PDA

View Full Version : Κλωτσάει όταν πάω από πρώτη σε δευτέρα ταχύτητα.



lostregr
19/12/2020, 12:39
Aprilia Shiver 750

κλωτσάει, μπαινει ατσουμπαλα ενώ οι αλλες ταχυτητες μπαινουν βούτυρο.
κάνει μια αισθηση οπως οταν ειμαστε σταματημένεοι και βαζουμε πρωτη και κανει ενα γκλανγκ.

το περιεργο ειναι όταν ειναι κρυο δεν το κάνει! μετά απο κανα δεκάλεπτο αφου εχει ζεσταθει και εχουν εναλλαχθει ταχυτητες μπαίνει ζόρικα/κλωτσάει κάπως. ελπιζω να καταλαβατε.

στο κατέβασμα επίσιης από 2-1 πάλι δεν εχω πρόβλημα μπαινει σμουθ. :thnk:

λύση; τι να κοιτάξω.
στο κονταράκη που του το ειπα δεν εδωσε τοση βαση στο πρόβλημακ αι μου ειπε κατι για τιςμ ανετες οτι δεν αποσυμπλεκταρουν σωστά γιατι δεν ειναι οι original.
αν ηταν ετσι δεν θα το έκανε και στις άλλες εναλλαγες ταχυτήτων; 2-3 3-4 4-5 κλπ

ηλπιζα με την αλλαγη λαδιών να λυθει αλλα δυστηχώς όχι.

typhoon
19/12/2020, 13:12
Είναι πολύ εύκολο να δοκιμάσεις με την μαμά μανετα (αν την έχεις ς) μόνο κ μόνο για να σου λυθείη απορία.
Πάντως γενικά οι αφτερ μάρκετ όντως δημιουργούν τέτοια θεματακια.

viper1
19/12/2020, 13:28
Αν είναι υδραυλικός ο συμπλέκτης και δεν έχουν αλλάξει τα υγρά αλλαξε τα και ξαναδοκίμασε

DrBig
20/12/2020, 09:25
Τι λαδια προτεινει το μανιουαλ και τι λαδια εχεις βαλει εσυ? Θα μπορουσε να οφειλεται σε πιο λεπτα λαδια απο το ιδανικο.

Το οτι δε το κανει στις αλλες αλλαγες δε λεει κατι, η μεταβαση απο 1η σε 2α ειναι η πιο ζορικη για ολα τα κιβωτια λογω της υπαρξης της νεκρας αναμεσα. Θα κοιτουσα παντως να βαλω αλλη μανετα για δοκιμη.

lostregr
14/01/2021, 16:24
Δοκίμασα τις official μανέτες, δεν άλλαξε η συμπεριφορά τόσο. (τσάμπα τα 70€ που εδωσα)
Αλλάξαμε λάδια, πάλι τίποτα.

Όταν ειναι κρυο το μηχανάκι μπαίνει ατσαλάκωτη η δευτέρα. μετά από κανα 15άρι χιλιομετρα κοπανάει αλλά μπαίνει.

caesarsk
14/01/2021, 16:31
To ιδιο προβλημα είχα κι εγω σε ενα Africa...και τελικά ηταν η αλυσιδα περισσοτερο τεντωμενη απο οσο χρειαζοταν!!