PDA

View Full Version : Α2



Alex1307
28/12/2020, 21:03
Καλησπερα σε ολους, καλες γιορτες να εχετε με υγεια!! θελω να κανω μια ερωτηση, εκανα το λαθος και Α2 το διπλωμα αλλα εδωσα εξετασεις με βεσπα οποτε στην ουσια δεν μου εδειξαν πως να οδηγησω με συμπλεκτη ενω εγω ξερω.... ηθελα να ρωτησω αν μπορω να παρω καποια μηχανη με συμπλεκτη η θα με γραψουν αν με πιασουν??? γιατι σκεφτομου να επαιρνα το FMX η το Xt γιατι θελω να συνδυασω και το βουνο

karellen
28/12/2020, 21:38
Καλησπερα σε ολους, καλες γιορτες να εχετε με υγεια!! θελω να κανω μια ερωτηση, εκανα το λαθος και Α2 το διπλωμα αλλα εδωσα εξετασεις με βεσπα οποτε στην ουσια δεν μου εδειξαν πως να οδηγησω με συμπλεκτη ενω εγω ξερω.... ηθελα να ρωτησω αν μπορω να παρω καποια μηχανη με συμπλεκτη η θα με γραψουν αν με πιασουν??? γιατι σκεφτομου να επαιρνα το FMX η το Xt γιατι θελω να συνδυασω και το βουνο
Φυσικά και όχι,είσαι νομιμότατος εφόσον κατέχεις το κατάλληλο δίπλωμα.

Alex1307
29/12/2020, 00:00
Φυσικά και όχι,είσαι νομιμότατος εφόσον κατέχεις το κατάλληλο δίπλωμα.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!! :D Οποτε μπορω να συνεχισω το ψαξιμο για τετοια μηχανη!! θα ηθελα καποια γνωμη τι αξιζει να παρω απο μηχανη on/off ειμαι τελειως ασχετος στο θεμα αυτο... σκεφτηκα αυτες τις 2 πυ ανεφερα επειδη ειδα να της προτεινουν για πρωτες μηχανες ( τουλαχιστον το FMX) μπορω να δωσω μεχρι 2500 καπου εκει περιπου

karellen
29/12/2020, 08:58
Και το fmx αλλά και το ΧΤ μπορείς να τα κουμαντάρεις σαν πρώτη μηχανή.
Αν βρεις κανένα καλό ΧΤΧ 660 με αυτά τα λεφτά πάρτο,είναι καλύτερο από τα προηγούμενα.

νεοσσός
29/12/2020, 10:26
Νομίζω ότι η ο θεματοθέτης εξέλαβε την υποθετική σου απάντηση ως επιβεβαίωση της προσδοκίας του.

Υπάρχει κατηγορία διπλώματος Α2 αυτόματο (https://sxoliodigon-kanlis.gr/personnel/%CE%B12-%CE%B4%CE%AF%CF%80%CE%BB%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-20/). Αν έχει τέτοιο δίπλωμα, υποθέτω ότι δεν μπορεί να οδηγήσει νόμιμα μοτοσυκλέτα με συμπλέκτη, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την εγκυρότητα της ασφάλισής του.

Επιπλέον το το XT660 είναι στα όρια των κατηγοριών Α2 και Α1. Κάποια μοντέλα δηλώνουν μέγιστη ισχύ 35,3 kW, οπότε είναι για Α1. Άλλα δηλώνουν 33,8 kW.

leftos
29/12/2020, 10:50
Θελει ψαξιμο γιατί όντως υπάρχει κατηγορία για αυτόματο και για αυτό πολλοί δίνουν με scooter.
Το θέμα είναι οτι πρέπει να σε ενημερώσει η σχολή σου αρχικά.
Δεν γνωρίζω πώς γίνεται η διαφοροποίηση και πώς αναγράφεται το καθένα.

Alex1307
29/12/2020, 11:33
Ναι γι αυτο και το ρωτησα... επειδη υπαρχει η κατηγορια αυτοματο και με συμπλεκτη και εγω πηρα με το αυτοματο... μην αγορασω την μηχανη και στην ουσια δεν ειμαι νομιμος και με γραψουν... γιατι πανω στο διπλωμα απλα γραφει οτι εχω το Α2 :faint:

424396

νεοσσός
29/12/2020, 11:37
Ναι γι αυτο και το ρωτησα... επειδη υπαρχει η κατηγορια αυτοματο και με συμπλεκτη και εγω πηρα με το αυτοματο... μην αγορασω την μηχανη και στην ουσια δεν ειμαι νομιμος και με γραψουν... γιατι πανω στο διπλωμα απλα γραφει οτι εχω το Α2 :faint:

424396
Ο κωδικός 78 κάνει τη διαφορά (http://www.komvos-sxoliodigon.gr/content/kodikoi-paratiriseon-ton-diplomaton-odigisis):

78 - restricted to vehicles with automatic transmission

78. Ισχύει μόνο για οχήματα χωρίς ποδωστήριο συμπλέκτη (ή μοχλό για τις κατηγορίες Α ή Α1)

Το βασικό δεν είναι αν θα βεβαιωθεί πρόστιμο από τροχονόμο, αλλά αν θα σε καλύψει η ασφαλιστική σου εταιρεία σε περίπτωση που εμπλακείς σε ατύχημα ή θα αναγκαστείς να πληρώνεις θεόρατα ποσά σε όλη σου τη ζωή ως αποζημίωση σε τρίτο.

Alex1307
29/12/2020, 11:42
Ο κωδικός 78 κάνει τη διαφορά:


Το βασικό δεν είναι αν θα βεβαιωθεί πρόστιμο από τροχονόμο, αλλά αν θα σε καλύψει η ασφαλιστική σου εταιρεία σε περίπτωση που εμπλακείς σε ατύχημα ή θα αναγκαστείς να πληρώνεις θεόρατα ποσά σε όλη σου τη ζωή ως αποζημίωση σε τρίτο.

Αρα στην ουσια οχι δεν γινεται να οδηγησω νομιμα τετοια μηχανη... σιγουρα ναι ειναι πολυ βασικο το αν θα με καλύψει η ασφαλιστική σου εταιρεία σε περίπτωση ατυχηματος αλλα σγουρα και το προστιμο μετραει