PDA

View Full Version : Honda Sh 150 2020 γνώμες delivery.



denobuddy
28/12/2020, 01:50
Καλησπέρα νέος στη παρέα. Δουλεύω delivery 3 χρόνια με ένα Agility 150 σκυλί έναν ανορθωτη άλλαξα και μια μίζα 80.000χλμ. Ήρθε η ώρα για ανανέωση και σκεφτόμουν για το Sh το καινούργιο 2020 πήγα για τεστ drive φοβερο.Το Agility καεί αρκετά 4λιτρα στα 100. Στο Sh το μόνο που μου φάνηκε κάπως ήταν ο πάτος στα πόδια ήταν όσο το πόδι μου 48,5.Τι γνώμη έχετε θα με βολεύψε; Μην μου προτείνετε nmax,pcx δεν με βολεύουν είμαι 1,87 και έχω και αυχενικό οπότε είμαι με ζελατίνα φουλ ψηλή και το καλοκαίρι γιατί λίγο να φυσιξει αέρας στον λαιμό αρχίζουν οι ζαλάδες

panavour
28/12/2020, 03:36
Καλησπέρα νέος στη παρέα. Δουλεύω delivery 3 χρόνια με ένα Agility 150 σκυλί έναν ανορθωτη άλλαξα και μια μίζα 80.000χλμ. Ήρθε η ώρα για ανανέωση και σκεφτόμουν για το Sh το καινούργιο 2020 πήγα για τεστ drive φοβερο.Το Agility καεί αρκετά 4λιτρα στα 100. Στο Sh το μόνο που μου φάνηκε κάπως ήταν ο πάτος στα πόδια ήταν όσο το πόδι μου 48,5.Τι γνώμη έχετε θα με βολεύψε; Μην μου προτείνετε nmax,pcx δεν με βολεύουν είμαι 1,87 και έχω και αυχενικό οπότε είμαι με ζελατίνα φουλ ψηλή και το καλοκαίρι γιατί λίγο να φυσιξει αέρας στον λαιμό αρχίζουν οι ζαλάδες

Ποιος να σου απαντησει φιλε μου σ αυτο που ρωτας?Σιγουρα το χοντα ειναι καλυτερο,αλλα ποιος μπορει να σου πει αν αξιζει την διαφορα στα χρηματα?Αν εχεις τα παραπανω λεφτα ειναι δικια σου η επιλογη ΑΝ ΧΩΡΑΣ στο μηχανακι λογω σωματοδομής.Αφου ειχες βολευτει με το ατζιλιτι γιατι δεν παιρνεις το νεωτερο μοντελο?

denobuddy
28/12/2020, 10:28
Ποιος να σου απαντησει φιλε μου σ αυτο που ρωτας?Σιγουρα το χοντα ειναι καλυτερο,αλλα ποιος μπορει να σου πει αν αξιζει την διαφορα στα χρηματα?Αν εχεις τα παραπανω λεφτα ειναι δικια σου η επιλογη ΑΝ ΧΩΡΑΣ στο μηχανακι λογω σωματοδομής.Αφου ειχες βολευτει με το ατζιλιτι γιατι δεν παιρνεις το νεωτερο μοντελο?

Καποιος που το εχει δοκιμασει. Πιστευεις πως δεν τα αξιζει τα λεφτα του; Εγω το σκεφτηκα αλλιως , πως σε βαθος χρονου αυτή η διαφορα στα λεφτα θα βγει απο τις βενζινες. Οι διαστασεις ειναι ιδιες σχεδον ροδες,μηκος,πλατος, μονο το παππουτσι δεν με χωρεσε

panavour
28/12/2020, 10:41
Καποιος που το εχει δοκιμασει. Πιστευεις πως δεν τα αξιζει τα λεφτα του; Εγω το σκεφτηκα αλλιως , πως σε βαθος χρονου αυτή η διαφορα στα λεφτα θα βγει απο τις βενζινες. Οι διαστασεις ειναι ιδιες σχεδον ροδες,μηκος,πλατος, μονο το παππουτσι δεν με χωρεσε

Το παπουτσι ειναι πολυ βασικο κατα την γνωμη μου.Οσο για τις βενζινες, αν η διαφορα στην καλυτερη περιπτωση ειναι 1 λιτρο με τιμη 1,40 το λιτρο, πρεπει να κανεις 125000 για να ισοφαρισεις την διαφορα τιμης στο πιό βασικο μοντελλο μονο απο την βενζινη ,αν υποθεσουμε οτι δεν θα σου τυχει καμμια ζημεια ή δεν το κανεις σερβις, που εκει οσον αφορα τις τιμες των αναλωσιμων, φανταζομαι οτι το συμ υπερτερει.

bulmont
28/12/2020, 10:46
.. οτι το συμ υπερτερει.

:bawl::bawl::bawl:

motojojo
28/12/2020, 10:57
Εγώ δεν κατάλαβα, το agility θα το αλλάξεις σίγουρα και κοιτάς σαν υποψήφιο το sh ή θα το αλλάξεις λόγω κατανάλωσης?

panavour
28/12/2020, 11:06
:bawl::bawl::bawl:

δεν υπερτερει???

Dimos35
28/12/2020, 11:08
Το SH είναι ένα πολύ καλό σκούτερ. Αυτό είναι γεγονός.
Επίσης γεγονός όμως είναι, ότι η τιμή του είναι υψηλή για αυτά που προσφέρει. Ειδικότερα για την χρήση που το θέλεις, ως εργάτη δηλαδή, δεν νομίζω ότι θα κάνεις απόσβεση.
Ναι θα κάνεις οικονομία από την κατανάλωση, αλλά σκέψου ότι θα πρέπει να κάνεις απόσβεση 1.000 € τον χρόνο μόνο από το κόστος χρήσης (υπολογίζοντας ότι θα το κρατήσεις 4 χρόνια και 100.000 χλμ, σύμφωνα με αυτά που έγραψες, δηλαδή 3 χρόνια και 80.000 χλμ).
Η καλύτερη λύση για delivery από άποψη οικονομίας, είναι και θα είναι το παπί.
Ένα επίσης αρνητικό είναι ότι τα κλεφτρόνια του έχουν ιδιαίτερη αδυναμία, έχεις χώρο να το βάζεις τα βράδυα;
Να πω επίσης ότι μην νομίζεις ότι έχει τον άσπαστο. Έχουν ακουστεί προβλήματα, ειδικότερα μετά από τα 80.000 χλμ, το δικό μου τουλάχιστον έβγαλε κάποια.

Από την άλλη, μια ζωή την έχουμε, καταλαβαίνω ότι ένα μηχανάκι, δεν το θέλουμε μόνο να βγάζει την δουλειά, θέλουμε να μας αρέσει, να ευχαριστηθούμε μια βολτίτσα, να το κοιτάμε και να νιώθουμε όμορφα, κι ας πληρώσουμε κάτι παραπάνω. Όπως είπε κι ο Panavour, δική σου η επιλογή.

Αν ήμουν στην θέση σου πάντως θα κοίταζα το Medley.
Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, δεν νομίζω ότι θα σε προβληματίσει στο πάτημα του ποδιού σου (που λες ότι χωράει ίσα ίσα), ακόμα κι αν δεν χώραγε, θα μπορούσες να το συνηθίσεις πατώντας υπό γωνία.:beer:

denobuddy
28/12/2020, 11:16
Εγώ δεν κατάλαβα, το agility θα το αλλάξεις σίγουρα και κοιτάς σαν υποψήφιο το sh ή θα το αλλάξεις λόγω κατανάλωσης?
Και λογο καταναλωσης οσο να ναι καρμπυρατερ ειναι και το οτι ‘κουραστικε’
δεν τραβάει οπως την αρχη

denobuddy
28/12/2020, 11:28
Το SH είναι ένα πολύ καλό σκούτερ. Αυτό είναι γεγονός.
Επίσης γεγονός όμως είναι, ότι η τιμή του είναι υψηλή για αυτά που προσφέρει. Ειδικότερα για την χρήση που το θέλεις, ως εργάτη δηλαδή, δεν νομίζω ότι θα κάνεις απόσβεση.
Ναι θα κάνεις οικονομία από την κατανάλωση, αλλά σκέψου ότι θα πρέπει να κάνεις απόσβεση 1.000 € τον χρόνο μόνο από το κόστος χρήσης (υπολογίζοντας ότι θα το κρατήσεις 4 χρόνια και 100.000 χλμ, σύμφωνα με αυτά που έγραψες, δηλαδή 3 χρόνια και 80.000 χλμ).
Η καλύτερη λύση για delivery από άποψη οικονομίας, είναι και θα είναι το παπί.
Ένα επίσης αρνητικό είναι ότι τα κλεφτρόνια του έχουν ιδιαίτερη αδυναμία, έχεις χώρο να το βάζεις τα βράδυα;
Να πω επίσης ότι μην νομίζεις ότι έχει τον άσπαστο. Έχουν ακουστεί προβλήματα, ειδικότερα μετά από τα 80.000 χλμ, το δικό μου τουλάχιστον έβγαλε κάποια.

Από την άλλη, μια ζωή την έχουμε, καταλαβαίνω ότι ένα μηχανάκι, δεν το θέλουμε μόνο να βγάζει την δουλειά, θέλουμε να μας αρέσει, να ευχαριστηθούμε μια βολτίτσα, να το κοιτάμε και να νιώθουμε όμορφα, κι ας πληρώσουμε κάτι παραπάνω. Όπως είπε κι ο Panavour, δική σου η επιλογή.

Αν ήμουν στην θέση σου πάντως θα κοίταζα το Medley.
Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, δεν νομίζω ότι θα σε προβληματίσει στο πάτημα του ποδιού σου (που λες ότι χωράει ίσα ίσα), ακόμα κι αν δεν χώραγε, θα μπορούσες να το συνηθίσεις πατώντας υπό γωνία.:beer:
Παπι με τιποτα δε τα κοιταζω καν. Ειχα το crypton x. Το agility οπως ειπα μου βγηκε σκυλι το συγκεκριμενο μοντελο 2011. Ολα τα σερβις τα εκανα μονος. Ιμαντα,μπιλιες,φιλτρο,μπουζι,λαδια ολα αυτα εβγαιναν κοστος 50€. Οσο για το μερος που λες εχω να το βαζω. Το agility βγαζει με ενα τεποζιτο 90-100χλμ μαξ. Το sh 200-220χλμ εχει καπως μια διαφορα για καθε μερα..
Μετα το τεστ drive ηθελα να το πεταξω το agility μερα με τη νυχτα.

bulmont
28/12/2020, 12:46
δεν υπερτερει???

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

panavour
28/12/2020, 13:51
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

ρε ταυροβούνι δεν υπερτερει στην φτηνεια στα αναλωσιμα το συμ?????:moutza:

bulmont
28/12/2020, 14:05
ρε ταυροβούνι δεν υπερτερει στην φτηνεια στα αναλωσιμα το συμ?????:moutza:

Δεν είναι ΣΥΜ to αγκίλιτι.............

panavour
28/12/2020, 14:17
Δεν είναι ΣΥΜ to αγκίλιτι.............

:bigcry::a11::whistle:ufo::a02::a018::a022::whiteflag::plaf::lipssealed:

panavour
28/12/2020, 14:49
Καλησπέρα νέος στη παρέα. Δουλεύω delivery 3 χρόνια με ένα Agility 150 σκυλί έναν ανορθωτη άλλαξα και μια μίζα 80.000χλμ. Ήρθε η ώρα για ανανέωση και σκεφτόμουν για το Sh το καινούργιο 2020 πήγα για τεστ drive φοβερο.Το Agility καεί αρκετά 4λιτρα στα 100. Στο Sh το μόνο που μου φάνηκε κάπως ήταν ο πάτος στα πόδια ήταν όσο το πόδι μου 48,5.Τι γνώμη έχετε θα με βολεύψε; Μην μου προτείνετε nmax,pcx δεν με βολεύουν είμαι 1,87 και έχω και αυχενικό οπότε είμαι με ζελατίνα φουλ ψηλή και το καλοκαίρι γιατί λίγο να φυσιξει αέρας στον λαιμό αρχίζουν οι ζαλάδες

Κοιτα και το σουζουκι το ΑDDRESS 110, με 1995 ευρω.Ειναι καλο απ οτι λενε.

alexis72
28/12/2020, 20:34
γειτονόπουλο πήρε αυτό για delivery και ειναι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα ,
για κάντο φίλε test ride μηπως σου αρέσει https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/25566076-sym-symphony-sr-125i
πήρε πολλά δώρα απο αυτο το μαγαζί κ τα πιο πολλά ΑΞΙΖΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ

BLiTzER
28/12/2020, 20:39
Δεν είναι ΣΥΜ to αγκίλιτι.............

Δεν είναι αγκίλιτι το ατζίλιτι. :lol:

bulmont
28/12/2020, 20:46
Δεν είναι αγκίλιτι το ατζίλιτι. :lol:

Ξου ρε μπαμπινιώτη...............

denobuddy
28/12/2020, 23:38
γειτονόπουλο πήρε αυτό για delivery και ειναι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα ,
για κάντο φίλε test ride μηπως σου αρέσει https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/25566076-sym-symphony-sr-125i
πήρε πολλά δώρα απο αυτο το μαγαζί κ τα πιο πολλά ΑΞΙΖΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
Δε κανει αυτο ρε μαστορα..... αμα ειναι να παρω αυτο,κραταω το agility...

mia_zoi_kawa
29/12/2020, 04:09
Φίλε είσαι ενας ώριμος επαγγελματίας διανομέας. Η κρίση σου είναι σωστή. Από την στιγμή που έχεις απορρίψει την λύση παπί πήγαινε φουλ για κάτι ποιο ποιοτικό από το agility. Εκτός από την οικονομία στις βενζίνες, θα απολαύσεις μια πολύ καλή ποιότητα κυλισης κάτι το οποίο θα είναι ιδιαίτερα απολαυστικό αλλά και θα σου προσθέτει λιγότερη καθημερινή κούραση.

Αν το προσέξεις το μηχανάκι θα σε προσέξει και αυτό και σίγουρα στα 80κ θα είναι σε καλύτερη κατάσταση από το agility. Κάτι που είναι ιδιαίτερα σημαντικό είναι ότι αυτά τα ιαπωνικά σε περίπτωση γενικής επισκευής μετά από πολλά χιλιόμετρα μπορούν και μαζεύονται ικανοποιητικα σε αντίθεση με τα ποιο φτηνά.

Προϋπόθεση για όλα τα παραπάνω είναι να μην στο κλέψουν. Μην υποτιμάς το κυνήγι που πέφτει από τα κλεφτρονια γενικοτερα και ειδικότερα στα Honda.

stefanos
29/12/2020, 14:04
Φίλος με 17αρι άλλαξε κάτι ρουλεμάν στη τελική μετάδοση στα 20κ.
Μεμονωμένη περίπτωση?

alexis72
29/12/2020, 15:05
Δε κανει αυτο ρε μαστορα..... αμα ειναι να παρω αυτο,κραταω το agility...
εντάξει ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑΑΑΑΑΑΑ ....δεν σε ειπα και καμπούρη....
εγω μια πρόταση εκανα κ χαλάρωσε λίγο....

panavour
29/12/2020, 15:30
το φορουμ μετονομαζεται σε mastoratza.gr:lol::lol::lol:

Sebastian1980
29/12/2020, 20:13
Χρόνια πολλά σε όλους.
Πριν αρκετό καιρό είχε γράψει στο φόρουμ ένα παλικάρι που δουλεύει delivery για το Honda VISION 110.
Είχε παρα πολλά πλεονεκτήματα και ήταν πολυ ευχαριστημένος με αυτό.
Έλεγε για max κατανάλωση 2,5 λίτρα/100.
Επίσης, αρχές 2021 έρχεται καινουριο μοντέλο VISION 110. Ειδικά σε άσπρο χρώμα είναι πολυ όμορφο.
Καλό θα ήταν να του ρίξεις μια ματιά.

alexis72
29/12/2020, 22:23
το φορουμ μετονομαζεται σε mastoratza.gr:lol::lol::lol:

σωστός :beer:

alexis72
29/12/2020, 22:27
Χρόνια πολλά σε όλους.
Πριν αρκετό καιρό είχε γράψει στο φόρουμ ένα παλικάρι που δουλεύει delivery για το Honda VISION 110.
Είχε παρα πολλά πλεονεκτήματα και ήταν πολυ ευχαριστημένος με αυτό.
Έλεγε για max κατανάλωση 2,5 λίτρα/100.
Επίσης, αρχές 2021 έρχεται καινουριο μοντέλο VISION 110. Ειδικά σε άσπρο χρώμα είναι πολυ όμορφο.
Καλό θα ήταν να του ρίξεις μια ματιά.

θα σε πεί κ εσένα μάστορα.....
κ θα κρατούσε το agility παρα να πάρει το vision ...
μπήκε προχθές ο τύπος ...κ αρχεισε με το ρε μάστορα ...:eyepop:

denobuddy
29/12/2020, 23:20
θα σε πεί κ εσένα μάστορα.....
κ θα κρατούσε το agility παρα να πάρει το vision ...
μπήκε προχθές ο τύπος ...κ αρχεισε με το ρε μάστορα ...:eyepop:
Καλα ηρεμισε λιγο παρεξειγηθηκες κιολας... λες και ειμαστε γυμνασιο. Απλα εγω ζητησα γνωμη για το SH του 2020 μοντελο και εσυ μου δινεις εναλακτικες και προτείνεις το symphony και οτι απο εκεινο το μαγαζι πηρε αρκετα δωρα.. λες και με νοιαζουν τα δώρα δεν ειμαι καν Αθηνα ,Θεσσαλονικη μενω. Σαν να ψαχνεις γνωμες για Mercedes και εγω να σου προτεινω Hyundai...
Παμε για κατι καλυτερο εργαλειο δουλειας θα ειναι μη τρελενεσαι