PDA

View Full Version : Μονιμα αναμμενα φωτα ...η Οχι..??



mai_tai
04/12/2020, 20:39
Καλησπερα σε ολους και καλες Γιορτες να εχουμε!

Ερωτηση....-Προτεινετε να τοποθετηθει διακοπτακι για απενεργοποιηση φωτων με ανοιγμα διακοπτη??

Ξερω οτι δεν ειναι σωστο λογω Νομοθεσιας αλλα οσο ναναι...παιζει ρολο στην προωρη φθορα της μπαταριας και του Ανορθωτη

Εχεται να προτεινετε διακοπτακι που να αντεχει σε υγρασια κ.τ.λ..?? Εχετε βαλει και ρελεδακι για προστασια του διακοπτη?

Ακουω γνωμες...

DrBig
04/12/2020, 20:40
Καλησπερα σε ολους και καλες Γιορτες να εχουμε!

Ερωτηση....-Προτεινετε να τοποθετηθει διακοπτακι για απενεργοποιηση φωτων με ανοιγμα διακοπτη??

Ξερω οτι δεν ειναι σωστο λογω Νομοθεσιας αλλα οσο ναναι...παιζει ρολο στην προωρη φθορα της μπαταριας και του Ανορθωτη

Εχεται να προτεινετε διακοπτακι που να αντεχει σε υγρασια κ.τ.λ..?? Εχετε βαλει και ρελεδακι για προστασια του διακοπτη?

Ακουω γνωμες...

Ο ανορθωτης ζοριζεται περισσοτερο με κλειστα φωτα.

Kas_Tracer
04/12/2020, 20:54
Η οδική ασφάλεια δεν είναι κάτι αόρατο και ανεξερεύνητο όπως οι ιοί.
Μας ενδιαφέρει το ξερό μας κεφάλι μας ή η αξία μιας λαμπας που κοστίζει 3 ευρω η κινεζική ?

mai_tai
04/12/2020, 21:53
Η οδική ασφάλεια δεν είναι κάτι αόρατο και ανεξερεύνητο όπως οι ιοί.
Μας ενδιαφέρει το ξερό μας κεφάλι μας ή η αξία μιας λαμπας που κοστίζει 3 ευρω η κινεζική ?

Αληθεια τωρα....για την λαμπα καταλαβες εσυ φιλε μου??

karellen
04/12/2020, 22:12
Καλησπερα σε ολους και καλες Γιορτες να εχουμε!

Ερωτηση....-Προτεινετε να τοποθετηθει διακοπτακι για απενεργοποιηση φωτων με ανοιγμα διακοπτη??

Ξερω οτι δεν ειναι σωστο λογω Νομοθεσιας αλλα οσο ναναι...παιζει ρολο στην προωρη φθορα της μπαταριας και του Ανορθωτη

Εχεται να προτεινετε διακοπτακι που να αντεχει σε υγρασια κ.τ.λ..?? Εχετε βαλει και ρελεδακι για προστασια του διακοπτη?

Ακουω γνωμες...

Η μοτοσυκλέτα έχει ήδη τις προβλεπόμενες ανοχές σε Watt ώστε να μην επιβαρύνεται το σύστημα από τα εργοστασιακά φώτα.Δεν κερδίζεις κάτι με το να τα σβήσεις.

νεοσσός
04/12/2020, 22:15
Καλύτερα να είναι μόνιμα αναμμένα, ώστε να έχεις αυξημένη ενεργητική ασφάλεια.

jimpap
04/12/2020, 22:18
Το μόνο που θα καταφέρεις να πετύχεις κυκλοφορώντας με τα φώτα σβηστά την ημέρα, είναι να είσαι πιο αόρατος.

Κάποιος γκαβός δεν θα σε δει, και θα το δώσετε το φιλάκι...

nikonian
04/12/2020, 22:40
Αν θυμάμαι καλά , το honda wave, έχει ένα σύστημα, που όταν ανοίγεις τον διακόπτη , τα φώτα είναι σβηστά , γυρίζει η μίζα και μόλις πάρει μπροστά το μοτέρ, τότε ανάβουν τα φώτα. Έτσι χωρίς να ξελιγωθεί η μπαταρία, έχεις φώτα μόνιμα αναμμένα όσο είναι αναμμένος ο κινητήρας.
Γιατί να το έχουν τα παπάκια και όχι οι μηχανές;

telegonos
04/12/2020, 22:56
Αν θυμάμαι καλά , το honda wave, έχει ένα σύστημα, που όταν ανοίγεις τον διακόπτη , τα φώτα είναι σβηστά , γυρίζει η μίζα και μόλις πάρει μπροστά το μοτέρ, τότε ανάβουν τα φώτα. Έτσι χωρίς να ξελιγωθεί η μπαταρία, έχεις φώτα μόνιμα αναμμένα όσο είναι αναμμένος ο κινητήρας.
Γιατί να το έχουν τα παπάκια και όχι οι μηχανές;

Και το Fazer 600 έχει για παράδειγμα το ίδιο. Γυρνάς κλειδί στο ΟΝ, τα φώτα είναι σβηστά, και ανάβουν μόλις πάρει μπροστά το μοτέρ, από κει και πέρα θα σβησουν μόνο όταν θα πάει το κλειδί στο OFF.

Και το VFR750 μου, που ήταν αμερικάνικο μοντέλο με μόνιμα φώτα ανοικτά, το διακοπτάκι της μίζας ήταν διπλό, και πατώντας το εκλεινε το κύκλωμα της μίζας αλλά ταυτόχρονα άνοιγε το κύκλωμα των φώτων. Ήταν όμως, πάνε αυτά, μπήκε ευρωπαικό χειριστήριο με πλήρη έλεγχο στα φώτα.

Μια σκέψη είναι ο διακόπτης του kill switch να κόβει και το σήμα προς τα χειριστήρια των φώτων, προσοχή όχι το καθεαυτό ρεύμα στα φώτα, το ρεύμα στους διακόπτες που φτάνει μέχρι τα ρελέ των φώτων, ώστε κλείνοντας με το kill switch σε φανάρια που αργούν πολυ να μην δουλεύει το μοτέρ στον βρόντο, να κλείνουν μαζί και τα φώτα και να μην αδειάζει η μπαταρία.

Γενικά πολύ συνδυασμοί υπάρχουν.

Ένας διακόπτης να σβήνει τα φώτα όταν ας πούμε δουλεύει η μηχανή στο ζέσταμα ή πριν πάρει μπρος, ή στο ρελαντί που δεν φορτίζει πλήρως το σύστημα με ανοικτά τα φώτα, δεν είναι κακή ιδέα. Εγώ σε ότι δίτροχο, εννοείται, είχε δεν είχε διακόπτη, μπήκε.

slzr
04/12/2020, 23:32
Μόνιμα αναμμένα φώτα και ένα μπουράκι πιο φωναχτό... είναι η συνταγή της επιτυχίας. Είσαι περισσότερο "ορατός" και ασφαλής!

doctor_john
05/12/2020, 07:09
Να βάλεις διακόπτη φίλε, σε ηλεκτρολόγο, είναι απλό.
Δεν υπάρχει θέμα όσον αφορά την μοτό με τα φώτα αναμμένα, απλά ο διακόπτης θα σου δώσει την δυνατότητα να μην φαίνεσαι
όταν το επιθυμείς, κάτι που θεωρώ δικαίωμα σου.

ΓιώργοςΤΤ
05/12/2020, 08:12
Αν θυμάμαι καλά , το honda wave, έχει ένα σύστημα, που όταν ανοίγεις τον διακόπτη , τα φώτα είναι σβηστά , γυρίζει η μίζα και μόλις πάρει μπροστά το μοτέρ, τότε ανάβουν τα φώτα. Έτσι χωρίς να ξελιγωθεί η μπαταρία, έχεις φώτα μόνιμα αναμμένα όσο είναι αναμμένος ο κινητήρας.
Γιατί να το έχουν τα παπάκια και όχι οι μηχανές;

Μάλλον γιατί στα παπάκια δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, αφού τα φώτα δουλεύουν με εναλλασσόμενο ρεύμα.

ptc
05/12/2020, 11:14
...ο διακόπτης θα σου δώσει την δυνατότητα να μην φαίνεσαι
όταν το επιθυμείς .

Ιδανικά ο διακόπτης να γράφει πάνω stealth mode. :cool:

interceptor
05/12/2020, 14:08
σαφως και θα βαλεις διακοπτη οπως εχω κανει και εγω, και ανασανε ολο το μηχανακι και δουλευει καλυτερα χωρις
να ζεσταινεται ο ανορθωτης και αυξηθηκε ελαφρως και το ρελαντι.

viper1
05/12/2020, 14:56
Μάλλον γιατί στα παπάκια δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, αφού τα φώτα δουλεύουν με εναλλασσόμενο ρεύμα.

Ψάχνω λάμπα 12v που να δουλεύει με εναλλασομενο ρεύμα. Αν έχεις κάποιο μαγαζί στα υπόψιν γραψε εδώ γιατί δεν βρίσκω πουθενά.

