PDA

View Full Version : Κατασκευη πανελ οργανων



haf
08/01/2021, 15:20
Καλησπέρα,

Τοποθέτησα δυο νέα όργανα και θέλω να τα πλαισιώσω με μεταλλικό panel για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα. Είτε θα πρέπει να γίνει κάποια Σιδηροκατασκευή με τις τρύπες για να μπουν τα όργανα από κάποιο χοντρό έλασμα και κατόπιν να επινικελωθεί η να γίνει η κατασκευή σε αλουμίνιο..

Υπάρχει κάποιο κατάστημα που μπορεί να το αναλάβει? Μπορεί να κοπεί με CNC η με κάποιο άλλο τρόπο..


Παρακάτω πως είναι τώρα τα όργανα τοποθετημένα

424613

Και εδώ τι θέλω να φτιάξω.. :)


424612

doctor_john
09/01/2021, 13:02
Βρήκες άκρη; τον προσανατολισμό τους θα τον αφήσεις όπως στην φωτό; ζαλίζει λίγο.

haf
09/01/2021, 13:43
Βρήκες άκρη; τον προσανατολισμό τους θα τον αφήσεις όπως στην φωτό; ζαλίζει λίγο.

Όχι ακόμη, αν δεν βρω κάποιο κατάστημα θα το φτιάξω μόνος μου με αλουμίνιο μάλλον ..

Περιμένω και γνώμες..

telegonos
09/01/2021, 15:18
https://www.nimateck.com/

Φτιάχνει ΚΑΙ τέτοια σαν αυτό που θέλεις.

doctor_john
09/01/2021, 16:53
Κάνε ένα ακριβές πατρόν με χαρτόνι, να ξέρεις που θα έχει τρύπες, βάσεις και το εξωτερικό σχήμα του.
Μπορείς να το κάνεις είτε επίπεδο με ράδια στις αιχμές όπως το δικό του σε 6mm πάχος
είτε δημιουργώντας και σκίαστρο στην πάνω πλευρά τους σε 30mm πάχος.

Xωρίς αυτό που θές δεν μπορείς να απευθυνθείς σε μηχανουργείο γιατί θα πρέπει να αφήσεις
την μοτό εκεί μιας που τους ζητάς να ορίσουν εκείνοι την εφαρμογή του.

Μπορείς να το φτιάξεις και μόνος αν θέλεις χωρίς κάποιο συμβιβασμό σε σύγκριση με το δικό του.

βλέπω σημάδια βαφής γύρω απο την κλειδαριά, αν είναι έτσι και το θέλεις με την ίδια υφή, μπορεί να γίνει και 3D εκτύπωση σε καλό πλαστικό
και να τα βάψεις όλα μαζί να φαίνονται ίδια.