PDA

View Full Version : Aνάρτηση monoshock



doctor_john
03/01/2021, 12:52
Σκέφτομαι τι ανάρτηση θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω χωρίς μοχλικό σε μοτό 180kg.
Μια από τις προδιαγραφές" μου είναι το ότι δεν έχω πολύ χώρο στα σημεία που δένει η ανάρτηση.

424512

Μπροστά είναι αρκετά στενά πάνω κάτω, ίσως να χωρά το δοχείο προς τα μέσα.
Πίσω είναι πιο ευρύχωρα, ίσως χωρά κάποιο δοχείο προς τα πάνω, έξω και μέσα.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Σε αυτό το σημείο να κάνω την πρώτη ερώτηση:
βλέπω πως την εργοστασιακή την τοποθετούν με τον κύλινδρο και τις ρυθμίσεις προφόρτισης
προς τα πάνω. Βλέπω πως τις περισσότερες after market τις τοποθετούν αντίθετα όπως στην φωτό.

Είναι απλά για διαχείριση βάρους της εργοστασιακής; δεν θέλουν παραπάνω μη αναρτώμενο βάρος στο ψαλίδι;
Λειτουργούν το ίδιο με διαφορετικό προσανατολισμό;
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οι διαθέσιμες από γνωστούς κατασκευαστές είναι αρκετές, με εκκίνηση τιμών από Wilbers και HyperPro κοντά στα 350€.
Υπάρχουν και εργοστασιακές που καλύπτουν μεγαλύτερες μοτό σε πολύ καλές τιμές και εδώ είναι που εστιάζω.

Το μήκος που φοράει είναι ~293mm και θεωρώ λογικό να έχω υπόψιν μου 290-300mm.
Αρκετά μικρό με όσα βλέπω ότι διατίθενται και σκέφτομαι πως μπορώ να μεταποιήσω κάποια αφαιρώντας μήκος.

Μία απο τις ενδιαφέρουσες είναι του ΖΧ10R. Κάποιοι την αναφέρουν σαν 307mm σε κάποιους πίνακες σαν 335mm.

424509

Η κατασκευή της δείχνει ρεαλιστική μια προσπάθεια να κοντύνει, δεν έχω ιδέα αν είναι αποσπώμενο το χιτώνιο από την έδρα των ρυθμιστικών
για να ρισκάρω την αγορά της. Το ελατήριο το έχω δεδομένο πως θα αλλαχθεί σε εργοστασιακή ανάρτηση.

-----------------------------------------------------------
Ερώτηση δεύτερη, είναι αποσπόμενα τα χιτώνια;
-----------------------------------------------------------

Υπάρχει και η τρίτη λύση, ευρείας παραγωγής after market σε τιμές OEM, που όμως δεν υπάρχουν πληροφορίες.

Αναρτήσεις που δείχνουν ίδιες, με διαθέσιμα ελατήρια από 350lb - 1200lb και μεγέθη πιστονιών, που προτείνονται για enduro κ.λπ.

424511

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ερώτηση τρίτη:
υπάρχουν πληροφορίες για αυτές; γνωρίζει κάποιος τι πρότυπα ακολουθούν, αν είναι συμβατές με άλλες κ.λπ.;

Ερώτηση τέταρτη:
γνωρίζει κάποιος εργοστασιακό monoshock με μήκος 285mm - 305mm;
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Έχω υπόψιν R6, CBR600RR, multi 1000ds, R1

doctor_john
03/01/2021, 19:19
Bρήκα μερικούς που έχουν βάλει από R1 2009 - 2010.

424519

Δείχνει στριμωγμένο στην φωτό, στην πραγματικότητα είναι πιο μέσα απο το πλαστικό της ουράς που βλέπουμε και έχει 14cm περιθώριο*
κίνησης προς τα επάνω.

Aλλάζουν τα μικρά ρουλεμάν που έχει στις βάσεις του για να δένεται με 12mm βιδα και του έκαναν service.
Οι πολύ ελαφροί, κοντά στα 70kg με εξοπλισμό, χρησιμοποιούν το δικό του ελατήριο, οι πιο βαριοί διαλέγουν κάποιο after market.

O ανταλλακτικέρ μου λέει πως φοράνε το ίδιο μέχρι το '14, αν έχει κάποιος και μπορεί να επαληθεύσει θα με βόλευε.
Επίσης αν έχει ακουστεί οτιδήποτε για αυτή την ανάρτηση, καλό ή κακό, θα μου είναι χρήσιμο.

* παρντον, 14cm έχει η φωλιά του όχι η συστάδα με τα βαρέλια που έχει απο πάνω... :blush:

o teos
03/01/2021, 19:27
Με το μπαρδον αλλα όλη αυτή η αναζήτηση για kawasaki er γίνεται??

Ναι ένα αμορτισέρ από ss 1000cc θα σε υπερκαλύπτει αλλα απ όσο ξέρω αυτό το μοτο δεν έχει ρυθμιζόμενα μπροστινά επίσης οποτε είναι ψιλό δώρο άδωρο εκτός αν έχεις cartridges εμπρός...εναλλακτικά θα έχεις ένα πολύ ανισόρροπο μοτο και πάλι και ας βελτιώσεις το πίσω...:wave2:

doctor_john
03/01/2021, 20:56
Yπάρχουν σερβιρισμένα και έτοιμα, περιμένουν να τελειώσω τις τιμονόπλακες. ;)

δεν θα το συζήταγα αν δεν είχα την δυνατότητα να τα ρυθμίσω σε συγκεκριμένο sag, επαναφορά, προφόρτιση.
Ο στόχος είναι να αντιδρά το σύνολο όμοια διατηρώντας το στήσιμο της μοτό.

Σε άλλες μοτό που έκανα τις ρυθμίσεις μόνο με λάδια - ελατήρια στο μπροστινό, ξεκίναγα με τις πίσω αναρτήσεις
και έφερνα μετα τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά στο εμπρός.
Δεν ακούγεται σωστό γιατί ξεκίναγα με κάποια δεδομένα των αναγκών μου που είχα τσεκάρει σε άλλες ίδιες μοτό.

Το er το επέλεξα για τα χαρακτηριστικά του πλαισίου - κινητήρα (δεν κρατώ κάτι άλλο) υπό το πρίσμα των οικονομικών μου.
Αν δεν ήταν αυτό θα επέλεγα κάποιο διβάλβιδο duc ή κάποιο μπόξερ.

Αν μου πεις ότι λύνει ο κύλινδρος του showa (zx10) απο τα ρυθμιστικά, θα προτιμήσω εκείνο που έχει δεύτερο χιτώνιο εσωτερικά
και έχει περισσότερη πλάκα να το φτιάξω στα μέτρα μου :lol:

o teos
03/01/2021, 21:00
:beer:

telegonos
04/01/2021, 02:47
Λειτουργούν το ίδιο με διαφορετικό προσανατολισμό;


Το μόνο που ξέρω από όσα ρωτάς, είναι ότι τα ΦΤΗΝΑ αμορτισέρ του κάθε κατασκευαστή-σειράς, έχουν ΕΝΑ θάλαμο ΚΑΙ για το λάδι ΚΑΙ για το αέριο. Ε αυτά αν τα βάλεις ανάποδα, θα πάει το αέριο στην τσιμούχα του άξονα, και δεν ξέρω πόσο θα το κρατήσει το αέριο να μην διαφύγει.

Τα άλλα αμορτισέρ που διαχωρίζεται ο θάλαμος του λαδιού, από τον θάλαμο του αέρα, φαντάζομαι όπως και να τα βάλεις, δεν υπάρχει θέμα.

doctor_john
04/01/2021, 08:35
Eυχαριστώ, σκεφτόμουν ότι είναι άστοχη ερώτηση αλλά να που έμαθα κάτι ακόμα.
Θεωρητικά, σε αυτά αν προσθέσεις δοχείο με φούσκα αερίου όπως στα υπόλοιπα λύνεται αυτό το θέμα;

Sotirisxt
04/01/2021, 10:46
Θα σου προτείνω την Hagon να δεις πάρα πολύ καλή ποιότητα και τιμή.. Απο R1 και άλλες μηχανές με μοχλικο θα έλεγα να μην κοιτάζεις.. Κοίτα από μηχανάκια που δεν φοράνε μοχλικο νομίζω και ένα μοντέλο Honda cb hornet είναι χωρίς μοχλικο..

stefanos
04/01/2021, 11:00
Το μόνο που ξέρω από όσα ρωτάς, είναι ότι τα ΦΤΗΝΑ αμορτισέρ του κάθε κατασκευαστή-σειράς, έχουν ΕΝΑ θάλαμο ΚΑΙ για το λάδι ΚΑΙ για το αέριο. Ε αυτά αν τα βάλεις ανάποδα, θα πάει το αέριο στην τσιμούχα του άξονα, και δεν ξέρω πόσο θα το κρατήσει το αέριο να μην διαφύγει.

