PDA

View Full Version : Τρίκορφο(1550m)-Βλαχοβούνι(1670m) 2-1-2020



billy84
06/01/2021, 17:38
Μια τρομερή εξόρμηση με μεγάλη περιπέτεια στην ορεινή Ναυπακτία.Το κρύο ήταν πολύ, όμως αν δεν κρυώσεις πως θα δεις τις μαγικές εικόνες που βλέπω κάθε φορά?Αν δεν κουραστείς,δε δυσκολευτείς,δεν ιδρώσεις,πως θα σε αποζημιώσει με ενδορφίνες ο οργανισμός σου?

Έσπασα το ''ψυχολογικό'' φράγμα των 100 βουνών.Μου φαίνεται απίστευτο όταν κοιτάζω τον εαυτό μου 15 χρόνια πριν.Ενας τυπικός άνθρωπος πόλης που πάθαινε αλλεργίες στην εξοχή και σήμερα έχει ανέβει σε περισσότερα βουνά από οποιονδήποτε άλλο ορειβάτη στην Ελλάδα,παρόλο που υπάρχουν εκατοντάδες καλύτεροι απο αυτόν σε γνώσεις, αθλητικότητα κλπ.Καμία σημασία δεν έχει βέβαια όταν κάνεις αυτό που γουστάρεις και προσπαθείς να πετυχαίνεις κάθε φορά και διαφορετικό στόχο χωρίς φυσικά να περιμένεις πότε θα πας με παρέα ή με τον σύλλογο.Ναι,εμπεριέχει ρίσκο το ''μόνος'',όμως κάτι τέτοιο μόνο μόνος μου θα μπορούσα να το πετύχω.

Παράλληλα με το ορειβατικό σκέλος,το κάθε βουνό που έχω ανέβει μου έμαθε νέες διαδρομές(χωμάτινες ή ασφάλτινες) και χωριά που δε θα έβλεπα ποτέ και αυτό είναι μεγαλύτερο κέρδος απο την οποιαδήποτε κατάκτηση κορυφής.

Γνώρισα(και γνωρίζω ακόμη) ουσιαστικά την εναλλακτική Ελλάδα.Μια χώρα που αποτελείται κατά 80% απο βουνά και παρολαυτά οι περισσότεροι απορούν με κάποιον που ανεβαίνει σε αυτά.Μήπως όμως θα έπρεπε εγώ να απορώ με αυτούς που ζουν σε μια κατ'εξοχήν ορεινή χώρα και δεν ενδιαφέρονται καν να τη γνωρίσουν?


Ας συνεχίσω με τα της εξόρμησης.



Χάρτης διαδρομής


424554



1ος στόχος το Τρίκορφο.Ενα βουνό με εκπληκτική θέα στον Κορινθιακό κόλπο το οποίο όμως έχει γεμίσει ανεμογεννήτριες και δεν έχει κανένα ορειβατικό ενδιαφέρον. Παρόλαυτα ο δρόμος που έχει ανοιχτεί έχει δημιουργήσει ένα πολύ ωραίο ορεινό πάσο που συνεχίζει δυτικά προς την Ποτιδανία και το Παλαιοξάρι.Η ανάβαση στο Τρίκορφο έγινε απο τον Μαραθιά.Για λίγα km είχε καινούργια άσφαλτο και μετά ήταν χωματόδρομος μέχρι σχεδόν την κορυφή.



https://www.youtube.com/watch?v=0x4l6e9NueA&feature=emb_title



Οι εικόνες φανταστικές ανεβαίνοντας


424555

424556



Εδώ άφησα το μηχανάκι και συνέχισα με τα πόδια μέχρι την κορυφή που ήταν αρκετά κοντά.Η βόρεια πλευρά του Τρίκορφου πασαλείφτηκε λίγο με χιόνι,στο βάθος η Γκιώνα


424557


Μονοπατάκι προς την κορυφή


424558


κερδίζοντας λίγο παραπάνω ύψος φαίνεται καλύτερα η ελαφρώς χιονισμένη βόρεια πλευρά


424559


Κορυφή στα 1550m.Το 100ο βουνό μου έμελλε να είναι ''διαδικαστικού'' ορειβατικού χαρακτήρα αλλά με εκπληκτική θέα και διαδρομές φυσικά.


424560

424561

billy84
06/01/2021, 17:39
Ανεμογεννήτριες που φυσικά μοιάζουν ξένο σώμα στο βουνό.


