PDA

View Full Version : Απώλεια παραφλου



Nitse3
09/12/2020, 19:12
Καλησπέρα στο φόρουμ. Η ερώτηση μπορεί να είναι λίγο ηλίθια αλλά είμαι άσχετος εντελώς οπότε θα την κάνω. Η μηχανή (zzr 600) τον Οκτώβριο μου πέταξε τα νερά σκίζοντας και το κολάρο. Ο μηχανικός άλλαξε κολλαρο και έβαλε παραφλου μόνο και μου είπε να το παρακολουθήσω γιατί μπορεί να είναι από θερμοστάτη, κύκλωμα του ψυγείου μέχρι και φλάντζα. Δεν είχα και λεφτά εκείνη τη στιγμή οπότε δεν ήμουνα για πολλά πολλά και το άφησα. Οι επόμενες διαδρομές λόγω και λοκνταουν ήταν σπίτι γραφείο διαδρομή είκοσι χλμ μάξιμουμ με τις στροφές να μην ξεπερνάνε τις 6000/7000. Μέχρι προχθές που είμαι στην παραλιακή και αποφασίζω δεύτερα και τρίτη να τις τραβήξω λίγο παραπάνω από ότι συνήθως οπότε μισό χιλιόμετρο πριν το σπίτι βλέπω νερά πάνω στο ρεζερβουάρ. Τη γαμησαμε λέω αλλά το πήγα μέχρι το σπίτι σιγά σιγά. Το όργανο θερμοκρασίας δεν κουνήθηκε καθόλου ενώ εγώ δεν είχα νερά πάνω μου ούτε στο παντελόνι ούτε στο μπουφάν. Το λέω αυτό γιατί την προηγούμενη φορά που μου τα είχε πετάξει πάλι χωρίς να ανέβει το όργανο είχε βγει πρώτα καπνός/ατμός μετά συντριβάνι με νερά πάνω στο ρεζερβουάρ και τα υπόλοιπα έτρεξαν από κάτω. Το παραφλου είχε αδειάσει όλο. Τώρα τι παίζει; Το κολάρο που είχε σκιστεί πριν τώρα είναι εντάξει. Παίζει να μην έχει χάσει όλο το παραφλου αυτή τη φορά και πως το ελέγχω αυτό; Αν δεν το έχει χάσει και συμπληρώσω μπορώ να το πάω συνεργείο η καλύτερα οδική;; Και κυρίως παίζει να είμαι τόσο ηλίθιος που τα νερά στο ρεζερβουάρ που είδα ξαφνικά να μην ήταν από αυτό;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

typhoon
09/12/2020, 21:15
Τα "νερά" του ψυγείου που λες συνήθως έχουν κάποιο χρωματισμό, συνήθως τα παλαιότερα πράσινο . Υπάρχουν και παραλλαγές σε μπλέ, κόκκινα, ροζ, πορτοκαλί. Επίσης η υφή τους δεν έχει σχέση με αυτή του νερού, είναι λίγο πιο λιπαρή.
Οπότε τα νερά που βρήκες στο ρεζερβουαρ τσέκαρε τα για χρώμα και υφή (βουτάς τα δάχτυλά σου και τα τρίβεις, θα καταλάβεις.)

Επίσης τα υγρά ψυγείου όπου τρέξουν επάνω σε ζεστό μοτέρ, αφήνουν ίχνη αλάτων, άσπρα ή κάποια ελαφριά απόχρωση του χρώματός τους. Τσέκαρε το μοτερ σου για ίχνη.

Σε πολύ γενικές γραμμές, αν ήσουν λίγο πιο σχετικός θα σου έλεγα συμπλήρωσε και πήγαινε οδηγώντας. Επείδη όμως δεν το κατέχεις ιδιαίτερα (χωρίς παρεξήγηση, ουτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι) καλύτερα με την οδική, την έχεις που την έχεις χρησιμοποιησέ την.

Επίσης σκέψου το ενδεχόμενο να αλλάξεις μηχανικό.
Ο μηχανικός σου στο έφτιαξε, αλλά δεν ασχολήθηκε να εντοπίσει την αιτία που έσκασε το κολάρο. Δώρον άδωρον δηλαδή, θέμα χρόνου να ξανάσκάσει.

Αν μπορώ να καταλάβω σωστά απ όσα γραφεις , την πρώτη φορά που σου έσκασε μάλλον ήταν κάποιο απ αυτά που πηγαίνουν στο ψυγείο. Θερμοστάτης κλειστός, δεν δείχνει το όργανο θερμοκρασία και σκάει χαμηλά όταν βράσει.
Θερμοστάτης ανοιχτός , αργεί να ανεβάσει θερμοκρασία, αλλα δεν σκάει.
Οπότε για να ανέβηκε τόσο πολύ η πίεση που να έσκασε το κολλάρο, είναι
1)Τάπα ψυγείου (δεν ανοίγει)
2)Βουλωμένο ψυγείο (παίζει σε παλιά μηχανάκια με πλημμελή συντήρηση)
3)Φλάτζα, αλλά για να φτάσει σε σημείο να στο σκάσει πρέπει να είσαι σε πάρα πολύ προχωρημένο στάδιο

Αυτά με την τηλεδιάγνωση!
Σίγουρα μηχανικός!
Και πες μας μετά εδώ τι είχε τελικά.

Nitse3
09/12/2020, 22:55
Ότι θέλει μηχανικό αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Ναι το κολάρο ήταν από αυτά που πηγαίνουν στο ψυγείο. Το μηχανάκι είναι παλιό και πιθανότατα, δεν ξέρω, είχε πλημελλη συντήρηση στο παρελθόν, σίγουρα ήταν σε ακινησία τον τελευταίο χρόνο. Απλά αν είναι φλάντζα τελικά το έχω σίγουρο το 500αρικο το οποίο αυτή τη στιγμή δεν παίζει από την καινούργια χρονιά. Φαντάζομαι φλάντζα μπορεί να είναι ακόμα και αν τα λάδια του δεν είναι πηχτα η λεγόμενη μαγιονέζα που διαβάζω. Σε κάθε περίπτωση επομένως το κλειδώνω και οδική. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

typhoon
09/12/2020, 23:11
Η φλατζα έχει δύο εκδοχές

Στην πρώτη τα λάδια περνάνε στα νερά κ τα κάνουν μαγιονέζα, αλλά δεν βγάζει θέμα στο ψυγείο
Στην δεύτερη καυσαερια περνάνε στο κύκλωμα ψύξης κ φουσκώνουν τα νερά. Εδώ έχει θέμα το ψυγείο, αλλά συνήθως το δοχείο διαστολής ψιλο σωζει την κατάσταση κ δεν σκάνε κολαρα.

Ποντάρω ότι θα έχει κάτι πιο απλό ή ταπα ή καθαρισμό ψυγείου

Bowleno
10/12/2020, 08:03
Εγώ ποντάρω σε χαλασμένη τάπα

Nitse3
10/12/2020, 10:08
Πιάνομαι από το τελευταίο σχόλιο και για τη συνέχεια της κουβέντας μετά από επικοινωνία μου σήμερα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη μήπως βγάλω κάποια άκρη (τύπου αφού τώρα το αγόρασα πες μου τίποτα να ξέρουμε τι μας γίνεται) μου είπε ότι άλλαξε το καλοκαίρι ένα ραγισμένο σωληνάκι από ψυγείο προς κινητήρα ;;;, έβαλε καινούρια τάπα και παραφλού. Το μηχανάκι το πέρασε κτέο τον Σεπτέμβριο και μετά μου το έφερε οδικώς από Σέρρες Θεσσαλονίκη. 'Οσον αφορά τον μηχανικό που το πήγα στην αρχή το πήγα με το σκεπτικό να μου βρει αρχικά το πρόβλημα και να με ενημερώσει για το αν αξίζει προχωρήσουμε ή όχι και για καμιά αλλαγή λαδιών κτλ. Η αλήθεια είναι ότι με πήρε αρκετά γρήγορα τηλέφωνο και μου είπε ότι έφτιαξε μόνο το κολλάρο και το γέμισε με παραφλού γιατί κατά τη γνώμη του η μηχανή έχει "θέματα", να δω αν θα μου το ξανακάνει και ξαναμιλάμε. Οκ δεν τον αδικώ εντελώς ίσως σε παλιά μηχανάκια τα οποία πιθανότατα είχαν ελλιπή συντήρηση στο παρελθόν και μάλιστα Ι4 για να σε πάρουν σοβαρά μάλλον πρέπει να πεις άνοιξε το και ότι έχει λύστο -> 500-600 € καβάντζα τουλάχιστον. Αυτά και ευελπιστώ μέχρι τον Ιανουάριο να μαζέψω κανά σοβαρό ποσό να το λύσω το θέμα μου και να ευχαριστηθώ το μηχανάκι μου.

telegonos
10/12/2020, 10:46
Η μηχανή (zzr 600) τον Οκτώβριο μου πέταξε τα νερά σκίζοντας και το κολάρο. Ο μηχανικός άλλαξε κολλαρο και έβαλε παραφλου μόνο και μου είπε να το παρακολουθήσω γιατί μπορεί να είναι από θερμοστάτη, κύκλωμα του ψυγείου μέχρι και φλάντζα.

Προχθές που είμαι στην παραλιακή και αποφασίζω δεύτερα και τρίτη να τις τραβήξω λίγο παραπάνω από ότι συνήθως οπότε μισό χιλιόμετρο πριν το σπίτι βλέπω νερά πάνω στο ρεζερβουάρ. Το όργανο θερμοκρασίας δεν κουνήθηκε καθόλου ενώ εγώ δεν είχα νερά πάνω μου ούτε στο παντελόνι ούτε στο μπουφάν.

Παίζει να μην έχει χάσει όλο το παραφλου αυτή τη φορά και πως το ελέγχω αυτό; Αν δεν το έχει χάσει και συμπληρώσω μπορώ να το πάω συνεργείο η καλύτερα οδική;; Και κυρίως παίζει τα νερά στο ρεζερβουάρ να μην ήταν από αυτό;;

H τάπα του ψυγείου στο ZZR600 δεν βρίσκεται πάνω στο ίδιο το ψυγείο, βρίσκεται μέσα στο θάλαμο-φούσκα που περιέχει τον θερμοστάτη ροής. Το 49085 στο σχέδιο
http://www.powersportskawasaki.com/partFinder/fiche/kawasaki/1999/zzr600/radiator-1-2

Όλο αυτό κρύβεται από το ντεπόζιτο&πλαστικά, οπότε για να φτάσεις μέχρι εκεί, πρέπει να σηκώσεις ντεπόζιτο&λύσεις κάποια πλαστικά. Μόνο όμως ανοίγοντας την τάπα, βλέπεις αν έχει μέσα υγρό. Θα πρέπει να δεις την στάθμη του ψυκτικού για να ξέρεις ο ίδιος τι κατάσταση έχεις, και όχι να κάνεις μαντεψιές.

Το ντεπόζιτο διαστολής του ψυκτικού, βρίσκεται στο δεξιό πλαινό μέρος και επίσης κρύβεται από το φέρινγκ. Κατά πάσα πιθανότητα, τα υγρά που είδες ήταν από υγρό που υπερχείλισε τον θάλαμο διαστολής, είτε στο καλό σενάριο γιατί είχε βάλει πολύ υγρό ο μάστορας και πέταξε το περίσσευμα, είτε το κακό σενάριο γιατί κάτι δεν πάει καλά στο κύκλωμα και τα υγρά...φουσκώνουν.

Λύσε, άνοιξε τάπα, και δες αν έχει υγρό μέσα. Αν έχει και δεν φαίνεται να έχει έλλειψη, τότε μάλλον απλά πέταξε περίσσευμα. Αν δεν έχει και δεις την στάθμη μειωμένη, τότε κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα υπάρχει π.χ. φλάντζα που διαρρέει το καυσαέριο από τον θάλαμο καύσης στο χώρο του ψυκτικού ή έστω κακή τάπα που δεν συγκρατεί το υγρό όπως πρέπει.

