PDA

View Full Version : KTM 390 Adventure ή HONDA CB500X ?



jimsakpt3
01/12/2020, 14:52
Χαιρετώ την παρέα!

Σκέφτομαι από την καινούρια χρονιά να αποχωριστώ το BEVERLY και να το γυρίσω σε μηχανή!
Δεν έχω καθόλου εμπειρία σε οδήγηση με ταχύτητες, είμαι 33, μετρίου αναστήματος και βάρους...

Η χρήση της θα είναι καθημερινή μετακίνηση στο γραφείο (2 φορές τη μέρα - απόσταση 2km) κοντινές βόλτες τα ΣΚ και καμιά εκδρομούλα μια στο τόσο!

Είμαι ανάμεσα στην KTΜ 390 Adventure και στη HONDA CB500X... καινούρια...

Τι άποψη έχετε για αυτές? ποια είναι πιο ευκολοοδήγητη στην πόλη και ποια πιο value for money?

Εννοείται οτι είμαι ανοιχτός και σε κάποιο άλλο μοντέλο... στην ίδια κατηγορία και στα ίδια χρήματα!

πυξιδας990
01/12/2020, 14:54
Ktm 390 σαφώς πιο νεανικό μηχανάκι

typhoon
01/12/2020, 17:11
Μεταξύ των δύο ktm, αλλά επειδή μάλλον δεν θα του κάνεις την χρήση που προορίζεται ιδανικά κ χρειάζεσαι μηχανάκι για πόλη κυρίως, πάρε το Honda, θα σε καλύψει με το παραπάνω σ όλα

lleonidas
01/12/2020, 19:06
Καλησπέρα φίλε μου!
Αντίστοιχη απόσταση διανύω και εγώ για τη δουλειά (προ covid!)...σε τόσο μικρές διαδρομές, όποιο δίτροχο και αν πάρεις, θα την κάνεις τη δουλειά σου, είτε είναι 100cc είτε 1000.
Και τα δύο είναι ευκολοδήγητα, επομένως αυτό που θα κρίνει την επιλογή σου μάλλον θα πρέπει να είναι οι βόλτες τα ΣΚ και οι εκδρομές.
Με αυτά τα δύο κριτήρια, θα επέλεγα μάλλον το δικύλινδρο CB.
Εδώ όμως θα παίξει σαφέστατα ρόλο και το προσωπικό γούστο, πράγμα καθαρά υποκειμενικό!
Αν μπορείς, πήγαινε να τις δεις από κοντά, να τις καβαλήσεις ή και να τις οδηγήσεις.
Δεν έχω να προτείνω άλλο μοντέλο στην κατηγορία των <500cc.Αν όμως έχεις το μεγάλο δίπλωμα, θα μπορούσες να δεις και το CFMOTO (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/33795457-cfmoto-650mt) καθαρά και μόνο λόγω τιμής η οποία είναι προκλητική για καινούριο όχημα 650cc με διετή εγγύηση.

ΤάκηςΜπ
01/12/2020, 19:56
Άλλη μια ψήφος για το cb. Πολυεργαλείο, χωρίς τα οποία τερτίπια που ίσως έχει ο μονοκύλινδρος της ktm. Θα μπορούσες να δεις και τις αντίστοιχες γυμνές προτάσεις των γιαπωνέζικων εταιρειών, αν δεν έχεις κλείσει στην "adventure" κατηγορία.

jimsakpt3
01/12/2020, 20:18
Γενικά μου κίνησε το ενδιαφέρον το KTM λόγο της τεχνολογίας που έχει!
Εμφανισιακά μου αρέσουν και τα δύο!!!
αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά του όταν με 1.000 παραπάνω μπορείς να πάρεις δικύλινδρο...


Μεταξύ των δύο ktm, αλλά επειδή μάλλον δεν θα του κάνεις την χρήση που προορίζεται ιδανικά κ χρειάζεσαι μηχανάκι για πόλη κυρίως, πάρε το Honda, θα σε καλύψει με το παραπάνω σ όλα
Καλά κατάλαβες! στο χώμα δεν έχω σκοπό να το βάλω σχεδόν καθόλου! Άντε σε κανένα πατημένο χωματόδρομο αν προκύψει!


Καλησπέρα φίλε μου!
Αντίστοιχη απόσταση διανύω και εγώ για τη δουλειά (προ covid!)...σε τόσο μικρές διαδρομές, όποιο δίτροχο και αν πάρεις, θα την κάνεις τη δουλειά σου, είτε είναι 100cc είτε 1000.
Και τα δύο είναι ευκολοδήγητα, επομένως αυτό που θα κρίνει την επιλογή σου μάλλον θα πρέπει να είναι οι βόλτες τα ΣΚ και οι εκδρομές.
Με αυτά τα δύο κριτήρια, θα επέλεγα μάλλον το δικύλινδρο CB.
Εδώ όμως θα παίξει σαφέστατα ρόλο και το προσωπικό γούστο, πράγμα καθαρά υποκειμενικό!
Αν μπορείς, πήγαινε να τις δεις από κοντά, να τις καβαλήσεις ή και να τις οδηγήσεις.
Δεν έχω να προτείνω άλλο μοντέλο στην κατηγορία των <500cc.Αν όμως έχεις το μεγάλο δίπλωμα, θα μπορούσες να δεις και το CFMOTO (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/33795457-cfmoto-650mt) καθαρά και μόνο λόγω τιμής η οποία είναι προκλητική για καινούριο όχημα 650cc με διετή εγγύηση.
Η αλήθεια είναι οτι με το BEVELY είμαι υπερκαλυμμένος για την καθημερινή χρήση... και είναι ολοκαίνουργο! Αγορασμένο 3/2020...
Απλά μου χει γυρίσει λίγο το μυαλό και θέλω να κάνω και άλλα πράγματα! και λέω αν όχι τώρα... πότε?

Να τις οδηγήσω σχεδόν αδύνατο... θα τις καβαλήσω όμως στην αντιπροσωπεία...

Το μεγάλο δίπλωμα έχω ναι... Αυτή η CFmoto ωραία φαίνεται αλλά με φοβίζει σαν εταιρία... ;)



Άλλη μια ψήφος για το cb. Πολυεργαλείο, χωρίς τα οποία τερτίπια που ίσως έχει ο μονοκύλινδρος της ktm. Θα μπορούσες να δεις και τις αντίστοιχες γυμνές προτάσεις των γιαπωνέζικων εταιρειών, αν δεν έχεις κλείσει στην "adventure" κατηγορία.

Οι γυμνές δεν με τραβάνε καθόλου... θέλω την άνεση των on-fff

jimsakpt3
01/12/2020, 20:47
Kawasaki versys 300

θα μπορούσες να μου εξηγήσεις και τον λόγο που το θεωρείς καλύτερη επιλογή από τα άλλα δυο?

peterTHErider
01/12/2020, 21:05
απο μενα ειναι ψηφος στο χοντα.
τα εχω οδηγησει και τα 2.
το κτμ ειναι σαφως πιο ´πολεμικό´ με καλυτερες αναρτησεις,περιφερειακα και ηλεκτρονικα και κανει παπαδες σε οφ διαδρομες και σε σφιχτο επαρχιακο.αλλα χανει στο μονοκυλινδρο μοτερ για μενα.ναι ειναι δυνατο και σε ξαφνιαζει ευχαριστα αλλα εχει τους σπαστικους κραδασμους μονοκυλινδρου που εμενα με χαλανε.
απο την αλλη το χοντα ειναι πιο safe και γενικα πιο μαζεμενο σε διαστασεις και με ωραιο γλυκο μοτερ.οτι πρεπει για καθημερινο μηχανακι και για νεο αναβατη στον κοσμο των μοτο.
ΑΛΛΑ υστερει παρα πολυ στον τομεα αναρτησεων και φρενων και οταν βελτιωθεις σαν αναβατης και αρχισεις να ζητας κατι παραπανω θα σου θεσει περιορισμους.ομως για αυτο που το θες σου κανει λουκουμι.

kordix
02/12/2020, 07:36
Χαιρετώ την παρέα!

Σκέφτομαι από την καινούρια χρονιά να αποχωριστώ το BEVERLY και να το γυρίσω σε μηχανή!
Δεν έχω καθόλου εμπειρία σε οδήγηση με ταχύτητες, είμαι 33, μετρίου αναστήματος και βάρους...

Η χρήση της θα είναι καθημερινή μετακίνηση στο γραφείο (2 φορές τη μέρα - απόσταση 2km) κοντινές βόλτες τα ΣΚ και καμιά εκδρομούλα μια στο τόσο!

Είμαι ανάμεσα στην KTΜ 390 Adventure και στη HONDA CB500X... καινούρια...

Τι άποψη έχετε για αυτές? ποια είναι πιο ευκολοοδήγητη στην πόλη και ποια πιο value for money?

Εννοείται οτι είμαι ανοιχτός και σε κάποιο άλλο μοντέλο... στην ίδια κατηγορία και στα ίδια χρήματα!

Οποίο από τα 2 αφήσεις στο δρόμο έξω από το γραφείο ρισκάρεις πολύ να στο κλέψουν και ειδικά το ΚΤΜ.

Οπότε πρέπει να σκεφτείς μια λύση στο παραπάνω πρόβλημα.

jimsakpt3
02/12/2020, 08:26
Οποίο από τα 2 αφήσεις στο δρόμο έξω από το γραφείο ρισκάρεις πολύ να στο κλέψουν και ειδικά το ΚΤΜ.

Οπότε πρέπει να σκεφτείς μια λύση στο παραπάνω πρόβλημα.

Τόσο πολύ ε?
είναι πιο εύκολος στόχος το KTM για ανταλλακτικά?
φτάνει ο συναγερμός λες?

μένω σε επαρχία και είναι λίγο πιο καλά τα πράγματα αλλά και με το Beverly είχα ένα αγχος... ;)

panavour
02/12/2020, 08:37
Τόσο πολύ ε?
είναι πιο εύκολος στόχος το KTM για ανταλλακτικά?
φτάνει ο συναγερμός λες?

μένω σε επαρχία και είναι λίγο πιο καλά τα πράγματα αλλά και με το Beverly είχα ένα αγχος... ;)

ναι γιατι τα χρειαζεται συχνοτερα,και λογω ινδιας φανταζομαι θα ειναι πιο δυσευρετα.

doctor_john
02/12/2020, 08:54
γιατί το λες αυτό; έλεγα μήπως λόγο ινδίας είναι φθηνότερα..

panavour
02/12/2020, 09:02
γιατί το λες αυτό; έλεγα μήπως λόγο ινδίας είναι φθηνότερα..

Αλλο φθηνοτερα,αλλο δυσευρετα.Που δεν ειναι φθηνοτερα γιατι την διαφορα ,που ισως λογω κοστους εκτελωνισμου και μεταφορικων να μην υπαρχει,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ομως την καρπουται η ΚΤΜ και οχι ο καταναλωτης.Γνωστη τακτικη των εργοστασιων ,που ΔΕΝ μειωνουν ευκολα η και καθολου τις τιμες οταν πουλανε ΜΟΥΡΗ,και παρ οτι τα φτιαχνουν σε χωρες χαμηλου κοστους.ΤΑΧΟΥΜΕ ΧΙΛΙΟΠΕΙ.

ferminpit
02/12/2020, 09:58
Κάτοχος honda και υπερ ευχαριστημένος. Θα σου πρότεινα όμως να μην αγοράσεις τίποτα αφού δεν το χρειάζεσαι. Κάνε το test ride σου και στα δύο και επιλέγεις μετά.

jimsakpt3
02/12/2020, 10:10
Κάτοχος honda και υπερ ευχαριστημένος. Θα σου πρότεινα όμως να μην αγοράσεις τίποτα αφού δεν το χρειάζεσαι. Κάνε το test ride σου και στα δύο και επιλέγεις μετά.

Στην κίνηση της πόλης πως είναι το Honda? περνάει άνετα ανάμεσα από αυτοκίνητα?

δυατηχώς είναι δύσκολο το test ride στην επαρχία... οι αντιπροσωπείες δεν έχουν... μόνο αμα βρεις από κανένα γνωστό... ;)

PaNick67
02/12/2020, 11:24
Μην δώσεις τόσα χρήματα χωρίς να οδηγήσεις τις μοτοσυκλέτες.
Άσε να περάσει το lock down κι όταν επιτραπεί ελευθερα η μετακίνηση πας σε κάποια κοντινή πολη έχοντας κλείσει ραντεβού για δοκιμή και τις δοκιμάζεις.

Κρίμα είναι.

ferminpit
02/12/2020, 11:33
Παπί δεν είναι, αλλά σίγουρα είναι πολύ εύκολη. Χωρίς να έχω οδηγήσει σκούτερ μου φαίνεται ότι μπορείς να δεις πάνω από τα αυτοκίνητα πιο σημαντικό στην κίνηση της πόλης. Αν προγραμματίσεις ταξίδι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη κανόνισε test ride (πάντα μετά covid εποχής) Πότε δεν ξέρεις σε ποιά μηχανή θα κουμπωσεις και ποιά θα σε χαλάσει πριν την κάνεις μια βόλτα.

νεοσσός
02/12/2020, 11:52
Η χρήση της θα είναι καθημερινή μετακίνηση στο γραφείο (2 φορές τη μέρα - απόσταση 2km) κοντινές βόλτες τα ΣΚ και καμιά εκδρομούλα μια στο τόσο!
Καλώς ήρθες στο forum!

Τα δύο χιλιόμετρα προς το γραφείο, τα κάνεις σε 20 λεπτά με τα πόδια. Το περπάτημα βελτιώνει την ποιότητα της ζωής σου. Άντε να τα κάνεις πού και πού με ποδήλατο, που θα ασφαλίζεις μέσα στο γραφείο σου. Βελτιώνεις την υγεία σου, μειώνεις το άγχος της καθημερινότητας. Με δύο χιλιόμετρα δεν προλαβαίνει καν να φορτίσει η μπαταρία από την απώλεια φορτίου κατά τη χρήση της μίζας. Θα χρειαστείς και φορτιστή.

Έχεις μέρος που να μπορείς να ασφαλίζεις τη μοτοσυκλέτα στο γραφείο; Για το βράδυ στο σπίτι έχεις κλειστό ιδιωτικό χώρο;

jimsakpt3
02/12/2020, 12:11
Καλώς ήρθες στο forum!

Τα δύο χιλιόμετρα προς το γραφείο, τα κάνεις σε 20 λεπτά με τα πόδια. Το περπάτημα βελτιώνει την ποιότητα της ζωής σου. Άντε να τα κάνεις πού και πού με ποδήλατο, που θα ασφαλίζεις μέσα στο γραφείο σου. Βελτιώνεις την υγεία σου, μειώνεις το άγχος της καθημερινότητας. Με δύο χιλιόμετρα δεν προλαβαίνει καν να φορτίσει η μπαταρία από την απώλεια φορτίου κατά τη χρήση της μίζας. Θα χρειαστείς και φορτιστή.

Έχεις μέρος που να μπορείς να ασφαλίζεις τη μοτοσυκλέτα στο γραφείο; Για το βράδυ στο σπίτι έχεις κλειστό ιδιωτικό χώρο;

Καλώς σας βρήκα!

ισχύει αυτό που λες για την απόσταση αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει ο χρόνος... γιατί χρειάζομαι 20 λεπτά * 4 φορές τη μέρα... σκέψου και το γεγονός οτι στην επαρχία είμαστε όλοι λίγο πολύ γνωστοί και σε μια απόσταση 2 χιλιομέτρων θα κανω τουλάχιστον 2 στάσεις για να μιλήσω με κάποιον, οπότε το 20λεπτο γίνεται μισάωρο... άρα μιλάμε για 2 ώρες τη μέρα... ;)
και επίσης λόγο δουλειάς μέσα στη μέρα χρειάζεται να κάνω και κάποιες άλλες διαδρομές εως 5χλμ...

Η αλήθεια είναι οτι δεν θέλω να αγοράσω τη μοτοσυκλέτα καθαρά για την καθημερινή εξυπηρέτηση... απλά από τη στιγμή που μου καρφώθηκε στο μυαλό να πάρω μια μοτοσυσκλέτα για να βολτάρω θα τη χρησιμοποιώ και για την καθημερινότητα!

στο σπίτι έχω ιδιωτικό χώρο ναι, στο γραφείο δεν έχω αλλά είναι σε κεντρικό δρόμο και τα μαγαζιά στο πεζοδρόμιο που θα την παρκάρω είναι και αυτοί λίγο πολύ γνωστοί οπότε πιστεύω οτι αν δουν καμια ύποπτη κίνηση ή ακούσουν τον συναγερμό να με ειδοποιήσουν...

Mr_Overdose
02/12/2020, 15:35
Να πω και εγω μια εναλλακτική αποψη αφου σε κοβω για κιμπαρι και δερβισοπαιδο να πηγαινεις στη δουλιτσα σου να κανεις και την βολτιτσα σου να σε κοιτανε και τα γκομενακια ;)
Benelli leoncino 500 trail!!!
Δικυλινδρο 500αρι με ηχο μοναδικο απο boxer κινητηρα ιταλοκινεζικο χωρις ομως προβληματα καθως το trk που φοράει τον ιδιο κινητηρα ειναι πρωτο σε πωλησεις στην κατηγορία του(τυχαιο;δν νομιζω) αυτα ολα στη μοναδικη τιμη των 6400€
Αααα και θα εισαι και πουλ μουρ ;)

jimsakpt3
02/12/2020, 17:17
Να πω και εγω μια εναλλακτική αποψη αφου σε κοβω για κιμπαρι και δερβισοπαιδο να πηγαινεις στη δουλιτσα σου να κανεις και την βολτιτσα σου να σε κοιτανε και τα γκομενακια ;)
Benelli leoncino 500 trail!!!
Δικυλινδρο 500αρι με ηχο μοναδικο απο boxer κινητηρα ιταλοκινεζικο χωρις ομως προβληματα καθως το trk που φοράει τον ιδιο κινητηρα ειναι πρωτο σε πωλησεις στην κατηγορία του(τυχαιο;δν νομιζω) αυτα ολα στη μοναδικη τιμη των 6400€
Αααα και θα εισαι και πουλ μουρ ;)

χαχα... μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!:lol:
πανέμορφο μηχανάκι! αυτό το λιονταράκι μπροστά με τρελαίνει!!! και εγώ από όσους γνωστούς έχουν TRK ακούω τα καλύτερα...
αλλά που να πας με αυτό σταθερά πχ με 120 στην εθνική για καμια ώρα... που να βάλεις βαλιτσάκι πίσω να κουβαλάς τα βασικά! ;)
γι αυτούς τους λόγους δεν κοιτάω καθόλου αυτή την κατηγορία... αν το ήθελα μόνο για την πόλη θα το καλοσκεφτόμουνα... όπως και τα brixton!

contes di Zante
02/12/2020, 18:07
Αλλο φθηνοτερα,αλλο δυσευρετα.Που δεν ειναι φθηνοτερα γιατι την διαφορα ,που ισως λογω κοστους εκτελωνισμου και μεταφορικων να μην υπαρχει,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ομως την καρπουται η ΚΤΜ και οχι ο καταναλωτης.Γνωστη τακτικη των εργοστασιων ,που ΔΕΝ μειωνουν ευκολα η και καθολου τις τιμες οταν πουλανε ΜΟΥΡΗ,και παρ οτι τα φτιαχνουν σε χωρες χαμηλου κοστους.ΤΑΧΟΥΜΕ ΧΙΛΙΟΠΕΙ.

Άντε να τα πούμε σ' ακόμα ένα θέμα μήπως κάποιος δεν το κατάλαβε και πάρει κάτι διαφορετικό από Γιαπωνέζο ή Κινέζο (μπήκαν και αυτοί στον χώρο του respect)

Στο θέμα μας τώρα και εγώ αυτά τα δύο διακρίνω στην κατηγορία. Στο μόνο που βλέπω να υπερέχει το CB είναι στον 2κύλινδρο και ίσως στην μεταπώληση. Εγώ σκέφτομαι να πάρω ένα 250άρι σαν 2ο.....βέβαια μ' αρέσει πολύ και το Leoncino, αν δεν θέλεις χώμα κοίτα και αυτό

doctoras
02/12/2020, 20:38
χαχα... μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!:lol:
πανέμορφο μηχανάκι! αυτό το λιονταράκι μπροστά με τρελαίνει!!! και εγώ από όσους γνωστούς έχουν TRK ακούω τα καλύτερα...
αλλά που να πας με αυτό σταθερά πχ με 120 στην εθνική για καμια ώρα... που να βάλεις βαλιτσάκι πίσω να κουβαλάς τα βασικά! ;)
γι αυτούς τους λόγους δεν κοιτάω καθόλου αυτή την κατηγορία... αν το ήθελα μόνο για την πόλη θα το καλοσκεφτόμουνα... όπως και τα brixton!

μάλλον το μπέρδεψες με το leoncino

δες παρακάτω τι εννούσε ο overdose

leoncino
423357

trk502x
423358

Mr_Overdose
02/12/2020, 20:50
μάλλον το μπέρδεψες με το leoncino

δες παρακάτω τι εννούσε ο overdose

leoncino
423357

trk502x
423358

Γιατρε μουυυυυ ενα εμβολιο για τον κορονωιοοοοο χαχαχαχα
Καλα καταλαβε ο δερβισομαγγας για το leoncino μιλουσα αλλα δν το θελει γιατι λεει που θα παει με 120 στην εθνική με δαυτο και φορτωμένο μπαγκαζια τυροπιτες για το πικνικ κ τα τιαυτα. Ε ασ παρει το trk τοτες που ειναι και μανιτζεβελο εργαλείο δοκιμασμενο και πρωτο σε πωλησεις, αλλα υποψην με αυτο το βαπορι γκομενακια γιοκ διοτι ειναι και ολιγον της ασχημομουρικο!

jimsakpt3
02/12/2020, 21:39
Στο θέμα μας τώρα και εγώ αυτά τα δύο διακρίνω στην κατηγορία. Στο μόνο που βλέπω να υπερέχει το CB είναι στον 2κύλινδρο και ίσως στην μεταπώληση. Εγώ σκέφτομαι να πάρω ένα 250άρι σαν 2ο.....βέβαια μ' αρέσει πολύ και το Leoncino, αν δεν θέλεις χώμα κοίτα και αυτό

ποιο σκέφτεσαι να πάρεις εσύ?

και επίσης ποιες είναι οι διαφορές ενός μονοκύλινδρου με εναν δικύλινδρο κινητήρα? εκτός από την δύναμη και τους κραδασμούς...



Γιατρε μουυυυυ ενα εμβολιο για τον κορονωιοοοοο χαχαχαχα
Καλα καταλαβε ο δερβισομαγγας για το leoncino μιλουσα αλλα δν το θελει γιατι λεει που θα παει με 120 στην εθνική με δαυτο και φορτωμένο μπαγκαζια τυροπιτες για το πικνικ κ τα τιαυτα. Ε ασ παρει το trk τοτες που ειναι και μανιτζεβελο εργαλείο δοκιμασμενο και πρωτο σε πωλησεις, αλλα υποψην με αυτο το βαπορι γκομενακια γιοκ διοτι ειναι και ολιγον της ασχημομουρικο!

χαχα... μη λες και πολλά για γκομενάκα γιατί αμα μας πάρουν χαμπάρι θα φάμε παντόφλα και οι χειμωνιάτικες είναι βαριές! :p

το TRK μ αρέσει.. αλλά δεν είναι πολύ ογκώδες για καθημερινή χρήση?

panavour
02/12/2020, 21:46
φιλαρακι μην ξανοιγεσαι,κρατα το σκουτερ ειναι εργαλειο,κι ασε την μουρη για καλυτερες μερες.

jimsakpt3
02/12/2020, 22:11
φιλαρακι μην ξανοιγεσαι,κρατα το σκουτερ ειναι εργαλειο,κι ασε την μουρη για καλυτερες μερες.

δεν το κάνω για να πουλήσω μούρη, σε καμία περίπτωση! εχω περάσει εδώ και πολλά χρόνια από αυτή τη φάση...
πιο πολύ θέλω να την πάρω για ψυχική ευφορία! :)

και εννοείται οτι θα προχωρήσω στην αγορά από την καινούρια χρονιά... Φεβρουάριο, Μάρτιο ανάλογα με το πως θα πανε τα πράγματα...

πυξιδας990
02/12/2020, 22:12
Τα μηχανάκια έχουν ελάχιστη διαφορά στη δύναμη,το κτμ ελάχιστα πιο γρήγορο
Μεγάλο ατού του κτμ το μπροστινό του αναρτήσεις-φρενα
10 μέτρα διάφορα έχει στο φρενάρισμα
120-40κλμ λιγότερα από το Χόντα και αυτό μετράει αρκετά σε μια δύσκολη στιγμή

contes di Zante
03/12/2020, 07:05
ποιο σκέφτεσαι να πάρεις εσύ?

και επίσης ποιες είναι οι διαφορές ενός μονοκύλινδρου με εναν δικύλινδρο κινητήρα? εκτός από την δύναμη και τους κραδασμούς...




Σκέφτομαι το adventure αλλά το 250αρι σαν 2ο. Αυτόν τον καιρό βρίσκομαι σε διαπραγμάτευση με τη γυναίκα για το άν θα μου δίνει το σκούτερ της όταν βρέχει και να πουλήσω το δικό μου. Γεγονός είναι ότι άν κάνεις δουλειά γραφείου, στη βροχή μόνο σκούτερ....για σκέψου το και αυτό, γιατί μου φαίνεται ότι στην ίδια κατηγορία είμαστε....επαρχία και δουλειά γραφείου

Τα μονοκύλιδρα εκτός από τους κραδασμούς, που αυτό είναι κάτι που δεν ενοχλεί όσο το παρουσιάζουν οι περισσότεροι (εκτός και άν μιλάμε για LC4 περασμένης δεκαετίας), παρουσιάζουν και κάποιο κόμπιασμα σε ένα μικρό εύρος στροφών συνήθως χαμηλά. Δεν είναι κάτι που δεν συνηθίζεται αλλά γενικά οι 2κύλινδροι έχουν πιο ραφιναρισμένη λειτουργία

jimsakpt3
03/12/2020, 08:29
Σκέφτομαι το adventure αλλά το 250αρι σαν 2ο. Αυτόν τον καιρό βρίσκομαι σε διαπραγμάτευση με τη γυναίκα για το άν θα μου δίνει το σκούτερ της όταν βρέχει και να πουλήσω το δικό μου. Γεγονός είναι ότι άν κάνεις δουλειά γραφείου, στη βροχή μόνο σκούτερ....για σκέψου το και αυτό, γιατί μου φαίνεται ότι στην ίδια κατηγορία είμαστε....επαρχία και δουλειά γραφείου

Τα μονοκύλιδρα εκτός από τους κραδασμούς, που αυτό είναι κάτι που δεν ενοχλεί όσο το παρουσιάζουν οι περισσότεροι (εκτός και άν μιλάμε για LC4 περασμένης δεκαετίας), παρουσιάζουν και κάποιο κόμπιασμα σε ένα μικρό εύρος στροφών συνήθως χαμηλά. Δεν είναι κάτι που δεν συνηθίζεται αλλά γενικά οι 2κύλινδροι έχουν πιο ραφιναρισμένη λειτουργία

έρχεται στην ελλάδα το 250?
και πως πάει η διαπραγμάτευση? :D

πολύ σωστό αυτό για τη βροχή και το σκούτερ αλλά τον βαρύ χειμώνα παίρνω αυτοκίνητο...

κατάλαβα... και στην κατανάλωση σε γενικές γραμμές τα δικύλινδρα έχουν μεγαλύτερη σε σχέση με τα μονοκύλινδρα η δεν έχει άμεση σχέση?

toyar
03/12/2020, 08:38
αγαπητε φιλε.....
αν εχεις αποφασισει τετοιες εποχες να πουλησεις μηχανακι 8 μηνων χανοντας αρκετα λεφτα ετσι για ανανεωση και οι αναγκες σου ειναι μονοψηφια χλμ σε επαρχιακη πολη προφανως βασικο σου κριτηριο ειναι τα γουστα.....
οποτε μην αγορασεις τπτ αν δεν το δοκιμασεις
κι οταν το δοκιμασεις παρε απλα αυτο που γουσταρεις χωρις να ρωτας κανεναν

jimsakpt3
03/12/2020, 09:31
αγαπητε φιλε.....
αν εχεις αποφασισει τετοιες εποχες να πουλησεις μηχανακι 8 μηνων χανοντας αρκετα λεφτα ετσι για ανανεωση και οι αναγκες σου ειναι μονοψηφια χλμ σε επαρχιακη πολη προφανως βασικο σου κριτηριο ειναι τα γουστα.....
οποτε μην αγορασεις τπτ αν δεν το δοκιμασεις
κι οταν το δοκιμασεις παρε απλα αυτο που γουσταρεις χωρις να ρωτας κανεναν

Καλημέρα φίλε μου!
Λογικά θα μείνει στην οικογένεια το μηχανάκι, γι αυτό δεν με πειράζει που θα χάσω κάποια χρήματα... ;)

κατα τα άλλα, δίκιο έχεις... δεν θα το παρω από ανάγκη... περισσότερο για ευχαρίστηση!
το θέμα είναι οτι δεν έχω καθόλου εμπειρία με ταχύτητες, οπότε και αν τα βρω για δοκιμή (που το θεωρώ πολύ δύσκολο) πάλι δεν νομίζω να καταλάβω και πολλά από μια σύντομη βόλτα... θα προσπαθήσω βέβαια να τα βρω...
γι αυτό ξεκίνησα το θέμα τώρα που υπάρχει χρόνος για να ακούσω κάποιες γνώμες ανθρώπων με εμπειρία...

bulmont
03/12/2020, 10:17
Δικυλινδρο 500αρι με ηχο μοναδικο απο boxer κινητηρα ιταλοκινεζικο.....


:confused::confused::confused:

doctor_john
03/12/2020, 10:31
:lol: δεν έχει άδικο, ακούγεται σαν beemer πάνω από τις 5000rpm.. (το μπόξερ)
Ο στρόφαλος του* δείχνει να έχει στο ίδιο σημείο τα κομβία αλλά δεν μπορώ να βρω πότε σκάει ποιό, ο ήχος μοιάζει να τα δουλεύει μαζί.

*πολύ στρόφαλος διατίθεται στο δίκτυο, εντυπωσιακό για την ηλικία του.

katsar
03/12/2020, 10:56
Ψάρωσα και εγώ με την δήλωση για ''υπέροχο ήχο'' ,εντάξει σαν χορτοκοπτικό κάνει με 10 διαφορετικές εξατμίσεις που το άκουσα.

sapila racing
03/12/2020, 11:27
Να πω και εγω μια εναλλακτική αποψη αφου σε κοβω για κιμπαρι και δερβισοπαιδο να πηγαινεις στη δουλιτσα σου να κανεις και την βολτιτσα σου να σε κοιτανε και τα γκομενακια ;)
Benelli leoncino 500 trail!!!
Δικυλινδρο 500αρι με ηχο μοναδικο απο boxer κινητηρα ιταλοκινεζικο χωρις ομως προβληματα καθως το trk που φοράει τον ιδιο κινητηρα ειναι πρωτο σε πωλησεις στην κατηγορία του(τυχαιο;δν νομιζω) αυτα ολα στη μοναδικη τιμη των 6400€
Αααα και θα εισαι και πουλ μουρ ;)

Καποιο πρόβλημα στα αυτιά μήπως?
Το Leoncino 500 το έκανα βόλτα και ενα απο τα αρνητικά που παρατήρησα ηταν ο χάλια ήχος.
Μια κι έχω και BMW Boxer σου συνιστώ να κλείσεις ραντεβού για ακουόγραμμα το συντομότερο δυνατόν ! :D

doctor_john
03/12/2020, 11:37
Μαλλον κάνω λάθος σε ότι βλέπω γιατί έτσι όπως λέει ο παρουσιαστής (https://youtu.be/oz6IZ2BnJ4U) φοράει στρόφαλο σαν του MT7...
Tώρα πως λέει ότι του μοιάζει ο ήχος με μπόξερ και όχι σαν κάποιο 90°...

leoncino 500 trail
423373

stefanos
03/12/2020, 21:59
Μαλλον κάνω λάθος σε ότι βλέπω γιατί έτσι όπως λέει ο παρουσιαστής (https://youtu.be/oz6IZ2BnJ4U) φοράει στρόφαλο σαν του MT7...
Tώρα πως λέει ότι του μοιάζει ο ήχος με μπόξερ και όχι σαν κάποιο 90°...


To mt είναι 270 μοίρες αυτό είναι 360 τα bmw δεν ξέρω.
Τα v2 ducati νομίζω ήταν και αυτά 270

doctoras
03/12/2020, 22:47
Παιδια τα μοτερ τους για δικυλινδρα εχουν πολυ ωραια χροιά, που όντως μοιαζει λιγο με την χροια του gs1200.

Τωρα οσο αναφορα τα δυο μηχανάκια, 390 για τα ηλεκτρονικά καλούδια που εχει στην στανταρ εκδοση και το usd. Το αμορτισερ χωρις μοχλικο η pds που εχουν τα χωματερα δεν λεει και πολλα, δεν ειναι καλυτερο απο του cbx
Απο την αλλη cb500x για μια ζωη. Ομοιογένεια και αξιοπιστία και αξια μεταπώλησης τα βασικα πλεονεκτήματα της χοντα.

Εναλλακτικη πιο οικονομική περιπτωση το στοκαρισμενο του '18 (μιας και δεν εχει αλλαγες) versys300 στα 5600. Και δε φεύγεις οικονομικά και καλυτερο σχολείο μιας και ειναι πιο μανιτσεβελο ελαφρυ και πιο διαχειρίσιμο γκαζι

doctor_john
03/12/2020, 22:59
Aυτό το για μια ζωή και στο καπάκι αξία μεταπώλησης μόνο σε μένα δείχνει οξύμωρο;

Στέφανε τα ducati κάναν οικονομία :lol:

423385

fatsas35
04/12/2020, 02:54
CF Moto 650 mt.
Τρελή προσφορά στα 4890 ευρα..
Ανάμεσα στα 2 KTM από μένα.Μεγαλη διαφορα σε εξοπλισμο με καλύτερες αναρτήσεις κ φρένα κ 1000 ευρα φθηνότερο

Mr_Overdose
04/12/2020, 04:46
Επισης το cb καμια 40αρια κιλα βαρυτερο απτο κατεμι(που να πας με την μπαμπο την χοντρη, θα βαλτώνει) οριστε και τα πιστηρια το λεει ξεκαθαρα ο τυπος στο βίντεο θελει να το δωσει για να παρει και αυτός κατεμι

https://youtu.be/PnyjcrEyZNo

Mr_Overdose
04/12/2020, 04:50
CF Moto 650 mt.
Τρελή προσφορά στα 4890 ευρα..
Ανάμεσα στα 2 KTM από μένα.Μεγαλη διαφορα σε εξοπλισμο με καλύτερες αναρτήσεις κ φρένα κ 1000 ευρα φθηνότερο

Οχι ρε φίλε, ειναι κακασχημο και εκτος αυτου ειναι λες και το πουλαν στα jumbo, τις περισσοτερες φορες αν οχι ολες το φθηνο ειναι και ποιο ακριβο μετά, δεν ξερω αν με πιανεις

DrBig
04/12/2020, 06:24
τις περισσοτερες φορες αν οχι ολες το φθηνο ειναι και ποιο ακριβο μετά, δεν ξερω αν με πιανεις

Αυτο ισχυει περισσοτερο για το κτμ παρα το cfmoto, δεν ξερω αν με πιανεις:bawl:

Mr_Overdose
04/12/2020, 06:40
Αυτο ισχυει περισσοτερο για το κτμ παρα το cfmoto, δεν ξερω αν με πιανεις:bawl:

Οχι κλασαν οι κατασκευαστες και βγηκε η cfmoto η αξιοπιστη που ζητημα να πουλησε 2 μηχανακια σε ολη την ελλαδα που για να την εβαλαν απο 6500-4500 φανταζομαι το κοστος και τα υλικα παραγωγης θα είναι υπερσύγχρονα. Καταρχην στο ακουσμα και μονο της μαρκας γελαω... Ουτε και σε αυτο δεν εκατσαν να ασχοληθουν

DrBig
04/12/2020, 07:17
Οχι κλασαν οι κατασκευαστες και βγηκε η cfmoto η αξιοπιστη που ζητημα να πουλησε 2 μηχανακια σε ολη την ελλαδα που για να την εβαλαν απο 6500-4500 φανταζομαι το κοστος και τα υλικα παραγωγης θα είναι υπερσύγχρονα. Καταρχην στο ακουσμα και μονο της μαρκας γελαω... Ουτε και σε αυτο δεν εκατσαν να ασχοληθουν

:facepalm:

contes di Zante
04/12/2020, 07:18
Οχι κλασαν οι κατασκευαστες και βγηκε η cfmoto η αξιοπιστη που ζητημα να πουλησε 2 μηχανακια σε ολη την ελλαδα που για να την εβαλαν απο 6500-4500 φανταζομαι το κοστος και τα υλικα παραγωγης θα είναι υπερσύγχρονα. Καταρχην στο ακουσμα και μονο της μαρκας γελαω... Ουτε και σε αυτο δεν εκατσαν να ασχοληθουν

Πές τα ρε φίλε γιατί νόμιζα ότι μόνο εγώ θεωρώ υπερβολική την αντίδραση για τα CFMoto και τα Voge. Επειδή φορέσανε δύο επώνυμα περιφερειακά?!!!?

Αυτό πάντως για το Versys-300 στα 5600€ κούτα δ'έν κακό....παίζουν και κάτι μτχ από 4+ χιλιάρικα....από την άλλη το adv250 έρχεται στα 4790€, αρχική τιμή τουλάχιστον

Mr_Overdose
04/12/2020, 07:25
Πές τα ρε φίλε γιατί νόμιζα ότι μόνο εγώ θεωρώ υπερβολική την αντίδραση για τα CFMoto και τα Voge. Επειδή φορέσανε δύο επώνυμα περιφερειακά?!!!?

Αυτό πάντως για το Versys-300 στα 5600€ κούτα δ'έν κακό....παίζουν και κάτι μτχ από 4+ χιλιάρικα....από την άλλη το adv250 έρχεται στα 4790€, αρχική τιμή τουλάχιστον

Το καβασακι κουτα 5600 δεν ειναι καθολου κακο επισησ παίζει και το μοντελο του 17 κουτα στα 5290 στο επισημο σαιτ.. Τρεχαααατε χροστιανοιιι

https://www.kawasaki.gr/el/products/ENDURO/2017/Versys-X_300/overview?Uid=08C3CwtfCVtcCw0MWVtfXFAJXlFbXllYClpeXFgOXw0LDVE

doctoras
04/12/2020, 08:29
Επισης το cb καμια 40αρια κιλα βαρυτερο απτο κατεμι(που να πας με την μπαμπο την χοντρη, θα βαλτώνει) οριστε και τα πιστηρια το λεει ξεκαθαρα ο τυπος στο βίντεο θελει να το δωσει για να παρει και αυτός κατεμι

https://youtu.be/PnyjcrEyZNo

Εδω μια διόρθωση, 175kg ειναι το αντβε(158kg ειναι αδειο)
20kg ειναι η διαφορα τους(195kg γεματο το cb), λογικο "εν μερη", δικυλινδρο, πιο φουλ size, πιο τουριστικό

fatsas35
04/12/2020, 08:30
Οχι ρε φίλε, ειναι κακασχημο και εκτος αυτου ειναι λες και το πουλαν στα jumbo, τις περισσοτερες φορες αν οχι ολες το φθηνο ειναι και ποιο ακριβο μετά, δεν ξερω αν με πιανεις

Σε πιάνω αλλά πολλές φορές μπορεί να είναι κ vfm..Σε αυτή την τιμή 5 χρόνια να βγάλει τα έβγαλε τα λεφτά του..Για ομορφιά είναι κ υποκειμενικό..Προσωπικά Μ αρέσει..Βέβαια δεν ξέρω αν ο ίδιος το επέλεγα όμως σε αυτή την τιμή είναι δελεαστικο

jimsakpt3
04/12/2020, 08:48
Το versys 300 το θεωρώ και εγώ καλή επιλογή... ειδικά σε αυτά τα χρήματα... και εμφανισιακά μου αρέσει!
Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην πόλη μου, ούτε σε διπλανή! και δεν ψήνομαι να κάνω για τα service ή και για κάποιες "ρυθμίσεις" στην αρχή 200χλμ... ;)



CF Moto 650 mt.
Τρελή προσφορά στα 4890 ευρα..

Αυτό το CF moto το έχει οδηγήσει κανένας? ή έστω να το είδε απο κοντά?

fatsas35
04/12/2020, 08:50
Το versys 300 το θεωρώ και εγώ καλή επιλογή... ειδικά σε αυτά τα χρήματα... και εμφανισιακά μου αρέσει!
Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην πόλη μου, ούτε σε διπλανή! και δεν ψήνομαι να κάνω για τα service ή και για κάποιες "ρυθμίσεις" στην αρχή 200χλμ... ;)




Αυτό το CF moto το έχει οδηγήσει κανένας? ή έστω να το είδε απο κοντά?
Η αλήθεια είναι πως όχι..Μόνο από βίντεο..Από κοντά ίσως είναι άλλη ιστορια

doctoras
04/12/2020, 08:59
Το versys 300 το θεωρώ και εγώ καλή επιλογή... ειδικά σε αυτά τα χρήματα... και εμφανισιακά μου αρέσει!
Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην πόλη μου, ούτε σε διπλανή! και δεν ψήνομαι να κάνω για τα service ή και για κάποιες "ρυθμίσεις" στην αρχή 200χλμ... ;)




Αυτό το CF moto το έχει οδηγήσει κανένας? ή έστω να το είδε απο κοντά?

σε ποια πόλη μένεις? ισως μπορούμε να μάθουμε περισσότερα για τις αντιπροσωπεύσεις εταιρειών

απο την αλλη αν δε έχει kawa που να έχει cfmoto που νομίζω την αντιπροσωπευε η τεομοτο(kawasaki)

τι θα έλεγες για suzuki vstrom250 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&variant=vstrom250) στα 4900 του κουτιού?

jimsakpt3
04/12/2020, 09:16
σε ποια πόλη μένεις? ισως μπορούμε να μάθουμε περισσότερα για τις αντιπροσωπεύσεις εταιρειών

απο την αλλη αν δε έχει kawa που να έχει cfmoto που νομίζω την αντιπροσωπευε η τεομοτο(kawasaki)

τι θα έλεγες για suzuki vstrom250 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&variant=vstrom250) στα 4900 του κουτιού?

Στα Τρίκαλα μένω... στο επίσημο site της kawasaki δείχνει τις πιο κοντινές αντιπροσωπείες στο Βόλο και τα Ιωαννινα...
καλά για CF Moto σίγουρα δεν έχει... δεν θα το ρίσκαρα να το αγοράσω έτσι κι αλλιώς! αλλά από περιέργεια θα το έβλεπα...

το versys 250 με χαλάει λίγο το φανάρι και πιστεύω οτι θα θέλω να το αλλάξω σύντομα λόγο δύναμης ή μάλλον αδυναμίας :D

Panos76
04/12/2020, 09:23
Ένας Σιώκης δεν έχει και kawa;

Από εμένα ή κρατάς το σκούτερ - που δείχνει και την ποιο ορθολογική επιλογή, ή

θα πρότενα το ktm για τα περιφερειακά του και τον παιχνιδιάρικο χαρακτήρα του (δεν το έχω οδηγήσει).

Το βασικό είναι να δεις σε τι % θα κάνεις χρήση σε ταξιδάκια/μακρινές βόλτες (που το cb θα είναι ανετότερο) ή κυρίως σε αστικές διαδρομές.

jimsakpt3
04/12/2020, 09:35
Ένας Σιώκης δεν έχει και kawa;

Από εμένα ή κρατάς το σκούτερ - που δείχνει και την ποιο ορθολογική επιλογή, ή

θα πρότενα το ktm για τα περιφερειακά του και τον παιχνιδιάρικο χαρακτήρα του (δεν το έχω οδηγήσει).

Το βασικό είναι να δεις σε τι % θα κάνεις χρήση σε ταξιδάκια/μακρινές βόλτες (που το cb θα είναι ανετότερο) ή κυρίως σε αστικές διαδρομές.

Καλά λες... ο Σιώκης πρέπει να έχει και kawasaki... αλλά γιατί δεν τον έχει στο επίσημο site? ;)
θα πάω απο εκεί έτσι κι αλλιώς γιατί αυτός έχει και την honda και την ktm...

για βόλτες - ταξίδια μεγαλύτερα των 100 χλμ πιστεύω οτι θα είναι ένα 10%...

πυξιδας990
04/12/2020, 09:37
Τρίκαλα και γύρω γύρω λίμνη Πλαστήρα, μετέωρα κτλπ

Κατεμι δαγκωτο

doctoras
04/12/2020, 10:34
Καλά λες... ο Σιώκης πρέπει να έχει και kawasaki... αλλά γιατί δεν τον έχει στο επίσημο site? ;)
θα πάω απο εκεί έτσι κι αλλιώς γιατί αυτός έχει και την honda και την ktm...

για βόλτες - ταξίδια μεγαλύτερα των 100 χλμ πιστεύω οτι θα είναι ένα 10%...

βλέποντας τις βιτρίνες του πολυκαταστήματος απο το google maps φέρνει τα πάντα ο τύπος(!) ενώ οι εισαγωγείς λένε οτι είναι εξουσιοδοτημένος σε χοντα / κτμ.

να σου βάλω ενα ακόμη, αν το θέλεις να κρατήσεις για χρόνια χοντα αβλεπί, αν το θελεις μεταβατικά πάρε το κτμ που έχει και πιο πλούσιο εξοπλισμό και θα είναι πιο διασκεδαστικό στο καθε μέρα.
και αν θέλεις να κάνεις την δουλεια σου πιο οικονομικά σε όλα(αγορά-πάγια-συντήρηση) δρομολόγησε να σου φέρει versys 300 ή vstrom 250(και επιβεβαίωσε απο αυτόν αλλά και απο τον εισαγωγέα οτι θα αναλάβει την τεχνική υποστήριξη και δεν θα χάσεις την εγγύηση καλής λειτουργίας).

bobos
07/12/2020, 20:04
To Versus300 ειναι δικύλινδρο, ειναι πολύ δυνατο μηχανάκι για τα κυβικα του και στις τιμες αυτές πολυ δελεαστικό.

Παρόμοιο με το ΚΤΜ που συζητας είναι και το BMW310 GS, κανα χιλιάρικο πιο φτηνο, αλλα πιο ακριβό σέρβις (BMW)

jimsakpt3
08/12/2020, 11:57
γνωρίζει κάποιος αν στο KTM οι ρυθμιζόμενες μανέτες είναι στον στανταρ εξοπλισμό?




To Versus300 ειναι δικύλινδρο, ειναι πολύ δυνατο μηχανάκι για τα κυβικα του και στις τιμες αυτές πολυ δελεαστικό.

Παρόμοιο με το ΚΤΜ που συζητας είναι και το BMW310 GS, κανα χιλιάρικο πιο φτηνο, αλλα πιο ακριβό σέρβις (BMW)

το μικρό Bmw δεν μου αρέσει σε σχέση με τα μεγαλύτερα... το versys είναι όντως καλή εναλλακτική... θα προσπαθήσω να το δω και αυτό...

Panos76
08/12/2020, 13:04
Το Bmw δεν ξέρω, δείχνει λίγο κινεζιά, δεν μου άρεσε ούτε ο ήχος του, ούτε η αύρα που αποπνέει.

Το versys νο 2 επιλογή μετά το cb για εμένα. Δείχνει πολύ μεγαλύτερο μηχανάκι από αυτό που είναι και φυσικά όμορφο και επιβλητικό.

dimnast
08/12/2020, 13:58
Καλησπέρα και από εμένα. Σαν επιλογές έχεις τον Σιώκη που έχει ktm/honda/kawasaki) και τον Νούλα που έχει yamaha (έχω πάρει το tracer από αυτόν και έχω πολύ καλή σχέση 3 χρόνια μετά). Από τα λεγόμενά σου και βάζοντας στην εξίσωση την περιοχή (Περτούλι, Ελάτη, Ασπροπόταμο, Μετέωρα κτλ) κάνεις μία βόλτα το ktm και αν σου κάτσει καλοτάξιδο!! Τελευταία φορά που ανέβηκα ο Σιώκης το είχε στην έκθεση. Έχεις τόσους δασικούς χωματόδρομους κοντά σου που είναι μεγάλος πειρασμός. Το honda το είχα δει πριν πάρω το tracer και εμένα δεν μου άρεσε.

bobos
08/12/2020, 14:19
γνωρίζει κάποιος αν στο KTM οι ρυθμιζόμενες μανέτες είναι στον στανταρ εξοπλισμό?





το μικρό Bmw δεν μου αρέσει σε σχέση με τα μεγαλύτερα... το versys είναι όντως καλή εναλλακτική... θα προσπαθήσω να το δω και αυτό...

Στο περιοδικό ΜΟΤΟ τεύχος Αυγούστου 2020 εχει ενα πολύ ενδιαφέρον τεστ που περιλαμβάνει τα μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν (KTM 390Adv, Honda CB500X) καθώς και το Versus

sisos
08/12/2020, 14:52
Το 390 παιδιά κάθε πότε θέλει service. Αλλαγή λαδιων βαλβίδες κτλ;;

jimsakpt3
09/12/2020, 08:56
Καλησπέρα και από εμένα. Σαν επιλογές έχεις τον Σιώκη που έχει ktm/honda/kawasaki) και τον Νούλα που έχει yamaha (έχω πάρει το tracer από αυτόν και έχω πολύ καλή σχέση 3 χρόνια μετά). Από τα λεγόμενά σου και βάζοντας στην εξίσωση την περιοχή (Περτούλι, Ελάτη, Ασπροπόταμο, Μετέωρα κτλ) κάνεις μία βόλτα το ktm και αν σου κάτσει καλοτάξιδο!! Τελευταία φορά που ανέβηκα ο Σιώκης το είχε στην έκθεση. Έχεις τόσους δασικούς χωματόδρομους κοντά σου που είναι μεγάλος πειρασμός. Το honda το είχα δει πριν πάρω το tracer και εμένα δεν μου άρεσε.

Απ όσο ξέρω είναι σωστοί επαγγελματίες και οι δυο...
Με το tracer πως τα πας? είσαι ευχαριστημένος? το 700 έχεις ή το 900?




Στο περιοδικό ΜΟΤΟ τεύχος Αυγούστου 2020 εχει ενα πολύ ενδιαφέρον τεστ που περιλαμβάνει τα μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν (KTM 390Adv, Honda CB500X) καθώς και το Versus

Το έχω αυτό το περιοδικό σε ένα άλλο σπίτι σε άλλη πόλη... το είχα διαβάσει το καλοκαίρι αλλά τότε δεν είχα σκοπό να αγοράσω μηχανή και δεν θυμάμαι και πολλά! :D

dimnast
09/12/2020, 12:11
Το 700 έχω, μοντέλο του '17 και έχω κάνει 21000 χλμ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και στην καθημερινότητα και σε βόλτες δεν έχω παράπονο. Ακόμα και κάποια στιγμή που έκανα 200χλμ τη μέρα για 3 μήνες δεν έκανε κιχ. Το μόνο που θα του άλλαζα είναι οι αναρτήσεις και ειδικά η πίσω που πάσχουν όλα τα 07 εκτός και αν είσαι 70 κιλά. Πάντως πριν αγοράσεις οτιδήποτε να τα κάνεις βόλτα πρώτα όπως είπανε και τα παιδιά από πάνω. Και όποιο σου κουμπώσει.

jimsakpt3
28/12/2020, 10:05
Χρόνια πολλά σε όλη την παρέα! Υγεία εύχομαι σε όλους και πάντα όρθιοι!!!

βρήκα ένα συγκριτικό στο bike it...
https://www.bikeit.gr/on-off-sugkritika/item/24447-sygkritiko-test-adventure-400-500cc-benelli-trk502-honda-cb500x-ktm-390-adventure-royal-enfield-himalayan

σε όλα βγάζει καλύτερο από τα δύο το KTM εκτός από τον αυτοκινητόδρομο...

jimsakpt3
31/12/2020, 09:23
Χθες κατάφερα να πάω στην τοπική αντιπροσωπεία... τα είδα και τα δύο από κοντά και τα καβάλησα!

στο ΚΤΜ δεν πατούσα με όλο το πόδι κάτω και η θέση οδήγησης μου φάνηκε πιο "επιθετική"...
η ποιότητα των πλαστικών καλή αλλά όχι τόσο καλή όσο του CB500X...
στο ΧΟΝΤΑ τώρα πατούσα άνετα κάτω και τη θέση οδήγησης τη βρήκα πιο χαλαρή... κάθεσαι μέσα στη μηχανή και τα χέρια έρχονται πιο φυσικά στο τιμόνι...
από θέμα βάρους δεν με δυσκόλεψε κανένα... κατάλαβα τη διαφορά (το ktm πρεπει να είναι και λίγο πιο ελαφρύ από το beverly :D ) αλλά τα θεωρώ ελαφρυά και τα δύο!

Ο υπεύθυνος μου είπε οτι το ktm είναι πιο "ζορικο" μηχάνημα... αποδίδει καλύτερα σε ψηλές στροφές και θα το ευχαριστηθώ με πιο επιθετική οδήγηση σε στροφιλίκια κτλ...
το χόντα από την άλλη είναι πιο άνετο και πιο εύκολο γιατί δουλεύει ήπια σε όλο το εύρος των στροφών... πράγμα που βοηθάει και στην πόλη και στα ταξιδάκια...

Δυστυχώς για test ride δεν υπάρχει δυνατότητα και δύσκολα θα υπάρξει μέχρι το καλοκαίρι...

Τείνω προς το cb500 x... και εμφανησιακά και για τις δυνατότητές του (στη θεωριά τουλάχιστον)...
θα περιμένω να φύγει και ο Φεβρουάριος και μετά αν όλα πάνε καλά θα κάνω κίνηση...


Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και εννοείται οτι οποιοδήποτε άλλο σχόλιο ή πρόταση είναι καλοδεχούμενα!

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!!

rififis
06/01/2021, 09:44
Καλά λες... ο Σιώκης πρέπει να έχει και kawasaki... αλλά γιατί δεν τον έχει στο επίσημο site? ;)
θα πάω απο εκεί έτσι κι αλλιώς γιατί αυτός έχει και την honda και την ktm...

για βόλτες - ταξίδια μεγαλύτερα των 100 χλμ πιστεύω οτι θα είναι ένα 10%...

Και για ταξιδια το V300 με 130 χλμ. πας οπου θες.
Εχω κανει αρκετα ταξιδια πολυ πανω απο 300χλμ κ παει τρενο και οικονομικα.

Mr_Overdose
06/01/2021, 16:22
Μιας και αναφερεται το μοντελο cb 500x της honda να πω οτι μολισ σημερα διαπίστωσα πτωση τιμης εως 400 ευρώ, με καλυτερη προσφορα απο δαβανοπουλο στα 6990 απο 7400!

panavour
06/01/2021, 22:41
Υπάρχει ένα Πάτρα προσφορά 6700 πες του να στο στείλει.

Mr_Overdose
07/01/2021, 00:41
Υπάρχει ένα Πάτρα προσφορά 6700 πες του να στο στείλει.

Τι φαση;επεσε η τιμη του μοντελου η τρεχει καποια προσφορά για περιορισμενο χρόνο;γνωριζει καποιος να μασ απαντησει επισημα;

contes di Zante
07/01/2021, 07:09
Προφανώς έρχεται καινούριο μοντέλο 2021. Πάρ'το και μην το σκέφτεσαι πολύ....

Mr_Overdose
07/01/2021, 09:42
Υπάρχει ένα Πάτρα προσφορά 6700 πες του να στο στείλει.

Σε αυτη την περιπτωση τι και πως γινεται ρε παιδια;δηλαδη στην περιπτωση της αποστολης μια μοτο που δν ειναι ουτε κινητο ουτε ψυγειο τον 200-599€, πως συμπεριφερεται η μεταφορικη;πως κατοχυρώνεται οτι η μοτο οντως θα αποσταλει και θα σταλει μαλιστα αλώβητη χωρις να μεινει μια ροδα στη λαμια το τιμονι στη Λάρισα κ να εχει φαει κ κανα 2-3 τουμπες μεστο φορτηγο κατα την διαρκεια οπως επισης πως κατοχυρωνεσαι απτον εμπορα οτι οντος θα σου στειλει την μοτο γτ νταξει θα δωσεις 7 χιλιαρικα σε εναν άγνωστο, απομακρισμενα χωρις καν να εχεις δει αν υπαρχει η εν λογο μοτο παρα μονο απο μια φωτο.

doctor_john
07/01/2021, 09:56
σε αντίστοιχη ανάγκη ζήτησα να μου το φέρουν με οδική, τυπικά δεμένο και με αλλαγές φορτηγών στα όρια ευθύνης του κάθε τμήματος.
150ε, δεν είχα ζημιά αλλά δεν μπορούσα να ζητήσω ασφάλιση όπως είναι φυσικό και παρήγγειλα ένα κουτί τρίγωνα με ένα χαρτάκι "ευχαριστώ
που προσέχετε την μοτοσυκλέτα μου" για τους οδηγούς.

lleonidas
07/01/2021, 10:12
Σε αυτη την περιπτωση τι και πως γινεται ρε παιδια;δηλαδη στην περιπτωση της αποστολης μια μοτο που δν ειναι ουτε κινητο ουτε ψυγειο τον 200-599€, πως συμπεριφερεται η μεταφορικη;πως κατοχυρώνεται οτι η μοτο οντως θα αποσταλει και θα σταλει μαλιστα αλώβητη χωρις να μεινει μια ροδα στη λαμια το τιμονι στη Λάρισα κ να εχει φαει κ κανα 2-3 τουμπες μεστο φορτηγο κατα την διαρκεια οπως επισης πως κατοχυρωνεσαι απτον εμπορα οτι οντος θα σου στειλει την μοτο γτ νταξει θα δωσεις 7 χιλιαρικα σε εναν άγνωστο, απομακρισμενα χωρις καν να εχεις δει αν υπαρχει η εν λογο μοτο παρα μονο απο μια φωτο.

Προτού μπεις σ'αυτή τη διαδικασία, πάρε ένα τηλέφωνο στα κεντρικά της Honda και ρώτα αν υπάρχει στοκ και σε ποια τιμή.
Αν μένεις Αθήνα, θα βρεις πολλά καταστήματα που έχουν συζητήσιμη την αρχική τιμή και στο χρώμα που θα επιλέξεις εσύ... επομένως δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με μεταφορικές και να αγχώνεσαι, έστω και αν τελικά χρειαστεί να δώσεις 100-200€ παραπάνω...χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν τελικά επιλέξεις αυτή τη λύση, θα υπάρξει κάποιο θέμα.

Mr_Overdose
07/01/2021, 10:18
Προτού μπεις σ'αυτή τη διαδικασία, πάρε ένα τηλέφωνο στα κεντρικά της Honda και ρώτα αν υπάρχει στοκ και σε ποια τιμή.
Αν μένεις Αθήνα, θα βρεις πολλά καταστήματα που έχουν συζητήσιμη την αρχική τιμή και στο χρώμα που θα επιλέξεις εσύ... επομένως δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με μεταφορικές και να αγχώνεσαι, έστω και αν τελικά χρειαστεί να δώσεις 100-200€ παραπάνω...χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν τελικά επιλέξεις αυτή τη λύση, θα υπάρξει κάποιο θέμα.

Βρίσκομαι επαρχια και λογο covid η μετακινηση σε αλλο νομο ειναι αππαγορευτικη οποτε ξεχναμε αυτο το σεναριο, παρακατω τωρα,τα κεντρικά της honda συγγνώμη αλλα δν καταλαβα που εμπλεκοντε καθως το στοκ βρίσκεται διαθεσιμο στα καταστηματα και αντιπροσωπείες ανα την Ελλάδα,πουλανε μηχανακια δηλαδη και απο τα κεντρικά;

doctoras
07/01/2021, 10:49
Παρε τον αντιπρόσωπο(οχι τον εισαγωγεα) που λεει ο απο πανω οπου ειναι. Και συζητησε τα διαδικαστικά, δηλαδη την αγοραζεις και στην στέλνει σπιτι αυτος καί με τι κοστος. Παρε τιμη και προχωρα αναλογα. Το μοντελάκι αυτο σημερα ειναι αυριο δεν ειναι.
Επισης ζητησε του το αριθμο πλαισίου να μαθεις μέ ενα τηλ. τι μοντελο ακριβως ειναι.
Απο το '19 και μετα ερχεται με 19" μπροστινό τροχο.

jimsakpt3
08/01/2021, 08:58
Άρχισαν να ισχύουν οι προδιαγραφές EURO 5?
Γιατί αν άρχισαν ίσως υπάρχουν κάποιες μηχανές αγορασμένες από διάφορες αντιπροσωπείες στις οποίες έβαλαν πινακίδες τον 12ο του 2020 και τις δίνουν σε προσφορά...
Ή μήπως το cb500x του 20 περνάει τις προδιαγραφές EURO 5???

Mr_Overdose
08/01/2021, 09:54
Άρχισαν να ισχύουν οι προδιαγραφές EURO 5?
Γιατί αν άρχισαν ίσως υπάρχουν κάποιες μηχανές αγορασμένες από διάφορες αντιπροσωπείες στις οποίες έβαλαν πινακίδες τον 12ο του 2020 και τις δίνουν σε προσφορά...
Ή μήπως το cb500x του 20 περνάει τις προδιαγραφές EURO 5???

Ναι και στα δυο γιατι πολλοί έμποροι γράφουν οτι ισχυει για ταξινομησεις Δεκεμβρίου!

jimsakpt3
08/01/2021, 10:02
Ναι και στα δυο γιατι πολλοί έμποροι γράφουν οτι ισχυει για ταξινομησεις Δεκεμβρίου!

Εσύ ενδιαφέρεσαι για άμεση αγορά?
αν μάθεις τίποτα νεότερο ενημέρωσέ με σε παρακαλώ...

doctoras
08/01/2021, 10:11
τα euro 4 πήραν παράταση λόγω πανδημίας ένα χρόνο ακόμη, συνεπώς οι αντιπρόσωποι μπορούν να ταξινομήσουν μέχρι 12/2021. Θεωρώ επειδή πέφτει πείνα στην αγορά κάποιοι αναγκαστικά προχωράνε σε εκπτώσεις, τωρά γιατί κάποιος ταξινομεί το στοκαρισμένο ενω έχει πάρει παράταση δεν γνωρίζω

jimsakpt3
08/01/2021, 10:25
τα euro 4 πήραν παράταση λόγω πανδημίας ένα χρόνο ακόμη, συνεπώς οι αντιπρόσωποι μπορούν να ταξινομήσουν μέχρι 12/2021. Θεωρώ επειδή πέφτει πείνα στην αγορά κάποιοι αναγκαστικά προχωράνε σε εκπτώσεις, τωρά γιατί κάποιος ταξινομεί το στοκαρισμένο ενω έχει πάρει παράταση δεν γνωρίζω

Δόθηκε επίσημα η παράταση? και αν ναι πότε?
γιατί αν δόθηκε πχ στις 4/1/21 όσοι είχαν στοκ θα ταξινόμισαν στις 29 ή 30 Δεκεμβρίου... και την πάτησαν!

doctoras
08/01/2021, 10:58
Δόθηκε επίσημα η παράταση? και αν ναι πότε?
γιατί αν δόθηκε πχ στις 4/1/21 όσοι είχαν στοκ θα ταξινόμισαν στις 29 ή 30 Δεκεμβρίου... και την πάτησαν!

το οκτώβριο ήταν τα δημοσιεύματα https://www.bikeit.gr/epikairotita/item/24989-paratasi-poliseon-tou-euro-4-stok-motosykleton-mexri-to-telos-tou-2021

τώρα, αναφέρει για όσα ήταν στοκαρισμένα απο 15 μαρτίου όμως νομίζω θα το πήραν για όλα τα euro4 απο το 2016 και μετά αλλιώς θα βλέπαμε όλα τα μηχανάκια αντιπροσώπων με την ανάλογη επισήμανση

panavour
08/01/2021, 11:28
Σε αυτη την περιπτωση τι και πως γινεται ρε παιδια;δηλαδη στην περιπτωση της αποστολης μια μοτο που δν ειναι ουτε κινητο ουτε ψυγειο τον 200-599€, πως συμπεριφερεται η μεταφορικη;πως κατοχυρώνεται οτι η μοτο οντως θα αποσταλει και θα σταλει μαλιστα αλώβητη χωρις να μεινει μια ροδα στη λαμια το τιμονι στη Λάρισα κ να εχει φαει κ κανα 2-3 τουμπες μεστο φορτηγο κατα την διαρκεια οπως επισης πως κατοχυρωνεσαι απτον εμπορα οτι οντος θα σου στειλει την μοτο γτ νταξει θα δωσεις 7 χιλιαρικα σε εναν άγνωστο, απομακρισμενα χωρις καν να εχεις δει αν υπαρχει η εν λογο μοτο παρα μονο απο μια φωτο.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/34107226-honda-cb-500

παρτον τηλεφωνο και θα σου πει,ολοι στελνουν πακεταρισμενες μηχανες με αεροπροστατευτικα φελιζολ τωρα με το λοκ νταουν.