PDA

View Full Version : Αγορά μηχανής από αρχάριο και γκρίνια



kynodontas
15/12/2020, 22:50
Εδώ και ένα διάστημα που αποφάσισα να αγοράσω μηχανή, κάνω οικονομίες ώστε να μπορέσω σχετικά άμεσα να κάνω μαθήματα για δίπλωμα και να αγοράσω και μηχανή/σκούτερ. Έχω μεγάλο πρόβλημα με τη γκρίνια στο σπίτι, γιατί η μητέρα μου (όπως και οι περισσότερες φανντάζομαι) ατα έχει παίξει στη σκέψη και φοβάται. Δεν είμαι κανά 18χρονο, 29 κοντεύω, με δικά μου λεφτά (προφανώς) θα την αγοράσω απλά με μαυρίζει η σκέψη ότι θα ανησυχεί και ακόμα χειρότερα αν πάθω κάτι τι θα κάνει. Επίσης με σκαλώνει ότι στην ουσία είμαι μόνος μου, δεν έχω κάποιον φίλο να μου δείξει να μαφήσει να "παίξω" λίγο με τη μηχανή του και να με συμβουλεύσει. Αυτοκίνητο δεν με τραβάει καθόλου να οδησήσω και απλά στεναχωριέμαι γιατί πάντα ήθελα να οδηγήσω μηχανή και ήταν ένα όνειρο που πάντα είχα. Αν είχε κανείς κάτι να σχολιάσει πάνω σε αυτό θα με βοηούσε να ακούσω μερικές απόψεις..

doctor_john
15/12/2020, 23:01
στοίχημα τα πρωτα σου λάδια πως όταν τελειώσει αυτο το θεμα η μαμα σου θα σου φαίνεται κολλητάρι...

motojojo
15/12/2020, 23:18
Μετά από ατύχημα που είχε ο αδερφός μου και η δική μου μάνα δεν ήθελε να ακουσει για μηχανή, παρόλο που οδηγούσα παπί κοντά μια δεκαετία. Ξεκίνησα στα κρυφά να κάνω τα μαθηματα για επέκταση διπλώματος. Τελικά το έμαθε από σπόντα όταν πήραν τηλ από τη σχολή και αρχισε τη γκρίνια. Μισή ώρα μετά με ρώτησε αν ειχα τα χρήματα και αν ηθελα να τσοντάρει για τα μαθήματα. Funfact: 28 ήμουν! :D Φρεσκοαπολυμένος από το στρατό.

Τελικά το δίπλωμα το πήρα και μερικά χρόνια αργότερα πήρε μηχανή ο αδερφός μου.

Μην σε παίρνει από κάτω, μάνα είναι και σε νοιάζεται προφανώς. Αλλά κι εσύ πρέπει να κάνεις ότι σου αρέσει. Εσύ να προσέχεις προφανώς και θα συνηθίσει και αυτή.

katsar
15/12/2020, 23:39
Φίλε εγώ είμαι ~42 και όταν είναι να κάνω ταξιδάκι να την επισκεφτώ δεν της το λέω.
Καταλαβαίνεις γιατί,κάποια πράγματα δεν αλλάζουν,από εκεί και πέρα κάνε αυτό που θέλεις.
Τα ρίσκα τα ξέρεις και εσύ.
Τώρα στα περί εμπειρίας ...Ε βγάζεις το δίπλωμα,έχει και έξτρα σχολή μετά αν θέλεις,παίρνεις κάτι μικρό και τα μάτια σου ανοιχτά.

DrBig
15/12/2020, 23:44
Εδώ και ένα διάστημα που αποφάσισα να αγοράσω μηχανή, κάνω οικονομίες ώστε να μπορέσω σχετικά άμεσα να κάνω μαθήματα για δίπλωμα και να αγοράσω και μηχανή/σκούτερ. Έχω μεγάλο πρόβλημα με τη γκρίνια στο σπίτι, γιατί η μητέρα μου (όπως και οι περισσότερες φανντάζομαι) ατα έχει παίξει στη σκέψη και φοβάται. Δεν είμαι κανά 18χρονο, 29 κοντεύω, με δικά μου λεφτά (προφανώς) θα την αγοράσω απλά με μαυρίζει η σκέψη ότι θα ανησυχεί και ακόμα χειρότερα αν πάθω κάτι τι θα κάνει. Επίσης με σκαλώνει ότι στην ουσία είμαι μόνος μου, δεν έχω κάποιον φίλο να μου δείξει να μαφήσει να "παίξω" λίγο με τη μηχανή του και να με συμβουλεύσει. Αυτοκίνητο δεν με τραβάει καθόλου να οδησήσω και απλά στεναχωριέμαι γιατί πάντα ήθελα να οδηγήσω μηχανή και ήταν ένα όνειρο που πάντα είχα. Αν είχε κανείς κάτι να σχολιάσει πάνω σε αυτό θα με βοηούσε να ακούσω μερικές απόψεις..

Ρε κυνοδοντα, εδω υπαρχουν ανθρωποι που εκαναν αλλαγη φυλου να ουμε και ειχαν να αντιμετωπισουν εκτος απο τον εαυτο τους, κοινωνια φιλους και γονεις. Κι εσυ προβληματιζεσαι για ενα μοτοσακο?

Παρα εχουμε γινει σοφτηδες μου φαινεται. Σε λιγο θα εχουμε και γραμμη ψυχολογικης υποστηριξης για τα ευρωπαϊκα. "Αγορασατε ευρωπαϊκο μηχανακι και νοιωθετε πως δε θα φτασετε στο προορισμο σας?" Καλεστε το xyz και μιληστε με τους ειδικα εκπαιδευμενους μας ψυχολογους μηχανικους.

Τζιζας.

νεοσσός
16/12/2020, 00:42
...με μαυρίζει η σκέψη ότι θα ανησυχεί και ακόμα χειρότερα αν πάθω κάτι τι θα κάνει...
Αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις μοτοσυκλέτα, να θυμάσαι τα παραπάνω λόγια και να οδηγείς με σύνεση. Να φοράς πάντοτε πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό και να μην οδηγήσεις ούτε μία φορά κουρασμένος, πιωμένος ή εκνευρισμένος.

Ως προς την απουσία φίλου μοτοσυκλετιστή, δεν είναι κάτι σημαντικό. Με περισσότερη ασφάλεια θα μάθεις με δάσκαλο, παρά με φίλο. Το διαδίκτυο έχει άπειρο υλικό με συμβουλές ασφαλούς και σωστής οδήγησης.

Κατά τα άλλα, δύσκολα θα βρεις σε μοτοσυκλετιστικό forum κάποιον να σου πει να μην αγοράσεις μοτοσυκλέτα. Πρακτικά είναι σαν να ζητάς να ενισχυθεί η επιλογή σου, οπότε αν θέλεις να αποκτήσεις σφαιρική άποψη, θα πρέπει να ρωτήσεις κι αλλού.

Shinigami Ryuk
16/12/2020, 01:07
Πανε παρε μηχανη.Θα συνηθισει

afasias
16/12/2020, 07:21
Μόλις αρχίσεις να κουβαλάς τα ψώνια, να πηγαίνεις σε αγγαρείες που θα σου ζητάει τότε θα δεις πως ίσως να αρχίσει να τσοντάρει κι αυτή για τη μηχανή! :)

kynodontas
16/12/2020, 08:00
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την ειρωνία μερικών. Και δεν είναι αντίστοιχο με την κοινωνία που έχουν να αντιμετωπίζουν κάποιοι. Αφενός δεν έχει καμία σχέση το παράδειγμα, αφετέρου δε θέλω να ανησυχεί. Δε νομίζω ότι θα δεχθώ κοινωνικό αποκλεισμό και ρατσισμό όπως τα άτομα που έκαναν διόρθωση φύλλου (δυστυχώς).

Όσο για τα ψώνια..με τα πόδια τα πάμε είναι ακριβώς απέναντι το σουπερμαρκετ :P

doctor_john
16/12/2020, 08:51
Δεν είναι ειρωνεία, σου παρουσιάζει ένα μεγαλύτερο πρόβλημα αντίστοιχης υφής για να δεις την μικρότητα αυτού που σε απασχολεί.
Με λίγα λόγια, έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις ότι σου κατέβει και οι μανάδες επίσης να ανησυχούν στην προσπάθεια τους να αποδείξουν
ότι είναι καλές μάνες.

Δεν αλλάζει αυτό. Αν δεν δίνεις δικαιώματα να σε χαρακτηρίζει απρόσεκτο και ασυνείδητο απλά δεν μεγεθύνεται.
Απο την άλλη, όσο σε νοιάζει τι σου λέει και διαμορφώνεις την ζωή σου αντίστοιχα, τόσο θα το χρησιμοποιεί για να κάνεις
όσα εκείνη πιστεύει ότι είναι σωστά.

Έτσι είναι οι μαμάδες, τώρα είναι η μοτό, πριν ήταν ο στρατός, αύριο θα είναι η γυναίκα σου, μεθαύριο τα κληρονομικά...

Εσύ δεν στενοχωριέσαι για την ζάχαρη που μπαίνει σπίτι και τον καρκίνο που μοιράζει (η ζάχαρη) τυλιγμένη θαλπωρή και αγάπη;

Χάνεις τον χρόνο σου, είναι αδύνατον να σταματήσει να ανησυχεί. Ακόμα και αν της παρουσίαζες εκατομμύρια για να την διαβεβαιώσεις
πως έχεις την δυνατότητα να σε αναλάβουν σε δευτερόλεπτα οι καλύτεροι γιατροί του κόσμου, θα ανησυχούσε που τα βρήκες και μη σε απαγάγουν για λύτρα...

Εμένα με στεναχωρεί η έλλειψη Ηλιοφάνειας και με ανησυχεί η βροχή μην πέσει κανείς πάνω μου.
Μπορώ να κάνω κάτι;
Τα γράφω στα παλιά μου μαρσπιε και κάνω αυτό που είχα υπόψιν.

Θα συνηθίσει όπως συνήθισαν οι μαμάδες όλων μας, μέρα με την μέρα που σε βλέπει να γυρνάς.
Αν έχει πολύ ανεπτυγμένο εγωϊσμό και σου δημιουργεί πρόβλημα θα πρέπει να απομακρυνθείς.

harris_x
16/12/2020, 08:56
Η μάνα σου φοβάται γιατί απλά δεν γνωρίζει και ίσως επειδή έχει ακούσει ό,τι έχουν ακούσει όλες οι μανάδες για ατυχήματα κλπ.

Φρόντισε να της μεταφέρεις γνώση για το αντικείμενο και για τις προφυλάξεις (εξοπλισμός αναβάτη, μαθήματα ασφαλούς οδήγησης κλπ) που θα πάρεις για τον κάθε κίνδυνο που υπάρχει στον δρόμο και θα ηρεμήσει.

viper1
16/12/2020, 09:30
Εμένα με στεναχωρεί η έλλειψη Ηλιοφάνειας και με ανησυχεί η βροχή μην πέσει κανείς πάνω μου.


Εσένα γιατρέ αν σε ανησυχεί η έλλειψη ηλιοφάνειας ενώ μένεις στην Ελλάδα προτείνω να βγαίνεις πιο συχνά από το υπόγειο :bawl:

Parking
16/12/2020, 09:33
Αν ήταν να κάνουμε τη ζωή μας όπως αρέσει στους άλλους
χ.... μέσα.
Οι επιλογές μας σε κάποιους θα αρέσουν και σε κάποιους όχι
το σίγουρο είναι ότι εμείς ζούμε μ αυτές
Τη γκόμενα σου τουλάχιστον την εγκρίνει?
:(

viper1
16/12/2020, 09:36
Αν ήταν να κάνουμε τη ζωή μας όπως αρέσει στους άλλους
χ.... μέσα.
Οι επιλογές μας σε κάποιους θα αρέσουν και σε κάποιους όχι
το σίγουρο είναι ότι εμείς ζούμε μ αυτές
Τη γκόμενα σου τουλάχιστον την εγκρίνει?
:(

Εχεις τα ίδια βιωματα ε ?:lol:

Parking
16/12/2020, 09:38
Εχεις τα ίδια βιωματα ε ?:lol:
Ναι


Θα συνηθίσει όπως συνήθισαν οι μαμάδες όλων μας, μέρα με την μέρα που σε βλέπει να γυρνάς.
Αν έχει πολύ ανεπτυγμένο εγωϊσμό και σου δημιουργεί πρόβλημα θα πρέπει να απομακρυνθείς.

Εμένα η μάνα μου μου έβγαλε το λάδι :(
Το έχουν οι Ελληνίδες αυτό
Τώρα που βγάζω χρήμα ζεστό έχει καταπιεί τη γλώσσα της με τις μλκιες που έλεγε.
Αν την είχα ακούσει δεν θα είχα ούτε για καφέ.
Ευτυχώς είχα το θείο μου όμως κι έβαλε πλάτη
Άμα αγαπάς δεν είναι πάντα εύκολο να είσαι εγωιστής

doctor_john
16/12/2020, 09:44
Εσένα γιατρέ αν σε ανησυχεί η έλλειψη ηλιοφάνειας ενώ μένεις στην Ελλάδα προτείνω να βγαίνεις πιο συχνά από το υπόγειο :bawl:

Νομίζεις δεν θέλω; είναι κλειδωμένα!

panavour
16/12/2020, 09:52
Ναι



Εμένα η μάνα μου μου έβγαλε το λάδι :(
Το έχουν οι Ελληνίδες αυτό
Τώρα που βγάζω χρήμα ζεστό έχει καταπιεί τη γλώσσα της με τις μλκιες που έλεγε.
Αν την είχα ακούσει δεν θα είχα ούτε για καφέ.
Ευτυχώς είχα το θείο μου όμως κι έβαλε πλάτη
Άμα αγαπάς δεν είναι πάντα εύκολο να είσαι εγωιστής

OTAN θα αποκτησεις παιδια θα αναθεωρησεις οπως ολοι σχεδον.

Kickstart
16/12/2020, 09:57
φίλε πιο ψυχαναγκαστική με την δίκη μου μάνα όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω να υπάρξει...

από τα 14 μου που παράτησα το μάχιμο bmx μου τέλη 80ς αρχές 90ς άρχισα να καβαλάω διάφορα μηχανάκια σε εποχές πολύ επικίνδυνες (λόγω μαλακίας εγκεφάλου και μηδενικής παιδείας γύρω από την ασφάλεια του αναβάτη) και καταλαβαίνεις οτι η έρμη η μάνα μου εμφάνισε πολλές από τις ρυτίδες και άσπρες τρίχες εκείνη την εποχή που ήμουν άγριο νιάτο..

πάντα στεναχωριόμουν που τους παίδευα εκείνη και τον πάτερα μου με το έξτρα άγχος του γιου καθημερινά πάνω σε ένα δίκυκλο (τις σκοτώστρες όπως επαναλάμβανε με χαρακτηριστικό αποτροπιασμό η μάνα μου)...

30 χρόνια μετά έχω την δική μου οικογένεια, δουλειά κτλ.

έχω αλλάξει πάρα πολλές μηχανές, κάπου στη διαδρομή έγινα και εντουράς, έχω γνωρίσει κόσμο, έχω κάνει ταξιδάρες, έχω αξέχαστες αναμνήσεις από διακοπές με έρωτες πάνω σε δυο ρόδες και δεν με βλέπω σύντομα να κατεβαίνω απο την σέλα ενος δικύκλου στην καθημερινότητα μου και στο χόμπι μου (βουνό). Αν αυτά τα χρόνια που καβαλάω, ειχα επιλέξει να κινούμαι με κάρο (δουλεύω καρακέντρο Αθήνας) πιστεύω η μισή μου ζωή θα ηταν μέσα στην καμπίνα ενός κουτιού, πραγματικά λυπάμαι αυτούς που βλέπω καθημερινά μέσα στα μποτιλιαρίσματα. Επίσης ψυχικά θεωρώ θα ήμουν διαφορετικός, η μηχανή ειναι μεγάλο αγχολυτικό και καθαρίζει το μυαλό μου με καθε βόλτα αναψυχής επάνω της...όσα κυβικά να ειναι και ότι τύπου...αρκεί η αίσθηση και γίνεσαι άλλος άνθρωπος.

ο πατέρας μου ακόμα και σήμερα οταν ψιλοβρέχει ή ακούσει κάτι για τροχαίο σε δρόμους που συχνάζω ρίχνει τηλεφωνακι και καλά στο άσχετο, αλλά στην ουσία θέλει να δει αν ζω...α και που σαι...η μάνα μου τον προτρέπει να πάρει:lol:

harris_x
16/12/2020, 10:11
Πάντα θα υπάρχει αυτό το άγχος από τους γονείς.
Το θέμα είναι αυτό να μην είναι τροχοπέδη στα θέλω μας.

:beer:

panagos
16/12/2020, 10:15
[QUOTE=Parking;3080274]Ναι



Εμένα η μάνα μου μου έβγαλε το λάδι :(
Το έχουν οι Ελληνίδες αυτό


Τελικά μαστίζει το θέμα με τις μανάδες είναι πανελλαδικό το πρόβλημα....

doctor_john
16/12/2020, 10:18
Ναι αλλά γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο σε άλλη χώρα; :look:

Acacius
16/12/2020, 10:29
Η μητέρα σου καλά κάνει και ανησυχεί, αλλά κι εσύ πρέπει να κάνεις αυτά που θέλεις στη ζωή σου. Αυτό που μπορείς να κάνεις για να ηρεμήσει (κάπως...) είναι να είσαι πάντα προσεκτικός στην οδήγησή σου και εξοπλισμένος, ώστε οι συνέπειες που θα έχει μία πτώση να μην είναι σοβαρές. Στατιστικά, αν ανέβαίνεις σε μηχανή τακτικά, κάποια στιγμή θα έχεις πτώση ή ατύχημα, οπότε λάβε τα μέτρα σου.

Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις πολλά θέματα που θα σου φανούν χρήσιμα και αν έχεις απορίες, ρωτάς.

telegonos
16/12/2020, 10:31
Ναι αλλά γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο σε άλλη χώρα; :look:

Για τον ίδιο λόγο, που η οργανωμένη μαφία δεν εμφανίστηκε ποτέ, καμίας μορφής σε ετούτη εδώ την χώρα, όπως εμφανίστηκε σε άλλες χώρες.

Γιατί Μαφία στην Ελλάδα, είναι η οικογένεια. Η μαμά νονός και ο μπαμπάς προστάτης.

Ετσι το έχουμε εμείς εδώ.


Κατά τα άλλα ΘΛΙΒΟΜΑΙ με σχόλια τύπου ''δεν θα γίνεις κι εσύ γονιός, θα δεις!''. Μπράβο ρε μοντέρνοι άνθρωποι, συγχαρητήρια, ο δρόμος της έγκαιρης σωστής παιδείας και εκπαίδευσης ώστε το παιδί να είναι έτοιμο-προετοιμασμένο και αυτοπροστατευμένο ΔΕΝ σας περνάει ποτέ από το μυαλό για τα παιδιά μας, ΜΟΝΟ από φόβο, υστερία, άρνηση και απαγόρευση ξέρει ο Έλληνας γονιός, ώστε να κινδυνεύει περισσότερο το παιδί που θα κάνει του κεφαλιού του αβοήθητο και χωρίς σωστή καθοδήγηση.

panavour
16/12/2020, 10:34
Ναι αλλά γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο σε άλλη χώρα; :look:

σε ολες τις νοτιες μεσογειακες χωρες συμβαινει.

panavour
16/12/2020, 10:37
Για τον ίδιο λόγο, που η οργανωμένη μαφία δεν εμφανίστηκε ποτέ, καμίας μορφής σε ετούτη εδώ την χώρα, όπως εμφανίστηκε σε άλλες χώρες.

Γιατί Μαφία στην Ελλάδα, είναι η οικογένεια. Η μαμά νονός και ο μπαμπάς προστάτης.

Ετσι το έχουμε εμείς εδώ.


Κατά τα άλλα ΘΛΙΒΟΜΑΙ με σχόλια τύπου ''δεν θα γίνεις κι εσύ γονιός, θα δεις!''. Μπράβο ρε μοντέρνοι άνθρωποι, συγχαρητήρια, ο δρόμος της έγκαιρης σωστής παιδείας και εκπαίδευσης ώστε το παιδί να είναι έτοιμο-προετοιμασμένο και αυτοπροστατευμένο ΔΕΝ σας περνάει ποτέ από το μυαλό για τα παιδιά μας, ΜΟΝΟ από φόβο, υστερία, άρνηση και απαγόρευση ξέρει ο Έλληνας γονιός, ώστε να κινδυνεύει περισσότερο το παιδί που θα κάνει του κεφαλιού του αβοήθητο και χωρίς σωστή καθοδήγηση.

Αλλο η εγκαιρη σωστη παιδεια και εκπαιδευση και αλλο η εμφυτη ανησυχια και προστατευτικοτητα του γονεα,που ουτως η αλλως υπαρχει.ΑΝ εχεις παιδια το ξερεις σιγουρα.Αν παλι δεν εχεις ΙΣΩΣ να το φανταζεσαι.

Acacius
16/12/2020, 10:52
Για τον ίδιο λόγο, που η οργανωμένη μαφία δεν εμφανίστηκε ποτέ, καμίας μορφής σε ετούτη εδώ την χώρα, όπως εμφανίστηκε σε άλλες χώρες.

Γιατί Μαφία στην Ελλάδα, είναι η οικογένεια. Η μαμά νονός και ο μπαμπάς προστάτης.

Ετσι το έχουμε εμείς εδώ.


Κατά τα άλλα ΘΛΙΒΟΜΑΙ με σχόλια τύπου ''δεν θα γίνεις κι εσύ γονιός, θα δεις!''. Μπράβο ρε μοντέρνοι άνθρωποι, συγχαρητήρια, ο δρόμος της έγκαιρης σωστής παιδείας και εκπαίδευσης ώστε το παιδί να είναι έτοιμο-προετοιμασμένο και αυτοπροστατευμένο ΔΕΝ σας περνάει ποτέ από το μυαλό για τα παιδιά μας, ΜΟΝΟ από φόβο, υστερία, άρνηση και απαγόρευση ξέρει ο Έλληνας γονιός, ώστε να κινδυνεύει περισσότερο το παιδί που θα κάνει του κεφαλιού του αβοήθητο και χωρίς σωστή καθοδήγηση.

Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο, οι μαφίες ευδοκιμούν σε κοινωνίες όπου υπάρχουν στενοί οικογενειακοί-κοινωνικοί δεσμοί και ταυτόχρονα αδυναμία του κράτους να ασκήσει την εξουσία που θεωρητικά έχει. Καλή ώρα... απλά εδώ είχαν διορίσει τους πάντες οπότε δεν είχαν κίνητρο να παρανομήσουν ( απλά κλέβαν το δημόσιο :cry: )

Όσο για την ανησυχία των γονιών, δεν είναι τόσο ότι φοβούνται μη σκοτωθεί το παιδί τους, όσο το να μην το σκοτώσει ο ηλίθιος που έρχεται από το άλλο ρεύμα. Μπορείς να μεγαλώσεις το παιδί σου να είναι υπεύθυνο και μετρημένο. Τους μαλάκες γύρω σου δε μπορείς να τους κλείσεις στα σπίτια τους, και αυτούς φοβάσαι.

Τίμια, μπορεί να μου αρέσουν οι μοτοσυκλέτες, αλλά προτιμώ το παιδί μου να μην αποκτήσει τα ίδια ενδιαφέροντα ακριβώς επειδή στην Ελλάδα (και ειδικά Κρήτη) με τα ζώα που κυκλοφορούν είναι Ρώσικη ρουλέτα.

o teos
16/12/2020, 10:59
:a55:...............:yawn:

Αυτό που έχετε αφήσει το δικαίωμα να σας γκρινιάζουν οι γονείς σας για τις επιλογές της ζωής σας και να σας επηρεάζουν αρνητικά όντας ολόκληροι άντρες να το κοιτάξετε....ειναι σοβαρό...μαν αν όντως το γούσταρες τόσο θα το είχες ήδη πάρει...πηρα την πρώτη μεγάλη μηχανή στα 22 μετά από χρόνια πάνω σε μικρότερα μότο (άτίμο r6) χωρίς να πω τίποτα και σε κανένα..το είδαν άρχισαν τα μα και μου τους το έκοψα μαχαίρι και τέλος..

Εισάι ολόκληρος άντρας και όπως λες θα την πάρεις μόνος σου..άν λοιπόν τό θες όσο λες μην περιμένεις από δω να σε σπρώξει κάποιος ώστε να το κάνεις και ούτε να σου βρει κάποιος τη μαγική λύση που έχει ήδη δοκιμάσει στη μαμά του......όπως είπε και ο ντοκτορ μπιγκ τζιζας...άυτα...άν με το καλό πάρεις θα χαρούμε να σε δούμε.....προχωραμε....:wave2:

Parking
16/12/2020, 11:00
OTAN θα αποκτησεις παιδια θα αναθεωρησεις οπως ολοι σχεδον.

Πιο καλά εσείς που έχετε παιδιά ν αναθεωρήσετε από τώρα.
Ο κόσμος αλλάζει και οι γέροντες δεν μπορούν να αντιληφθούν που πάει
Σίγουρα θέλουν το καλό σου (ή σχεδόν) αλλά το κακό είναι ότι δεν ξέρουν τι είναι καλό
Δεν μπορείς να υποχρεώνεις κάποιον να ζει δυστυχισμένος... Για το καλό του
Δεν είναι το καλό του αυτό
Η δουλειά πχ σε συνοδεύει σ όλη σου τη ζωή
Εγώ δεν θα μπορούσα να ζήσω σε
γραφείο με τους ίδιος ανθρώπους μια ζωή κάνοντας ανούσια πράγματα με 3,6
Η μάνα μου νόμιζε ότι ήταν για το καλό μου
Εγώ διάλεξα τους μπακλαβάδες και την παραγωγή :lol:
Αποτέλεσμα και πιο ευτυχής είμαι και πιο πολλά βγάζω και βοηθάω και την οικογένεια
στα έξω ΔΕΗ πετρέλαια κλπ
Και που σαι... Ο κόσμος θα τρώει πάντα μπακλαβά ενώ το δημόσιο παίζει να μην υπάρχει σε λίγο
(βλέπε ψηφιακή εποχή)
;)

o teos
16/12/2020, 11:01
Πιο καλά εσείς που έχετε παιδιά ν αναθεωρήσετε από τώρα.
Ο κόσμος αλλάζει και οι γέροντες δεν μπορούν να αντιληφθούν που πάει
Σίγουρα θέλουν το καλό σου (ή σχεδόν) αλλά το κακό είναι ότι δεν ξέρουν τι είναι καλό
Δεν μπορείς να υποχρεώνεις κάποιον να ζει δυστυχισμένος... Για το καλό του
Δεν είναι το καλό του αυτό
Η δουλειά πχ σε συνοδεύει σ όλη σου τη ζωή
Εγώ δεν θα μπορούσα να ζήσω σε
γραφείο με τους ίδιος ανθρώπους μια ζωή κάνοντας ανούσια πράγματα με 3,6
Η μάνα μου νόμιζε ότι ήταν για το καλό μου
Εγώ διάλεξα τους μπακλαβάδες και την παραγωγή :lol:
Αποτέλεσμα και πιο ευτυχής είμαι και πιο πολλά βγάζω και βοηθάω και την οικογένεια
στα έξω ΔΕΗ πετρέλαια κλπ
Και που σαι... Ο κόσμος θα τρώει πάντα μπακλαβά ενώ το δημόσιο παίζει να μην υπάρχει σε λίγο
(βλέπε ψηφιακή εποχή)
;)

Ωραίος ο μπακλαβάς..:D

doctor_john
16/12/2020, 11:07
σε ολες τις νοτιες μεσογειακες χωρες συμβαινει.

δεν συμβαίνει σε γαλλία - ισπανία αλλά δεν είναι αυτό το θέμα,
το θέμα είναι γιατί δεν συμβαίνει σε όποια χώρα δεν συμβαίνει τελος πάντων

panavour
16/12/2020, 11:19
δεν συμβαίνει σε γαλλία - ισπανία αλλά δεν είναι αυτό το θέμα,
το θέμα είναι γιατί δεν συμβαίνει σε όποια χώρα δεν συμβαίνει τελος πάντων

Στην νοτια γαλλια,ιταλια,ισπανια συμβαινει περισσοτερο απο τα βορεια μερη τους λογω μεσογειακου ταπεραμεντου και πιο συνεκτικων δεσμων της οικογενειας.

Parking
16/12/2020, 11:47
Στην νοτια γαλλια,ιταλια,ισπανια συμβαινει περισσοτερο απο τα βορεια μερη τους λογω μεσογειακου ταπεραμεντου και πιο συνεκτικων δεσμων της οικογενειας.

Όχι φίλε...
Στη Γερμανία τελειώνει το παιδί την τεχνική σχολή και 18 χρονών πάει δουλειά
Εδώ πρέπει να είναι πολύ μάγκας (αν δεν έχει τίποτε άκρες ή τίποτα... άλλα)
για να μπορεί να το κάνει
Στις χώρες που έχουν παραγωγή η ζωή δεν περιμένει ΚΑΝΕΝΑΝ
Εδώ τα νέα παιδιά απλά πετάνε τα καλύτερα τους χρόνια στα σκουπίδια
και δεν το παίρνουν χαμπάρι
Το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι?
Μαθαίνουν να ζουν ΕΤΣΙ απροπόνητοι στη δουλειά
χωρίς αυτοεκτίμηση κι ελπίδα
Τους λες ότι η παραγωγή δεν μπορεί να περιμένει και σε κοιτάνε καλά καλά
Ξημερώματα όμως πρέπει να γίνει διανομή
Φρόντισαν οι γέροι να ταχτοποιήσουν τα πάντα
και θέλουν και τα ρέστα τώρα Κατάλαβες δηλαδή?

panavour
16/12/2020, 12:03
Όχι φίλε...
Στη Γερμανία τελειώνει το παιδί την τεχνική σχολή και 18 χρονών πάει δουλειά
Εδώ πρέπει να είναι πολύ μάγκας (αν δεν έχει τίποτε άκρες ή τίποτα... άλλα)
για να μπορεί να το κάνει
Στις χώρες που έχουν παραγωγή η ζωή δεν περιμένει ΚΑΝΕΝΑΝ
Εδώ τα νέα παιδιά απλά πετάνε τα καλύτερα τους χρόνια στα σκουπίδια
και δεν το παίρνουν χαμπάρι
Το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι?
Μαθαίνουν να ζουν ΕΤΣΙ απροπόνητοι στη δουλειά
χωρίς αυτοεκτίμηση κι ελπίδα
Τους λες ότι η παραγωγή δεν μπορεί να περιμένει και σε κοιτάνε καλά καλά
Ξημερώματα όμως πρέπει να γίνει διανομή
Φρόντισαν οι γέροι να ταχτοποιήσουν τα πάντα
και θέλουν και τα ρέστα τώρα Κατάλαβες δηλαδή?

στην παραγωγη στους μπακλαβαδες ποσα νεα Ελληνοπουλα εχεις μαζι σου??

kynodontas
16/12/2020, 12:24
:a55:...............:yawn:

Αυτό που έχετε αφήσει το δικαίωμα να σας γκρινιάζουν οι γονείς σας για τις επιλογές της ζωής σας και να σας επηρεάζουν αρνητικά όντας ολόκληροι άντρες να το κοιτάξετε....ειναι σοβαρό...μαν αν όντως το γούσταρες τόσο θα το είχες ήδη πάρει...πηρα την πρώτη μεγάλη μηχανή στα 22 μετά από χρόνια πάνω σε μικρότερα μότο (άτίμο r6) χωρίς να πω τίποτα και σε κανένα..το είδαν άρχισαν τα μα και μου τους το έκοψα μαχαίρι και τέλος..

Εισάι ολόκληρος άντρας και όπως λες θα την πάρεις μόνος σου..άν λοιπόν τό θες όσο λες μην περιμένεις από δω να σε σπρώξει κάποιος ώστε να το κάνεις και ούτε να σου βρει κάποιος τη μαγική λύση που έχει ήδη δοκιμάσει στη μαμά του......όπως είπε και ο ντοκτορ μπιγκ τζιζας...άυτα...άν με το καλό πάρεις θα χαρούμε να σε δούμε.....προχωραμε....:wave2:

Κοίτα ένας δικός σου άνθρωπος, προφανώς θα σου πει τη γνώμη του, προφανώς η γνώμη του σε επηρεάζει και προφανώς δε θέλεις να ανησυχεί. Το αν η ανησυχία είναι μοχλός συναισθηματικής χειραγώγησης είναι άλλο θέμα. Στο σπίτι είχαμε μια απώλεια οπότε συναισθηματικά είμαστε κάπως ευάλωτοι, για αυτό δεν θέλω να πιέχω καταστάσεις τώρα. Επίσης νεώτερος δεν είχα την οικονομική δυνατότητα, τώρα είμαι σε θέση (οικονομική) να υποστηρίξω μια τέτοια αγορά.

motojojo
16/12/2020, 12:42
Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα, η χειραγώγηση. Η οποία ξεκαθαρίστηκε ότι ξεκινάει από αγαθή πρόθεση.

Τώρα αν δεν θες να πιέσεις καταστάσεις τότε η παραπάνω κουβέντα δεν έχει καμια χρησιμότητα. Δεν κανεις τπτ και τελειώνει η υποθεση.

Πάρε ποδήλατο. 2 ροδες έχει κι αυτο.

viper1
16/12/2020, 12:52
Κοίτα ένας δικός σου άνθρωπος, προφανώς θα σου πει τη γνώμη του, προφανώς η γνώμη του σε επηρεάζει και προφανώς δε θέλεις να ανησυχεί. Το αν η ανησυχία είναι μοχλός συναισθηματικής χειραγώγησης είναι άλλο θέμα. Στο σπίτι είχαμε μια απώλεια οπότε συναισθηματικά είμαστε κάπως ευάλωτοι, για αυτό δεν θέλω να πιέχω καταστάσεις τώρα. Επίσης νεώτερος δεν είχα την οικονομική δυνατότητα, τώρα είμαι σε θέση (οικονομική) να υποστηρίξω μια τέτοια αγορά.

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να κάνεις αλλα πιο σοβαρά βήματα πριν την αγορά μοτοσυκλέτας :rolleyes:

toyar
16/12/2020, 13:07
ειχα μια συναδελφο με κορη φοιτητρια που για να μην ανεβει σε μηχανη δεν τις ειχε πει οτι αυτη ειχε στα νιατα της
και ειχε κρυψει και ολες τις φωτογραφιες:bawl:

GogosLux
16/12/2020, 13:56
Εισαι μικρός ακομα, κατσε να μεγαλώσεις πρώτα :lol:

ΥΓ την σχέση την εγκρίνει ή εχεις και εκει γκρίνιες ?

ΥΓ2 ζακέτα να βάλεις :moutza:

harris_x
16/12/2020, 16:14
..πηρα την πρώτη μεγάλη μηχανή στα 22 μετά από χρόνια πάνω σε μικρότερα μότο (άτίμο r6)

Τεε;
Αυτο που έχω παραθέσει είναι μεγάλο game changer προς όφελός σου στο να αποδεχθούν τελικά την επιλογή σου.

harris_x
16/12/2020, 16:23
Έκτορα θα κάνεις αυτό που έγραψα πιο πάνω (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159534&p=3080262&viewfull=1#post3080262).

Αν η μάνα σου σού πει ο τάδε και ο τάδε σκοτώθηκαν/χτύπησαν/whatever με μηχανή, η απάντηση είναι πάντα η ίδια, «υπάρχει πολύς κόσμος που πνίγεται στην θάλασσα κάθε χρόνο, να σταματήσω και τα μπάνια»;

:beer:

PaNick67
16/12/2020, 16:51
Για τον ίδιο λόγο, που η οργανωμένη μαφία δεν εμφανίστηκε ποτέ, καμίας μορφής σε ετούτη εδώ την χώρα, όπως εμφανίστηκε σε άλλες χώρες.

Γιατί Μαφία στην Ελλάδα, είναι η οικογένεια. Η μαμά νονός και ο μπαμπάς προστάτης.

Ετσι το έχουμε εμείς εδώ.


Κατά τα άλλα ΘΛΙΒΟΜΑΙ με σχόλια τύπου ''δεν θα γίνεις κι εσύ γονιός, θα δεις!''. Μπράβο ρε μοντέρνοι άνθρωποι, συγχαρητήρια, ο δρόμος της έγκαιρης σωστής παιδείας και εκπαίδευσης ώστε το παιδί να είναι έτοιμο-προετοιμασμένο και αυτοπροστατευμένο ΔΕΝ σας περνάει ποτέ από το μυαλό για τα παιδιά μας, ΜΟΝΟ από φόβο, υστερία, άρνηση και απαγόρευση ξέρει ο Έλληνας γονιός, ώστε να κινδυνεύει περισσότερο το παιδί που θα κάνει του κεφαλιού του αβοήθητο και χωρίς σωστή καθοδήγηση.

Ανεξάρτητα από προετοιμασία, εκπαίδευση, παιδεία, ο γονιός ΘΑ ανησυχεί πάντα. Είναι στο job description. Γιατί πάντα μα πάντα θα είναι το παιδί του.

Πέρα από αυτό, κάνεις ότι θεωρείς εσύ σωστό, φροντίζεις να σε βλέπει προσεκτικό και σωστά ντυμένο - εξοπλισμένο και σιγά σιγά ο φόβος και η ανησυχία θα μειωθούν σε διαχειρίσιμα επίπεδα.

PaNick67
16/12/2020, 16:58
Εγώ διάλεξα τους μπακλαβάδες και την παραγωγή :lol:
Αποτέλεσμα και πιο ευτυχής είμαι και πιο πολλά βγάζω και βοηθάω και την οικογένεια
στα έξω ΔΕΗ πετρέλαια κλπ
Και που σαι... Ο κόσμος θα τρώει πάντα μπακλαβά ενώ το δημόσιο παίζει να μην υπάρχει σε λίγο
(βλέπε ψηφιακή εποχή)
;)

Επειδή χτύπησες πολύ ευαίσθητη χορδή με τον μπακλαβά, στείλε πμ με διεύθυνση αν είσαι Αθήνα.

bros 650
16/12/2020, 17:38
Εγώ έχω φτασει 44 και όταν έχει κρύο έξω και την παίρνω τηλέφωνο να δω τι κάνει με ρωτάει αν είμαι ντυμένος καλά και να προσέχω μην κρυώσω. Οι γονείς μας πάντα όσο και να μεγαλώσουμε πάντα μας βλέπουν σαν παιδάκια

Parking
16/12/2020, 18:21
στην παραγωγη στους μπακλαβαδες ποσα νεα Ελληνοπουλα εχεις μαζι σου??

Έχει αλλά φεύγουν πολλά γιατί δεν αντέχουν τα χαράματα....
Κάποιοι μένουν
Το θέμα είναι ότι ανοίγει μαι θέση και σκάνε... 40
:cry:

Garfield
16/12/2020, 19:18
Και η δικιά μου η μάνα (ας είναι καλά εκεί που είναι) έλεγε πάντα όταν μου γκρίνιαζε: "Θα γίνεις γονιός και θα καταλάβεις". Και τώρα που έγινα την κατάλαβα. Η κόρη μου είναι πια 7 χρονών και ανησυχώ και τρέμω την ώρα που θα μεγαλώσει και θα βγαίνει έξω χωρίς τους γονείς της. Αλλά ξέρω όμως ότι αυτή είναι και η φυσική ακολουθία και δεν μπορώ να τη σταματήσω. Γι αυτό φροντίζω να τις δίνω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ ώστε όταν θα γίνει αυτό να είναι όσο το δυνατόν πιο ενημερωμένη για όλους τους κινδύνους. Και όταν με ρωτάνε φίλοι μου που ξέρουν ότι οδηγάω μηχανή τι θα κάνω αν η κόρη μου ζητήσει κάποτε να οδηγήσει και αυτή και αν θα της το επιτρέψω λέω ναι. Προτιμώ να οδηγάει την δικιά της μηχανή με τον εξοπλισμό της παρά να ανεβαίνει στην μηχανή του κάθε κάγκουρα χωρίς την παραμικρή προστασία. Γι αυτό πολύ πριν φτάσει αυτή η ώρα θα της ζαλίζω τα αυτιά για την οδική ασφάλεια και θα της δίνω πάντα το καλό παράδειγμα όταν δεν θα κάνω ούτε μέτρο με την μηχανή χωρίς κράνος και εξοπλισμό.

Παρόλα αυτά μία φορά γονιός, για πάντα γονιός. Και όταν θα είμαι στα 80 μου και η κόρη μου στα 40 πάντα στα μάτια μου θα είναι το μικρό μου κοριτσάκι και θα ανησυχώ. Όπως μου έλεγε 60χρονος συνάδελφος όταν επισκεπτόταν την κατάκοιτη 80χρονη μάνα του, το πρώτο πράγμα που τον ρωτούσε ήταν αν πεινούσε και αν έφαγε!

div400
16/12/2020, 19:58
Εδώ και ένα διάστημα που αποφάσισα να αγοράσω μηχανή, κάνω οικονομίες ώστε να μπορέσω σχετικά άμεσα να κάνω μαθήματα για δίπλωμα και να αγοράσω και μηχανή/σκούτερ. Έχω μεγάλο πρόβλημα με τη γκρίνια στο σπίτι, γιατί η μητέρα μου (όπως και οι περισσότερες φανντάζομαι) ατα έχει παίξει στη σκέψη και φοβάται. Δεν είμαι κανά 18χρονο, 29 κοντεύω, με δικά μου λεφτά (προφανώς) θα την αγοράσω απλά με μαυρίζει η σκέψη ότι θα ανησυχεί και ακόμα χειρότερα αν πάθω κάτι τι θα κάνει. Επίσης με σκαλώνει ότι στην ουσία είμαι μόνος μου, δεν έχω κάποιον φίλο να μου δείξει να μαφήσει να "παίξω" λίγο με τη μηχανή του και να με συμβουλεύσει. Αυτοκίνητο δεν με τραβάει καθόλου να οδησήσω και απλά στεναχωριέμαι γιατί πάντα ήθελα να οδηγήσω μηχανή και ήταν ένα όνειρο που πάντα είχα. Αν είχε κανείς κάτι να σχολιάσει πάνω σε αυτό θα με βοηούσε να ακούσω μερικές απόψεις..

Μάνα είναι και θα ανησυχεί ΠΑΝΤΑ, δεν θα σταματήσει και δεν υπάρχει τίποτα που μπορείς να κάνεις για να μην ανησυχεί!

Μπορείς μόνο με τον τρόπο και την συμπεριφορά σου να την κάνεις να ανησυχεί λιγότερο (ίσως)...

Χωρίς τσακωμούς, νεύρα και πάθος κάνε μια κουβέντα για το τι σημαίνει μηχανή για σένα, γιατί θες τόσο πολύ κτλ κτλ. ίσως να καταλάβει ίσως και όχι...

Από εκεί και πέρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο εκτός του να είσαι προσεκτικός, να φοράς πάντα τον εξοπλισμό σου και να της δείξεις έτσι ότι δεν είσαι ο "αλήτης μηχανόβιος" πού ενδεχομένως έχει στο μυαλό της (γιατί αυτούς βλέπει εκεί έξω και όχι τους "σοβαρούς" μοτοσικλετιστές που περνούν απαρατήρητοι..).



υγ: στα δύσκολα ρίξε κουβέντα τύπου "Μάνα, δεν τζογάρω, δεν πίνω και δεν κάνω ναρκωτικά γιατί θέλω τα λεφτά για τις μηχανές.... σίγουρα θες να το ξανασκεφτώ;.... " :lol:

stefanos
16/12/2020, 20:21
Κοίτα ένας δικός σου άνθρωπος, προφανώς θα σου πει τη γνώμη του, προφανώς η γνώμη του σε επηρεάζει και προφανώς δε θέλεις να ανησυχεί. Το αν η ανησυχία είναι μοχλός συναισθηματικής χειραγώγησης είναι άλλο θέμα. Στο σπίτι είχαμε μια απώλεια οπότε συναισθηματικά είμαστε κάπως ευάλωτοι, για αυτό δεν θέλω να πιέχω καταστάσεις τώρα. Επίσης νεώτερος δεν είχα την οικονομική δυνατότητα, τώρα είμαι σε θέση (οικονομική) να υποστηρίξω μια τέτοια αγορά.


Κοίτα εφόσον έχεις αποδεχτεί την βεβαιότητα ότι η χρήση μοτοσυκλέτας θα σε οδηγήσει σε ατύχημα που θα σε πονέσει, στην καλύτερη περίπτωση,
κάτσε πέντε λεπτά και εξήγησέ το σοβαρά και στη μάνα σου. Να καταλάβει ότι έχει μπροστά της σοβαρό άνθρωπο με ανάγκες και άποψη και όχι παιδί.
Και μετά το παίρνεις και καλούς δρόμους.

motojojo
16/12/2020, 20:34
Μπα, μια τρύπα στο νερό. Δεν αλλάζει έτσι εύκολα ο άνθρωπος, πόσο μάλλον μιας προχωρημένης ηλικίας.

Παίρνεις τη μηχανη χωρίς να πεις κουβέντα σε κανέναν και την παρκάρεις μπροστά από το σπίτι. Ταράζεται λίγο η μάνα, καθεσαι ακούς το κήρυγμα (αν υπάρξει) αφήνεις μια αόριστη υπόσχεση του στυλ καλά θα δω τι θα κάνω κλπ και αλλάζεις θέμα.
Την επόμενη μέρα το έχει αποδεχτεί. Αν όχι ίσως την μεθεπόμενη. Ε κάποια στιγμή θα βαρεθει.

Ουτε ένταση ούτε θυμος ουτε τιποτα.

o_gavros
16/12/2020, 20:53
Είναι θλιβερό να διαβάζουμε για τέτοια κολλήματα από ενήλικες άνω της δεκαετίας, ανθρώπους.
Φίλε κυνόδοντα είσαι μέρος του προβλήματος, όταν ως 29χρονος μαντραχαλος βάζεις τον εαυτό σου και τα θέλω σου στα ίσα με τις φοβίες και ανησυχίες άλλων. Ακόμα κι αν αυτός ο άλλος είναι η μάνα σου.
Είναι αναφαιρετο δικαίωμα του γονιού να ανησυχεί (όχι μόνο δικαίωμα βασικά,είναι και κάτι αναπόφευκτο).
Δεν είναι δικαίωμα τους να ορίζουν τι θα και τι δεν θα κάνεις για το γούστο σου.
Αν δεν καταλάβεις αυτό ριζικα, τότε καμιά κουβέντα και καμιά υπεύθυνη στάση σου δεν θα αρκέσει για να πείσει.
Δεν χρειάζεται να πείσεις βασικά κανέναν πέρα από τον εαυτό σου για το τι θέλεις να κάνεις.

panavour
16/12/2020, 21:01
Έχει αλλά φεύγουν πολλά γιατί δεν αντέχουν τα χαράματα....
Κάποιοι μένουν
Το θέμα είναι ότι ανοίγει μαι θέση και σκάνε... 40
:cry:

ΔΕΝ αντεχουν τα χαραματα γιατι εχουν την μεσογειακη ελληνιδα μανα να τους φερνει τον καφε στο κρεββατι μεχρι τα 35 και χαρτζηλικι για την καφετερια.Αυτα που σου ειπα παραπανω περι μεσογειακης οικογενειας. :wave2:

o_gavros
16/12/2020, 21:03
ΔΕΝ αντεχουν τα χαραματα γιατι εχουν την μεσογειακη ελληνιδα μανα να τους φερνει τον καφε στο κρεββατι μεχρι τα 35 και χαρτζηλικι για την καφετερια.Αυτα που σου ειπα παραπανω περι μεσογειακης οικογενειας. :wave2:
Ενώ γενικά συμφωνώ με το πόσο τεμπελχαναδες και μοσχοαναθρεμενοι είναι πολλοί της γενιάς μου, νομίζω εδώ δεν έχει τόσο πολύ εφαρμογή.
Το ξυπνημα χαράματα είναι σκληρό.&-

o teos
16/12/2020, 21:20
Λοιπόν..quick story στο περί μεσογειακής οικογένειας...νομιζω είναι θέμα γενιάς περισσότερο και λιγότερο οικογένειας πλέον αλλά και τα δύο παίζουν ρολο..το μακρινό πλέον 2005 όταν τελειώσανε σχολεία κλπ είχε γνωστός ειχε κατασκευαστική εταιρία.ενας φίλος ο Α είχε την επιλογή να δουλέψει σαν γραφίστας κάπου με 600 ευρώ η να πάει εκεί να πιάσει φτυάρι γκασμα ηλεκτροκοληση κλπ κλπ και να φτιάχνει βενζινάδικα δουλεύοντας εκτός έδρας αρκετά και με υπερωρίες με ωράριο που έφτανε το 16ωρο πολλές φορές για να βγει το έργο...μαγικη λέξη και καταλύτης στην επιλογή του Α τα λεφτά και το να μάθει κατι....μπορει το μηνιάτικο να έφτανε τα 3000€(καλές εποχές ρε πστμ)......σε ένα πιτσιρίκο 20 χρόνων το ποσό ήταν αστρονομικο αλλά είχε το αντίστοιχο αντίτιμο...κουραση χωρίς αύριο και προσωπική ζωη 0.....αλλα...μαθαινες ένα σωρο τέχνες ταυτόχρονα και ήταν πολύ καλά τα λεφτά και οι άνθρωποι...λοιπον...οταν οι φίλοι του Α ο Β και ο Γ άρχισαν να παραπονιούνται ότι ο ένας δε βρίσκει δουλειά και ο άλλος δεν είναι ευχαριστημένος ο Α τους είπε ελάτε ρε θέλουμε κόσμο όλοι έρχονται και στα ζόρια φεύγουν απλά η κατάσταση έχει έτσι και έτσι.....ξερετε ποια ήταν η απάντηση τους χωρίς πολύ σκέψη??πας καλά ρε τι είμαστε μεις τίποτα (θα το πω αλλιώς ώστε να μη θίξω φυλές)αλλοδαποί να σκαβουμε σα τους χαμαληδες...ασε πάω να γίνω σερβιτόρος καλύτερα...το πως κατέληξαν αυτά τα παιδιά δε μας ενδιαφέρει ούτε το γεγονός ότι όταν ο Α άλλαζε μηχανάκια,αυτοκίνητα πηγαινε τις διακοπές του και έβγαινε αργότερα δεξιά και αριστερά του καταλογίζαν τα όσα..τα γνωστά...και που τα βρίσκει και και....η διαφορά των 3ων ήταν η εξής...οι 2 ήταν βολεμένοι σπίτι και δεν υπήρχε λόγος να δουλέψουν μιας και καφές και φαι υπήρχε και φιλοδοξίες δεν είχαν...ο Α απ την άλλη ήθελε απλά κάτι παραπάνω για τον εαυτό του....η κατάσταση αυτή λοιπόν ισχύει μέχρι και σήμερα και το άσχημο της φάσης είναι ότι είναι και αυξημένο κατακόρυφα...

christos8989
17/12/2020, 14:36
Οπως ειπαν κ αλλοι, δεν υπάρχει τρόπος να το λύσεις αυτό. Ή θα κάνεις το δικό σου κομμάτι στη ζωή, ή των άλλων.
Απο κει και πέρα, όλοι γνωρίζουμε ότι η μετακίνηση με μηχανή ειναι επικυνδινη. Αυτό ειναι έτσι. Είναι όμως και τόσο απολαυστική ή πρακτική, που παίρνουμε το ρίσκο να το κάνουμε. Ώστε να μειώσουμε όσο γίνεται τον ηδη υπάρχον κίνδυνο, φοράμε κράνος και οσο περισσότερο εξοπλισμό μπορούμε, οδηγάμε ώριμα και αμυντικά.

harris_x
17/12/2020, 14:58
Οπως ειπαν κ αλλοι, δεν υπάρχει τρόπος να το λύσεις αυτό. Ή θα κάνεις το δικό σου κομμάτι στη ζωή, ή των άλλων.
Απο κει και πέρα, όλοι γνωρίζουμε ότι η μετακίνηση με μηχανή ειναι επικυνδινη. Αυτό ειναι έτσι. Είναι όμως και τόσο απολαυστική ή πρακτική, που παίρνουμε το ρίσκο να το κάνουμε. Ώστε να μειώσουμε όσο γίνεται τον ηδη υπάρχον κίνδυνο, φοράμε κράνος και οσο περισσότερο εξοπλισμό μπορούμε, οδηγάμε ώριμα και αμυντικά.

αν το κάνεις σωστά, κάθε αλλο παρά πρακτική είναι...

Parking
17/12/2020, 15:05
Το ξυπνημα χαράματα είναι σκληρό.&-

Η παραγωγή είναι σκληρή γιατί δεν μπορεί να περιμένει και δεν περιμένει κανέναν
Η Ελλάδα όμως δεν το κατανοεί

GogosLux
17/12/2020, 15:15
Παντως κρίνοντας απο το nickname σου φαίνεται οτι έχεις το Γνώθι Σαυτόν !!

Nitse3
17/12/2020, 16:01
Λες να είναι φαν του Λάνθιμου;;

Mr_Overdose
17/12/2020, 17:23
Καλησπερα φιλε μου κ απο εμενα. Για να οριζει η μανα σου την ζωη σου αποτι καταλαβενω μαλλον ζεις μαζι της στο ιδιο σπιτι εννοω πραγμα πολυ κακο για παιδι στην ηλικία σου, πρεπει πρωτα απολα να απογαλακτιστεις με καθε εννοια και να παρεις την ζωη στα χερια σου καθως και την ευθύνη τον πραξεων σου οπως και την υπευθυνοτητα, να εισαι κύριος του εαυτου σου και οχι υποχείριο καποιου, επισης θα πρεπει να αρχισεις να αποβαλεις το φοβο που νιωθεις προς το άτομο της σε οτι αφορα τις επιλογες σου για τις αντιδρασεις της γιατι οκ ανησυχεί να πει την γνωμη της να σε συμβουλεψει σαν μανα αλλα ως εκει μετα το κοβεις, προσπαθησε να βρεις την δυναμη μεσα σου να ξεπερασεις τον εγγεφαλικο ευνουχισμό που σου επεβαλε ουτος ωστε να μπορεσεις να ζησεις την ζωη σου με τα θελω τα δικα σου.

Dr.Monty
18/12/2020, 06:35
Καταλαβαίνω πλήρως τον kynodontas. Δεν ειναι θέμα εξάρτητησης. Ειναι θέμα αγάπης.
Πολλες φορες στη ζωή πανε πισω τα θέλω, για να μην στενοχωρήσουμε ανθρώπους που αγαπάμε.
Το αν ειναι σωστό ή οχι ειναι μεγάλη ιστορία και συζήτηση.

doctoras
18/12/2020, 07:23
δε ξέρω τι μπατζετ έχεις, μοτοσυκλέτα μέχρι 125cc να πάρεις, αφου μάθεις τα βασικά ισορροπία φρένο. Θα πας σε ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης να σου μάθει τα υπολοιπα. Και μετά απο δύο χρόνια αν συνεχίζεις να έχεις κάψα για τις μοτοσυκλέτες να κάνεις αναβάθμιση σε περισσότερα κυβικά (εώς 500cc)
αν κάνεις στρωτά βήματα επιλέγοντας το κατάλληλο για σένα παράλληλα εκπαιδεύοντας την κυκλοφοριακή και οδηγική αντίληψη σου θα αποκτήσεις την αυτοπεποίθηση που απαιτείται για να φύγουν οι φόβοι απο εσένα και να το εκπέμψεις στην μαμα και στους γύρο σου

atom_smasher
18/12/2020, 18:31
Σιγουρα εισαι 29; Εγω στα 28 της ειπα φευγω απ την χώρα, όχι θα βγαλω διπλωμα να παρω μηχανάκι. ( το ειπα στα 25 αυτο απ το πουθενα).
Εξηγησε της τους λογους, αν εισαι και ωριμος και σοβαρος ακομα καλυτερα. Αν εισαι κανα παρταλι λογικο μα σε κλαιει ηδη. Εγω προσωπικα να μην παρεις αλλον στον λαιμο σου με νοιαζει μονο αν εισαι παρταλι. Και στην τελικη, δικια σου ειναι η ζωη οχι της μανας σου. Μεγαλη ζημια η ελληνιδα μανα παντως.

viper1
18/12/2020, 18:46
Ενώ γενικά συμφωνώ με το πόσο τεμπελχαναδες και μοσχοαναθρεμενοι είναι πολλοί της γενιάς μου, νομίζω εδώ δεν έχει τόσο πολύ εφαρμογή.
Το ξυπνημα χαράματα είναι σκληρό.&-

Που να δεις οι νυχτερινές βάρδιες σε κρύο βροχή υγρασία πως είναι.....

DrBig
18/12/2020, 19:15
Βρε λετε?
https://www.to10.gr/ten-files/epikerotita/1187148/tragodia-sti-drama-o-gios-skotose-ti-mitera-tou-meta-apo-entono-diapliktismo/

o teos
18/12/2020, 20:31
Βρε λετε?
https://www.to10.gr/ten-files/epikerotita/1187148/tragodia-sti-drama-o-gios-skotose-ti-mitera-tou-meta-apo-entono-diapliktismo/

:p:lol:

o_gavros
19/12/2020, 08:56
Τονε ξετεντωσαμε τον κυνόδοντα τον καημένο και μάλλον μας την έκανε.



Που να δεις οι νυχτερινές βάρδιες σε κρύο βροχή υγρασία πως είναι.....
Ναι Τζορτζ εννοείται πως ξέρω.
Σαφώς υπάρχουν πολύ πιο δύσκολες δουλειές.
Εγώ απλά λέω ότι το ξύπνημα χαράματα και δεν εννοω για 07:00, μιλάω για 04:00 για 05:00,τέτοια βάρβαρα ωράρια, είναι για σκληρούς καριοληδες

panagos
19/12/2020, 10:36
Για τον ίδιο λόγο, που η οργανωμένη μαφία δεν εμφανίστηκε ποτέ, καμίας μορφής σε ετούτη εδώ την χώρα, όπως εμφανίστηκε σε άλλες χώρες.

Γιατί Μαφία στην Ελλάδα, είναι η οικογένεια. Η μαμά νονός και ο μπαμπάς προστάτης.

Ετσι το έχουμε εμείς εδώ.


Κατά τα άλλα ΘΛΙΒΟΜΑΙ με σχόλια τύπου ''δεν θα γίνεις κι εσύ γονιός, θα δεις!''. Μπράβο ρε μοντέρνοι άνθρωποι, συγχαρητήρια, ο δρόμος της έγκαιρης σωστής παιδείας και εκπαίδευσης ώστε το παιδί να είναι έτοιμο-προετοιμασμένο και αυτοπροστατευμένο ΔΕΝ σας περνάει ποτέ από το μυαλό για τα παιδιά μας, ΜΟΝΟ από φόβο, υστερία, άρνηση και απαγόρευση ξέρει ο Έλληνας γονιός, ώστε να κινδυνεύει περισσότερο το παιδί που θα κάνει του κεφαλιού του αβοήθητο και χωρίς σωστή καθοδήγηση.

Σωστός!!!

panagos
19/12/2020, 10:45
Όχι φίλε...
Στη Γερμανία τελειώνει το παιδί την τεχνική σχολή και 18 χρονών πάει δουλειά
Εδώ πρέπει να είναι πολύ μάγκας (αν δεν έχει τίποτε άκρες ή τίποτα... άλλα)
για να μπορεί να το κάνει
Στις χώρες που έχουν παραγωγή η ζωή δεν περιμένει ΚΑΝΕΝΑΝ
Εδώ τα νέα παιδιά απλά πετάνε τα καλύτερα τους χρόνια στα σκουπίδια
και δεν το παίρνουν χαμπάρι
Το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι?
Μαθαίνουν να ζουν ΕΤΣΙ απροπόνητοι στη δουλειά
χωρίς αυτοεκτίμηση κι ελπίδα
Τους λες ότι η παραγωγή δεν μπορεί να περιμένει και σε κοιτάνε καλά καλά
Ξημερώματα όμως πρέπει να γίνει διανομή
Φρόντισαν οι γέροι να ταχτοποιήσουν τα πάντα
και θέλουν και τα ρέστα τώρα Κατάλαβες δηλαδή?

++++
Αλλά πάλι γυρνάμε στο ότι φτενε κατά κύριο λόγο οι γονείς και αν το παιδί είναι λίγο εσωστρεφης-βολεμενα από τα όλα έτοιμα καταλήγουμε σε αυτό που λες...
Σίγουρα για μένα τουλάχιστον ο οποιοσδήποτε θα πρέπει να βγει μόνος του έξω να πετύχει πράγματα να φάει και τα στραπατσα του όπως τα έχουν φάει όλοι και στο τέλος να καταφέρει να πάρει την κατάσταση στα χέρια του

Parking
19/12/2020, 11:01
Για τον ίδιο λόγο, που η οργανωμένη μαφία δεν εμφανίστηκε ποτέ, καμίας μορφής σε ετούτη εδώ την χώρα, όπως εμφανίστηκε σε άλλες χώρες.



Η οργανωμένη μαφία δεν υπάρχει πουθενά όλα ψέματα είναι !
:D
423893


Στα άλλα που έγραψες είναι και η Ελληνίδα μάνα στο κόλπο

Parking
19/12/2020, 11:09
++++
Αλλά πάλι γυρνάμε στο ότι φτενε κατά κύριο λόγο οι γονείς και αν το παιδί είναι λίγο εσωστρεφης-βολεμενα από τα όλα έτοιμα καταλήγουμε σε αυτό που λες...
Σίγουρα για μένα τουλάχιστον ο οποιοσδήποτε θα πρέπει να βγει μόνος του έξω να πετύχει πράγματα να φάει και τα στραπατσα του όπως τα έχουν φάει όλοι και στο τέλος να καταφέρει να πάρει την κατάσταση στα χέρια του

Η Ελλάδα φίλε, απ όσο έχω καταλάβει
δεν τους γουστάρει τους νέους

Από το πρωί ως το βράδυ δεν ακούς τίποτε άλλο παρά οι νέοι σήμερα
μπλα μπλα
Προχτές άκουσα ότι δε γ.... κι όλας κι αυτοί είχαν ξεσκιστεί στο π.... στην ηλικία μας
:lol:

Θέλω να πω ότι πρέπει να να δοθούν και κίνητρα
Δεν μπορεί πχ να κάνουμε την ίδια δουλειά
εγώ να βγάζω και πιο πολύ κι εσύ να πληρώνεσε παραπάνω
γιατί είσαι... παλιός
(δεν μιλάω για οικογενειακά επιδόματα προς θεού έτσι)
Ούτε να μην παίρνω προαγωγή εγώ γιατί είμαι νέος
και να την παίρνει ο άλλος που είναι βλάκας.
(και ολίγον τι λουφαδόρος και κοπροσκυλίδης)
ΜΟΝΟ λόγο αρχαιότητας
Πρόσθεσε και αυτά την εξίσωση

Θα μου πεις όμως από την άλλη αν ήταν όλα καλά
δεν θα ήταν και η τρόικα εδώ

stefanos
19/12/2020, 11:51
Το καλύτερο απ όλα είναι τα παιδιά να βλέπουν και να ακούνε αυτά που λένε οι μεγαλύτεροι
μπας και βγάλουν καμιά άκρη πριν τα φάνε στα μούτρα και τραβάνε τα μαλλιά τους.
Τα συμπεράσματα των προηγούμενων γενεών είναι πολύτιμα αφενός για να ΜΗΝ κάνουν οι νέοι τις ίδιες ΜΑΛΑΚΙΕΣ
που κάναν οι γονείς τους, αφετέρου για να μην χάνουν τα χρόνια τους προσπαθώντας να σηκωθούν από τις "σφαλιάρες".
Αλλά αυτή είναι η φύση των νέων.
Τα ξέρουν ΟΛΑ και δεν χρειάζεται να μάθουν τίποτα.

panavour
19/12/2020, 12:32
Το καλύτερο απ όλα είναι τα παιδιά να βλέπουν και να ακούνε αυτά που λένε οι μεγαλύτεροι
μπας και βγάλουν καμιά άκρη πριν τα φάνε στα μούτρα και τραβάνε τα μαλλιά τους.
Τα συμπεράσματα των προηγούμενων γενεών είναι πολύτιμα αφενός για να ΜΗΝ κάνουν οι νέοι τις ίδιες ΜΑΛΑΚΙΕΣ
που κάναν οι γονείς τους, αφετέρου για να μην χάνουν τα χρόνια τους προσπαθώντας να σηκωθούν από τις "σφαλιάρες".
Αλλά αυτή είναι η φύση των νέων.
Τα ξέρουν ΟΛΑ και δεν χρειάζεται να μάθουν τίποτα.

Εχεις δικηο,αλλα δυστυχως οταν εισαι νεος ,παντα νομιζεις οτι τα ξερεις ολα για την ζωη και τις σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων.Ετσι ειμασταν κι εμεις σαν νεοι,και ετσι θα ειναι ΠΑΝΤΑ οι νεοι.Δυστυχως η πειρα δυσκολα διδασκεται σ αυτα τα πραγματα,συνηθως ειναι βιωματικη.ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣΕιναι οπως και εδω μεσα με τον πιτσιρικα με το παπί,που οτι και να του πεις για το διπλωμα και την ασφαλεια,ή για το πουσάρισμα απο 50 κυβικα σε 125,αυτος θα κανει το δικό του.

panagos
19/12/2020, 12:37
Το καλύτερο απ όλα είναι τα παιδιά να βλέπουν και να ακούνε αυτά που λένε οι μεγαλύτεροι
μπας και βγάλουν καμιά άκρη πριν τα φάνε στα μούτρα και τραβάνε τα μαλλιά τους.
Τα συμπεράσματα των προηγούμενων γενεών είναι πολύτιμα αφενός για να ΜΗΝ κάνουν οι νέοι τις ίδιες ΜΑΛΑΚΙΕΣ
που κάναν οι γονείς τους, αφετέρου για να μην χάνουν τα χρόνια τους προσπαθώντας να σηκωθούν από τις "σφαλιάρες".
Αλλά αυτή είναι η φύση των νέων.
Τα ξέρουν ΟΛΑ και δεν χρειάζεται να μάθουν τίποτα.

Φίλε το να διαβάζει κάποιος μια κατάσταση δεν βοηθάει επαρκώς όλους τουλάχιστον....
Αν δεν βιώσει κάποιος τις καταστάσεις ο ίδιος έχω βρεθεί σε παρόμοιες συζητήσεις με γονείς και η απάντηση των περισσοτέρων είναι "εγώ πέρασα δύσκολα στη ζωή μου δεν θέλω να περάσει τα ίδια και το παιδί μου" μήπως τελικά εκεί είναι το λάθος...δεν πιστεύω ότι κάποτε βγαίναν προκειμένου άνθρωποι και τώρα δεν βγαίνουν πιστεύω οι καταστάσεις έχουν αλλάξει ο άνθρωπος είναι προσαρμόσιμο ον από τη φύση του....απλώς κάποτε οι άνθρωποι μοχθιζανε για να αποκτήσουν κάτι και να κάνουν κάτι στην ζωή του δίχως βοήθεια από κανέναν πλέον αυτό δεν ισχύει δυστυχώς...κάποτε βγαίναν για δουλειά από τα 14 πάση φύσεως δουλειά πλέον κάποιες δουλειές σνομπαροντε όπως ανέφερε και κάποιος πιο πάνω και όλοι κυνηγάνε τα εύκολα και με καλύτερο μισθό (σερβιτόροι ντελιβερι) αυτές όμως δεν είναι δουλειές που μπορείς να τις κάνεις για πάντα εγώ προσωπικά δεν θα γουστάρω καθόλου στα 40-50 μου να κάνω κάτι τέτοιο...πιστεύω όλες αυτές οι αλλαγές έχουν οδηγήσει σε άβουλα άτομα με ότι συνεπάγεται αυτό!!!

Shinigami Ryuk
19/12/2020, 12:38
Αυτος που δινει μια συμβουλη πρεπει με καποιον τροπο να αποδειξει την "σοφια" που εχει αποκτησει για να δινει συμβουλες αλλιως μιλατε για πιστευε και μη ερευνα.
Επισης η προηγουμενη γενια με τις επιλογες της και τα λεγομενα της επειτα απο ολα αυτα δεν μας εχει αποδειξει οτι απεκτησε και καποια σοφια που πρεπει να μεταλαμπαδευτει στις επομενες γενιες.
Θα προετρεπα λοιπον την προηγουμενη γενια να κανει την αυτοκριτικη της πρωτα,πραγμα που μπορει να την βοηθησει να αποκτησει σοφια μιας και θα δει και θα παραδεχθει τα λαθη τα δικα της,και επειτα δινει οσες συμβουλες θελει

panavour
19/12/2020, 12:43
και όλοι κυνηγάνε τα εύκολα και με καλύτερο μισθό (σερβιτόροι ντελιβερι)

Ουτε ευκολα ειναι,ουτε καλυτερο μισθο εχουν.

panagos
19/12/2020, 12:46
Αυτος που δινει μια συμβουλη πρεπει με καποιον τροπο να αποδειξει την "σοφια" που εχει αποκτησει για να δινει συμβουλες αλλιως μιλατε για πιστευε και μη ερευνα.
Επισης η προηγουμενη γενια με τις επιλογες της και τα λεγομενα της επειτα απο ολα αυτα δεν μας εχει αποδειξει οτι απεκτησε και καποια σοφια που πρεπει να μεταλαμπαδευτει στις επομενες γενιες.
Θα προετρεπα λοιπον την προηγουμενη γενια να κανει την αυτοκριτικη της πρωτα,πραγμα που μπορει να την βοηθησει να αποκτησει σοφια μιας και θα δει και θα παραδεχθει τα λαθη τα δικα της,και επειτα δινει οσες συμβουλες θελει

Φίλε δεν ανοίξω στην προηγούμενη γενιά αλλά κανείς δεν είναι φιλόσοφος και η κουβέντα που ανοίγεις είναι μεγάλη δεν θεωρώ φυσικά ότι η προηγούμενες γενιές ήταν καλύτερες από τις φιλίες μας...
Τώρα όσο για τις σοφίες και τις συμβουλές πολλοί τις δίνουν χωρίς να σημαίνει ότι μπορούν να το κάνουν ή ότι ισχύει η δικιά του οπτική γωνία καθη κάνουν οι πάντες άσχετος γενιάς και κανείς δεν ξέρει τα πάντα....
"Χιουμοριστικά πάντα μην παρεξηγηθεί ο Γιωργάκης που μας έβαλε στα μνημόνια και μας κατέστρεψε τελείως τίνος γενιά ήτανε"??!

karellen
19/12/2020, 12:47
Παίδες σωστά αυτά που λέτε αλλά και οι μεγαλοι στην πλειονότητα τους είναι υπερπροστατευτικοί και υπερ-συμβουλευτικοί.
''Μη το ένα,μη το άλλο,θα πέσεις,θα σκοτωθείς,εγώ όταν ήμουνα στην ηλικία σου ...'' και άλλες μάντολες.
Δεν κατευθύνεις έτσι έναν νέο άνθρωπο,πεισμώνει περισσότερο.Μπες στη νοοτροπία του δείξτου δύο πράγματα και άστον να πέσει μερικές φορές,να δει τι πρέπει να προσέχει.΄Στήνοντας ένα κλουβί γύρω του δεν κάνεις τίποτα.ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ όπως σωστά είπε ο Panavour.

panagos
19/12/2020, 12:54
Παίδες σωστά αυτά που λέτε αλλά και οι μεγαλοι στην πλειονότητα τους είναι υπερπροστατευτικοί και υπερ-συμβουλευτικοί.
''Μη το ένα,μη το άλλο,θα πέσεις,θα σκοτωθείς,εγώ όταν ήμουνα στην ηλικία σου ...'' και άλλες μάντολες.
Δεν κατευθύνεις έτσι έναν νέο άνθρωπο,πεισμώνει περισσότερο.Μπες στη νοοτροπία του δείξτου δύο πράγματα και άστον να πέσει μερικές φορές,να δει τι πρέπει να προσέχει.΄Στήνοντας ένα κλουβί γύρω του δεν κάνεις τίποτα.ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ όπως σωστά είπε ο Panavour.

Ουδέν σχόλιο τα είπες ολα

panagos
19/12/2020, 13:10
[QUOTE=Parking;3080764]Η οργανωμένη μαφία δεν υπάρχει πουθενά όλα ψέματα είναι !
:D
423893


Ο συγκεκριμένος είναι ψυχούλα άγιος άνθρωπος...Μάλλον τον ζηλεύουν και τον κατηγορανε...

viper1
19/12/2020, 13:54
Παίδες σωστά αυτά που λέτε αλλά και οι μεγαλοι στην πλειονότητα τους είναι υπερπροστατευτικοί και υπερ-συμβουλευτικοί.
''Μη το ένα,μη το άλλο,θα πέσεις,θα σκοτωθείς,εγώ όταν ήμουνα στην ηλικία σου ...'' και άλλες μάντολες.
Δεν κατευθύνεις έτσι έναν νέο άνθρωπο,πεισμώνει περισσότερο.Μπες στη νοοτροπία του δείξτου δύο πράγματα και άστον να πέσει μερικές φορές,να δει τι πρέπει να προσέχει.΄Στήνοντας ένα κλουβί γύρω του δεν κάνεις τίποτα.ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ όπως σωστά είπε ο Panavour.

Ισχύει αλλά όχι για την Ελληνίδα μάνα :lol:

stefanos
19/12/2020, 14:40
Μπες στη νοοτροπία του δείξτου δύο πράγματα και άστον να πέσει μερικές φορές,να δει τι πρέπει να προσέχει.

Δηλαδή εγώ που έχω πέσει μερικές φορές...
Δηλαδή με έχουν ρίξει και πατήσει μετά από απίστευτες παραβάσεις κάτι αυτοκίνητα,
έχω μάθει και πλέον έχω τον άπεφτο
και δεν υπάρχει πιθανότητα να σκοτωθώ με το μηχανάκι οπότε η μάνα μου μπορεί να κοιμάται ήσυχη.

panagos
19/12/2020, 16:29
Δηλαδή εγώ που έχω πέσει μερικές φορές...
Δηλαδή με έχουν ρίξει και πατήσει μετά από απίστευτες παραβάσεις κάτι αυτοκίνητα,
έχω μάθει και πλέον έχω τον άπεφτο
και δεν υπάρχει πιθανότητα να σκοτωθώ με το μηχανάκι οπότε η μάνα μου μπορεί να κοιμάται ήσυχη.

Φίλε είναι γενικό αυτο που γράφει δεν αναφέρετε συγκεκριμένα στις τούμπες

karellen
19/12/2020, 16:31
Το πέσιμο σαν γενική έννοια Στέφανε,το κατάλαβε ο φίλος από πάνω.

νεοσσός
19/12/2020, 16:54
Μιας και αναφέρθηκε, ιδού μία ωδή στην Ελληνίδα μάνα (https://www.youtube.com/watch?v=zw2pKUXhBqg).

viper1
20/12/2020, 04:24
Δηλαδή εγώ που έχω πέσει μερικές φορές...
Δηλαδή με έχουν ρίξει και πατήσει μετά από απίστευτες παραβάσεις κάτι αυτοκίνητα,
έχω μάθει και πλέον έχω τον άπεφτο
και δεν υπάρχει πιθανότητα να σκοτωθώ με το μηχανάκι οπότε η μάνα μου μπορεί να κοιμάται ήσυχη.

Εσυ να αποφεύγεις μαύρες γάτες να κρεμάς σκόρδα και μακρυά από φωτογραφίες του Μητσοτάκη :lol:

panagos
20/12/2020, 11:28
Εσυ να αποφεύγεις μαύρες γάτες να κρεμάς σκόρδα και μακρυά από φωτογραφίες του Μητσοτάκη :lol:

:bawl::bawl::bawl:
Μάλλον τον έχουνε γλωσσοφάει τον τύπο

stefanos
20/12/2020, 13:36
Φροντίστε μαυρόγατες και δεν είμαι σε ηλικία για τούμπες...:smokin:

panagos
20/12/2020, 13:57
Φροντίστε μαυρόγατες και δεν είμαι σε ηλικία για τούμπες...:smokin:

ευχέλεο και πάντα όρθιος :beer::beer:

Dromeas92
20/12/2020, 19:13
Πάντως αν κανείς έχει διάθεση να συζητήσουμε αυτό το θέμα και ότι απορία έχει ένας αρχάριος (χωρις να κράζει) ας μου στείλει ένα μήνυμα:)

o_gavros
20/12/2020, 19:47
Μέχρι τώρα δηλαδή τι κάναμε; Δε συζητούσαμε το θέμα;
Εσένα ως τι ακριβώς μας ζητάς να σου στείλουμε μήνυμα;
να καταλάβω προσπαθώ το ύφος του ποστ σου.

o teos
20/12/2020, 19:50
Μέχρι τώρα δηλαδή τι κάναμε; Δε συζητούσαμε το θέμα;
Εσένα ως τι ακριβώς μας ζητάς να σου στείλουμε μήνυμα;
να καταλάβω προσπαθώ το ύφος του ποστ σου.

Είναι δρομέας ρε μαν...δε βλέπεις το νικ??daaaahhhh:lol:

o_gavros
20/12/2020, 19:51
έχει φύγει το παιδί

panagos
20/12/2020, 20:06
Μέχρι τώρα δηλαδή τι κάναμε; Δε συζητούσαμε το θέμα;
Εσένα ως τι ακριβώς μας ζητάς να σου στείλουμε μήνυμα;
να καταλάβω προσπαθώ το ύφος του ποστ σου.

βασικά και γω μπερδέφτηκα δεν άνοιξε αυτος το ποστ ...
Και ποιος κράζει απλα σε καποια φαση εφυγε το ποστ εκτος θέματος....(λίγο)

Dromeas92
20/12/2020, 20:11
βασικά και γω μπερδέφτηκα δεν άνοιξε αυτος το ποστ ...
Και ποιος κράζει απλα σε καποια φαση εφυγε το ποστ εκτος θέματος....(λίγο)

ΌΧι απλά και εγώ θέλω να πάρω μηχανή και θα θελα μια γνώμη. Τώρα για το εκτός θέματος νομίζω το θέμα έχει εκτροχιαστεί εδώ και αρκετές σελίδες και δεν καταλαβαίνω καν τι γράφεται :P

panagos
20/12/2020, 20:14
ΌΧι απλά και εγώ θέλω να πάρω μηχανή και θα θελα μια γνώμη. Τώρα για το εκτός θέματος νομίζω το θέμα έχει εκτροχιαστεί εδώ και αρκετές σελίδες και δεν καταλαβαίνω καν τι γράφεται :P

ναι για μας ενοούσα ότι ξεφύγαμε!!!
και εσύ το ίδιο θέμα έχεις με το παιδί που το άνοιξε???