Τα άλλα αμορτισέρ που διαχωρίζεται ο θάλαμος του λαδιού, από τον θάλαμο του αέρα, φαντάζομαι όπως και να τα βάλεις, δεν υπάρχει θέμα.

Δεν είναι κανόνας, υπάρχουν μονού σώματος με εσωτερικό διάφραγμα που διαχωρίζει το λάδι από το αέριο πχ.https://www.ohlins.eu/en/products/motorcycle/bm-438--4851/

telegonos
04/01/2021, 11:07
Έγραψα


...Τα άλλα αμορτισέρ που διαχωρίζεται ο θάλαμος του λαδιού, από τον θάλαμο του αέρα...

Έγραψες


...υπάρχουν μονού σώματος με εσωτερικό διάφραγμα που διαχωρίζει το λάδι από το αέριο...

telegonos
04/01/2021, 11:09
Eυχαριστώ, σκεφτόμουν ότι είναι άστοχη ερώτηση αλλά να που έμαθα κάτι ακόμα.
Θεωρητικά, σε αυτά αν προσθέσεις δοχείο με φούσκα αερίου όπως στα υπόλοιπα λύνεται αυτό το θέμα;

Ναι, εφόσον διαχωρίζεται ο χώρος του αέρα από τον χώρο του λαδιού. Αυτό δεν έχει να κάνει με το εξωτερικό δοχείο, έχει να κάνει με το αν υπάρχει κάποιου είδους χώρισμα ανάμεσα στα δυο ρευστά είτε είναι έμβολο είτε είναι μεμβράνη.

Parking
04/01/2021, 11:12
Ουδής γνωρίζει τι έχει μέσα το σκοτεινό μυαλό του γιατρού .....

:lol:

doctor_john
04/01/2021, 11:37
Ουδείς βρε, θα με καταστρέψεις :lol:
Δεν είναι σκοτεινό, απλές λύσεις που λειτουργούν και κάποιες προδιαγραφές.

424535

doctor_john
04/01/2021, 11:51
Θα σου προτείνω την Hagon να δεις πάρα πολύ καλή ποιότητα και τιμή.. Απο R1 και άλλες μηχανές με μοχλικο θα έλεγα να μην κοιτάζεις.. Κοίτα από μηχανάκια που δεν φοράνε μοχλικο νομίζω και ένα μοντέλο Honda cb hornet είναι χωρίς μοχλικο..

Tην τσέκαρα Σωτήρη, ωραία είναι και αυτά, να σου είμαι ειλικρινής στα 400ε θα κοίταγα μεταχειρισμένη Nitron ή καινούρια Hyper Pro,
για λόγους εμφάνισης και μόνο, την έχει και στην μόστρα το ER6...

Αν μπορείς να πεις τι διαφορές έχουν οι αναρτήσεις για μοχλικό σε σχέση με τις χωρίς μοχλικό με ενδιαφέρει.
Δεν τις διαχωρίζουν οι εταιρείες τους και θεώρησα λογικό πως η παθητική ασφάλεια (αντοχή) που επιβάλλεται να έχουν oι μεν
καλύπτουν έτσι και αλλιώς τις ανάγκες των χωρίς μοχλικό.

Kas_Tracer
04/01/2021, 20:45
Πρέπει να ξέρεις τι μοχλικό έχει και πόσο συμπιέζει το ελατήριο σε σχέση με την πραγματική διαδρομή της ανάρτηση (το κέντρο του τροχού δηλαδή).
Από κει και πέρα το μοχλικό ανάλογα με την φαντασία και το τι έχει στο μυαλό του ο κάθε σχεδιαστής μπορεί να είναι γραμικό με μία σταθερή σχέση μεταόπισης ελατηρίου με τροχό ,
μπορεί να είναι προοδευτικό (να αυξάνεται δηλαδή η μετατόπιση του ελατηρίου όσο συμπιέζεται ο τροχός ) μπορεί αν ο άλλος είναι ανώμαλος να το κάνει και ανάποδα προοδευτικό.
Το τελευταίο νομίζω ότι ισχύει στην περίπτωση του ER6 ετσι οριζοντιμένο όπως είναι το αμορτισέρ ( με το μάτι έτσι , δεν είμαι και σίγουρος. Πρέπει να πάρεις μέτρα και διαβήτες γαι να φτιάξεις
ένα μοντέλο στο χαρτί για να δεις πως δουλεύει εκτός αν είσαι σαϊνι στην γεωμετρία και μπορείς να φτιάξεις το μαθηματικό μοντέλο)

Πως θα πάρεις ένα αμορτισέρ από ένα superbike να το βάλεις πάνω στο ER6 που μπορεί να είναι και 30 κιλά ελαφρύτερο? Έτσι επειδή το έκανε ο αμερικάνος? Δεν νομίζω ότι είναι καν λογικό.

stefanos
04/01/2021, 21:16
Βασικά ενδιαφέρει η διαδρομή του αμορτισέρ να είναι ίδια.
Οι αποσβέσεις ρυθμίζονται.

doctor_john
04/01/2021, 22:23
Αν μιλάτε για την διαδρομή του πιστονιού, το έχω υπόψιν, είναι σχεδόν ίδια αλλά δεν έχω προλάβει να διαβάσω λεπτομέρειες.
Σίγουρα θα ακολουθήσω τις προτροπές όσων το έχουν κάνει και θα κάνω revalving εκτός της αλλαγής των ρουλεμάν έδρασης και του ελατηρίου.

Ελπίζω ότι είναι κάτι που μπορούν να διαχειριστούν οι μηχανικοί αναρτήσεων, θα ρωτήσω όμως μόλις αποφασίσω ποιο θα χρησιμοποιήσω.

To R1 είναι 8kg βαρύτερο, πες 12 γιατί είναι λίγο ξεχασιάρηδες στη yamaha. Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να με ενδιαφέρει
εφόσον θα στηθεί για το er η ανάρτηση.
Και το δικό μου δεν νομίζω ότι θα αδυνατίσει ιδιαίτερα με τα περιφερειακά που βάζω. Υπάρχουν διαφορές που είναι έντονες όπως οι τιμονόπλακες
αλλά στο σύνολο μάλλον βαζω κάτι παραπάνω απο ότι βγάζω. Το abs μόνο παίζει να είναι κανα τριάρι κιλά ακόμα κ.λπ.

panos_zip
04/01/2021, 22:37
Shock swap εχει γινει πολλές φορες. Απο τη στιγμή που το ελατηριο ειναι σωστό για τα κιλά σου, που το συνολικό μηκος του αμορτισέρ είναι σωστό και που θα κανεις ριβλαλβινγκ, δεν βρίσκω κάποιο πρόβλημα. Το κατα πόσο σωστά θα δουλέψει στο τέλος ή κατα πόσο θα δουλέψει χωρίς μοχλικό ένα αμορτισέρ που ειναι φτιαγμένο για να δουλεύει με, φαντάζομαι ειναι θέμα πειραμάτισμού και ρύθμισης.

Έχω ενα αμορτισέρ μαμά απο street triple 675 2008 κάπου σε μια κούτα. Μπορώ να στο μετρήσω εάν θες. Είναι σαν τις πρώτες φωτό που έβαλες, προφόρτιση με παξιμάδια και χωρίς ξεχωριστό δοχείο αεριου-λαδιου. Δεν το δίνω γιατι δεν είναι δικό μου, απλά για reference.

Ερώτηση, Τι μηχανάκι φτιάχνεις? Δηλαδη ναι er6n είναι, αλλά ποιό είναι το πρότζεκτ? Από περιέργεια ρωτάω, από τα πόστ που κάνεις.

doctor_john
04/01/2021, 23:01
Ναι βέβαια Πάνο, αν το έχεις εύκαιρο μέτρησε το, ευχαριστώ!
Τίποτα ιδιαίτερο, ενα μυώδες γυμνό στο ύφος των s2r, r nine t και κάτι καινούρια που με προλάβανε οι κερατάδες :lol:

υγ: street triple βρίσκω 290mm και το R 295mm, είναι καλά; αυτοί τα αλλάζουν με του cbr 600 rr, περνάει και η εξάτμιση διπλα
τους... ανθεκτικά μοιάζουν..

panos_zip
04/01/2021, 23:40
Με το καλό το πρότζεκτ. Ενδιαφέρον ακούγεται.

