PDA

View Full Version : ΕΓΚΛΕΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΒΟΛΤΑ(?)



Σελίδες : [1] 2

airmav
11/12/2020, 11:11
Καλημερα σε ολους τους απανταχου συντροχους.
2ο lock down και η μηχανουλα μου με κοιτα με απορια καθε φορα που παω στο γκαραζ. την βγαζω την πλενω, την περιπιουμαι γενικα, μια γυρα το τετραγωνο και παλι μεσα , σκεπασμα και τα λοιπα. στεναχωρο δεν λεω αλλα δεν υπαρχουν και πολλες νομιμες εναλλακτικες.
τυγχανει ομως το σπιτι μου να ειναι πλάι στην εθνικη....οποτε ακουω...ακουω τις εξατμισεις, ακουω τους κινητηρες, κουω το παρατεταμενο γκαζι στην ευθεια.....και τα σαββατοκυριακο όλο και πλυθαινουν οι διελευσεις.. κ εχω την εξης απορια.... καλα όλοι μενουν/ δουλευουν προς τα κει? και τα ΣΚ? ποιο ειναι αυτο το παραθυρο που δεν μπορω να βρω και να ανοιξω? πραγματικα θελω να ξερω να το κάνω κ εγω..
δεν ειμαι αρνητικος σε οποιον το κάνει τον ζηλευω με την θετικη εννοια του όρου...
καλους δρομους σε ολους, να εχετε υγεια , να προσεχετε τους εαυτους σας και τις οικογενειες σας

καλη ανταμωση σε δρομους, περιπτερα και όμορφους κοντινους και μακρυνους προορισμους...

Υ.Γ. αυτοι εκει στο Τατόι τι σκατα μηνυμα ειχαν στειλει και μεχρι και ο προθυπουργος μας τους χαρηκε???

Nitse3
11/12/2020, 11:19
Μάλλον στέλνουν μήνυμα 300€.

Parking
11/12/2020, 11:21
Υ.Γ. αυτοι εκει στο Τατόι τι σκατα μηνυμα ειχαν στειλει και μεχρι και ο προθυπουργος μας τους χαρηκε???

γράφουν TSATSOS απ όσο ξέρω

BLiTzER
11/12/2020, 11:53
Μοτοσικλέτα έχεις, ποιος θα σε σταματήσει/πιάσει; :D

sam4g
11/12/2020, 12:08
6 και Πάρνηθα για σωματική άσκηση στη φύση...

Κανέναν δεν έβλαψε λίγο περπάτημα στο βουνό :beer:

caesarsk
11/12/2020, 12:13
Κυκλοφορώ έξω λόγω δουλειάς καθημερινά, έστω και σε μια μικρή διαδρομή. Εχω παρατηρήσει πως η κίνηση είναι απίστευτη αλλά ΜΟΝΟ από αυτοκίνητα. Οι μοτοσυκλέτες κλεισμένες και εμείς τελικά κότες. Τα αυτοκίνητα αποκλείεται όλοι να έχουν δικαιολογία για να είναι έξω. Υπάρχουν στα διόδια μπλόκα, αλλά τελικά μήπως μια μικρή βόλτα μέσα στην πολή δεν είναι τόσο κακό; Ενα ανέβασμα στην Πάρνηθα. Μια Π.Ε.Ο για Βιλλια, Θήβα; Το ρίσκο των 300 μεγάλο αλλά και η ψυχολογική μας κατάσταση τραγικη.

https://www.youtube.com/watch?v=4lqj2v4ZksI&t=11s

yannis24
11/12/2020, 12:25
Κυκλοφορώ έξω λόγω δουλειάς καθημερινά, έστω και σε μια μικρή διαδρομή. Εχω παρατηρήσει πως η κίνηση είναι απίστευτη αλλά ΜΟΝΟ από αυτοκίνητα. Οι μοτοσυκλέτες κλεισμένες και εμείς τελικά κότες. Τα αυτοκίνητα αποκλείεται όλοι να έχουν δικαιολογία για να είναι έξω. Υπάρχουν στα διόδια μπλόκα, αλλά τελικά μήπως μια μικρή βόλτα μέσα στην πολή δεν είναι τόσο κακό; Ενα ανέβασμα στην Πάρνηθα. Μια Π.Ε.Ο για Βιλλια, Θήβα; Το ρίσκο των 300 μεγάλο αλλά και η ψυχολογική μας κατάσταση τραγικη.

https://www.youtube.com/watch?v=4lqj2v4ZksI&t=11s

παιζει ρολο και η εποχη.......
με τις βροχες, τον αερα, το κρυο κτλ λιγοτεροι χρησιμοποιούν το μηχανακι τους....οπως γινεται παντα το χειμωνα...
Εγω που μενω Σαρωνιδα, το καλοκαιρι και οταν εχει καλο καιρο ανεβοκατεβαίνουν 15 περιπου μηχανακια, ενω τον χειμωνα ειμαστε στανταρ 3 !!!

o teos
11/12/2020, 12:28
Επειδή έτυχε να μου πει γνωστός:D που έκανε το Μάνδρα-Ερυθρές την περασμένη Κυριακή είδε πάνω από 10 παρεες με μότο να πηγαίνουν έρχονται...βέβαια κάνεις πουθενά καθισμένος σταματημένος..λογικο...

o teos
11/12/2020, 12:35
Προσωπικά προτιμώ το χειμώνα-φθινόπωρο για βόλτες..λιγοτερη κίνηση γενικά λιγότερα μυγακια ωραίος καιρός(ναι το κρύο παλεύεται η ζέστη Όχι)...:p

Kas_Tracer
11/12/2020, 12:37
1o) Μην διαδίδεται σαν το άλλο το βλήμα που είχε γενέθλια και γινόταν σεισμός (για τους ούγγανους που χειροκροτούν τον κάθε ανύπαρκτο).
2ο) Αν κάποιοι ακόμα εργάζονται (μελλοντικά δεν ξέρουμε) θεωρώ ότι με τόση κλεισούρα δεν σπαταλούν , άρα κάπου μένει και το 300άριο σε περίπτωση στραβής

typhoon
11/12/2020, 13:29
καλα όλοι μενουν/ δουλευουν προς τα κει? και τα ΣΚ? ποιο ειναι αυτο το παραθυρο που δεν μπορω να βρω και να ανοιξω? πραγματικα θελω να ξερω να το κάνω κ εγω..

There is no window.
Παραβαίνουν(με) τις γνωστές διατάξεις περί περιορισμού μετακινήσεων, αποδεχόμενοι θεωρώ το κόστος σε περίπτωση στραβής.

Το "κακό" είναι ότι επειδή όντως πληθαίνουν οι περιπτώσεις αυτές κάποια στιγμή που θα παραγίνει , θα πέσει η σχετική τσαπού.

Τώρα το ποιος θα σε σταματήσει κλπ κλπ.
Σε πολύ γενικές γραμμές δεν ασχολούνται με μοτοσυκλέτες.
Αν για οποιοδήποτε λόγο πέσει γραμμή άνωθεν "τσιμπήστε μερικούς" να μαζευτούν κ οι υπόλοιποι, να είσαι σίγουρος ότι μπορούν να το κάνουν.
Και τότε το 300άρι θα είναι το λιγότερο...

o teos
11/12/2020, 13:52
There is no window.
Παραβαίνουν(με) τις γνωστές διατάξεις περί περιορισμού μετακινήσεων, αποδεχόμενοι θεωρώ το κόστος σε περίπτωση στραβής.

Το "κακό" είναι ότι επειδή όντως πληθαίνουν οι περιπτώσεις αυτές κάποια στιγμή που θα παραγίνει , θα πέσει η σχετική τσαπού.

Τώρα το ποιος θα σε σταματήσει κλπ κλπ.
Σε πολύ γενικές γραμμές δεν ασχολούνται με μοτοσυκλέτες.
Αν για οποιοδήποτε λόγο πέσει γραμμή άνωθεν "τσιμπήστε μερικούς" να μαζευτούν κ οι υπόλοιποι, να είσαι σίγουρος ότι μπορούν να το κάνουν.
Και τότε το 300άρι θα είναι το λιγότερο...

Αυτό ακριβώς...οσο δεν μαζεύεται κόσμος σε σημεία για καφέδες κλπ και απλά κάνουν τη βόλτα τους και πίσω δε πιστεύω να δημιουργηθεί θέμα...αμα όμως αρχίσουν να αράζουν σε τίποτα πλατείες σε χωριά κλπ....εεεε λογικά θα πέσει σύρμα

mia_zoi_kawa
11/12/2020, 15:00
Φιλαράκι οι μισοί από αυτούς που βλέπεις στον δρόμο είναι παράνομοι. Εγώ εργάζομαι και είμαι όλη την ημέρα στον δρόμο. Στην πρώτη καραντίνα με σταματήσανε δύο φορές. Σε αυτήν καμία. Τα μπλόκα είναι τα ίδια αλλά τα αυτοκίνητα είναι περισσότερα. Κλησεις πέφτουν αλλά κανείς δεν υπολογίζει να τις πληρώσει...

Parking
11/12/2020, 15:15
Κυκλοφορώ έξω λόγω δουλειάς καθημερινά, έστω και σε μια μικρή διαδρομή. Εχω παρατηρήσει πως η κίνηση είναι απίστευτη αλλά ΜΟΝΟ από αυτοκίνητα. Οι μοτοσυκλέτες κλεισμένες και εμείς τελικά κότες. Τα αυτοκίνητα αποκλείεται όλοι να έχουν δικαιολογία για να είναι έξω. Υπάρχουν στα διόδια μπλόκα, αλλά τελικά μήπως μια μικρή βόλτα μέσα στην πολή δεν είναι τόσο κακό; Ενα ανέβασμα στην Πάρνηθα. Μια Π.Ε.Ο για Βιλλια, Θήβα; Το ρίσκο των 300 μεγάλο αλλά και η ψυχολογική μας κατάσταση τραγικη.

https://www.youtube.com/watch?v=4lqj2v4ZksI&t=11s

μόνο μηχανές σταματάνε τελευταία πάντως

Bladerunner
11/12/2020, 15:16
Θα χρησιμοποιήσεις την επιλογή "6" σε μήνυμα στο 13033 ή στην έντυπο κίνησης, και θα έχεις αποθηκεύσει στο κινητό σου το σχετικό απόσπασμα -από το 6:06 ως το 6:15- (https://youtu.be/IaZZV85X3jc?t=366)
από τη συνέντευξη του πρωθυπουργού και τις εξηγήσεις που έδωσε για τη βόλτα του στην Πάρνηθα.

o_gavros
11/12/2020, 15:19
μόνο μηχανές σταματάνε τελευταία πάντως

Σε διαβεβαιώνω πως αυτό απέχει από την αλήθεια.
Είμαι όλη τη μέρα (το τελευταίο δίμηνο μέχρι το βράδυ) στο δρόμο, 9στις10 ειμαι με μηχανάκι και παρά τα άπειρα μπλόκα δεν με έχει ενοχλήσει κανείς τους.
Ίσως συμβάλλουν σε αυτο τα ρούχα εργασίας και η τσάντα με εργαλεία που κουβαλάω αλλά αυτό δεν το βλέπει ο άλλος από μακριά όταν κάνει σήμα να σταματήσεις.

Parking
11/12/2020, 15:27
Σε διαβεβαιώνω πως αυτό απέχει από την αλήθεια.
Είμαι όλη τη μέρα (το τελευταίο δίμηνο μέχρι το βράδυ) στο δρόμο, 9στις10 ειμαι με μηχανάκι και παρά τα άπειρα μπλόκα δεν με έχει ενοχλήσει κανείς τους.
Ίσως συμβάλλουν σε αυτο τα ρούχα εργασίας και η τσάντα με εργαλεία που κουβαλάω αλλά αυτό δεν το βλέπει ο άλλος από μακριά όταν κάνει σήμα να σταματήσεις.

εμένα μ έχουνε γ....
:lol:
Ίσως τους αρέσει το μηχανάκι τι να πω.

o_gavros
11/12/2020, 15:33
Μπα κι είσαι καμπανοφατσα;
Προχτές στην Αλίμου στο φανάρι στα μέσα της, τους βλέπω κάνουν νοήματα. Ειμασταν δύο μηχανάκια που πλησιάζαμε. Του έκανα μάλιστα νόημα δείχνοντας εμένα με το δάχτυλο μου και μου έκανε χειρονομία "αλέ".
Στα πορθμεία Σαλαμίνα-Περαμα περνάω δίπλα τους και μόνο νταμπ δε μου κάνουν.
Τι να πω; Τυχερός; Δε φημιζομαι για την τύχη μου πάντως

tzimidis
11/12/2020, 15:57
Μπα κι είσαι καμπανοφατσα;
Προχτές στην Αλίμου στο φανάρι στα μέσα της, τους βλέπω κάνουν νοήματα. Ειμασταν δύο μηχανάκια που πλησιάζαμε. Του έκανα μάλιστα νόημα δείχνοντας εμένα με το δάχτυλο μου και μου έκανε χειρονομία "αλέ".
Στα πορθμεία Σαλαμίνα-Περαμα περνάω δίπλα τους και μόνο νταμπ δε μου κάνουν.
Τι να πω; Τυχερός; Δε φημιζομαι για την τύχη μου πάντως

Κάθε μέρα με το μηχανάκι περνάω Πέραμα Σαλαμινα μετ'επιστροφης, μονο η τύπισσα του λιμεναρχείου με έχει σταματήσει καναδυο φορές.
Τις υπόλοιπες 250 φορές αέρα πατέρα περνάμε τα μηχανακια

tzimidis
11/12/2020, 16:00
Θα χρησιμοποιήσεις την επιλογή "6" σε μήνυμα στο 13033 ή στην έντυπο κίνησης, και θα έχεις αποθηκεύσει στο κινητό σου το σχετικό απόσπασμα -από το 6:06 ως το 6:15- (https://youtu.be/IaZZV85X3jc?t=366)
από τη συνέντευξη του πρωθυπουργού και τις εξηγήσεις που έδωσε για τη βόλτα του στην Πάρνηθα.

Γιατί, μασάει ο κουλης να πει μετά ένα "γράψε λάθος" και να μας μείνουν εμάς τα 300αρια?? :D

Parking
12/12/2020, 14:09
Μπα κι είσαι καμπανοφατσα;

κράνος φοράω !!!!

airmav
18/12/2020, 08:41
Μάλλον στέλνουν μήνυμα 300€.

κ αν πιασει επιασε που λενε

airmav
18/12/2020, 08:41
γράφουν TSATSOS απ όσο ξέρω

ή τσατσος ή μπράβος γραφουν

airmav
18/12/2020, 08:42
Μοτοσικλέτα έχεις, ποιος θα σε σταματήσει/πιάσει; :D

εμας τους αργους μπλιτζ μας πιανουν ευκολα ρε

airmav
18/12/2020, 08:45
Κυκλοφορώ έξω λόγω δουλειάς καθημερινά, έστω και σε μια μικρή διαδρομή. Εχω παρατηρήσει πως η κίνηση είναι απίστευτη αλλά ΜΟΝΟ από αυτοκίνητα. Οι μοτοσυκλέτες κλεισμένες και εμείς τελικά κότες. Τα αυτοκίνητα αποκλείεται όλοι να έχουν δικαιολογία για να είναι έξω. Υπάρχουν στα διόδια μπλόκα, αλλά τελικά μήπως μια μικρή βόλτα μέσα στην πολή δεν είναι τόσο κακό; Ενα ανέβασμα στην Πάρνηθα. Μια Π.Ε.Ο για Βιλλια, Θήβα; Το ρίσκο των 300 μεγάλο αλλά και η ψυχολογική μας κατάσταση τραγικη.

https://www.youtube.com/watch?v=4lqj2v4ZksI&t=11s

η κατασταση μας ειναι περα για περα τραγικη, δεν ξερω αν το εγραψα δεν μπορω να την βλεπω κουκουλωμενη...κ οσο παει γινεται χειροτερο..μεσα στην πολη δεν ειναι κ ευκολο γτ οπως ειπες πολλα τα αυτοκινητα.. ποση υπομονη να κανουμε ακομα δεν ξερω, τι αποθεματα εχει ο καθενας μας.ολο αυτο μου κανει σαν μια φουσκα που καποια στιγμη θα σκασει

airmav
18/12/2020, 08:45
6 και Πάρνηθα για σωματική άσκηση στη φύση...

Κανέναν δεν έβλαψε λίγο περπάτημα στο βουνό :beer:

αν αλλαζεις δημο παλι αν θελουν σε γραφουν...ολα στο χερι τους ειναι δυστυχως

airmav
18/12/2020, 08:47
Επειδή έτυχε να μου πει γνωστός:D που έκανε το Μάνδρα-Ερυθρές την περασμένη Κυριακή είδε πάνω από 10 παρεες με μότο να πηγαίνουν έρχονται...βέβαια κάνεις πουθενά καθισμένος σταματημένος..λογικο...

ξερω οτι εχει μπλοκο στην εξοδο της μανδρας προς βιλια. απο σημερα βεβαια εχει παντου μετα την λιμνη στο περιπτερο

airmav
18/12/2020, 08:48
Προσωπικά προτιμώ το χειμώνα-φθινόπωρο για βόλτες..λιγοτερη κίνηση γενικά λιγότερα μυγακια ωραίος καιρός(ναι το κρύο παλεύεται η ζέστη Όχι)...:p

αυτο ακριβως λεω ειναι κ η εποχη ιδανικη ρε πστμ κ δεν εχει κ κρυο ακομα

doctor_john
18/12/2020, 08:48
Όσο θα υπάρχουν μπάτσοι, θα 'μαστε και εμείς καπάτσοι. :cool:

airmav
18/12/2020, 08:49
1o) Μην διαδίδεται σαν το άλλο το βλήμα που είχε γενέθλια και γινόταν σεισμός (για τους ούγγανους που χειροκροτούν τον κάθε ανύπαρκτο).
2ο) Αν κάποιοι ακόμα εργάζονται (μελλοντικά δεν ξέρουμε) θεωρώ ότι με τόση κλεισούρα δεν σπαταλούν , άρα κάπου μένει και το 300άριο σε περίπτωση στραβής

σωστα ολα...ειναι στην ευχερια του καθενα να το κανει προσεκτικα και μοναδιαια οσο το δυνατον

airmav
18/12/2020, 08:51
There is no window.
Παραβαίνουν(με) τις γνωστές διατάξεις περί περιορισμού μετακινήσεων, αποδεχόμενοι θεωρώ το κόστος σε περίπτωση στραβής.

Το "κακό" είναι ότι επειδή όντως πληθαίνουν οι περιπτώσεις αυτές κάποια στιγμή που θα παραγίνει , θα πέσει η σχετική τσαπού.

Τώρα το ποιος θα σε σταματήσει κλπ κλπ.
Σε πολύ γενικές γραμμές δεν ασχολούνται με μοτοσυκλέτες.
Αν για οποιοδήποτε λόγο πέσει γραμμή άνωθεν "τσιμπήστε μερικούς" να μαζευτούν κ οι υπόλοιποι, να είσαι σίγουρος ότι μπορούν να το κάνουν.
Και τότε το 300άρι θα είναι το λιγότερο...

