PDA

View Full Version : ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΦΌΡΟΙ



Sx50
16/12/2020, 14:34
Καλησπερα στο φόρουμ. Ειμαι φοιτητης χωρις καποιο εισοδημα και εχω σε λογαριασμο καποια χρήματα για αγορα μηχανης. Το μηχανακι ειναι 300cc και η τιμη του 4500 μεταχειρισμενο. Ειχα σκοπο να βαλω το μηχανακι στο ονομα του πατερα μου για να μην εχω καποιο θεμα λογω του οτι δεν εχω εισοδημα αλλα φοβαται οτι δεν θα μπορει να δικαιολογησει μια τέτοια αγορα με βαση το εισοδημα του. Δεδομένου οτι δεν μπορει να δικαιολογηθει το τεκμηριο αγορας τι κανω? Το βαζω στο ονομα μου χωρις να έχω εισοδημα? Επιπλεον υπαρχει καποια φορολογια επι της αξιας του ?

ptc
16/12/2020, 15:06
Η πιο ευκολη λυση για να γραφτει στο ονομα του πατερα σου χωρις καποια επιβαρυνση ειναι σε συμφωνια με τον πωλητη να δηλωσετε μικροτερη αξια αγορας απο την πραγματικη. Επειδη τη μηχανη την αγοραζεις 4500 δεν ειναι υποχρεωτικο να δηλωσετε και αυτο το ποσο στη μεταβιβαση. Το μερος της συναλλαγης που θα ειναι μαυρο (η διαφορα πραγματικης και δηλωθεισας αξιας δηλαδη) δε θα γινει μεσω τραπεζης αλλα με μετρητα. Ειναι κατι που μου το εχει ζητησει αγοραστης στο παρελθον για αντιστοιχους με τους δικους σου λογους, μετα απο παροτρυνση του λογιστη του. Του ειχε πει δλδ ο λογιστης οτι μπορουσε να εμφανισει αγορα μεχρι Χ ποσο και αυτο ηταν και το ποσο που γραψαμε στη δηλωση κατα τη μεταβιβαση.

DrBig
16/12/2020, 15:15
Μπορει να ασφαλιστει καποιο οχημα που ανηκει στον Χ (ο οποιος μπορει και να μην εχει διπλωμα οδηγησης) στο ονομα του Υ?

karellen
16/12/2020, 15:58
...

harris_x
16/12/2020, 16:06
όταν γίνει η φορολογική δήλωση ο πωλητής δηλώνει ότι πούλησε το τάδε μηχανάκι στον τάδε στο τάδε ποσό.
το ίδιο πρέπει να κάνει και ο αγοραστής, "αγόρασα το τάδε απο τον τάδε στο τάδε ποσό".
Εννοείται ότι τα ποσά θα πρέπει να είναι τα ίδια.

harris_x
16/12/2020, 16:08
Ενώ αυτό μπορεί να γίνει με ατομική δήλωση του καθενός, για να μην γίνουν λάθη συνηθίζεται πωλητής και αγοραστής να ανταλλάσσουν υπεύθυνες δηλώσεις που να φαίνεται το ποσό πώλησης/αγοράς.

Parking
16/12/2020, 16:33
:lol:

Παρ το μηχανάκι και στα @@ σου
Δεν θα σε ρωτήσει ποτέ κανένας πόσο το πήρες
σ αυτή τη ζωή

harris_x
16/12/2020, 17:52
:lol:

Παρ το μηχανάκι και στα @@ σου
Δεν θα σε ρωτήσει ποτέ κανένας πόσο το πήρες
σ αυτή τη ζωή

Εκτός κι αν ο πωλητής δηλώσει την πώληση...

AUFGEBRACHT
16/12/2020, 18:03
Μπορει να ασφαλιστει καποιο οχημα που ανηκει στον Χ (ο οποιος μπορει και να μην εχει διπλωμα οδηγησης) στο ονομα του Υ?

Ναι.

Bowleno
16/12/2020, 18:08
Μπορει να ασφαλιστει καποιο οχημα που ανηκει στον Χ (ο οποιος μπορει και να μην εχει διπλωμα οδηγησης) στο ονομα του Υ?

Ασφαλώς. Είμαι εγώ πάμπλουτος έχω ρολς ροις στο όνομα μου και το οδηγεί ο σωφέρ μου....

typhoon
16/12/2020, 18:09
Η κατοχή οχήματος δεν προϋποθέτει την ύπαρξη διπλώματος οδήγησης.
Δηλαδή μπορεί η γιαγιά μου να είναι κάτοχος zzr1400.

Ωστόσο η ασφάλεια, ασφαλίζει μεν το όχημα, τύπου αστική ευθύνη, ωστόσο η γιαγιά εάν την οδηγούσε (δεν έχει δίπλωμα) θα ήταν ανασφάλιστη.
Οπότε μπορεί πχ το σκούτερ να το πάρει στο όνομα του πατέρα του κ να το ασφαλίσει με δίπλωμα του ο φοιτητής

Για τα λεφτά που λες
Το ποσό δηλώνεται άπαξ, μια φορά δηλαδή κατά την αγορά
Πχ αν το αγοράσεις το 2020,στην φορολογικη του 2021 θα πρέπει να το δηλώσεις ως αγορά.
Τα 4.500€ καλύτερα θα ήταν για εσένα τουλάχιστον να μην δηλωθούν όλα στην υπεύθυνη δήλωση. Πχ 2.500€ κ φυσικά η κίνηση να γίνει μέσω τραπέζης για να φαίνεται. Τα υπόλοιπα 2.000 χερατα.
Οπότε στην δήλωση τα 2.500€ εμπιμπτουν στο αφορολόγητο (5.000 δεν είναι αν δεν απατώμαι???) κ δεν το ξεπερνάς ούτε με τα τεκμήρια διαβίωσης.
Ρώτα κ ένα λογιστή για να επιβεβαιώσεις ότι γράφω κ κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις θέμα. Μια χρονιά θα χρειαστεί να κάνεις δήλωση κ μετά μηδενικές αφού δεν έχεις εισόδημα

AUFGEBRACHT
16/12/2020, 18:10
Ασφαλώς. Είμαι εγώ πάμπλουτος έχω ρολς ροις στο όνομα μου και το οδηγεί ο σωφέρ μου....

Από το Μπάντεν-Μπάντεν κι εσύ;

telegonos
16/12/2020, 18:24
Λογικά, ο πατέρας σου σε έχει προστατευόμενο μέλος ή κάνει αυτός αντί για εσένα, την φορολογική σου δήλωση.

Κάθε περίπτωση φορολογούμενου είναι και διαφορετική, αλλά συνήθως, δήλωση ενός ποσού τύπου 2000 ευρώ για αγορά-πώληση οχήματος μεταχειρισμένου, ΔΕΝ επιφέρει κανενός είδους φόρο.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, πρέπει να δηλώσεις το ποσό για την αγορά ενός οχήματος στην επόμενη χρονιά, αλλά ΠΡΑΚΤΙΚΑ επειδή ακριβώς αυτό δεν επιφέρει κανενός είδους φόρο, και να μην το δηλώσεις ποτέ, η εφορία δεν ασχολείται.

Στην περίπτωση, που υπάρχει υπέρβαση κάποιου τεκμήριου ή όριου δαπανών, μπορεί να δηλωθεί ένα ποσό ως ''ανάλωση κεφαλαίου'', δλδ ότι είχες κάποιο ποσό στην τράπεζα και το ξόδεψες (όπως και έγινε δλδ) , οπότε και εξαιρείται το ποσό αυτό από τα παραπάνω και ... γλυτώνεις.

Έχουν περάσει 12 οχήματα στην ιδιοκτησία μου μέχρι σήμερα, ούτε μία φορά δεν δήλωσα ποτέ μου, ποσό αγοράς (ή πώλησης στις 4 φορές που πούλησα). Δεν πλήρωσα ποτέ κάτι , ούτε ειδοποιήθηκα ποτέ για κάτι, με εξαίρεση το αυτοκίνητο που μαζί με ακίνητα μου έφερε φόρο λόγο τεκμηρίου διαβίωσης, αλλά αυτό ΔΕΝ ισχύει στα δίτροχα, δεν σε απασχολεί.

Γενικά, κι εκτός πολύ ειδικών εξαιρέσεων, δεν θα πληρώσεις εσύ ή ο πατέρας σου κάποιον φόρο, ούτε θα μπλέξεις με οποιονδήποτε τρόπο, αν μεταβιβάσεις την μηχανή στο ονομά σου. Αν θα δηλώσετε, συμφωνείστε να δηλώσετε κάποιο μικρό ποσό τύπου 2000 ευρώ για κακό και για κακό, αλλά και το 4500 να δηλώσετε, το πιο πιθανό ΠΑΛΙ στο αφορολόγητο θα πάει.


Για να ελέγξεις μην τυχόν είσαι κάποια ειδική περίπτωση, συμβουλέψου κάποιον έμπειρο φοροτεχνικό-λογιστή.

borgiriadis1
16/12/2020, 20:02
+1 με τον Τελεγονο. Επειδη η ιδια η μηχανη δεν αποτελει τεκμηριο διαβιωσης δεν την πολυψαχνουν στην αγοραπωλησια. Συνηθως αν εσυ θελεις να φανει η αγορα οτι δαπανησες δλδ τα χρηματα ασχολοτνται. Το ποσα πηρε ο αλλος κ τι δηλωσε δεν τους πολυαφορα.

dorso
16/12/2020, 20:52
Ο πωλητής δηλώνει το ποσό που παρέλαβε από τον αγοραστή καθώς κ το αφμ του αγοραστή, επόμενος πρέπει να συμφωνήσουν η να μην δηλωθεί καθόλου η να δηλώσουν το ίδιο ποσό..

Bowleno
16/12/2020, 22:36
Ότι είπε ο Τηλέγονος.... Κι εγώ όσα δίτροχα έχω αγοράσει η πουλήσει, ποτέ δεν τα δήλωσα καθότι ήταν όλα κάτω από 750 κυβικά, όριο πάνω από το οποίο πιάνονται στο τεκμήριο διαβίωσης, αν θυμάμαι καλά. Αλλά και το αμάξι που δήλωσα, κλάιν το είχα πάρει με δόσεις χωρίς προκαταβολή και το ετήσιο κόστος των ήταν πολύ κάτω του αφορολόγητου ορίου. Δεν θα έχεις θέμα πιστεύω

BLiTzER
16/12/2020, 23:18
Κανένα τεκμήριο, είτε 750, είτε 1500 κυβικά.

Επίσης η ασφάλιση γίνεται στο όχημα, όχι στον οδηγό. Αν το οδηγεί κάποιος που δεν καλύπτεται, αυτό είναι δικό του πρόβλημα και δεν αφορά τις ασφαλιστικές.

Lioulios
17/12/2020, 00:12
Εν το μεταξυ σκεφτωμαι τι εχω αγορασει και πουλησει και τι δηλωσα και γελαω απο μεσα μου.Τι 2000 κτλ λετε ;
Εγω βαζω κατι 500, 800 ευρω .
Ειτε οταν ειμαι αγοραστης ή και πωλητης ,αφου ολοι οσοι πηραν απο μενα , ολοι μου το ζητησαν .


Μια φορα πηρα καινουριο 300αρι σκουτερ με 1000€χαρτια.

dorso
17/12/2020, 00:44
Κανένα τεκμήριο, είτε 750, είτε 1500 κυβικά.

Επίσης η ασφάλιση γίνεται στο όχημα, όχι στον οδηγό. Αν το οδηγεί κάποιος που δεν καλύπτεται, αυτό είναι δικό του πρόβλημα και δεν αφορά τις ασφαλιστικές.
Κανένα δίτροχο ανεξάρτητου κυβισμού δεν έχει τεκμήριο διαβίωσης..Τεκμήριο αγοράς από την στιγμή που δηλωθεί στην εφορία έχει κανονικά..Η ασφάλεια γίνεται στο όχημα με το δίπλωμα του οδηγού..Οι ασφαλιστικές ζητάνε κ διπλώματα απλά οι περισσότεροι ασφαλιστές βάζουν ότι νανε..

BLiTzER
17/12/2020, 08:05
Η ασφάλεια γίνεται στο όχημα με το δίπλωμα του οδηγού..Οι ασφαλιστικές ζητάνε κ διπλώματα..

Δεν ισχύει.

Bowleno
17/12/2020, 17:39
Δεν ισχύει.

Όπου έχω κάνει ασφάλεια οχήματος, πάντα ζητάνε το δίπλωμα αυτού που θα το οδηγεί.... Δεν ασχολούνται αν είναι ο ιδιοκτήτης

BLiTzER
17/12/2020, 17:49
Όπου έχω κάνει εγώ, ποτέ δε μου έχουν ζητήσει δίπλωμα, ούτε κάποιου άλλου.

:p




Γιατί αφορά μια ασφαλιστική ποιος το οδηγεί; Έχουν τους όρους τους, τους οποίους υπογράφεις. Αν δεν καλύπτεσαι (επειδή δεν έχεις δίπλωμα, επειδή είσαι νέος οδηγός, οτιδήποτε), δε σε καλύπτουν. Δεν είναι δικό τους πρόβλημα.

bulmont
17/12/2020, 17:49
Εγώ είμαι περίεργος πιό μεταχειρισμένο 300cc κανει 4.500

DrBig
17/12/2020, 17:55
Όπου έχω κάνει εγώ, ποτέ δε μου έχουν ζητήσει δίπλωμα, ούτε κάποιου άλλου.

:p




Γιατί αφορά μια ασφαλιστική ποιος το οδηγεί; Έχουν τους όρους τους, τους οποίους υπογράφεις. Αν δεν καλύπτεσαι (επειδή δεν έχεις δίπλωμα, επειδή είσαι νέος οδηγός, οτιδήποτε), δε σε καλύπτουν. Δεν είναι δικό τους πρόβλημα.

Τους αφορα και εντυπωση μου κανει πως δεν εχει γινει ακομα αυτο που συμβαινει στην Αγγλια λογου χαρη. Αν εισαι 18 ετων και θελεις να ασφαλιστεις σε 1000ρι θα πληρωνεις καθε χρονο σε ασφαλιστρα οσα εδωσες για να παρεις το χιλιαρι. Η λογικη ειναι πως εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να κανεις ζημια σε αλλους.

Lioulios
17/12/2020, 17:57
Δεν εχουμε μισθους Αγγλιας ομως .

DrBig
17/12/2020, 18:00
Δεν εχουμε μισθους Αγγλιας ομως .

Αναφερομαι στην λογικη της κλιμακωσης και οχι στα απολυτα νουμερα.
Επιπλεον δεν εχουμε και τις αποζημειωσεις της αγγλιας σε περιπτωση προκλησης σωματικης βλαβης.

ptc
17/12/2020, 18:19
Εγώ είμαι περίεργος πιό μεταχειρισμένο 300cc κανει 4.500

Καποια πιθανα μοντελα: Versys 300, R3, MT03. Αρκετα σκουτερ επισης.

kerasaki
17/12/2020, 19:13
Ζητάνε το δίπλωμα για να δουν πόσα χρόνια το έχεις, αλλιώς οδηγάει κάποιος που το έχει 1 χρόνο κι άλλη εμπειρία κάποιος με 20 χρόνια στη πλάτη.

dorso
17/12/2020, 19:25
Η ασφαλιστική είναι υποχρεωμένη να ζητήσει διπλωμα..Η ασφάλεια γίνεται στο όχημα και στον οδηγό..Κάποιες κατηγορίες οδηγών έχουν έξτρα ασφάλιστρα .Απλά επαρχία κυρίως οι ασφαλιστές με το δίπλωμα του κυρ Γιάννη κάνουν ασφάλεια σε 15 γεροντια γιατί δεν έχουν..

BLiTzER
17/12/2020, 19:42
Δέχομαι αυτά που λέτε. Απλά σας λέω ότι δεν έχω δείξει δίπλωμα σε καμία ασφαλιστική εδώ και 10 χρόνια. Μάλιστα πριν 5 μέρες έκανα νέο συμβόλαιο σε νέα ασφαλιστική και μαντέψτε. :p

kerasaki
17/12/2020, 20:25
Blitz πορεί να χάνεις και κάποια έκπτωση ως κάτοχος διπλώματος αρκετά χρονια