424562


Αριστερά στη φωτό απέναντι το Παναχαϊκό .Μπορείτε να διακρίνετε και τη γέφυρα του Ρίου-Αντιρρίου


424563



https://www.youtube.com/watch?v=cNdbwZCkFCQ&feature=emb_title

billy84
06/01/2021, 17:40
Συνέχεια του ορεινού πάσου προς τα δυτικά και συγκεκριμένα το χωριό Παλαιοξάρι. Εντυπωσιακό το δάσος απο αυτήν την πλευρά και δεν του το είχα.Η διαδρομή ήταν βατή μεν αλλά όχι αυτήν την εποχή καθώς υπήρχε ένα επιφανειακό λεπτό στρώμα λάσπης και ως εκ τούτου ήμουν πολύ προσεκτικός.



https://www.youtube.com/watch?v=pPMHtXXWfSs&feature=emb_title

billy84
06/01/2021, 17:41
https://www.youtube.com/watch?v=Xxj7zWsMv0g&feature=emb_title


Μερικά στιγμιότυπα της διαδρομής


424564

424565


Εδώ στην είσοδο του Παλαιοξαρίου


424566

billy84
06/01/2021, 17:43
Απο εκεί βγήκα στο Χάνι Ρέρεση και έπειτα στο Κροκύλειο.Απο το Κροκύλειο συνέχισα στο Αλποχώρι.Πανέμορφα χωριά της Φωκίδας χτισμένα σε πολύ ψαγμένες τοποθεσίες.



https://www.youtube.com/watch?v=L1yRpOLkxb4&feature=emb_title


Προσεγγίζοντας το Αλποχώρι.


424567


Στο Αλποχώρι έκανα μια στάση γιατί μου κέντρισε το ενδιαφέρον μια ταμπέλα που έλεγε ''προς Νερόμυλο''.


424568


Ιδού ο πολύ παλιός Νερόμυλος


424569


Δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρήσω αυτό κακό σημάδι :lol:


424570

billy84
06/01/2021, 17:44
Το Αλποχώρι είναι χτισμένο στις παρυφές του όρους Βλαχοβούνι το οποίο ήταν και ο λόγος που βρέθηκα εδω.Ενας χωματόδρομος με ανέβασε ψηλότερα όμως αυτήν την εποχή δεν ήταν με ροδοπέταλα στρωμένος.Λάσπες και υγρό τεραιν δυσκόλεψαν κάπως το έργο μου με αποκορύφωμα την ανηφόρα στο τέλος του πρώτου μέρους



https://www.youtube.com/watch?v=aASNSoMq27s&feature=emb_title


Επειδή η κάμερα μπερδεύει όταν φτάσεις κοντά,αυτή η λήψη βοηθά για να αντιληφθείτε λιγο καλύτερα την κλίση της.Σε συνδυασμό με τα λιωμένα τακούνια στο κέντρο του πίσω ελαστικού αλλά και το οτι ήταν λασπωμένη δε δοκίμασα καν να ανέβω σε πρώτη φάση


424571

billy84
06/01/2021, 17:47
Τελικά αποφάσισα να το τολμήσω.Κατέβασα την πίεση του πίσω στα 20psi και το θαύμα έγινε!Πιο μετά πετυχαίνω και πιο βαθιά λάσπη αλλά περισσότερο στην ευθεία.Εδώ κάπου να υπενθυμίσω οτι με Pirelli STR πίσω έχω κολλήσει σε ανάλογες λάσπες στην ευθεία παρακαλώ!Δηλαδή ένα τελειωμένο τακουνάτο ελαστικό παραμένει χαοτικά καλύτερο απο οποιοδήποτε καινούργιο ''wannabe χωμάτινο'' ελαστικό τύπου 70-30(το οποίο μεταφράζεται σε 90-10 στην πράξη σε τετοιες καταστάσεις).Αυτό προφανώς συμβαίνει γιατί τα πλαϊνά τακούνια παραμένουν σχεδόν άθικτα και όταν βυθίζεται ο τροχός στη λάσπη σκάβουν αυτά,τουλάχιστον πολύ καλύτερα απο το να είχες ασφάλτινο ελαστικό.



https://www.youtube.com/watch?v=wuuk45Kjqww&feature=emb_title


Στιγμιότυπο του 2ου μέρους του βίντεο.Μπροστά ο ορεινός όγκος της κορυφής


424572


Κάπου εδώ ο δρόμος σταματά και συνεχίζω με τα πόδια για την κορυφή.Πίσω τα Βαρδούσια χιονισμένα.


424573


Φανταστικά χρώματα αυτό το βουνό


424574

424575



Ανάβαση χωρίς κανένα μονοπάτι


424576

424577


Αρκετή κλίση σε κάποια σημεία αλλά το τεραίν μαλακό για τα πόδια.