Αν δεις και έχει υγρά μέσα, απλά παρατήρησε αν θα στο ξανακάνει. Αν δεν στο ξανακάνει, πάει να πει ότι μια φορά πέταξε το περίσσευμα. Αν στο ξανακάνει τακτικά, τότε έχει σοβαρό θέμα.

Παίζει να είχαν λιμνάσει και τίποτα άσχετα νερά βροχής σε κανά πλαστικό από μέσα, και με το άνοιγμα πετάχτηκαν. Το γεγονός πάντως ότι ήταν μικροποσότητα, που ουτε καν σε λέρωσε, δείχνει μάλλον ότι πρόκειται για την περίπτωση να πέταξε το περίσσευμα. Θα φανεί αν θα στο ξανακάνει, μην ξεχάσεις όμως να κοιτάξεις τάπα αν έχει.

Nitse3
10/12/2020, 10:56
Ευχαριστώ πολύ, κατατοπιστικότατος! Απλά δεν έχω ούτε τις γνώσεις, ούτε το χώρο, εργαλεία να το κάνω, ειδικά αφού θέλει και σήκωμα ντεπόζιτο και δεν είναι μόνο βγάλσιμο των δύο πλαινών πλαστικών (εννοώ αυτά με το ντουλαπάκι και το άλλο χωρίς) οπότε υπομονή για να το πάω μηχανικό.

Nitse3
11/12/2020, 09:00
Το ντεπόζιτο διαστολής του ψυκτικού, βρίσκεται στο δεξιό πλαινό μέρος και επίσης κρύβεται από το φέρινγκ. Κατά πάσα πιθανότητα, τα υγρά που είδες ήταν από υγρό που υπερχείλισε τον θάλαμο διαστολής, είτε στο καλό σενάριο γιατί είχε βάλει πολύ υγρό ο μάστορας και πέταξε το περίσσευμα, είτε το κακό σενάριο γιατί κάτι δεν πάει καλά στο κύκλωμα και τα υγρά...φουσκώνουν.

Λύσε, άνοιξε τάπα, και δες αν έχει υγρό μέσα. Αν έχει και δεν φαίνεται να έχει έλλειψη, τότε μάλλον απλά πέταξε περίσσευμα. Αν δεν έχει και δεις την στάθμη μειωμένη, τότε κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα υπάρχει π.χ. φλάντζα που διαρρέει το καυσαέριο από τον θάλαμο καύσης στο χώρο του ψυκτικού ή έστω κακή τάπα που δεν συγκρατεί το υγρό όπως πρέπει.

Αν δεις και έχει υγρά μέσα, απλά παρατήρησε αν θα στο ξανακάνει. Αν δεν στο ξανακάνει, πάει να πει ότι μια φορά πέταξε το περίσσευμα. Αν στο ξανακάνει τακτικά, τότε έχει σοβαρό θέμα.

Παίζει να είχαν λιμνάσει και τίποτα άσχετα νερά βροχής σε κανά πλαστικό από μέσα, και με το άνοιγμα πετάχτηκαν. Το γεγονός πάντως ότι ήταν μικροποσότητα, που ουτε καν σε λέρωσε, δείχνει μάλλον ότι πρόκειται για την περίπτωση να πέταξε το περίσσευμα. Θα φανεί αν θα στο ξανακάνει, μην ξεχάσεις όμως να κοιτάξεις τάπα αν έχει.

Το ντεπόζιτο διαστολής είναι αυτό που φαίνεται αν σηκώσω τη σέλα στη δεξιά πλευρά της ουρας; Αν είναι αυτό το είδα σήμερα λίγο βιαστικά χωρίς να μπορέσω να το ανοίξω, ήταν λίγο στριμωγμένη η τάπα, και από έξω η στάθμη φαινόταν να είναι λίγο πάνω από το min αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο αυτό χωρίς να το ανοίξω.

borgiriadis1
11/12/2020, 11:37
Το ντεπόζιτο διαστολής είναι αυτό που φαίνεται αν σηκώσω τη σέλα στη δεξιά πλευρά της ουρας; Αν είναι αυτό το είδα σήμερα λίγο βιαστικά χωρίς να μπορέσω να το ανοίξω, ήταν λίγο στριμωγμένη η τάπα, και από έξω η στάθμη φαινόταν να είναι λίγο πάνω από το min αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο αυτό χωρίς να το ανοίξω.

Μήπως αυτό που είδες πάει στο πίσω φρένο?

Nitse3
11/12/2020, 13:15
Μπροστά από αυτό που λέω έχει ένα κυλινδρικό που γράφει dot4. Αυτό δεν είναι των φρένων;; Μπερδεύτηκα.

OldMan
11/12/2020, 13:24
Οποιο δοχειο γραφει DOT-κατι, περιεχει υδραυλικα υγρα (φρενων, συμπλεκτη, πυργου αρματος κ.λ.π.)

Hunter
11/12/2020, 13:30
Μπροστά από αυτό που λέω έχει ένα κυλινδρικό που γράφει dot4. Αυτό δεν είναι των φρένων;; Μπερδεύτηκα.
Σωστός είσαι , αυτά είναι τα υγρά φρένων.Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μερικά εργαλεία (τα τελείως βασικά δεν κοστίζουν πολύ) και να το προσπαθήσεις μόνος σου.
Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και πολλά παιδιά από εδώ με χαρά θα σε καθοδηγήσουν βήμα βήμα για να κάνεις τον έλεγχο...
Έτσι θα ξέρεις και εάν ο μηχανικός σου είναι αξιόπιστος ή εάν εκμεταλλεύεται την πιθανή άγνοια σου στο συγκεκριμένο θέμα...

Καλή τύχη

mankam
11/12/2020, 18:49
Εγώ ποντάρω σε χαλασμένη τάπα

πολυ πιθανο, συνηθως για να βρουμε την λυση ξεκιναμε απο τα ποιο απλα και παμε στα δυσκολα, η ταπα έχει επανω της ενδειξη πιεσης εφοσον την αλλαξε ο προηγουμενος ιδιοκτητης καλο ειναι να την κοιταξεις 1.2-1.3 bar ειναι η πιεση που ανοιγει και στελνει τα υγρα στο δοχειο διαστολης, αν εχει βαλει ταπα κακης ποιοτητας με εξασθενημενο ελατηριο θα τα πεταξει, επισης θελει εξαερωση οταν αλλαζεις υγρα διπλα απο την ταπα αλλα και κατω αριστερα στην αντλια νερου που μπορει να κρατησει αερα και να δημιουργησει υδρατμους με αυξημενη πιεση στο κυκλωμα ψυξης.

Nitse3
11/12/2020, 21:52
Αυτή η τάπα που λες λογικά είναι αυτή που βλέπω βγάζοντας το καπάκι του δεξιού φαίρινγκ. Σε μένα γράφει 0,9 bar.

Bowleno
12/12/2020, 04:44
Αυτή η τάπα που λες λογικά είναι αυτή που βλέπω βγάζοντας το καπάκι του δεξιού φαίρινγκ. Σε μένα γράφει 0,9 bar.

Βρες το manual, αν γράφει τα ίδια bar, πας και αγοράζεις μια ίδια καλής όμως ποιότητας. Αν σε παίρνει, πάρε την γνήσια καλύτερα (αρκετά ακριβότερη, συνήθως...) Και πες μας αν σου ξανακάνει νούμερα.

Nitse3
12/12/2020, 08:06
Καλά πονεμένη ιστορία να βρω το manual, όσο και αν προσπάθησα δεν, κάποιες σελιδες μόνο από το service manual της haynes εχω βρει μόνο. Άρα το δοχείο διαστολής είναι πίσω στην ουρά από εκεί ελέγχω την ποσότητα και από εκεί συμπληρώνω σωστά; όχι από την τάπα. Αν η τάπα είναι αυτή που είδα βγάζοντας το καπάκι από το δεξί φαίρινγκ τότε η τάπα που είπε πιο πριν ο telegonos που είναι κάτω από ρεζερβουάρ ποια είναι;; Και αν είχα υπερχείλιση από το δοχείο διαστολής πίσω στην ουρά είναι δυνατόν να πετάχτηκαν πάνω στο ρεζερβουάρ;;

telegonos
12/12/2020, 10:04
Υγρό στο ψυγείο συμπληρώνεις από την τάπα του ψυγείου. Υγρό στο δοχείο συμπληρώνεις αν είναι κάτω από το min από την τάπα του δοχείου.

toyar
12/12/2020, 10:35
πηγαινε εκει που αλλαξες το κολλαρο και ζητα να σου ελεγξει τη σταθμη του παραφλου
θα στο κανει δωρεαν και θα δεις στην πραξη που ειναι αυτα που ρωτας
εννοειται δεν θα πεις οτι ειδες νερο στο τεποζιτου που ηταν η δεν ηταν κλπ....
δουλευε το μηχανακι κανονικα παρακολουθωντας τη θερμοκρασια και τη λειτουσγια του βεντιλατερ και σε καμμια διακοσαρια χλμ ξαναπηγαινε για μετρηση

Nitse3
12/12/2020, 16:16
Καλή και αυτή η ιδέα. Λοιπόν ξαναπήγα κάτω και 99/ο το δοχείο διαστολής είναι αυτό δεξιά κάτω από τη σέλα. Το επιβεβαίωσα από το manual της haynes στο ίντερνετ και από το αυτοκόλλητο στο κάτω μέρος της σέλας που δείχνει τα βασικά σημεία ελέγχου. Το υγρό όπως είπα φαίνεται ελάχιστα πάνω από το min και από έξω φαίνεται σχεδόν πηχτό. Από το δοχείο διαστολής ξεκινάει σωληνάκι που βγαίνει ανάμεσα στο κωλοφαναρο και την πινακίδα. Άρα αν τα λέω σωστά αν είχα υπερχυλιση θα έβγαινε από πίσω και όχι στο ρεζερβουάρ που είδα υγρά. Οπότε υπάρχει όντως η πιθανότητα λόγω της προηγούμενης φοράς να αγχώθηκα και να ήταν όντως νερά βροχής από κάνα πλαστικό που πεταχθηκαν. Τώρα όσον αφορά την τάπα παρόλο που το σχέδιο δείχνει ότι είναι κάτω από ρεζερβουάρ νομίζω είναι αυτή στα πλάγια δεξιά και είναι όντως ενσωματωμένη όπως στο σχέδιο. Πρέπει επομένως να ελέγξω σίγουρα αν αυτή η κινεζική των 0,9 bar είναι εντός προδιαγραφών, οποία βοήθεια ευπρόσδεκτη. Σημειωτέον στο μηχανάκι ακόμα και μετά από χαλαρή δεκαπενταλεπτή διαδρομή προς τη δουλειά τα κολάρα καίνε αρκετά σχεδόν δεν ακουμπιουνται. Είναι νορμάλ αυτό;

viper1
12/12/2020, 18:26
Καλά πονεμένη ιστορία να βρω το manual, όσο και αν προσπάθησα δεν, κάποιες σελιδες μόνο από το service manual της haynes εχω βρει μόνο. Άρα το δοχείο διαστολής είναι πίσω στην ουρά από εκεί ελέγχω την ποσότητα και από εκεί συμπληρώνω σωστά; όχι από την τάπα. Αν η τάπα είναι αυτή που είδα βγάζοντας το καπάκι από το δεξί φαίρινγκ τότε η τάπα που είπε πιο πριν ο telegonos που είναι κάτω από ρεζερβουάρ ποια είναι;; Και αν είχα υπερχείλιση από το δοχείο διαστολής πίσω στην ουρά είναι δυνατόν να πετάχτηκαν πάνω στο ρεζερβουάρ;;

http://www.manualedereparatie.info/download/Kawasaki-ZZR-600-Service-Repair-Manual.html

mankam
12/12/2020, 21:15
Αυτή η τάπα που λες λογικά είναι αυτή που βλέπω βγάζοντας το καπάκι του δεξιού φαίρινγκ. Σε μένα γράφει 0,9 bar.

