PDA

View Full Version : Σόμπα DIY



doctor_john
20/12/2020, 23:09
Πριν 3 χρόνια βαρέθηκα να ξυλιάζω στο εργαστήριο και είπα να κάνω κάτι.

Χρειάζομαι κάτι κοντά στα 4,5KW για 70m2 x 3,70m με τζαμαρία που μπάζει λίγο.
Δεν θέλω μπουριά, δεν έχω χώρο για ξύλα, το ρεύμα κοστίζει, θέλω ποιοτική θέρμανση στην αίσθηση, να μετακινείται
και να μην προκαλεί έντονα ρεύματα αέρα.

Λίγες οι επιλογές, όπως και το μπάτζετ μου.

Εκείνη την εποχή είχα μόλις γνωρίσει τα ορθότρυπα τούβλα δόμησης.
Εντυπωσιακά στις επιδόσεις τους μου μπήκε η ιδέα να εκμεταλλευτώ το σχεδιασμό τους.

Η πιο οικονομική και με προδιαγραφές ασφαλείας λύση ήταν να τροφοδοτήσω με υγραέριο τον μικρότερο δυνατόν καυστήρα
υγραερίου.
Αγοράστηκε καυστήρας υγραερίου για κάμπινγκ (100γρ / h, φιάλη, λάστιχα ασφάλειες - ρυθμιστικά (31mBar παροχή).
Ένα "δοχείο" από τούβλα πυράντοχα (κρατάνε την θερμοκρασία και την ακτινοβολούν στην πλευρά που την δέχονται περισσότερο)
έγινε το "μποϊλερ" αέρα.

Ο ζεστός αέρας πάει πάνω και τώρα χρειαζόμουν ένα "θερμαντικό σώμα" να του πάρει την θερμοκρασία και να την ακτινοβολεί στο χώρο.

423949

Πήρα τρία ορθότρυπα και τους άδειασα τον πυρήνα (μπλέ) με σκοπό να φυλακίζω πολύ βραστό αέρα με ένα μόνο τοίχωμα κεραμικό
έτσι ώστε να έχει απώλειες στο χώρο.
Τα έβαλα το ένα πάνω στο άλλο και έκλεισα με πυρίμαχο μπετό 2cm στο επάνω (μπλέ και πράσινο).

Έτσι έχω έναν πύργο με τρείς "βραστήρες" αέρα που ακτινοβολούν στις τέσσερις πλευρες του.

Οι τομείς ανάμεσα τους είναι οι "εξαγωγές" του βραστού αέρα που δεν χωρά στους βραστήρες.
Έχουν πολύ μεγάλη επιφάνεια κεραμικού λόγο σχεδίου και με βολεύει για να παίρνω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη θερμοκρασία από
τον αέρα που θα διαφύγει στο δωμάτιο, μια δεύτερη "λειτουργία" πέρα απο την ακτινοβολία των κεραμικών.

Έκοψα ένα φιλέτο απο ένα τέταρτο τούβλο στο οποίο άδειασα τους τομείς των εξαγωγών μόνο για να διευκολύνω την παροχή του αέρα
και το έκανα καπάκι στα άλλα τρία.

Τα έχτισα με πυράντοχο μπετό πάνω από τον καυστήρα και όλα μαζί σε ένα ταψί έτσι ώστε να τα μετακινώ
όποτε θέλω με ένα σφουγγάρισμα.

Έιχα υπόψιν να παρεμβάλω ένα τελάρο από σιδερένια γωνιά (προς τα κάτω και προς τα μέσα το προφίλ) πριν το καπάκι
έτσι ώστε να έχω σε κάθε πλευρά δύο σιδερένιες βάσεις με λαβή ανάμεσα για να στεγνώνω πετσέτες και ποδηλατικά.
Δεν το έκανα γιατί βιαζόμουν. :lol:


Λειτουργία:
Ανάβοντας τον καυστήρα έχεις αμέσως παροχή ζεστού αέρα περίπου 15lt/min.
Σε μισή ώρα οι μπρός - πίσω πλευρές ξεκινούν να εκλείουν αισθητή θερμότητα και στην ώρα το σύνολο ζεματάει
χωρίς να κινδυνεύεις να καείς αν ακουμπήσεις.
Όταν την σβήσεις εκλύει ζεστό αέρα για κανά 15λεπτο και παραμένει ζεστή για 2 ώρες.


423950

Η βάση με τα κόκκινα τούβλα είναι δική μου υπερβολή και στηρίζει λαμαρίνα 6mm διάτρητη στο χώρο
του καυστήρα για να παίρνει αέρα και απο κάτω εκτός από το πλάϊ.

Μετά από τρείς χειμώνες μπορώ να πω ότι είναι μια πολύ καλή λύση για άοσμη, πολύ οικονομική θέρμανση που
πέρα από το ευάερο δικό μου εργαστήριο, θερμαίνει καλύτερα μικρά διαμερίσματα και μονοκατοικίες.

Τεράστιες δυνατότητες παραμετροποίησης, πρόσθετης ασφάλειας, τρεις - τέσσερις διαθέσιμοι καυστήρες με προδιαγραφές
και διαφορετική απόδοση / κατανάλωση κ.λπ.

typhoon
20/12/2020, 23:27
Παρα πολύ ενδιαφέρον, thanks for sharing!

doctoras
21/12/2020, 06:41
τι έκανες ρε μάστορα! ωραία ιδέα!

doctor_john
21/12/2020, 07:50
Aπέφυγα τεχνικές λεπτομέρειες για να εξηγήσω πως γίνεται το κάθε κομμάτι για να είναι εύκολο στην κατανόηση.

Τώρα που το σκέφτομαι είναι καλύτερα έτσι γιατί πολλοί στο φόρουμ έχουν μεγαλύτερη εμπειρία σε κτισίματα - συνδέσεις αερίων
και μπορεί να την εξελίξουν.

Αν θέλει κάποιος λεπτομέρειες, να τα γράψω.

Μπορεί να στηθεί ακόμα οικονομικότερα, πιο γρήγορα απο μισή μέρα και με πιο άμεση απόδοση με καυστήρα 115γρ/h που μοιάζει "κουκουνάρα" με κάτοπτρο.
Αντί για τούβλα χρησιμοποιείς 2+2 μεγάλους κεραμικούς σωλήνες νερού (πχ Φ25 και Φ35) σε σιδερένιο τρίποδο 40cm ύψος.

George_M.
21/12/2020, 08:08
Τεχνική σκέψη, ωραία δουλειά.
Πρόλαβες τα επερχόμενα κρύα λοιπόν.

Αστειευομενος παραθέτω αυτό να γελάσουμε λιγάκι.
(σπαμ ον
https://youtu.be/MKlNXnMhPig
Σπαμ οφ)

motojojo
21/12/2020, 08:55
Πολύ ωραία ιδεα, μπράβο!

Ισχύει ότι το υγραέριο ανεβάζει την υγρασία στο χώρο?

doctor_john
21/12/2020, 09:04
Όχι μετρήσιμα στο δικό μου παράδειγμα αλλά ναί προτείνουν να έχεις μια χαραμάδα ανοικτή όταν έχεις σόμπα υγραερίου (6 x 100gr/h).

doctor_john
21/12/2021, 07:17
Το θυμίζω τώρα που είναι επίκαιρο. Γνωρίζω πολλούς που στερούνται θέρμανσης ή οικονομίας, σε χώρους 60-70 τετραγωνικών.
Καλύπτει ενιαίους χώρους 60-70μ2 με οροφή κάτω απο 3μ.
100-110γρ/ωρα, 250 με δύο καυστήρες για επιδόσεις ξυλόσομπας στο μέγεθός της.

AristidisZ
22/12/2021, 13:35
Το θυμίζω τώρα που είναι επίκαιρο. Γνωρίζω πολλούς που στερούνται θέρμανσης ή οικονομίας, σε χώρους 60-70 τετραγωνικών.
Καλύπτει ενιαίους χώρους 60-70μ2 με οροφή κάτω απο 3μ.
100-110γρ/ωρα, 250 με δύο καυστήρες για επιδόσεις ξυλόσομπας στο μέγεθός της.

πόσο τις πουλάς ; :p

doctor_john
22/12/2021, 14:01
Βαριέσαι; Στείλε τα τετραγωνικά σου να σχεδιασω μια πιο γρήγορη στην κατασκευή.
Αυτή θέλει κάνα 2ωρο.
Αν έχεις πρόσβαση σε κεραμικούς σωλήνες ύδρευσης
Έχω μια πιο γρήγορη (και στην απόδοση).

AristidisZ
22/12/2021, 14:30
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη προσφορά, αλλά με μωρό στο σπίτι δε θα πήγαινα επ ουδενί σε τέτοια λύση :)

Πάντως για αποθήκες, συνεργεία κλπ. κλπ., φαίνεται πανέξυπνη ιδέα !

doctor_john
22/12/2021, 14:58
Για κάποιο χώρο σαν γκαράζ νόμιζα.οι μπέμπηδες στη γειτονιά κάνουν ουρά να κατσουν σε αυτή που δείχνω αλλά ναι, δεν παίζει να αφήσεις μόνο του παιδί κοντά εκτός και αν φτιάξεις πορτακι κλπ.

AristidisZ
22/12/2021, 15:13
Για κάποιο χώρο σαν γκαράζ νόμιζα.οι μπέμπηδες στη γειτονιά κάνουν ουρά να κατσουν σε αυτή που δείχνω αλλά ναι, δεν παίζει να αφήσεις μόνο του παιδί κοντά εκτός και αν φτιάξεις πορτακι κλπ.

Γιατί, θα άφηνα τη γυναίκα μου νομίζεις ; :bawl:

telegonos
22/12/2021, 15:26
τούβλα πυράντοχα (κρατάνε την θερμοκρασία και την ακτινοβολούν στην πλευρά που την δέχονται περισσότερο)

να του πάρει την θερμοκρασία


να παίρνω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη θερμοκρασία



https://www.youtube.com/watch?v=ahrBOvz1jzA

rainmike
22/12/2021, 16:10
Μην αρχίσετε να μιλάτε για σταθερές boltzmann ενθαλπιες ,εντροπιες και θερμοδυναμικους νομους γιατι σας πυροβολησα:D

doctor_john
22/12/2021, 21:17
μπά την θερμοκρασία μπέρδεψα με την θερμότητα.

νεοσσός
22/12/2021, 21:43
Ήταν ένας από τους δύο γρήγορους τρόπους (ικανές συνθήκες) για να κοπείς σε πανεπιστημιακό μάθημα θερμοδυναμικής. Ο πρώτος ήταν να πεις ότι ένα σώμα "εκμπέμπει ψύξη".

doctor_john
21/01/2024, 18:08
Μιας που βλέπω 19C σε ενιαίο, διαμπερή στο βορρά, χώρο 70μ2, υψους 4μ, με μονές βιτρίνες 40ετίας.

Είπα να το θυμίσω :)
24ωρες αναμμένη έχει κάψει ~2,5λτ υγραέριο.

ratamahatta
21/01/2024, 20:22
Την είχα δει αλλά όχι αναμμένη , αν κάνει τόσο καλή δουλεια θα είσαι άνετος στο εργαστήρι που πρέπει να μπάζει λογικα

doctor_john
21/01/2024, 21:24
Ναι αλλά είμαι με δύο μακό και γιλέκο. Δεν κλείνει στραβά παράθυρα δυστυχώς :lol:
Η υγρασία είναι έτσι από το πρωϊ που είχα ανοικτά.

450018

χε, σαν μποξερ με τέταρτη είναι, με πέμπτη παραλληλίζουν..