Αυτο για του cbr το εχω διαβάσει και γώ. Δεν έχω γνώμη.
Στο δικό μου τρίπλ το αλλαξαμε με του Street Triple 675r 2010 το οποίο είναι πολύ καλύτερο.
Και στο τριπλ του κολλητού (απο το οποιο ξεμεινε και το παλιο αμορτισερ) το αλλαξαμε με Daytona 2015 μαζί με τα μπροστινά και τα φρενα και το αποτέλεσμα ειναι πέρα από κάθε προσδοκία. Πίσω έγινε ριβαλβινγκ, μπροστα απλό σέρβις.

Sotirisxt
05/01/2021, 00:33
Doctor John όπως σου έγραψαν και πιο πάνω ή διαφορά σε ένα αμορτισέρ που δουλεύει με μοχλικο είναι ότι έχει την επιπλέον διαδρομή του μοχλικου όταν τερματίζει το αμορτισέρ.ετσι χρησιμοποιούν ελατήριο για λιγότερα kg. Eνω ένα αμορτισέρ χωρίς μοχλικο βασίζεται μόνο στην δική του διαδρομή που σημαίνει πιο σκληρό ελατήριο και σίγουρα άλλο σεταρισμα στα σωθικά του.. Αν βάλεις ένα αμορτισέρ απο μηχανάκι με μοχλικο θα κάθεται το μηχανάκι μόνο με το βάρος του..

doctor_john
05/01/2021, 09:57
Να 'σαι καλά καταλαβα τι λέει και ο Kas-Tracer.
Έχω δεδομένο πως χρειάζομαι ελατήριο, οπότε ή σε καινούρια 400ε ή μόνο του θα αγοραστεί.
Δεδομένο επίσης και το λύσιμο γιατί δεν με εξυπηρετούν τα χρώματα που διατίθενται.

Εφόσον η αγορά μου δίνει όριο 400ε και με γρήγορη αναζήτηση είμαι στα 150ε με καινούριο ελατήριο
το κατάστημα και τα διαθέσιμα ανταλλακτικά θα διαμορφώσουν το κόστος κοντά στα 200-250..

george.S
05/01/2021, 11:59
!
Τίποτα ιδιαίτερο, ενα μυώδες γυμνό στο ύφος των s2r, r nine t και κάτι καινούρια που με προλάβανε οι κερατάδες :lol:
..

Αν δεν βάλεις φώτο δεν μιλάμε άλλο :rolleyes:
Άντε δώσε πράγμα στο λαό.... αλλιώς θα ανεβάσω κατασκοπευτικές :lol:

panos_zip
08/01/2021, 21:42
Λοιπόν το αμορτισέρ είναι αυτό.
Street triple 675 2008 άγνωστα χιλιόμετρα και δεν ξέρω αν εχει πειραχτεί ποτέ η προφόρτιση.

Στην κάτω βάση πάχος 30mm
Στην πάνω βάση πάχος 22mm
Απόσταση απο τρύπα σε τρύπα 291mm

Δεν μετράω και την προέκταση η οποία έχει μπει στη λαθος μεριά, μην σε μπερδευει καν. Βλέποντας και απο την έδραση του er6n δεν σου χρειάζεται έτσι και αλλιώς.
Εάν χρειάζεσαι και κάτι άλλο πές μου.

Sotirisxt
10/01/2021, 16:17
Doctor John σου βρήκα και από άλλο μηχανάκι αμορτισέρ που σου ταιριάζει.. Είναι από ducati panigale το διάβασα εδώ στο forum από αυτόν που είχε φτιάξει το kawasaki er σε στυλ motard..

doctor_john
10/01/2021, 21:11
Xωροταξικά είναι έξυπνο, το μήκος όμως είναι 306+

doctor_john
27/10/2021, 19:57
Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος, έχω διαθέσιμα 800lbs ελατήριο και 1000lbs.
Χρειάζομαι να ξεκινήσω απο κάπου και θα 'θελα να είμαι κοντά αν γίνεται.

μοτό 180Kg
αναβάτης 90Kg
πίσω-εμπρός 65% - 45%
ανάρτηση 295mm
Xωρίς μοχλικό

basilis_k6
27/10/2021, 20:47
Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος, έχω διαθέσιμα 800lbs ελατήριο και 1000lbs.
Χρειάζομαι να ξεκινήσω απο κάπου και θα 'θελα να είμαι κοντά αν γίνεται.

μοτό 180Kg
αναβάτης 90Kg
πίσω-εμπρός 65% - 45%
ανάρτηση 295mm
Xωρίς μοχλικό

με τις λογιστες μου γνώσεις νομίζω ειναι πολύ σκληρα και τα 2

https://racetech.com/ProductSearch/
ισως σε βοηθησει

billyka
27/10/2021, 21:09
doctor_jοhn απο την στιγμη που το αμορτισερ δεν θα εχει μοχλικο θα πρεπει να βαλεις προοδευτικο ελατηριο.

doctor_john
27/10/2021, 22:09
με τις λογιστες μου γνώσεις νομίζω ειναι πολύ σκληρα και τα 2

https://racetech.com/ProductSearch/
ισως σε βοηθησει
Eμένα μου φαίνονται έτσι και έτσι γιατί βλέπω στις μεγάλες εταιρείες κωδικούς 110 και 120* πάνω στα ελατήρια των αναρτήσεων για εμένα.
Το calc δίνει 17.5 kg/mm που είναι: 968.8 lb/in.
Αν τα μετράνε έτσι μάλλον επαληθεύω τα παραπάνω, 1100lbs ΚΥΒ, 1200lbs Ohlins και μάλλον καλύπτομαι με 1000lbs..


doctor_jοhn απο την στιγμη που το αμορτισερ δεν θα εχει μοχλικο θα πρεπει να βαλεις προοδευτικο ελατηριο.

Έχουν αλλά είναι χοντρά και έχουν μιά μόνο, έχεις και τις ρυθμίσεις να τα φέρεις στα μέτρα σου.
Σε μπροστινά δεν θέλω ούτε να τα δώ.

* πέρα από αυτά που βλέπω ακούω και διάφορα :lol:
Μάλλον κάνω λάθος και εξηγούνται καλύτερα με Nm (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159608&page=3&p=3115999&viewfull=1#post3115999)

basilis_k6
27/10/2021, 22:15
Eμένα μου φαίνονται έτσι και έτσι γιατί βλέπω στις μεγάλες εταιρείες κωδικούς 110 και 120 πάνω στα ελατήρια των αναρτήσεων για εμένα.
Το calc δίνει 17.5 kg/mm που είναι: 968.8 lb/in.
Αν τα μετράνε έτσι μάλλον επαληθεύω τα παραπάνω, 1100lbs ΚΥΒ, 1200lbs Ohlins και μάλλον καλύπτομαι με 1000lbs..

ποιο calc δινει 17,5?

doctor_john
27/10/2021, 22:36
https://racetech.com/ProductSearch/12/Kawasaki/Ninja%20650R%20(EX650)/2010

basilis_k6
27/10/2021, 22:47
https://racetech.com/ProductSearch/12/Kawasaki/Ninja%20650R%20(EX650)/2010

ok. υποθετω βαζουν τοσο σκληρα ελατηρια λογω της γωνιας που δουλευουν.

doctor_john
27/10/2021, 23:51
Mη νομίζεις και το δικό του 12mm πάχος έχει. Αν δεν χρειάζεται μοχλικό θα πρέπει να καλύψει το ελατήριο την διαφορά
στο βάρος που διαχειρίζεται με την έλλειψη μοχλών.

Bρήκα έναν πίνακα αντιστοίχισης των Nm που μετρά η Ohlins και των Κg - Lbs.

Springs for your Ohlins TTX Shock.
Springs Rates available from 34N/mm up to 210N/mm
431487

έτσι είναι πιο λογικό από αυτό που έγραψα παραπάνω και μάλλον εξηγεί
τους χαρακτηρισμούς ελατηρίων των επώνυμων αναρτήσεων.

doctor_john
29/10/2021, 08:24
Σκέφτομαι να ρισκάρω ένα μικρό ποσό δοκιμάζοντας ανάρτηση απο Ali.
Τρείς ρυθμίσεις ή έτσι πιστεύω από λάθος γιατί βλέπω κανονική βαλβίδα αερίου μαζί με σπείρωμα - αναμονή για δοχείο, ρύθμιση ελατηρίου
και επαναφοράς στο άλλο πόδι.
Θέλω αν μπορώ να αποφύγω το δοχείο ή αν το χρειάζομαι να το εγκαταστήσει με σωληνάκι κάποιος εδώ.

Σαν κατασκευή την ξέρω αρκετά χρόνια, σαν προϊόν το συγκεκριμένο 3-4.
Το φέρνουν πολλά μαγαζιά στην ευρώπη, πωλείται άμεσα σε τιμή ~YSS, βρίσκω αγγελίες ζήτησης γι'αυτό από αγωνιζόμενους
σε τοπικούς αγώνες και άλλους.

Τα καταστήματα στην ευρώπη διαθέτουν και όλα τα ελατήρια που φτιάχνει η ίδια "εταιρεία".

Η κατασκευή του δείχνει όμοια με την επώνυμη και το φινίρισμα του ολοκληρωμένο με διαφορές κοστολογίου πχ γυαλισμένο
το ρυθμιστικό επαναφοράς αντί ανοδιωμένο.

Τα μεγέθη που χρησιμοποιεί κοινά - σύγχρονα. Βάρος 1680γρ

Ξεχνάω κάτι;

george.S
29/10/2021, 17:16
Ξεχνάω κάτι;

το τελωνείο....

doctor_john
30/10/2021, 10:09
To ένα φέρνει το άλλο και αυτή που θέλω είναι 285mm ενώ χρειάζομαι 295mm..
Eίναι κάτι που συνηθίζεται; γίνεται αλλαγή στο πόδι του πιστονιού;

sapila racing
30/10/2021, 12:43
Ξεχνάω κάτι;

Πως και στις αναρτήσεις, οτι πληρώνεις παίρνεις.

stefanos
30/10/2021, 12:53
Ξεχνάω κάτι;

Ότι το αμορτισέρ είναι μια πολύ απλή και φτηνή κατασκευή από ευτελή υλικά και το μόνο κόστος
που πληρώνεις είναι η τεχνογνωσία στην διαστασιολόγηση της τρύπας που κάνει τη διαφορά ανάμεσα σε κάτι που δουλεύει τέλεια και σε κάτι που είναι οδηγός με ελατήριο.
Βέβαια αν μιλάμε για ένα μικρό ποσό προκειμένου να μάθεις κάτι νομίζω ότι τελικά αξίζει τον κόπο.

doctor_john
30/10/2021, 14:03
Πως και στις αναρτήσεις, οτι πληρώνεις παίρνεις.

την λειτουργία μιας YSS θέλω να πετύχω, δεν είναι υπερβολικές οι απαιτήσεις μου.


Ότι το αμορτισέρ είναι μια πολύ απλή και φτηνή κατασκευή από ευτελή υλικά και το μόνο κόστος
που πληρώνεις είναι η τεχνογνωσία στην διαστασιολόγηση της τρύπας που κάνει τη διαφορά ανάμεσα σε κάτι που δουλεύει τέλεια και σε κάτι που είναι οδηγός με ελατήριο.
Βέβαια αν μιλάμε για ένα μικρό ποσό προκειμένου να μάθεις κάτι νομίζω ότι τελικά αξίζει τον κόπο.

Η ίδια κατασκευή είναι, δεν ξέρω παραπάνω. Να βάζουν επίτηδες άλλα υλικά σε ένα προϊόν που θα πωληθεί στην ίδια τιμή χονδρικής;
Τα μεγέθη είναι ίδια, αν υπάρχει πρόβλημα θα γίνει revalving όπως θα γινόταν εξαρχής σε μεταχειρισμένη.

Έχετε δει κάποια απο κοντά;

doctor_john
30/10/2021, 22:34
Βρέθηκε μια sachs απο 821 και την πήρα να ησυχάσω απο αυτό γιατί μου κοστίζει σε χρόνο..
Την έχω οδηγήσει δεν θυμάμαι να προβληματίστηκα, έριξα και μια ματιά σε review ειδικού τύπου, καλά τα λένε.