Ειναι ιδια με την δικια μου zzr1100 1.1 bar, άλλαξε την κινεζικη και πηγαινε σε ανταλλακτικα αυτοκινητων με παλιο στοκ κατα προτιμηση με την ταπα στα χερια για να μετρησει και να σου δωσει μια συμβατη (συνηθως για γιαπωνεζικα ) με τα ιδια bar

εδω ειναι η γνησια

423561

και εδω αυτη που εβαλα το καλοκαιρι στο δικο μου λογω οτι η παλια φουσκωνε τα νερα στο δοχειο διαστολης

423562

Nitse3
12/12/2020, 21:28
Ακριβώς την ίδια έχει και το δικό μου αλλά γράφει 0,9 bar. Νόμιζα ότι ήταν κινεζική. Άρα οι προδιαγραφές είναι για 1,1, εννοείται πως θα την αλλάξω άμεσα. Ευχαριστώ πολύ!! Το manual πιο πάνω ζητάει τηλέφωνο για να κατέβει τι παίζει;;

viper1
12/12/2020, 21:30
Ακριβώς την ίδια έχει και το δικό μου αλλά γράφει 0,9 bar. Νόμιζα ότι ήταν κινεζική. Άρα οι προδιαγραφές είναι για 1,1, εννοείται πως θα την αλλάξω άμεσα. Ευχαριστώ πολύ!! Το manual πιο πάνω ζητάει τηλέφωνο για να κατέβει τι παίζει;;

Πάτησε εκεί που λέει download πάνω από το πράσινο κουμπί

Nitse3
12/12/2020, 22:14
Το κατέβασα ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Σύμφωνα με το manual οι προδιαγραφές της τάπας ψυγείου είναι 0,95 -1,25 bar άρα η δικιά μου έστω και οριακά είναι εκτός.

Bowleno
13/12/2020, 00:32
Το κακό με πολλούς είναι ότι λένε "Έλα μωρέ, τάπα είναι, σιγά την διαφορά για να δώσω για ποιοτική" (και όπου τάπα βάζεις και ότι άλλο σκεφτείς....) Και μετά αναρωτιούνται γιατί το μπουρδέλο κάνει νούμερα....:rolleyes:

Το παραπάνω δεν πάει προσωπικά σε σένα είναι γενικό το κακό, κάπως έτσι ήμουν κι εγώ ως πιτσιρικάς και μη έχοντας την σημερινή ευκολία πληροφόρησης, το έχω πληρώσει πολλάκις...

Nitse3
21/12/2020, 13:24
Προς ενημέρωση του θέματος τελικά τα νερά της δεύτερης φοράς ήταν 99% νερά βροχής γιατί προχθές μετά από μια γερή βροχα που έφαγε πάλι όταν το έβαλα σήμερα στο πλαϊνό σταντ έτρεξαν νερά από την τάπα της βενζίνης. Δεν πίστευα ότι μπορεί να κρατήσει τόσο νερό εκεί. False alarm επομένως ήταν όμως αφορμή να ανακαλύψω ότι δεν φοράω σωστή τάπα ψυγείου. Την προηγούμενη εβδομάδα παρήγγειλα την μαμά ήρθε την Παρασκευή και την έβαλα ενώ συμπλήρωσα και παραφλου γιατί ήταν στο min ίσως και ελάχιστα πιο κάτω. Λέω να το κάνω δύο τρεις βόλτες εντός πόλης το προσεχές διάστημα μέχρι να το πάω μετά τις γιορτές στο συνεργείο για να το παρακολουθήσω και να μην μου πεθάνει η μπαταρία.

dorso
21/12/2020, 13:38
Κάπου έχει ένα σωληνάκι που φεύγει από την τάπα του ντεμποζιτου και βγαίνει κάτω από τον κινητήρα.. λογικά είναι βουλομενο για να κρατάει νερό η τάπα.

Nitse3
21/12/2020, 14:49
Θενκς δεν το ήξερα θα το ελέγξω και αυτό.