιούχος γιατί είχα δουλειά,πληρωνόμουνα στην ώρα μου και ήμουνα στο χιλιάρικο μηνιαίως πριν τις περιπέτειες με τις αναστολές κλπ κλπ

Vstrommer71
06/03/2021, 13:31
Και τώρα τα τελευταία νέα από το Βόρειο κλιμάκιο!!!

Αφού λύσαμε το θέμα της στέγασης,συνεχίζουμε με υπομονή το θέμα της εργασίας.

Στο μεταξύ όμως προέκυψε λύση στο θέμα της μετακίνησης από το πουθενά.

Μια αγγελία στο Blocket,άριστο μηχανάκι,νορμάλ τιμή και με προίκα ένα σωρό πράγματα όπως αξιόλογο κράνος Airoh-κλειδαριά Abus-φορτιστή μπαταρίας και κουκούλα.
Οπότε το τσιμπήσαμε με συνοπτικές διαδικασίες.

Από ότι φαίνεται όπου και να πάω με ακολουθεί ένα Lead!:lol:
(2012 μοντέλο,9700χλμ,σχεδόν σαν καινούργιο)

426110

Viking
06/03/2021, 16:47
Με το καλό να λύσεις και το εργασιακό και να απολαύσεις την σκανδιναβική ηρεμία!
Καλορίζικο το μοτέρ :wave2:

Vstrommer71
07/03/2021, 11:25
Με το καλό να λύσεις και το εργασιακό και να απολαύσεις την σκανδιναβική ηρεμία!
Καλορίζικο το μοτέρ :wave2:

Ευχαριστώ!
Νόστιμη λεπτομέρεια από εδώ που μένω είμαι κυριολεκτικά 200m από τα κεντρικά της Öhlins.
Εννοείται θα προσπαθήσω να ψήσω μια επίσκεψη γνωριμίας ψάχνοντας το HR τους στο LinkedIn.

tzimidis
07/03/2021, 16:00
Ολαφ Ντελίβερσον, αριστερό μπακ, πολύ δυνατός,οδοστρωτήρας,τελειώσατε... (με φωνή Νικου Αλέφαντου) :D

δεν μπορώ καν να φανταστώ να κάνεις διανομή με διτροχο με -10 βαθμούς και βγάλε...εννοείται τιπς στο τέρμα.

Με τέτοιες κακουχίες, τους αξίζει εκτός από το τιπ και ένα καλό pizza-dare.
Στο Τζέρμανι πάντως έχουμε τα pizza taxi, οι παραγγελίες έρχονται με αυτοκίνητο.
Και στις μεγάλες πόλεις είναι και κάτι τύποι που Φοράνε την ψησταριά και στέκονται όρθιοι πουλώντας hot-dog

426150

bulmont
07/03/2021, 17:35
Ευχαριστώ!
Νόστιμη λεπτομέρεια από εδώ που μένω είμαι κυριολεκτικά 200m από τα κεντρικά της Öhlins.
Εννοείται θα προσπαθήσω να ψήσω μια επίσκεψη.......

Kαλά μιλάμε το χοντάκι με όλινς θα πηγαίνει τραίνοοοοοοοοοο.............:bawl:

Vstrommer71
07/03/2021, 18:51
Kαλά μιλάμε το χοντάκι με όλινς θα πηγαίνει τραίνοοοοοοοοοο.............:bawl:

Ναι,θα τους ζητήσω να βάλω ΤΤΧ εμπρός-πίσω.Φέτες θα πηγαίνει το μουλάρι.Τα λυσσασμένα 10 άλογα θα βάλουν φωτιά στην άσφαλτο:lol: