PDA

View Full Version : Έλαια κοπής μετάλλων



doctor_john
16/12/2020, 11:22
Πρίν μερικά χρόνια μου είχε προτείνει μηχανουργός ένα μικρό μπουκαλάκι (~350ml) με λάδι κοπής
που κόστιζε περίπου όσο 3 x 15λτ επώνυμο σαπουνέλαιο.

Το εφάρμοζα στο εργαλείο και την επιφάνεια του μετάλλου και ήταν εντυπωσιακό
το πόσο αύξανε τα χαρακτηριστικά του κοπτικού αλλά και πόσο κατάφερνε να το κρατά σε χαμηλή θερμοκρασία.

Αν έχει κάποιος υπόψιν αντίστοιχο προϊόν θα μου είναι πολύ χρήσιμο.
Ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει θέμα κόστους ή αποστολής από οπουδήποτε (εννοώ us και τον νόμο για τα χημικά).

panavour
16/12/2020, 11:28
Πρίν μερικά χρόνια μου είχε προτείνει μηχανουργός ένα μικρό μπουκαλάκι (~350ml) με λάδι κοπής
που κόστιζε περίπου όσο 3 x 15λτ επώνυμο σαπουνέλαιο.

Το εφάρμοζα στο εργαλείο και την επιφάνεια του μετάλλου και ήταν εντυπωσιακό
το πόσο αύξανε τα χαρακτηριστικά του κοπτικού αλλά και πόσο κατάφερνε να το κρατά σε χαμηλή θερμοκρασία.

Αν έχει κάποιος υπόψιν αντίστοιχο προϊόν θα μου είναι πολύ χρήσιμο.
Ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει θέμα κόστους ή αποστολής από οπουδήποτε (εννοώ us και τον νόμο για τα χημικά).

http://www.chatzikontelis.gr/product/%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B7%CF%83-dormer/

doctor_john
16/12/2020, 12:05
Mε τι εργαλεία το έχεις δουλέψει; με ενδιαφέρει για υψηλών ταχυτήτων καρβιδίου για φύλο αλουμινίου αλλά και για ήπιες κοπές-
διαμόρφωση σε ατσάλι.
Μου πρότειναν και το παρακάτω αλλά δεν βρίσκω λεπτομέρειες ακόμα και στο παγκόσμιο site.
https://gr.rsdelivers.com/product/rocol/53072/rtd-metal-cutting-liquid400g-bottle/2394852

DrBig
16/12/2020, 15:19
Απλο σαπουνονερο δεν κανει? Σορρυ για την ασχετοσυνη.

doctor_john
16/12/2020, 15:48
Χειρίζεσαι ακριβά εργαλεία πάνω σε μέταλλα όχι ιδιαίτερα ακριβά αλλά που κοστίζουν σε χρόνο και υλικά μέχρι το στάδιο
διαμόρφωσης που είναι.
Το σαπουνέλαιο υποτίθεται πως λειτουργεί σαν ψυκτικό και βοηθά την διαφυγή των εργαλείων, χρειάζεσαι όμως κύκλωμα ανεξάρτητο
του εργαλείου σου έτσι ώστε να έχεις συνεχή παροχή, ανακύκλωση, φιλτράρισμα.
Δεν είναι άσχημη λύση αλλά έχει τα μειονεκτήματα της.
Για παράδειγμα, εγώ το χρειάζομαι σε τραπέζι 2χ3.. για φαντάσου να πρέπει να είναι όλο σε στεγανή λεκάνη
να χρειάζεται 50+ λτ για να κάνει κύκλο κ.λπ.

Ακόμα και στο σπίτι που το τραπέζι είναι 25χ25 το αποφεύγω και επενδύω το κόστος του σε εργαλεία
που χρειάζομαι κ.λπ.

Φαντάσου σε ένα τορνάκι που χωρά ίσα ισα μπότες ανάρτησης για σκληροχρώμια, να έχεις εγκατεστημένο
σαπουνέλαιο... φασαρία, συντήρηση κ.λπ.

Τα υγρά κοπής που λέω έλαια (δεν είναι όλα) έχουν πολύ καλά χαρακτηριστικά πρόσφυσης στο εργαλείο
και αντίστοιχα στις ποιότητες που θέλω βοήθεια με κοπή ή διαμόρφωση κ.λπ.

σαπουνόνερο είναι βολικό για γυαλόχαρτα νερού, για αυτοκόλλητα και για τα χέρια ;)
(εφόσον έχεις εξασφαλίσει ότι δεν αφήνει έλαια και δεν έχει άλατα)

σε κάτι περιπετειώδεις μηχανουργίες στα βουνά και στα λαγκάδια έχω δοκιμάσει μείγμα πράσινο σαπούνι με κερί
σίγουρα κάτι έκανε αλλά ήθελα απλά να βελτιώσω και όχι να φινίρω ή να σώσω κάποιο ακριβό εργαλείο.

DrBig
16/12/2020, 17:32
Στο δικο μου μικρο τορνακι ριχνω σιγα σιγα απο ενα μπουκαλι μειγμα απεσταγμενου νερου και fairy, αλλα δεν τιθεται προφανως θεμα ανακυκλωσης. Μου διεφυγε ομως το μεγεθος της μηχανης στην οποια αναφερεσαι.

doctor_john
16/12/2020, 17:46
Έχεις καθαρό εργαλείο ;)

Δες αυτά που έβαλε ο Panavour και γενικά πάρε ότι θέλεις για κοπή, πολύ καλύτερα, αποφεύγεις συντονισμούς κ.λπ.

MISKIN
17/12/2020, 09:55
423696

423697

Δεν είναι σαπουνέλαιο, αλλά το βάζω για να υπάρχει στο νήμα.
Δεν υπάρχει καλύτερο για κατεργασία σε inox.

george.S
17/12/2020, 10:20
423696

423697

Δεν είναι σαπουνέλαιο, αλλά το βάζω για να υπάρχει στο νήμα.
Δεν υπάρχει καλύτερο για κατεργασία σε inox.

Αυτή έχω και εγώ συμφωνώ

nassosxlvbros
17/12/2020, 13:38
Κάποτε είχα αγοράσει αυτό της Wurth (https://www.skroutz.gr/s/19558312/Wurth-Cut-cool-%CE%9B%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CE%9A%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-400ml.html)
Not bad... Βασικά με βόλεψε σε κάτι ασημάτσαλα άξονες και αλουμίνια πολύ μαλακά,οπότε και το χρησιμοποιώ σπάνια. Αν και στο αλουμίνιο-ειδικά όταν ανοίγει κανείς σπείρωμα- πολύ καλό είναι και το απλό ταπεινό πετρέλαιο αλλά και το ...μπλε οινόπνευμα!!

OldMan
17/12/2020, 17:10
Προσωπικα, σε διατρηση μεχρι 6-7mm απλα φτύνω..!! ;)

doctor_john
17/12/2020, 19:14
Xαστουκάκια;
'κανα γλυκόλογο;

bros400pgm
17/12/2020, 19:33
Σπρει σε βολευει; Εγω χρησιμοποιω της virax για κοπη σπειρωματων (σε σπρει αλλα και 5λιτρο σον βιδολογο).

doctor_john
17/12/2020, 20:05
Ναι βέβαια, σπειρώματα κάνω στο χέρι αλλά έχω μεγάλο εύρος και δοκιμάζω τα πάντα χωρίζοντας τα σε σιδηρούχα και μη μόνο.
Φαντάσου σπείρωμα σε τρύπα 1.2mm x 5mm ανοξείδωτο με κολαούζο 45ε που σπάει με φτέρνισμα και άλλη φορά 37x24 σε πιο μαλακό ατσάλι
που δεν μπορείς να το πιάσεις παρά μόνο με τα χέρια. :lol:

Με ενδιαφέρουν υλικά που θεωρούνται κορυφαία και ας κοστίζουν οτιδήποτε γιατί ο ρυθμός αυτών των εργασιών είναι χαλαρός.