424578


Η Λίμνη Μόρνου διακρίνεται χαμηλά όσο ανεβαίνω


424579

billy84
06/01/2021, 17:49
Μετά απο κάποια ώρα ανάβασης επιτέλους διακρίνω το κολωνάκι της κορυφής


424580


Και όμως μακριά διακρίνεται ο Κορινθιακός κόλπος!Μέχρι και τη γέφυρα Ρίου Αντιρρίου έβλεπα απο εδώ αλλά δυστυχώς δεν πήρα την ψηφιακή μαζί μου


424581


Πανόραμα Βαρδουσίων!


424582


Λίμνη Μόρνου χαμηλά και επάνω κάπου στη μέση της φωτό διακρίνεται και η Γκιώνα.Επειδή τα Βαρδούσια και η Γκιώνα βρίσκονται αντικριστά,πολλές φορές απο πλάγιες θέσεις μοιάζουν με μια ενιαία οροσειρά.


424583



https://www.youtube.com/watch?v=sZp_7bhOq6s&feature=emb_title

billy84
06/01/2021, 17:50
Και όμως η περιπέτεια για εμένα μόλις έχει ξεκινήσει,όσο και αν φαίνεται περίεργο.Θα δείτε στη συνέχεια τι εννοώ.Συνέχισα τη χωμάτινη διαδρομή δυτικά μέχρι τον ασφάλτινο δρόμο που ενώνει Ελατού με Γρηγοριο, στο οποίο τελειώνει το βίντεο.


https://www.youtube.com/watch?v=sBR5WcNKBAw&feature=emb_title



Διαδρομή φανταστική με θεόρατα δέντρα


424584


Και λάσπες!Πολλές λάσπες!


424585

billy84
06/01/2021, 17:52
Απο το Γρηγόριο συνέχισα μέχρι την Ελατόβρυση με την πολύ γραφική πλατεία της



https://www.youtube.com/watch?v=qI39Y0uDmpo&feature=emb_title


424586

424587

billy84
06/01/2021, 17:55
Και απο εκεί συνέχισα χωμάτινα προς Καλλονή όμως η πορεία μου σταμάτησε στον Βοϊτσάνο,έναν παραπόταμο του Εύηνου.Στο παρελθόν τον έχω περάσει αλλά ήταν Αυγουστος.Τώρα τα πράγματα ήταν λίιιιγο διαφορετικά!:D



https://www.youtube.com/watch?v=GNpDqFIT-5c&feature=emb_title



Καταρχήν είχα ωραία συνάντηση με κάποια τσοπανόσκυλα και κάποια συμπαθέστατα βοοειδή


424588


Κατα δεύτερον πέρασα και άλλο ένα ποτάμι,σχετικά μικρό το οποίο όμως δε θυμόμουν καν οτι υπήρχε,γιατί προφανώς το καλοκαίρι στερεύει


424589


Κατά τρίτον ο Βοϊτσάνος μου φάνηκε βαθύς.Δεν έβλεπα τον πάτο απο το σημείο που υποτίθεται περνάει και γενικά το συγκεκριμένο κομμάτι ήταν πολύ πιο χάλια απο ότι θυμόμουν.Επιπλέον το νερό είχε αρκετή ορμή.Εχουν περάσει και 8 χρόνια βέβαια.Σε καμία περίπτωση δε θα ρίσκαρα να το περάσω μόνος μου και με περασμένη την ώρα.Ο κίνδυνος να μείνω εκεί ήταν υψηλός και δεν είμαστε για τέτοια ρίσκα τέτοια εποχή ειδικά.


424590

424591


Επιστροφή λοιπόν μέχρι την Ελατού όπου με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη.Με πιάνει βροχή ενώ όλες οι προβλέψεις έδειχναν οτι η Στερεά Ελλάδα θα είναι οκ τουλάχιστον μέχρι το βράδυ.Απο την Ελατού βγήκα στη Λίμνη Μόρνου και μετά στην Ερατεινή όπου τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο καθώς είχε νυχτώσει.Εκανα 250 χιλιόμετρα(απο τα οποία μόλις τα 60 απο νέα Εθνική) επαρχιακού,νύχτα,με ασταμάτητη βροχή και με τακουνάτο ελαστικό πίσω.Εντάξει πόσο χειρότερο μπορεί να γίνει? :lol:


Κάπου εδώ αντιλαμβάνεστε και για πιο λόγο δεν προτιμώ να ψαχτώ με μπροστινό τακουνάτο ελαστικό.Ήδη ήταν απίστευτη ταλαιπωρία το να είμαι πολύ προσεκτικός με το πισινό για τόσα km,δε θέλω ούτε να σκεφτώ πως θα ήταν να έχω και μπροστά τακουνάτο.1000 φορές να πηγαίνω πολύ σιγά και προσεκτικά στις λάσπες για 30-40 χωμάτινα χιλιόμετρα παρά να φοβάμαι να βγω μια χειμωνιάτικη εξόρμηση οπου συναντάω παντού υγρασίες ή μου τυχαίνει μια απροσδόκητη βροχή.

Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα,δε μπορούμε να τα έχουμε όλα παρά μόνο τη δική μας ''χρυσή τομή''.

Κάπου εδώ να ευχαριστήσω όσους φίλους με διαβάζουν αλλά πάνω από όλα οφείλουμε όλοι μαζί να ευχαριστήσουμε τα ίδια τα βουνά για τις εικόνες που μας χαρίζουν,είτε άμεσα είτε έμμεσα.

Πάντα όρθιοι,καλή χρονιά με υγεία πάνω απο όλα!:beer:

gaslion
06/01/2021, 18:53
Μπράβο φιλαράκο! Καλή χρονιά!

o_gavros
07/01/2021, 06:30
Αρρώστια!
Έτσι να συνεχισεις!

billy84
07/01/2021, 10:45
Να είστε καλά ρε τσακάλια!Καλή χρονιά να έχουμε!:cool:

doctor_john
07/01/2021, 11:06
Άντε να φτιάξει ο καιρός γιατί με ξύλιασες :lol:

αν θέλεις, έχε μια λάμα σέγας για μέταλλα και ένα κομματάκι 120 πάνινο γυαλόχαρτο στα εργαλεία.
Δεν υπάρχει λόγος να κυκλοφορείς με αιχμές στη ζελατίνα.

Αν σου αρέσει σαν ιδέα να οργανωθούμε με τον Θωμά να σου τυπώσει μια μικρή λαβή για την λάμα.

424597

billy84
07/01/2021, 13:25
Άντε να φτιάξει ο καιρός γιατί με ξύλιασες :lol:

αν θέλεις, έχε μια λάμα σέγας για μέταλλα και ένα κομματάκι 120 πάνινο γυαλόχαρτο στα εργαλεία.
Δεν υπάρχει λόγος να κυκλοφορείς με αιχμές στη ζελατίνα.

Αν σου αρέσει σαν ιδέα να οργανωθούμε με τον Θωμά να σου τυπώσει μια μικρή λαβή για την λάμα.

424597


:lol::lol::lol: δεν παίζεσαι Doctor!Η ζελατίνα θα αντικατασταθεί πολύ σύντομα(ελπίζω).Αργήσαμε λόγω lockdown,Χριστουγέννων κλπ.Μα βρίσκω και εγώ κάτι εποχές να κάνω μαλακίες!:bawl:

o_gavros
07/01/2021, 13:33
Οι μαλακιες είναι ταημλεςς και στις μαλακίες λέμε ναι

giorgosb
07/01/2021, 13:48
Δυνατό το ξεκίνημα της χρονιάς :beer:

azar41
07/01/2021, 18:48
Ωραίος Βασίλη,δε μασάς λέμε,δυνατές εικόνες.Με τακουνάτο εμπρός δεν θα είχες ούτε φρένο στην άσφαλτο,μια χαρά είναι η επιλογή σου.
Ήθελα να ρωτήσω με τι κριτήρια επιλέγεις τη σειρά των βουνών,γεωγραφικά,αλφαβητικά,όπως βολεύει;Καλή συνέχεια!
Πρέπει να μάθεις να σφυράς!:beer:

billy84
08/01/2021, 17:15
Ωραίος Βασίλη,δε μασάς λέμε,δυνατές εικόνες.Με τακουνάτο εμπρός δεν θα είχες ούτε φρένο στην άσφαλτο,μια χαρά είναι η επιλογή σου.
Ήθελα να ρωτήσω με τι κριτήρια επιλέγεις τη σειρά των βουνών,γεωγραφικά,αλφαβητικά,όπως βολεύει;Καλή συνέχεια!
Πρέπει να μάθεις να σφυράς!:beer:

Γεια σου Πάρη καλή χρονιά!Τη συγκεκριμένη εποχή λόγω μικρής μέρας επιλέγω βουνά εντός λογικής απόστασης αλλά το βασικό κριτήριο είναι ο καιρός.Οπου είναι ''ανοιχτά'' θα πάω!:beer: