PDA

View Full Version : Μπαταρία - Καραντίνα = θάνατος?



haga1981
03/12/2020, 12:31
Χαιρετώ την παρέα.

Έχω ένα Sym GTS 300 F4 του 2016. Η μπαταρία αλλάχτηκε κάποια στιγμή το 2019 που για κάποιο λόγο απλά ψόφησε, δλδ τελείως νεκρή στα καλά καθούμενα (σταμάτησα να βάλω βενζίνη και απλά δεν ξαναπήρε μπρός) ο μπαταριο-τεχνικός είπε ότι είχε τάση αλλά μάλλον είχε καεί κάποιο τσιπάκι που είχε μέσα..anyway.

Με την καινούργια το πρόβλημα ξεκίνησε από την αρχική καραντίνα τον Μάρτιο που η μηχανή έμεινε σε ακινησία για 2-3 εβδομάδες. Πήγαινα να την βάλω μπρός για 10-15 λεπτά κάθε φορά κάθε εβδομάδα αλλά χωρίς βόλτα. Τον Ιούνιο κάποια στιγμή ξεκίνησε εκ περιτροπής δουλειά οπότε ας πούμε οκ. Τώρα εδώ και ένα διάστημα πάλι έχει δουλειά από το σπίτι και προχτές που πήγα για το καθιερωμένο 15-λεπτο ζέσταμα απλά δεν πήρε μπρός. Η ένδειξη που έδειξε το καντράν της μηχανής στην πρώτη σκάλα του κλειδιού ήταν νομίζω 10,5v...

Προφανώς την έβγαλα, στο σπίτι το πολύμετρο έδειχνε 11,8 που είναι λογικό γιατί στην πρώτη σκάλα ανάβουν φώτα/όργανα κλπ.. Μετά απο αρκετή φόρτιση στο σπίτι δείχνει με τα πολλά 12,6 το πρόβλημα μου όμως είναι ότι μόλις σταματήσει η φόρτιση η τάση πέφτει εξωφρενικά γρήγορα. Δύο ώρες μετά είναι στο 12,4 σαν να ξεφορτίζεται εκεί που κάθεται ή δεν μπορεί να κρατήσει με τπτ την φόρτιση.

karellen
03/12/2020, 12:41
Το 12,6 που μετράς αμέσως μετά τη φόρτιση είναι πλασματικό, μετά από λίγο επανέρχεται στο 12,4 που είναι το φυσιολογικό.
Με το να την βάζεις μπρος για λίγο δεν αρκεί,θέλει και τη βόλτα της,αλλοιώς η λύση είναι φορτιστής-συντηρητής .

haga1981
03/12/2020, 12:48
Το 12,6 που μετράς αμέσως μετά τη φόρτιση είναι πλασματικό, μετά από λίγο επανέρχεται στο 12,4 που είναι το φυσιολογικό.
Με το να την βάζεις μπρος για λίγο δεν αρκεί,θέλει και τη βόλτα της,αλλοιώς η λύση είναι φορτιστής-συντηρητής .

ΟΚ άρα μέχρι που είναι φυσιολογικό να πέσει όσο κάθεται?

karellen
03/12/2020, 12:52
Όχι,εκεί σταματάει μέχρι τα 12,2 το όριο.

toyar
03/12/2020, 12:56
δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστο το πολυμετρο σου αλλα μια φορτισμενη μπαταρια δειχνει 12,8 σταθερο μερικα λεπτα αφου βγαλεις τον φορτιστη
αν εκφορτιζεται μονη της τοσο γρηγορα ειναι βραχυκυκλωμενη και θελει πεταμα

o teos
03/12/2020, 13:06
Γενικά ο μύθος έβαλα μπρος άρα και φορτίζει δεν παίζει...για να έρθει φορτίο αρκετό να πάρει τα πάνω της θέλει στροφές ο κινητήρας άρα στο ρελαντί και 3 ώρες να το αφήσεις δεν κάνεις και πολλά...ασε που κάνεις "ζημιά" στο μηχανάκι για αλλους λόγους που δεν είναι της παρούσης...αν δεν υπάρχει δυνατότητα να το τσουλας 5-10 χλμ την βδομαδα τότε συντηρητής..παντως για 2-3 βδομάδες ακινησία μια καλή μπαταρία δεν έχει θέμα..

haga1981
03/12/2020, 13:45
Γενικά ο μύθος έβαλα μπρος άρα και φορτίζει δεν παίζει...για να έρθει φορτίο αρκετό να πάρει τα πάνω της θέλει στροφές ο κινητήρας άρα στο ρελαντί και 3 ώρες να το αφήσεις δεν κάνεις και πολλά...ασε που κάνεις "ζημιά" στο μηχανάκι για αλλους λόγους που δεν είναι της παρούσης...αν δεν υπάρχει δυνατότητα να το τσουλας 5-10 χλμ την βδομαδα τότε συντηρητής..παντως για 2-3 βδομάδες ακινησία μια καλή μπαταρία δεν έχει θέμα..