συμφωνω οσο θα κλιμακωνεται η κατασταση τα περιθωρια θα στενευουν κ οσο οι τροχαιοι θα εχουν στοχουν να κυνηγουν τοσο θα ψαχνονται

airmav
18/12/2020, 08:52
Φιλαράκι οι μισοί από αυτούς που βλέπεις στον δρόμο είναι παράνομοι. Εγώ εργάζομαι και είμαι όλη την ημέρα στον δρόμο. Στην πρώτη καραντίνα με σταματήσανε δύο φορές. Σε αυτήν καμία. Τα μπλόκα είναι τα ίδια αλλά τα αυτοκίνητα είναι περισσότερα. Κλησεις πέφτουν αλλά κανείς δεν υπολογίζει να τις πληρώσει...

οτι εγραψα πιο πανω . κ οι τροχαιοι εχουν στοχους (εργασιακους) να ''πιασουν'' κ οσο περναει ο καιρος θα ψαχνονται πιο πολυ

airmav
18/12/2020, 08:54
Θα χρησιμοποιήσεις την επιλογή "6" σε μήνυμα στο 13033 ή στην έντυπο κίνησης, και θα έχεις αποθηκεύσει στο κινητό σου το σχετικό απόσπασμα -από το 6:06 ως το 6:15- (https://youtu.be/IaZZV85X3jc?t=366)
από τη συνέντευξη του πρωθυπουργού και τις εξηγήσεις που έδωσε για τη βόλτα του στην Πάρνηθα.

κ η κλασικη θεωρητικη παντα απαντηση του ναι μεν αλλα θα επισφραγιζεται με μια ωραια κληση γτ στην χωρα μας τα μετρα και τα σταθμα ειναι περισσοτερα απο 2

airmav
18/12/2020, 08:56
Γιατί, μασάει ο κουλης να πει μετά ένα "γράψε λάθος" και να μας μείνουν εμάς τα 300αρια?? :D

αυτο ακριβως αγεται και φερεται χωρις επιπτωσεις εχει το μαχαιρι, την πιτα το καρπουζι την πιτσα το καρβελι και τελευταια νομιζω πηρε κ το αλαθητο απο τον βενεδικτο

airmav
18/12/2020, 09:04
Όσο θα υπάρχουν μπάτσοι, θα 'μαστε και εμείς καπάτσοι. :cool:

συμφωνω με αυτο που λες. θεωρω ομως οτι οπως στην δουλεια μου (φανταζομαι και στην δικη σου ) ετσι κ σε όλες τις ομαδες (κοινωνικες, εργασιακες κ.ο.κ.) υπαρχουν ολων των ειδων τα φρουτα.
χαρακτηριστικα μπορω να θυμηθω τα παλια εκεινα χρονια που ημουν στρατευσιμος καποια στιγμη με ειχαν σταματησει 15αυγουστο στην πολη και ενω το προπορευομενο οχημα εστριβε δεξια πατησα διπλη γραμμη (επαρχιακο προς Μ.πευκο στην Πυρκαλ) και με εγραψε για αντικανονικη προσπεραση. λεγοντας του οτι δεν υπαρχει ψυχη στο δρομο, και οτι το προστιμο θα το πληρωσει ο πατερας μου αυτος δεν ενεδωσε εννοειται κ μου εκοψε την κληση. παιρνοντας τηλεφωνο ο πατερας μου στην αστυνομια (ηταν τοτε δημοτικος υπαλληλος) μηπως και καταφερνε κατι, του ειπε ο εκει βαθμοφορος...΄΄έ και εσεις στον Δημο δεν εχετε μ@λ@κες????,και εμεις εχουμε τι να κανουμε..." και την πληρωσε κανονικα

doctor_john
18/12/2020, 09:10
χα, έπεσες στο χωριό μου! τους έχουν στην τσίτα γιατί έχουμε χάσει μια πόλη σε αυτό το δρόμο.
Με την φράση του Πιλαλί εννοώ πιο δραστική πρόνοια και αντιμετώπιση των "αρχών" σε αυτό το σύστημα που δημιουργείται
με πρόφαση τον κορωνοϊό. ;)

panavour
18/12/2020, 10:09
αν αλλαζεις δημο παλι αν θελουν σε γραφουν...ολα στο χερι τους ειναι δυστυχως

ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΜΕΑ.
Προσοχη ολοι εσεις που ειστε στα συνορα των τομεων.Και 5 μετρα να μπειτε στον διπλανο σας ΤΟΜΕΑ σας γραφουν.Το επαθα στην προηγουμενη καραντινα.Πληρωσα 150 ευρω και οταν πηγα να κανω ενσταση, μου ειπαν οτι το κανονικο προστιμο ηταν 300 ευρω για την συγκεκριμενη παραβαση και 2 μηνες αφαιρεση διπλωματος και πινακιδων.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF %83%CE%B7_%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82_%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B 9%CE%BA%CE%AE%CF%82

motojojo
18/12/2020, 10:15
Χωρίς να έχω αντίληψη λόγω του ότι ζω εξωτερικό, έχω την αίσθηση ότι πολύς κόσμος έχει "άδεια ελευθερης μετακίνησης" λόγω εργασίας. Υποθέτω λοιπόν ότι αρκετοί εκμεταλλεύονται το αδειόχαρτο και για λόγους αναψυχής.

Ή είναι τόσο ασαφείς οι κανόνες πλέον και έχουν επιτραπεί περισσότερες ελευθερίες και γι'αυτό φαίνεται ότι η κίνηση δεν έχει περιοριστεί τόσο.

doctor_john
18/12/2020, 10:18
Δεν υφίσταται αναψυχή με τα πάντα κλειστά και το χαρτί που έχουμε είναι για σπιτι-εργασία-σπιτι τις ώρες που αναφέρει.
Οι ώρες που αναφέρει είναι αυτές που αντέχει να δηλώσει ότι σε απασχολεί η επιχείρηση, οπότε είσαι μόνιμα παράνομος.

Bladerunner
18/12/2020, 10:24
Σε μερικά τρεξίματα αλλάζω τρεις ενότητες. Βόρειο, κεντρικό τομέα Αθηνών και Ανατολικής Αττικής.
Μη μιλήσω για Δήμους...

Αν μου κάνουν νόημα να σταματήσω για έλεγχο θα τους ρωτήσω πόσο έχουν στο χιλιάρι.
Αναλόγως την απάντηση, θα πράξω. :D

(Αν κι εδώ που τα λέμε, όταν σε βλέπουν να τρέχεις με την ανάλογη περιβολή -σορτς και κοντομάνικο- δεν ασχολούνται καθόλου.)

motojojo
18/12/2020, 10:33
Δεν υφίσταται αναψυχή με τα πάντα κλειστά και το χαρτί που έχουμε είναι για σπιτι-εργασία-σπιτι τις ώρες που αναφέρει.
Οι ώρες που αναφέρει είναι αυτές που αντέχει να δηλώσει ότι σε απασχολεί η επιχείρηση, οπότε είσαι μόνιμα παράνομος.

Ναι ισχύει αλλά δεν είναι οι μόνες περιπτώσεις.
Τι ισχύει πχ με γιατρους? Γενικά προσωπικό υγειας που πρέπει ανα πάσα στιγμή να μεταβούν κάπου ανεξαρτητως ώρας? Ελεύθεροι επαγγελματίες που είναι όλη την ώρα στο δρόμο?
Πωλητές που λόγω δουλειάς αλλάζουν νομό κάθε μερα? Αυτοί δεν έχουν "μονιμα" αδειόχαρτα γενικής χρήσης?

Το λέω γιατί έχω παράδειγμα φίλου που εργαζεται σε υπηρεσία της δεη και έχει ελεύθερο 24/7 για μετακίνηση σε όλη την περιφέρεια.
Δεν το κάνει αλλά μια χαρά θα μπορούσε γιατί σε περίπτωση ελεγχου σιγά μην μπει το όργανο στη διαδικασία να επιβεβαιώσει το λόγο μετακίνησης με τον υπεύθυνο στην υπηρεσία.
Προφανώς και μπορεί να το κάνει δε χωρά καμια αμφιβολία, πιθανότατα όμως δεν θα ασχοληθεί.

doctor_john
18/12/2020, 10:44
Σταματάνε τον γείτονα μου που κάνει διανομή τύπου, κάθε μέρα, οι ίδιοι και επαληθεύουν ότι δεν έχει βγεί βόλτα
με φορτηγό που φέρει σήμανση γεμάτο περιοδικά. Αυτό κοστίζει σε συγκέντρωση κόσμου και δύο ώρες παραπάνω εργασία
στους εργαζόμενους.
Την προηγούμενη εβδομάδα άκουγαν θρησκευτικά απο τον ιδιοκτήτη του πρακτορείου κάθε μέρα και τώρα ζητάνε επαλήθευση απο την γραμματεία. :lol:

borgiriadis1
18/12/2020, 11:10
Όσον αφορά τις μετακίνησης γενικής χρήσης τα πράγματα δεν είναι τελείως απλά. Σαν οδηγός φορτηγού κάνω δρομολόγια και αλλάζω νομούς συνέχεια αλλά πέραν από το χαρτί ζητούν και το έντυπο από το εργάνι ή το χαρτί της πρόσληψης. Οι ώρες βέβαια δεν αναγράφονται στο χαρτί διότι δεν μπορούν να προσδιοριστούν.
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ αν με πιάσουν με το χαρτί της δουλειάς να σουλατσάρω Κυριακή με τη μηχανή θα μου το καρφώσουν το 300αρι.

yannis24
18/12/2020, 11:54
με την εργανη ειναι απλο....αμα στην επιχειρηση σου εχεις μισθωτους, βγαινει μεσα απο το ΕΡΓΑΝΗ το χαρτι με τις ωρες που εχεις δηλωσει κατα την προσληψη τους, οτι απασχολουνται....πχ 9-5 ( +1 ωρα μπρος-πισω για πηγαινε -ελα).
Το θεμα ειναι με τους ελευθερους επαγγελματιες ( οπως εγω πχ), και τις ατομικες επιχειρησεις, που ΠΑΛΙ μεσα απο το ΕΡΓΑΝΗ, μπαινεις μεσα και βγαζεις μονος σου το αντισοιχο χαρτι....εγω πχ, το εχω βαλει 7.00-22.00 ...μονος μου......δεν κυκλοφορω βεβαια, αλλα εχω τουλαχιστον την ευκολια... προχθες που με σταματησαν στα Καλυβια, ημερα Σαββατο, τους εδειξα το χαρτι, ειπα οτι παω στον Καυακα στο μαρκοπουλο, γιατι πελατης μου του μπλοκαρε στο σπιτι κατι, και παω να του παρω ανταλακτικο κτλ....
Αμα ειχα το ΕΡΓΑΝΗ που εχει καποιος εργαζομενος μισθωτος, και ΔΕΝ ηταν δηλωμενος οτι δουλευει Σαββατο, θα ειχε προβλημα.

doctor_john
18/12/2020, 14:19
Aυτό λέω, αν η επιχείριση δεν μπορεί ή δεν θέλει να δηλώσει όλες τις ώρες σου..

o_gavros
18/12/2020, 15:04
με την εργανη ειναι απλο....αμα στην επιχειρηση σου εχεις μισθωτους, βγαινει μεσα απο το ΕΡΓΑΝΗ το χαρτι με τις ωρες που εχεις δηλωσει κατα την προσληψη τους, οτι απασχολουνται....πχ 9-5 ( +1 ωρα μπρος-πισω για πηγαινε -ελα).
Το θεμα ειναι με τους ελευθερους επαγγελματιες ( οπως εγω πχ), και τις ατομικες επιχειρησεις, που ΠΑΛΙ μεσα απο το ΕΡΓΑΝΗ, μπαινεις μεσα και βγαζεις μονος σου το αντισοιχο χαρτι....εγω πχ, το εχω βαλει 7.00-22.00 ...μονος μου......δεν κυκλοφορω βεβαια, αλλα εχω τουλαχιστον την ευκολια... προχθες που με σταματησαν στα Καλυβια, ημερα Σαββατο, τους εδειξα το χαρτι, ειπα οτι παω στον Καυακα στο μαρκοπουλο, γιατι πελατης μου του μπλοκαρε στο σπιτι κατι, και παω να του παρω ανταλακτικο κτλ....
Αμα ειχα το ΕΡΓΑΝΗ που εχει καποιος εργαζομενος μισθωτος, και ΔΕΝ ηταν δηλωμενος οτι δουλευει Σαββατο, θα ειχε προβλημα.

Θα έπρεπε να σε έχει ενημερωσει ο λογιστής σου από την αρχή ότι για μας ισχύουν και οι δυο βεβαιώσεις.
Η χειρόγραφη αλλά και η -ληγμενη πλεον- από το Εργάνη.

Είναι σε τι σερίφη θα πεσεις.
Λιμενικός μου αρνήθηκε την είσοδο στη Σαλαμίνα για δουλειά στην προηγούμενη καραντίνα.

tzimidis
18/12/2020, 19:43
Εξαρτάται πάντα σε τι "ελεγκτή" θα πέσεις,
και τι εντύπωση δίνεις.
Εγώ ένα πρωί που είχα αργήσει,
με σταματάνε για έλεγχο,
και δείχνω αυτό,
μου λέει οκ και έφυγα.

423841

Χαρτί από εργανη δεν έβγαλα ποτέ.
Επίσης την αστυνομία δεν την ενδιαφέρει πόσες ώρες είσαι δηλωμένος και πόσες ώρες δουλευεις.
Ο έλεγχος γίνεται καθαρά για να δουν γιατί πας εκεί που πας.

Τα δηλωμένα αδηλωτα είναι δουλειά της επιθεώρησης εργασίας.

airmav
21/12/2020, 18:44
Ναι ισχύει αλλά δεν είναι οι μόνες περιπτώσεις.
Τι ισχύει πχ με γιατρους? Γενικά προσωπικό υγειας που πρέπει ανα πάσα στιγμή να μεταβούν κάπου ανεξαρτητως ώρας? Ελεύθεροι επαγγελματίες που είναι όλη την ώρα στο δρόμο?
Πωλητές που λόγω δουλειάς αλλάζουν νομό κάθε μερα? Αυτοί δεν έχουν "μονιμα" αδειόχαρτα γενικής χρήσης?

Το λέω γιατί έχω παράδειγμα φίλου που εργαζεται σε υπηρεσία της δεη και έχει ελεύθερο 24/7 για μετακίνηση σε όλη την περιφέρεια.
Δεν το κάνει αλλά μια χαρά θα μπορούσε γιατί σε περίπτωση ελεγχου σιγά μην μπει το όργανο στη διαδικασία να επιβεβαιώσει το λόγο μετακίνησης με τον υπεύθυνο στην υπηρεσία.
Προφανώς και μπορεί να το κάνει δε χωρά καμια αμφιβολία, πιθανότατα όμως δεν θα ασχοληθεί.

Oλοι αυτοι εχουν την λεγομενη wild card

airmav
21/12/2020, 18:45
Σταματάνε τον γείτονα μου που κάνει διανομή τύπου, κάθε μέρα, οι ίδιοι και επαληθεύουν ότι δεν έχει βγεί βόλτα
με φορτηγό που φέρει σήμανση γεμάτο περιοδικά. Αυτό κοστίζει σε συγκέντρωση κόσμου και δύο ώρες παραπάνω εργασία
στους εργαζόμενους.
Την προηγούμενη εβδομάδα άκουγαν θρησκευτικά απο τον ιδιοκτήτη του πρακτορείου κάθε μέρα και τώρα ζητάνε επαλήθευση απο την γραμματεία. :lol:

εδω κοντα μου εκλεισαν επειχηρηση διοτι βρηκαν μεσα προμηθευτη που παρεδιδε εμπορευμα και τον θεωρησαν πελατη. 3000ευρω και 15 μερες αναστολη λειτουργιας...

airmav
21/12/2020, 18:47
Εξαρτάται πάντα σε τι "ελεγκτή" θα πέσεις,
και τι εντύπωση δίνεις.
Εγώ ένα πρωί που είχα αργήσει,
με σταματάνε για έλεγχο,
και δείχνω αυτό,
μου λέει οκ και έφυγα.

423841

Χαρτί από εργανη δεν έβγαλα ποτέ.
Επίσης την αστυνομία δεν την ενδιαφέρει πόσες ώρες είσαι δηλωμένος και πόσες ώρες δουλευεις.
Ο έλεγχος γίνεται καθαρά για να δουν γιατί πας εκεί που πας.

Τα δηλωμένα αδηλωτα είναι δουλειά της επιθεώρησης εργασίας.

τυπικοτατος θα σημειωσω και μπραβο στο οργανο, μαλλον ηταν της δικης μας νοοτροπιας.....αν πεσεις σε στραβοξυλο ειναι αλλη κουβεντα

ptc
25/12/2020, 18:13
Eπιτρέπεται η μετακίνηση για κυνήγι και ψάρεμα. (https://www.cnn.gr/ellada/story/248195/lockdown-epitrepetai-i-metakinisi-gia-kynigi-kai-psarema-deite-to-fek)



Μετακίνηση κυνηγών ή αλιέων για την άσκηση θήρας / αλιείας υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
1.Η εν λόγω μετακίνηση πραγματοποιείται αποκλειστικά εντός της οικείας Περιφερειακής Ενότητας, ή εξαιρετικά στην περίπτωση της Αττικής εντός των ορίων της Περιφέρειας,
2.συμμετοχή μέχρι και δύο (2) ατόμων κυνηγών/ αλιέων για λόγους ασφαλείας,
3.εφαρμογή όλων των μέτρων προστασίας της δημόσιας υγείας κατά τη διάρκεια της συγκεκριμένης δραστηριότητας

Με μια πετονια στην τσαντα ευκαιρια για βολτα προς παραλια, λιμνη ή ποταμο. Ή το σκεφτομαι λαθος; :hmm:

gior-gos
25/12/2020, 18:37
Δεν το σκέφτεσαι λάθος. Θα έλεγα ότι δεν χρειάζεσαι καν σύνεργα καθώς μπορείς να ισχυριστείς ότι τον εξοπλισμό θα τον έχει το δεύτερο άτομο που θα συναντήσεις στον τόπο του ψαρέματος. Το 6 είναι ο αριθμός;

ptc
26/12/2020, 17:05
Στο ΦΕΚ το σχετικο κομματι ειναι αυτο που παραθετω στο προηγουμενο σχολιο, δεν αναφερεται κατι για κωδικο sms. Προφανως το 6 θα ειναι παντως.

Kas_Tracer
26/12/2020, 23:53
Η υπουργική απόφαση δημοσιεύτηκε στις 25/12
Στις 21/12 είχε συμβεί αυτό https://www.eviazoom.gr/2020/12/apisteutos-psaras-sti-notia-evia.html
Το σίγουρο είναι ότι κάποιοι δεν έχουν σώας τας φρένας τους.


Ο ψαράς (στην έρημη παραλία) μια χαρά είναι ο άνθρωπος !!!

caesarsk
27/12/2020, 11:11
Εμένα προσωπικά με έχει βαρέσει ο εγκλισμός στον εγκέφαλο και γκρινιάζω για τα πάντα!!

https://www.youtube.com/watch?v=PxjQsEvzv8Q

caesarsk
12/01/2021, 07:44
Συνεχίζουμε να είμαστε σε καθεστώς lockdown και έτσι συνεχίζουμε να καβαλάμε μέσα στην πόλη σχολιάζοντας τον κάθε πρικραμένο μαϊντανό στα social media, και συνεχίζουμε να λέμε τα γνωστά σε πολλούς tips για να κάνουμε την ζωή μας με την μοτοσυκλέτα ασφαλέστερη και περισσότερο διασκεδαστικη
https://youtu.be/7oFTDol4M2o

Parking
12/01/2021, 15:26
Η υπουργική απόφαση δημοσιεύτηκε στις 25/12
Στις 21/12 είχε συμβεί αυτό https://www.eviazoom.gr/2020/12/apisteutos-psaras-sti-notia-evia.html
Το σίγουρο είναι ότι κάποιοι δεν έχουν σώας τας φρένας τους.


Ο ψαράς (στην έρημη παραλία) μια χαρά είναι ο άνθρωπος !!!

Δεν είναι μια χαρά!
Όταν σου λένε κάτσε μέσα σημαίνει κάτσε μέσα
βγες μόνο για σημαντικούς λόγους
Είναι μόνος του γιατί είναι μέσα οι άλλοι
Για σκέψου να βγουν όλοι.

Στην Ελλάδα όμως όλοι ξέρουν να λένε αρλούμπες για να δικαιολογήσουν τις μλκιες που κάνουν

Προχτές διάβαζα ένα άρθρο για το μηχανοκίνητο αθλητισμό
οκ λεω δίκιο έχει
Μετά σκέφτηκα πως τα νοσοκομεία ήταν τίγκα πριν
και τώρα θα είναι χειρότερα.
Μλκιες δηλαδή ότι του φανεί του Λολοστεφανή

Για να μην σχολιάσω και την πράξη με το δόλωμα έτσι?

caesarsk
14/01/2021, 14:18
O εγκλισμός με έχει βαρέσει για τα καλά
Μύθοι γύρω από την μοτοσυκλέτα
Αφού κυκλοφορούμε μόνο μέσα στην πολή και με χαμηλές ταχύτητες, σε ένα ημερολόγιο Lockdown (όπως αυτό το motovlog έχει εξελιχθεί), συζητάμε για τους Μύθους της Μοτοσυκλέτας με ελαφρώς χιουμοριστικό τρόπο.
https://youtu.be/tTwmqcTphXs

panavour
14/01/2021, 14:49
εγκλεισμος

θα σκαγα,εκανα υπομονη ,αλλα δεν αντεξα.

caesarsk
14/01/2021, 16:33
εγκλεισμος

θα σκαγα,εκανα υπομονη ,αλλα δεν αντεξα.


ααααα φίλε...εγώ "εγκλισμός" διαβάζω thread...εγκλισμος γραφω! Δεν κανω επεξεργασια το post μου μέχρι να αλλαξει ο τιτλος :smokin:

o_gavros
14/01/2021, 19:37
βγάζουν κάτι λαδάκια λέει τώρα για τους απανταχού οσιντάκηδες... Παναβούρ,ψάξου...
ρε τι τραβάμε...


Παρκινγκ, πάρκαρε λίγο το τσεκούρι ρε παιχτη μου, όλοι λαλημένοι είναι ffs.

Parking
15/01/2021, 10:16
Παρκινγκ, πάρκαρε λίγο το τσεκούρι ρε παιχτη μου, όλοι λαλημένοι είναι ffs.

Είναι προφανές ότι δεν γνωρίζεις τις συνθήκες τις οποίες δουλεύουν οι μεγάααααγες
παραγωγικές μονάδες έτσι?
Διότι αν δούλευες σε μια αίθουσα με άλλους 30 και είχες γυναίκα και παιδιά να θρέψεις
και ίσως τη μανούλα σου στο σπίτι να ζει μαζί σας το έβλεπες λίγο διαφορετικά
το πράγμα με το ψάρεμα.....
Δεν είναι περίπτωση μου γιατί εγώ ένα σκύλο έχω αλλά οι πιο πολύ εδώ πέρα
σ αυτή την κατάσταση είναι

Τσεκούρι δεν έχω γιατί ξέρω ότι δεν άλλαξε και δεν θ αλλάξει τίποτα
απλά μου κάνει εντύπωση να βλέπεις τα πάντα γύρω σου να διαλύονται
κι εσύ να σκέφτεσαι το... ψάρεμα ή το μηχανοκίνητο αθλητισμό

Όταν είδα την εταιρία να κλείνει το νέο τεράστιο κατάστημα στην Ομόνοια
ένα τεράστιο

ΓΚΟΥΠ

μου ήρθε αυθόρμητα

Πραγματικά στεναχωριέμαι δεν τσαντίζομαι

o_gavros
15/01/2021, 11:07
Ρε άνθρωπε έχεις καταλάβει ότι φύτρωσα ξαφνικά εχθές;
Προφανώς και γνωρίζω, τεχνικό επάγγελμα κάνω άλλωστε.
Δεν υπόκεινται όμως αυστηρά και μόνο στην ατομική ευθύνη του καθενός μας αυτο το μπουρδέλο για κατάσταση που βιώνουμε. Άσε που το πάει βίτσα σαν πιπίλα ο βελτιωμένος v2.0 Δρακουμέλ.
Οι εργαζόμενοι στη φάμπρικα, δεν διαφέρουν και πολύ από αυτούς οι οποίοι αναγκάζονται να στοιβάζονται στα ΜΜΜ για να πάνε στη δουλειά τους.
Που είναι χειρότερος ο συγχρωτισμός, σε ένα εργοστάσιο ας πούμε 300τ.μ με 50 νοματαιους ή σε ένα λεωφορείο πακτωμενο με κόσμο;
Θα κατηγορήσουμε τον μεροκαματιάρη που πάει στη δουλειά του; Όπως κάνουν αναισχυντα αυτές οι πουτανες που διοικούν;;;
Αυτός που θα πάει για ψάρεμα, μόνος του θα είναι στην τελική.
Έχεις δει πολλούς να ψαρεύουν μπουλούκια; Και ψάχνει κι αυτός (υποθέτω) μια βαλβίδα αποσυμπίεσης από όλη την παράνοια που βιώνουμε.

Γίνε λοιπόν λίγο πιο διαλλακτικός με το "τσεκούρι" σου γιατί όλοι μαζί τον πίνουμε.

Engelados
17/01/2021, 03:27
Εγώ παιδιά σα νέος οδηγός στο χώρο της μοτοσικλέτας και με την πρώτη μου μηχανή να γίνεται δικιά μου λίγο πριν το 2ο Lockdown δεν υπήρχε ποτέ η παραμικρή π ε ρ ί π τ ω σ η να κάτσω να τη βλέπω.
Έχω μαζέψει φίλους και γνωστούς ο ένας στη μια άκρη της Αθήνας ο άλλος στην άλλη και ανάλογα πάω προς τον έναν ή προς τον άλλο για "παροχή βοήθειας", ή κάθε φορά που πάω για "ψώνια" φροντίζω να κλέψω και λιγάκι. :p

Έχω πάει και Σούνιο κανα 2-3 φορές πρόσφατα που είχε και ωραίο καιρό. Ούτε με σταμάτησε ούτε με κοίταξε ποτέ κανείς...και περνάω και απ' το κέντρο για τις περισσότερες διαδρομές.

Όπως το βλέπω εγώ ?
1ον Το να σε σταματήσουν, ακόμα κι αν κανεις μαλακιλίκια, είναι δύσκολο. Το 80% των οργάνων βαριέται και καταργιέται ήδη την αγγαρεία που του φορτώσανε.
2ον Αν σε σταματήσουν (σπάνιο) το πολύ πολύ να σου ζητήσουν να δουν μια ταυτότητα και ένα δίπλωμα...ΙΣΩΣ και το ένα μήνυμα ,έτσι, για το τυπικό.
3ον Αν καταφέρεις να είσαι τόσο γκαντέμης που έπεσες σε αστυνόμο "σαίνη" και αρχίσει να κολλάει στις λεπτομέρειες του λές και την αλήθεια "Ρε φίλε ΟΚ. με έπιασες. Βγήκα για να ξεσκάσω αλλά ξέρεις τι, βόλτα με τη μηχανή κάνω. Φοράω κράνος, είμαι στον ανοιχτό αέρα και όχι στο λεωφορείο, δεν διασπείρω κάποιον ιό τρελαμένος είμαι και βγήκα να ξελασκάρω."

Ε ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΡΟΜΠΟΚΟΠ και δε σκαμπαζει κι έτσι...θα τη φας την κλήση σου αλλά ρε αδερφέ. Δεν δίνω και πάνω από 1% πιθανότητα να την πάθεις.
Αρκεί να είσαι προβλεπέ, με το κράνος σου, το τζάκετ σου, τον εξοπλισμό σου. Να μην πουλάς τουπέ και να μη βαράς κόφτες μπροστά τους. Έχε ένα μηνυμα στο κινητο και μια ταυτότητα και κατ'εμέ είσαι κομπλέ.

Άντε και καλές βόλτες :D

lospsi
17/01/2021, 12:22
Εγώ παιδιά σα νέος οδηγός στο χώρο της μοτοσικλέτας και με την πρώτη μου μηχανή να γίνεται δικιά μου λίγο πριν το 2ο Lockdown δεν υπήρχε ποτέ η παραμικρή π ε ρ ί π τ ω σ η να κάτσω να τη βλέπω.
Έχω μαζέψει φίλους και γνωστούς ο ένας στη μια άκρη της Αθήνας ο άλλος στην άλλη και ανάλογα πάω προς τον έναν ή προς τον άλλο για "παροχή βοήθειας", ή κάθε φορά που πάω για "ψώνια" φροντίζω να κλέψω και λιγάκι. :p

Έχω πάει και Σούνιο κανα 2-3 φορές πρόσφατα που είχε και ωραίο καιρό. Ούτε με σταμάτησε ούτε με κοίταξε ποτέ κανείς...και περνάω και απ' το κέντρο για τις περισσότερες διαδρομές.

Όπως το βλέπω εγώ ?
1ον Το να σε σταματήσουν, ακόμα κι αν κανεις μαλακιλίκια, είναι δύσκολο. Το 80% των οργάνων βαριέται και καταργιέται ήδη την αγγαρεία που του φορτώσανε.
2ον Αν σε σταματήσουν (σπάνιο) το πολύ πολύ να σου ζητήσουν να δουν μια ταυτότητα και ένα δίπλωμα...ΙΣΩΣ και το ένα μήνυμα ,έτσι, για το τυπικό.
3ον Αν καταφέρεις να είσαι τόσο γκαντέμης που έπεσες σε αστυνόμο "σαίνη" και αρχίσει να κολλάει στις λεπτομέρειες του λές και την αλήθεια "Ρε φίλε ΟΚ. με έπιασες. Βγήκα για να ξεσκάσω αλλά ξέρεις τι, βόλτα με τη μηχανή κάνω. Φοράω κράνος, είμαι στον ανοιχτό αέρα και όχι στο λεωφορείο, δεν διασπείρω κάποιον ιό τρελαμένος είμαι και βγήκα να ξελασκάρω."

Ε ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΡΟΜΠΟΚΟΠ και δε σκαμπαζει κι έτσι...θα τη φας την κλήση σου αλλά ρε αδερφέ. Δεν δίνω και πάνω από 1% πιθανότητα να την πάθεις.
Αρκεί να είσαι προβλεπέ, με το κράνος σου, το τζάκετ σου, τον εξοπλισμό σου. Να μην πουλάς τουπέ και να μη βαράς κόφτες μπροστά τους. Έχε ένα μηνυμα στο κινητο και μια ταυτότητα και κατ'εμέ είσαι κομπλέ.

Άντε και καλές βόλτες :D

Σωστός!

panavour
17/01/2021, 12:42
Εγώ παιδιά σα νέος οδηγός στο χώρο της μοτοσικλέτας και με την πρώτη μου μηχανή να γίνεται δικιά μου λίγο πριν το 2ο Lockdown δεν υπήρχε ποτέ η παραμικρή π ε ρ ί π τ ω σ η να κάτσω να τη βλέπω.
Έχω μαζέψει φίλους και γνωστούς ο ένας στη μια άκρη της Αθήνας ο άλλος στην άλλη και ανάλογα πάω προς τον έναν ή προς τον άλλο για "παροχή βοήθειας", ή κάθε φορά που πάω για "ψώνια" φροντίζω να κλέψω και λιγάκι. :p

Έχω πάει και Σούνιο κανα 2-3 φορές πρόσφατα που είχε και ωραίο καιρό. Ούτε με σταμάτησε ούτε με κοίταξε ποτέ κανείς...και περνάω και απ' το κέντρο για τις περισσότερες διαδρομές.

Όπως το βλέπω εγώ ?
1ον Το να σε σταματήσουν, ακόμα κι αν κανεις μαλακιλίκια,






είναι δύσκολο. Το 80% των οργάνων βαριέται και


καταργιέται ήδη την αγγαρεία που του φορτώσανε.
2ον Αν σε σταματήσουν (σπάνιο) το πολύ πολύ να σου ζητήσουν να δουν μια ταυτότητα και ένα δίπλωμα...ΙΣΩΣ και το ένα μήνυμα ,έτσι, για το τυπικό.
3ον Αν καταφέρεις να είσαι τόσο γκαντέμης που έπεσες σε αστυνόμο "σαίνη" και αρχίσει να κολλάει στις λεπτομέρειες του λές και την αλήθεια "Ρε φίλε ΟΚ. με έπιασες. Βγήκα για να ξεσκάσω αλλά ξέρεις τι, βόλτα με τη μηχανή κάνω. Φοράω κράνος, είμαι στον ανοιχτό αέρα και όχι στο λεωφορείο, δεν διασπείρω κάποιον ιό τρελαμένος είμαι και βγήκα να ξελασκάρω."

Ε ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΡΟΜΠΟΚΟΠ και δε σκαμπαζει κι έτσι...θα τη φας την κλήση σου αλλά ρε αδερφέ. Δεν δίνω και πάνω από 1% πιθανότητα να την πάθεις.
Αρκεί να είσαι προβλεπέ, με το κράνος σου, το τζάκετ σου, τον εξοπλισμό σου. Να μην πουλάς τουπέ και να μη βαράς κόφτες μπροστά τους. Έχε ένα μηνυμα στο κινητο και μια ταυτότητα και 300 ευρω στον λογαριασμο σου και κατ'εμέ είσαι κομπλέ.

Άντε και καλές βόλτες :D

fixed :lol:

toyar
19/01/2021, 07:05
Άδικο δεν έχεις
Όποιον κι αν ρωτήσεις θα σου πει κάποια προσωπική δικαιολογια-παραθυρακι
Ο καθένας μόνος του δίκιο θάχει αλλά όλοι μαζί θα παραβιάζουμε τον -οποιο- νόμο από λίγο
Και νομίζω ότι αυτό είναι το βασικότερο πρόβλημα της κοινωνίας μας διαχρονικά
Και ένα μεγάλο βαρίδι ταυτόχρονα......
(Κι εγώ παραβιάζω για τους δικούς μου λόγους)

caesarsk
20/01/2021, 08:24
Κανω καθημερινά, λόγω δουλειάς, από 30-80 χλμ την μέρα μέσα στην πόλη, από την πρώτη μέρα του Lockdown. Αν εξαιρέσεις την πρώτη εβδομάδα που με σταμάτησαν 2 φορές, πλέον δεν ασχολούνται ούτε οι αστυνομικοί εκτός και αν υπάρχουν κάμερες της τηλεόρασης. Ποιον από όλους να σταματήσουν όταν σε αυτό το lockdown καθημερινά οι δρόμοι ήταν γεμάτοι οχήματα. Καμμιά σχέση με το πρώτο του Μαρτιου οπου δεν έβλεπες αυτοκίνητο στο δρόμο.
Παράδειγμα από Μενίδι, Κηφισία, Αλεξάνδρας, Λιοσίων
https://www.youtube.com/watch?v=8P3SKWjoAPE

dankannn
21/01/2021, 16:41
Κανω καθημερινά, λόγω δουλειάς, από 30-80 χλμ την μέρα μέσα στην πόλη, από την πρώτη μέρα του Lockdown. Αν εξαιρέσεις την πρώτη εβδομάδα που με σταμάτησαν 2 φορές, πλέον δεν ασχολούνται ούτε οι αστυνομικοί εκτός και αν υπάρχουν κάμερες της τηλεόρασης. Ποιον από όλους να σταματήσουν όταν σε αυτό το lockdown καθημερινά οι δρόμοι ήταν γεμάτοι οχήματα. Καμμιά σχέση με το πρώτο του Μαρτιου οπου δεν έβλεπες αυτοκίνητο στο δρόμο.
Παράδειγμα από Μενίδι, Κηφισία, Αλεξάνδρας, Λιοσίων
https://www.youtube.com/watch?v=8P3SKWjoAPE

Οπως ακριβος τα λες είναι φίλε μου.
Και τώρα θέλουν να ανοίξουν τα πάντα, το μήνυμα μας μαρανε που θέλουν να στέλνουμε.

caesarsk
23/01/2021, 09:01
Αλλο ένα παραμιλητό μέσα στο κράνος οδηγόντας στην πόλη

https://www.youtube.com/watch?v=-LSbIBqR3F4

KAWAMANRIDER
23/01/2021, 13:45
προσωπικά θεωρώ ότι με το lockdown δεν έχεις και κάπου να καταλήξεις όταν κινείσαι γύρω γύρω
να κάτσεις για έναν καφέ ένα φαγητό , κάτι ανθρώπινο τελοσπάντων . Τουλάχιστον στην επαρχία
είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα για να μετακινηθείς αλλά δεν έχεις που να κάτσεις . Αθήνα και στις
μεγάλες πόλεις δεν ξέρω τι κάνει ο κόσμος γενικά .

caesarsk
26/01/2021, 09:12
Εγω πάντως με πραγματικό κίνδυνο για 300αρι την Κυριακή δεν άντεξα, δεν την πάλευα άλλο. Βγήκα για μια βόλτα Μαραθωνα, Μεσογεια έτσι πάνω στην τρέλα μου. Συναντησα πραγματικα πολλά περιπολικά αλλά κανείς δεν ασχολιόταν. Το μεγαλύτερο πέσιμο που είδα ήταν όταν βγαίνοντας από Αττική Οδό δεξιά ήταν σταματημένα 6 περιπολικά. Σκέφτηκα πως εδώ την κάτσαμε. Την ώρα που είμαι στο φανάρι, ανοίγουν τις πόρτες και βγαίνουν έξω...και απλώνουν τα σουβλάκια πάνω στο καπώ ενός περιπολικού...

https://youtu.be/VOpiPAcwZzc

Engelados
26/01/2021, 23:23
Εγω πάντως με πραγματικό κίνδυνο για 300αρι την Κυριακή δεν άντεξα, δεν την πάλευα άλλο. Βγήκα για μια βόλτα Μαραθωνα, Μεσογεια έτσι πάνω στην τρέλα μου. Συναντησα πραγματικα πολλά περιπολικά αλλά κανείς δεν ασχολιόταν. Το μεγαλύτερο πέσιμο που είδα ήταν όταν βγαίνοντας από Αττική Οδό δεξιά ήταν σταματημένα 6 περιπολικά. Σκέφτηκα πως εδώ την κάτσαμε. Την ώρα που είμαι στο φανάρι, ανοίγουν τις πόρτες και βγαίνουν έξω...και απλώνουν τα σουβλάκια πάνω στο καπώ ενός περιπολικού...

https://youtu.be/VOpiPAcwZzc

:lol:

Lioulios
27/01/2021, 19:29
Κοντινή βολτα με φιλους .
Οσοι ηταν εκει ,μπορουν να κανουν τάγκ απο μονοι τους
425095

caesarsk
01/02/2021, 11:15
Ολη αυτή η κλεισούρα με έχει κάνει και σκέφτομαι πολύ. Περισσότερο απ' όσο χρειάζεται για να είμαι καλά. Παρ'όλα αυτά βλέπω λάθη μου και προσπαθώ να τα διορθώσω (αν διορθώνονται). Το ζήτημα είναι ότι μετά νιώθω καλά. Βολτάρετε και μην χαλιέστε για τίποτα, γιατί χάνουμε στιγμές που δεν έρχονται πίσω.

https://youtu.be/eHSqSdzLuk0

panavour
01/02/2021, 11:29
Ολη αυτή η κλεισούρα με έχει κάνει και σκέφτομαι πολύ. Περισσότερο απ' όσο χρειάζεται για να είμαι καλά. Παρ'όλα αυτά βλέπω λάθη μου και προσπαθώ να τα διορθώσω (αν διορθώνονται). Το ζήτημα είναι ότι μετά νιώθω καλά. Βολτάρετε και μην χαλιέστε για τίποτα, γιατί χάνουμε στιγμές που δεν έρχονται πίσω.

https://youtu.be/eHSqSdzLuk0

Ευχολογιο,δυσκολο γι αυτον που παιρνει 532 επιδομα,και θα πληρωσει 300αρι.

doctor_john
01/02/2021, 11:48
Δεν υπάρχει λόγος να το πληρώσει λες και αγοράζει σε προσφορά, ας το αφήσει να πάει στην εφορία και να χρησιμοποιήσει ότι υπάρχει για
να το διαιρέσει έτσι ώστε να χάσει την αξία του.
Οτιδήποτε δημιουργεί πρόβλημα στον εισπρακτικό μηχανισμό τους.

panavour
01/02/2021, 12:34
Δεν υπάρχει λόγος να το πληρώσει λες και αγοράζει σε προσφορά, ας το αφήσει να πάει στην εφορία και να χρησιμοποιήσει ότι υπάρχει για
να το διαιρέσει έτσι ώστε να χάσει την αξία του.
Οτιδήποτε δημιουργεί πρόβλημα στον εισπρακτικό μηχανισμό τους.

Κανενα προβλημα στον εισπρακτικο μηχανισμο,το προβλημα ειναι στον οφειλετη του προστιμου,το οποιον μπορει και να πληρωθει με τις αναλογες προσαυξησεις,πραγμα ακομα πιο δυσκολο για καποιον που ΖΕΙ με 532 ευρω επιδομα.Το κρατος και ειδικα ο εισπρακτικος μηχανισμος ΔΕΝ εχασε ποτε,και αν θελει θα στα παρει.Γι αυτο καλον ειναι να αποφευγονται αναλογες συμβουλες,ειδικα αν αφορουν σε ανθρωπους που πληττονται την παρουσα στιγμη.Δεν ειναι ολοι δημοσιοι υπαλληλοι ,που ειτε δουλεψουν ειτε οχι,πληρωνονται καθημενοι,χωρις καμμια μειωση.

doctor_john
01/02/2021, 13:01
Kαλόν είναι να αποφεύγονται τέτοιες συμβουλές σε εμένα.
Το αν χάνει ή αν κερδίζει και αν έχει προσαυξήσεις και πόσο όπως και πως πληρώνεται το ξέρω και εγώ.

panavour
01/02/2021, 13:12
Kαλόν είναι να αποφεύγονται τέτοιες συμβουλές σε εμένα.
Το αν χάνει ή αν κερδίζει και αν έχει προσαυξήσεις και πόσο όπως και πως πληρώνεται το ξέρω και εγώ.

Η συμβουλη δεν ηταν μονο προς εσενα ,ηταν προς ολους που δινουν συμβουλες τετοιου ειδους,που κατ εμε ειναι ανευ ουσιαστικου αντικρυσματος,και πρακτικα ειναι αυτο που λεει ο λαος ,''κανουν μνημοσυνο με ξενα κολλυβα'' η να το πω πιο συγχρονα γιατι ειμαι και γερος ''κανουν κουμαντο με ξενα λεφτα''

airmav
01/03/2021, 19:24
εγκλεισμος

θα σκαγα,εκανα υπομονη ,αλλα δεν αντεξα.

ολα τα δικια μαζι σου.....:beer:

Υ.Γ. δεν ξερω να διορθωσω τον τιτλο του θεματος

teo_g7
01/03/2021, 19:43
Πάντως την Κυριακή που έριξα μια κοντινή (ημιπαρανομη) είδα αρκετές μηχανές να βγαίνουν προς τα έξω και στο περίπτερο αραγμενες. Δε φαντάζομαι όλοι αυτοί να βγήκαν ως την Κινέτα

caesarsk
03/03/2021, 07:20
Πάντως την Κυριακή που έριξα μια κοντινή (ημιπαρανομη) είδα αρκετές μηχανές να βγαίνουν προς τα έξω και στο περίπτερο αραγμενες. Δε φαντάζομαι όλοι αυτοί να βγήκαν ως την Κινέτα

Ολοι οσοι ήταν στο περίπτερο (γιατί ημουν εκει) κατέληξαν στην Ψαθα. Ο δρομος Οινοη-Βιλλια-Ψαθα ήταν γεμάτος. Επέστρεψα από Μεγαρα-Νεα Περαμο-Ελευσινα (την παλια Εθνική) και ηταν γεματο αυτοκίνητα

https://www.youtube.com/watch?v=jw7XFKzNB9c

Kas_Tracer
03/03/2021, 09:05
Εν τω μεταξύ ο παραλογισμός συνεχίζεται. https://www.protothema.gr/greece/article/1100689/alert-peloni-sto-trapezi-allages-ston-kodiko-6-metakiniseis-mono-me-ta-podia/

Επίσης διαβάζοντας ανακαλύπτεις ότι οι "ειδικοί" ανακάλυψαν ότι η απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 6 δημιούργησε περισσότερα προβλήματα ( είπαμε οι άνθρωποι είναι ειδικοί , απλά δεν ξέρουν τι κάνουν)
Σε λίγο οι ειδικοί θα μας βάλουν σακούλα για να μην ανασαίνουμε. Έτσι θα μας σώσουν.

Parking
03/03/2021, 10:13
Εν τω μεταξύ ο παραλογισμός συνεχίζεται. https://www.protothema.gr/greece/article/1100689/alert-peloni-sto-trapezi-allages-ston-kodiko-6-metakiniseis-mono-me-ta-podia/

Επίσης διαβάζοντας ανακαλύπτεις ότι οι "ειδικοί" ανακάλυψαν ότι η απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 6 δημιούργησε περισσότερα προβλήματα ( είπαμε οι άνθρωποι είναι ειδικοί , απλά δεν ξέρουν τι κάνουν)
Σε λίγο οι ειδικοί θα μας βάλουν σακούλα για να μην ανασαίνουμε. Έτσι θα μας σώσουν.

Εγώ μόνο απ το εμβόλιο περιμένω πια
να περάσει στη μαζική παραγωγή να γλιτώσουμε (Όσοι γλιτώσουν)
ΑΠό τους γελοίους δεν περιμένω πια τίποτε.
Ούτε από κυβέρνηση ούτε από το λαό.
Τελικά χρόνια στο τσατσιλίκι δεν αλλάζουν έτσι εύκολα

Ακόμα και το θέμα που γράφουμε δηλαδή παραπέμπει
σε ανθρώπους μη σκεπτόμενους
να το πούμε με το γάντι

Προσεχώς ο λογαριασμός και να δούμε πόσοι θα έχουμε βενζίνη
για βόλτα εδώ που γράφουμε

AUFGEBRACHT
03/03/2021, 21:14
Εν τω μεταξύ ο παραλογισμός συνεχίζεται. https://www.protothema.gr/greece/article/1100689/alert-peloni-sto-trapezi-allages-ston-kodiko-6-metakiniseis-mono-me-ta-podia/

Επίσης διαβάζοντας ανακαλύπτεις ότι οι "ειδικοί" ανακάλυψαν ότι η απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 6 δημιούργησε περισσότερα προβλήματα ( είπαμε οι άνθρωποι είναι ειδικοί , απλά δεν ξέρουν τι κάνουν)
Σε λίγο οι ειδικοί θα μας βάλουν σακούλα για να μην ανασαίνουμε. Έτσι θα μας σώσουν.

Πως το είχε πει ο Bismarck; -Drei professoren, vaterland verloren (τρεις καθηγητές, χάθηκε η πατρίδα).

Άσχετο... ακούω συνέχεια μια συζήτηση ότι από τα δεδομένα που αναλύονται, υπάρχει λέει μια κατάχρηση του κωδικού 6 και πολλοί έστελναν μέσα στην ημέρα 5 και 10 φορές sms... Ποια δεδομένα αναλύθηκαν; ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι τα sms και οι αριθμοί τηλεφώνων δεν αποθηκεύονται σε κάποια βάση δεδομένων... λέμε τώρα...

panavour
03/03/2021, 21:23
Δεν χρειαζοταν να αναλυσεις τιποτα,οποιος κυκλοφορουσε εστω και λιγο εβλεπε τι γινοταν.Πατεις με,πατω σε παντου.

AUFGEBRACHT
03/03/2021, 21:29
Δεν χρειαζοταν να αναλυσεις τιποτα,οποιος κυκλοφορουσε εστω και λιγο εβλεπε τι γινοταν.Πατεις με,πατω σε παντου.

Το ότι γινόταν πατείς σε πατώ και ότι όλοι κόβανε βόλτες με επίφαση τη... σωματική άσκηση, ήταν οφθαλμοφανές, όπως και ότι όλο αυτό ήταν καραντίνα από τα Lidl.

Το ξαναγράφω όμως: έγινε ανάλυση δεδομένων και βρέθηκε ότι πολλά νούμερα έστελναν μέσα στην ημέρα 5 και 10 φορές sms κωδικό 6. Πως αντλήθηκαν τα στοιχεία, από ποια βάση δεδομένων; Ε;;;

panavour
03/03/2021, 21:32
ρωτας τις εταιρειες κινητης,και διαιρεις δια του πληθυσμου.

AristidisZ
03/03/2021, 21:51
Ναι, μόνο που κάτι έλεγαν ότι αυτά τα μηνύματα δεν έμπαιναν σε καμία βάση...

Μη συζητήσουμε ότι παίζει να είμαστε η μόνη χώρα που χρησιμοποιεί sms...

borgiriadis1
04/03/2021, 09:06
Ναι, μόνο που κάτι έλεγαν ότι αυτά τα μηνύματα δεν έμπαιναν σε καμία βάση...

Μη συζητήσουμε ότι παίζει να είμαστε η μόνη χώρα που χρησιμοποιεί sms...

Υποθετικά δεν μπαίνουν σε καμία βάση. Και αφού δεν ελέγχεται από κανέναν για ποιο λόγο υπάρχουν. Δλδ αφού ξέρω ότι το μνμ μου δεν καταγράφεται για ποιό λόγο να μην στέλνω συνέχεια αφού δεν ελέγχομαι (από τον μεγάλο αδερφό. Οι αστυνομικοί καμιά φορά ελέγχουν αν έστειλες μνμ). Και πως κατάλαβαν οτι το 6 χρησιμοποιείται πολύ? Τους το σφύριξε κάποιος χαφιές?
Είναι για γέλια όλοι τους και όλοι μας.
Για να μην παρεξηγηθώ, σαν μέτρο εμένα μου φαίνεται καλό. Και αυτό γτ οι άλλες χώρες ακολουθούν τα μέτρα. Τον Ελληνάρα όμως δεν τον κάνεις καλά εύκολα. Ας μην μας κοροϊδεύουν όμως οτι δεν ελέγχεται.
Θα μου πεις λες και δεν το ήξερες-περίμενες οτι τα μνμτα ελέγχονται? Το οτι γνωρίζουμε ομως οτι κτ είναι ψέμα δεν σταματάει να το κάνει ψέμα.

AristidisZ
04/03/2021, 11:57
Υποθετικά δεν μπαίνουν σε καμία βάση. Και αφού δεν ελέγχεται από κανέναν για ποιο λόγο υπάρχουν. Δλδ αφού ξέρω ότι το μνμ μου δεν καταγράφεται για ποιό λόγο να μην στέλνω συνέχεια αφού δεν ελέγχομαι (από τον μεγάλο αδερφό. Οι αστυνομικοί καμιά φορά ελέγχουν αν έστειλες μνμ). Και πως κατάλαβαν οτι το 6 χρησιμοποιείται πολύ? Τους το σφύριξε κάποιος χαφιές?
Είναι για γέλια όλοι τους και όλοι μας.
Για να μην παρεξηγηθώ, σαν μέτρο εμένα μου φαίνεται καλό. Και αυτό γτ οι άλλες χώρες ακολουθούν τα μέτρα. Τον Ελληνάρα όμως δεν τον κάνεις καλά εύκολα. Ας μην μας κοροϊδεύουν όμως οτι δεν ελέγχεται.
Θα μου πεις λες και δεν το ήξερες-περίμενες οτι τα μνμτα ελέγχονται? Το οτι γνωρίζουμε ομως οτι κτ είναι ψέμα δεν σταματάει να το κάνει ψέμα.

Εγώ όταν ξεκίνησε η ιστορία πέρυσι τέτοια εποχή ήμουν στο εξωτερικό

Μου έχουν πει ότι η επίσημη θέση της κυβέρνησης ήταν ότι τα μηνύματα στο 13033 δεν μπαίνουν σε βάσεις δεδομένων

Προχτές, σε γνωστό βοθροκάναλο (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε), έλεγαν ότι "η στατιστική ανάλυση έδειξε ότι"...

Τελικά τα κρατάνε ή δε τα κρατάνε τα sms ;

panavour
04/03/2021, 13:10
Tο προβλημα ειναι αν κρατανε ή οχι τα sms ή η ορθη χρηση ή καταχρηση χρηση των sms.?

AristidisZ
04/03/2021, 13:19
Tο προβλημα ειναι αν κρατανε ή οχι τα sms ή η ορθη χρηση ή καταχρηση χρηση των sms.?

Το πρόβλημα είναι ότι έχει καταντήσει γελοίο να μη μπορώ να δω τη μάνα μου που μένει 2 χλμ. από το σπίτι μου 4 μήνες τώρα

Και πες η μάνα μου είναι μιας Α ηλικίας, πάει στο διάολο, ας πούμε ότι την προστατεύω

Τον αδερφό μου π.χ. ;

Ο κόσμος είναι στα όριά του, και αυτοί παίζουν με τη νοημοσύνη μας

Εξάλλου αν θες να παρακάμψεις το σύστημα, είναι το μόνο εύκολο, βάζεις 3 χαρτάκια στην τσέπη με διαφορετικές ώρες και τελειώνει το θέμα

Μεγάλα παιδιά είμαστε, ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του, ήμαρτον όμως πια με την κοροϊδία...

panavour
04/03/2021, 13:21
Eχεις επιχειρησει με τον κωδικο 4?

AristidisZ
04/03/2021, 13:36
Eχεις επιχειρησει με τον κωδικο 4?

Γιατί, τι βοήθεια χρειάζεται ο αδερφός μου δηλαδή ;

Bowleno
04/03/2021, 13:38
Εγώ όταν ξεκίνησε η ιστορία πέρυσι τέτοια εποχή ήμουν στο εξωτερικό

Μου έχουν πει ότι η επίσημη θέση της κυβέρνησης ήταν ότι τα μηνύματα στο 13033 δεν μπαίνουν σε βάσεις δεδομένων

Προχτές, σε γνωστό βοθροκάναλο (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε), έλεγαν ότι "η στατιστική ανάλυση έδειξε ότι"...

Τελικά τα κρατάνε ή δε τα κρατάνε τα sms ;

Μιλάει για στατιστική ανάλυση... Κρατάνε μεν το πλήθος των σμς όχι όμως και τα ονόματα αυτών που τα στέλνουν, προφανώς ;)

AristidisZ
04/03/2021, 13:51
Μιλάει για στατιστική ανάλυση... Κρατάνε μεν το πλήθος των σμς όχι όμως και τα ονόματα αυτών που τα στέλνουν, προφανώς ;)

Βασικά όταν κάτι δε μπαίνει σε βάση δεδομένων, δε μπορεί να αναλυθεί στατιστικά

Δεν υπάρχει "ολίγον έγγυος"...

panavour
04/03/2021, 13:55
Γιατί, τι βοήθεια χρειάζεται ο αδερφός μου δηλαδή ;

για την μητερα σου εννοουσα.στα 2 χιλιομετρα

AristidisZ
04/03/2021, 14:09
για την μητερα σου εννοουσα.στα 2 χιλιομετρα

Koίτα, πρακτικά μπορώ να πάω ότι ώρα θέλω, χωρίς κανέναν περιορισμό, καθώς λόγω διττής ιδιότητας (μισθωτός + ελ. επαγγελματίας) έχω ως έδρα το πατρικό

Στη πράξη βέβαια πάω σπάνια, γιατί φοβάμαι με όσα ακούω γύρω μου, και πάντα πάω όταν έχουν περάσει μέρες που δεν έχω έρθει σε επαφή με κόσμο (λόγω τηλεεργασίας έχω αυτήν την πολυτέλεια)

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο κόσμος έχει κουραστεί απίστευτα με όλη αυτή την ιστορία, κυρίως με τον γελοίο τρόπο που έχει γίνει ο χειρισμός της κατάστασης, οπότε το παιχνίδι το έχουν χάσει, ότι απαγόρευση και αν κάνουν τώρα

Ας λέγαν εξαρχής τον Νοέμβρη καθίστε μέσα 20 μέρες, ούτε άσκηση, ούτε δουλειά, ούτε τίποτα, χίλιες φορές έτσι παρά αυτό που γίνεται