Το θέμα όμως είναι γενικό και θα πρέπει να παρουσιάζει υλικά για όλους.
Ίσως αργότερα να τα συγκεντρώσουμε σε ένα πινακάκι να υπάρχουν για όποιον τα χρειαστεί.

S705
17/12/2020, 20:39
http://www.chatzikontelis.gr/product/%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B7%CF%83-dormer/

αυτό το έχουμε στην δουλειά. για καμιά τρυπά και κολαούζο είναι καλό .σε πεσμένο τρυπάνι μόλις το βάλεις αρχίζει και κόβει ξανά. για τόρνο δεν κάνει,καίγεται άμεσος και βγάζει ντουμάνι χωρίς να μένει κάτι πάνω στο κοπτικό.

bros400pgm
17/12/2020, 20:39
Δεν νομιζω τοτε το virax να ειναι αυτο που ψαχνεις. Εμεις στην δουλεια κοβουμε με ποτηροτρυπανο Φ32 (90€ αγορα) ινοξ νεροχυτες για εγκαταστασεις θερμοαναμικτηρων. Πρεπει να εχει κοψει 300 νεροχυτες και δεν εχει πεσει αισθητα η αποδοση. Παντα με σπρει virax και με στροφες αργες (4-5-6 το δευτερολεπτο).
Στον βιδολογο, κοβαμε σπειρωματα μεχρι 4", σιδεροσωληνες χωρις ραφη (ASTM A-106 Grade B εαν θυμαμαι καλα ή κατι τετοιο) με συνεχη ροη και ανακυκλωση λαδιου, παλι VIRAX. Παλι δεν ειχαμε καποιο θεμα αλλα οι ανοχες προφανως ειναι διαφορετικες :lol:

S705
17/12/2020, 20:41
Κάποτε είχα αγοράσει αυτό της Wurth (https://www.skroutz.gr/s/19558312/Wurth-Cut-cool-%CE%9B%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CE%9A%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-400ml.html)
Not bad... Βασικά με βόλεψε σε κάτι ασημάτσαλα άξονες και αλουμίνια πολύ μαλακά,οπότε και το χρησιμοποιώ σπάνια. Αν και στο αλουμίνιο-ειδικά όταν ανοίγει κανείς σπείρωμα- πολύ καλό είναι και το απλό ταπεινό πετρέλαιο αλλά και το ...μπλε οινόπνευμα!!

αυτό το περιμένουμε να έρθει .όταν θα το δοκιμάσω θα πω.

θα μας φέρει και σε πάστα που την εφαρμόζεις με πινέλο!!!

MISKIN
17/12/2020, 21:18
Κάποτε είχα αγοράσει αυτό της Wurth (https://www.skroutz.gr/s/19558312/Wurth-Cut-cool-%CE%9B%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CE%9A%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-400ml.html)
Not bad... Βασικά με βόλεψε σε κάτι ασημάτσαλα άξονες και αλουμίνια πολύ μαλακά,οπότε και το χρησιμοποιώ σπάνια. Αν και στο αλουμίνιο-ειδικά όταν ανοίγει κανείς σπείρωμα- πολύ καλό είναι και το απλό ταπεινό πετρέλαιο αλλά και το ...μπλε οινόπνευμα!!

Και μεις τα αγοράζουμε με τη κούτα αυτά της wurth, μιας και δεν χρησιμοποιούμε σαπουνέλαιο. Καλά είναι για γενική χρήση, αλλά δε κάνουν για inox. Συμφωνώ με αυτό που λες για το πετρέλαιο, έχουμε και μεις, αλλά δε βλέπω ουσιαστική διαφορά με αυτό της wurth. Ίσως είναι 'κατάλοιπο" από την εποχή που δεν υπήρχαν λάδια κοπής.

Πρόσφατα μας έφεραν ένα παρόμοιο της Morris. Δε κατάλαβα κάποια διαφορά από της wurth, και σίγουρα είναι φθηνότερο.