ΓιώργοςΤΤ
05/12/2020, 15:01
Την ειρωνία και την εξυπνάδα να την κρατήσεις για εσένα. Αν ξέρεις κάτι παραπάνω ή λέω κάτι λάθος διόρθωσε με.

telegonos
05/12/2020, 15:42
Ψάχνω λάμπα 12v που να δουλεύει με εναλλασομενο ρεύμα. Αν έχεις κάποιο μαγαζί στα υπόψιν γραψε εδώ γιατί δεν βρίσκω πουθενά.

Τα παπάκια (τα παλιά έστω), μεσσαία και μεγάλη σκάλα, την δουλεύουν με εναλλασόμενο ρεύμα, χωρίς να περνάει από ανόρθωση, κατευθείαν από το πηνίο.

Για την λάμπα πυρακτώσεως, το τι κατεύθυνση έχουν τα ηλεκτρόνια καθώς κινούνται στο νήμα της και αν αλλάζει αυτή η κατεύθυνση, δεν κάνει διαφορά, πυράκτωση και φως βγάζει και με σταθερό και με εναλλασόμενο.

Στις LED υπάρχει θέμα, που δεν δουλεύουν αν δεν έχουν οι ίδιες δική τους ανόρθωση-σταθεροποίηση.

Bowleno
05/12/2020, 16:27
σαφως και θα βαλεις διακοπτη οπως εχω κανει και εγω, και ανασανε ολο το μηχανακι και δουλευει καλυτερα χωρις
να ζεσταινεται ο ανορθωτης και αυξηθηκε ελαφρως και το ρελαντι.

Αυτή τη τελευταία παράγραφο, αυξήθηκε το ρελαντί.... Δεν την σπας μια και να την ξαναρίξεις;:confused:

telegonos
05/12/2020, 16:42
Αυτή τη τελευταία παράγραφο, αυξήθηκε το ρελαντί.... Δεν την σπας μια και να την ξαναρίξεις;:confused:

Αν σε βάλω να κάνεις ποδήλατο που γυρνάει μια γεννήτρια, και την γεννήτρια την έχω συνδέσει στο τίποτα, θα έχεις μια Χ αντίσταση στο πετάλι.

Αν το ίδιο, αλλά η γεννήτρια είναι συνδεμένη σε 5 λάμπες, θα δεις ότι η αντίσταση στο πετάλι για να γυρίσει, έχει γίνει π.χ. 5Χ.


Για αυτό και το ρελαντί αυξάνεται ελαφρώς, λείπει η κατανάλωση ρεύματος από το φως, άρα δεν το παράγει η γεννήτρια, άρα λιγότερη δύναμη τρώει από τον κινητήρα η γεννήτρια, άρα ανεβαίνει ελαφρά το ρελαντί.

Στις καρμπ μοτοσυκλέτες που δεν έχουν μηχανισμούς αυτοδιόρθωσης ειδικά, αυτό το φαινόμενο είναι αισθητό.

viper1
05/12/2020, 20:32
Σε ένα CB1300 που έχω ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει ενώσει τον διακόπτη των αλαρμ με τα φώτα.
Στο FJR με το που ανοίγεις τον διακόπτη τα φώτα παραμένουν σβηστά έως ότου είτε βάλεις μπροστά είτε καθυστερήσεις να βάλεις μπροστά ενω έχεις γυρίσει τον διακόπτη στο ΟΝ.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στο να ανάβουν τα φώτα αν η μπαταρία σου είναι υγιής και βάζεις μπροστά άμεσα

panavour
05/12/2020, 20:53
Τα φωτα τα ειχα παντα αναμμενα το πρωι και μαλιστα στην μεγαλη σκαλα,γιατι αλλιως και αναμμενα να τα εχεις λιγο σε βλεπουν.ΜΕΓΑΛΟ στοιχειο ασφαλειας γιατι σε βλεπουν απο μακρυα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2020, 05:12
Τα φωτα τα ειχα παντα αναμμενα το πρωι και μαλιστα στην μεγαλη σκαλα,γιατι αλλιως και αναμμενα να τα εχεις λιγο σε βλεπουν.ΜΕΓΑΛΟ στοιχειο ασφαλειας γιατι σε βλεπουν απο μακρυα.

Απο τι κατάλαβα ο φίλος δεν έχει πρόβλημα να έχει αναμμένα τα φώτα στη πορεία και ας έχει ήλιο 40 βαθμούς. Όταν βάζει μπροστά μόνο που το βρίσκω απόλυτα λογικό.
Κάποιοι κατασκευαστές έχουν μεριμνήσει και όταν πατάς μίζα πέφτει αισθητά η τάση των φώτων για να δώσει ενέργεια στη μίζα. Σε περίπτωση που αυτό δεν το έχει στο μηχανάκι του ο φίλος νομίζω δεν θα ήταν κακή ιδέα να προχωρήσει σε ένα διακόπτη που λέει.

mai_tai
06/12/2020, 22:16
Απο τι κατάλαβα ο φίλος δεν έχει πρόβλημα να έχει αναμμένα τα φώτα στη πορεία και ας έχει ήλιο 40 βαθμούς. Όταν βάζει μπροστά μόνο που το βρίσκω απόλυτα λογικό.
Κάποιοι κατασκευαστές έχουν μεριμνήσει και όταν πατάς μίζα πέφτει αισθητά η τάση των φώτων για να δώσει ενέργεια στη μίζα. Σε περίπτωση που αυτό δεν το έχει στο μηχανάκι του ο φίλος νομίζω δεν θα ήταν κακή ιδέα να προχωρήσει σε ένα διακόπτη που λέει.

Μπραβο ρε φιλος-αυτο ακριβως

Bowleno
07/12/2020, 05:35
Απο τι κατάλαβα ο φίλος δεν έχει πρόβλημα να έχει αναμμένα τα φώτα στη πορεία και ας έχει ήλιο 40 βαθμούς. Όταν βάζει μπροστά μόνο που το βρίσκω απόλυτα λογικό.
Κάποιοι κατασκευαστές έχουν μεριμνήσει και όταν πατάς μίζα πέφτει αισθητά η τάση των φώτων για να δώσει ενέργεια στη μίζα. Σε περίπτωση που αυτό δεν το έχει στο μηχανάκι του ο φίλος νομίζω δεν θα ήταν κακή ιδέα να προχωρήσει σε ένα διακόπτη που λέει.

Υπάρχουν μηχανάκια με μόνιμα αναμμένα φώτα που δεν έχουν παρόμοιο σύστημα;:confused: δεν αναφέρομαι βέβαια σε κινεζιές της κακιάς ώρας...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2020, 07:03
Υπάρχουν μηχανάκια με μόνιμα αναμμένα φώτα που δεν έχουν παρόμοιο σύστημα;:confused: δεν αναφέρομαι βέβαια σε κινεζιές της κακιάς ώρας...

Το ξέρω.

nikonian
07/12/2020, 08:06
Απο τι κατάλαβα ο φίλος δεν έχει πρόβλημα να έχει αναμμένα τα φώτα στη πορεία και ας έχει ήλιο 40 βαθμούς. Όταν βάζει μπροστά μόνο που το βρίσκω απόλυτα λογικό.
Κάποιοι κατασκευαστές έχουν μεριμνήσει και όταν πατάς μίζα πέφτει αισθητά η τάση των φώτων για να δώσει ενέργεια στη μίζα. Σε περίπτωση που αυτό δεν το έχει στο μηχανάκι του ο φίλος νομίζω δεν θα ήταν κακή ιδέα να προχωρήσει σε ένα διακόπτη που λέει.

Αν συμβαίνει αυτό είναι καλά. Αυτό συμβαίνει, ή μήπως το αντίστροφο;
Μήπως δηλαδή, όταν είναι αναμμένα τα φώτα και πατήσεις και τη μίζα, απλά γονατίζει η μπαταρία και φαίνεται από την πτώση τάσης στα φώτα;

Κι εμένα με απασχολεί .

toyar
07/12/2020, 08:14
δεν πεφτει η ταση στα φωτα
ο διακοπτης της μιζας εχει δυο εξτρα επαφες που οταν πατιεται απομονωνουν τα μεσια φωτα
αυτο που παραμενει αναμενο κατα το μιζαρισμα ειναι η μικρη σκαλα η οποια εχει ελαχιστη καταναλωση

πυξιδας990
07/12/2020, 08:53
Το dorso αναβει τα φώτα,όταν πάρει μπρος,στο ktm990,multi και στο caponord ,είχα διακόπτη,τα άναβα όταν είχε πάρει μπρος το μηχανάκι, αυτό λέει ο άνθρωπος,στην εκκίνηση να είναι κλειστά

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2020, 09:18
δεν πεφτει η ταση στα φωτα
ο διακοπτης της μιζας εχει δυο εξτρα επαφες που οταν πατιεται απομονωνουν τα μεσια φωτα
αυτο που παραμενει αναμενο κατα το μιζαρισμα ειναι η μικρη σκαλα η οποια εχει ελαχιστη καταναλωση

Δεν ήξερα πως να το εξηγήσω και πώς γίνεται αλλά συμβαίνει. Δε γονατίζει η μπαταρία πού λέει ο @nikonian.

nikonian
07/12/2020, 12:28
Αν είναι έτσι, είναι καλά.
Θα προσπαθήσω να τσεκάρω τι κάνει το και SV

DrBig
07/12/2020, 16:02
Ρε παιδια κατι μου διαφευγει. Τα φωτα θα τραβανε ποσα, 4-5Α? Η μιζα τραβαει ποσα, 100Α?
Συζηταμε τωρα τι, να γλιτωσουμε τα 50W των φωτων στην μιζια?

νεοσσός
07/12/2020, 16:07
Έχω την εντύπωση ότι ο λόγος που κόβεται το ρεύμα προς τα φώτα, καθώς και άλλα ηλεκτρικά υποσυστήματα (π.χ. στα αμάξια μέχρι και το ραδιόφωνο), είναι για να μη γίνει ζημιά σε αυτά την ώρα που τραβάει απότομα ρεύμα η μίζα.

DrBig
07/12/2020, 16:12
Έχω την εντύπωση ότι ο λόγος που κόβεται το ρεύμα προς τα φώτα, καθώς και άλλα ηλεκτρικά υποσυστήματα (π.χ. στα αμάξια μέχρι και το ραδιόφωνο), είναι για να μη γίνει ζημιά σε αυτά την ώρα που τραβάει απότομα ρεύμα η μίζα.

Λογικο, δεν το ειχα σκεφτει.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2020, 20:18
Λογικο, δεν το ειχα σκεφτει.

Όχι δεν είναι λογικό. Για να μιλήσουμε για κάτι τέτοιο πρέπει να πούμε πώς όταν πατάμε το μπουτον της μίζας κόβεται τελείως το ρεύμα από τα φώτα ενώ στη πραγματικότητα λέμε πώς μειώνεται η τάση. Τουλάχιστον αυτό βλέπουμε σε μηχανάκια που το υποστηρίζουν.

telegonos
07/12/2020, 21:03
Επίσης, αν η μπαταρία είναι γερασμένη και έχει πτώση σε απόδοση στην μιζιά, ενδέχεται ΜΕ τα φώτα ΣΤΗΝ μιζιά, να βουτάει τόσο που η ηλεκτρονική δεν δίνει σπινθήρα οπότε η μοτοσυκλέτα δεν παίρνει μπροστά, ενώ ΧΩΡΙΣ φώτα να είναι άνω του ορίου στην μιζιά και η ηλεκτρονική να δίνει σπινθήρα οπότε η μοτοσυκλέτα εκκινεί.

Η διαφορά του ενός από το άλλο, είναι έμεινα-δεν έμεινα κάπου μεταξύ Λαμίας και Αμφίκλειας.

Το ίδιο ισχύει σε περίπτωση βλάβης γεννήτριας-ανόρθωσης. Με φώτα αναμμένα, η μπαταρία σε λίγα λεπτά θα αδειάσει και θα μείνεις. Με τα φώτα σβηστά, η μπαταρία θα κρατήσει μερικές ώρες, θα προλάβεις να φτάσεις στον προορισμό σου.

Το δεύτερο παράδειγμα δεν είναι καθόλου φανταστικό, όπως θα ξέρει μέλος εδώ μέσα που έχει τώρα το Daytona 675 που ... έφτασε τελικά. Δεν είχε διακόπτη, κάπου εκεί που περιγράφω έμεινε από ρεύμα, ξήλωσα τα φώτα και βρέθηκε φίλος από Λαμία που ήρθε και φορτίσαμε μπαταρία σπίτι του, και τελικά το Daytona με σκέτη μπαταρία, χωρίς καθόλου παραγωγή ρεύματος έφτασε στον προορισμό του.

