PDA

View Full Version : Χάθηκε Κλειδί



spyros2020
24/12/2020, 10:00
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά του Φόρουμ. Δε γνωρίζω αν γράφω στη σωστή στήλη αν ναι με συγχωρείτε. Όπως διαβάζετε και στον τίτλο έχασα τα κλειδιά απ το μηχανάκι μου. To μοντέλο είναι SYM Symphony 150 το τιμόνι κλειδωμένο, ευτυχώς είναι κάτω απ το σπίτι μου. Μίλησα με κλειδαρά και μου είπε αν εχει immobilizer (άγνωστη λέξη). Απο που το βλέπω; υπάρχει κάποια λύση; αν εχει immobilizer βγαινει αντικλειδι και αν οχι τον ηπιαμε;

McGyver
24/12/2020, 10:03
Όλα τα κλειδιά τα έχασες;

DoctoR_k6
24/12/2020, 10:03
Καλημερα. Μονο ενα κλειδι εχεις? Δεν εχεις δευτερο?
Αλλιως αδεια κ αντιπροσωπεια να ρωτησεις.

o teos
24/12/2020, 10:08
Δεν νομίζω ότι έχουν ιμομπιλαιζερ αυτά...μιλαμε για sym 150αρι ειδικά αν είναι παλιότερο μοντέλο..

telegonos
24/12/2020, 10:32
H λύση είναι να φέρεις κλειδαρά να στο ξεκλειδώσει για αρχή, και μετά να σου φτιάξει αντικλείδι.

Επειδή το δικό σου είναι σκουτερ, και έχει πολλά πλαστικά γύρω από την κλειδαριά, συννενοήσου με τον κλειδαρά, μηπως θέλει να το φορτώσεις/πας σε συνεργείο να το λύσουν από πλαστικά, και εκεί να έρθει να κάνει δουλειά ο κλειδαράς, γιατί ο κλειδαράς δεν θα κάτσει να λύνει σκουτερ, δεν είναι αυτή η δουλειά του. ΜΠΟΡΕΙ όμως να διαβάσει και τα δόντια της κλειδαριάς, χωρίς να χρειαστεί να λυθεί κάτι, για αυτό λέω συννενοήσου.

Αν έχει immobilizer, βρες κλειδαρά που ασχολείται ΚΑΙ με αυτό το θέμα π.χ. αυτόν >>> www.fastkey.gr

spyros2020
24/12/2020, 10:46
Ευχαριστω ολους σας παιδια που απαντησατε. Λοιπον το πρωτο κλειδι το ειχε χασει η αδερφη μου πριν χρονια το δευτερο χαθηκε χθες. επισης το μηχανακι αγοραστηκε καπου στο 2012-2013. η βασικη μου ερωτηση ειναι πως θα μαθω εαν εχει immobilizer ή οχι; ο κλειδαρας που μιλησα νομιζω μου ειπε οτι πρεπει να μαθω εαν εχει και οτι αν δεν εχει να του παω εκει την κλειδαρια (προφανως εννοει να την λυσω) και σε 3 μερες θα με φτιαξει; αλλα δεν ξερω αν εχει immo επισης δεν ξερω πως να λυσω την κλειδαρια. απο τι καταλαβενετε ειμαι λιγο ασχετος με σκουτερ.

telegonos
24/12/2020, 11:21
Αντιπροσωπεία, τηλέφωνο, με τον αριθμό πλαισίου σου στην άδεια σου, και ρώτα αν έχει immobilizer.

Σχεδόν βέβαιο, ΔΕΝ έχει.

ΝΟΜΟΣ: Ποτέ δεν μένουμε με ένα τελευταίο κλειδί. Φροντίζουμε να έχουμε κάπου ΠΑΝΤΑ ένα δεύτερο.

Panos76
24/12/2020, 11:41
Δεν ρίχνεις και εδώ (https://kleidia-autokinitou.gr/xamena-kleidia) ένα τηλέφωvo;

spyros2020
24/12/2020, 12:55
Αντιπροσωπεία, τηλέφωνο, με τον αριθμό πλαισίου σου στην άδεια σου, και ρώτα αν έχει immobilizer.

Σχεδόν βέβαιο, ΔΕΝ έχει.

ΝΟΜΟΣ: Ποτέ δεν μένουμε με ένα τελευταίο κλειδί. Φροντίζουμε να έχουμε κάπου ΠΑΝΤΑ ένα δεύτερο.