Προσωπικά χωρίς προφανώς να είμαι ειδικός θεωρώ πως λόγω ακινησίας στην πρώτη καραντίνα (σε συνδυασμό με αυτό που λες) η τάση έπεσε τόσο πολύ που πλέον έχει πρόβλημα και δεν την κρατάει όπως πρέπει.

OldMan
03/12/2020, 16:07
12.6V ταση στο τελειωμα της φορτισης ειναι πολυ χαμηλη..

Ειτε φταιει ο φορτιστης (κανονικα πρεπει να φορτιζει μεχρι τα 14.1V - 14.4V και μετα να "κοβει"..) ειτε φταιει η μπαταρια..(δεν επιδεχεται παραπανω φορτιση..)

Αυτα τα 10.5V σημαινουν οτι μαλλον εχει υποστει θειϊκωση σε βαθμο που εξαρταται απο το χρονικο διαστημα που εμεινε σε αυτη την ταση..

Parking
03/12/2020, 16:20
όπως είπαν οι και σοφοί γέροντας πας για μπαταρία
Αλλιώς θα ζεις την περιπέτεια καθημερινά
:lol:

νεοσσός
03/12/2020, 16:30
Όπως ειπώθηκε, καλό είναι να αγοράσεις ένα φορτιστή και ιδανικά να συνδέσεις στη μπαταρία φύσα που να επιτρέπει άμεση σύνδεση με το φορτιστή σου. Ξεμπερδεύεις με το άγχος να πρέπει να κάνεις χιλιόμετρα για να φορτίσει.

Bowleno
03/12/2020, 17:31
Κάτι δεν έχω καταλάβει....ποιος ο λόγος να μην κάνει μια καλή βόλτα το μηχανάκι; :confused:
Τόσο δύκολο να στειλει ένα "πάω σουπερ μάρκετ" 2-3 φορές ας πούμε; εγώ τούτες τις μέρες δεν έχω σταματήσει να κυκλοφορώ...

borgiriadis1
03/12/2020, 19:53
Ερωτηση. Εχω τον κλασικο φορτιστη-συντηρητη του λιντλ.
Λογω του οτι εχω δικο κου κλειστο παρκιγνκ η μπαταρια ειναι πανω στη μηχανη κ ο συντηρητης της πανω.
Οταν την εβαλα για φορτηση αυτη σταματησε στο 12,8 και μενει εκει σταθερα μεχρι σμρ(4 μερες μετα).
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Οταν συνεδεσα τον φορτηστη στην μηχανη του αδερφου μου (κατα τον ιδιο τροπο με τον προηγουμενοβτης δικιας μιυ μηχανης) η φορτιση-συντηρηση παραμενει σταθερη στο 13,2.
Απο αυτα τα νουμερα ποιο ειναι σωστο?
Η δικη μου μπαταρια ειναι αγορασμενη το καλοκαιρι ενω του αδερφου μου ειναι ενος χρονου αν παιζει καποιο ρολο.

panavour
03/12/2020, 20:16
Κάτι δεν έχω καταλάβει....ποιος ο λόγος να μην κάνει μια καλή βόλτα το μηχανάκι; :confused:
Τόσο δύκολο να στειλει ένα "πάω σουπερ μάρκετ" 2-3 φορές ας πούμε; εγώ τούτες τις μέρες δεν έχω σταματήσει να κυκλοφορώ...

Εμ, πεστο μας ρε φιλε ,και κοντευουν ολοι οι λοιμωξιολογοι να σκισουν τα πτυχια τους γιατι δεν πεφτουν τα κρουσματα.ΒΡΕΘΗΚΕ Ο ΥΠΕΡΜΕΤΑΔΟΤΗΣ.

Bowleno
03/12/2020, 20:38
Εμ, πεστο μας ρε φιλε ,και κοντευουν ολοι οι λοιμωξιολογοι να σκισουν τα πτυχια τους γιατι δεν πεφτουν τα κρουσματα.ΒΡΕΘΗΚΕ Ο ΥΠΕΡΜΕΤΑΔΟΤΗΣ.

:moutza::moutza::cry::lol:

haga1981
04/12/2020, 15:06
Για την ιστορία να αναφέρω ότι απο χτές η τάση έχει σταθεροποιηθεί στα 12.3

OldMan
04/12/2020, 16:34
Απο αυτα τα νουμερα ποιο ειναι σωστο?

Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος νουμερο ( σ' αυτα τα επιπεδα..)

Ολοι οι "εξυπνοι" (μη χεσω..) φορτιστες εχουν εναν αλγοριθμο φορτισης που τροφοδοτειται απο δεδομενα τασης/ρευματος ανα τακτα χρονικα διατηματα..
Οταν η ταση ανεβει πανω απο μια "αποδεκτη" τιμη επικεντρωνονται στην επεξεργασια των δεδομενων του ρευματος..
Απο την στιγμη που το ρευμα σταθεροποιειται (πολυ μικρος ρυθμός πτωσης..) θεωρουν οτι η μπαταρια ειναι φορτισμενη και ενεργοποιειται πλεον η φαση διατηρησης..
(πολυ μικρο ρευμα ωστε να αντισταθμιζει τις απωλειες λογω αυτοεκφορτισης..)

Τα παραπανω μπορουν να συμβουν σε διαφορετικου τυπου μπαταριες (VRLA, AGM, Gel, κλειστες, ανοιχτες, κλπ) οι οποιες εχουν ευρος φορτισης (το σημειο που δεχονται πλεον πολυ λιγο ρευμα..) απο 14 μεχρι 15 Volts..
(αντιστοιχα διαμορφωνεται και η ταση διατηρησης χαμηλοτερα..)
Και φυσικα, το ιδιο ισχυει και για ακριβως ιδιες μπαταριες διαφορετικης λειτουργικης καταστασης..

borgiriadis1
04/12/2020, 17:15
Αρα θεωρουμε λιγο αυθαιρετα οτι και οι δυο μπαταριες της περιπτωσης λειτουργουν σωστα στη φαση διατηρησης?

Kepler Fun
04/12/2020, 17:56
Το δικό μου SYM 200 μετά από κανα μήνα ακινησία έκανε τα ίδια. Φώτα, κόρνα, καντράν κανονικά με ένδειξη volt 10.5 αλλά δεν επαιρνε.

Επέμεινα κάνα 5λεπτο η μπαταρία άντεξε και τελικά πήρε. Είναι μοντέλο 17 και δεν έχω ποτέ αλλάξει μπαταρία.

Δεν νομίζω όμως ότι φταίει το ρεύμα. Ισως αδειάζει τελείως το κύκλωμα καυσίμου ή κολλάνε τα ελατήρια από την ακινησία και δεν έχει συμπίεση.

haga1981
04/12/2020, 18:06
Το δικό μου SYM 200 μετά από κανα μήνα ακινησία έκανε τα ίδια. Φώτα, κόρνα, καντράν κανονικά με ένδειξη volt 10.5 αλλά δεν επαιρνε.

Επέμεινα κάνα 5λεπτο η μπαταρία άντεξε και τελικά πήρε. Είναι μοντέλο 17 και δεν έχω ποτέ αλλάξει μπαταρία.

Δεν νομίζω όμως ότι φταίει το ρεύμα. Ισως αδειάζει τελείως το κύκλωμα καυσίμου ή κολλάνε τα ελατήρια από την ακινησία και δεν έχει συμπίεση.


Στην περίπτωση του δικού μου το είχα βάλει μπρός 3-4 μέρες νωρίτερα (δεν είχε πάρει πολύ εύκολα) στα πλαίσια της "απλά το ανάβω για 15 λεπτά" διαδικασίας που όπως φάνηκε είναι άχρηστη, άρα δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο για μένα.

Radix
05/12/2020, 08:31
Το δικό μου SYM 200 μετά από κανα μήνα ακινησία έκανε τα ίδια. Φώτα, κόρνα, καντράν κανονικά με ένδειξη volt 10.5 αλλά δεν επαιρνε.

Επέμεινα κάνα 5λεπτο η μπαταρία άντεξε και τελικά πήρε. Είναι μοντέλο 17 και δεν έχω ποτέ αλλάξει μπαταρία.

Δεν νομίζω όμως ότι φταίει το ρεύμα. Ισως αδειάζει τελείως το κύκλωμα καυσίμου ή κολλάνε τα ελατήρια από την ακινησία και δεν έχει συμπίεση.


καλημερα..οταν μια μπαταρια δειχνει 10,50-10,80 ταση...υπαρχει και το ενδεχομενο να εχει κοψει καποιο στοιχειο μεσα...δηλαδη να κανει διακοπη...

Kepler Fun
05/12/2020, 12:29
καλημερα..οταν μια μπαταρια δειχνει 10,50-10,80 ταση...υπαρχει και το ενδεχομενο να εχει κοψει καποιο στοιχειο μεσα...δηλαδη να κανει διακοπη...

Συμφωνώ, αλλά τότε δεν θα έδειχνε 12+ volt μετά από χρήση.
Έχω χρησιμοποιήσει και εγώ τον συντηρητή του lidl ο οποίος όμως μετα από κανα δυο μέρες κλείνει μόνος του και σταματάει την φόρτιση.

Το καλύτερο νομίζω είναι και το κλασσικό. Βγάζεις τον πόλο όσο έχεις το μηχανάκι σε ακινησία και τελειώνει η ιστορία.

OldMan
07/12/2020, 12:03
καλημερα..οταν μια μπαταρια δειχνει 10,50-10,80 ταση...υπαρχει και το ενδεχομενο να εχει κοψει καποιο στοιχειο μεσα...δηλαδη να κανει διακοπη...

Καλησπέρα, αλλα αν εχει "κοψει" καποιο στοιχειο δεν θα δείχνει, ιτς μπιτ τπτ..!!!
(τα στοιχεια ειναι σε σειρα μεσα στην μπαταρία..)

Μάλλον "βραχυκυκλωσει" ήθελες να γραψεις.. ;)

Υ.Γ.
Αστρονόμε, μη συμφωνεις ελαφρα τη καρδία, αλλιως να μας λες τους ζωδιακους κυκλους ...

Kepler Fun
07/12/2020, 13:29
Υ.Γ.
Αστρονόμε, μη συμφωνεις ελαφρα τη καρδία, αλλιως να μας λες τους ζωδιακους κυκλους ...[/QUOTE]

Αγαπητέ, δεν μπορώ να διευκρινίσω εάν το σχόλιό σου είναι προϊόν ειρωνείας ή (μετριότατου) χιούμορ.
Όπως και να έχει σου προτείνω να είσαι ανεκτικότερος στο λάθος και επιφυλακτικός έναντι ανθρώπων που δεν γνωρίζεις.
Εάν πρόσεξες για ευγένεια δεν έκανα καμία αναφορά.

OldMan
07/12/2020, 13:35
Εάν πρόσεξες για ευγένεια δεν έκανα καμία αναφορά.

Ναι αλλα ετσι δεν γινεται τσαμπουκας..;)

haga1981
08/12/2020, 17:20
Μια ερώτηση πάνω στο θέμα.

Σε φάση ακινησίας για να μην έχουμε θέμα αφαιρούμε συγκεκριμένο πόλο ή όποιον θέλουμε?

doctor_john
08/12/2020, 17:24
Προς τα που παρκάρεις;

423459

;) τον αρνητικό

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132536

borgiriadis1
08/12/2020, 23:29
Να ρωτησω κτ στους γνωστες περι ρευματος?
Ειχα ρωτησει εναν ηλεκτρολογο για την αποσυνδεση των πολων της μπαταριας και μου ειχε πει οτι για να μην εχεις επαγωγικα ρευματα αφαιρεις τον αρνητικο κ των ακουμπας για λιγο στο θετικο πολο ωστε να εισαι καλυμενος. Ισχυει κτ τετοιο?

OldMan
09/12/2020, 13:03
Δεν ισχύει (με την εννοια οτι τα επαγωγικα ρευματα θα στην κανουν την ζημια σε κλασματα του δευτερολεπτου απο την στιγμη της αφαιρεσης του πολου..) αλλα δεν χανεις και τπτ να το κανεις..

andreaspetr
11/12/2020, 00:32
Το δικό μου SYM 200 μετά από κανα μήνα ακινησία έκανε τα ίδια. Φώτα, κόρνα, καντράν κανονικά με ένδειξη volt 10.5 αλλά δεν επαιρνε.

Επέμεινα κάνα 5λεπτο η μπαταρία άντεξε και τελικά πήρε. Είναι μοντέλο 17 και δεν έχω ποτέ αλλάξει μπαταρία.

Δεν νομίζω όμως ότι φταίει το ρεύμα. Ισως αδειάζει τελείως το κύκλωμα καυσίμου ή κολλάνε τα ελατήρια από την ακινησία και δεν έχει συμπίεση.

αν η μιζα ζοριζεται να γυρισει το μοτερ τοτε εχεις λιγο ρευμα.
αν γυριζει πολυ γρηγορα αλλα δεν παιρνει τοτε εχεις ρευμα και φταιει κατι αλλο.
Στην περιπτωση σου με 10,5V μαλλον εχεις λιγο ρευμα