doctoras
07/12/2020, 21:09
βάζεις ένα αδιαβροχο διακοπτάκι handlebar (https://www.ebay.com/itm/Motorcycle-ATV-Waterproof-7-8-Handlebar-Headlight-Fog-Spot-Light-On-Off-Switch/302665830307?_trkparms=ispr%3D1&hash=item46784a0fa3:g:RScAAOSwIWxao4s~&amdata=enc%3AAQAFAAACgBaobrjLl8XobRIiIML1V4Imu%252Fn%252BzU5L90Z278x5ickkpFtSR0CGv%252Bh98r8Yb9quSz4 16JSO3KKWt6PGq9sgXse8yXqr57qQjc19lRD13BOuTKKTq1zQ6dfB2ONjakgtQYNcqEX%252Fa%252FihTw0e6x932i2T25q%252 Fx8DzLGtHgj%252FRPrnCDITzKst46YNN6QUiOi1E9dOo0eeS9iH9xEWMDppw7F8XvaY62yrembn1AMwXiaUUZH7QiOkWgHpeOa3 0dhGwbB8VfJHSq6aFFfVm7cK2gcd5e9XU7iqDAZHzTKTWDgkcv7S%252FyfG8HsMZOgKHVAX8HVKPwc4hJ%252BW%252FtdLrfsX Ryg%252B1FQxEePBJaggFlflVnmP35zX5UN2caMnSjaBjktessJ4BUGZN6PO9k0GvisSA7qUwaYr5MLmrRx6nSXGOy7%252F9nJA YOT3l6UIlzM7kSyTn5YxXYFjAHo5LEFNbyezZZb5cawboMfVqyA3g8OgT54KoeoehfDNILE9ZDyTuOoDl13rbHxmIVjoeNAm7BX0 PaOj76GMB44dim2N1wbh4fz4ENr9Gw0VNPhXspqq6CJ3GsYzTqP%252BzbaHU6XOY0%252FDJF0W7AhEH5v%252BfeR8bYR3ByI8 fUS1ExKs%252FFKsdKiY5NnL3tL3pIbKokpZ6W5A0J3EOu1VQLVb%252FoeO1h42PtCTtW8GW3nhxYGw2AF%252BZN%252BgrkLj NpvqcGUoI6a7WwGygsncqK1LW1lSnWYGPYWTGn2n7A0ljnMC9tJHBwXwz4xhN3PktxLTcrzsOaMLpb2oXf%252FqKGXcNH0fmSwQ X5auddkMcDdwg6ZuuYEwpvfzEMg7d%252B0IcYkxRxaWshRQKo3oJU2TEufE%253D%7Ccksum%3A3026658303079542a6ea02b9 4b6d9ddee4e7318774e3%7Campid%3APL_CLK%7Cclp%3A2334524) απο το ebay και τέλος, εξετάζεις το κύκλωμα και κόβεις σε σειρά μονο το headlight, δεν πειράζεις τον hibeam που συνήθως προέρχεται απο διαφορετικό κύκλωμα(στα διπλοφάναρα).
Εναλλακτικά και πιο σύνθετα αντί για διακοπτάκι, θα μπορούσες να βάλεις ρελεδάκι 12v 40amp (https://www.ebay.com/itm/40Amp-12V-Heavy-Duty-5-Pin-Changeover-Relay-Prewired-Base-Automotive-Car-Bike/362999837601?hash=item548479f3a1:g:cWkAAOSwG39exiQj) που θα παίρνει τάση απευθείας απο την μπαταρία και θα το οδηγήσεις(trigger) απο το κύκλωμα του ρελέ της μιζας ή κάτι αντίστοιχο που θα ενεργοποιεί 12v όταν θα πάρει μπροστά ο κινητήρας.

toyar
07/12/2020, 21:16
επειδη εχω βαλει τετοιο διακοπτακι να αναφερω οτι μπαινει ακριβως διπλα στον αριστερο διακοπτη και συνδεεται εσωτερικα σε αυτον διακοπτοντας το καλωδιο της μεσαιας σκαλας με ελαχιστη εξτρα καλωδιωση
φυσικα η μεγαλη σκαλα και το σινιαλο λειτουργουν κανονικα
την εποχη που το εβαλα μου αδειαζε η μπαταρια γιατι εκανα μονο μικρες διαδρομες μετα απο μεγαλες ακινησιες

DrBig
07/12/2020, 21:33
Όχι δεν είναι λογικό. Για να μιλήσουμε για κάτι τέτοιο πρέπει να πούμε πώς όταν πατάμε το μπουτον της μίζας κόβεται τελείως το ρεύμα από τα φώτα ενώ στη πραγματικότητα λέμε πώς μειώνεται η τάση. Τουλάχιστον αυτό βλέπουμε σε μηχανάκια που το υποστηρίζουν.

Λογικο, δεν το ειχα σκεφτει! :D

STOYBI
08/12/2020, 07:53
Xωρις να εχω διαβασει τις προυγουμενες απαντησεις....

Στα 35 χρονια μου σε μοτοσυκλετα με τα 20 απο αυτα χωρις φωτα τη ημερα.....

Το ρισκο ατυχηματος την ημερα ...50% κατω με τα φωτα αναμενα....!!

Σωτηριο να ειναι τα φωτα αναμενα ....

Την διαφορα την βλεπεις και σαν οδηγος αυτοκινητου....

Φαινονται αυτοι οι 10 ποντοι που ερχονται να με προσπερασουν στο καθρεφτη του αυτοκινητου μου...

Και φαινονται καλα...!!

motojojo
08/12/2020, 09:01
Αν (και όταν όποτε) προχωρήσω σε φρεσκάρισμα (restoration) του kazer μου, θέλω να καταργήσω το διακοπτη και να έχω τα φώτα μόνιμα αναμένα!

νεοσσός
08/12/2020, 09:39
Όχι δεν είναι λογικό. Για να μιλήσουμε για κάτι τέτοιο πρέπει να πούμε πώς όταν πατάμε το μπουτον της μίζας κόβεται τελείως το ρεύμα από τα φώτα ενώ στη πραγματικότητα λέμε πώς μειώνεται η τάση. Τουλάχιστον αυτό βλέπουμε σε μηχανάκια που το υποστηρίζουν.
Λογικό, δεν το είχε σκεφθεί. :p

doctoras
08/12/2020, 10:38
Οι περισσότεροι εχετε μπερδευτεί, το διακοπτακι το βαζεις για καλυτερη διαχείριση ηλεκτρικης ισχυος, οταν την μαστορευεις να μη στραγγίζεις την μπαταρια ειτε ακομη να δώσεις αερα στα κυκλωμα φόρτισης. Και οχι για να καταργήσεις τα φωτα που πρεπει να αναβουν σε πορεια ημερα/νυχτα

OldMan
08/12/2020, 11:41
Έχω την εντύπωση ότι ο λόγος που κόβεται το ρεύμα προς τα φώτα, καθώς και άλλα ηλεκτρικά υποσυστήματα (π.χ. στα αμάξια μέχρι και το ραδιόφωνο), είναι για να μη γίνει ζημιά σε αυτά την ώρα που τραβάει απότομα ρεύμα η μίζα.

Το ακριβως αντιθετο..
Η ζημια γινεται την ωρα που επανερχεται η ταση σε επιπεδα μεγαλυτερα της κανονικης/ονομαστικης, λογω προηγουμενου "βυθίσματος"..

Καμια ηλεκτρικη καταναλωση (παθητικη) δεν παθαινει ζημια απο "υπόταση"..
(αντε το πολυ πολυ να αισθανθει μια ελαφρα ζαλη και αδυναμια..)

Σχεδον ολες (ανευ προστασιας) παθαινουν ζημια απο "υπερταση"..
(αυτο που λεγαμε παλια "νταμπλα" ή "ντουβρουτζα"..)

Υ.Γ.
Ισως το μονο πραγμα που συμφωνουν ηλεκτρολογοι και καρδιολογοι/αγγειολογοι..

νεοσσός
08/12/2020, 11:45
Δεκτό. Άρα ενδέχεται να κόβεται η παροχή ρεύματος για αρκετό χρονικό διάστημα μέχρις ότου κριθεί ότι η παρεχόμενη τάση θα είναι σε ασφαλή επίπεδα. Το σκεπτικό είναι ότι κατά τη λειτουργία της μίζας (έστω και λίγο μετά) το ηλεκτρικό κύκλωμα παρουσιάζει αυξομειώσεις, οι οποίες ενδέχεται να δημιουργήσουν προβλήματα σε πιο ευαίσθητα ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά υποσυστήματα. Υπόθεση αυτή, διότι δεν το έχω επιβεβαιώσει.

OldMan
08/12/2020, 11:47
ΜΙσο γιατι τα εχουμε κανει νουμι-καλλιγραφια..

Οταν λεμε "κοβεται" η παροχη ρευματος μιλαμε για εξωτερικη παρεμβαση..??
(διακοπτες, ελασματα, κ.λ.π.) ??

νεοσσός
08/12/2020, 11:50
Αν ρωτάς εμένα, αυτό που άκουσα (μη επίσημη πηγή), είναι ότι πρόκειται για εσκεμμένη διακοπή τροφοδοσίας, βάσει σχεδιασμού. Τώρα, αν είναι ηλεκτρικές επαφές στο διακόπτη της μίζας που είπε ο toyar ή κάποιο άλλο πιο έξυπνο ηλεκτρονικό σύστημα που υπολογίζει μικροδευτερόλεπτα ή μετράει τάσεις, δεν ξέρω. Δεν γνωρίζω καν αν ισχύει κάτι τέτοιο, απλά θέτω προς συζήτηση κάτι που μου φαίνεται λογικό. Ο αντίλογος είναι για να προκύψει η αλήθεια, από γνώμες πιο έμπειρων.

OldMan
08/12/2020, 12:04
Η εσκεμμενη διακοπη τροφοδοσίας γινεται για προστασια της καταναλωσης απο υπερταση (επαναφορα μετα το βυθισμα) και οχι για "ελαφρωμα" του φορτιου της μπαταριας κατα την εκκινηση..
(οπως ειπε και ο τεως Βασιλευς της Σπαρτης (?)..)

Επιπροσθετα, σχετικα με το ρελε εκκινησης της μιζας, καθε επαγωγικο στοιχειο (πηνιο οπλισμου στην περιττωση μας) αντιτιθεται στην οποια αλλαγη καταστασης λειτουργειας του με ενα μαλλον "αγενη" και βίαιο τροπο..
(αναπτυσσει στιγμιαια στα ακρα του μια ταση αντιθετη και ΠΟΛΥ μεγαλυτερη απο την προηγουμενη.. - inductive kick το λεγανε στο καφενειο του χωριου μου..)
Συνηθως αυτο ξεπερνιεται με μια διοδο τοποθετημενη κατα μηκος του πηνιου και αντιθετα με την κανονικη ροη του ρευματος αλλα επειδη κανενα στοιχειο δεν ειναι "ιδανικο" (ετσι και η διοδος), υπαρχει ενα μικρο χρονικο κενο στην αντιστροφη της λειτουργειας της..
To make long story short, για καποια nanosecond (μικρο στο ματι..) μπορει να αναπτυχθει στα ακρα των φωτων ταση της ταξης καποιων εκατονταδων Volts (μεγαλο στο κρεβατι..)

Απο την στιγμη που αποσυμπλεκεται η μιζα και το μοτερι μας εχει παρει μπρος, ολα βαινουν καλως πλεον..

νεοσσός
08/12/2020, 12:18
Άρα λοιπόν καταλήγουμε στο ότι τα κυκλώματα τροφοδοσίας των φώτων (ίσως και άλλα κυκλώματα) παύουν να τροφοδοτούνται κατά τη λειτουργία της μίζας, όχι για να εξοικονομηθεί ισχύς για τη λειτουργία της μίζας, αλλά για να προστατευθούν τα ίδια τα κυκλώματα από στιγμιαίες ακραίες τάσεις εξαιτίας της εμπέδησης των πηνίων.

OldMan
08/12/2020, 12:54
Θα καταληγαμε οντως, αν δεν κοτσαριζες την "εμπεδηση" στην υποθεση..:p

(αλλο πραγμα ειναι η σύνθετη αντισταση (impedance) και αλλο η κλωτσια των πηνιων..)

toyar
08/12/2020, 13:16
Εμένα μου κόβει τα φώτα ο διακόπτης της μίζας σε μονοκυλινδρο του 1980.
Το οποίο έχει διακόπτη φώτων
Και θεωρώ ότι το κάνει για να βοηθήσει την μπαταρια

DrBig
08/12/2020, 16:30
Η εσκεμμενη διακοπη τροφοδοσίας γινεται για προστασια της καταναλωσης απο υπερταση (επαναφορα μετα το βυθισμα) και οχι για "ελαφρωμα" του φορτιου της μπαταριας κατα την εκκινηση..
(οπως ειπε και ο τεως Βασιλευς της Σπαρτης (?)..)

Επιπροσθετα, σχετικα με το ρελε εκκινησης της μιζας, καθε επαγωγικο στοιχειο (πηνιο οπλισμου στην περιττωση μας) αντιτιθεται στην οποια αλλαγη καταστασης λειτουργειας του με ενα μαλλον "αγενη" και βίαιο τροπο..
(αναπτυσσει στιγμιαια στα ακρα του μια ταση αντιθετη και ΠΟΛΥ μεγαλυτερη απο την προηγουμενη.. - inductive kick το λεγανε στο καφενειο του χωριου μου..)
Συνηθως αυτο ξεπερνιεται με μια διοδο τοποθετημενη κατα μηκος του πηνιου και αντιθετα με την κανονικη ροη του ρευματος αλλα επειδη κανενα στοιχειο δεν ειναι "ιδανικο" (ετσι και η διοδος), υπαρχει ενα μικρο χρονικο κενο στην αντιστροφη της λειτουργειας της..
To make long story short, για καποια nanosecond (μικρο στο ματι..) μπορει να αναπτυχθει στα ακρα των φωτων ταση της ταξης καποιων εκατονταδων Volts (μεγαλο στο κρεβατι..)

Απο την στιγμη που αποσυμπλεκεται η μιζα και το μοτερι μας εχει παρει μπρος, ολα βαινουν καλως πλεον..

Αυτο θα επρεπε να το εχω σκεφτει:(

Και επειδη scripta volant video manent:
https://youtu.be/0BPphesBGg0

OldMan
09/12/2020, 12:55
Και επειδη scripta volant video manent:
https://youtu.be/0BPphesBGg0

Αφου το τραβηξαμε το πραγμα, ας κανουμε και κανα δυο διευκρινησεις..

Πυκνωτη σε σειρα με Flyback διοδο (οπως και back-to-back ζευγαρι διοδων) βαζουμε οταν εχουμε πηνια εναλλασσομενου..
(προσωπικη προτιμηση το πρωτο (snubber) αν και βγαινει ακριβοτερο λογω πυκνωτη μεγαλης ονομαστικης τασης λειτουργειας..)

Σε DC (ειδικα χαμηλης τασης) μια απλη διοδος μετριας ισχυος (1Ν4007 or so..) κανει την δουλεια μας μια χαρα..