ολα αυτα τα εγγραφα ειναι μεσα στο μηχανακι δυστηχως! ευχαριστω για το χρονο σου, ας πουμε οτι δεν εχει immobilizer μπορω να λυσω εγω μονος μου την κλειδαρια και να την παω στο κλειδαρα μου; επισης εαν εχει immo αν παω το μηχανακι σε μαστορα και την αφαιρεσει και τοποθετησει καινουρια γινεται; ευχαριστω πολυ παιδια για το χρονο σας

psychoboy
24/12/2020, 13:11
Μήπως είσαι απ Αχαία?Χθές είδα κάτι κλειδιά SYM..Μικρες οι πιθανότητες αλλά ποτέ δεν ξέρεις

toyar
24/12/2020, 13:14
λογικα πρεπει να λυσεις ολα τα πλαστικα και για να γινει αυτο πρεπει να ξεκλειδωσει το τιμονι
αν δεν εχεις immobilizer ζητα απο τον κλειδαρα να σου γυρισει τον αφαλο
αν δεν την καταστρεψει τη λυνεις και του την πας να σου φτιαξει κλειδι
αν την καταστρεψει το πας συνεργειο και στην αλλαζουν
εναλλακτικα μπορεις να κανεις το ιδιο με αλλη κλειδαρια πανω στη μηχανακι με ευκολοτερη προσβαση

telegonos
24/12/2020, 13:42
ολα αυτα τα εγγραφα ειναι μεσα στο μηχανακι δυστηχως! ευχαριστω για το χρονο σου, ας πουμε οτι δεν εχει immobilizer μπορω να λυσω εγω μονος μου την κλειδαρια και να την παω στο κλειδαρα μου; επισης εαν εχει immo αν παω το μηχανακι σε μαστορα και την αφαιρεσει και τοποθετησει καινουρια γινεται; ευχαριστω πολυ παιδια για το χρονο σας

Ρώτα με μοντέλο-χρονιά τότε.

Έχεις καεί λιγάκι με το αν έχει immobilizer. Σταμάτα να το σκέφτεσαι, ΔΕΝ σε απασχολεί για την ώρα.

ΟΧΙ, δεν μπορείς εσύ να λύσεις κάτι. Οι δε βίδες των κλειδαριών, είναι επίτηδες τυφλό το κεφάλι τους για να μην λύνονται, και θέλουν ειδική τεχνική.


Βρες συνεργείο μοτοσυκλετών, να έρθει να ΦΟΡΤΩΣΕΙ το διτροχό σου και να το λύσει, να βγάλει κλειδαριά. Ο ίδιος ο μηχανικός, θα δει αν έχει κεραιούλα immobilizer απάνω η κλειδαριά σου και θα σε ενημερώσει. Πάρε κλειδαριά, και πηγαινέ την στον κλειδαρά που έχεις βρει, να σου φτιάξει κλειδί. Και μετά πάλι στον μηχανικό να στο δέσει.

Υπόψιν αν κάπου έχει το διτροχό σου, κλειδαριά για ντεπόζιτο ή σέλα, ΣΥΝΗΘΩΣ συμφέρει να βγει αυτή, είναι πιο εύκολη, και να φτιάξει κλειδί από αυτήν, αντί να λυθεί η κεντρική κλειδαριά.

Εναλλακτικά ψάξε ΑΛΛΟ κλειδαρά, να έρθει ΕΚΕΙ που είναι το διτροχό σου, να ''διαβάσει'' τις ασφάλειες της κλειδαριάς χωρίς να λύσει κάτι και να φτιάξει κλειδί να στο ξεκλειδώσει, να μην χρεώνεσαι συνεργείο μοτοσυκλέτας. Το διάβασμα δεν γίνεται πάντα, αλλά ψάξε μήπως κάποιος άλλος κλειδαράς μπορεί να το κάνει.

DoctoR_k6
24/12/2020, 14:11
Πολλες λεπτομερειες/πληροφοριες που μπορει να διαβασει καποιος που δεν δικο του ενα αντιστοιχο μοντελο...λεω εγω τωρα. :ninja:

Bowleno
24/12/2020, 15:04
Εν τω μεταξύ, μεγάλο φάουλ τα χαρτιά μέσα στο μηχανάκι..
Επίσης, τόσα χρόνια να μην βγάλεις άλλο κλειδί να υπάρχει; Εγώ έχω πάντα τρία για ότι αφορά το μηχανάκι (μηχανής, βαλίτσας, λουκέτα....)

νεοσσός
24/12/2020, 15:24
Όλα τα κλειδιά τα έχασες;
Με την ερώτηση μού θύμησες αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=nvZdnA0k1bc&t=156). :lol:

spyros2020
24/12/2020, 16:11
Μήπως είσαι απ Αχαία?Χθές είδα κάτι κλειδιά SYM..Μικρες οι πιθανότητες αλλά ποτέ δεν ξέρεις

Κρητη

spyros2020
24/12/2020, 16:15
Ρώτα με μοντέλο-χρονιά τότε.

Έχεις καεί λιγάκι με το αν έχει immobilizer. Σταμάτα να το σκέφτεσαι, ΔΕΝ σε απασχολεί για την ώρα.

ΟΧΙ, δεν μπορείς εσύ να λύσεις κάτι. Οι δε βίδες των κλειδαριών, είναι επίτηδες τυφλό το κεφάλι τους για να μην λύνονται, και θέλουν ειδική τεχνική.


Βρες συνεργείο μοτοσυκλετών, να έρθει να ΦΟΡΤΩΣΕΙ το διτροχό σου και να το λύσει, να βγάλει κλειδαριά. Ο ίδιος ο μηχανικός, θα δει αν έχει κεραιούλα immobilizer απάνω η κλειδαριά σου και θα σε ενημερώσει. Πάρε κλειδαριά, και πηγαινέ την στον κλειδαρά που έχεις βρει, να σου φτιάξει κλειδί. Και μετά πάλι στον μηχανικό να στο δέσει.

Υπόψιν αν κάπου έχει το διτροχό σου, κλειδαριά για ντεπόζιτο ή σέλα, ΣΥΝΗΘΩΣ συμφέρει να βγει αυτή, είναι πιο εύκολη, και να φτιάξει κλειδί από αυτήν, αντί να λυθεί η κεντρική κλειδαριά.

Εναλλακτικά ψάξε ΑΛΛΟ κλειδαρά, να έρθει ΕΚΕΙ που είναι το διτροχό σου, να ''διαβάσει'' τις ασφάλειες της κλειδαριάς χωρίς να λύσει κάτι και να φτιάξει κλειδί να στο ξεκλειδώσει, να μην χρεώνεσαι συνεργείο μοτοσυκλέτας. Το διάβασμα δεν γίνεται πάντα, αλλά ψάξε μήπως κάποιος άλλος κλειδαράς μπορεί να το κάνει.

Ευχαριστώ πολύ telegonos!! μου λυθηκαν ολες οι απορειες ! συγνωμη αν κουρασα!

GeorgeHellas
26/12/2020, 16:03
Μιας που αναφέρθηκε για τα χαρτιά, εγω εχω φωτοτυπίες μεσα στο μηχανάκι και τα ορίτζιναλ σπιτι. Όταν παω κάποιο ταξίδι παίρνω μαζι μου και τα οριτζιναλ καλού κακού. Πάντως 2 φορές που τα χρειάστηκα για την ασφάλεια (μικροατυχηματα) δεν μου ζήτησαν τα κανονικά και εγινε με τις φωτοτυπίες η δουλειά.

Bowleno
26/12/2020, 23:30
Μιας που αναφέρθηκε για τα χαρτιά, εγω εχω φωτοτυπίες μεσα στο μηχανάκι και τα ορίτζιναλ σπιτι. Όταν παω κάποιο ταξίδι παίρνω μαζι μου και τα οριτζιναλ καλού κακού. Πάντως 2 φορές που τα χρειάστηκα για την ασφάλεια (μικροατυχηματα) δεν μου ζήτησαν τα κανονικά και εγινε με τις φωτοτυπίες η δουλειά.

Αν στα ζητήσει η αστυνομία και δεν έχεις τα γνήσια σου κόβει πρόστιμο σαν να μην έχεις καθόλου χαρτιά....

GeorgeHellas
27/12/2020, 17:48
Εδώ τις άδειες τις δίνανε σε μια κολλα α4 πριν απο 4-5 χρόνια, και το χαρτί της ασφαλειας ετσι αλλιώς ειναι φωτοτυπία.
3 φορες με έχουν σταματήσει πάντως στη πολη που ζω και δεν αντιμετωπισα πρόβλημα. Μαλλον φαίνονται και όλα ηλεκτρονικά απο τις πινακίδες.
Υγ. Ξερω πώς χρειάζεσαι την ορίτζιναλ αδεια μαζι σου, αλλα οταν η μηχανή δεν εχει χώρο, δεν μπορείς να κουβαλάς την άδεια μαζι σου σε τσέπες όλη την ωρα.

katsar
28/12/2020, 11:26
Ακόμα αυτή την κόλλα χαρτί-άδεια έχω :cry: